عصر کرد

آخرين مطالب

مقالات

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

عصر کرد - مغز انسان یکی از پیچیده‌ترین خلقت‌های الهی است که همانند یک فرمانده با تجربه و آگاه به تمام مسائل پیرامونش، با دریافت کنش‌های محیط بیرون و ...

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

عصر کرد - سنندج - در هیچ عملیاتی سنگر نمی گرفت؛ هیچگاه در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خود را خم نمی کرد گویی نامریی بود و دیده نمی شد؛ از موقعیت هایی می رفت که کمتر کسی جرات رد شدن از آنها را داشت.

زنانی با دل های کبود

عصر کرد - خشونت علیه زنان در ابعاد خانگی و اجتماعی چه در جوامع توسعه یافته و چه در جوامع در حال توسعه همواره به عنوان یک دغدغه و آسیب مطرح بوده است.

دردِ با نمک

عصرکرد- نزدیک کنکور بود که حالش عوض شد، تاکنون این حس را نداشت، از استرش شب ها خواب نداشت اما خوراکش خیلی زیاد شده بود، حس می کرد چند کیلویی وزنش اضافه شده، احساس خفگی می کرد.

مدیرانی که موجب رونق رسانه های غیر رسمی می شوند - امید بهمنی*

عصر کرد - سنندج - رسانه های حرفه ای و رسمی از این جهت که با طی کردن روندی قانونی امکان فعالیت پیدا می کنند به اصول حرفه ای و قانونی پایبندند، اصولی که در شبکه های اجتماعی نمی توان سراغی از آن گرفت اما برخی مدیران بی توجه به این امر به رونق رسانه های غیررسمی کمک می کنند.

ویراژ آفرود در مهمترین تفرجگاه سنندجی ها

عصرکرد- همیشه با فرا رسیدن فصل بهار خودروهای شاسی بلند که به شکل آفرود یا بیراهه نوردی به دل طبیعت می زنند به معضل و مشکلی برای طبیعت تبدیل می شوند که این بار ویراژ آفرود به آبیدر مهمترین تفرجگاه سنندجی ها رسیده است.

فتوای تاریخی آزادی بازی تخته نرد

عصرکرد- هفته نامه سیروان در شماره 1032 خود در مطلبی با عنوان فتوای تاریخی آزادی بازی تخته نرد به برخی مشکلات هنر نازک کاری کردستان پرداخته است.

قلم عشق بر صفحه نور

عصرکرد- دستانش توانایی گذشته را ندارد اما قلمش عاشقانه بر صفحه کاغذ به رقص در می آید، خستگی برایش معنایی ندارد، برای دلش می نویسد و هنرمندانه واژه های خدایی را به رشته تحریر در می آورد.

کهنسال‌ترین درختان کردستان را بشناسیم

عصرکرد- درختان کهنسال، یکی از زیباترین جاذبه‌‎های طبیعی هستند که طرفداران خاص خود را دارند. این درختان شاهد ظهور و سقوط تمدن‌های بسیاری بوده‌اند و در واقع از تغییرات اقلیمی بسیاری جان سالم به در برده‌اند

اجرای «مستخدم ماشینی» در قروه/تصویری از ترس و تهدید

عصرکرد- تصویری از یک موقعیت پر انتظار با چالشی از ترس و تهدید در کنار یک نوع حس گنگ و نامشخص از اتفاقات پیش رو، روایتی است که گروه تئاتر پیدا در قروه با «مستخدم ماشینی» آن را نشان می دهد.

شیلات کردستان در یک قدمی توسعه

عصرکرد- استان کردستان در سال های اخیر با استفاده درست و بهینه از منابع آبی خود توانسته با افزایش 9.5 برابری تولیدات شیلاتی علیرغم چالش های پیش رو، خود را تا یک قدمی توسعه برساند

مهمانی خدا...

عصرکرد- دوباره بوی برکت و رحمت و مغفرت به مشام می‌رسد، ما مسلمانان به مهمانی خدا می‌رویم و بهترین میزبان به استقبال ما آمده است؛ میزبانی که حتی برای خوابیدن و نفس کشیدن مهمانانش پاداش تعیین کرده است.

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

عصرکرد- معدن طلای قلقله سقز که به شرکت شستا واگذار شده و قرار بود عملیات اجرایی کارخانه استحصال آن سال 97 آغاز شود، همچنان در انتظار تاییدیه سازمان محیط زیست برای شروع به کار است و اخیرا مسئولان استان خبر از آغاز جوشش طلا در این معدن را می دهند.

آن ماه رمضان

عصرکرد- رفتن به میهمانی آداب و رسومی دارد، وقتی صاحبخانه خدا باشد، آن وقت است که می گویی: هیچ آداب و ترتیبی مجوی.

شوراها از مردم برای مردم

عصر کرد - سنندج - شوراها به عنوان مردمی ترین نهادی که از بطن مردم برخواسته است، زبان گویای آنان در برابر مسئولان و نهادهای مختلف محسوب می شود و منتخبین مردم و وکیل آنان در پیگیری مسائل و مشکلات به شمار می روند.

"ما جوانان می توانیم"

عصرکرد- شاید در گذشته اگه در میان پیران و میانسالان، جوانی سخن وا می کرد یا نظری می داد، آن را بی حرمتی و بی ادبی می خواندند و همین امر باعث می شد که جوانانی که ایده های بزرگی در سر دارند آن را به فراموشی بسپارند و دنباله رو کارهای روتین هم نسل های خود باشند.

