عصر کرد

آخرين مطالب

مقالات

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عصرکرد- وجود جنگل های بکر سر سبز، طبیعت زیبا ،کوههای بلند، روستاهای قدیمی و تاریخی و بازار تجاری در کنار جاذبه های تاریخی، فرهنگی و معنوی بانه را به سرزمین جذاب برای گردشگران و مسافران تبدیل کرده است

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

سمندر آبی بانه که در زبان محلی `بوکی کانی` به معنای عروس چشمه نام گرفته از گونه های کمیاب و نادر دوزیستان است که این روزها به دلایل مختلف از جمله نگهداری در آکواریوم، خرید و فروش و تخریب زیستگاه در خطر انقراض قرار گرفته است

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

عصر کرد - سنندج - عمارت آصف سنندج از جمله بناهای تاریخی این شهر در کنار زیبایی و بافت منحصر به فرد خود، ویترینی از تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم مردم مناطق کردنشین است.

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

عصرکرد- ماهی قرمز همه ساله در آستانه سال جدید با سُر خوردن زندگی از کف دستش در تُنگ های تَنگ شیشه ای قرار می گیرد و مهمان سفره های عید ایرانی ها می شود که به تازگی این عضو خوش رنگ و لعاب برای حضورش پای سفره هفت سین مخالفان و موافقانی دارد.

صدای آشنای مشاور

عصرکرد- نسبتی با تماس گیرنده ندارد و هیچوقت او را ندیده است، اما به محض شنیدن صدای نگرانش از پشت گوشی تلفن سعی در آرام کردنش دارد، اسم و آدرسش را هم نمی پرسد فقط می خواهد مشکلش را بداند و کمکش کند؛ به او اطمینان می دهد رازدار خوبی برایش باشد.

دلهره نان

عصرکرد- گوشه ای از میدان ایستاده و در کنار اینکه با هم گپ و گفتی دارند، چشم هایشان دائم نظاره گر دور و برشان است، منتظرند کسی آنان را برای کاری بخواند، آخه نگرانند مبادا غروب باز هم دست خالی به خانه باز گردند.

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

عصرکرد- یکی از روستاهای زیبای منطقه اورامان که زبانزد خاص و عام قرار گرفته و طعم ماهی کباب آن و لذت صرف یک وعده غذایی را در کنار خانواده به یادماندنی کرده است پالنگان نام دارد

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

عصر کرد - سنندج - تاریخ مطبوعات کردستان گنجینه ای از پیشامدهایی است که بازگویی آن نقش دالانی را دارد که ارتباط بین گذشته و امروز را برقرار می کند و حال یکی از روزنامه نگاران استان آستین همت را بالا زده تا این تاریخ را مکتوب کند.

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

عصر کرد - سنندج - کافی است تا نقطه ای از «شین» شایعه را بشنویم، به آن پر و بال می دهیم و از یک کلاغ به چهل کلاغی می رسیم که هیچکدام شان به سلامت به خانه نمی رسند.

رنگ و لعاب های قاچاق

عصر کرد - سنندج - افزایش قیمت ارز، نرخ کالاهای خوش رنگ و لعاب هم را چند برابر کرد و همین باعث شد تا پای محصولات بی کیفیت و قاچاق به جعبه آرایش خانم ها باز شود.

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

عصرکرد- کارشناس ارشد گیاه شناسی در کردستان، با اشاره به اینکه در طب سنتی چینی از عناب و هسته‌ی آن به دلیل خواص آرامش بخشی که دارد برای کاهش اضطراب و درمان بی‌خوابی شبانه استفاده می‌کنند، بیان کرد: توصیه می‌شود که هر شب قبل از خواب یک فنجان دمنوش عناب بنوشید تا راحت تر بخوابید.

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

عصرکرد- قروه اگر چه شهرستانی مرزی نبود اما در هشت سال دفاع مقدس سهم بزرگی در دفاع از ارزش ها و آرمان های نظام اسلامی داشت و 464 شهید تقدیم ایران اسلامی کرد که امروز اجلاسیه شهدا در این شهر برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

عصرکرد- ورزش در کردستان دارای قدمت طولانی و پر از افتخارات بزرگی است که هر کدام را می توان به عنوان غروری بزرگ بر تارک شهر چرخواند

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

عصرکرد- کودکی که از 6 ماهگی مبتلا به بیماری نرمی استخوان شده و قادر به راه رفتن نیست به همین خاطر مدرسه هم نمی تواند برود، با ایثار و از خودگذشتگی معلم فداکار و دلسوز، اکنون باسواد و در مسیر دانش اندوزی است.

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

اخیرا تیتر اصلی شدن قیمت گوشت در رسانه ها به امری عادی مبدل شده و قیمت و عصرکرد- حواشی عرضه گوشت منجمد برزیلی گوی را از گرانی و کمبود رب گوجه فرنگی ربوده است. در یک ماهه اخیر قیمت گوشت چند ده هزار تومان افزایش یافته و دولت را مجبور به تشکیل جلسات کارگروه تنظیم بازار با محوریت کاهش قیمت گوشت قرمز کرده است.

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

عصرکرد- مسجد دارالاحسان سنندج، که به «مسجد جامع» نیز شهرت دارد، به دستور امان‌الله خان اردلان والی بزرگ کردستان در سال 1228 هجری، در زمان حکومت فتحعلی ‌شاه قاجار احداث شده است

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

عصر کرد - سنندج - مردم استان کردستان آماده اند تا بار دیگر و هم دوش با ملت ایران با حضور پرشور خود 22 بهمن را به حماسه ای ماندگار در تاریخ انقلاب اسلامی ایران تبدیل کنند.

