عصر کرد

آخرين مطالب

قطب تولید انار چشم انتظار حمایت است؛

تلالو سرخی صددانه یاقوت در اورامان/ بن بست در احداث سردخانه انار گفتگو

تلالو سرخی صددانه یاقوت در اورامان/ بن بست در احداث سردخانه انار

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - سنندج - انار یا همان صد دانه یاقوت ما ایرانی ها، این روزها تلالو سرخی آن در دستان باغداران منطقه اورامانات از توابع استان کردستان چشم هر رهگذری را به سوی خود خیره می کند.

چنورصادقی: 99 درصد سطح زیرکشت انار کردستان را شهرستان سروآباد به خود اختصاص داده و تنها یک درصد سطح زیرکشت این محصول دراستان مربوط به شهرستان کامیاران است .
اورامان یکی از شهرهای شهرستان سروآباد است که دارای 10 هزار نفرجمعیت است و از این تعداد 3 هزار و 300 نفر آنها شهری و مابقی در 12 روستای این منطقه ساکن هستند و بیشتر انار استان هم در این شهر تولید می شود .
بیشتر سطح زیرکشت و تولید انار اورامان هم مربوط به روستاهای ژیوار، سلین، بلبر، عباس آباد و ناو است و ارقام رباب شیراز و ملس ساوه جزو اولین ارقام اناری بودند که نهال های آن‌ها در روستاهای اورامان کشت شدند و حال بعد از گذر این سال ها به یکی از میوه های اصلی و منبعی برای امرار معاش مردمان این منطقه تبدیل شده است .
انار جزو میوه‌های نیمه گرمسیری است و منطقه اورامان به دلیل اینکه آب و هوای آن نسبت به دیگر مناطق کردستان گرم تر است شرایط کشت و تولید بسیاری از محصولات نیمه گرمسیری هم چون انار، خرمالو، زیتون و حتی مرکبات را دارد .
از اواسط مهرماه کار برداشت انار در اورامان آغاز و تا اواخر آبان ماه به طول می انجامد و بیشتر باغداران این منطقه حاصل دسترنج خود را به میادین میوه و تره بار به دلیل اینکه با قیمت مناسبی از آنها خریداری نمی کنند، نمی برند و بیشتر به دلالان می فروشند .
یکی از ویژگی های بارز و حائز اهمیت محصولات کشاورزی در اورامان، ارگانیک بودن آنها است به گونه ای که مردم این منطقه از هیچ نوع کود و سموم شیمیایی در تولید محصولات خود به ویژه تولیدات باغی مانند انار استفاده نمی کنند و همین باعث شده تولیدات این منطقه طرفداران زیادی داشته باشد .
محیط زیست مانع توسعه باغات روستاهای اورامان
عبدالجبار آداک مردی 65 ساله و یکی از باغداران روستای ژیوار است که در 6 هزار مترمربع باغ خود سالانه حدود 10 تا 12 تن انار برداشت می کند .
وی عنوان کرد: حدود 30 سال است که مشغول به باغداری هستم و در باغ خود اقدام به کشت انواع میوه ها از جمله پرتقال، زیتون، کیوی، خرمالو و انار کردم .
وی ادامه داد: چند اصله درخت زیتون را کاشته بودم که به دلیل عدم اطلاع از نحوه صحیح هرس و نگهداری از آنها، به غیر از یک اصله همه آنها خشک شدند و آنها را قطع و از همین یک اصله باقی مانده 10 تا 15 کیلو محصول برداشت کردم .
این باغدار روستای ژیوار به قیمت فروش محصول انار خود اشاره کرد و گفت: قیمت انار بستگی به اندازه و کیفیت آن متفاوت است و هرچقدر محصول ریزتر باشد قیمت آنهم کمتر است و ما از کیلویی 2 تا 4 هزار تومان به فروش می رسانیم .
وی با بیان اینکه انارهایی را هم که کوچک و یا ترک خورده اند توسط زنان روستا به رب انار تبدیل می شود، افزود: محصولات خود را به میادین میوه وتره بار چون با قیمت بسیار کمی از ما می خرند، نمی بریم و بیشتر محصول خود را به خریدارانی که خود در باغات ما حضور می یابند، می فروشیم .
این باغدار ژیواری ادامه داد: از نظر آب مشکلی نداریم و خوشبختانه به اندازه کافی در منطقه ما آب وجود دارد تنها خواهان حمایت بیشتر جهاد کشاورزی و راهنمایی کارشناسان آنها برای افزایش و بهبود عملکرد محصولاتمان هستیم.

