عصر کرد

آخرين مطالب

چهار گام دولت برای کاهش بیکاری در کردستان مقالات

چهار گام دولت برای کاهش بیکاری در کردستان

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - دولت تدبیر و امید با چهار طرح کارورزی، مشوق بیمه کارفرمایی، مهارت‌آموزی و یارانه دستمزد گام‌های مهمی در استان کردستان و در راستای کاهش بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی برداشته است.

براساس آمارهای رسمی نرخ بیکاری در این استان امسال نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشته به طوری که بهار سال 97 نرخ بیکاری 13 درصد بود که امسال به 12.5 درصد رسید و نرخ مشارکت هم در بهار سال گذشته 42.5 درصد بود که سال جاری به 43.3 درصد یعنی هشت دهم درصد رشد رسید و این اتفاق علیرغم تحریم ها و مشکلات اقتصادی پیش آمده قابل تحسین است.
با توجه به این شرایط برای بررسی گوشی از تلاش‌های دولت در این راستا تشریح چهار طرح کارورزی، مشوق بیمه کارفرمایی، مهارت آموزی و یارانه دستمزد خالی از لطف نیست.
1276 فارغ التحصیل دانشگاهی جذب بنگاه‌های اقتصادی کردستان شدند


مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان روز چهارشنبه گفت: از ابتدای آغاز طرح کارورزی (اواخر سال 96) تاکنون یک هزار و 276 نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی کردستان در راستای طرح کارورزی در بنگاه های اقتصادی این استان مشغول به کار و فعالیت شده‌اند.
برهان صلواتی اظهار داشت: طرح کارورزی به عنوان نخستین مشوق دولت در راستای کاهش بیکاری فارغ التحصیلان با هدف فراهم کردن زمینه بکارگیری فارغ التحصیلان در واحدهای صنعتی، خدماتی و کشاورزی و همچنین ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب و کار توسط دولت در حال اجرا است.
وی با اشاره به اینکه این مساله سهمیه بندی نیست و هیچ گونه محدودیتی برای استان در این راستا وجود ندارد، افزود: تاکنون 5 هزار کارورز واجد شرایط استان در سامانه کارورزی ثبت نامه کرده‌اند که از این تعداد، یک هزار و 276 نفر در واحدهای تولیدی مشغول بکار شدند.
صلواتی اضافه کرد: یک هزار و 300 واحد تولیدی پذیرنده در سامانه کارورزی نیز ثبت نام و نسبت به بکارگیری کارورز اقدام کرده‌اند که از این تعداد 827 کارگاه جذب کارورز داشته اند.
وی با بیان اینکه استان کردستان جز 10 استان برتر کشور در اجرای این طرح است، یادآور شد: در این طرح پرداخت بخشی از بیمه و حق‌الزحمه کارورزان به عهده وزارت کار است که در این راستا در کردستان 20 میلیارد ریال پرداخت شده است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان با بیان اینکه کارورزان در این طرح مشمول قانون کار نمی‌شوند، یادآور شد: حدود 20 درصد از کارورزان شامل 215 نفر پس از اتمام دوره مهارتی و آموزشی به صورت نیروی کار تمام وقت در این واحدها جذب شدند.
وی گفت: در این طرح وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در هر ماه برای هر کارورز دانش آموخته رشته کاردانی 2 میلیون و 700 هزار ریال، کارشناسی سه میلیون و 100، ارشد و دکترا سه میلیون و500 هزار ریال پرداخت می‌کند.
صلواتی با اشاره به اینکه در سال جاری نیز دریافتی در هر رده تحصیلی برای هر ماه 400 هزار ریال افزایش داشته است، اظهار داشت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این طرح را به عنوان یک دوره آموزشی تکمیل مهارت دانش آموختگان نگاه می‌کند.
1338 کارآموز کردستانی جذب طرح مهارت ‌آموزی شدند

