عصر کرد

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد؛

کردستان گرانترین استان/مسئولان دولتی مرکز آمار را قبول ندارند اقتصادي

کردستان گرانترین استان/مسئولان دولتی مرکز آمار را قبول ندارند

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج – در حالی که گزارش مرکز آمار نشان می دهد کردستان طی یک سال اخیر در ردیف گرانترین استانهای کشور قرار گرفته، این موضوع از سوی نمایندگان و مسئولان در حال تائید و تکذیب است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: مرکز آمار ایران هر چند مدت یک بار و در گزارش‌های ماهانه و فصلی وضعیت تورم و سایر شاخص‌های اقتصادی و مالی در سطح کشور را مطرح می‌کند که در طی یک سال اخیر و بر اساس شاخص‌های اعلام شده کردستان در بخش‌های مختلف تورم، گران‌ترین و … در ردیف استان‌های اول کشور قرار گرفته است.
در حالی که گزارش‌های مرکز آمار به عنوان یک مرجع رسمی همواره مورد توجه ویژه کارشناسان و برنامه ریزان قرار گرفته است ولی گویا مسئولان دولت تدبیر و امید در کردستان این آمارها را قبول نداشته و بدون ذکر حتی یک آمار ساده و ابتدایی تنها در سخنرانی و حرف به تکذیب آن می‌پردازند.
در تازه‌ترین اقدام و در میانه‌های خرداد ماه سال جاری مرکز آمار ایران، شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان در اردیبهشت 98 را منتشر کرد که طبق آن، تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای کشور 52.1 درصد و در کردستان 63.4 درصد است.
نگاهی ساده و بدون هر گونه عملیاتی پیچیده آمار نشان می‌دهد که خانوارهای ساکن کردستان به طور متوسط 11.3 درصد بیشتر از میانگین کشور و 19.9 درصد بیشتر از آخرین استان کشور نسبت به اردیبهشت‌ماه 97 برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
در گزارش، بیشترین نرخ تورم 12 ماهه مربوط به کردستان 41 درصد اعلام و تورم نقطه‌ای مواد خوراکی و آشامیدنی هم در کردستان 84.6 درصد اعلام شده است؛ کردستان بالاترین نرخ تورم 12 ماهه را هم در کالاهای غیرخوراکی و خدمات دارد.
دیروز گزارش شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان در فروردین 98 را منتشر کرد؛ کردستان در تورم نقطه به نقطه کل خانوارها، بدترین وضعیت را در بین همه استان‌های کشور دارد.
نرخ تورم در کردستان 12 درصد بالاتر از میانگین کشوری است
علاوه بر این گزارش دیگری در تاریخ 11 اردیبهشت ماه سال جاری در خصوص وضعیت تورم در کشور از سوی مرکز آمار منتشر شده و نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای کشور 51.4 درصد و در کردستان 63.4 درصد است؛ و این یعنی خانوارهای ساکن کردستان به طور متوسط 12 درصد بیشتر از میانگین کشور و 20.2 درصد بیشتر از آخرین استان کشور نسبت به فروردین‌ماه 97 برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
در بخش دیگری از گزارش آمده که تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای شهری کشور 50 درصد و در کردستان 60.9 درصد است و این یعنی خانوارهای شهری ساکن کردستان به طور متوسط 10.9 درصد بیشتر از میانگین کل کشور و 18.1 درصد بیشتر از آخرین استان کشور نسبت به فروردین‌ماه 97 برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
در گزارش مرکز آمار، تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای روستایی کشور 59.4 درصد و در کردستان 71.8 درصد است؛ و این یعنی خانوارهای روستایی ساکن کردستان به طور متوسط 12.4 درصد بیشتر از میانگین کل کشور و 23.5 درصد بیشتر از آخرین استان کشور نسبت به فروردین‌ماه 97 برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