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

عصر کرد - هفته نامه ئآوات در شماره 115 خود در مطلبی با عنوان «لزوم توجه به محیط زیست در مدارس» و به قلم حشمت قربانی به ضرورت فرهنگ سازی در این زمینه پرداخته است.

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

عصرکرد- هفته نامه خبر کردستان، در شماره پنج به تاریخ روز یکشنبه چهاردهم بهمن خود در مطلبی با عنوان زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج به قلم سید مسعود حبیبی به این پدیده اجتماعی از نگاه جامعه شناسی پرداخته است

پایان عمرنفت و هیزم در مرز

عصرکرد- بزرگترها هنوز بوی آزار دهنده نفت را به خاطر دارند، وقتی که لوله هایش دوده می گرفت و با وزش کوچکترین بادی، بخاری نفتی بلای جان دیوارهای سفید خانه می شد، این وضعیت خانه هایی بود که در جایی غیر از کوه و کوهستان بودند و مرفه به حساب می آمدند.

با سد آهنین صبر؛ بیشترین سود را از روابط سالم کسب کنیم

عصرکرد- یک روانشناس گفت: خشم همچون انباری از باروت، ممکن است با یک جرقه منفجر گردد و به آتشفشانی می ماند که با گدازه های خود، خانمان، روابط بین فردی و فرد را به آتش می کشد، اما می توانیم با سد آهنین صبر، آن را کنترل و بیشترین سود را از روابط سالم بین فردی و سلامت تن و روان کسب کنیم.

تزریق مایع حیات در کالبد زمین

عصرکرد- برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی در سال های اخیر، وضعیت این منابع ارزشمند را در مناطق زیادی از کشور از جمله استان کردستان با بحران مواجه کرده که اجرای طرح های تغذیه مصنوعی تا حدودی می تواند یاریگر آبخوان ها باشد.

طلوع امید بخش زندگی

عصر کرد - سنندج - هفت سال از زندگیش طلوع خورشید را از پشت پنجره بیمارستان کودکان به نظاره نشست، تزریق 13 واحد خون سالم به فرزندش، امید بخش نگاه مضطرب این مادر برای ادامه زندگی شد.

عکس خوب، همچون سیلی برای بیدار کردن مخاطب است

عصرکرد- عکاس نام آوازه کُرد گفت: معتقدم عکس خوب عکسی است که علاوه برتمام ویژگی های فنی، نور، رنگ، ترکیب بندی و... باید حرفی برای گفتن داشته باشد و مانند سیلی به صورت مخاطب خورده و او را بیدار می کند .

احساس گناه می‌‌تواند ناشی از اتفاقات دوران کودکی باشد

عصرکرد- کارشناس ارشد بالینی در کردستان، با اشاره به اینکه احساس گناه می‌‌تواند ناشی از اتفاقات دوران کودکی باشد، گفت: نهادینه کردن این اتفاقات توسط افراد خانواده موجب تقویت گناه می ‌شود، اما چیزی که در این زمینه بسیار مهم بوده این است که هر فرد باید بتواند در زندگی خود رشد و تغییر کند و برای تغییر باورهایش تلاش کند.

مین؛ سلاح ترسوها

عصرکرد- روزنامه روژان روز شنبه 29 دی در شماره جدید خود در یادداشتی به قلم عماد کریمیان با عنوان «مین؛ سلاح ترسوها» به تاریخچه استفاده آن در جهان و آمار کشته های ناشی از انفجار این سلاح پرداخته است

حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است

عصرکرد- یک روانپزشک در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به اینکه حواس‌پرتی و کاهش تمرکز می‌تواند علامتی از افسردگی باشد، گفت: این افراد به دلایل افسردگی دچار حواس پرتی می‌شوند و نمی‌توانند حواس خود را روی مسائل رومزه جمع کند.

اینجا کردستان، سرزمین مجاهدت های خاموش

عصرکرد- چند سال از آغاز جنگ تحمیلی گذشته است، کردستانی ها هم در برابر دشمن داخلی و هم مقابل دشمن خارجی مقاومت می کنند، این ایستادگی، دشمنان را عصبانی کرده و می خواهند هر طور شده زهر چشمی از این ملت مقاوم بگیرند.

پاکـانِ بیکار

عصرکرد- آقا کار دارید؟ هر کاری باشد انجام می دهم فقط پناهم دهید تا دوباره نلغزم و در دام نیفتم؛ اینها حرف های زنی است که حدود سه دهه از عمرش گذشته و با ظاهری آراسته اما در هم شکسته بخاطر اعتیاد، ملتمسانه به یک مغازه دار می گوید.

خوراکی‌هایی که زمستان را گرم می‌کنند

عصرکرد- بیشتر به رنگ‌های قرمز، قهوه‌ای و سبز زیتونی دیده می‌شوند، بوی مطبوع و بخار گرمی که از آنها بلند می‌شود در سوز سرد پاییز و زمستان، دل رهگذران را با خود می‌برد.

روابط عمومی در پستوی اندیشه مدیران اجرایی - امید بهمنی*

عصر کرد - سنندج - روابط عمومی یکی از بخش های مهم سازمان ها و ادارات برای ارتباط بهتر و بیشتر با دنیای خارج از دستگاه بویژه با مردم و رسانه هاست و نباید در پس اندیشه های مدیران اجرایی محو شود.

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

عصر کرد - قروه- حضور در میان مردم و تلاش برای رفع مشکلات روستاها بدون هرگونه تبلیغ و جلوه های نمایشی از جمله مواردی هستند که فرماندار قروه در جریان بازدید از روستاهای شهرستان نسبت به آن تأکید دارد.

