عصر کرد

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد؛

کردستان گرانترین استان/مسئولان دولتی مرکز آمار را قبول ندارند اقتصادي

کردستان گرانترین استان/مسئولان دولتی مرکز آمار را قبول ندارند

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج – در حالی که گزارش مرکز آمار نشان می دهد کردستان طی یک سال اخیر در ردیف گرانترین استانهای کشور قرار گرفته، این موضوع از سوی نمایندگان و مسئولان در حال تائید و تکذیب است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: مرکز آمار ایران هر چند مدت یک بار و در گزارش‌های ماهانه و فصلی وضعیت تورم و سایر شاخص‌های اقتصادی و مالی در سطح کشور را مطرح می‌کند که در طی یک سال اخیر و بر اساس شاخص‌های اعلام شده کردستان در بخش‌های مختلف تورم، گران‌ترین و … در ردیف استان‌های اول کشور قرار گرفته است.
در حالی که گزارش‌های مرکز آمار به عنوان یک مرجع رسمی همواره مورد توجه ویژه کارشناسان و برنامه ریزان قرار گرفته است ولی گویا مسئولان دولت تدبیر و امید در کردستان این آمارها را قبول نداشته و بدون ذکر حتی یک آمار ساده و ابتدایی تنها در سخنرانی و حرف به تکذیب آن می‌پردازند.
در تازه‌ترین اقدام و در میانه‌های خرداد ماه سال جاری مرکز آمار ایران، شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان در اردیبهشت 98 را منتشر کرد که طبق آن، تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای کشور 52.1 درصد و در کردستان 63.4 درصد است.
نگاهی ساده و بدون هر گونه عملیاتی پیچیده آمار نشان می‌دهد که خانوارهای ساکن کردستان به طور متوسط 11.3 درصد بیشتر از میانگین کشور و 19.9 درصد بیشتر از آخرین استان کشور نسبت به اردیبهشت‌ماه 97 برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
در گزارش، بیشترین نرخ تورم 12 ماهه مربوط به کردستان 41 درصد اعلام و تورم نقطه‌ای مواد خوراکی و آشامیدنی هم در کردستان 84.6 درصد اعلام شده است؛ کردستان بالاترین نرخ تورم 12 ماهه را هم در کالاهای غیرخوراکی و خدمات دارد.
دیروز گزارش شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان در فروردین 98 را منتشر کرد؛ کردستان در تورم نقطه به نقطه کل خانوارها، بدترین وضعیت را در بین همه استان‌های کشور دارد.
نرخ تورم در کردستان 12 درصد بالاتر از میانگین کشوری است
علاوه بر این گزارش دیگری در تاریخ 11 اردیبهشت ماه سال جاری در خصوص وضعیت تورم در کشور از سوی مرکز آمار منتشر شده و نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای کشور 51.4 درصد و در کردستان 63.4 درصد است؛ و این یعنی خانوارهای ساکن کردستان به طور متوسط 12 درصد بیشتر از میانگین کشور و 20.2 درصد بیشتر از آخرین استان کشور نسبت به فروردین‌ماه 97 برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
در بخش دیگری از گزارش آمده که تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای شهری کشور 50 درصد و در کردستان 60.9 درصد است و این یعنی خانوارهای شهری ساکن کردستان به طور متوسط 10.9 درصد بیشتر از میانگین کل کشور و 18.1 درصد بیشتر از آخرین استان کشور نسبت به فروردین‌ماه 97 برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
در گزارش مرکز آمار، تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای روستایی کشور 59.4 درصد و در کردستان 71.8 درصد است؛ و این یعنی خانوارهای روستایی ساکن کردستان به طور متوسط 12.4 درصد بیشتر از میانگین کل کشور و 23.5 درصد بیشتر از آخرین استان کشور نسبت به فروردین‌ماه 97 برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

