عصر کرد

آخرين مطالب

پس از 16 سال انتظار؛

تالار مرکزی سنندج در برزخ وعده های عملی نشده/سال 99 افتتاح می شود مقالات

تالار مرکزی سنندج در برزخ وعده های عملی نشده/سال 99 افتتاح می شود

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج – احداث تالار مرکزی شهر سنندج از سال 82 آغاز شده و امروز بعد از گذشت 16 سال تکمیل این پروژه همچنان در برزخ وعده های مسئولان استانی و کشوری مانده و فعلا خبری از افتتاح آن نیست.
 تالار مرکزی شهر سنندج که دریایی از خاطرات فعالان فرهنگ و هنر کردستان در دهه‌های 60 و 70 هجری شمسی به شمار می‌رود، در سال 82 تخریب شد و هنوز بعد از گذشت 16 سال هنوز این مهم بازسازی و احداث نشده است.
تالار مرکزی شهر سنندج در سال 82 و با نیت احداث و بازسازی دو ساله تخریب شد ولی امروز در حالی احداث آن از مرز 16 سال عبور کرده است که همچنان وعده‌های متعددی در خصوص بازسازی این پروژه از سوی مسئولان استانی و کشوری مطرح می‌شود.
قرار بود این مجموعه در زمینی به مساحت 2 هزار و 500 مترمربع و با استفاده از اعتبارات استانی در مدت 2 سال ساخته شود ولی با توجه به اینکه منابع استانی جوابگوی هزینه‌های ساخت نشد در فهرست طرح‌های ملی قرار گرفت و زمین آن پس از چند مورد اصلاحیه به 14 هزار و 500 مترمربع افزایش یافت.
داستان وعده‌های مسئولان و مدیران استانی کردستان از استاندار و مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته تا وزیر و نماینده و حتی رئیس جمهور نیز کشیده شده است و طی این 16 سال و علیرغم تغییرات گسترده مدیریتی تاکنون هیچکدام از وعده‌ها جنبه عملیاتی به خود نگرفته است.
از سال 82 تاکنون روند احداث تالار مرکزی شهر سنندج که در روزگاری با اعتبار حدود یک میلیارد تومان ممکن بود امروز نیازمند اعتباری بالغ بر 40 میلیارد تومان است و طی این مدت میلیاردها تومان نیز هزینه نگهداری کارگاه احداث شده در محل این پروژه شده است.
روند احداث و بازسازی تالار مرکزی شهر سنندج تاکنون پنج دولت، هفت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پنج استاندار، شش مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی را به خود دیده ولی وعده‌های تمامی این مسئولان در خصوص تسریع در احداث و بهره برداری از آن به نتیجه نرسیده و گفته می‌شود بعد از همه مدت زمان تازه قرار است که بخشی از آن سال آینده مورد بهره برداری قرار گیرد.
بهره برداری از تالار مرکزی سنندج یک نیاز مهم برای حوزه فرهنگ کردستان است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز چهارشنبه هفته قبل و در سفری یکی دو ساعته به سنندج از نزدیک از پروژه تالار مرکزی شهر سنندج بازدید کرده و وی نیز در اظهاراتی قابل تأمل بهره برداری از این پروژه را یکی از نیازهای ضروری در استان کردستان عنوان کرد.
سید عباس صالحی در حاشیه بازدید از طرح نیمه تمام تالار مرکزی سنندج در جمع خبرنگاران استان اظهار داشت: 1397 سال خوبی برای این پروژه بوده که عملیات احداث آن با حمایت‌های این وزارتخانه و مساعدت استاندار شتاب خوبی پیدا کرد.
وی با اشاره به اینکه کشور از لحاظ منابع تأمین پروژه‌های عمرانی زیر فشار است، اضافه کرد: با این وجود تکمیل این پروژه از برنامه‌های قابل توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: وجود این تالار برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی لازم و ضروری است.
وی بر تسریع در اتمام این پروژه تاکید کرد و گفت: تمام همت خود را برای جذب اعتبارات بیشتر به کار می‌گیریم.
البته نکته مهم در جریان بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از روند احداث تالار مرکزی شهر سنندج، بی تفاوتی وی در خصوص اختصاص ردیف اعتباری مناسب برای تسریع در زمان بهره برداری آن است و به همین دلیل صالحی بار دیگر بر اهمیت و نیاز شدید استان کردستان به افتتاح و بهره برداری از این پروژه اشاره کرد.
وعده عملی نشده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در خصوص بهره برداری از تالار مرکزی سنندج
در همین حال مسئولان استانی و دیگر مدیران کشوری نیز هر بار در جریان بازدید از تالار مرکزی شهر سنندج ضمن تاکید بر اهمیت بهره برداری از آن زمان و تاریخی مشخص را برای افتتاح و بهره برداری آن اعلام کرده‌اند.
جلال قلعه شاخانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در 10 مرداد ماه سال 97 در خصوص وضعیت تالار مرکزی سنندج با اشاره به اینکه این پروژه 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: برآورد شده برای تکمیل آن به 31 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
وی با بیان اینکه تکمیل پروژه تالار مرکزی سنندج بعد از برگزاری مناقصه به یک شرکت مهندسی واگذار شده است، عنوان کرد: این شرکت ظرف چند روز آینده با فراهم شدن مقدمات اولیه، کار خود را آغاز می‌کند.
وی ادامه داد: بی شک با شروع به کار این شرکت، پروژه شتاب بیشتری می‌گیرد و براساس قرارداد منعقده، این شرکت موظف است به شرط تأمین اعتبار، پروژه را 15 ماهه تکمیل و تحویل دهد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان پروژه تالار مرکزی سنندج را از مطالبات و نیازهای جامعه فرهنگ و هنر استان خواند و اظهارداشت: امیدواریم با پیگیری و تأمین اعتبارات در مدت تعیین شده این پروژه به بهره برداری برسد.
در حالی که کمتر از چهار ماه به وعده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان باقی مانده است که این روزها مدیران و مسئولان استانی در بازدیدهای صورت گرفته از این پروژه میزان پیشرفت آن را حدود 50 درصد اعلام می‌کنند.
پایان سال مالی 99 بخشی از ساختمان تالار مرکزی سنندج افتتاح می‌شود
در همین حال هفته گذشته رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان نیز در خصوص آخرین وضعیت تالار مرکزی شهر سنندج اعلام کرده بود که در سال مالی 97 در مجموع حدود 20 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.
بهرام نصراللهی زاده افزود: از ابتدای آغاز پروژه تالار مرکزی شهر سنندج، اعتبار آن قطره چکانی بود ولی خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته و با جذب اعتبارات ملی و استانی سال قبل اقدامات خوبی در راستای تسریع در بهره برداری از این پروژه صورت گرفت.