لباس کُردی از گذشته تا امروز...

عصرکرد- قدمت لباس کُردی به قدمت خود مردمان کُرد برمی‌گردد و اگر بخواهیم به تصویری مستند از قدیمی‌‌ترین لباس کردی استناد کنیم، گویاترین تصاویر نقش برجسته‌های دوره هخامنشی است که در این نقش برجسته‌ها تصاویری از سربازان و سرداران ماد وجود دارد

دوئل نفت و آتش مقابل نیمکت ها

عصر کرد - سنندج - پشت نیمکت ها نشسته اند خیره بر تخته سیاه و نیم نگاهی نگران به بخاری های نفتی دارند که قرار بود گرما بخش کلاس باشد اما دوئل بین نفت و آتش مقابل نیمکت های کلاس درس، ترس بر چهره شان نشانده است.

«آلی» که دیگر نیست

عصرکرد- کابوس زنان پا به ماه بود و توهمی که از آن نشات می گرفت بسیاری از کودکان را در همان بدو تولد یتیم می کرد اما حالا دیگر خبری از «آل» نیست.

"نگارگری" اصیل ترین هنر ایرانی – اسلامی

عصر کرد - نگارگری ایرانی به عنوان هنری برگرفته از مفاهیمی چون تعالی روح و رسیدن به عالم معنا و جاودانگی با نگرش حقیقت گرا و هنر قدسی در سراسر دنیا ...

اختلالات رفتاری کودکان/ راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری

عصرکرد- کتاب اختلالات رفتاری کودکان/راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری کودکان توسط زهرا سعدی نوشته شده است، این کتاب شما را در تربیت کودکانتان یاری خواهد کرد تا با استفاده از روش‌های مناسبی بتوانید تربیت صحیح را بیاموزید

استان کردستان در دام محرومیت

عصر کرد - سنندج - هفته نامه بیانی روز شنبه 15 دی در شماره جدید خود در یادداشتی به قلم بختیار عزت پناه با عنوان «استان کردستان در دام محرومیت» به شرایط اعتبارات این استان و مقایسه آن با استان های دیگر پرداخته است.

سفره دل بدر و پریشان آرام است

عصر کرد - سنندج - اجرای طرح آبخوانداری میهم قروه باعث شده که سفره های زیر زمینی در دامنه ارتفاعات بدر و پریشان این شهرستان بر خلاف دشت های های قروه و دهگلان فرو نشست نداشته باشد و سالانه 30 درصد روان آب های سطحی این منطقه به سفره های زیر زمینی هدایت شود.

یار مهربان خمار شراب روحانی

عصر کرد - سنندج - شراب روحانی توصیفی از رسیدن انسان به بالاترین درجه معرفت الهی است و نیک اندیشان بر آن واقف شده اند تا با نوشیدن جرعه ای از آن، خماری کتاب همان یار مهربان را بر طرف کنند.

از رنجی که می بریم - افسانه گلباغی *

عصر کرد - سنندج - به چهره اش که نگاه می کنی، سنی ندارد اما حسرت روزهای خوشی که ناخواسته و به اجبار از دست داده او را شکسته کرده و رنج می برد از بودن هایی که می توانست باشد و نیست.

کردستان فرهنگی چشم به راه عدالت اجتماعی و رفاه عمومی است

عصر کرد - سنندج - هفته نامه روژباش کوردستان در شماره 9 خود در سخن اول و به قلم جمیله معظمی با عنوان کردستان فرهنگی چشم به راه عدالت اجتماعی و رفاه عمومی است به اهمیت و نیازهای تحقق این اهداف پرداخته است.

نهم دیماه 88 نماد اقتدار امت انقلابی ایران

عصر کرد - امت ولایی و انقلابی ایران اسلامی با درس گرفتن از نهم دی ماه 88 اجازه فتنه جدید اجتماعی و سیاسی به معاندان نخواهند داد چراکه این روز نماد ...

نهم دیماه حماسه پیوند مردم و ولایت/نه کردستانی ها به اغتشاش گران

عصر کرد - سنندج - حضور پرشور مردم در راهپیمایی نهم دی ماه بار دیگر پیوند ناگسستنی بین مردم و ولایت را در کشورمان به نمایش عمومی گذاشت و باعث تحکیم پایه های انقلاب اسلامی ایران شد.

اگر خشمگین می شوید...

عصر کرد - گریزی از خشم نیست، کم یا زیاد، شدید یا خفیف، به آسانی یا دشوار، همه ما خشم را تجربه کرده ایم. به گزارش ایسنا منطقه کردستان، راهی برای فرار ...

بخشنده کوچک

عصر کرد - سنندج - در روزگاری که همه از نداشتن و گرانی می نالند شاید کمتر کسی به این فکر بیفتد که نیمی از دارایی خود را به دیگری ببخشد.

آیین شب یلدا "شه و چله" در كردستان

عصرکرد- شب یلدا را در كردستان «شه‌و چله» (شب چله) یا «شه‌و زمسان» (شب زمستان) می‌نامند. شبی كه پیش از فرارسیدن‌اش، هیجان و شور خاصی را در میان مردم برمی‌انگیزد.

کاش می شد به جای تحصیل کارگری نمی کردم

عصر کرد - روزنامه جام جم در شماره 9731 خود به تاریخ چهارشنبه 20 آذر در گزارشی با عنوان کاش می شد به جای تحصیل کارگری نمی کردم به زندگی کودکان کار کردستانی که در مزارع به صورت فصلی کار می کنند، پرداخته است.