بهار گیاه خواری با عطر طبیعت

عصرکرد- فصل بهار با آغاز رویش گیاهان خوراکی در ارتفاعات و مراتع و مصرف این گیاهان در میان مردم همراه است با توجه به استقبال گسترده زاگرس نشین ها از این گیاهان می توان گفت در این فصل گیاه خواری در این مناطق باب می شود و سفره سبز کردستانی ها به عطر و بوی این گیاهان معطر می شود

اردیبهشت منفی صفر درجه

عصر کرد - سنندج - کاهش محسوس دما در هفته جاری باعث شد سکوت یک ماهه زمستان پس از آغاز فصل بهار شکسته شود تا سردی سالی پرحادثه مردم غرب کشور را نیز بی نصیب نگذارد.

کتابخوانی و پاسداشت فرهنگ کردستان

عصرکرد- هفته نامه آوات در شماره 122 خود در مطلبی با عنوان پاسداشت و ترویج فرهنگ کردستان با محوریت نقش رسانه در ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی به قلم یحیی صمدی به اهمیت تروبج فرهنگ کردستان و نقش رسانه در ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی پرداخته است.

موجی که بر سیل سوار شد

عصرکرد- شروع سیل از استان های شمالی کشور بود و از همان ابتدا بیگانگان بیکار ننشستند و با ایجاد شبهه از طریق فضای مجازی و دیگر رسانه ها به دنبال نشان دادن این برامدند که عامل وقوع سیل نظام است و بر موج سیل برای بدبین کردن مردم سوار شدند.

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

عصرکرد- هفته نامه سیروان در شماره 1030 شنبه 30 فروردین سال 98 خود در مطلبی نوشت: در سفر سال 1394 رئیس جمهوری به کردستان 33 طرح اساسی با هشت هزار و 936 میلیارد و 830 میلیون ریال مصوب شد که تاکنون 131 درصد بودجه به آنها اختصاص یافته است.

روی دیگر باران

عصرکرد- باران که باریدن گرفت، دلهره به سراغ خیلی ها آمد، کشاورزان تب و تاب کاشته هایشان را داشتند و مسئولین هم نگران وضعیت زیرساخت ها و جان و مال مردم بودند.

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

عصرکرد- امروزه هنر در معنایی متفاوت از گذشته بکار می رود و همگان در تلاش اند تا با بهره گیری از نقش موثر آن دستیابی به اهداف توسعه محور را سرعت بخشند؛ نظام سلامت یکی از حوزه هایی است که بیش از دیگران به کمک هنر و هنرمندان نیازمند است.

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

عصرکرد- هفتم آوریل مصادف با 18 فروردین روز جهانی بهداشت است، 71 سال پیش سازمان بهداشت جهانی اولین مجمع خود را برگزار کرد و دو سال بعد، هفت آوریل به عنوان نخستین روز جهانی بهداشت نامگذاری شد

زاگرس در کابوس سال 99

عصرکرد- تصویب اجرایی شدن طرح ممنوعیت بهره برداری کامل از جنگل های شمال در سال 1399 پیرو قانون در حال اجرای برنامه پنج ساله تنفس این جنگل ها به کابوسی برای رشته کوه های زاگرس و جنگل های این منطقه تبدیل شده است.

شما که غریبه نیستید

عصرکرد- "کتاب شما که غریبه نیستید" اثر هوشنگ مرادی کرمانی در 354 صفحه به تحریر در آمده است.

چتر مرگ

عصرکرد- بهار پارسال خبری تلخ، دیدنی های بهار را برای برخی هموطنان تلخ کرد، مسمویت برخی از هموطنان در استان های مختلف کشور به واسطه مصرف قارچ های سمی، زنگ خطری بود که همه ساله در این فصل باید به صدا در آید.

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عصرکرد- وجود جنگل های بکر سر سبز، طبیعت زیبا ،کوههای بلند، روستاهای قدیمی و تاریخی و بازار تجاری در کنار جاذبه های تاریخی، فرهنگی و معنوی بانه را به سرزمین جذاب برای گردشگران و مسافران تبدیل کرده است

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

سمندر آبی بانه که در زبان محلی `بوکی کانی` به معنای عروس چشمه نام گرفته از گونه های کمیاب و نادر دوزیستان است که این روزها به دلایل مختلف از جمله نگهداری در آکواریوم، خرید و فروش و تخریب زیستگاه در خطر انقراض قرار گرفته است

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

عصر کرد - سنندج - عمارت آصف سنندج از جمله بناهای تاریخی این شهر در کنار زیبایی و بافت منحصر به فرد خود، ویترینی از تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم مردم مناطق کردنشین است.

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

عصرکرد- ماهی قرمز همه ساله در آستانه سال جدید با سُر خوردن زندگی از کف دستش در تُنگ های تَنگ شیشه ای قرار می گیرد و مهمان سفره های عید ایرانی ها می شود که به تازگی این عضو خوش رنگ و لعاب برای حضورش پای سفره هفت سین مخالفان و موافقانی دارد.

صدای آشنای مشاور

عصرکرد- نسبتی با تماس گیرنده ندارد و هیچوقت او را ندیده است، اما به محض شنیدن صدای نگرانش از پشت گوشی تلفن سعی در آرام کردنش دارد، اسم و آدرسش را هم نمی پرسد فقط می خواهد مشکلش را بداند و کمکش کند؛ به او اطمینان می دهد رازدار خوبی برایش باشد.

دلهره نان

عصرکرد- گوشه ای از میدان ایستاده و در کنار اینکه با هم گپ و گفتی دارند، چشم هایشان دائم نظاره گر دور و برشان است، منتظرند کسی آنان را برای کاری بخواند، آخه نگرانند مبادا غروب باز هم دست خالی به خانه باز گردند.

