آخرين مطالب

بدري که بدون پريشان معنا ندارد مقالات

بدري که بدون پريشان معنا ندارد

  بزرگنمايي:

هر جا که نام بدر مي‌آيد، پريشان هم با آن همراه است، اين دو يار استوار سال‌هاي سال است که در کنار هم مانند دو دلداده پشت به پشت هم استوار سر به آسمان مي‌سايند و در اين ميان تنها مي‌توان شکر خالقي را به جا آورد که زيبايي را اينقدر زيبا تفسير کرده است در چشمان بندگاني که سبحانک ربک الاعلي  ورد لبانشان است.

منطقه بدر و پريشان طي مصوبه شماره 276 شوراي عالي محيط زيست مورخ 19 فروردين ماه 1385 با وسعت 43 هزار و  209 هکتار بعنوان منطقه حفاظت شده  معرفي شد.

اين منطقه حفاظت شده در ضلع جنوبي شهرستان قروه واقع  شده است که به دليل فراواني چشمه‌هاي موجود، گونه‌هاي جانوري و گياهي منطقه جهت تامين آب مورد نياز خود با مشکلي مواجه نيستند.

اين منطقه به دليل شرايط توپوگرافي خاص، تنوع شکل زمين و دارا بودن صخره‌هاي متعدد محل امني براي حيواناتي مستقر در خود است.

گونه‌هاي شاخص جانوري

تا کنون 13 گونه پستاندار، 8 گونه خزنده، 42 گونه پرنده و 3 گونه ماهي در اين منطقه شناسايي شده است که شامل کل و بز، روباه، گرگ، شغال، گراز، خرگوش، تشي، گربه وحشي، انواع جوندگان، لاک پشت، مار و مارمولک مي باشند. گونه شاخص جانوري منطقه کل و بز است.

قرقي، طرقه، دليجه، شاهين، عقاب، سارگپه، کبوتر سانان، جغد، کلاغ نوک سرخ، شبگرد، شانه به سر، دارکوب و کبک از انواع گونه‌هاي پرندگان شناسايي شده منطقه بدر و پريشان است.

پوشش گياهي

گون، مرزه، کما، انواع لاله‌ها، نخود سياه، گياهان علفي چند ساله، درخچه بادام وحشي، ريواس، نسترن وحشي، جگن و سازو، زنبق، فرفيون، ميخک، کنگر، شکر تيغال، گل ماهور، زول، شقايق، جاشير، کلاه مير حسن، گندميان، کنگر فرنگي، انواع گونه‌هاي گرامينه، پوا و مليکا گونه‌هاي گياهي شناسايي شده در منطقه حفاظت شده بدر و پريشان است.

اين منطق زيبا در بين استان‌هاي کردستان و کرمانشاه واقع است و از آنجا که شهرستان قروه در منطقه‌اي سردسير و کوهستاني قرار دارد، داراي ارتفاعات بسياري است.

موقعيت کوهستاني، جهت چين خوردگي‌ها و نحوه تابش خورشيد، در ميزان پوشش گياهي اين ناحيه موثر است. اکثر دامنهها پوشيده از گياهان معطر و چند ساله هستند. از جمله منطقه بدر و پريشان که منطقه اي کوهستاني است و از کوه‌هاي صخره‌اي، دره‌هاي کم عمق، تپه ماهورها و ارتفاعات بهم پيوسته تشکيل يافته که دامنه تغييرات ارتفاعي آن بين 2000 تا 3298 متر متغير است.

کوه‌هاي بدر، پريشان، يوسف سياه، شعبان کچل، پنجه علي و دروازه از مهم‌ترين کوه‌هاي منطقه است. حدود 30 درصد منطقه صخره‌اي و مابقي تپه ماهور است و شيب منطقه نيز بالاي 30 درصد است.

اين منطقه  داراي چشمه‌هاي فراواني است که مي‌توان چشمه شاه پسند، چشمه‌هاي شمالي کوه بدر، چشمه کبود، چشمه پناهگاه پريشان را نام برد.

منطقه حفاظت شده بدر و پريشان با مساحت 43 هزار هکتار در ضلع جنوبي شهر قروه و با فاصله 12 کيلومتر از آن واقع شده است. اين منطقه مجموعه‌اي از ارتفاعات بهم پيوسته با پوشش گياهي مناسب و گونه‌هاي جانوري مهمي است.

به منظور حفظ اين گونه‌ها و چشم‌اندازهاي طبيعي و بسيار زيباي آن، از تاريخ  1375 به عنوان منطقه شکار ممنوع تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست قرار گرفته است. به دليل ظرفيت بالاي منطقه از نظر وضعيت زيستگاه و گونه هاي موجود و به منظور حفاظت و برنامه ريزي شده بهتر در اوايل سال 1385 منطقه مذکور به منطقه حفاظت شده بدر و پريشان ارتقاء يافت. قسمت عمده اين منطقه در حوزه استحفاظي شهرستان قروه واقع شده و قسمتي از آن نيز در حوزه استحفاظي شهرستان سنقر  است، اما مسئوليت حفاظت از آن به عهده اداره حفاظت محيط زيست شهرستان قروه است.

