عصر کرد

آخرين مطالب

شکوه سرسبزي مراتع و کوه هاي سارال ديواندره چشم اندازي طبيعي از زيبايي هاي بهاري مقالات

شکوه سرسبزي مراتع و کوه هاي سارال ديواندره چشم اندازي طبيعي از زيبايي هاي بهاري

  بزرگنمايي:

سارال يکي از سه بخش موجود در شهرستان ديواندره است که مشتمل بر 43 روستاست و داراي مراتع  سرسبزو اماکن تاريخي و ديدني و چشم نواز بسياري است و به دليل ويژگي هاي منحصر به فرد نه تنها در ايام تعطيلات عيد نوروز بلكه در ساير فصول سال نيز ميزبان خيل عظيمي از مردم استان و مسافران و گردشگراني از ساير استان هاي كشور است.

از مراتع سارال همواره به عنواني يکي از مراتع درجه اول ايران نام برده مي شود و در فصل بهار دانشجويان زيادي از دانشگاه هاي مختلف استان کردستان و حتي خارج از استان براي گردش علمي به اين منطقه مي آيند.

منطقه سارال به دليل داشتن زمستان هاي برفي و سرد که حتي تا پايان فروردين ماه نيز بر روي قله کوه هاي آن مي توان برف زمستان را هنوز نظاره کرد، بهاري خرم و سرسبز و با طراوات دارد.

از کوه هاي سارال مي توان به زه ردوان، زيراواي شيرکوژ، کلاوره ش، قه لاريانه، ته وريزخاتون، مره ده ر، شيخ لطيف، چاروه سوار، قزلبلاغ، که ل کوژ، به رده ره ش و به رده سپي اشاره کرد.

آنچه که حائز اهميت است و مي تواند به عنوان يک جاذبه گردشگري در بخش سارال مورد توجه قرار گيرد وجود قلعه هاي افراسياب در روستايي به همين نام و قلعه بارام(بهرام) در روستاي قه له و ليانه و قلعه ي ئالولاخ در روستاي ئالولاخ است.

مراتع و کوه هاي سارال رويشگاه گل هاي وحشي و گياهان دارويي و خوراکي بي نظير و بيشماري است که هر سال با آغاز فصل بهار عده اي براي جمع آوري و به فروش رساندن اين گياهان راهي اين منطقه مي شوند.

هر چند متاسفانه در اين چند سال اخير  به دليل عدم توجه مسئولان به اين مناطق و ناآگاهي و ندانستن  بهره برداران از روش هاي مناسب برداشت گياهان خوراکي و دارويي، هر ساله شاهد نابودي و عدم سبز شدن تعدادي از اين ذخيره ها و سرمايه هاي ارزشمند هستيم.

عليرغم اين برداشت ها هنوز منطقه سارال در فصل بهارپوشيده از پيچک و کنيوال، خوژه، پسل، کاشمه، هفت توقه، ريواس، تورشکه و بسياري از گياهان خوراکي ديگري مي شود که نمونه آنها را در کمتر جاي ديگري مي توان يافت.

زبان گويش مردم اين منطقه کردي سوراني و داراي لهجه اي مخصوص و مشخص است و لباس هاي زنان و مردانشان هم با ساير مناطق کردنشين تفاوت هايي دارد از جمله نحوه بستن دستمال يا به عبارتي دستاري که به سر مي بندند متمايز از نقاط ديگر استان است که اين نيز از ديگر مشخصه ها و ويژگي هاي مردم روستاهاي سارال است.

مردم روستاهاي بخش سارال به شغل کشاورزي و دامداري مشغول هستند چراکه يکي از مناطق مستعد براي دامپروري و هم چنين کشت محصولات ديمي هم چون گندم است و از اين لحاظ در کل استان شناخته شده است.

صنايع دستي موجود در اين منطقه بيشتر شامل قالي و قاليچه است که توسط زنان و دختران روستا بافته مي شود و استفاده از رنگ گياهي، خامه طبيعي، تركيب نقش و اصالت طرح، موجب برتري كيفيت قالي و گليم در اين مناطق و در کل استان کردستان شده است.

سارال مهد پرورش عالمان و عارفان و مشاهير زيادي بوده که از جمله آنها سيد احمد حسيني متخلص به محزون کردستاني، بابا شيخ احمد، سيد محمد صادق صفاخان، بديع مديري، حاج شيخ حسين هزارکانيان، شيخ نعمت الله مردوخ هزارکانياني، سيد محمد حکيم است.

در كنار تمام اين ويژگي هاي منحصر به فرد بايد به چشمه هاي جوشان اين منطقه نيز اشاره كرد كه به دليل داشتن منابع آبي مناسب چشم اندازهاي زيباي طبيعي را به وجود آورده و علاوه بر مسافران نوروزي به محلي براي تفريح خود مردم استان كردستان نيز تبديل شده است.

با پايان تعطيلات عيد نوروز خيل زيادي از مردم شهرستان هاي مختلف استان كردستان به ويژه سنندج و ديواندره روزهاي تعطيل و جمعه خود را در دل دشت هاي زيبا و چشم نواز سارال سپري مي كنند.

عليرغم وجود اين همه زيبايي منحصر به فرد ولي متاسفانه نامي از روستاهاي شهرستان ديواندره در ليست روستاهاي منتخب هدف گردشگري استان که به منظور ارتقاي تعداد روستاها براي ورود طبيعت گردان و گردشگران تهيه و تدوين شده برده نشده است که با توجه به ظرفيت هاي موجود در روستاهاي اين شهرستان به ويژه بخش سارال مي طلبد اهميت و توجه بيشتري به اين مناطق شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

رنگ و لعاب های قاچاق

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

پایان عمرنفت و هیزم در مرز

با سد آهنین صبر؛ بیشترین سود را از روابط سالم کسب کنیم

«کتاب صفر تا یک» یادداشت‌های شروع کار یا چگونگی ساختن آینده

تزریق مایع حیات در کالبد زمین

طلوع امید بخش زندگی

عکس خوب، همچون سیلی برای بیدار کردن مخاطب است

احساس گناه می‌‌تواند ناشی از اتفاقات دوران کودکی باشد

مین؛ سلاح ترسوها

حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است

اینجا کردستان، سرزمین مجاهدت های خاموش

پاکـانِ بیکار

خوراکی‌هایی که زمستان را گرم می‌کنند

روابط عمومی در پستوی اندیشه مدیران اجرایی - امید بهمنی*

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

لباس کُردی از گذشته تا امروز...

دوئل نفت و آتش مقابل نیمکت ها

«آلی» که دیگر نیست

"نگارگری" اصیل ترین هنر ایرانی – اسلامی

اختلالات رفتاری کودکان/ راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری

استان کردستان در دام محرومیت

سفره دل بدر و پریشان آرام است

یار مهربان خمار شراب روحانی

از رنجی که می بریم - افسانه گلباغی *

نور افشانی فرهنگ اصیل کردها، در آسمان جهانی فرهنگ و هنر

کردستان فرهنگی چشم به راه عدالت اجتماعی و رفاه عمومی است

نهم دیماه 88 نماد اقتدار امت انقلابی ایران

نهم دیماه حماسه پیوند مردم و ولایت/نه کردستانی ها به اغتشاش گران

اگر خشمگین می شوید...

بخشنده کوچک

آیین شب یلدا "شه و چله" در كردستان