گردش مدیریت در مدار اخلاق

عصر کرد - یکی از قرائن انکار ناپذیر نظم در گیتی و مختصات آن از جمله (منظومه شمسی، توالی فصول، روز و شب، ساعات و دقایق و ...) گردش آن می باشد.و این ...

کم اطلاعی روستاییان از مزایای بیمه روستایی

عصر کرد - روزنامه همشهری کردستان در شماره روز دوشنبه 19 آذر خود در گزارشی به قلم روزیتا قادری با عنوان «کم اطلاعی روستاییان از مزایای بیمه روستایی» به مزایا و امکانات بیمه های روستایی و عدم یا بی اطلاع بودن روستاییان از این خدمت پرداخته است.

او هم شهروند این جامعه است و فرصت می خواهد...

عصر کرد - اکثر معلولان با مشکلات فیزیکی، فرهنگی و اجتماعی بسیاری روبه رو می باشند موانع اجتماعی، آنها را از استفاده از تسهیلات شهری و رفاهی محروم می ...

آمادگی، دوره طلایی رشد و تشخیص کودکان است

عصرکرد- متخصص روانشناسی کودک و نوجوان در کردستان، با اشاره به اینکه دوره آمادگی، دوره طلایی برای شناسایی نقاط قوت و تقویت کودکان است، گفت: تشخیص این نقاط در دوره آمادگی باعث شده که نقاط ضعف به کلاس اول دبستان انتقال نیابد و کودک را از مدرسه گریزان و بی انگیزه نکند.

گدایان شیک‌پوش سیار؛ پدیده‌ای نو در تکدی‌گری

عصرکرد- تگدی‌گری یکی از آسیب‌های اجتماعی است که همه جوامع کم و بیش با آن روبرو هستند، اما این مسئله در کشورهای جهان سوم و فقیر به شکل بارزتری نمایان است.

مکانیسم‌های تحقق مطالبه توزیع عادلانه حقابه در کردستان

عصرکرد- نشریه روژان در شماره 241 روز دوشنبه پنجم آذر خود در یادداشتی از دکتر حسن برادران وکیل پایه یک دادگستری با عنوان مکانیسم‌های تحقق مطالبه توزیع عادلانه حقابه در کردستان، به ضرورت افزایش سهمیه آب تخصیصی برای مصارف کشاورزی و تولیدی پرداخته است.

کُردها عهد شکن نیستند

عصر کرد - سنندج - تارنمای خبری زریوار خبر در یادداشتی با عنوان «له ناو کوردان نه‌بوو په‌یمان شکینی - در میان کُردها عهد شکنی وجود ندارد» به اهمیت حفظ محیط زیست و مقابله با تاراج منابع طبیعی از سوی زمین‌خواران و سودجویان پرداخته است.

طنین نوای مولودی خوانی در دارالاحسان/ بزرگترین مولودی خوانی کشور

عصر کرد - سنندج – برگزاری پانزدهمین یادواره مرحوم سید بهاالدین شمس قریشی در نخستین روز از هفته وحدت، بهترین فرصت برای برگزاری بزرگترین مراسم مولودی خوانی کشور در شهر سنندج بود.

همه چیز «درباره یک توپ»/نمایشی از یک واقعیت

عصرکرد- زمینی هست که به دست آدم ها نابود می شود و روزگاری می رسد که باید پرسید چه شد آن همه نعمت؛ این روایتی است از نمایش «درباره یک توپ» که واقعیت را در یک صحنه خیابانی به تصویر می کشد.

ترافیک را درس دهیم - وریا کرمی*

عصر کرد - سنندج - رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و چگونگی راندن در ترافیک یکی از شاخصه های اصلی پیشرفت هر کشور به ویژه از لحاظ فرهنگی محسوب می شود که البته در کشور ما کمتر به آن توجه می شود.

چرخش واقعیت در«اتوبان سکوت»/زخم ماندگار از جنگ

عصر کرد - قروه- روایتی ساده اما معنادار در خصوص واقعیتی از جنگ و تأثیر آن بر زندگی رزمندگان، جانبازان و خانواده شهدا را می توان در «اتوبان سکوت» کار تازه ای از گروه تئاتر «پیدا» در قروه به خوبی دید.

بن‌بست عاطفی از علل خودکشی در جوانان است

عصر کرد - متخصص روانشناسی کودک و نوجوان در کردستان، گفت: خودکشی ناشی از مساله‌ای است به نام "بن‌ بست عاطفی"، این نوع خودکشی بیشتر در نوجوانان و جوانان ...

توسعه گردشگری با رنگ و بوی بومی و فرهنگی

عصر کرد - سنندج - یکی از شاخص های پیشرفت هر کشور توسعه صنعت گردشگری است، موضوعی که چند سالیست در ایران و اخیرا در تدوین سند الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت مورد توجه واقع شده و در کردستان به دلیل داشتن پتانسیل های فراوان فرهنگی و آیینی قابل تحقق است.

استرس در میان سالی موجب کوچک شدن مغز می شود

عصرکرد- استرس در دوران میان سالی از جمله مسائلی است که گریبان گیر خیلی ها می شود و حالا پژوهشی تازه در این رابطه انجام شده که نشان می دهد چنین پدیده ای با اختلال حافظه و کوچک شدن مغز در ارتباط است.

مردم منطقه‌ای که هم اهل این کشورند و هم آن کشور

عصرکرد- درست است که اینجا زمین گلف، پیاده رو، پل، رودخانه، کافه و یا مرکز تجاری مرز دو کشور را مشخص نمی‌کند و جزو 12 کشور بدون مرز دنیا نیست اما خبری هم از سیم خاردار و یا دیوار بلند بین آمریکا و مکزیک نیست و یک بازارچه با گیت ورودی‌اش شده جدا کننده این کشور و آن کشور

رنج روستاهای قروه از ضعف زیرساختی/تسریع در اقدام عملی

عصرکرد- چهارمین طرح آمارگیری ویژگیهای مسکن روستایی در حالی اجرا می شود که بسیاری از روستاهای قروه از ضعف زیرساختی و امکانات اولیه رنج می برند و تسریع در اقدام عملی برای این مهم ضرورت دارد.

