آخرين مطالب

مقالات

کم اطلاعی روستاییان از مزایای بیمه روستایی

عصر کرد - روزنامه همشهری کردستان در شماره روز دوشنبه 19 آذر خود در گزارشی به قلم روزیتا قادری با عنوان «کم اطلاعی روستاییان از مزایای بیمه روستایی» به مزایا و امکانات بیمه های روستایی و عدم یا بی اطلاع بودن روستاییان از این خدمت پرداخته است.

او هم شهروند این جامعه است و فرصت می خواهد...

عصر کرد - اکثر معلولان با مشکلات فیزیکی، فرهنگی و اجتماعی بسیاری روبه رو می باشند موانع اجتماعی، آنها را از استفاده از تسهیلات شهری و رفاهی محروم می ...

آمادگی، دوره طلایی رشد و تشخیص کودکان است

عصرکرد- متخصص روانشناسی کودک و نوجوان در کردستان، با اشاره به اینکه دوره آمادگی، دوره طلایی برای شناسایی نقاط قوت و تقویت کودکان است، گفت: تشخیص این نقاط در دوره آمادگی باعث شده که نقاط ضعف به کلاس اول دبستان انتقال نیابد و کودک را از مدرسه گریزان و بی انگیزه نکند.

گدایان شیک‌پوش سیار؛ پدیده‌ای نو در تکدی‌گری

عصرکرد- تگدی‌گری یکی از آسیب‌های اجتماعی است که همه جوامع کم و بیش با آن روبرو هستند، اما این مسئله در کشورهای جهان سوم و فقیر به شکل بارزتری نمایان است.

مکانیسم‌های تحقق مطالبه توزیع عادلانه حقابه در کردستان

عصرکرد- نشریه روژان در شماره 241 روز دوشنبه پنجم آذر خود در یادداشتی از دکتر حسن برادران وکیل پایه یک دادگستری با عنوان مکانیسم‌های تحقق مطالبه توزیع عادلانه حقابه در کردستان، به ضرورت افزایش سهمیه آب تخصیصی برای مصارف کشاورزی و تولیدی پرداخته است.

کُردها عهد شکن نیستند

عصر کرد - سنندج - تارنمای خبری زریوار خبر در یادداشتی با عنوان «له ناو کوردان نه‌بوو په‌یمان شکینی - در میان کُردها عهد شکنی وجود ندارد» به اهمیت حفظ محیط زیست و مقابله با تاراج منابع طبیعی از سوی زمین‌خواران و سودجویان پرداخته است.

طنین نوای مولودی خوانی در دارالاحسان/ بزرگترین مولودی خوانی کشور

عصر کرد - سنندج – برگزاری پانزدهمین یادواره مرحوم سید بهاالدین شمس قریشی در نخستین روز از هفته وحدت، بهترین فرصت برای برگزاری بزرگترین مراسم مولودی خوانی کشور در شهر سنندج بود.

همه چیز «درباره یک توپ»/نمایشی از یک واقعیت

عصرکرد- زمینی هست که به دست آدم ها نابود می شود و روزگاری می رسد که باید پرسید چه شد آن همه نعمت؛ این روایتی است از نمایش «درباره یک توپ» که واقعیت را در یک صحنه خیابانی به تصویر می کشد.

ترافیک را درس دهیم - وریا کرمی*

عصر کرد - سنندج - رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و چگونگی راندن در ترافیک یکی از شاخصه های اصلی پیشرفت هر کشور به ویژه از لحاظ فرهنگی محسوب می شود که البته در کشور ما کمتر به آن توجه می شود.

چرخش واقعیت در«اتوبان سکوت»/زخم ماندگار از جنگ

عصر کرد - قروه- روایتی ساده اما معنادار در خصوص واقعیتی از جنگ و تأثیر آن بر زندگی رزمندگان، جانبازان و خانواده شهدا را می توان در «اتوبان سکوت» کار تازه ای از گروه تئاتر «پیدا» در قروه به خوبی دید.

بن‌بست عاطفی از علل خودکشی در جوانان است

عصر کرد - متخصص روانشناسی کودک و نوجوان در کردستان، گفت: خودکشی ناشی از مساله‌ای است به نام "بن‌ بست عاطفی"، این نوع خودکشی بیشتر در نوجوانان و جوانان ...

توسعه گردشگری با رنگ و بوی بومی و فرهنگی

عصر کرد - سنندج - یکی از شاخص های پیشرفت هر کشور توسعه صنعت گردشگری است، موضوعی که چند سالیست در ایران و اخیرا در تدوین سند الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت مورد توجه واقع شده و در کردستان به دلیل داشتن پتانسیل های فراوان فرهنگی و آیینی قابل تحقق است.

استرس در میان سالی موجب کوچک شدن مغز می شود

عصرکرد- استرس در دوران میان سالی از جمله مسائلی است که گریبان گیر خیلی ها می شود و حالا پژوهشی تازه در این رابطه انجام شده که نشان می دهد چنین پدیده ای با اختلال حافظه و کوچک شدن مغز در ارتباط است.

مردم منطقه‌ای که هم اهل این کشورند و هم آن کشور

عصرکرد- درست است که اینجا زمین گلف، پیاده رو، پل، رودخانه، کافه و یا مرکز تجاری مرز دو کشور را مشخص نمی‌کند و جزو 12 کشور بدون مرز دنیا نیست اما خبری هم از سیم خاردار و یا دیوار بلند بین آمریکا و مکزیک نیست و یک بازارچه با گیت ورودی‌اش شده جدا کننده این کشور و آن کشور

رنج روستاهای قروه از ضعف زیرساختی/تسریع در اقدام عملی

عصرکرد- چهارمین طرح آمارگیری ویژگیهای مسکن روستایی در حالی اجرا می شود که بسیاری از روستاهای قروه از ضعف زیرساختی و امکانات اولیه رنج می برند و تسریع در اقدام عملی برای این مهم ضرورت دارد.

دبه به دستان دغدغه مند

عصر کرد - سنندج - روستای حسین آباد با 871 نفر جمعیت در 15 کیلومتری شرق مریوان قرار گرفته و بخاطر موقعیتش گلوگاه اورامان کردستان شناخته می شود اما اهالی این روستا دو سال است تشنگیشان را دبه بدست از شیر تانکرهای سیار آبرسان رفع می کنند.

تجلی خوشنویسی در کُنج دستفروشی

عصر کرد - سنندج - در گوشه ای از یکی از خیابان های پرتردد شهر نشسته و مشغول دستفروشی است، همه چیز دارد از جوراب مردانه و زنانه و انواع لوازم التحریر گرفته تا بند کفش و کش مو، در این میان اما، ذوق هنری اش را نیز می فروشد.

70 کودک نایسری بی‌شناسنامه هستند

عصرکرد- مددکار خیابانی کودکان کار در سنندج، با اشاره به اینکه بالغ بر 70 کودک در نایسر شناسنامه ندارند، گفت: طبق آمار پایگاه خدمات اجتماعی مشخص شده که 70 کودک در نایسر بی‌شناسنامه هستند و نمی‌توانند در مدرسه ثبت‌نام کنند.

یاد نیمکت‌های سه نفره و گچ و تخته سیاه بخیر...

عصر کرد - بوی ماه مهر که می‌آید، بهار مدرسه‌ها فرا می‌رسد و دبستان‌ها شکوفه می‌دهند، معلم‌ها هم همچون باغبان، کار پرورش گل‌ها را آغاز می‌کنند. به ...

شادی و نشاطی از جنس دانایی

عصرکرد- امروز شور، نشاط و شوقی وصف ناپذیر از جنس علم و دانایی جای جای ایران اسلامی را در برگرفته است و هزاران غنچه و شکوفه در نقاط مختلف کشور با شور و حالی وصف ناپذیر وارد دنیای تعلیم و تربیت شدند

تغییری از جنس تضییع

عصر کرد - سنندج - این روزها که به آغاز سال تحصیلی جدید نزدیک می شویم، تعداد قابل توجهی از صاحبان مغازه های خیابان های مرکزی سنندج تغییر شغل داده و اقدام به فروش لوازم التحریر می کنند که این کار موجب کاهش درآمد نوشت افزار فروشان دارای پروانه کسب و اعتراض آنان شده است.

اضطراب مسیر مدرسه

عصرکرد- این روزها هر چه به اول مهر و آغاز فصل علم و دانایی نزدیکتر می شویم بر دغدغه های هرساله و تکراری خانواده ها برای تردد و رفت و آمد فرزندانشان افزوده می شود و این مساله به اضطراب و نگرانی برای والدین تبدیل شده است.

پنج روش مؤثر برای خالی کردن حافظه گوشی‌ های اندرویدی

عصرکرد- هیچ کس دیدن پیام «حافظه داخلی گوشی شما پر شده است» را دوست ندارد . وقتی چنین پیغامی دریافت کنید، تا زمانی که حافظه را خالی نکرده‌ باشید انجام بسیاری از کارها در گوشی مختل می‌شود و ممکن است بعضی فرمان‌ها به درستی کار نکنند

وجود سینماگران توانمند و موفق، اما حمایت‌های حداقلی!

عصرکرد- استان کردستان دارای سینماگران و فیلمسازان مطرح و توانمندی است که بارها در جشنواره‌های ملی و بین المللی حائز موفقیت‌های درخشانی شده‌اند، اما اهالی این حوزه، این روزها از حمایت‌های بسیار جزئی و حداقلی که از آنها می‌شود، گلایه‌مند هستند.

بخت گشایی در کف خیابان

عصر کرد - سنندج - بخت گشایی، رمل و اسطرلاب، باطل کردن سحر و طلسم از دیرباز با روح و روان مردم همراه بوده و با گذشت زمان رنگ عوض نکرده و برغم پیشرفت علم، تکنولوژی و سطح فرهنگ مردم، باز مشتریان خاص خود را دارد.

کودکانه‌های گمشده در زنانگی‌های تحمیلی

عصر کرد - ازدواج کودکان، پدیده‌ای است که از گذشته همواره وجود داشته است اما با توجه به شرایط امروز و آسیب‌ها و مشکلات جامعه و همچنین ...

"گلین" عروس منطقه ژاوه‌رود کردستان

عصر کرد - روستاهای استان کردستان با هوای پاک و طبیعت زیبا و سرسبز خود مقصد خوبی برای گردشگران هستند که یکی از این روستاهای هدف گردشگری، ...

بی بازاری جمعه بازار خاتون!

عصرکرد- جمعه بازار خاتون سنندج به دلیل عدم استقبال مردم و مکان نامناسب و دوری مسیر در کمتر از دو ماه تعطیل شد و به منظور در دسترس بودن و استقبال بیشتر مردم، در پارک سپیدار برپا می‌شود.

