عصر کرد

آخرين مطالب

در نشست مطبوعاتی جشنواره عنوان شد؛

چهارمین جشنواره فیلم سلیمانیه در سطح بزرگترین جشنواره‌های جهانی فرهنگي

چهارمین جشنواره فیلم سلیمانیه در سطح بزرگترین جشنواره‌های جهانی

  بزرگنمايي:

عصر کرد - مسئولان برگزاری چهارمین جشنواره بین المللی فیلم سلیمانیه اعلام کردند فرش قرمز برای هنرمندان صنعت سینمای جهان در سلیمانیه با شور و عشق پهن می شود.
به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا منطقه کردستان ، به گفته مسئولان این جشنواره،سلیمانیه که مرکز فرهنگی – هنری اقلیم کردستان عراق به شمار می رود از هم اکنون پرده سینماهای این شهر برای نمایش هنر خلاقانه سینماگران جهان ثانیه شماری می کند.
نشست مطبوعاتی چهارمین جشنواره بین المللی فیلم سلیمانیه عراق با حضور ملا بختیار رییس جشنواره، فواد جلال دبیر جشنواره، لینا رضا مدیر برنامه‌ریزی و دانا عمر مدیر هنری این جشنواره در سالن هتل رامادای سلیمانیه با حضور رسانه‌ها و خبرنگاران برگزار شد .
جشنواره بستری برای تبادل تجربه‌ها
رییس برگزاری این جشنواره بین المللی در این نشست با اشاره به موانع موجود بر روند این جشنواره در طول دوره‌های پیشین، گفت: نخستین دوره جشنواره بین المللی فیلم سلیمانیه با وجود بضاعت و تجربیات کم، در حد و اندازه و انتظارات برگزارکنندگان و علاقمندان به هنر سینما ظاهر شود و محرکی شد برای دوره‌های آتی .
ملا بختیار ضمن اعلام حمایت همه‌جانبه مالی و پیشرفت در سطح ارتباطات چهارمین دوره جشنواره، اظهار داشت: در این دوره ضمن لحاظ انتقادات گذشته، پذیرای شنیدن انتقادات جدید بوده و هستیم.
این مسئول جشنواره، همچنین درباره ضرورت برگزاری جشنواره فیلم سلیمانیه تصریح کرد: جشنواره‌ها مکانی برای تحریک و تشویق هنرمندان و تسری هنر سینما بە مثابه فرهنگی نوین بروی جهانیان هستند؛ بنابراین جشنواره‌ها ضمن تولید و بازتولید سینما، در تربیت نسل جدید سینماگران و تبادل تجربه‌ها دست بالا دارند و این مهم راهگشای جشنواره سلیمانیه بوده و هست .
"سرطان زمین" شعار امسال جشنواره سلیمانیه
مدیر برنامه‌ریزی چهارمین جشنواره بین المللی فیلم سلیمانیه نیز در این نشست با بیان اینکه دوره جدید جشنواره متفاوت از سال‌های گذشته برگزار می شود، گفت: در این دوره ضمن تعامل و ارتباط با شرکت‌های عمده جهانی پخش فیلم و جشنواره‌های بزرگی اعم از کن، برلین و ...، تلاش شده بهترین آثار روز سینما را با حضور نمایندگانی در طول جشنواره سلیمانیه نمایش دهیم.
لینا رضا برگزاری سمینارهای بین المللی با حضور نمایندگان جشنواره‌های جهانی از جمله کراکو، نشویل، آتلانتا، فجر ایران و ... را به عنوان یکی از دستاوردهای مهم سومین جشنواره فیلم سلیمانیه ارزیابی کرد و افزود: تایید و بازتاب نقطه نظرات آنها در خصوص معرفی جشنواره بین المللی سلیمانیه به عنوان یکی از جشنواره‌های تراز اول جهان به ویژه در خاورمیانه، ما را بر آن داشت که این دوره را با تاکید بیشتری بر جنبه بین المللی آن و ارتباطات بینا جشنواره‌ای برگزار کنیم.
وی شعار امسال جشنواره را "سرطان زمین" اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: در این زمینه بنا به تصمیم متولیان جشنواره ضمن ارتباط‌ با نهاد جهانی سینمای صلح ( Peace Cinema ) به عنوان نهاد عرضه آثار مرتبط با موضوعات همزیستی، محیط زیست و مسائل جهانی، قرار است آثاری از این نهاد برای نمایش بر پرده‌ سینماهای سلیمانه به عاریت گرفته شود.