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان با اشاره به اینکه طرح مهارت آموزی دومین مشوق دولت در راستای کاهش بیکاری دانش آموختگان است، گفت: آغاز طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی در کردستان (97) تاکنون یک هزار و 338 کارآموز در این استان جذب شد که زمینه انتقال دانش از دانش‌ آموختگان به بنگاه ‌های اقتصادی را فراهم کرده است.
صلواتی اضافه کرد: از یک هزار و 338 کارآموز شرکت کننده در این طرح 186 نفر آنها از ابتدای سال جاری تاکنون در این طرح جذب شدند.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته برای یک هزار و 152 نفر کارآموز 265 هزار و 840 نفر ساعت آموزش برگزار شده است، افزود: 513 کارگاه در حوزه های مختلف این کارآموزان را جذب کردند البته در سال جاری 186 کارآموز در 94 کارگاه 36 هزارو 378 نفر ساعت آموزش دریافت کردند.
صلواتی یادآور شد: مهارت آموزی در محیط واقعی یکی از طرح های حمایتی دولت در راستای ایجاد اشتغال است که در آن مهارت و شایستگی های مورد نیاز در چارچوب استانداردهای آموزشی از مربی به مهارت آموز هم زمان با فرآیند تولید محصول و ارائه خدمت منتقل می شود.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان اظهار داشت: در این طرح متقاضی در کنار استاد کار (مربی) و در محیط کار واقعی دوره آموزشی مهارتی را به مدت حداقل طول استاندارد آموزشی و حداکثر یک سال سپری می‌کند.
وی یادآور شد: متقاضیان مهارت آموزی در قالب این طرح به عنوان کارآموز آموزش‌های فنی و حرفه‌ای شناخته شده و با توجه به قراردادی که به امضا می‌رسد بیمه مسئولیت مدنی آنها به عهده دولت و مشمول قوانین کار و تامین اجتماعی در این مدت نمی‌شوند.
صلواتی در خصوص شرایط جذب شدن در این طرح گفت: اعلام کتبی علاقه‌مندی و تمایل به شرکت در طرح، داشتن حداقل 15 سال، تابعیت ایرانی، داشتن توانایی لازم متناسب با آموزش مورد نیاز از جمله شرایط مهارت آموز در این طرح است
دولت حق بیمه 201 نفر شغل اولی کردستانی را پرداخت کرد

مدیرکل، تعاون کار و رفاه اجتماعی کردستان گفت: دولت حق بیمه 201 نفر شغل اولی کردستانی را در راستای اجرای طرح مشوق های بیمه ای برای جذب دانش آموختگان دانشگاهی توسط بنگاه های اقتصادی را پرداخت کرد.
وی اظهار داشت: کارفرمایانی که اقدام به جذب کارورزان دانش آموخته کنند از پرداخت ماهانه حدود 2 میلیون و 140 هزار ریال حق بیمه نیروی کار معاف می‌شوند که در این راستا تاکنون دولت در کردستان حق بیمه 201 نفر شغل اولی را پرداخت کرده است.
صلواتی افزود: کارفرمایان بنگاه های فعال اقتصادی بخش خصوصی و تعاونی دارای کُد کارگاهی تامین اجتماعی در صورت جذب و به کارگیری جوانان دانش آموخته دانشگاهی از بین گروه هدف این طرح، به طور کامل از پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی سهم کارفرما برای 2 سال معاف می‌شوند.
وی با بیان اینکه مشمولان این طرح نباید سابقه بیمه تامین اجتماعی بیش از سه ماه داشته باشند، یادآور شد: باید توجه داشت که آن دسته از نیروهای کار جدید مشمول معافیت حق بیمه سهم کارفرما می‌شوند که در دفاتر کاریابی غیر دولتی دارای مجوز به عنوان جوینده کار ثبت نام کرده باشند.
صلواتی اضافه کرد: حداکثر سن برای مشمولان این طرح در مقطع کارشناسی 25 سال، کارشناسی ارشد 28 سال و دکترا 32 سال است و کارفرمایان کارگاه هایی که نیروی جدید را به جای نیروی کار شاغل با مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر که اخراج، مستعفی و یا ترک کار کرده اند به کار گیرند، مشمول استفاده از معافیت بیمه‌ای نمی‌شوند.
یارانه دستمزد چهارمین پله دولت برای کاهش بیکاری

