عصر کرد

آخرين مطالب

سرابي زيباتر از روياي آب در ذهن تشنگان مقالات

سرابي زيباتر از روياي آب در ذهن تشنگان

  بزرگنمايي:

شايد نخستين واژه‌اي که پس از شنيدن نام سراب به ذهن شما خطور مي‌کند، همان سرابي است که در اوج تشنگي در صحراي سوزان به سراغ افراد مي‌آيد و آنها را در حسرت آب به دنبال خود مي‌کشد.

اما سراب قروه درياچه‌اي طبيعي و بي‌نهايت زيباست که اگر سري به آن بزنيد  خواهيد ديد که زيبايي اين درياچه طبيعي از سراب روياهاي هر تشنه‌اي بسيار زيباتر است.

بد نيست بدانيد، قروه در دش‍ت‌ وس‍ي‍‍ع‍‍ي‌ در ش‍م‍‍ال ‌‌‌غ‍رب‍‍ي‌ ‌ه‍م‍د‌ان‌ و در طول‌ ج‍‍اده‌ س‍ن‍ن‍دج‌ ب‍ه‌ ‌ه‍م‍د‌ان‌ و‌اق‍‍ع‌ ش‍ده‌ ‌اس‍ت که ‌ع‍لاوه‌ ب‍ر م‍وق‍‍ع‍ي‍ت‌ وي‍ژه‌ ‌اق‍ت‍ص‍‍اد‌ي‌ ‌از نظر کشاورزي و معدن در م‍ن‍طق‍ه‌، د‌ار‌ا‌ي‌ جاذب‍ه‌‌‌ه‍‍ا‌ي‌ گردشگري و تاريخي زي‍‍اد‌ي‌ است که بنا به گفته رييس ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قروه تاکنون 165 اثر تاريخي در اين شهرستان شامل بناها، تپه‌ها و محوطه‌هاي تاريخي به ثبت ملي رسيده است.

نزديکترين و در دسترس‌ترين جاذبه تفريحي سياحتي در قروه، همين درياچه سراب کوثر است که از مناطق جذاب و گردشگرپذير شهرستان به شمار مي‌رود؛ اين درياچه از چشمه‌هاي متعدد جوشان سرچشمه مي‌گيرد و به نام تک‌آغاج (واژه‌اي ترکي به معناي تک درخت) نيز معروف است.

اين جاذبه چشم‌نواز در فاصله يک کيلومتري جنوب شهر قروه واقع شده است و آب آن از گذشته‌هاي دور آب آشاميدني و کشاورزي قروه‌اي‌ها را تأمين کرده است.

شواهد و قرائن موجود حاکي از آن است که  زيربناي شهر قروه در گذشته  که در اصل روستائي به همين نام بوده در کناره‌هاي شمالي اين چشمه بنيان نهاده شده است و در سال‌هاي اخير اقدامات اوليه و زيربنائي در راستاي افزايش امکانات رفاهي و گردشگري آن اجرا شده است.

گذشتن از پل آهني درياچه و رفتن به جزيره‌اي که در وسط آن سر از آب بيرون آورده است، بي‌شک شما را به ياد داستان‌هايي با مضمون ساکنان جزيره خواهد انداخت با اين تفاوت که اين جزيره با نورپردازي منحصر به فرد و زيبا اصلا شبيه به جزاير پرت و دورافتاده آن داستان‌ها که ساکنانش مدام با دلهره و وحشت دست و پنجه نرم مي‌کنند، نيست و آرامشي که در آن موج مي‌زند به عمق وجود شما منتقل خواهد شد.

اين پل شاهد عبور زوج‌هاي جوان بسياري بوده است که در آغاز زندگي مشترک خود از روي آن عبور کرده و به جزيره زندگي پا گذاشته‌اند و هنوز هم که سال‌ها از زندگي مشترکشان مي‌گذرد، اين پل آهني يادآور شيرين‌ترين روز زندگي آنان است.

به گفته رييس ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قروه، در دور دوم سفر هيئت دولت به قروه اين منطقه عنوان منطقه نمونه گردشگري به تصويب رسيده است.

خداداد مولودي مي‌گويد: طرح مطالعه اين منطقه با هدف  طراحي و مکان‌يابي اماکن توريستي وگردشگري و ايجاد سايت قايقراني به مشاور واگذار شده است.

البته در حال حاضر امکان قايقراني در اين درياچه فراهم است و علاقه‌مندان هر از گاهي در کنار دوستان و خانواده دلي به آب مي‌زنند.