چشمه های معدنی، ظرفیت های ارزشمند فراموش شده

عصر کرد - سنندج - وجود طبیعت بکر ، زیبا و کوه های بلند با چشمه های آب گرم شفابخش در بسیاری از مناطق کشور از جمله استان کردستان هم اکنون به فراموشی سپرده شده بطوریکه حتی رسانه ها نیز از این مواهب الهی و ظرفیت های ارزشمند یاد نمی کنند.

جلسات، آفتی بر جان مدیران و مردم

برگزاری جلسه هماهنگی برای انجام هر کاری از مسائل اجنتاب ناپذیر و ضروریست که عصرکرد- از دیرباز همواره انسانها آن را به کار گرفته‌اند اما متاسفانه در روزگار ما تشکیل بعضی از جلسات به یک موضوع مضحک و ملال آور تبدیل شده است که هم توان و انرژی مدیران را گرفته است و هم موجبات نارضایتی مراجعه کنندگان به ادارات و دوایر دولتی را فراهم آورده است.

من فقط یک خبرنگارم...

عصرکرد- «خبرنگار» سبک متفاوتی از زندگی را تجربه می کند که در آن می دود، زمین می خورد، بر می خیزد و باز می جنگد و در این بین تنها چیزی که می خواهد آسایش خاطر قلم و امنیت نوشتاری است که سایه بازخواست، تهدید، رشوه و خدمت قلم حتی برای لحظه ای بر آن سنگینی نکند، چرا که معتقد است نمی خواهد عریضه نویس، میرزانویس، روابط عمومی و یا حتی خطابه‌گو باشد، یک خبرنگار تنها دوست دارد یک خبرنگار باقی بماند.

گل هایی که در خواب پرپر شدند

عصر کرد - حادثه ای تلخ و جانگداز که تمام کشور را مات و مبهوت کرد، داستان سربازان رشیدی بود که در اوج قدرت و ایستادگی در مقابل دشمنان در سیاهی ...

شرایط سخت تولید موادخوراکی در مریخ

عصر کرد - مقدمات لازم برای فرستادن انسان‌ها به سیاره‌ی مریخ در 10 سال آینده در حال انجام است. اما اگر انسان‌ها به‌طور دائمی به ...

توسعه پایدار قیچی و حذف ردپای نفت از منابع آبی کردستان

عصر کرد - هفته نامه سیروان در شماره 994 در 6 مرداد در مطلبی به قلم امید باتو کارشناس محیط زیست به بررسی و اثرات زیست محیطی واژگونی تانکرهای حامل سوخت در جاده های کردستان پرداخته و در آن تاکید کرده با ساخت جاده جدید و تغییر مسیر عبور این خودروها می توان شاهد توسعه پایداری در کردستان بود.

نهاد داوری از تئوری تا عمل - ایرج نگهدار*

عصر کرد - سنندج - تفاهم نامه منعقده در باب ترویج نهاد داوری بین معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و اتاق اصناف ایران اساساً در راستای ترویج نهاد داوری گامی ارزشمند و نشان دهنده تفکر حمایت مدار از این نهاد مردمی و استفاده از ظرفیت های قانونی و اجتماعی داوری است.

کوچ آسیب‌های اجتماعی از زیر پوست شهر

عصر کرد - سایت خبری کرد تودی روز یکشنبه هفتم مرداد در مطلبی با عنوان کوچ آسیب های اجتماعی از زیر پوست شهر به مساله مهاجرت زنان پرداخته است.

آرش جمعه زنگ نزد!

عصر کرد - روزنامه شهروند در شماره 1461 خود به تاریخ هفتم مرداد جاری در مطلبی با عنوان آرش جمعه زنگ نزد! گفت ‌و گویی با خانواده تنها سربازی که در عملیات تروریستی شهر مرزی مریوان به شهادت رسید را منتشر کرده است.

گذری بر وضعیت مراکز غیر دولتی توانبخشی در کردستان

عصر کرد - ماهنامه روژمان در شماره 21 خود مربوط به مرداد ماه جاری در مطلبی به قلم علی قادرمرزی با عنوان گذری بر وضعیت مراکز غیر دولتی توانبخشی در کردستان به شرایط، کمبودها و نیازهای این مراکز پرداخته است.

ناشنوایی سیستماتیک در حل مشکلات

عصر کرد - هفته نامه سیروان در شماره 993 روز شنبه 30 تیر خود در مطلبی به قلم حمزه محمدی با عنوان ناشنوایی سیستماتیک در حل مشکلات به سوانح جاده‌ای تانکرهای نفتکش عراقی و بی توجهی به خواست شهروندان در این زمینه پرداخته است.

دست فروشی یا مغازه به دوشی -

عصر کرد - سنندج - دست فروشی و دوره گردی اسم های مستعاری که سال هاست پرده استتار را روی شغل کاذب مغازه به دوشی کشیده و با رشد شهرنشینی و ظهور پدیده انقلاب صنعتی موجب بروز معضلات بسیاری شده است.

بازار قدیمی عصر صفوی از سکه افتاده

کرد آنلاین - بازار سرپوشیده بیجار یکی از کهن‌ترین و زیباترین بازارهای به یادگار مانده عصر صفوی است؛ بازاری که زمانی محل گذر کاروان‌های ...