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان گفت: یارانه دستمزد چهارمین برنامه‌ای است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای پایین کشیدن آمار دانش آموختگان بیکار آغاز کرده است.
وی اظهار داشت: براساس این طرح، اگر کارگاه ها و واحدهای تولیدی برای بیکاران شغل اول یا با سابقه بیمه کمتر از سه ماه شغل ایجاد کنند، تا یک سال می ‌توانند 30 درصد از حقوق و مزایای نیروی کار فرد جذب شده را از دولت دریافت کنند؛ در واقع اگر کارفرما سه نیروی بیکار را شاغل کند حقوق یکی از آنها رایگان و پرداخت آن بر عهده دولت خواهد بود.
صلواتی با بیان اینکه کردستان به عنوان هشت استان پایلوت اجرای این برنامه در حال اجرای طرح است، اضافه کرد: سهم استان در این راستا یک هزارو 608 نفر است که باید تمامی دستگاه های ذی ربط در راستای جذب صد درصدی این سهمیه تلاش کنند.
اجرای این چهار مشوق تاکنون در کردستان موفق عمل کرده و در صورت ادامه این برنامه ها می توان به کاهش بیکاری در استان بیشتر امیدوار بود.
7349/9102


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جدال نیاز و گرانی در بازار نوشت افزار

ردپای گرانی‌ در بازار لوازم‌التحریر

مهمترین پایگاه جوانان درننله سنندج/مسجد محمدی یک نهادتصمیم سازاست

هیاهو برای هیچ/سد معبر در سنندج همچنان بلاتکلیف است

اعتیاد در دنیای تحصیل کردگان!

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

طرح هادی هدایت‌گر آبادانی روستاها

فانوس ها غروب خورشید را به سوگ نشستند

مرا بپذیر

پای یک زن در میان است

چهار گام دولت برای کاهش بیکاری در کردستان

تب مرغ در کردستان، آش نخورده و دهن سوخته

قلیان؛ خطر شیوع مجدد آسم در کشور را افزایش می دهد

آنگاه بانگ برآمد اینجا کربلاست

روایت موفقیت یک بانوی کارآفرین کردستانی/ ترس مهم ترین مانع موفقیت است

باهم بمانیم

سفر به سرزمین پررمز و راز اورامان/اینجا قطعه‌ای از بهشت زمینی است

تئاترخیابانی کشوردر مسیر بیراهه/نمایش صحنه ای درخیابان اجرامی شود

نی؛ مظلوم ترین ساز ایرانی

بخت گشایان تیره بخت

چرا قیمت خیار یکباره دچار رکود شد؟

تاریکخانه خبری

نقش خود پنداره مثبت در عدم گرایش به مواد مخدر

کتاب هنر خوب زیستن تفکر شما را دگرگون خواهد کرد

دریای اشک، دیوان اشعار مهیندخت معتمدی

گلایه هایی از جنس نمک

گردشگری کردستان خام اما به کام

مرگ در کمین انارستان

دوست دارم ازدواج کنم اما...

چرا ماندن مطبوعات محلی لازم است؟

بی‌تفاوتی به حقوق عمومی در خیابان‌های شهر

نابرابری عرضه و تقاضا/جوجه ریزی در استانهای گرمسیر کاهش یافت

التیام زخم‌های زاگرس

سگ حیوان اصلی حفظ چرخه هاری در مناطق شهری است

پروژه‌ای که بیش از 15 سال است فقط خاک می‌خورد!

نگرانی گندمکاران از تاخیر در پرداخت بهای محصول

خانه امیدواران

مطالبه های کسبه مهاباد برای رونق گردشگری بازار

«پیرمراد» آرزوها را برآورده نمی‌کند

آتش در کمین

تغذیه مداوم با شیر مادر؛ مهم‌ترین عامل کاهش زردی نوزاد است

خشکی هایی که طبیعت را می سوزاند

«هه ره وز» رسمی برای مشارکت

نگاهی بر مطبوعات کردستان در هفته چهارم تیر

آخرین بازدید خیلی وقت پیش

عاشقانه های دانشجویی

حج فقرا

شورِ آب

زهر افعی

حلقه دام بلا