در گزارش مرکز آمار، تورم نقطه‌ای مواد خوراکی و آشامیدنی در کردستان 86.7 درصد اعلام شده است؛ نکته تأسف‌بار دیگر در این گزارش رسیدن تورم نقطه‌ای مواد خوراکی و آشامیدنی در روستاهای کردستان به عدد 91.3 درصد است.
گزارش‌های منتشر شده مرکز آمار ایران در حالی با قاطعیت هر چه تمام تراستان کردستان را گران‌ترین استان کشور اعلامی می‌کنند که تیم اقتصادی دولت تدبیر و امید و در رأس آنها استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و معاون اقتصادی استاندار این آمار را قبول نکرده و هر بار اعلام می‌کنند که کردستان گران‌ترین استان کشور نیست.
تکذیب آمارهای رسمی منتشر شده از در خصوص گرانی از سوی مسئولان دولتی
در تازه‌ترین واکنش‌ها به گزارش‌های رسمی مرکز آمار ایران، حسین فیروزی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان در جمع اصناف سنندج حاضر شده و بدون ذکر حتی یک مورد آمار ساده و ابتدای اعلام می‌کند که کردستان گران‌ترین استان کشور نیست.
وی در این نشست عنوان کرد: اخبار نادرستی که کردستان را گران‌ترین استان کشور معرفی می‌کند به اقتصاد استان آسیب می‌رساند و موجب فرار سرمایه از استان می‌شود.
وی ادامه داد: گرانی در کل بازار کشور وجود دارد اما اینکه عده‌ای کردستان را گران‌ترین استان کشور معرفی کنند موجب می‌شود خریدها از داخل استان کم شود که این امر موجب خروج سرمایه از استان شده و در این شرایط تمام اصناف، مردم و در کل حلقه‌های تولید تا توزیع متضرر می‌شوند.
معاون اقتصادی استاندار کردستان ادامه این موضوع را موجب کوچک شدن اقتصاد عنوان کرد و افزود: این اخبار بی اعتمادی‌های فراوانی نسبت به اصناف ایجاد می‌کند و علاوه بر آن بازیابی اعتبار بازاریان کار ساده‌ای نخواهد بود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان از بازاریان خواست در مقابل چنین اخباری از حیثیت خود دفاع کنند و نگذارند اعتماد مردم به آنها سلب شود.
نکته تاریک و مبهم داستان جایی است که معاون اقتصادی استاندار کردستان حتی بدون یک مورد اشاره به یک آمار مستند و تنها در حرف گرانی در کردستان را قبول نداشته و اتفاقاً توپ را به میدان دیگران از جمله انتشار دهندگان اخبار نادرست می‌داند.
همزمان با این مهم یکی از نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی ضمن قبول وجود مشکلات اقتصادی در این استان، گزارش‌های منتشر شده از سوی مرکز آمار را مستند و قابل قبول می‌داند.
نماینده سنندج: کردستان در ردیف استان‌های گران کشور قرار دارد
سید احسن علوی در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: در حالی که مسئولان دولتی در کردستان شاخص‌های مشخص و علمی مرکز آمار در خصوص تورم بالای کردستان را قبول ندارند که در یک حساب ساده می‌توان این مهم را ثابت کرد.
وی افزود: بنده شخصاً گوشت را در سنندج با قیمت 120 هزار تومان خریداری می‌کنم که قیمت این محصول در تهران، حتی استان‌های همجوار کردستان حدود 80 تا 90 هزار تومان است و با مقایسه قیمت تنها این محصول می‌توان به وجود گرانی در کردستان اشاره کرد.
نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس ضمن اشاره به اینکه از عملکرد تیم اقتصادی دولت در کردستان رضایت ندارد، یادآور شد: به نظر من دلیل اصلی آمارهای تورم، گرانی و وضعیت نابسامان بازار به عملکرد شخص استاندار و تیم اقتصادی همراه وی مربوط می‌شود.
تقابل بین تیم اقتصادی دولت در کردستان البته در حد حرف و سخنرانی‌ها و آمارهای رسمی منتشر شده از شاخص‌های اقتصادی از سوی مرکز آمار در حالی همچنان ادامه دارد که امروز تفاوت قابل توجه قیمت کالاها و اجناس در کردستان در مقایسه با سال گذشته مردم را آزار می‌دهد.
دولتمردان امروز کردستان که خود تا دیروز و قبل از سوار شدن بر اریکه قدرت مدیران وقت در کردستان را به دلیل پاسخگویی به افکار عمومی و رسانه‌ها متهم می کرده و انتقاداتشان گوش فلک را کر کرده بود که امروز خود رسانه‌ها را در نرخ بالای تورم متهم کرده و اعلام می‌کنند که کردستان گران‌ترین استان کشور نیست.
بدون شک اولین اقدام برای رفع یک مشکل در جامعه، پذیرش وجود آن است و تا زمانی که شخص استاندار و سایر تیم اقتصادی همراه وی در کردستان وجود تورم و گرانی را در این استان قبول نداشته و ندارد پس زیاد امیدی به رفع آن نیست و به همین دلیل مردم باید همچنان تحمل و صبر را در دستور کار قرار دهند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سطح زیر کشت زعفران در کردستان به 42 هکتار رسید

