عصر کرد

آخرين مطالب

بی‌رغبتی جوانان کردستانی برای ازدواج / هزینه‌های کمرشکن سد راه جوانان فرهنگي

بی‌رغبتی جوانان کردستانی برای ازدواج / هزینه‌های کمرشکن سد راه جوانان

  بزرگنمايي:

عصرکرد- با توجه به افزایش نجومی قیمت‌ها و کم‌شدن توانایی اقتصادی مردم، یقیناٌ بیشتر اقشار جامعه با مشکلات زیادی برای تامین نیازهای اولیه زندگی خود دست و پنجه نرم می‌کنند و تشکیل خانواده مستقیماً در گرو تورم و شرایط اقتصای قرار دارد.

در حال حاضر در کنار بیکاری و معضل کار، وقتی که هزینه‌های کمرشکن ازدواج با مهریه‌های سنگین ادغام می‌شود مسئله ازدواج در تصور جوانان اغلب بیکاری که آهی در بساط ندارند رویا و خیال بوده و ترس از ازدواج را در میان جوانان ایجاد کرده به‌طوری که امسال نسبت به سال گذشته شاهد کاهش آمار ازدواج در مقابل افزایش طلاق بودیم و این مسئله با وجود آمار ارائه شده از سوی ثبت‌احوال استان کردستان کاملاً عیان است. با این حال وجود آمار ارائه شده زنگ خطری برای ازدواج جوانان کردستانی همانند بیشتر استان‌های کشور محسوب می‌شود و امروزه جوانان مجردی را بر شروع زندگی پُر هزینه با شکست احتمالی آن ترجیح می‌دهند.

قروه؛ شهرستانی که بیشترین نرخ خام ازدواج را در کردستان دارد

مدیرکل ثبت‌احوال کردستان به تشریح آمار ازدواج و طلاق در استان پرداخت و گفت: در چهار ماهه نخست سال‌جاری تاکنون چهار هزار و 178 واقعه ازدواج ثبت شده که نرخ خام حاصل از ثبت ازدواج در استان 7.6 در هزار بوده است.

حسن صومی افزود: قروه با 11.4 در هزار بیشترین و بانه با 5.9 در هزار کم‌ترین نرخ خام ثبت ازدواج را داشته‌اند.

مدیرکل ثبت‌احوال استان کردستان خاطرنشان کرد: میانگین سن ازدواج بار اول مردان را 27.41 سال و میانگین سن ازدواج بار اول در خانم‌ها 23.65 سال است.

وی تصریح کرد: بیشترین ازدواج ثبت شده در مردان مربوط به گروه سنی 29-25 سال و بیشترین ازدواج ثبت شده در زنان مربوط به گروه سنی 20-24 سال بوده و علاه بر آن در 15.7 درصد از ازدواج‌های ثبت شده سن زوجه کمتر از 18 سال بوده است.

صومی با بیان اینکه در چهار ماهه نخست سال‌جاری یک‌هزار و 213 واقعه طلاق در استان ثبت شده است، اظهار کرد: بیشترین طلاق ثبت شده درمردان مربوط به گروه سنی 30-34 سال و بیشترین طلاق ثبت شده در زنان مربوط به گروه سنی 29-25 سال بوده است.

مدیرکل ثبت‌احوال استان کردستان با بیان اینکه نرخ خام حاصل از ثبت طلاق در استان 2.2 در هزار بوده است، افزود: کامیاران با 3.1 درهزار بیشترین و سروآباد با یک درهزار کمترین نرخ خام ثبت طلاق را داشته‌اند.

سراشیبی ازدواج

با مروری بر آمار ارائه شده مدیرکل ثبت‌احوال استان کردستان، ملاحضه می‌کنیم که علی‌‌رغم فرهنگ‌سازی‌های که برای افزایش آمار ازدواج و سوق دادن جوانان صورت گرفته، نتیجه مطلوبی حاصل نشده و ازدواج به دغدغه‌ای بسیار بزرگ برای جوانان تبدیل شده است.

ایوب امجدی یکی از از جوانان مجرد سنندجی با 32 سال سن در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر دلیل عدم ازدواج خود تاکنون گفت: با وجود گرانی‌های موجود نمی‌توان ازدواج کرد چراکه حقوق و درآمد ماهیانه‌ام کفاف هزینه‌های ازدواج و تشکیل زندگی را نمی‌دهد.

وی افزود: علاوه بر هزینه بالای ازدواج، با افزایش توقع خانم‌ها روزانه شاهد افزایش طلاق و دریافت مهریه‌های سرسام‌آور هستم، بنابراین ترجیح می‌دهم به‌جای تشکیل زندگی که ممکن است منجر به طلاق و زندان رفتن من بابت مهریه شود، ازدواج نکنم.

