عصر کرد

آخرين مطالب

هیچ ماده ای قابل مقایسه با سیانور در فرآوری طلا نیست اقتصادي

هیچ ماده ای قابل مقایسه با سیانور در فرآوری طلا نیست

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - دوره آموزشی آشنایی با فرآیند سیانوراسیون در صنعت طلا و راهکارهای مقابله با مخاطرات زیست محیطی آن در سنندج برگزار و در آن عنوان شد هیچ ماده ای از لحاظ اقتصادی و هم زیست محیطی قابل مقایسه با سیانور در فرآوری و استحصال طلا نیست.

این دوره آموزشی به پیشنهاد مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان در کارگروه رفع موانع تولید استان برنامه ریزی و برگزار شد تا بدینگونه دغدغه‌هایی که مردم و مدیران در ارتباط با مشکلات زیست محیطی معدن طلای قلقله سقز و دیگر معادن طلای استان دارند، برطرف شود.
سیما محمدنژاد عضو هیأت علمی گروه فرآوری مواد معدنی دانشگاه تربیت مدرس تهران و دارای مدرک دکتری فرآوری مواد معدنی از دانشگاه ملبورن استرالیا مدرس این دوره آموزشی بود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان در ابتدای این دوره آموزشی اظهار داشت: تعدادی از محدوده‌ها و پهنه‌های معدنی ویژه طلا در استان شناسایی شده و برخی هم در حال شناسایی است.
فریبا رضایی اضافه کرد: حدود چهار سال از آغاز بهره برداری معدن طلای داشکسن قروه می‌گذرد و براساس نظارت‌ها و پایش های انجام شده این معدن الزامات و ضوابط زیست محیطی را رعایت می‌کند.
وی افزود: طرح معدن طلای قلقله سقز هم که از سال 93 اخذ مجوز و مباحث اداری آن آغاز شده و تاکنون چندین مرحله مطالعات زیست محیطی آن تهیه شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: پروسه تأیید فعالیت‌های این معدن نباید آنقدر طولانی می‌شد و می‌بایست در اجرای پروژه‌های مهمی که تأثیر زیادی در اشتغال و تولید استان دارند با سرعت و قطعاً دقت بیشتری عمل شود.
رضایی با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال و توسعه پایدار مستلزم حرکت در سمت و سویی صحیح دارد، یادآور شد: اشتغالزایی و معیشت مردم با حفظ منابع محیط زیست باید در سرلوحه کار همه مدیران باشد.
وی با اشاره به اینکه نگرانی‌هایی بابت نشتی سیانور معدن طلای قلقله در منابع آب سقز به ویژه سد چراغ ویس وجود دارد، اظهار داشت: تصمیمات خوبی در آخرین جلسه‌ای که در ارتباط با این موضوع تشکیل شده، اتخاذ شده است که امیدواریم با درایت مشاور معدن انتظارات سازمان محیط زیست و وزارت نیرو پاسخ داده شود.

رفع نگرانی مربوط به آلودگی سیانور معدن سقز خواسته مدیران است
مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری کردستان هم در این دوره آموزشی یکی از دغدغه‌های مدیران استان را سرمایه گذاری و اشتغال خواند و گفت: با توجه به محدودیت در جذب اشتغال دولتی برای رفع مشکل بیکاری راهکاری به جز ایجاد سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی نداریم.
سیدکمال حسینی با اشاره به اینکه 18 ماده معدنی در کردستان شناسایی شده است، اظهار داشت: می‌طلبد از ظرفیت‌های معدنی موجود در استان نهایت استفاده و بهره برداری و از خام فروشی آنها جلوگیری شود.
وی اضافه کرد: چند سال است درگیر موضوع معدن طلای قلقله سقز هستیم و یکی از نگرانی‌های کارشناسان و مدیران استان نحوه فرآوری با استفاده از سیانور در این معدن است.
مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری کردستان گفت: سرمایه گذاری این معدن شرکت معدن طلای استان زیر مجموعه شرکت شستا است و باید از این فرصت با توجه به محدود شدن سرمایه گذاری هلدینگ های وابسته به دولت در استان‌ها، استفاده کنیم.
حسینی با بیان اینکه در معدن طلای قروه برای یک هزار نفر شغل ایجاد شده است، یادآور شد: این معدن سال گذشته 400 میلیارد ریال مالیات پرداخت کرده که این مبلغ به حساب شهرداری‌ها واریز و در حوزه زیرساختی استان هزینه می‌شود.