بانویی که تابوشکن شد

کرد آنلاین - سنندج - آن زمان ها که زنان بدلیل سنت‌های مرد سالارانه‌، امکان کسب دانش و کتابت نداشتند در کردستان بانویی به نام مستوره اردلان رسم‌های رایج را شکست، بی‌پروا شعر گفت و در حوزه‌ تاریخ سیاسی کتاب نوشت.

ره سدهای کردستان به ترکستان

کرد آنلاین - سنندج - کردستان در حالی 131 هزار و 496 هکتار اراضی آبی دارد که سهمی 4.3 میلیارد متر مکعبی از منابع آب های سطحی کشور را به خود اختصاص داده که این عدم توازن را می توان ره سدهای کردستان به ترکستان رفتن دانست.

ترافیک جشنواره‌ای در کردستان

کرد آنلاین - هفته نامه آوات در شماره 85 روز دوشنبه 11 تیر ماه جاری در مطلبی با عنوان ترافیک جشنواره‌ای در کردستان به قلم شورش عزیزی به نقد افزایش جشنواره در استان کردستان پرداخته است.

یاد بگیرید که به درون خود گوش کنید

کرد آنلاین - یک کارشناس علوم تربیتی در کردستان با اشاره به اینکه گوش دادن به احساس دورنی و تمایلات آن می‌تواند تضمین کننده سلامتی روحی و جسمی هر ...

شوکت شیان در تلالو طلای سرخ کردستان خودنمایی می کند

کرد آنلاین - سنندج- شوکت و شکوه روستای شیان از توابع شهرستان سنندج در تلالو طلای سرخ کردستان خودنمایی می کند و علاوه برگردشگری طبیعی در گردشگری کشاورزی هم یکی از روستاهای سرآمد استان است.

بختک گرد و غبار به جان کردستان افتاد

کرد آنلاین - رویای تابستانی امسال کردستان در حالی آغاز می‌شود که سایه شوم گرد و غبار بار دیگر بر شانه‌های این سرزمین افتاده و غبار وحشتناک توأم با گرد ...

جام جهانی 2018 و زیست اجتماعی شهروندان

کرد آنلاین - سنندج- امروزه فوتبال فقط ورزش و یا سرگرمی صرف نیست بلکه به یک صنعت و اقتصاد تاثیرگذار تبدیل شده است وبه همین دلیل درفوتبال به جز ورزشکاران طیف وسیعی از اقتصاددانان، سیاسیون و غیره حضوردارند.

رشد بی ‌تفاوتی اجتماعی

کرد آنلاین - هفته نامه آوات در شماره 84 روز دوشنبه چهارم تیر ماه خود در مطلبی با عنوان رشد بی ‌تفاوتی اجتماعی به قلم مازیار نظربیگی با اشاره به برخی از مشکلات حاد، بی توجهی به آنها را مانعی در توسعه دانسته است.

مخترع کردستانی شوفر را ساخت اما حساب‌‌ هایش مسدود شد

کرد آنلاین - سایت خبری کُرد دانش که اخبار دانشگاه های استان کردستان را پوشش می دهد روز یکشنبه 27 خرداد در گفت و گویی با یکی از فارغ التحصیلان دانش ‌آموخته رشته ساخت و تولید بازی ‌های کامپیوتری به ظرفیت های این حوزه و مشکلاتی که این کارآفرین با آن مواجه شده، پرداخته است.

خداوند چه کسانی را دوست دارد؟

کرد آنلاین - خداوند علی اعلی همه آفریده‌های خویش را دوست دارد لکن در کتاب کریم به محبتش به عده‌ای خاص تصریح فرمود است و این عده را ...

سکوتی که فریادها را به اوج می‌رساند - حسن حسین زاده*

کرد آنلاین - سنندج - سکوت در برابر رویدادهای اجتماعی در عصر اطلاع رسانی که همه از آن آگاه هستند این روزها تاکتیک برخی مسئولان دستگاه های اجرایی شده است که این راه کُنِش در میدان اطلاع رسانی فرصت سوزی به نفع فرصت‎طلبان معاند نظام است.

خواب خوش کودکانه قربانی رویای بزرگترها - افسانه گلباغی*

کرد آنلاین - سنندج - آرزوی همیشگی دانش آموزان در هر مقطع تحصیلی فرارسیدن تعطیلات تابستانی و خواب خوش سه ماهه به دور از دغدغه درس و کلاس و مدرسه است اما طی چند سال گذشته رویاپردازی های دور و دراز والدین آن را به هم ریخته است.

سنت حسنه عذرخواهی

کرد آنلاین - هفته نامه سیروان در شماره 985 سال بیستم روز شنبه پنجم خرداد در سرمقاله خود به قلم توفیق رفیعی با عنوان سنت حسنه عذرخواهی به لزوم عذرخواهی مسئولان در جامعه به عنوان حق عمومی پرداخته است.

بسترهای اهدای عضو در کردستان فراهم نیست -

کرد آنلاین - سنندج - هر سال صدها نفر از شهروندان کردستانی برای اهدای عضو ثبت نام می کنند اما هنوز شرایط برداشت عضو و بسترهای مورد نیاز این امر در بیمارستان های این استان فراهم نیست.

نگاه‌های سنگینی که روح را آزار می‌دهد

کرد آنلاین - هفته نامه ده نگی کُردستان در شماره 63 روز شنبه 29 اردیبهشت خود گزارشی به قلم دلینا محمودی با عنوان نگاه‌های سنگینی که روح را آزار می‌دهد به موضوع مشکلات حضور زنان در اماکن عمومی بویژه هنگام استفاده از وسایل نقلیه عمومی پرداخته است.