هزینه‌های سرسام‌آور ازدواج

فرهاد امینی از دیگر جوانان سنندجی گفت: این روزها، هزینه‌های بالای عروسی نگران‌کننده است و قطعاً خانواده‌ها از پس هزینه‌ها برنمی‌آیند.

وی افزود: هزینه‌های عروسی و خرید طلا، تهیه لباس عروس و کت و شلوار دامادی، هزینه تالار و پذیرایی بسیار سنگین و سرسام‌آور بوده و قطعاً یک ازدواج فقط به هزینه‌های عروسی ختم نمی‌شود و خرید خانه یا حتی رهن و اجاره و خرید جهیزیه هم هستند که ازدواج را پیچیده‌تر می‌کند.

بیشتر بخوانید

امینی خاطر نشان کرد: با وجود شرایط سخت اقتصادی و نبود شغل مناسب با یک حساب سرانگشتی متوجه عدم توانایی خود شده و حتی اگر قصد ازدواج داشته باشیم منصرف خواهیم شد.

تورم اقتصادی موثر در کاهش ازدواج

شیوا ابراهیمی کارشناس ارشد خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: تورم در تمام ابعاد زندگی علی‌الخصوص ازدواج تأثیرگذار است و اخیراً با توجه به تورم در نوسان، لطمه زیادی به زندگی وارد شده و توانایی مالی و ازدواج را تحت تأثیر قرار داده و سن ازدواج افزایش یافته است.

وی افزود: با وجود اینکه بارها اعلام شده تمام جنبه‌های زندگی مادیات نیست اما با ریشه‌یابی چالش‌ها نقش تورم اقتصادی بخوبی نمایان خواهد شد.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: «افزایش نرخ تورم»، امنیت روانی را از افراد سلب کرده و در نتیجه امید به تشکیل زندگی و ازدواج را در جوانان کاهش داده و سلامتی این افراد در خطر قرار خواهد گرفت؛ بنابراین تورم اقتصادی در کنار افزایش طلاق و دریافت مهریه از طرفه زوجه، ترس از ازدواج و کاهش آمار آن را به دنبال داشته و در مقابل نیازها و خواسته‌های جوانان افزایش پیدا کرده، در نتیجه زمینه ظهور انحرافات اخلاقی ایجاد می‌شود.

این مشاور خانواده با ذکر اینکه تورم نه تنها در ازدواج بلکه در افزایش طلاق و انحرافات اخلاقی نقش دارد، اظهار کرد: در چنین شرایط اقتصادی، ازدواج عقلانی و انتخاب شریک زندگی که دیدی اقتصادی و معامله‌گری نسبت به ازدواج نداشته باشد و علاوه بر آن صرف حداقل هزینه برای تشریفات مراسم عروسی، تعیین مهریه بر اساس توانایی و درک شرایط اقتصادی از طرف خانواده‌های دخترها می‌تواند ترس پیش آمده در میان جوانان را کاهش داده و به سمت زندگی حرکت کنند.

معاون فرهنگی ورزش و جوانان کردستان پاسخ‌گو باشد

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره‌کل ورزش و جوانان کردستان نیز می‌گوید: به‌مناسبت هفته ازدواج 160 برنامه مرتبط با مقوله ازدواج در کردستان اجرا می‌شود.

گلاویژ فتاحی با اشاره جشنواره و نمایشگاه ازدواج طی این هفته افزود: برگزاری نشست‌های تخصصی در زمینه ازدواج آسان، برگزاری 20 کارگاه ازدواج در شهرستان‌های سطح استان، اجرای تئاتر خیابانی با محوریت ازدواج آسان، اکران 2 فیلم کوتاه در رابطه با ازدواج و رونمایی از سه طرح موشنگرافی از جمله اهم برنامه‌های اجرایی در هفته ازدواج است.

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره‌کل ورزش و جوانان کردستان با بیان اینکه در راستای کیفی‌سازی برنامه‌ها کارگاه‌هایی در خصوص توانمندسازی مهارت‌های زندگی نیز برگزار می‌شود، اظهار کرد: برگزاری همایش ازدواج به‌هنگام، آسان، آگاهانه و پایدار، از دیگر برنامه‌هایی است که طی این ایام اجرایی می شود.

وی با ذکر اینکه سه مرکز مشاوره جدید ازدواج نیز افتتاح خواهند شد، تصریح کرد: به‌مناسبت این هفته مشاوره رایگان در مراکز مشاوره ازدواج به زوجین جوان و افرادی که در شرف ازواج هستند، ارائه می‌شود.

فتاحی با اشاره اینکه یکی دیگر از برنامه‌های ویژه این هفته برپایی کارگاه‌های سه گانه قبل، حین و بعد از ازدواج است، گفت: خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته این کارگاه‌ها در طول سال نیز فعال می‌ماند و زوج‌های جوان و یا جوانان در شرف ازدواج می‌توانند از مشاوره‌های تخصصی این مراکز بهره‌مند شوند.