در گزارش مرکز آمار، تورم نقطه‌ای مواد خوراکی و آشامیدنی در کردستان 86.7 درصد اعلام شده است؛ نکته تأسف‌بار دیگر در این گزارش رسیدن تورم نقطه‌ای مواد خوراکی و آشامیدنی در روستاهای کردستان به عدد 91.3 درصد است.
گزارش‌های منتشر شده مرکز آمار ایران در حالی با قاطعیت هر چه تمام تراستان کردستان را گران‌ترین استان کشور اعلامی می‌کنند که تیم اقتصادی دولت تدبیر و امید و در رأس آنها استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و معاون اقتصادی استاندار این آمار را قبول نکرده و هر بار اعلام می‌کنند که کردستان گران‌ترین استان کشور نیست.
تکذیب آمارهای رسمی منتشر شده از در خصوص گرانی از سوی مسئولان دولتی
در تازه‌ترین واکنش‌ها به گزارش‌های رسمی مرکز آمار ایران، حسین فیروزی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان در جمع اصناف سنندج حاضر شده و بدون ذکر حتی یک مورد آمار ساده و ابتدای اعلام می‌کند که کردستان گران‌ترین استان کشور نیست.
وی در این نشست عنوان کرد: اخبار نادرستی که کردستان را گران‌ترین استان کشور معرفی می‌کند به اقتصاد استان آسیب می‌رساند و موجب فرار سرمایه از استان می‌شود.
وی ادامه داد: گرانی در کل بازار کشور وجود دارد اما اینکه عده‌ای کردستان را گران‌ترین استان کشور معرفی کنند موجب می‌شود خریدها از داخل استان کم شود که این امر موجب خروج سرمایه از استان شده و در این شرایط تمام اصناف، مردم و در کل حلقه‌های تولید تا توزیع متضرر می‌شوند.
معاون اقتصادی استاندار کردستان ادامه این موضوع را موجب کوچک شدن اقتصاد عنوان کرد و افزود: این اخبار بی اعتمادی‌های فراوانی نسبت به اصناف ایجاد می‌کند و علاوه بر آن بازیابی اعتبار بازاریان کار ساده‌ای نخواهد بود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان از بازاریان خواست در مقابل چنین اخباری از حیثیت خود دفاع کنند و نگذارند اعتماد مردم به آنها سلب شود.
نکته تاریک و مبهم داستان جایی است که معاون اقتصادی استاندار کردستان حتی بدون یک مورد اشاره به یک آمار مستند و تنها در حرف گرانی در کردستان را قبول نداشته و اتفاقاً توپ را به میدان دیگران از جمله انتشار دهندگان اخبار نادرست می‌داند.
همزمان با این مهم یکی از نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی ضمن قبول وجود مشکلات اقتصادی در این استان، گزارش‌های منتشر شده از سوی مرکز آمار را مستند و قابل قبول می‌داند.
نماینده سنندج: کردستان در ردیف استان‌های گران کشور قرار دارد
سید احسن علوی در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: در حالی که مسئولان دولتی در کردستان شاخص‌های مشخص و علمی مرکز آمار در خصوص تورم بالای کردستان را قبول ندارند که در یک حساب ساده می‌توان این مهم را ثابت کرد.
وی افزود: بنده شخصاً گوشت را در سنندج با قیمت 120 هزار تومان خریداری می‌کنم که قیمت این محصول در تهران، حتی استان‌های همجوار کردستان حدود 80 تا 90 هزار تومان است و با مقایسه قیمت تنها این محصول می‌توان به وجود گرانی در کردستان اشاره کرد.
نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس ضمن اشاره به اینکه از عملکرد تیم اقتصادی دولت در کردستان رضایت ندارد، یادآور شد: به نظر من دلیل اصلی آمارهای تورم، گرانی و وضعیت نابسامان بازار به عملکرد شخص استاندار و تیم اقتصادی همراه وی مربوط می‌شود.
تقابل بین تیم اقتصادی دولت در کردستان البته در حد حرف و سخنرانی‌ها و آمارهای رسمی منتشر شده از شاخص‌های اقتصادی از سوی مرکز آمار در حالی همچنان ادامه دارد که امروز تفاوت قابل توجه قیمت کالاها و اجناس در کردستان در مقایسه با سال گذشته مردم را آزار می‌دهد.
دولتمردان امروز کردستان که خود تا دیروز و قبل از سوار شدن بر اریکه قدرت مدیران وقت در کردستان را به دلیل پاسخگویی به افکار عمومی و رسانه‌ها متهم می کرده و انتقاداتشان گوش فلک را کر کرده بود که امروز خود رسانه‌ها را در نرخ بالای تورم متهم کرده و اعلام می‌کنند که کردستان گران‌ترین استان کشور نیست.
بدون شک اولین اقدام برای رفع یک مشکل در جامعه، پذیرش وجود آن است و تا زمانی که شخص استاندار و سایر تیم اقتصادی همراه وی در کردستان وجود تورم و گرانی را در این استان قبول نداشته و ندارد پس زیاد امیدی به رفع آن نیست و به همین دلیل مردم باید همچنان تحمل و صبر را در دستور کار قرار دهند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وزارت نیرو برای بازنگری تخصیص آب کردستان اعلام آمادگی کرد