دبه به دستان دغدغه مند

عصر کرد - سنندج - روستای حسین آباد با 871 نفر جمعیت در 15 کیلومتری شرق مریوان قرار گرفته و بخاطر موقعیتش گلوگاه اورامان کردستان شناخته می شود اما اهالی این روستا دو سال است تشنگیشان را دبه بدست از شیر تانکرهای سیار آبرسان رفع می کنند.

تجلی خوشنویسی در کُنج دستفروشی

عصر کرد - سنندج - در گوشه ای از یکی از خیابان های پرتردد شهر نشسته و مشغول دستفروشی است، همه چیز دارد از جوراب مردانه و زنانه و انواع لوازم التحریر گرفته تا بند کفش و کش مو، در این میان اما، ذوق هنری اش را نیز می فروشد.

70 کودک نایسری بی‌شناسنامه هستند

عصرکرد- مددکار خیابانی کودکان کار در سنندج، با اشاره به اینکه بالغ بر 70 کودک در نایسر شناسنامه ندارند، گفت: طبق آمار پایگاه خدمات اجتماعی مشخص شده که 70 کودک در نایسر بی‌شناسنامه هستند و نمی‌توانند در مدرسه ثبت‌نام کنند.

یاد نیمکت‌های سه نفره و گچ و تخته سیاه بخیر...

عصر کرد - بوی ماه مهر که می‌آید، بهار مدرسه‌ها فرا می‌رسد و دبستان‌ها شکوفه می‌دهند، معلم‌ها هم همچون باغبان، کار پرورش گل‌ها را آغاز می‌کنند. به ...

شادی و نشاطی از جنس دانایی

عصرکرد- امروز شور، نشاط و شوقی وصف ناپذیر از جنس علم و دانایی جای جای ایران اسلامی را در برگرفته است و هزاران غنچه و شکوفه در نقاط مختلف کشور با شور و حالی وصف ناپذیر وارد دنیای تعلیم و تربیت شدند

تغییری از جنس تضییع

عصر کرد - سنندج - این روزها که به آغاز سال تحصیلی جدید نزدیک می شویم، تعداد قابل توجهی از صاحبان مغازه های خیابان های مرکزی سنندج تغییر شغل داده و اقدام به فروش لوازم التحریر می کنند که این کار موجب کاهش درآمد نوشت افزار فروشان دارای پروانه کسب و اعتراض آنان شده است.

اضطراب مسیر مدرسه

عصرکرد- این روزها هر چه به اول مهر و آغاز فصل علم و دانایی نزدیکتر می شویم بر دغدغه های هرساله و تکراری خانواده ها برای تردد و رفت و آمد فرزندانشان افزوده می شود و این مساله به اضطراب و نگرانی برای والدین تبدیل شده است.

پنج روش مؤثر برای خالی کردن حافظه گوشی‌ های اندرویدی

عصرکرد- هیچ کس دیدن پیام «حافظه داخلی گوشی شما پر شده است» را دوست ندارد . وقتی چنین پیغامی دریافت کنید، تا زمانی که حافظه را خالی نکرده‌ باشید انجام بسیاری از کارها در گوشی مختل می‌شود و ممکن است بعضی فرمان‌ها به درستی کار نکنند

وجود سینماگران توانمند و موفق، اما حمایت‌های حداقلی!

عصرکرد- استان کردستان دارای سینماگران و فیلمسازان مطرح و توانمندی است که بارها در جشنواره‌های ملی و بین المللی حائز موفقیت‌های درخشانی شده‌اند، اما اهالی این حوزه، این روزها از حمایت‌های بسیار جزئی و حداقلی که از آنها می‌شود، گلایه‌مند هستند.

بخت گشایی در کف خیابان

عصر کرد - سنندج - بخت گشایی، رمل و اسطرلاب، باطل کردن سحر و طلسم از دیرباز با روح و روان مردم همراه بوده و با گذشت زمان رنگ عوض نکرده و برغم پیشرفت علم، تکنولوژی و سطح فرهنگ مردم، باز مشتریان خاص خود را دارد.

کودکانه‌های گمشده در زنانگی‌های تحمیلی

عصر کرد - ازدواج کودکان، پدیده‌ای است که از گذشته همواره وجود داشته است اما با توجه به شرایط امروز و آسیب‌ها و مشکلات جامعه و همچنین ...

"گلین" عروس منطقه ژاوه‌رود کردستان

عصر کرد - روستاهای استان کردستان با هوای پاک و طبیعت زیبا و سرسبز خود مقصد خوبی برای گردشگران هستند که یکی از این روستاهای هدف گردشگری، ...

بی بازاری جمعه بازار خاتون!

عصرکرد- جمعه بازار خاتون سنندج به دلیل عدم استقبال مردم و مکان نامناسب و دوری مسیر در کمتر از دو ماه تعطیل شد و به منظور در دسترس بودن و استقبال بیشتر مردم، در پارک سپیدار برپا می‌شود.

چشمه های معدنی، ظرفیت های ارزشمند فراموش شده

عصر کرد - سنندج - وجود طبیعت بکر ، زیبا و کوه های بلند با چشمه های آب گرم شفابخش در بسیاری از مناطق کشور از جمله استان کردستان هم اکنون به فراموشی سپرده شده بطوریکه حتی رسانه ها نیز از این مواهب الهی و ظرفیت های ارزشمند یاد نمی کنند.