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

عصرکرد- یکی از روستاهای زیبای منطقه اورامان که زبانزد خاص و عام قرار گرفته و طعم ماهی کباب آن و لذت صرف یک وعده غذایی را در کنار خانواده به یادماندنی کرده است پالنگان نام دارد

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

عصر کرد - سنندج - تاریخ مطبوعات کردستان گنجینه ای از پیشامدهایی است که بازگویی آن نقش دالانی را دارد که ارتباط بین گذشته و امروز را برقرار می کند و حال یکی از روزنامه نگاران استان آستین همت را بالا زده تا این تاریخ را مکتوب کند.

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

عصر کرد - سنندج - کافی است تا نقطه ای از «شین» شایعه را بشنویم، به آن پر و بال می دهیم و از یک کلاغ به چهل کلاغی می رسیم که هیچکدام شان به سلامت به خانه نمی رسند.

رنگ و لعاب های قاچاق

عصر کرد - سنندج - افزایش قیمت ارز، نرخ کالاهای خوش رنگ و لعاب هم را چند برابر کرد و همین باعث شد تا پای محصولات بی کیفیت و قاچاق به جعبه آرایش خانم ها باز شود.

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

عصرکرد- کارشناس ارشد گیاه شناسی در کردستان، با اشاره به اینکه در طب سنتی چینی از عناب و هسته‌ی آن به دلیل خواص آرامش بخشی که دارد برای کاهش اضطراب و درمان بی‌خوابی شبانه استفاده می‌کنند، بیان کرد: توصیه می‌شود که هر شب قبل از خواب یک فنجان دمنوش عناب بنوشید تا راحت تر بخوابید.

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

عصرکرد- قروه اگر چه شهرستانی مرزی نبود اما در هشت سال دفاع مقدس سهم بزرگی در دفاع از ارزش ها و آرمان های نظام اسلامی داشت و 464 شهید تقدیم ایران اسلامی کرد که امروز اجلاسیه شهدا در این شهر برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

عصرکرد- ورزش در کردستان دارای قدمت طولانی و پر از افتخارات بزرگی است که هر کدام را می توان به عنوان غروری بزرگ بر تارک شهر چرخواند

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

عصرکرد- کودکی که از 6 ماهگی مبتلا به بیماری نرمی استخوان شده و قادر به راه رفتن نیست به همین خاطر مدرسه هم نمی تواند برود، با ایثار و از خودگذشتگی معلم فداکار و دلسوز، اکنون باسواد و در مسیر دانش اندوزی است.

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

اخیرا تیتر اصلی شدن قیمت گوشت در رسانه ها به امری عادی مبدل شده و قیمت و عصرکرد- حواشی عرضه گوشت منجمد برزیلی گوی را از گرانی و کمبود رب گوجه فرنگی ربوده است. در یک ماهه اخیر قیمت گوشت چند ده هزار تومان افزایش یافته و دولت را مجبور به تشکیل جلسات کارگروه تنظیم بازار با محوریت کاهش قیمت گوشت قرمز کرده است.

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

عصرکرد- مسجد دارالاحسان سنندج، که به «مسجد جامع» نیز شهرت دارد، به دستور امان‌الله خان اردلان والی بزرگ کردستان در سال 1228 هجری، در زمان حکومت فتحعلی ‌شاه قاجار احداث شده است

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

عصر کرد - سنندج - مردم استان کردستان آماده اند تا بار دیگر و هم دوش با ملت ایران با حضور پرشور خود 22 بهمن را به حماسه ای ماندگار در تاریخ انقلاب اسلامی ایران تبدیل کنند.

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

عصر کرد - هفته نامه ئآوات در شماره 115 خود در مطلبی با عنوان «لزوم توجه به محیط زیست در مدارس» و به قلم حشمت قربانی به ضرورت فرهنگ سازی در این زمینه پرداخته است.

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

عصرکرد- هفته نامه خبر کردستان، در شماره پنج به تاریخ روز یکشنبه چهاردهم بهمن خود در مطلبی با عنوان زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج به قلم سید مسعود حبیبی به این پدیده اجتماعی از نگاه جامعه شناسی پرداخته است

پایان عمرنفت و هیزم در مرز

عصرکرد- بزرگترها هنوز بوی آزار دهنده نفت را به خاطر دارند، وقتی که لوله هایش دوده می گرفت و با وزش کوچکترین بادی، بخاری نفتی بلای جان دیوارهای سفید خانه می شد، این وضعیت خانه هایی بود که در جایی غیر از کوه و کوهستان بودند و مرفه به حساب می آمدند.

با سد آهنین صبر؛ بیشترین سود را از روابط سالم کسب کنیم

عصرکرد- یک روانشناس گفت: خشم همچون انباری از باروت، ممکن است با یک جرقه منفجر گردد و به آتشفشانی می ماند که با گدازه های خود، خانمان، روابط بین فردی و فرد را به آتش می کشد، اما می توانیم با سد آهنین صبر، آن را کنترل و بیشترین سود را از روابط سالم بین فردی و سلامت تن و روان کسب کنیم.

تزریق مایع حیات در کالبد زمین

عصرکرد- برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی در سال های اخیر، وضعیت این منابع ارزشمند را در مناطق زیادی از کشور از جمله استان کردستان با بحران مواجه کرده که اجرای طرح های تغذیه مصنوعی تا حدودی می تواند یاریگر آبخوان ها باشد.