وجود ترس واقعی و مبتنی برآگاهی در خصوص سیانور لازم است
عضو هیأت علمی گروه فرآوری مواد معدنی دانشگاه تربیت مدرس تهران در ابتدا تعریفی از سیانور را بیان کرد و گفت: سیانور حاصل پیوند سه گانه کربن و نیتروژن است که سالانه حدود یک میلیون تن از آن تولید می‌شود.
سیما محمدنژاد افزود: از یک میلیون تن سیانور 80 درصد آن در تولید مواد شیمیایی ارگانیک مانند نایلون و پلاستیک اکریلیک استفاده و 20 درصد باقی مانده هم برای تولید سیانور سدیم جامد بکار گرفته می‌شود که لمس آن بی خطر است.
وی اضافه کرد: 90 درصد مقدار ذکر شده یعنی 18 درصد کل تولید در کارخانه‌های فرآوری سراسر جهان که بیشتر برای استحصال طلا است، استفاده می‌شود.
این عضو هیأت علمی گروه فرآوری مواد معدنی دانشگاه تربیت مدرس تهران گفت: سیانور به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد در تولید بسیاری از محصولات ارگانیک متداول مانند پلاستیک، پارچه‌های مصنوعی، کودها، سم‌ها، رنگ‌ها و حتی داروها استفاده می‌شود.
محمدنژاد یادآور شد: در بسیاری از نقاط کشور نسبت به سیانور فوبیا وجود دارد که این باید برطرف شود و ترس واقعی و مبتنی برآگاهی در خصوص این ماده باید وجود داشته باشد.
وی اظهار داشت: داخل کارخانه فرآوری طلا می‌توان اقدام به کاشت گل و گیاه کرد فقط تنها نگرانی که در این کارخانه‌ها وجود دارد این است که نباید اجازه داد پی اچ این محیط اسیدی شود چراکه این مسئله مرگ آفرین است.
این عضو هیأت علمی گروه فرآوری مواد معدنی دانشگاه تربیت مدرس تهران افزود: به غیر از یک کارخانه تمام کارخانه‌های فرآوری طلا در دنیا از سیانور استفاده می‌کنند که این یک کارخانه هم چون در کانسنگ آنها مواد آلی وجود داشت و دیگر طلا با سیانور قابل حل نبود از تیوسولفات استفاده می‌کنند.
محمدنژاد اعلام کرد: جایگزینی موادی به جای سیانور در فرآوری طلا معرفی شده از جمله تیزاب سلطانی، کلریناسیون، برم و ید، تیوسولفات ولی هیچکدام به لحاظ اقتصادی و زیست محیطی قابل مقایسه با سیانور نیستند به همین دلیل همه تمایل به استفاده از این ماده با رعایت الزامات لازم هستند.
وی اظهار داشت: آمار و اطلاعات موجود بیانگر این است که اگر به طرز صحیح و مدیریت شده از سیانور استفاده شود ماده ایمنی است و جای هیچ نگرانی نیست.
9936/‌9102

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سطح زیر کشت زعفران در کردستان به 42 هکتار رسید