جلسات، آفتی بر جان مدیران و مردم

برگزاری جلسه هماهنگی برای انجام هر کاری از مسائل اجنتاب ناپذیر و ضروریست که عصرکرد- از دیرباز همواره انسانها آن را به کار گرفته‌اند اما متاسفانه در روزگار ما تشکیل بعضی از جلسات به یک موضوع مضحک و ملال آور تبدیل شده است که هم توان و انرژی مدیران را گرفته است و هم موجبات نارضایتی مراجعه کنندگان به ادارات و دوایر دولتی را فراهم آورده است.

من فقط یک خبرنگارم...

عصرکرد- «خبرنگار» سبک متفاوتی از زندگی را تجربه می کند که در آن می دود، زمین می خورد، بر می خیزد و باز می جنگد و در این بین تنها چیزی که می خواهد آسایش خاطر قلم و امنیت نوشتاری است که سایه بازخواست، تهدید، رشوه و خدمت قلم حتی برای لحظه ای بر آن سنگینی نکند، چرا که معتقد است نمی خواهد عریضه نویس، میرزانویس، روابط عمومی و یا حتی خطابه‌گو باشد، یک خبرنگار تنها دوست دارد یک خبرنگار باقی بماند.

گل هایی که در خواب پرپر شدند

عصر کرد - حادثه ای تلخ و جانگداز که تمام کشور را مات و مبهوت کرد، داستان سربازان رشیدی بود که در اوج قدرت و ایستادگی در مقابل دشمنان در سیاهی ...

شرایط سخت تولید موادخوراکی در مریخ

عصر کرد - مقدمات لازم برای فرستادن انسان‌ها به سیاره‌ی مریخ در 10 سال آینده در حال انجام است. اما اگر انسان‌ها به‌طور دائمی به ...

توسعه پایدار قیچی و حذف ردپای نفت از منابع آبی کردستان

عصر کرد - هفته نامه سیروان در شماره 994 در 6 مرداد در مطلبی به قلم امید باتو کارشناس محیط زیست به بررسی و اثرات زیست محیطی واژگونی تانکرهای حامل سوخت در جاده های کردستان پرداخته و در آن تاکید کرده با ساخت جاده جدید و تغییر مسیر عبور این خودروها می توان شاهد توسعه پایداری در کردستان بود.

نهاد داوری از تئوری تا عمل - ایرج نگهدار*

عصر کرد - سنندج - تفاهم نامه منعقده در باب ترویج نهاد داوری بین معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و اتاق اصناف ایران اساساً در راستای ترویج نهاد داوری گامی ارزشمند و نشان دهنده تفکر حمایت مدار از این نهاد مردمی و استفاده از ظرفیت های قانونی و اجتماعی داوری است.

کوچ آسیب‌های اجتماعی از زیر پوست شهر

عصر کرد - سایت خبری کرد تودی روز یکشنبه هفتم مرداد در مطلبی با عنوان کوچ آسیب های اجتماعی از زیر پوست شهر به مساله مهاجرت زنان پرداخته است.

آرش جمعه زنگ نزد!

عصر کرد - روزنامه شهروند در شماره 1461 خود به تاریخ هفتم مرداد جاری در مطلبی با عنوان آرش جمعه زنگ نزد! گفت ‌و گویی با خانواده تنها سربازی که در عملیات تروریستی شهر مرزی مریوان به شهادت رسید را منتشر کرده است.

گذری بر وضعیت مراکز غیر دولتی توانبخشی در کردستان

عصر کرد - ماهنامه روژمان در شماره 21 خود مربوط به مرداد ماه جاری در مطلبی به قلم علی قادرمرزی با عنوان گذری بر وضعیت مراکز غیر دولتی توانبخشی در کردستان به شرایط، کمبودها و نیازهای این مراکز پرداخته است.

ناشنوایی سیستماتیک در حل مشکلات

عصر کرد - هفته نامه سیروان در شماره 993 روز شنبه 30 تیر خود در مطلبی به قلم حمزه محمدی با عنوان ناشنوایی سیستماتیک در حل مشکلات به سوانح جاده‌ای تانکرهای نفتکش عراقی و بی توجهی به خواست شهروندان در این زمینه پرداخته است.

دست فروشی یا مغازه به دوشی -

عصر کرد - سنندج - دست فروشی و دوره گردی اسم های مستعاری که سال هاست پرده استتار را روی شغل کاذب مغازه به دوشی کشیده و با رشد شهرنشینی و ظهور پدیده انقلاب صنعتی موجب بروز معضلات بسیاری شده است.

بازار قدیمی عصر صفوی از سکه افتاده

کرد آنلاین - بازار سرپوشیده بیجار یکی از کهن‌ترین و زیباترین بازارهای به یادگار مانده عصر صفوی است؛ بازاری که زمانی محل گذر کاروان‌های ...