صنعت پرورش گل های زینتی کردستان در جوانه مانده است

کرد آنلاین - سنندج - پرورش گل های زینتی رونق خوبی در برخی استان های کشور دارد اما این صنعت در کردستان هنوز نوپاست و تنها 2 واحد گلخانه ای در بخش پرورش گل و گیاه فعالیت می کنند.

منطقه آزاد و صنایع تبدیلی محورهای توسعه کردستان

کرد آنلاین - هفته نامه بیانی در شماره 62 روز شنبه 15 اردیبهشت خود در مطلبی به قلم دکتر جمال مشتاق با عنوان منطقه آزاد و صنایع تبدیلی محورهای توسعه استان به بررسی این دو محور و تاثیر آن در توسعه استان کردستان پرداخته است.

امنیت در عصر جدید

کرد آنلاین - سنندج - امنیت از قدیمی ترین واژه ها و نیازهای انسانی است که با هبوط آدم خلق شده و به نوعی حیات انسان را از خود متاثر نموده است.

انتخاب مدیران زن، گام‎ دولت برای توزیع فرصت‌های برابر

کرد آنلاین - سنندج - رئیس جمهوری، بهمن ماه سال گذشته دستور اختصاص 30 درصد پست های مدیریتی به بانوان را صادر کرد ولی در استان کردستان روند ایجاد فرصت برای زنان همگام با مردان با کُندی پیش می رود.

حمایت از کالای ایرانی، حمایت از خانواده ایرانی

کرد آنلاین - محمدابراهیم زارعی فرماندار شهرستان سنندج در یادداشتی با عنوان حمایت از کالای ایرانی، حمایت از خانواده که در شماره 60 هفته نامه بیانی منتشر شد به اهمیت تحقق شعار سال پرداخته است.

روستای دره تفی مریوان شهری برای لک لک ها

کرد آنلاین - سنندج - روستای دره تفی (دره توت ها) در حاشیه دریاچه زریبار مریوان با میزبانی صدها قطعه لک لک این روزها به یکی از شهرهای دوستدار این پرندگان تبدیل شده است.

صخره‌های زاگرس میزبان گمشده‌های کردستان

کرد آنلاین - سنندج - روستاهای هدف گردشگری کردستان ظرفیت های گمشده و جا گرفته در دل صخره های رشته کوه زاگرس هستند که رساندن آنها به جایگاه اصلی خود برای جذب گردشگر نیازمند توجهی بیشتر از یک روستای معمولی را دارد.

گردشگری رویداد محور، محرک توسعە روستاهای کردستان

کرد آنلاین - سنندج - کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند می توان با توسعە گردشگری رویداد محور، موتور محرک توسعە روستاهای استان کردستان بویژە در منطقە اورامان را بە حرکت در آورد.

مهاجرانی که به دزلی بازگشتند

کرد آنلاین - روزنامه همشهری در شماره روز یکشنبه 26 فروردین در گزارشی به موضوع افزایش شمار گردشگران روستای دزلی پرداخته است موضوعی که موجب مهاجرت معکوس بومیان این منطقه شده و نیاز به امکانات برای توسعه گردشگری در دزلی را یادآور می شود.

ارتقای کیفیت کالاهای ایرانی لازمه تحقق شعال سال

کرد آنلاین - سنندج - تعداد قابل توجهی از مردم کشورمان بدلیل کیفیت پایین برخی کالاها، تمایلی به خرید کالاهای تولید داخل ندارند پس برای رونق اقتصاد کشور نیاز است تولید کنندگان به سمت تولید کالای مرغوب و با کیفیت بروند.

بیجار مهد جاذبه های فرهنگی و گردشگری/ شهر برای نوروز آماده است

کرد آنلاین - بیجار – دیار گروس در آستانه نوروز، میزبان مسافران و گردشگران مهد زیبایی های تاریخی و طبیعی است تا بهار این شهر در کنار لطافت هوا و جاذبه‌های زیبای گردشگری خود نمایی کند.

"نوره" روستای پایکوهی آبیدر بزرگ

کرد آنلاین - روستای نوره، از توابع بخش مرکزی شهرستان سنندج در استان کردستان، با مختصات جغرافیایی 46 درجه و 53 دقیقه طول شرقی و 35 درجه و 18 دقیقه ...

آمیزش شادی و سرزندگی در آیین های کردستان

کرد آنلاین - کردستان سرزمین فرهنگ و تاریخ ایران، دارای فرهنگ ها و آیین های مختلفی است که آمیختگی این مناسبت ها به شادی باعث شده از کُردستانی ها در زاگرس غربی به عنوان مردمانی با شور و نشاط یاد شود.

تاملی بر ضرورت برنامه ریزی فرهنگی در توسعه پایدار جامعه روستایی

کرد آنلاین - هفته نامه سیروان در شماره 974 سال نوزدهم روز شنبه پنجم اسفند 1396 خود در مطلبی به قلم محمدحسن شربتیان با عنوان تاملی بر ضرورت برنامه ریزی فرهنگی در توسعه پایدار جامعه روستایی، به اهمیت توسعه پایدار در روستا پرداخته است.

