عصر کرد

آخرين مطالب

17 هزار صفحه تحقیقات هورامان شناسی برای ثبت جهانی آماده شد سياسي

17 هزار صفحه تحقیقات هورامان شناسی برای ثبت جهانی  آماده شد

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان در مورد روند ثبت جهانی هورامان گفت: 17 هزار صفحه تحقیقات هورامان شناسی برای ثبت جهانی این منطقه آماده شده است.

سومین نشست کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، رئیس کمیسیون عمران شورای شهر سنندج، نمایندگان ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان، بهزیستی و فعالین بخش خصوصی در سالن جلسات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج برگزار شد.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق سنندج هدف از برگزاری این نشست را بررسی پیشنهادات در خصوص اجرای تفاهمنامه اداره کل ارشاد اسلامی با دولت اقلیم کردستان، ارائه گزارش روند ثبت جهانی اورامان، ارائه گزارش در خصوص ثبت سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی و گزارش دیدار اعضاء کمیسیون با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد.
سید مختار هاشمی افزود: برای رسیدن به نقطه توسعه یافتگی راهی به جز همکاری و تعامل دولت با بخش خصوصی نیست و از مسئولین و مدیران در استان می‌خواهیم تا از تجارب و افکار این بخش بهره بگیرند تا برنامه‌ها بدون ایراد پیش رود.
وی افزود: این روند در کردستان بسیار ضعیف است و مدیران از همکاری در برنامه‌ریزی با بخش خصوصی همکاری لازم را ندارند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان در مورد روند ثبت جهانی هورامان گفت: ثبت منظر فرهنگی هورامان از سال 1393 شروع و در همان سال ثبت ملی آن انجام شد.
سید محسن علوی افزود: امور اولیه از قبیل امور مرمتی مثل کاه‌گلی کردن سقف منازل، ایجاد موزه، فعال کردن مرکز مطالعات، نقشه برداری سه بعدی روستاهای منطقه، اجرای طرح هادی در 12 روستا، تهیه گزارش بافت معماری 28 روستا، ثبت ملی 21 باغ در 21 روستا، تدوین گزارش هه‌وار نشینی و غیره که در مجموع 17 هزار صفحه را در برگرفت و در حال ارزیابی‌های کارشناسی و آماده شدن برای ارائه به یونسکو است.
وی اضافه کرد: آمادگی کامل برای همکاری با تمام بخش‌های غیر دولتی در راستای برنامه‌ریزی و اجرا داریم.
10 شهر کردستان در لیست شبکه شهرهای فرهنگ و هنر قرار گرفته است
معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با تاکید بر وجود پتانسیل‌های ارزنده در بخش غیر دولتی گفت: وزارت ارشاد و اداره کل کردستان برای بهره گیری از این ظرفیت به ویژه در زمینه اقتصاد هنر برنامه‌ریزی ویژه دارند.
سامان احمدی اعلام کرد: 10 شهر کردستان در لیست شبکه شهرهای فرهنگ و هنر قرار گرفته و پتانسیل‌های هر شهر در دستور کار است که ثبت شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی توسط شهرداری این شهر در حال اجراست.
وی افزود: این استان ظرفیت‌های بزرگی برای ثبت جهانی دارد که در مواردی مثل هه‌لپه‌رکی، لباس، موسیقی و بازی‌های محلی در دنیا بی‌نظیر است.
احمدی یادآور شد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمیسیونی ویژه برای پیگیری ثبت جهانی موسیقی کردی تشکیل و از محل اعتبارات داخلی در حال تامین زیرساخت‌های نرم و سخت افزاری مورد نیاز است.
وریا سلیمی از فعالین حوزه ورزش کردستان با اشاره به نقش تعامل دولت، بخش خصوصی و تشکل‌های صنفی و مدنی گفت: برای پیشبرد کار نیازمند ایجاد فرهنگ و روحیه تعامل هستیم زیرا هر کدام از این بخش‌ها ظرفیت و استعداد خاص خود را داشته و برای رسیدن به هدف باید تمام این موارد را تجمیع کرد.