دبیر برنامه‌ریزی چهارمین جشنواره بین المللی فیلم سلیمانیه سطح مشارکت امسال جشنواره را تصورناپذیر ارزیابی کرد و افزود: پس از اعلام فراخوان جشنواره در اوایل ماه می میلادی و تعین مدت دو ماهه، حدود ٥ هزار فیلم از طریق وب‌سایت جشنواره ارسال گردیده که پس از بازبینی اولیه توسط اساتید مجرب، ١٥٠ فیلم از ٥٠ کشور مختلف جهان برای نمایش و مسابقه انتخاب گردید.
جشنواره سلیمانیه همتراز جشنواره‌های بزرگ جهانی
دبیر چهارمین جشنواره بین المللی فیلم سلیمانیه نیز با بیان صرفه‌جویی‌های مالی صورت گرفته یادآور شد: جشنواره امسال فیلم سلیمانیه با برشمردن ارکان اساسی‌تر و بخش‌‌های تخصصی‌تر ضمن تجمیع و تخصیص اصولی‌تر منابع مالی سعی در ارائه جشنواره‌ای مدون‌تر و متفاوت‌تر دارد و برای این مهم برگزارکنندگان در طول ماه‌های گذشته از کشورها و جشنواره‌های زیادی بازدید به عمل آورده با هنرمندان بسیاری دیدار نموده‌اند.
فواد جلال ماحاصل این دیدارها را مشارکت حدود ٥٠ کشور اعم از ایران، ترکیه، کشورهای عربی و اروپایی برشمرد و افزود: جشنواره سلیمانیه بنا به موقعیت جغرافیایی و اقلمی و با تاکید بر هویت کردها سعی دارد که در تمامی بخش‌های جشنواره اعم از فیلم بلند، کوتاه، مستند، انیمیشن و فیلم کودکان آثار سینماگران کرد را نمایش و مورد داوری قرار دهد.
وی با اشاره به مهیا کردن ٥ سینما در سطح شهر سلیمانیه کردستان عراق برای برگزاری جشنواره در طول روزهای ٩ تا ١٥ی مهرماه سال جاری، گفت: مراسم افتتاحیه و اختتامیه جشنواره در سالن هنر سلیمانیه که از ماه‌ها قبل در اختیار جشنواره قرار گرفته است، برگزار خواهد شد و سالن سینماهای سیتی سینما، سالم، امن سور برای نمایش فیلم‌ها آماده گردیده است.
دبیر این جشنواره تصریح کرد که در طول برگزاری جشنواره و ارتقاء سطح کیفی آن از هنرمندان و سینماگران نام آوازه برای شرکت در این مهم دعوت به عمل آمده و تلاش شده است که جشنواره امسال در حد و اندازه جشنوارهای تراز اول فیلم جهان ظاهر شود.
جشنواره سلیمانیه و موجی از تولیدات سینمایی
دبیر بخش هنری چهارمین جشنواره بین المللی فیلم سلیمانیه نیز به بیان تاثیرات این جشنواره در طول سنوات گذشته بر تولید فیلم و تقویت سینمای کردستان پرداخت و افزود: در طول سه دوره گذشته شاهد تولید ٥ فیلم موفق با سرمایه‌گذاری جشنواره بوده‌ایم که خود می‌تواند زمینه‌ساز شکل‌گیری موجی از تولیدات هنری و سینمایی باشد.
دانا عمر تاکید کرد: نباید با تعصب نژادی و قومی دروازه‌‌های جهانی سینما را به روی خود ببندیم. چرا که فیلم و سینما بیش از آنکه موضوعی محلی باشند، واجد زبانی جهانی هستند و ما با دیدن و ارتباط گرفتن با سینمای همسایگان به ویژه ایران و ترکیه و اطلاع از روند جهانی هنر فیلم، می‌توانیم به معیارهای ارزشمندی برای توسعه سینمای کردستان دست یابیم.
چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» توسط کمپانی سینمایی «مستی فیلم» با نمایش فیلم‌هایی از کارگردانان کشورهای مختلف جهان؛ در دو بخش مسابقه اصلی «سینمای جهان» و بخش رقابتی «سینمای کُردی» و همچنین برپایی کارگاه‌های تخصصی سینمایی و چندین نشست علمی و آکادمیک با حضور نمایندگانی از جشنواره‌های بین المللی فیلم از جمله جشنواره بین المللی فیلم فجر در روزهای ٩ تا ١٥ مهر ماه جاری (١ تا ٧ اکتبر ١٩ 20 ) در شهر سلیمانیه کردستان عراق برگزار خواهد شد .
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کم کاری در پاسخگویی و ارتباط با رسانه نقدی بر دولت