دارا بودن ظرفيت مناسب براي اجراي ورزش‌هاي آبي در اين درياچه آرام و زيبا بسياري از علاقه‌مندان به اين رشته‌هاي ورزشي را به سمت خود جلب مي‌نمايد که اگر شما هم سررشته‌اي در اين زمينه داريد حتما سري به سراب ما بزنيد.

آب خنک اين درياچه توسط 12 دهنه چشمه تامين مي‌شود و آب آن در تمام ايام سال جريان دارد، چشمه‌هاي جوشان آن هرچند قابل ديدن از سطح آب نيست، اما وجود گياهان آبي در کف درياچه به زيبايي آن افزوده است.

حاشيه اين درياچه زيبا نيز طي سال‌هاي اخير ساماندهي شده است و با ايجاد فضاي سبز در حاشيه درياچه و درختاني که بر دل سبزه‌ها دلربايي مي‌کنند، در همه روزهاي سال پذيراي خيل مسافران، گردشگران و علاقه‌مندان به طبيعت است.

اين جاذبه سياحتي در زمستان و تابستان، ميهمانان خود را به خوبي پذيرا مي‌شود، در زمستان‌هاي سرد مانند زمستان امسال سطح درياچه يخ مي‌بندد و مکاني مناسب مي‌شود تا خانواده‌ها فارغ از سرماي زمستان به روي درياچه بروند و بازي‌هاي زمستاني از سطح خاکي بر روي سطح يخ بسته آب سراب انتقال يابد.

هرچند شنا در اين درياچه به دليل خطرات ناشي از شنا در آب‌هاي آزاد ممنوع اعلام شده است، اما مهم‌ترين اقدامي که امسال در اين درياچه و براي اولين بار از سوي برخي علاقه‌مندان به شنا در آب‌هاي آزاد انجام شد، راه‌اندازي رشته آب نوردي در اين درياچه زيبا بود.

علي کوثري رييس هيئت شناي قروه به همراه يکي از اعضاي اين هيئت با پوشيدن لباس مخصوص شنا در آب‌هاي آزاد در سردترين روزهاي زمستان در اين درياچه با شکستن يخ‌ها شنا کردند تا پايه‌گذار يک رشته ورزشي نو در استان کردستان باشند.

سراب، نگين آبي قروه امسال چشم به راه همه مسافراني است که دوست دارند با يکي از جاذبه‌هاي طبيعي خاطراتي خوش را رقم بزنند.

اين درياچه آرام چشم به راه آناني است که سال‌هاي قبل ميهمان سراب بودند بي‌آنکه سرابي از تشنگي بخواهد رنج و عذابشان بدهد.

نوروز 93 در سراب به ياد ماندني‌تر خواهد بود...

--------------------------

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

رنگ و لعاب های قاچاق

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

پایان عمرنفت و هیزم در مرز

با سد آهنین صبر؛ بیشترین سود را از روابط سالم کسب کنیم

«کتاب صفر تا یک» یادداشت‌های شروع کار یا چگونگی ساختن آینده

تزریق مایع حیات در کالبد زمین

طلوع امید بخش زندگی

عکس خوب، همچون سیلی برای بیدار کردن مخاطب است

احساس گناه می‌‌تواند ناشی از اتفاقات دوران کودکی باشد

مین؛ سلاح ترسوها

حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است

اینجا کردستان، سرزمین مجاهدت های خاموش

پاکـانِ بیکار

خوراکی‌هایی که زمستان را گرم می‌کنند

روابط عمومی در پستوی اندیشه مدیران اجرایی - امید بهمنی*

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

لباس کُردی از گذشته تا امروز...

دوئل نفت و آتش مقابل نیمکت ها

«آلی» که دیگر نیست

"نگارگری" اصیل ترین هنر ایرانی – اسلامی

اختلالات رفتاری کودکان/ راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری

استان کردستان در دام محرومیت

سفره دل بدر و پریشان آرام است

یار مهربان خمار شراب روحانی

از رنجی که می بریم - افسانه گلباغی *

نور افشانی فرهنگ اصیل کردها، در آسمان جهانی فرهنگ و هنر

کردستان فرهنگی چشم به راه عدالت اجتماعی و رفاه عمومی است

نهم دیماه 88 نماد اقتدار امت انقلابی ایران

نهم دیماه حماسه پیوند مردم و ولایت/نه کردستانی ها به اغتشاش گران

اگر خشمگین می شوید...

بخشنده کوچک

آیین شب یلدا "شه و چله" در كردستان