وی افزود: اتاق بازرگانی در این راستا نقش بزرگی بر عهده دارد که در قالب ارائه پیشنهادات و معرفی سرمایه‌گذار می‌تواند آن را ایفا کند.
سلیمی اظهار داشت: در جامعه ما اقتصاد اعتقاد زیادی به نقش ورزش در توسعه ندارد که این امر رویه‌ای اشتباه است زیرا ظرفیت‌های بزرگی برای پیشبرد امور شکوفایی اقتصادی در این حوزه نهفته که هیچ جایگزینی نداشته و در دنیای پیشرفته از این ظرفیت‌ها بهره می‌گیرند.
وی افزود: برای نمونه به ظرفیت معرفی کالا اشاره می‌شود که می‌تواند در یک لحظه یک کالا را به طیف وسیعی از جمعیت داخل و خارج معرفی کند.
معاون سازمان ورزش و جوانان کردستان میزان تاثیر ورزش در زندگی بشر را بسیار بیشتر از آن دانست که اکنون معرفی می‌شود و اظهار داشت: بر اساس تحقیقات دانشگاهی در کانادا 55 درصد از تجویز پزشکان مراکز معتبر درمانی دنیا ورزش است اما این ظرفیت‌ها در جامعه نادیده گرفته شده است و باید دولت، بخش خصوصی، نهادهای مدنی و تشکل‌های صنفی این وضعیت را دگرگون کنند.
هادی کاظمی افزود: بازی‌های بومی مناطق کردنشین ظرفیت و تنوع بسیار بزرگی برای توسعه گردشگری و شکوفایی فرهنگی دارد که اگر تدابیری برای نجات آنها از تهاجم فرهنگی اندیشیده نشود از بین می‌روند.
وی گفت: زنان می‌توانند نقش بزرگی در توسعه ورزش داشته باشند و باید زمینه‌های این نقش را فراهم کرد.
یکی از فعالان حوزه صنایع دستی کردستان پیشنهادات خود برای بهره گیری از ظرفیت‌های صنایع دستی برای توسعه اقتصادی و افزایش اعتبار و شهرت ملی در دنیا را بیان کرد.
فلور یوسفی گفت: حجم بزرگی از پتانسیل‌های استان در حوزه صنایع دستی مورد توجه قرار نگرفته که این از ایرادات وارد بر روند توسعه کشور است و این را بدانید که صنایع دستی نه تنها از نفت و پتروشیمی کمتر نیست بلکه از آن بیشتر و بهتر است زیرا مزایایی مثل تکثر افراد شاغل، پائین بودن سرمایه مورد نیاز، بی‌نیازی در تامین موارد مورد نیاز تولید به خارج، نداشتن تخریب زیست محیطی و غیر قابل تحریم بودن دارد.
وی افزود: دولت باید در راستای تشکیل نهادهای صنفی این حوزه اقدامات موثر انجام دهد چون در شرایط حاضر نبود نهادهای صنفی مقتدر یکی از ضعف‌های آن است.
یوسفی اضافه کرد: اکنون که کشور درگیر یک جنگ اقتصادی سخت است ضرورت دارد تا از ظرفیت صنایع دستی برای ایجاد اشتغال و ارزآوری استفاده کرد.
هورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران استان کردستان و شهرستان‌های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود استان کرمانشاه را شامل می‌شود.
منطقه هورامان در استان کردستان دارای یک شهر (اورامان تخت) و 76 روستا است که تاکنون 13 روستای این منطقه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و پرونده ثبتی 22 روستا نیز در حال پیگیری است.
واژه هورامان یا اورامان از 2 بخش هورا به معنی اهورا و مان به معنای خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است.
استان کردستان دارای یک هزار و 519 اثر تاریخی شناسایی شده شامل آثار باستانی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان‌های طبیعی است که 828 مورد از این تعداد شامل 763 اثر تاریخی، هشت مورد میراث طبیعی، 42 مورد میراث معنوی و هشت مورد میراث منقول است.
هم اکنون ثبت جهانی هورامان در دست بررسی است، در این راستا معاونت میراث فرهنگی و گردشگری کشور با هدف حفاظت، مرمت و بازسازی بافت‌های باارزش این منطقه پایگاهی به نام پایگاه منظر فرهنگی تاریخی هورامانات ایجاد کرده است،که در شهر هورامان تخت، روستای پالنگان و یکی از روستاهای سنندج یک نمایندگی از این پایگاه دایر شده است.
9936 / 3034


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امام جمعه موقت سنندج: جوانان از کسب علم و دانش غافل نباشند