سالانه 340 هزار تن علوفه در مزارع کردستان تولید می شود

9 مرکز گندم کشاورزان کامیارانی را خریداری می‌کنند

226 طرح در کردستان تسهیلات اشتغال فراگیر دریافت کردند

95 دوره آموزشی برای شاغلان صنایع کردستان برگزار می شود

50 واحد تولیدی راکد کردستان به چرخه تولید بازگردانده می شود

سیاست کلی استان ترویج محصولات علوفه ای با نیاز آبی پایین است

کشت زعفران در کردستان به 42 هکتار رسید

10 طرح بزرگ سرمایه گذاری در سطح شهر سنندج اجرا می شود

واحدهای تولیدی و صنعتی کردستان ایران بسیار توانمند هستند

شهردار سنندج: 10 طرح بزرگ سرمایه گذاری در دست اجرا داریم

22 میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با آتش سوزی مراتع کردستان اختصاص یافت

اعتبار تسهیلات اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد کردستان 30 درصد افزایش یافت

54 درصد از مودیان مالیاتی در کردستان اظهارنامه تسلیم کردند

واحدهای تولیدی نگران تامین مواد اولیه و سرمایه در گردش نباشند

حجم قاچاق کشور سالانه 12.5 میلیارد دلار است

مقالات برتر همایش منطقه‌ای اقتصاد پنهان معرفی شدند

دستیابی به توسعه ارتباط مستقیمی با کارهای پژوهشی دارد

معرفی توانمندی های صنعتگران کردستانی در نمایشگاه "رونق تولید"

5 هیات تجاری خارجی در نمایشگاه رونق تولید کردستان حضور می یابند

همایش اقتصاد پنهان در سنندج آغاز شد

تشکل های کشاورزی بازوی پرتوان جهاد کشاورزی کردستان هستند

مزارع بانه مستعد برای کشت گل محمدی

رویە‌های معمول گمرکی در گمرک باشماق مریوان لحاظ شود

رشد 9 درصدی حجم صادرات کردستان در سال جاری

4880 میلیارد ریال تسهیلات در بخش کشاورزی کردستان جذب شده است

پیش بینی تولید 175 هزارتن گندم در قروه/پرداخت وجه تا 36 ساعت

قاچاقچیان در کردستان به پرداخت بیش از 103 میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم شدند

اشتغالزایی برای مددجویان کردستانی با تحویل دستگاه میوه خشک کن

120 دستگاه میوه خشک کن برای مددجویان کمیته امداد کردستان کارسازی شد

ارسال 52 مقاله به دبیرخانه همایش اقتصاد پنهان در سنندج

کنترل قاچاق سوخت نیاز به رفع خلاهای قانونی دارد

120 هزار تن گندم از مزارع دیواندره برداشت می شود

نمایشگاه استانی رونق تولید در سنندج برپا می‌شود

میزان تلفات برق در استان کردستان 9.8 درصد است

بلاتکلیفی واحدهای مسکن مهر به دولت و مردم ضرر می‌رساند

بخش VIP بیمارستان کوثر سنندج آماده ارائه خدمات با کیفیت به بیماران است

پنج میلیون قطعه نشا چغندر قند در کردستان تولید شد

قاچاقچی دستگاه تولید ارز دیجیتال به جزای نقدی محکوم شد

جاده مریوان به مرز باشماق چهار خطه می‌شود

توسعه ارتباطات در مناطق روستایی کردستان ضروریست

مجتمع کارگاهی صنایع دستی در سنندج ایجاد می شود

هیچ ماده ای قابل مقایسه با سیانور در فرآوری طلا نیست

استفاده از تمامی ظرفیت های تبلیغی برای رونق تولید ضروری است

کردستان گرانترین استان/مسئولان دولتی مرکز آمار را قبول ندارند

قیمت کالاهای اساسی در کردستان گران‌تر از سایر استان‌های کشور نیست

39 بازارچه مرزی در کشور وجود دارد

ظرفیت‌های گردشگری کردستان باید معرفی شود

امکان عرضه مستقیم محصول توت فرنگی در کردستان فراهم شد

331 هزار تن کالا از مرز باشماق کردستان ترانزیت شد