طلوع امید بخش زندگی

عصر کرد - سنندج - هفت سال از زندگیش طلوع خورشید را از پشت پنجره بیمارستان کودکان به نظاره نشست، تزریق 13 واحد خون سالم به فرزندش، امید بخش نگاه مضطرب این مادر برای ادامه زندگی شد.

عکس خوب، همچون سیلی برای بیدار کردن مخاطب است

عصرکرد- عکاس نام آوازه کُرد گفت: معتقدم عکس خوب عکسی است که علاوه برتمام ویژگی های فنی، نور، رنگ، ترکیب بندی و... باید حرفی برای گفتن داشته باشد و مانند سیلی به صورت مخاطب خورده و او را بیدار می کند .

احساس گناه می‌‌تواند ناشی از اتفاقات دوران کودکی باشد

عصرکرد- کارشناس ارشد بالینی در کردستان، با اشاره به اینکه احساس گناه می‌‌تواند ناشی از اتفاقات دوران کودکی باشد، گفت: نهادینه کردن این اتفاقات توسط افراد خانواده موجب تقویت گناه می ‌شود، اما چیزی که در این زمینه بسیار مهم بوده این است که هر فرد باید بتواند در زندگی خود رشد و تغییر کند و برای تغییر باورهایش تلاش کند.

مین؛ سلاح ترسوها

عصرکرد- روزنامه روژان روز شنبه 29 دی در شماره جدید خود در یادداشتی به قلم عماد کریمیان با عنوان «مین؛ سلاح ترسوها» به تاریخچه استفاده آن در جهان و آمار کشته های ناشی از انفجار این سلاح پرداخته است

حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است

عصرکرد- یک روانپزشک در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به اینکه حواس‌پرتی و کاهش تمرکز می‌تواند علامتی از افسردگی باشد، گفت: این افراد به دلایل افسردگی دچار حواس پرتی می‌شوند و نمی‌توانند حواس خود را روی مسائل رومزه جمع کند.

اینجا کردستان، سرزمین مجاهدت های خاموش

عصرکرد- چند سال از آغاز جنگ تحمیلی گذشته است، کردستانی ها هم در برابر دشمن داخلی و هم مقابل دشمن خارجی مقاومت می کنند، این ایستادگی، دشمنان را عصبانی کرده و می خواهند هر طور شده زهر چشمی از این ملت مقاوم بگیرند.

پاکـانِ بیکار

عصرکرد- آقا کار دارید؟ هر کاری باشد انجام می دهم فقط پناهم دهید تا دوباره نلغزم و در دام نیفتم؛ اینها حرف های زنی است که حدود سه دهه از عمرش گذشته و با ظاهری آراسته اما در هم شکسته بخاطر اعتیاد، ملتمسانه به یک مغازه دار می گوید.

خوراکی‌هایی که زمستان را گرم می‌کنند

عصرکرد- بیشتر به رنگ‌های قرمز، قهوه‌ای و سبز زیتونی دیده می‌شوند، بوی مطبوع و بخار گرمی که از آنها بلند می‌شود در سوز سرد پاییز و زمستان، دل رهگذران را با خود می‌برد.

روابط عمومی در پستوی اندیشه مدیران اجرایی - امید بهمنی*

عصر کرد - سنندج - روابط عمومی یکی از بخش های مهم سازمان ها و ادارات برای ارتباط بهتر و بیشتر با دنیای خارج از دستگاه بویژه با مردم و رسانه هاست و نباید در پس اندیشه های مدیران اجرایی محو شود.

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

عصر کرد - قروه- حضور در میان مردم و تلاش برای رفع مشکلات روستاها بدون هرگونه تبلیغ و جلوه های نمایشی از جمله مواردی هستند که فرماندار قروه در جریان بازدید از روستاهای شهرستان نسبت به آن تأکید دارد.

لباس کُردی از گذشته تا امروز...

عصرکرد- قدمت لباس کُردی به قدمت خود مردمان کُرد برمی‌گردد و اگر بخواهیم به تصویری مستند از قدیمی‌‌ترین لباس کردی استناد کنیم، گویاترین تصاویر نقش برجسته‌های دوره هخامنشی است که در این نقش برجسته‌ها تصاویری از سربازان و سرداران ماد وجود دارد

دوئل نفت و آتش مقابل نیمکت ها

عصر کرد - سنندج - پشت نیمکت ها نشسته اند خیره بر تخته سیاه و نیم نگاهی نگران به بخاری های نفتی دارند که قرار بود گرما بخش کلاس باشد اما دوئل بین نفت و آتش مقابل نیمکت های کلاس درس، ترس بر چهره شان نشانده است.

«آلی» که دیگر نیست

عصرکرد- کابوس زنان پا به ماه بود و توهمی که از آن نشات می گرفت بسیاری از کودکان را در همان بدو تولد یتیم می کرد اما حالا دیگر خبری از «آل» نیست.

"نگارگری" اصیل ترین هنر ایرانی – اسلامی

عصر کرد - نگارگری ایرانی به عنوان هنری برگرفته از مفاهیمی چون تعالی روح و رسیدن به عالم معنا و جاودانگی با نگرش حقیقت گرا و هنر قدسی در سراسر دنیا ...

اختلالات رفتاری کودکان/ راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری

عصرکرد- کتاب اختلالات رفتاری کودکان/راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری کودکان توسط زهرا سعدی نوشته شده است، این کتاب شما را در تربیت کودکانتان یاری خواهد کرد تا با استفاده از روش‌های مناسبی بتوانید تربیت صحیح را بیاموزید

استان کردستان در دام محرومیت

عصر کرد - سنندج - هفته نامه بیانی روز شنبه 15 دی در شماره جدید خود در یادداشتی به قلم بختیار عزت پناه با عنوان «استان کردستان در دام محرومیت» به شرایط اعتبارات این استان و مقایسه آن با استان های دیگر پرداخته است.