وی از اداره محیط زیست هم گلایه کرد و گفت: متاسفانه ما اگر خواهان افزایش سطح و توسعه باغات خود باشیم محیط زیست با آن موافقت نمی کند و این یکی از مهمترین وبزرگترین مشکل ما روستاییان منطقه اورامان است .
تولید بیش از 2 هزارتن انار درژیوار پرجمعیت ترین روستای اورامان
اسعد آداک یکی از اعضای شورای اسلامی روستای ژیوار نیز با اشاره به اینکه این روستا دارای 356 خانوار و هزار و 470 نفرجمعیت است، گفت: این روستا پرجمعیت ترین روستای شهر اورامان است .
وی مساحت اراضی این روستا را 5 هزار و 360 هکتار خواند و بیان کرد: ژیوار سال گذشته در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید بنابراین می طلبد توجه ویژه ای به آن صورت گیرد .
وی ادامه داد: متاسفانه تاکنون بخش اندکی از طرح هادی دراین روستا اجرایی شده و از آنجا که روستایی گردشگر پذیر است انتظار می رود روند اجرای طرح ها درآن سرعت بیشتری داشته باشد .
این عضو شورای اسلامی روستای ژیوار افزود: از دیگر مشکلات مردم روستای ما این است که جاده ای منتهی به باغات روستا به طول چهار کیلومتر آسفالت نیست و تردد در آن به سختی انجام می شود .
آداک اضافه کرد: بیش از 200 خانوار این روستا مشغول به تولید انار هستند و سالانه بیش از 2 هزارتن انار در این روستا تولید می شود .
جهادکشاورزی بخشی از هزینه نهال انار را در توسعه باغات تقبل خواهد کرد
مدیرامورباغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان سطح زیرکشت انار در استان را 460 هکتار اعم از بارور و غیربارور ذکر کرد و گفت: سالانه حدود 5 هزار تن محصول از این میزان سطح باغ انار تولید می شود .
اردشیر پور حبیبی تعداد بهره برداران انار دراستان را هزار بهره بردار خواند و بیان کرد: بیشتر ارقام موجود دراستان رباب شیراز و ملس ساوه هستند که میانگین عملکرد آنها دراستان 15 تن در هکتار است .
وی در ارتباط با حمایت جهاد کشاورزی از این باغداران اظهار داشت: حمایت فنی یکی از رسالت های اصلی ما است که همواره آن را انجام می دهیم .
وی ادامه داد: اگر باغداری هم قصد توسعه باغ خود را داشته باشد بخشی از هزینه نهال را جهاد کشاورزی تقبل می کند و توصیه های فنی لازم را هم به باغداران ارائه خواهد کرد .
صنایع تبدیلی و سردخانه مطالبه باغداران
یکی از اصلی ترین مشکلات کشاورزان استان کردستان نبود صنایع تبدیلی دراستان است و همواره حل این مشکل یکی از مطالبات این قشر زحمتکش و پرتلاش بوده و هست .
در زمان برداشت محصولات کشاورزی به ویژه باغی حجم زیادی از تولیدات این حوزه وارد بازار می شود وهمین مسئله منجر به اشباع بازار عرضه و در نتیجه کاهش قیمت و سود باغداران می شود .
یکی از راهکارها برای جلوگیری از ضرر باغداران و سود بیشتر آنها علاوه بر ایجاد صنایع تبدیلی وجود سردخانه است تا بخشی از محصول مازاد بازار در فصل برداشت را در وقت و زمان مناسب دیگری به فروش برسانند.

علاوه بر اوایل فصل پاییز بهترین زمان برای فروش انار که تقاضای آن هم در بازار افزایش می یابد، شب یلدا است .
بن بست احداث سردخانه برای نگهداری انار در اورامان
مجید نیک پسند ازاهالی روستای سلین و از باغداران نمونه استان کردستان است که سال گذشته به عنوان تولید کننده برتر انار و امسال هم تولید کننده برتر انجیر استان معرفی شده است، برای دریافت مجوز احداث سردخانه اقدام کرده و متاسفانه در این مسیر به بن بست خورده است .
وی  گفت: هزینه و وقت زیادی برای اخذ مجوز احداث سرخانه کردم ولی تاکنون موفق به دریافت آن نشدم .
وی اضافه کرد: از آنجا که بیشتر اراضی و حتی خانه هایی که اجداد ما در آن ساکن بودند در منطقه حفاظت شده شاهو وکوسالان واقع شده، به همین دلیل محیط زیست با توسعه باغات و احداث و اجرای هر نوع طرحی در این منطقه موافقت نمی کند .
این تولیدکننده اناربا اشاره به اینکه همه ما تابع قانون هستیم، بیان کرد: قطعا مسئولان محیط زیست هم در چارچوب قانون و براساس دستوراالعمل هایی که به آنها ابلاغ شده عمل می کنند ولی انتظار می رود مسئولان روزنه امیدی برای مردم منطقه ما ایجاد کنند تا دلسرد نشوند و به شهرها مهاجرت نکنند .
نیک پسند با اشاره به اینکه کاهش قیمت تولیدات باغی منجر به دلسردی و ضرر باغداران می شود، افزود: بیش از 4 هزار تن انار در منطقه اورامان تولید و روانه بازار می شود که اگر به عنوان نمونه ما بتوانیم 500 تن از این محصول را در سردخانه نگهداری کنیم و در شب یلدا با قیمت هر کیلو 5 هزارتومان بفروش برسانیم بیش از یک میلیارد تومان سود نصیب باغداران ما می شود .
وی اظهار داشت: مردم ما علاقه و اشتیاق لازم برای کار و توسعه آن را دارند و بی شک مسئولان هم از آن اگاه هستند و می طلبد حمایت های آنها تنها مختصر به حرف نباشد و در عمل آن را به ما نشان دهند .
باغ ها و روستاهای اورامان در دره های پرپیچ و خمی واقع شده که در عین زیبایی مسیری سخت برای رفت و آمد است و مردم این منطقه با وجود تمام مشکلات و سختی ها به کار و تولید مشغول هستند و تنها خواسته آنها کمک وحمایت دولت برای بهبود وضعیت تولید و فروش محصولاتشان است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هوای کردستان گرم‌تر می‌شود