25 میلیارد ریال اعتبار به اجرای بیولوژیک آبخیزداری کردستان اختصاص یافت

بیش از 2204 میلیارد ریال تسهیلات به بخش کشاورزی کردستان پرداخت شد

یک زن درویش از زندان آزاد شد

دفاتر تسهیلگری در حوزه ستاد بازآفرینی و امور شهری یاری‌گراند

اختصاص 319 میلیارد ریال جهت اجرای طرح آبخیزداری و آبخوانداری در کردستان

مواد معدنی شهرستان قروه خام فروشی می شود

جریمه واحدهای متخلف در کردستان 66 درصد افزایش یافت

بیش از 500 واحد مستقر در شهرک‌های صنعتی کردستان فعال هستند

653 هزار تن گندم از کشاورزان کردستانی خریداری شده است

بیش از یک میلیون راس دام در کردستان علیه بیماری تب برفکی واکسینه شد

30 نفر در فروشگاه‌های اترک مشغول بکار شدند

کردستان برای تامین آب خود نیازمند سدهاست

بیش از 554 هزار تن کالا از گمرک باشماق کردستان ترانزیت شد

صادرات محصولات کشاورزی در کردستان 7 درصد افزایش یافت

افزایش 93 درصدی ورود مسافر از مرز باشماق کردستان

تسهیلات احیای بافت فرسوده در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد

توزیع مستقیم و بی واسطه میوه در دستور کار تعاونی روستایی است

شهروندان از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی استفاده نکنند

پرونده مسکن های مهر بدون مشکل حقوقی تا پایان امسال بسته می‌شود

عدم تامین منابع مالی؛ مانع اصلی تولید کردستان

احداث 4900 واحد مسکن مهر باقی‌مانده در کردستان سرعت بگیرد

بیش از 554 هزار تن کالا از گمرک باشماق کردستان ترانزیت شد

کشاورزی حفاظتی کردستان 30 میلیارد ریال اعتبار گرفت

توسعه مشاغل خانگی مستلزم حمایت همه جانبه است

قیمت پایین گندم باعث کاهش تولید می شود

ادامه برخورد با خانه‌های اجاره‌ای غیرمجاز در کردستان

بیشترین صادرات کردستان چه محصولی است؟

صادرات محصولات کشاورزی از کردستان به حدود 89 میلیون دلار رسید

تسهیلگری و رفع موانع تولید برای حفظ اشتغال در اولویت قرار گیرد

نیروی انسانی با دانش و به روز باعث ارتقا سطح واحد تولیدی می شود

خرید تضمینی گندم در کردستان به بیش از 446 هزار تُن رسید

500میلیون تومان یارانه به صادرکنندگان میوه های دانه دار پرداخت شد

تخصیص آب برای 9٦ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کردستان

140 میلیارد کالای قاچاق در مرز‌های کردستان کشف شد

طرح چشم انداز اصلاح ولتاژ شبکه توزیع برق در دستور کار است

گرمک، نوبرانه ملس دیم‌زارهای سروآباد

56 درصد آب شرب شهری کردستان از سدها تامین می‌شود

4060 میلیارد ریال برای اتمام سدهای در دست ساخت کردستان نیاز است

بیش از 332 هزار مسافر از پایانه های مسافربری سنندج جابجا شدند

حمایت صندوق تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته از شرکت‌های صادرات محور

طرح‌های تحقیقاتی کردستان مورد حمایت صندوق توسعه صنایع پیشرفته قرار می‌گیرند

صندوق حمایت از صنایع پیشرفته 17 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است

طرح های خلاقانه و برترصنعتی کردستانی ها به صورت ویژه حمایت می شود

نهضت مهارت افزایی زمینه ساز ایجاد اشتغال پایدار در کردستان است

صندوق حمایت از صنایع 170 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

70 میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی مرز باشماق پیش‌بینی شدە است

24 باند قاچاق در کردستان متلاشی شده است

افزایش 22 درصدی ارزش ریالی کالاهای مکشوفه قاچاق در کردستان

25 میلیارد ریال اعتبار به اجرای بیولوژیک آبخیزداری کردستان اختصاص یافت