سفره دل بدر و پریشان آرام است

عصر کرد - سنندج - اجرای طرح آبخوانداری میهم قروه باعث شده که سفره های زیر زمینی در دامنه ارتفاعات بدر و پریشان این شهرستان بر خلاف دشت های های قروه و دهگلان فرو نشست نداشته باشد و سالانه 30 درصد روان آب های سطحی این منطقه به سفره های زیر زمینی هدایت شود.

یار مهربان خمار شراب روحانی

عصر کرد - سنندج - شراب روحانی توصیفی از رسیدن انسان به بالاترین درجه معرفت الهی است و نیک اندیشان بر آن واقف شده اند تا با نوشیدن جرعه ای از آن، خماری کتاب همان یار مهربان را بر طرف کنند.

از رنجی که می بریم - افسانه گلباغی *

عصر کرد - سنندج - به چهره اش که نگاه می کنی، سنی ندارد اما حسرت روزهای خوشی که ناخواسته و به اجبار از دست داده او را شکسته کرده و رنج می برد از بودن هایی که می توانست باشد و نیست.

کردستان فرهنگی چشم به راه عدالت اجتماعی و رفاه عمومی است

عصر کرد - سنندج - هفته نامه روژباش کوردستان در شماره 9 خود در سخن اول و به قلم جمیله معظمی با عنوان کردستان فرهنگی چشم به راه عدالت اجتماعی و رفاه عمومی است به اهمیت و نیازهای تحقق این اهداف پرداخته است.

نهم دیماه 88 نماد اقتدار امت انقلابی ایران

عصر کرد - امت ولایی و انقلابی ایران اسلامی با درس گرفتن از نهم دی ماه 88 اجازه فتنه جدید اجتماعی و سیاسی به معاندان نخواهند داد چراکه این روز نماد ...

نهم دیماه حماسه پیوند مردم و ولایت/نه کردستانی ها به اغتشاش گران

عصر کرد - سنندج - حضور پرشور مردم در راهپیمایی نهم دی ماه بار دیگر پیوند ناگسستنی بین مردم و ولایت را در کشورمان به نمایش عمومی گذاشت و باعث تحکیم پایه های انقلاب اسلامی ایران شد.

اگر خشمگین می شوید...

عصر کرد - گریزی از خشم نیست، کم یا زیاد، شدید یا خفیف، به آسانی یا دشوار، همه ما خشم را تجربه کرده ایم. به گزارش ایسنا منطقه کردستان، راهی برای فرار ...

بخشنده کوچک

عصر کرد - سنندج - در روزگاری که همه از نداشتن و گرانی می نالند شاید کمتر کسی به این فکر بیفتد که نیمی از دارایی خود را به دیگری ببخشد.

آیین شب یلدا "شه و چله" در كردستان

عصرکرد- شب یلدا را در كردستان «شه‌و چله» (شب چله) یا «شه‌و زمسان» (شب زمستان) می‌نامند. شبی كه پیش از فرارسیدن‌اش، هیجان و شور خاصی را در میان مردم برمی‌انگیزد.

کاش می شد به جای تحصیل کارگری نمی کردم

عصر کرد - روزنامه جام جم در شماره 9731 خود به تاریخ چهارشنبه 20 آذر در گزارشی با عنوان کاش می شد به جای تحصیل کارگری نمی کردم به زندگی کودکان کار کردستانی که در مزارع به صورت فصلی کار می کنند، پرداخته است.

گردش مدیریت در مدار اخلاق

عصر کرد - یکی از قرائن انکار ناپذیر نظم در گیتی و مختصات آن از جمله (منظومه شمسی، توالی فصول، روز و شب، ساعات و دقایق و ...) گردش آن می باشد.و این ...

کم اطلاعی روستاییان از مزایای بیمه روستایی

عصر کرد - روزنامه همشهری کردستان در شماره روز دوشنبه 19 آذر خود در گزارشی به قلم روزیتا قادری با عنوان «کم اطلاعی روستاییان از مزایای بیمه روستایی» به مزایا و امکانات بیمه های روستایی و عدم یا بی اطلاع بودن روستاییان از این خدمت پرداخته است.

او هم شهروند این جامعه است و فرصت می خواهد...

عصر کرد - اکثر معلولان با مشکلات فیزیکی، فرهنگی و اجتماعی بسیاری روبه رو می باشند موانع اجتماعی، آنها را از استفاده از تسهیلات شهری و رفاهی محروم می ...

آمادگی، دوره طلایی رشد و تشخیص کودکان است

عصرکرد- متخصص روانشناسی کودک و نوجوان در کردستان، با اشاره به اینکه دوره آمادگی، دوره طلایی برای شناسایی نقاط قوت و تقویت کودکان است، گفت: تشخیص این نقاط در دوره آمادگی باعث شده که نقاط ضعف به کلاس اول دبستان انتقال نیابد و کودک را از مدرسه گریزان و بی انگیزه نکند.

گدایان شیک‌پوش سیار؛ پدیده‌ای نو در تکدی‌گری

عصرکرد- تگدی‌گری یکی از آسیب‌های اجتماعی است که همه جوامع کم و بیش با آن روبرو هستند، اما این مسئله در کشورهای جهان سوم و فقیر به شکل بارزتری نمایان است.