ساير مطالب

بانویی که تابوشکن شد

ره سدهای کردستان به ترکستان

مشاغل خانگی فرصتی برای رونق بازار "صنایع چوبی"

روستاییان کردستان دیر به شهر می رسند - عبدالله رحمانی*

ترافیک جشنواره‌ای در کردستان

یاد بگیرید که به درون خود گوش کنید

شوکت شیان در تلالو طلای سرخ کردستان خودنمایی می کند

بزن مرشد که یادت بخیر... به بهانه روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای

بختک گرد و غبار به جان کردستان افتاد

جام جهانی 2018 و زیست اجتماعی شهروندان

رشد بی ‌تفاوتی اجتماعی

مخترع کردستانی شوفر را ساخت اما حساب‌‌ هایش مسدود شد

خداوند چه کسانی را دوست دارد؟

سکوتی که فریادها را به اوج می‌رساند - حسن حسین زاده*

خواب خوش کودکانه قربانی رویای بزرگترها - افسانه گلباغی*

سنت حسنه عذرخواهی

بسترهای اهدای عضو در کردستان فراهم نیست -

نگاه‌های سنگینی که روح را آزار می‌دهد

برای موفق شدن کافیست به آنچه که می‌دانید عمل کنید

صنعت پرورش گل های زینتی کردستان در جوانه مانده است

منطقه آزاد و صنایع تبدیلی محورهای توسعه کردستان

امنیت در عصر جدید

انتخاب مدیران زن، گام‎ دولت برای توزیع فرصت‌های برابر

حمایت از کالای ایرانی، حمایت از خانواده ایرانی

روستای دره تفی مریوان شهری برای لک لک ها

صخره‌های زاگرس میزبان گمشده‌های کردستان

گردشگری رویداد محور، محرک توسعە روستاهای کردستان

مهاجرانی که به دزلی بازگشتند

ارتقای کیفیت کالاهای ایرانی لازمه تحقق شعال سال

اوتیسم؛ بیماری تسخیر شده در ذهن/اختلال ارتباطی دردآور است

بیجار مهد جاذبه های فرهنگی و گردشگری/ شهر برای نوروز آماده است

"نوره" روستای پایکوهی آبیدر بزرگ

آمیزش شادی و سرزندگی در آیین های کردستان

مراسم تجلیل از "ناصر رحیمیان" حامی فرهنگ و ورزش کردستان برگزار شد

تاملی بر ضرورت برنامه ریزی فرهنگی در توسعه پایدار جامعه روستایی

مکمل های دارویی قاچاق و زیان های جبران ناپذیر آن - عبدالله رحمانی*

کردستان میزبانی شایسته برای مسابقات ورزشی/برگزاری35رویداد دراستان

گام بلند شبکه کردستان برای تولید یک اثرفاخر/سنجرخان سریال می شود

فروپاشی سازه‌های شخصیت در فراسوی گسل زلزله

آموزش هایی که ندیدیم و بحران هایی که با آنها روبه رو هستیم

سینمایی برای ترک سینما

کدری رنگ آب شرب بابارشانی 4 ساله شد/آبفا: کدورت آب در حد مجاز است

بالا رفتن سن ازدواج معضل جدی جامعه است

کودکان لوس از اعتماد به نفس حقیقی برخوردار نیستند

عزم همگانی و شناسایی ظرفیت‎ها راهکار عبور از چالش ها در کردستان

فکری برای احیای روستاها اندیشیده شود/تغییر سیاست های کلان کشور

عملکرد شهروندان محیط‌ گرا در زمستان اقلیمی

رسانه های کردستان مطالبه گر توسعه باشند

نه بزرگ کردستانی ها به مردودشدگان/مسئولان مطالبات مردم را بشنوند

بحران حقوق و اخلاق

سنگینی افسردگی بر شانه های جسم و روان

خطر زلزله در استان کردستان و لزوم افزایش تاب آوری در برابر آن

راز یلدا در گذر از زمستان

اولین اقامتگاه بوم گردی استان کردستان افتتاح شد

آموزش فنی و حرفه ای و کسب مهارت مسیری طلایی برای کاهش بیکاری

سلامت مردم پشت در بسته/فاز نخست تعیین مکان زباله های قروه آغاز شد

نامهربانی سرمایه های اقتصادی با کردستان

اعترافی بزرگ پس از اولین سلام

بضاعت مالی یا نظارت عالی

باشیم حتی اگر نفس نکشیم/ وقف اکسیر جاودانگی است

خداحافظی گردنه صلوات آباد سنندج با تصادف های شاخ به شاخ

کشاورزان دیواندره ای چشم انتظار تحقق طرح انتقال آب از سد سیازاخ

مهمان ناخوانده زندگی های مدرن

سال هایی که با فروختن عمر، درد پیری را می خرد

تسهیلاتی که به آبادانی رسید/ شهد شیرین اقتصاد مقاومتی

تدوین ویژه نامه مشاغل درکردستان/حذف20درصد رشته های علمی کاربردی

ثبت جهانی اورامان دغدغه و مطالبه مردم و مدیران منطقه است

پای افزاری به قدمت 8قرن در کردستان/«کلاش» دیگرتنها کفش مردان نیست

کردستان در حوزه نیروی انسانی استانی ثروتمند است

فرسوده شدن از سختی ها؛ غایب همیشگی زندگی روستایی

ورود 51 هزار غنچه و شکوفه کردستانی به دنیای تعلیم و تربیت

يک گزينه ديگر انصراف داد/ رقابت چهار نفر براي تصدي شهرداري سنندج

کاهش معنادار توليد گندم در شهرستان ديواندره

حال خوب تئاتر در بام ايران/اجراي «دهاني پر از پرنده» در بيجار

قلم‌ها را به بهانه‌هاي واهي نشکنيد/ منتقد کرد امروز دادگاهي مي‌شود