2 هزار کیلومتر شبکه فاضلاب مدرن در کردستان ایجاد شده است

آسیب ها و فواید کارگاه های داستان نویسی

اولین تغذیه نوازد، تماس زود هنگام با مادر است

ثبت‌نام اینترنتی اسکان نوروزی فرهنگیان چهارم اسفند آغاز می شود

29 پنل خورشیدی در روستای های بانه نصب و راه اندازی شد

بارش برف راه 150 روستا در کردستان را بست

15 کوره زغال گیری در مریوان تخریب شد

درک موفقیت دیگران راهی برای غلبه بر حسادت است

یک میلیون مسافر از طریق پایانه های مسافربری سنندج جابجا شد

حدود 50میلیارد ریال کمک هزینه ازدواج به جوانان نیازمند اعطا شد

راهداران کردستان بیش از چهار هزار کیلومتر راه برف روبی کردند

تصادف در جاده مریوان - سنندج یک کشته بر جا گذاشت

فرونشست زمین قابل احیا نیست

یک کیلوگرم هروئین از عامل توزیع مواد مخدر در سنندج کشف شد

مرمت پل شیخ بعد از کاهش حجم آب رودخانه آغاز می شود

دشت های قروه و دهگلان 600 متر مکعب کسری آبخوان دارد

37 کیلوگرم تریاک از یک باند در بیجار کشف شد

331 پرونده تخلف قاچاق کالا در کردستان تشکیل شد

تردد کامیون های کشنده در 2 محور کردستان ممنوع است

آب شرب کردستان از منابع سطحی تامین می شود

بحث محاسباتی و روانی، دلایل اصلی حذف صفر از پول ملی است

ریزش کوه گاز سه روستای سروآباد را قطع کرد

رشد 163 درصدی بارندگی در بیجار

اجرای 182ویژه برنامه دهه فجر در بیجار/دستاورد های انقلاب بیان شود

اجرای طرح نظارتی ویژه نوروز بر بازار کالا و خدمات در قروه

کمیسیون تلفیق با تسهیلات 600 میلیون ریالی ازدواج موافقت کرد

آسمان کردستان تحت تاثیر شرایط ناپایدار/بارش تا سه شنبه ادامه دارد

سیاسی کاری آفت برنامه های فرهنگی/ هنر متعهد کردستان نیازمند حمایت

گازرسانی به 17 روستای شهرستان بانه آغاز شد

بیکاری عامل مهم افزایش جمعیت کیفری زندان ها است

31 هزار لیتر سوخت قاچاق در کردستان کشف شد

سه نفر در رابطه با برداشت غیرمجاز پول در مریوان دستگیر شدند

20 هزار مشترک در کردستان بطور غیرمجاز آب شرب مصرف می کنند

3 پروژه هلال احمر کردستان در دهه فجر افتتاح می‌شود

900 میلیون ریال کالای قاچاق در بیجار کشف شد

از چه سنی زبان دوم را به کودکان آموزش دهیم؟

22 مدرسه کانکسی در کردستان وجود دارد

چوب، هنر، موسیقی...

100 دستگاه تلفن همراه قاچاق در بیجار کشف شد

نجات جان کوهنوردان حادثه دیده در آبیدر توسط نجاتگران هلال احمر کردستان

پروانه کسب با 30 درصد تخفیف در سروآباد صادر می شود

15 میلیارد ریال کالا و 520 هزار دلار قاچاق در کردستان کشف شد

طرح ملی سنجش قامت زنان روستایی در سروآباد اجرا شد

تردد انواع کشنده در برخی محورهای کردستان ممنوع است

سه انیمیشن 100 ثانیه ای حوزه هنری کردستان آماده نمایش شد

صندوق قرض الحسنه اشتغال در روستاهای سروآباد ایجاد می شود

11 واحد گردشگری غیر مجاز در سنندج شناسایی شد

11 واحد از اماکن عمومی غیر مجاز پلمپ شدند

خودروهای فاقد زنجیر چرخ اجازه تردد در جاده‌های کردستان را ندارند