مکانیسم‌های تحقق مطالبه توزیع عادلانه حقابه در کردستان

عصرکرد- نشریه روژان در شماره 241 روز دوشنبه پنجم آذر خود در یادداشتی از دکتر حسن برادران وکیل پایه یک دادگستری با عنوان مکانیسم‌های تحقق مطالبه توزیع عادلانه حقابه در کردستان، به ضرورت افزایش سهمیه آب تخصیصی برای مصارف کشاورزی و تولیدی پرداخته است.

کُردها عهد شکن نیستند

عصر کرد - سنندج - تارنمای خبری زریوار خبر در یادداشتی با عنوان «له ناو کوردان نه‌بوو په‌یمان شکینی - در میان کُردها عهد شکنی وجود ندارد» به اهمیت حفظ محیط زیست و مقابله با تاراج منابع طبیعی از سوی زمین‌خواران و سودجویان پرداخته است.

طنین نوای مولودی خوانی در دارالاحسان/ بزرگترین مولودی خوانی کشور

عصر کرد - سنندج – برگزاری پانزدهمین یادواره مرحوم سید بهاالدین شمس قریشی در نخستین روز از هفته وحدت، بهترین فرصت برای برگزاری بزرگترین مراسم مولودی خوانی کشور در شهر سنندج بود.

همه چیز «درباره یک توپ»/نمایشی از یک واقعیت

عصرکرد- زمینی هست که به دست آدم ها نابود می شود و روزگاری می رسد که باید پرسید چه شد آن همه نعمت؛ این روایتی است از نمایش «درباره یک توپ» که واقعیت را در یک صحنه خیابانی به تصویر می کشد.

ترافیک را درس دهیم - وریا کرمی*

عصر کرد - سنندج - رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و چگونگی راندن در ترافیک یکی از شاخصه های اصلی پیشرفت هر کشور به ویژه از لحاظ فرهنگی محسوب می شود که البته در کشور ما کمتر به آن توجه می شود.

چرخش واقعیت در«اتوبان سکوت»/زخم ماندگار از جنگ

عصر کرد - قروه- روایتی ساده اما معنادار در خصوص واقعیتی از جنگ و تأثیر آن بر زندگی رزمندگان، جانبازان و خانواده شهدا را می توان در «اتوبان سکوت» کار تازه ای از گروه تئاتر «پیدا» در قروه به خوبی دید.

بن‌بست عاطفی از علل خودکشی در جوانان است

عصر کرد - متخصص روانشناسی کودک و نوجوان در کردستان، گفت: خودکشی ناشی از مساله‌ای است به نام "بن‌ بست عاطفی"، این نوع خودکشی بیشتر در نوجوانان و جوانان ...

توسعه گردشگری با رنگ و بوی بومی و فرهنگی

عصر کرد - سنندج - یکی از شاخص های پیشرفت هر کشور توسعه صنعت گردشگری است، موضوعی که چند سالیست در ایران و اخیرا در تدوین سند الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت مورد توجه واقع شده و در کردستان به دلیل داشتن پتانسیل های فراوان فرهنگی و آیینی قابل تحقق است.

استرس در میان سالی موجب کوچک شدن مغز می شود

عصرکرد- استرس در دوران میان سالی از جمله مسائلی است که گریبان گیر خیلی ها می شود و حالا پژوهشی تازه در این رابطه انجام شده که نشان می دهد چنین پدیده ای با اختلال حافظه و کوچک شدن مغز در ارتباط است.

مردم منطقه‌ای که هم اهل این کشورند و هم آن کشور

عصرکرد- درست است که اینجا زمین گلف، پیاده رو، پل، رودخانه، کافه و یا مرکز تجاری مرز دو کشور را مشخص نمی‌کند و جزو 12 کشور بدون مرز دنیا نیست اما خبری هم از سیم خاردار و یا دیوار بلند بین آمریکا و مکزیک نیست و یک بازارچه با گیت ورودی‌اش شده جدا کننده این کشور و آن کشور

رنج روستاهای قروه از ضعف زیرساختی/تسریع در اقدام عملی

عصرکرد- چهارمین طرح آمارگیری ویژگیهای مسکن روستایی در حالی اجرا می شود که بسیاری از روستاهای قروه از ضعف زیرساختی و امکانات اولیه رنج می برند و تسریع در اقدام عملی برای این مهم ضرورت دارد.

دبه به دستان دغدغه مند

عصر کرد - سنندج - روستای حسین آباد با 871 نفر جمعیت در 15 کیلومتری شرق مریوان قرار گرفته و بخاطر موقعیتش گلوگاه اورامان کردستان شناخته می شود اما اهالی این روستا دو سال است تشنگیشان را دبه بدست از شیر تانکرهای سیار آبرسان رفع می کنند.

تجلی خوشنویسی در کُنج دستفروشی

عصر کرد - سنندج - در گوشه ای از یکی از خیابان های پرتردد شهر نشسته و مشغول دستفروشی است، همه چیز دارد از جوراب مردانه و زنانه و انواع لوازم التحریر گرفته تا بند کفش و کش مو، در این میان اما، ذوق هنری اش را نیز می فروشد.

ساير مطالب

ورود فاضلاب به زریبار ادامه دارد/ نسخه پیچی جدید برای نجات تالاب

پرینترهای سه بعدی برای تولید استیک وارد رستوران ها می شوند

70 کودک نایسری بی‌شناسنامه هستند

یاد نیمکت‌های سه نفره و گچ و تخته سیاه بخیر...