معرفي کوه پريشان

کوه پريشان در جنوب شرقي شهرستان قروه واقع شده است. براي رسيدن به دامنه اين کوه با حرکت از شهرستان قروه، ابتدا 10 کيلومتر از مسير جاده همدان طي مي‌شود، سپس به سمت راست تغيير مسير داده و پس از عبور از روستاهاي ميهم سفلي و عليا و ولي‌آباد و نعمت آباد به دامنه کوه پريشان مي‌توان رسيد. اين کوه از چهار قله صخره‌اي تشکيل شده که بلندترين آن قله پريشان است که از دور همانند کوهان‌هاي شتر (دوکوهانه) نمايان است و ارتفاع آن 3100 متر است و صخره‌هاي آن از ارتفاع 2800 متري شروع و تا قله ادامه دارد.

معرفي کوه بدر

کوه بدر در جنوب شهرستان قروه و حد فاصل مرز استان کردستان و کرمانشاه با ارتفاع 3 هزار و 298 متر از سطح دريا قرار دارد.  براي رسيدن به دامنه کوه،  از اين مسيرها مي توان گذشت.  از قروه به طرف روستاهاي قلعه، سرتيپ آباد، امين آباد، پير سليمان  و از آخرين روستا يعني پير سليمان پناهگاه مشاهده مي شود. در فصل تابستان از راه جيب رو تا منطقه چمنزار زير يال پناهگاه مي‌توان با ماشين رفت. بدر به نام کوه ميهمين نيز معروف است زيرا اين کوه بر دو روستاي ميهم محيط است.

قله‌هاي قابل دسترسي اين کوه وزير - دروازه - قلوز - چشمه و آبشار کاني شاه پسند است.

جاذبه‌هاي قله بدر

کاني شاه پسند: چشمه زيباي است که در ارتفاع 2600 متري ضلع غربي بدر واقع شده که داراي آب گوارا است و در فصل تابستان علاقمندان زيادي را به خود جذب مي‌کند. کاني به زبان کردي يعني چشمه، بنا به روايتي مي‌گويند يکي از شاهان صفوي در زمان لشگرکشي در اين محل اطراق نموده و اين چشمه را پسنديده است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چرخش واقعیت در«اتوبان سکوت»/زخم ماندگار از جنگ

به شمارش افتادن نفس درختان بلوط/ آغاز انقراض ششم در کردستان

بن‌بست عاطفی از علل خودکشی در جوانان است

توسعه گردشگری با رنگ و بوی بومی و فرهنگی

استرس در میان سالی موجب کوچک شدن مغز می شود

مردم منطقه‌ای که هم اهل این کشورند و هم آن کشور

رنج روستاهای قروه از ضعف زیرساختی/تسریع در اقدام عملی

دبه به دستان دغدغه مند

تجلی خوشنویسی در کُنج دستفروشی

ورود فاضلاب به زریبار ادامه دارد/ نسخه پیچی جدید برای نجات تالاب

پرینترهای سه بعدی برای تولید استیک وارد رستوران ها می شوند

70 کودک نایسری بی‌شناسنامه هستند

یاد نیمکت‌های سه نفره و گچ و تخته سیاه بخیر...

شادی و نشاطی از جنس دانایی

تغییری از جنس تضییع

اضطراب مسیر مدرسه

پنج روش مؤثر برای خالی کردن حافظه گوشی‌ های اندرویدی

وجود سینماگران توانمند و موفق، اما حمایت‌های حداقلی!

بخت گشایی در کف خیابان

کودکانه‌های گمشده در زنانگی‌های تحمیلی

"گلین" عروس منطقه ژاوه‌رود کردستان

بی بازاری جمعه بازار خاتون!

چشمه های معدنی، ظرفیت های ارزشمند فراموش شده

جلسات، آفتی بر جان مدیران و مردم

من فقط یک خبرنگارم...

گورستان خوابی! آسیبی جدی در بین کارتن خواب‌ها

گل هایی که در خواب پرپر شدند

شرایط سخت تولید موادخوراکی در مریخ

توسعه پایدار قیچی و حذف ردپای نفت از منابع آبی کردستان

نهاد داوری از تئوری تا عمل - ایرج نگهدار*

کوچ آسیب‌های اجتماعی از زیر پوست شهر

آرش جمعه زنگ نزد!

گذری بر وضعیت مراکز غیر دولتی توانبخشی در کردستان

ناشنوایی سیستماتیک در حل مشکلات

دست فروشی یا مغازه به دوشی -

پیشاهنگی خلق فرصت و ثروت در کردستان به جوانان سپرده شد

بازار قدیمی عصر صفوی از سکه افتاده

بانویی که تابوشکن شد

ره سدهای کردستان به ترکستان

مشاغل خانگی فرصتی برای رونق بازار "صنایع چوبی"

روستاییان کردستان دیر به شهر می رسند - عبدالله رحمانی*

ترافیک جشنواره‌ای در کردستان

یاد بگیرید که به درون خود گوش کنید

شوکت شیان در تلالو طلای سرخ کردستان خودنمایی می کند

بزن مرشد که یادت بخیر... به بهانه روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای

بختک گرد و غبار به جان کردستان افتاد

جام جهانی 2018 و زیست اجتماعی شهروندان

رشد بی ‌تفاوتی اجتماعی

مخترع کردستانی شوفر را ساخت اما حساب‌‌ هایش مسدود شد

خداوند چه کسانی را دوست دارد؟