مکمل های دارویی قاچاق و زیان های جبران ناپذیر آن - عبدالله رحمانی*

کرد آنلاین - مکمل های غذایی و دارویی قاچاق که توسط برخی ورزشکاران برای رسیدن وضعیت بدنی شان به فرم دلخواه در مدت زمان کوتاه، مصرف می شود، می تواند زیان های جبران ناپذیری بر سلامتی آنها وارد کند.

کردستان میزبانی شایسته برای مسابقات ورزشی/برگزاری35رویداد دراستان

کرد آنلاین - سنندج - میزبانی از رقابت های مختلف ورزشی در استان کردستان یکی از اولویت های اصلی بوده و در همین راستا استان از ابتدای سال جاری تاکنون میزبانی شایسته برای ورزشکاران سراسر کشور بوده است.

گام بلند شبکه کردستان برای تولید یک اثرفاخر/سنجرخان سریال می شود

کرد آنلاین - سنندج – شبکه استانی کردستان با همکاری شبکه یک و همچنین مشارکت استانداری کردستان گام بلندی را برای تولید یک اثر فاخر با محوریت زندگی یکی از شخصیت های تاریخی این استان برداشته است.

فروپاشی سازه‌های شخصیت در فراسوی گسل زلزله

کرد آنلاین - به اذعان روان‌شناسان و جامعه‌شناسان مسئولیت بازسازی مناطق از یک سو و از جانب دیگر مسئولیت بازسازی جوامع را برای بازگردانیدن ...

سینمایی برای ترک سینما

کرد آنلاین - سنندج – اکران فیلم های جشنواره فجر در سینما شیدای سنندج به دلیل نبود حداقل استانداردهای لازم، مخاطب را از فیلم دیدن پشیمان می کند.

فکری برای احیای روستاها اندیشیده شود/تغییر سیاست های کلان کشور

کرد آنلاین - سنندج- جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه کردستان در نشست تخصصی توسعه روستایی استان بر اندیشیدن راهکاری برای احیای روستاها، تدوین طرح های توسعه ای و توجه به اقتصادروستاها تاکید کردند.

عملکرد شهروندان محیط‌ گرا در زمستان اقلیمی

کرد آنلاین - هفته نامه چیا در شماره 27 روز شنبه 16 دی ماه خود در مطلبی به قلم ناصح قادری با عنوان عملکرد شهروندان محیط‌ گرا در زمستان اقلیمی به تاثیر اقدامات مردم در کاهش آلودگی ها در فصل مستان پرداخته است.

رسانه های کردستان مطالبه گر توسعه باشند

کرد آنلاین - رسانه های کردستان می توانند در توسعه این استان و برطرف کردن محرومیت ها آن نقش ایفا کنند و برای این منظور لازم است همسو با توسعه گام بردارند و خود مطالبه گر توسعه و رونق اقتصادی باشند.

نه بزرگ کردستانی ها به مردودشدگان/مسئولان مطالبات مردم را بشنوند

کرد آنلاین - سنندج – فعال شدن دوباره گروهک های ضد انقلاب و رهبران مردود شده آنها بار دیگر نتیجه ای به دنبال نداشت و تمامی تبلیغات گسترده آنها در فضای مجازی و ماهواره ای با نه بزرگ مردم کردستان مواجه شد.

بحران حقوق و اخلاق

کرد آنلاین - هفتە نامه سیروان در شماره 966 سال نوزدهم روز شنبه 9 دی در یادداشتی به قلم توفیق رفیعی با عنوان بحران حقوق و اخلاق به مساله عدم پرداخت حقوق پرسنل شهرداری های کردستان و تاثیر آن بر روند این نهادهای عمومی غیردولتی پرداخته است.

سنگینی افسردگی بر شانه های جسم و روان

کرد آنلاین - سنندج - افسردگی رایج ترین بیماری روحی و روانی و یک نوع اختلال حالت است که منجر به احساس مداوم ناراحتی و از دست دادن علایق می شود و این موضوع افراد زیادی را در جهان و کشورمان درگیر کرده است. به راستی دلایل بروز این بیماری و راه های پیشگیری و درمان آن چیست؟

راز یلدا در گذر از زمستان

کرد آنلاین - شروع زمستان همواره با ترس و دلهره همراه بود، شب یلدا و جمع شدن خانواده و راز و نیاز و عبادت به درگاه خداوند متعال فرصتی بود ...