کتاب"در قلب کردستان" نگاهی به زندگی حماسی سردار شهید آقابابایی

کمبود کتاب‌های درسی در استان کردستان وجود ندارد

بنیاد حفظ آثار کردستان امسال 50 عنوان کتاب را منتشر می‌کند

مدیریت بحران کردستان در خصوص شدت وزش باد هشدار داد

دمای هوای کردستان 5 تا 6 درجه کاهش می‌یابد

جشن جمع آوری کلاس‌های خشتی و گلی کشور آبان برگزار می‌شود

گوشی دولت منتظر تماس مردم

70 درصد فرمانداری‌های کردستان رشد شاخص عملکردی دارند

بیش از 12 هزار نفر در کردستان جذب بیمه روستایی عشایری می‌شوند

وجود 15 نقطه یادمان شهدا در کردستان

زیباکلام: مردم، نگران جنگ با آمریکا هستند

تمام ادارات در بازگشایی مدارس آموزش و پرورش را همراهی کنند

900 واحد مسکونی برای افراد فاقد مسکن در سنندج ساختە می شود

توطئه‌های دشمن با آگاهی‌بخشی انقلاب اسلامی از هم پاشیده است

انقلاب اسلامی ایران بزرگترین انقلاب مردمی جهان است

410 واحد صنعتی در کردستان به شبکه سراسری گاز متصل شدند

شهردار و یکی از کارکنان شهرداری بانه دستگیر شدند

هفته دفاع مقدس 95 برنامه در بانه برگزار می‌شود

رهبری : در هیچ سطحی با آمریکا مذاکره نمی‌ کنیم

رئیسی: با اقدام کانادا مقابله‌ به‌ مثل می‌ کنیم

فعالیت های آموزشی برای پیشگیری از ابتلا به دیابت باید جدی تر گرفت

رئیس پلیس راهور کردستان منصوب شد

ارتقا فرهنگ ترافیکی نقش مستقیم در کاهش تصادفات دارد

استاندار کردستان از مرکز آموزش فنی‌وحرفه‌ای شهید ورمقانی سنندج بازدید کرد

بیش از 75 درصد اسناد خزانه در کردستان جذب شد

پزشکان در کردستان فرار مالیاتی ندارند

جرائم معوقه مالیاتی در کردستان بخشوده می‌شود

دستگاه‌ها برای انتخابات پرشور با هیات اجرایی و شورای نگهبان همکاری کنند

کردستان آماده برگزاری انتخابات الکترونیکی است

سه جمله‌ طلایی که حسن روحانی را در سال 92 رئیس‌جمهور کرد

دستگاه های دولتی برای افزایش صادرات به عراق همت کنند

218 هزار هکتار از اراضی کردستان رفع تداخل شد

واعظی: فضای مجازی، عامل شیوع اعتیاد است!

زیباکلام: سحر آن روز برای هواخوری رفته بود!

واحدهای تولیدی کردستان برای حضور در نمایشگاه سلیمانیه حمایت می‌شوند

احمد خاتمی : گرانی‌ها، هزینه‌ های انقلابی ماندن است

پناهیان همچنان حرف می‌‌زند؛ نیش‌دار و گزنده!

توکلی : دست از سر کارگر بردارید، سراغ خائنان بروید

تفاوتی در میدان رشد و تکامل معنوی بین زن و مرد وجود ندارد

سرشت امام حسین(ع) سرشار از آزادگی، اخلاق و پایبندی به آموزه‌های دینی بود

تاکید ائمه جمعه شهرستان‌های کردستان بر انجام فریضه امر به معروف

امام جمعه سنندج: آزادگان جهان در برابر زورگویی ستمگران بایستند

آب قابل مدیریت کردستان حدود 1.2 میلیارد مترمکعب است

227 هزار هکتار از اراضی کردستان تحت پوشش طرح امنیت غذایی می‌رود

اراضی دیم فرصت بزرگ توسعه اقتصاد کشاورزی کردستان است

611 فقره انشعاب غیرمجاز آب در کردستان شناسایی شد

270 میلیارد ریال طرح آب و فاضلاب در حاشیه‌ شهرهای کردستان اجرا شد

730 میلیارد ریال اعتبار به آبفار روستایی دیواندره اختصاص یافت

2 میلیارد ریال برای رفع کم آبی روستاهای سقز اختصاص یافت