شادی و نشاطی از جنس دانایی

تغییری از جنس تضییع

اضطراب مسیر مدرسه

پنج روش مؤثر برای خالی کردن حافظه گوشی‌ های اندرویدی

وجود سینماگران توانمند و موفق، اما حمایت‌های حداقلی!

بخت گشایی در کف خیابان

کودکانه‌های گمشده در زنانگی‌های تحمیلی

"گلین" عروس منطقه ژاوه‌رود کردستان

بی بازاری جمعه بازار خاتون!

چشمه های معدنی، ظرفیت های ارزشمند فراموش شده

جلسات، آفتی بر جان مدیران و مردم

من فقط یک خبرنگارم...

گورستان خوابی! آسیبی جدی در بین کارتن خواب‌ها

گل هایی که در خواب پرپر شدند

شرایط سخت تولید موادخوراکی در مریخ

توسعه پایدار قیچی و حذف ردپای نفت از منابع آبی کردستان

نهاد داوری از تئوری تا عمل - ایرج نگهدار*

کوچ آسیب‌های اجتماعی از زیر پوست شهر

آرش جمعه زنگ نزد!

گذری بر وضعیت مراکز غیر دولتی توانبخشی در کردستان

ناشنوایی سیستماتیک در حل مشکلات

دست فروشی یا مغازه به دوشی -

پیشاهنگی خلق فرصت و ثروت در کردستان به جوانان سپرده شد

بازار قدیمی عصر صفوی از سکه افتاده

بانویی که تابوشکن شد

ره سدهای کردستان به ترکستان

مشاغل خانگی فرصتی برای رونق بازار "صنایع چوبی"

روستاییان کردستان دیر به شهر می رسند - عبدالله رحمانی*

ترافیک جشنواره‌ای در کردستان

یاد بگیرید که به درون خود گوش کنید

شوکت شیان در تلالو طلای سرخ کردستان خودنمایی می کند

بزن مرشد که یادت بخیر... به بهانه روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای

بختک گرد و غبار به جان کردستان افتاد

جام جهانی 2018 و زیست اجتماعی شهروندان

رشد بی ‌تفاوتی اجتماعی

مخترع کردستانی شوفر را ساخت اما حساب‌‌ هایش مسدود شد

خداوند چه کسانی را دوست دارد؟

سکوتی که فریادها را به اوج می‌رساند - حسن حسین زاده*

خواب خوش کودکانه قربانی رویای بزرگترها - افسانه گلباغی*

سنت حسنه عذرخواهی

بسترهای اهدای عضو در کردستان فراهم نیست -

نگاه‌های سنگینی که روح را آزار می‌دهد

برای موفق شدن کافیست به آنچه که می‌دانید عمل کنید

صنعت پرورش گل های زینتی کردستان در جوانه مانده است

منطقه آزاد و صنایع تبدیلی محورهای توسعه کردستان

امنیت در عصر جدید

انتخاب مدیران زن، گام‎ دولت برای توزیع فرصت‌های برابر

حمایت از کالای ایرانی، حمایت از خانواده ایرانی

روستای دره تفی مریوان شهری برای لک لک ها

صخره‌های زاگرس میزبان گمشده‌های کردستان

گردشگری رویداد محور، محرک توسعە روستاهای کردستان

مهاجرانی که به دزلی بازگشتند

ارتقای کیفیت کالاهای ایرانی لازمه تحقق شعال سال

اوتیسم؛ بیماری تسخیر شده در ذهن/اختلال ارتباطی دردآور است

بیجار مهد جاذبه های فرهنگی و گردشگری/ شهر برای نوروز آماده است

"نوره" روستای پایکوهی آبیدر بزرگ

آمیزش شادی و سرزندگی در آیین های کردستان

مراسم تجلیل از "ناصر رحیمیان" حامی فرهنگ و ورزش کردستان برگزار شد

تاملی بر ضرورت برنامه ریزی فرهنگی در توسعه پایدار جامعه روستایی

مکمل های دارویی قاچاق و زیان های جبران ناپذیر آن - عبدالله رحمانی*

کردستان میزبانی شایسته برای مسابقات ورزشی/برگزاری35رویداد دراستان

گام بلند شبکه کردستان برای تولید یک اثرفاخر/سنجرخان سریال می شود

فروپاشی سازه‌های شخصیت در فراسوی گسل زلزله

آموزش هایی که ندیدیم و بحران هایی که با آنها روبه رو هستیم

سینمایی برای ترک سینما

کدری رنگ آب شرب بابارشانی 4 ساله شد/آبفا: کدورت آب در حد مجاز است

بالا رفتن سن ازدواج معضل جدی جامعه است

کودکان لوس از اعتماد به نفس حقیقی برخوردار نیستند

عزم همگانی و شناسایی ظرفیت‎ها راهکار عبور از چالش ها در کردستان

فکری برای احیای روستاها اندیشیده شود/تغییر سیاست های کلان کشور

عملکرد شهروندان محیط‌ گرا در زمستان اقلیمی

رسانه های کردستان مطالبه گر توسعه باشند

نه بزرگ کردستانی ها به مردودشدگان/مسئولان مطالبات مردم را بشنوند

بحران حقوق و اخلاق

سنگینی افسردگی بر شانه های جسم و روان

خطر زلزله در استان کردستان و لزوم افزایش تاب آوری در برابر آن

راز یلدا در گذر از زمستان

اولین اقامتگاه بوم گردی استان کردستان افتتاح شد

آموزش فنی و حرفه ای و کسب مهارت مسیری طلایی برای کاهش بیکاری

سلامت مردم پشت در بسته/فاز نخست تعیین مکان زباله های قروه آغاز شد

نامهربانی سرمایه های اقتصادی با کردستان

اعترافی بزرگ پس از اولین سلام

بضاعت مالی یا نظارت عالی

باشیم حتی اگر نفس نکشیم/ وقف اکسیر جاودانگی است

خداحافظی گردنه صلوات آباد سنندج با تصادف های شاخ به شاخ

کشاورزان دیواندره ای چشم انتظار تحقق طرح انتقال آب از سد سیازاخ

مهمان ناخوانده زندگی های مدرن

سال هایی که با فروختن عمر، درد پیری را می خرد

تسهیلاتی که به آبادانی رسید/ شهد شیرین اقتصاد مقاومتی

تدوین ویژه نامه مشاغل درکردستان/حذف20درصد رشته های علمی کاربردی

ثبت جهانی اورامان دغدغه و مطالبه مردم و مدیران منطقه است

پای افزاری به قدمت 8قرن در کردستان/«کلاش» دیگرتنها کفش مردان نیست

کردستان در حوزه نیروی انسانی استانی ثروتمند است

فرسوده شدن از سختی ها؛ غایب همیشگی زندگی روستایی

ورود 51 هزار غنچه و شکوفه کردستانی به دنیای تعلیم و تربیت

يک گزينه ديگر انصراف داد/ رقابت چهار نفر براي تصدي شهرداري سنندج

کاهش معنادار توليد گندم در شهرستان ديواندره

حال خوب تئاتر در بام ايران/اجراي «دهاني پر از پرنده» در بيجار

قلم‌ها را به بهانه‌هاي واهي نشکنيد/ منتقد کرد امروز دادگاهي مي‌شود

"گلين" روستايي بکر با قدمت بيش از يک هزار سال

کاهش 40 درصدي خريدگندم/خوشه هاي زرين کردستان درانتظار مديريت بهتر

آزموني سخت براي شوراهاي نوپاي سنندج

اگر براى معذرت‌خواهى از مردم کردستان بابت خلف وعدەها مي‌آييد، خوش ‌آمديد

پيامدهاي ازدواج زودهنگام کودکان

نان بهانه کار در کارخانه بازيافت زباله

کردستان و راه‌هاي توسعه گردشگري

کيفيت پائين آرد و نارضايتي مردم بيجار از نان توليدي

شتاب چرخ صنعت کردستان با اعطاي بسته رونق توليد

غربالگري از بهترين راه هاي شناسايي انواع سرطان است

آتش نشانان؛ فرشتگان نجاتي که بال و پر مي سوزانند و دم نمي زنند

رعايت ايمني ساختمان هاي کردستان توپي در ميدان شهرداري و نظام مهندسي

ورود آرام جمعه بازار به داخل شهر بيجار

جنايت 28 دي سال 65 هيچگاه از ذهن مردم سنندج پاک نخواهد شد

سروآباد در مسير اشتغالزايي و توسعه کشاورزي/ تجهيز 150 هکتار به سامانه نوين آبياري

`وي ول` نخستين مدرسه طبيعت در کردستان

جاده جديد عباس آباد رودبار گامي مهم در توسعه گردشگري منطقه سروآباد

علوم پزشکي کردستان پوست اندازي مي کند؟/آشتي با رسانه ها در اولويت

انرژي هاي تجديد پذير راهکاري براي کاهش آلاينده هاي زيست محيطي

زيبايي و ظرفيت هاي فراموش شده گردشگري زمستاني کردستان

شايعه سازي در فضاي مجازي اين بار دامن مرغ استان کردستان را گرفت

ادبيات کُردي در راه جهاني شدن

آداب شب يلدا (شه و چله) در کردستان

بازاريابي شبکه اي وسوسه زود به سود رسيدن يا کسب و کاري نو

آيين هاي مولودي خواني و دف نوازي در کردستان

بازخواني عملکرد دولت تدبير، اميد به توسعه در کردستان

سور پاييزي در انارستان هاي اورامان/ مشکلات کشاورزان ادامه دارد

ياوران تخريبچي در کردستان1ميليون و877هزار قبضه مين را خنثي کردند

غربت لباس کردي در کردستان/ مدهاي غربي همچنان مي‌تازند

عاشورا نقطه اشتراک مذاهب اسلامي است

چراغ قرمز، فرصتي سبز براي نان آوران کوچک

قروه نماينده تئاتر معلولان کردستان/ زبان هنر واگويه ارزش هاست

بابا آب داد را دوست ندارم!

`خُرده روايت هاي ساعت جنون` راوي چالش هاي امروز انسان

دليل مهاجرت روستاييان به شهرها، مشکلات اقتصادي يا کمبود امکانات

اختلاس؛ به جاي کمک به معيشت مرزنشينان/پاي غيربومي ها در ميان است

وفايي؛ شاعر متواضع و خوش سخن کُرد

بوکه بارانه آييني با قدمت تاريخ در کردستان

ميزباني زودهنگام زيباترين جاذبه طبيعي کردستان از پرندگان مهاجر

آخرين خوشه هاي طلايي گندم کجا برداشت مي شود؟

سفره هاي مردم بيجار با گياهان بهاري رنگين تر شد

كردستان هميشه پر آب نيست، درست مصرف كنيم

موانعي که بازار گردشگري کردستان را کساد کرده است!

سروآباد پرجاذبه ترين منطقه طبيعي کردستان

مرمت و فعالسازي اماکن تاريخي رو به زوال کردستان گام اول جذب گردشگر

صنعت چاپ و نشر کردستان نيازمند يک تحول جدي

کشت سيب زميني، رنجي که به مايه اش نمي ارزد