"گلين" روستايي بکر با قدمت بيش از يک هزار سال

کاهش 40 درصدي خريدگندم/خوشه هاي زرين کردستان درانتظار مديريت بهتر

آزموني سخت براي شوراهاي نوپاي سنندج

اگر براى معذرت‌خواهى از مردم کردستان بابت خلف وعدەها مي‌آييد، خوش ‌آمديد

پيامدهاي ازدواج زودهنگام کودکان

نان بهانه کار در کارخانه بازيافت زباله

کردستان و راه‌هاي توسعه گردشگري

کيفيت پائين آرد و نارضايتي مردم بيجار از نان توليدي

شتاب چرخ صنعت کردستان با اعطاي بسته رونق توليد

غربالگري از بهترين راه هاي شناسايي انواع سرطان است

آتش نشانان؛ فرشتگان نجاتي که بال و پر مي سوزانند و دم نمي زنند

رعايت ايمني ساختمان هاي کردستان توپي در ميدان شهرداري و نظام مهندسي

ورود آرام جمعه بازار به داخل شهر بيجار

جنايت 28 دي سال 65 هيچگاه از ذهن مردم سنندج پاک نخواهد شد

سروآباد در مسير اشتغالزايي و توسعه کشاورزي/ تجهيز 150 هکتار به سامانه نوين آبياري

`وي ول` نخستين مدرسه طبيعت در کردستان

جاده جديد عباس آباد رودبار گامي مهم در توسعه گردشگري منطقه سروآباد

علوم پزشکي کردستان پوست اندازي مي کند؟/آشتي با رسانه ها در اولويت

انرژي هاي تجديد پذير راهکاري براي کاهش آلاينده هاي زيست محيطي

زيبايي و ظرفيت هاي فراموش شده گردشگري زمستاني کردستان

شايعه سازي در فضاي مجازي اين بار دامن مرغ استان کردستان را گرفت

ادبيات کُردي در راه جهاني شدن

آداب شب يلدا (شه و چله) در کردستان

بازاريابي شبکه اي وسوسه زود به سود رسيدن يا کسب و کاري نو

آيين هاي مولودي خواني و دف نوازي در کردستان

بازخواني عملکرد دولت تدبير، اميد به توسعه در کردستان

سور پاييزي در انارستان هاي اورامان/ مشکلات کشاورزان ادامه دارد

ياوران تخريبچي در کردستان1ميليون و877هزار قبضه مين را خنثي کردند

غربت لباس کردي در کردستان/ مدهاي غربي همچنان مي‌تازند

عاشورا نقطه اشتراک مذاهب اسلامي است

چراغ قرمز، فرصتي سبز براي نان آوران کوچک

قروه نماينده تئاتر معلولان کردستان/ زبان هنر واگويه ارزش هاست

بابا آب داد را دوست ندارم!

`خُرده روايت هاي ساعت جنون` راوي چالش هاي امروز انسان

دليل مهاجرت روستاييان به شهرها، مشکلات اقتصادي يا کمبود امکانات

اختلاس؛ به جاي کمک به معيشت مرزنشينان/پاي غيربومي ها در ميان است

وفايي؛ شاعر متواضع و خوش سخن کُرد

بوکه بارانه آييني با قدمت تاريخ در کردستان

ميزباني زودهنگام زيباترين جاذبه طبيعي کردستان از پرندگان مهاجر

آخرين خوشه هاي طلايي گندم کجا برداشت مي شود؟

سفره هاي مردم بيجار با گياهان بهاري رنگين تر شد

كردستان هميشه پر آب نيست، درست مصرف كنيم

موانعي که بازار گردشگري کردستان را کساد کرده است!

سروآباد پرجاذبه ترين منطقه طبيعي کردستان

مرمت و فعالسازي اماکن تاريخي رو به زوال کردستان گام اول جذب گردشگر

صنعت چاپ و نشر کردستان نيازمند يک تحول جدي

کشت سيب زميني، رنجي که به مايه اش نمي ارزد

توسعه تاناکورا در سنندج، معضلي که نياز به مديريت دارد

لزوم هدايت سرمايه ها در مرز به سمت ايجاد واحدهاي توليدي

آسيب شناسي وقوع سيل هاي اخير، سيل از ما اجازه نگرفت

غفلت از قابليت‌هاي گردشگري مذهبي در کردستان

کردستان در روياي صادرات توت فرنگي

ايست؛ آب نيست!

ماموستا مجتهدي، عالمي بزرگ و وارسته

گياهان بهاري؛ زينت بخش سفره کردستاني‌ها در فصل بهار

ضرورت اداره حرمين شريفين توسط شورايي منتخب از کشورهاي اسلامي

مطالعات فرهنگي و اجتماعي، حلقه گم شده طرح هاي شهري سنندج

محله سرتپوله، گنجينه اي نهفته در دل سنندج

مرور گوشه اي از تاريخ مناطق کردنشين در موزه هاي استان کردستان

گردشگري مذهبي ظرفيت ناشناخته و پنهان استان کردستان

گرمابه هاي تاريخي سنندج از زيباترين بناهاي کشور

صنايع دستي بهترين يادگاري از سفر به استان کردستان

مقبره شيداي نازار کجاست؟

86 درصد روستاهاي کامياران از آب سالم بهره‌مند هستند

کردستان در انتظار بهار طلايي

پل مکانيزه ي شهر من طرح زوج و فرد دارد...

جذب سرمايه‌گذار؛ گره‌گشاي بحران بيکاري در بيجار

استعدادها و کمبودهاي ورزش بانوان بيجار

کردستان در صنعت مرغداري سرآمد است

کردستان نماد وحدت ملي و نويدبخش وحدت اسلامي است

کردستان نماد وحدت ملي و نويدبخش وحدت اسلامي است

بي‌ثباتي مديريتي، کليد توسعه کردستان را خم مي‌کند

سير تکاملي هويت‌بخشي به قروه‌اي‌ها

مدال نقره بيکاري بر گردن کردستان

زيارتي از جنس نور بر جان‌ها جاري شد