ساير مطالب

اولین اقامتگاه بوم گردی استان کردستان افتتاح شد

آموزش فنی و حرفه ای و کسب مهارت مسیری طلایی برای کاهش بیکاری

سلامت مردم پشت در بسته/فاز نخست تعیین مکان زباله های قروه آغاز شد

نامهربانی سرمایه های اقتصادی با کردستان

اعترافی بزرگ پس از اولین سلام

بضاعت مالی یا نظارت عالی

باشیم حتی اگر نفس نکشیم/ وقف اکسیر جاودانگی است

خداحافظی گردنه صلوات آباد سنندج با تصادف های شاخ به شاخ

کشاورزان دیواندره ای چشم انتظار تحقق طرح انتقال آب از سد سیازاخ

مهمان ناخوانده زندگی های مدرن

سال هایی که با فروختن عمر، درد پیری را می خرد

تسهیلاتی که به آبادانی رسید/ شهد شیرین اقتصاد مقاومتی

تدوین ویژه نامه مشاغل درکردستان/حذف20درصد رشته های علمی کاربردی

ثبت جهانی اورامان دغدغه و مطالبه مردم و مدیران منطقه است

پای افزاری به قدمت 8قرن در کردستان/«کلاش» دیگرتنها کفش مردان نیست

کردستان در حوزه نیروی انسانی استانی ثروتمند است

فرسوده شدن از سختی ها؛ غایب همیشگی زندگی روستایی

ورود 51 هزار غنچه و شکوفه کردستانی به دنیای تعلیم و تربیت

يک گزينه ديگر انصراف داد/ رقابت چهار نفر براي تصدي شهرداري سنندج

کاهش معنادار توليد گندم در شهرستان ديواندره

حال خوب تئاتر در بام ايران/اجراي «دهاني پر از پرنده» در بيجار

قلم‌ها را به بهانه‌هاي واهي نشکنيد/ منتقد کرد امروز دادگاهي مي‌شود

"گلين" روستايي بکر با قدمت بيش از يک هزار سال

کاهش 40 درصدي خريدگندم/خوشه هاي زرين کردستان درانتظار مديريت بهتر

آزموني سخت براي شوراهاي نوپاي سنندج

اگر براى معذرت‌خواهى از مردم کردستان بابت خلف وعدەها مي‌آييد، خوش ‌آمديد

پيامدهاي ازدواج زودهنگام کودکان

نان بهانه کار در کارخانه بازيافت زباله

کردستان و راه‌هاي توسعه گردشگري

کيفيت پائين آرد و نارضايتي مردم بيجار از نان توليدي

شتاب چرخ صنعت کردستان با اعطاي بسته رونق توليد

غربالگري از بهترين راه هاي شناسايي انواع سرطان است

آتش نشانان؛ فرشتگان نجاتي که بال و پر مي سوزانند و دم نمي زنند

رعايت ايمني ساختمان هاي کردستان توپي در ميدان شهرداري و نظام مهندسي

ورود آرام جمعه بازار به داخل شهر بيجار

جنايت 28 دي سال 65 هيچگاه از ذهن مردم سنندج پاک نخواهد شد

سروآباد در مسير اشتغالزايي و توسعه کشاورزي/ تجهيز 150 هکتار به سامانه نوين آبياري

`وي ول` نخستين مدرسه طبيعت در کردستان

جاده جديد عباس آباد رودبار گامي مهم در توسعه گردشگري منطقه سروآباد

علوم پزشکي کردستان پوست اندازي مي کند؟/آشتي با رسانه ها در اولويت

انرژي هاي تجديد پذير راهکاري براي کاهش آلاينده هاي زيست محيطي

زيبايي و ظرفيت هاي فراموش شده گردشگري زمستاني کردستان

شايعه سازي در فضاي مجازي اين بار دامن مرغ استان کردستان را گرفت

ادبيات کُردي در راه جهاني شدن

آداب شب يلدا (شه و چله) در کردستان

بازاريابي شبکه اي وسوسه زود به سود رسيدن يا کسب و کاري نو

آيين هاي مولودي خواني و دف نوازي در کردستان

بازخواني عملکرد دولت تدبير، اميد به توسعه در کردستان

سور پاييزي در انارستان هاي اورامان/ مشکلات کشاورزان ادامه دارد

ياوران تخريبچي در کردستان1ميليون و877هزار قبضه مين را خنثي کردند

غربت لباس کردي در کردستان/ مدهاي غربي همچنان مي‌تازند

عاشورا نقطه اشتراک مذاهب اسلامي است

چراغ قرمز، فرصتي سبز براي نان آوران کوچک

قروه نماينده تئاتر معلولان کردستان/ زبان هنر واگويه ارزش هاست

بابا آب داد را دوست ندارم!

`خُرده روايت هاي ساعت جنون` راوي چالش هاي امروز انسان

دليل مهاجرت روستاييان به شهرها، مشکلات اقتصادي يا کمبود امکانات

اختلاس؛ به جاي کمک به معيشت مرزنشينان/پاي غيربومي ها در ميان است

وفايي؛ شاعر متواضع و خوش سخن کُرد

بوکه بارانه آييني با قدمت تاريخ در کردستان

ميزباني زودهنگام زيباترين جاذبه طبيعي کردستان از پرندگان مهاجر

آخرين خوشه هاي طلايي گندم کجا برداشت مي شود؟

سفره هاي مردم بيجار با گياهان بهاري رنگين تر شد

كردستان هميشه پر آب نيست، درست مصرف كنيم

موانعي که بازار گردشگري کردستان را کساد کرده است!

سروآباد پرجاذبه ترين منطقه طبيعي کردستان

مرمت و فعالسازي اماکن تاريخي رو به زوال کردستان گام اول جذب گردشگر

صنعت چاپ و نشر کردستان نيازمند يک تحول جدي

کشت سيب زميني، رنجي که به مايه اش نمي ارزد

توسعه تاناکورا در سنندج، معضلي که نياز به مديريت دارد

لزوم هدايت سرمايه ها در مرز به سمت ايجاد واحدهاي توليدي

آسيب شناسي وقوع سيل هاي اخير، سيل از ما اجازه نگرفت

غفلت از قابليت‌هاي گردشگري مذهبي در کردستان

کردستان در روياي صادرات توت فرنگي

ايست؛ آب نيست!