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره‌کل ورزش و جوانان کردستان افزود: 11 هزار و 273 زوج برای دریافت تسهیلات ازدواج ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد حدود هشت هزار و 310 فقره تسهیلات پرداخت شده و دو هزار و 963 زوج نیز منتظر دریافت تسهیلات ازدواج هستند.

حال سؤال اینجاست، طرح اظهارات بی‌ثمر و برگزاری 160 برنامه ازدواج که تنها صرف پرکردن فرم‌های کاغذی و ارائه آمارهای بدون خروجی است، چقدر در افزایش رغبت جوانان به ازدواج و کاهش آمار طلاق تأثیرگذار است؟! سؤالی که خانم معاون باید پاسخ‌گو باشد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کم کاری در پاسخگویی و ارتباط با رسانه نقدی بر دولت

فیلم های خاطره انگیز کودک در سینما روباز پارک آبیدر اکران می شود

دیپلم افتخار جشنواره تولیدات مراکز صدا و سیما به نهست رسید

آذری جهرمی : دستور تخریب من را از خارج کشور دارند

تکیه بر فرهنگ ایثار و شهادت تنها راه برون رفت از مشکلات کشور است

انقلاب اسلامی ایران ریشه در دین دارد

استان کردستان دارای 150 هزار سید است

نمایشگاه صنایع دستی غرب کشور در مریوان برپا می‌شود

فساد اجتماعی نتیجه نشاط‌ اجتماعی کاذب است

مسئولان باید بر روی جوانان هنرمند سرمایه‌گذاری کنند

ثبت 6302 فعالیت در سامانه بچه‌های مسجد توسط کانون‌های کردستان

اختتامیه جشنواره بین المللی دف نوای رحمت آغاز شد

تمرکز جشنواره دف در سنندج، زیرساخت‌های جشنواره را مستحکم می‌کند

نفرات برگزیده نهمین جشنواره دف نوای رحمت معرفی شدند

جشنواره دف به محور وحدت و همدلی تبدیل شده است

از هنر برای رسیدن به کمالات باید بهره برد

نکوداشت "محمدجلیل عندلیبی" در اختتامیه جشنواره دف نوای رحمت

فراخوان بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی در کردستان منتشر شد

کردستان خواستگاه و پایتخت دف جهان است

حوزه هنری بدنبال حفظ موسیقی اصیل در چارچوب انقلاب اسلامی است

نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت آغاز شد

مستند زندگینامه خلیفه میرزا آغه غوثی در سینما بهمن اکران می شود

نوای رحمت در سنندج طنین انداز شد

تجمع بزرگ دف نوازان ایران درکردستان/طنین دف با رحمت الهی همراه شد

دفنوازان همراه با باران "آوای دوستی" سر دادند

دلیل پخش حرف های روحانی در تلویزیون بعد از کودتای نوژه چه بود؟

بهر تسلای جگر دف می‌زنم

59 مراسم دعای عرفه در مساجد کردستان برگزار شد

فرار سالار آقاخان، متهم بانک مرکزی تایید شد

25 هزار گردشگر نوروزی از سروآباد بازدید کردند

10 موزه روستایی برای ایجاد زیرساخت ثبت جهانی هورامان راه اندازی می شود

ظریف عازم دوحه شد

از تنوع نشریات و آزادی بیان رسانه‌های کردستان حمایت می‌کنیم

دغدغه‌هایی از جنس خبرنگاری/ خودزنی یا خودبزرگ‌بینی!

قولولولوو، نخستین رمان کُردی اردلانی

خبرنگاری حرکتی اثرگذار در مقابل جنگ فرهنگی/خبرنگاران افشاگری کنند

جمع آوری بیش از 31 میلیارد ریال قربانی و نذورات مردمی در کردستان

آیین ذبح قربانی در 100 روستای کردستان برگزار می شود

توضیح وکیل نجفی درباره اعزام او به بیمارستان

برگزاری 59 مراسم دعای عرفه در مساجد کردستان

304 اثر به دبیرخانه نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت رسید

بخش بین المللی جشنواره "دف نوای رحمت" پررنگ‌تر می‌شود

بخش بین المللی جشنواره "دف نوای رحمت" پررنگ‌تر می‌شود

نقش مردم در برنامه های فرهنگی پر رنگ تر شود

ظریف : خلیج‌ فارس اولویت امنیت ملی ایران است

شایعه بازداشت دادستان سابق تهران تکذیب شد

هشدار ایران درباره حضور اسرائیل در خلیج‌ فارس

مطهری : احمدی‌ نژاد جسارت بیشتری داشت

اکران فیلم‌های جشنواره بین المللی کودک و نوجوان در کردستان

راه اندازی 12 پایگاه انتخاب رشته کنکور سراسری در کردستان