فیلم های خاطره انگیز کودک در سینما روباز پارک آبیدر اکران می شود

دیپلم افتخار جشنواره تولیدات مراکز صدا و سیما به نهست رسید

آذری جهرمی : دستور تخریب من را از خارج کشور دارند

تکیه بر فرهنگ ایثار و شهادت تنها راه برون رفت از مشکلات کشور است

انقلاب اسلامی ایران ریشه در دین دارد

استان کردستان دارای 150 هزار سید است

نمایشگاه صنایع دستی غرب کشور در مریوان برپا می‌شود

فساد اجتماعی نتیجه نشاط‌ اجتماعی کاذب است

مسئولان باید بر روی جوانان هنرمند سرمایه‌گذاری کنند

ثبت 6302 فعالیت در سامانه بچه‌های مسجد توسط کانون‌های کردستان

اختتامیه جشنواره بین المللی دف نوای رحمت آغاز شد

تمرکز جشنواره دف در سنندج، زیرساخت‌های جشنواره را مستحکم می‌کند

نفرات برگزیده نهمین جشنواره دف نوای رحمت معرفی شدند

جشنواره دف به محور وحدت و همدلی تبدیل شده است

از هنر برای رسیدن به کمالات باید بهره برد

نکوداشت "محمدجلیل عندلیبی" در اختتامیه جشنواره دف نوای رحمت

فراخوان بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی در کردستان منتشر شد

کردستان خواستگاه و پایتخت دف جهان است

حوزه هنری بدنبال حفظ موسیقی اصیل در چارچوب انقلاب اسلامی است

نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت آغاز شد

مستند زندگینامه خلیفه میرزا آغه غوثی در سینما بهمن اکران می شود

نوای رحمت در سنندج طنین انداز شد

تجمع بزرگ دف نوازان ایران درکردستان/طنین دف با رحمت الهی همراه شد

دفنوازان همراه با باران "آوای دوستی" سر دادند

دلیل پخش حرف های روحانی در تلویزیون بعد از کودتای نوژه چه بود؟

بهر تسلای جگر دف می‌زنم

59 مراسم دعای عرفه در مساجد کردستان برگزار شد

فرار سالار آقاخان، متهم بانک مرکزی تایید شد

25 هزار گردشگر نوروزی از سروآباد بازدید کردند

10 موزه روستایی برای ایجاد زیرساخت ثبت جهانی هورامان راه اندازی می شود

ظریف عازم دوحه شد

از تنوع نشریات و آزادی بیان رسانه‌های کردستان حمایت می‌کنیم

دغدغه‌هایی از جنس خبرنگاری/ خودزنی یا خودبزرگ‌بینی!

قولولولوو، نخستین رمان کُردی اردلانی

خبرنگاری حرکتی اثرگذار در مقابل جنگ فرهنگی/خبرنگاران افشاگری کنند

جمع آوری بیش از 31 میلیارد ریال قربانی و نذورات مردمی در کردستان

آیین ذبح قربانی در 100 روستای کردستان برگزار می شود

توضیح وکیل نجفی درباره اعزام او به بیمارستان

برگزاری 59 مراسم دعای عرفه در مساجد کردستان

304 اثر به دبیرخانه نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت رسید

بخش بین المللی جشنواره "دف نوای رحمت" پررنگ‌تر می‌شود

بخش بین المللی جشنواره "دف نوای رحمت" پررنگ‌تر می‌شود

نقش مردم در برنامه های فرهنگی پر رنگ تر شود

ظریف : خلیج‌ فارس اولویت امنیت ملی ایران است

شایعه بازداشت دادستان سابق تهران تکذیب شد

هشدار ایران درباره حضور اسرائیل در خلیج‌ فارس

مطهری : احمدی‌ نژاد جسارت بیشتری داشت

اکران فیلم‌های جشنواره بین المللی کودک و نوجوان در کردستان

راه اندازی 12 پایگاه انتخاب رشته کنکور سراسری در کردستان