ماموستا مجتهدي، عالمي بزرگ و وارسته

گياهان بهاري؛ زينت بخش سفره کردستاني‌ها در فصل بهار

ضرورت اداره حرمين شريفين توسط شورايي منتخب از کشورهاي اسلامي

مطالعات فرهنگي و اجتماعي، حلقه گم شده طرح هاي شهري سنندج

محله سرتپوله، گنجينه اي نهفته در دل سنندج

مرور گوشه اي از تاريخ مناطق کردنشين در موزه هاي استان کردستان

گردشگري مذهبي ظرفيت ناشناخته و پنهان استان کردستان

گرمابه هاي تاريخي سنندج از زيباترين بناهاي کشور

صنايع دستي بهترين يادگاري از سفر به استان کردستان

مقبره شيداي نازار کجاست؟

86 درصد روستاهاي کامياران از آب سالم بهره‌مند هستند

کردستان در انتظار بهار طلايي

پل مکانيزه ي شهر من طرح زوج و فرد دارد...

جذب سرمايه‌گذار؛ گره‌گشاي بحران بيکاري در بيجار

استعدادها و کمبودهاي ورزش بانوان بيجار

کردستان در صنعت مرغداري سرآمد است

کردستان نماد وحدت ملي و نويدبخش وحدت اسلامي است

کردستان نماد وحدت ملي و نويدبخش وحدت اسلامي است

بي‌ثباتي مديريتي، کليد توسعه کردستان را خم مي‌کند

سير تکاملي هويت‌بخشي به قروه‌اي‌ها

مدال نقره بيکاري بر گردن کردستان

زيارتي از جنس نور بر جان‌ها جاري شد

يلدا، غنيمت شمردن يک دقيقه فرصت...

جمعه‌بازار بيجار ؛ چالش يا فرصت؟

انبوه موانع در معابر شهر بر سر راه معلولان

قوت لايموت هم از سفره‌ کردستاني‌ها پر مي‌کشد؟

مخالف نگاه ترحم‌آميز به بازنشستگان هستيم

مسجدالاقصي ظرفيت بسيج جهاني عليه صهيونيست‌ها را دارد

به ياد ماندني‌ترين روز براي دياکو

توسعه کردستان مستلزم عملياتي شدن وعده‌هاي انتخاباتي

سونا چيست و چه فوايدي براي بدن دارد؟

معروفاتي که ريشه در باورهاي 1400 ساله کردستاني‌ها دارد

امر به معروف؛ خط بطلان بر منکرات

اينجا وادي عشق است؛ تو هم سري بزن

روستاهاي بانه از قافله توسعه‌يافتگي عقب مانده‌اند

شکوفه‌هايي به رنگ تعليم و تربيت

احساني که در «مهر تحصيلي» جاري شد

آغاز سال تحصيلي با استقبال از نمايشگاه‌هاي پاييزه در کردستان

مديران پروازي و چالش‌هاي پيش روي شهرستان ديواندره

شهرداري و انتظارات شهروندان سنندجي

فشار رواني بيکاري زندگي کردستاني‌ها را تهديد مي‌کند

تروريسم امروز، فرزند خلف صهيونيست‌ها است

چالش‌هاي پيش روي صنعت در کردستان

کردستان گنجينه‌ ماندگار صنايع‌دستي ايران زمين

تاريخ يک قوم در اقيانوس توسعه دفن مي‌شود

سال طلايي براي سيب‌زميني‌کاران

چالش‌ها و توانمندي‌هاي شوراهاي اسلامي در کردستان

گياهان خوراکي داروي طبيعت

نبود پارکينگ عمومي و نگراني شهروندان بيجاري

تعطيلي کارخانه‌ها، حرکت در مسير معکوس است

کهن‌ترين کتيبه صخره‌اي ايران

شکوه سرسبزي مراتع و کوه هاي سارال ديواندره چشم اندازي طبيعي از زيبايي هاي بهاري

بازار تاريخي بيجار با قدمتي به بلنداي تاريخ ايران زمين

سرابي زيباتر از روياي آب در ذهن تشنگان

نوروز شاد کردستاني‌ها بازاري آرام مي‌خواهد

بدري که بدون پريشان معنا ندارد

بانه شهر توريستي و تجاري کردستان

باباگرگر و چشمه‌هاي شفا‌بخش

اورامان سرزمين اهورايي

پرستاران معناي انسانيت را هدف کار خود مي‌دانند

"پالنگان" روستايي توريست‌پذير با قابليت پرورش ماهي قزل‌آلاي زنده

از توسعه مرغداري‌هاي ديواندره تا انقراض ميش‌مرغ‌هاي اوباتو

اشک آهوي بيجاري در مشک نامهرباني‌‌ها

ابراهيم يونسي؛ مردي که هرگز نمي‌ميرد

برگزاري 12 نمايشگاه تخصصي صنايع دستي و سوغات در ايام نوروز 93

خودروهاي لوکس چندصد ميليون توماني پلاک قرمز!

«نوره» نگين سبز کردستان/عمارت رويايي مردوخ

ماموستايي که براي حفظ وحدت اسلامي به شهادت رسيد

طنين آواي خوش مولودي خواني در كردستان/ مشاركت گسترده مردم در برنامه هاي هفته وحدت

اهداي خون در کردستان با اقبال عمومي روبه‌رو است

Android چيست ؟

اينجا قروه؛ مرغ يک پا دارد

امنيت مقوله‌اي گمشده در روستاهاي بيجار/ ادامه سريال تکراري سرقت احشام

خواستن توانستن است

حکايت ماشين‌‌هاي شخصي و پرسه‌ در خيابان‌هاي شهر