سالانه 340 هزار تن علوفه در مزارع کردستان تولید می شود

9 مرکز گندم کشاورزان کامیارانی را خریداری می‌کنند

226 طرح در کردستان تسهیلات اشتغال فراگیر دریافت کردند

95 دوره آموزشی برای شاغلان صنایع کردستان برگزار می شود

50 واحد تولیدی راکد کردستان به چرخه تولید بازگردانده می شود

سیاست کلی استان ترویج محصولات علوفه ای با نیاز آبی پایین است

کشت زعفران در کردستان به 42 هکتار رسید

10 طرح بزرگ سرمایه گذاری در سطح شهر سنندج اجرا می شود

واحدهای تولیدی و صنعتی کردستان ایران بسیار توانمند هستند

شهردار سنندج: 10 طرح بزرگ سرمایه گذاری در دست اجرا داریم

22 میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با آتش سوزی مراتع کردستان اختصاص یافت

اعتبار تسهیلات اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد کردستان 30 درصد افزایش یافت

54 درصد از مودیان مالیاتی در کردستان اظهارنامه تسلیم کردند

واحدهای تولیدی نگران تامین مواد اولیه و سرمایه در گردش نباشند

حجم قاچاق کشور سالانه 12.5 میلیارد دلار است

مقالات برتر همایش منطقه‌ای اقتصاد پنهان معرفی شدند

دستیابی به توسعه ارتباط مستقیمی با کارهای پژوهشی دارد

معرفی توانمندی های صنعتگران کردستانی در نمایشگاه "رونق تولید"

5 هیات تجاری خارجی در نمایشگاه رونق تولید کردستان حضور می یابند

همایش اقتصاد پنهان در سنندج آغاز شد

تشکل های کشاورزی بازوی پرتوان جهاد کشاورزی کردستان هستند

مزارع بانه مستعد برای کشت گل محمدی

رویە‌های معمول گمرکی در گمرک باشماق مریوان لحاظ شود

رشد 9 درصدی حجم صادرات کردستان در سال جاری

4880 میلیارد ریال تسهیلات در بخش کشاورزی کردستان جذب شده است

پیش بینی تولید 175 هزارتن گندم در قروه/پرداخت وجه تا 36 ساعت

قاچاقچیان در کردستان به پرداخت بیش از 103 میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم شدند

اشتغالزایی برای مددجویان کردستانی با تحویل دستگاه میوه خشک کن

120 دستگاه میوه خشک کن برای مددجویان کمیته امداد کردستان کارسازی شد

ارسال 52 مقاله به دبیرخانه همایش اقتصاد پنهان در سنندج

کنترل قاچاق سوخت نیاز به رفع خلاهای قانونی دارد

120 هزار تن گندم از مزارع دیواندره برداشت می شود

نمایشگاه استانی رونق تولید در سنندج برپا می‌شود

میزان تلفات برق در استان کردستان 9.8 درصد است

بلاتکلیفی واحدهای مسکن مهر به دولت و مردم ضرر می‌رساند

بخش VIP بیمارستان کوثر سنندج آماده ارائه خدمات با کیفیت به بیماران است

پنج میلیون قطعه نشا چغندر قند در کردستان تولید شد

قاچاقچی دستگاه تولید ارز دیجیتال به جزای نقدی محکوم شد

جاده مریوان به مرز باشماق چهار خطه می‌شود

توسعه ارتباطات در مناطق روستایی کردستان ضروریست

مجتمع کارگاهی صنایع دستی در سنندج ایجاد می شود

هیچ ماده ای قابل مقایسه با سیانور در فرآوری طلا نیست

استفاده از تمامی ظرفیت های تبلیغی برای رونق تولید ضروری است

کردستان گرانترین استان/مسئولان دولتی مرکز آمار را قبول ندارند

قیمت کالاهای اساسی در کردستان گران‌تر از سایر استان‌های کشور نیست

39 بازارچه مرزی در کشور وجود دارد

ظرفیت‌های گردشگری کردستان باید معرفی شود

امکان عرضه مستقیم محصول توت فرنگی در کردستان فراهم شد

331 هزار تن کالا از مرز باشماق کردستان ترانزیت شد