وی بیان کرد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان سال مالی 98 یعنی در میانه‌های سال 99، بخشی از ساختمان این پروژه تکمیل شده و آماده افتتاح می‌شود.
در حالی بازی با اعداد و روزها در خصوص زمان بهره برداری و تکمیل ساختمان تالار مرکزی سنندج از سوی مسئولان استانی و کشوری همچنان ادامه دارد که امروز کردستان در بخش زیرساخت‌های فرهنگی یکی از استان‌های ضعیف کشور به شمار می‌رود.
هم اکنون در 10 شهرستان استان کردستان، تنها در شهرستان‌های سنندج، مریوان و بیجار سینما وجود دارد و سایر شهرستان‌های استان از این نعمت بی بهره بوده و البته در سایر بخش‌های زیرساخت فرهنگی نیز شهرستان‌های استان کردستان دارای ضعیف جدی هستند.
تسریع در بهره برداری از این پروژه با توجه به ظرفیت‌های استان کردستان از یک سو و نیاز شدید به آن در راستای توجه بهتر به فعالیت‌های فرهنگی و هنری یکی از انتظارات به حق اصحاب فرهنگ و هنر است و به همین دلیل باید مسئولان استانی و کشوری در راستای تسریع در بهره برداری از این مهم نهایت تلاش خود را به کارگیری کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تغذیه مداوم با شیر مادر؛ مهم‌ترین عامل کاهش زردی نوزاد است

خشکی هایی که طبیعت را می سوزاند

«هه ره وز» رسمی برای مشارکت

نگاهی بر مطبوعات کردستان در هفته چهارم تیر

آخرین بازدید خیلی وقت پیش

عاشقانه های دانشجویی

حج فقرا

شورِ آب

زهر افعی

حلقه دام بلا

مروری بر نشریات محلی کردستان در سومین هفته تیر

آیا باکتری های روده‌ای بر شکل‌گیری مغز کودکان تاثیر دارد؟

تالار مرکزی سنندج در برزخ وعده های عملی نشده/سال 99 افتتاح می شود

چراغ خاموش روزنامه ها در بانه

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

مشاهیر پل دوستی و اعتماد میان ملت‌ها هستند

مروری بر رسانه های کردستان در هفته دوم خرداد

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

سردشت نخستین شهر قربانی سلاح شیمیایی در جهان

مروری بر رسانه های کردستان در هفته اول تیر

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

توهم پرآبی

انصاف اصناف

توت فرنگی به خروار، صنعت به مثقال

ماست احتمال ابتلای مردان به سرطان روده را کاهش می‌دهد

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

مرز باشماق همچنان اسیر مشکلات/وعده ها به سرانجام نمی رسد

نامه‌ای برای طلب شهادت ازخدا/دعایی که برای چمران کردستان اجابت شد

کنگره 5400 شهید کردستان؛ روایتگر رشادت‌های دلیرمردان کُرد

شهیدی که همواره بر تعداد یاران انقلاب می‌افزود

نگذاریم چراغ ها خاموش شوند

بهت نظاره به سیر اجاره

فقط «خون» جایگزین «خون»»

پالان از اسب افتاد

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

راه های کاهش سرقت و حفاظت از اموال

شب نشینی شته ای سنندجی ها

کابوسی تمام نشدنی در جاده های کردستان/نفت کش ها بی ترمز می رانند

سرگردانی مدارس طبیعت

زیرساخت مخابراتی مشوق توسعه گردشگری روستایی

شاخه‌های بلوط آشیانه لک لک‌ها

درد دل با «به‌به»

نویسنده کتاب هستم، لطفا حمایتم کنید

شهید "هوشنگ رمضانزاده" با قرآن کریم همواره مانوس بود

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک