عصر کرد

آخرين مطالب

دانش اقتصادی پایین علت صف های طولانی کالاهای اساسی است اقتصادي

دانش اقتصادی پایین علت صف های طولانی کالاهای اساسی است

  بزرگنمايي:

عصرکرد- حامد قادرزاده  اظهار داشت: یکی از عوامل موثر بر تقاضا، انتظارات مصرف کننده نسبت به آینده است که اگر این انتظار مثبت باشد، موجب می شود قیمت ها کاهش پیدا کند.
وی افزود: اگر این انتظار منفی باشد، موجب هجوم مردم برای خرید می شود و همین افزایش تقاضا، افزایش قیمت ها را نیز رقم می زند.
قادرزاده اضافه کرد: در مواردی مشاهده شده که قیمت بالاست اما با اندکی تامل ظرف چند هفته پایین می آید که نمونه آن را همه ساله درباره نوبرانه های بهاری شاهد هستیم.

** فضای مجازی، فضای سلب اعتماد از بازار
این استاد اقتصاد دانشگاه کردستان عقیده دارد که در انتظار منفی برغم پیشنهادهایی که برای نخریدن می شود، عرضه افزایش می یابد و برای این نکته باید اطلاعات دقیق به بازار عرضه و مسئولین مدیریت و تنظیم بازار، اعتماد سازی لازم را ایجاد کنند.
قادرزاده توسعه شبکه ها و فضای مجازی را در کاهش دانش اقتصادی مردم تاثیرگذار دانست و گفت: این فضا، فضای قابل اعتمادی برای شناسایی وضعیت بازار نیست.
وی به برخی کالاهای کشش ناپذیر در بازار هم اشاره کرد و افزود: این به معنای کالاهایی است که مردم با وجود افزایش قیمت، ناچار به خرید هستند و وقتی دانش پایین در کنار تحریک احساسات مردم و نگران کردن آنان، به ناامنی ذهنی و حرکت به سمت خرید بیشتر دامن می زند.
عضو هیات علمی دانشگاه کردستان بروز این وضعیت را در 2 حالت دانست و اضافه کرد: اولی زمانی است که کالایی کمیاب می شود و آینده خوبی برای آن متصور نیستیم که سوال اصلی اینجاست که اگر اینگونه است، باید گروهی از مردم به سمت خرید هجوم ببرند یا نه؟ که این دو جنبه فردی و جمعی را در بر می گیرد.
وی یادآور شد: از جنبه فردی، فرد تلاش می کند تا کمبودی نداشته باشد اما خرد جمعی و کلان، هجوم برای خرید را موجب سوء استفاده عرضه کنندگان می داند و در این زمان است که خریدار مجبور به پرداخت پول بیشتری برای کالا می شود.

** کمبود برای همه
قادرزاده تاکید کرد: باید به این نکته توجه داشته باشیم که کمبود برای من یعنی کمبود برای بقیه و فشار مضاعف بر جامعه؛ لذا باید تا حد امکان در خرید عجله نکنیم تا افرادی که در کمین بازار نشسته اند تقویت نشوند و ثروت اقتصادی جامعه به نفع سوء استفاده کنندگان جابجا نشود.
استاد اقتصاد دانشگاه کردستان گفت: در شرایط بحران اقتصادی و جابجایی ثروت، افراد مترصد، مردم را به خردی بیشتر تحریک می کنند و از سویی عرضه کنندگان هم با اطمینان به هجوم برای خرید، احتکار را افزایش می دهند و اطلاعات نادرستی از بازار ارائه می دهند که این مساله موجب افزایش امکان سوء استفاده هم می شود.

** مدیریت مصرف الزامی است
توصیه این استاد دانشگاه به شهروندان در این شرایط این است که به سمت خرید کالاهای جایگزین حرکت کنند.
قادرزاده به عنوان نمونه به بازار گوشت قرمز و سفید اشاره کرد و گفت: واکنش ها به افزایش قیمت این 2 کالای اساسی متفاوت است، مثلا درباره گوشت مرغ شاهد افزایش سریع قیمت بودیم در حالیکه کشش بازار 60 روز است و عکس العمل سریع را هم موجب می شود اما درباره گوشت قرمز اینگونه نیست و به مدت طولانی برای افزایش نیاز دارد.
خرید کمتر، مدیریت تغذیه و جایگزینی کالاهای اساسی از جمله مواد پروتیینی، راهکارهایی است که این استاد اقتصاد برای کاهش تبعات اقتصادی توصیه می کند.
وی افزایش قیمت را موجب افزایش تولید می داند و می گوید: در سیستم اقتصادی کشورمان، دولت خود را ملزم به تامین کالاهای اساسی می داند تا از آسیب روحی، روانی و اقتصادی قشر کم درآمد و از دست رفتن اعتماد بازار جلوگیری کند.
قادرزاده اضافه کرد: در بحران اقتصادی شاید عده ای از تولید کنندگان و محتکران به سود برسند اما بازار دیگر محل امنی برای سرمایه گذاری نخواهد بود.
عضو هیات علمی دانشگاه کردستان تاکید دارد شهرندان توصیه های کارشناسی را (اگر چه زمان بر هستند)، بکار ببندند و میزان نتیجه ای که در این زمینه حاصل می شود، به میزان تبعیت از توصیه های کارشناسی بستگی دارد.
وی عقیده دارد: در شرایطی که اقتصاد دارای اطلاعات ناقص و بازار دارای اریب است یعنی تعداد اندکی برای عده ای زیاد تصمیم می گیرند، بهترین واکنش عمل به توصیه های کارشناسی است.

** دولت دلسوز ملت
قادرزاده به مردمی که کالاهای اساسی را انبار کرده اند توصیه کرد از ذخیره انبار شده استفاده کنند و به این مساله اطمینان داشته باشند که سوء استفاده محتکران در بازار کمتر می شود و درست ترین عکس العملی که به این مساله می توان داشت همین است که اعتماد سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در تولید افزایش می دهد که منجر به ثبات قیمت در بازار می شود.
استاد اقتصاد دانشگاه کردستان اظهار داشت: نوسان قیمت هم به مرور کاهش می یابد و بخش تولید با برنامه به پیش می رود در صورتی که با خرید احساسی، 2 پیامد منفی در بازار رخ می دهد که اولی فساد کالاهای خوراکی و از دست رفتن بخشی از تولید و دومی سلب امکان برنامه ریزی دقیق از تولید کننده است.
قادرزاده گفت: اگر مصرف کننده این را بداند که ضرر برای خود، ضرر برای دیگری، تولید کننده و در نهایت جامعه است، به سمتی حرکت می کند که در شرایط افزایش قیمت، تقاضا را افزایش ندهد و منتظر باشد تا بازار به ثبات برسد و از سویی این را هم در نظر داشته باشد که اگر کالایی کمیاب شود، دولت ناچار می شود با واردات و یا سهمیه بندی نیاز مردم را تامین کند.
وی اضافه کرد: با این نوع اطمینان، امکان سودجویی از بازار به حداقل می رسد و در حقیقت دولت مانند پدر و مادر دلسوزی است که فرزندان از این اطمینان دارند که والدین نیاز آنان را برآورده می کنند و برای همین هم حرکت غیرمنطقی انجام نمی دهند و لذا دولت هم نیاز شهروندان را تامین می کند.
استاد اقتصاد دانشگاه کردستان گفت: حتی در صورتی که دولت، توان تامین را نداشته باشد، راه چاره در سبقت از دیگران در خرید نیست، چون امنیت دارندگان کالاهای احتکار خانگی، تولیدی و انبارها به خطر می افتد و عدم اعتماد افراد به هم افزایش پیدا می کند و حس نوعدوستی کمرنگ می شود.
قادرزاده هزینه این مساله را بسیار سنگین تر از هزینه گرانی دانست و افزود: آخرین توصیه به مردم این است که خود را تنها نبینند و در هنگام خرید به افزایش هزینه های اجتماعی ناشی از خرید بیشتر، توجه داشته باشند، چرا که تبعات این مساله دامن گیر خود آنها هم خواهد بود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

1500 میلیارد ریال به راه آهن همدان - سنندج تخصیص یافت

30 هزار تن ذرت دانه ای و علوفه در کردستان تولید می شود

اخبار کوتاه از سنندج

اخذ سند مالکیت آرای ملی کردستان از اولویت های راه و شهرسازی است

وصول 370 میلیارد تومان مالیات در کردستان طی سال گذشته

515 فقره پرونده مالیاتی در هیات 251 کردستان وصول شد

سازمان امور مالیاتی در تقابل با تولید قرار نگیرد

90 دستگاه آبگرمکن خورشیدی به روستاییان کردستان تحویل شد

اطلاعیه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان در خصوص نرخ تورم استان

معاون استاندار: راهبرد کردستان برای رونق تولید استفاده از ظرفیت های قانونی است

تولید بر مدار روشنایی

6500 دستگاه کنتور برق در کردستان تعویض شد

برق رسانی سه روستای شهرستان بیجار به بهره برداری رسید

نرخ کالا و خدمات در کردستان از میانگین کشوری پایین‌تر است

توسعه بدون حضور رسانه‌ها اتفاق نمی‌افتد

عملیات بیولوژیک آبخیزداری در مراتع کردستان اجرا شد

8200 هکتار اراضی اورامانات به کشاوران واگذار شد

بنیاد مستضعفان با هدف محرومیت زادیی در کنار دولت است

سعیدی کیا: طرح های بنیاد مستضعفان مردم محور است

توسعه طرح‌های سروآباد با حمایت بنیاد علوی محقق می‌شود

370 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در کردستان پرداخت شد

1600 تُن شکر به واحدهای قندریزی کردستان اختصاص داده شد

بیش از 9 هزار هکتار اراضی زراعی کامیاران سمپاشی شد

دهیاری های کردستان 696 طرح عمرانی را اجرا کردند

75 میلیارد ریال به 2 طرح محرومیت زدایی در سروآباد اختصاص یافت

19 میلیون مترمکعب آب به بخش کشاورزی سروآباد تخصیص یافت

بنیاد مستضعفان ایجاد اشتغال و درآمد را در سرو آباد مورد توجه قرار دهد

1247 کارورز کردستانی در واحدهای تولیدی مشغول کار شدند

دوئل آتش تعاون با یخ مشارکت

شایعه پیش خرید، آفت جان خوشه های طلایی

کاسبان کردستانی اجازه استفاده از ترازوی غیر استاندارد ندارند

کشتارگاه تمام مکانیزه صنعتی طیور کامیاران 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

طرح کریدور شمال - جنوب در کردستان 60 درصد پیشرفت دارد

212 میلیارد ریال برای کشاورزان خسارت دیده کردستان اختصاص یافت

یک متصرف اراضی ملی در مریوان بازداشت شد

استاندار: هیچ کالایی در کردستان گرانتر از کشور بە دست مردم نمی‌رسد

حجم مبادلات تجاری در کردستان سال گذشته 12 درصد افزایش یافت

4 هزار میلیارد ریال برای دفع فاضلاب روستاهای کردستان نیاز است

پرورش دهندگان ماهی در کردستان 21 میلیارد ریال تسهیلات دریافت کردند

برنامه عملیاتی تولید و اشتغال کشاورزی کردستان تدوین شد

منابع حاصل از بیمە روستائیان در استان سرمایە‌گذاری شود

پرداخت 146 میلیارد تومان مستمری به مددجویان کردستانی در سال گذشته

104 گرم طلای فاقد کُد در دیواندره قیچی شد

عامل تخریب 6 هکتار اراضی ملی مریوان شناسایی شد

پروژه G-NAF در پنج شهر استان کردستان اجرا شد

کشاورزان کردستانی متحمل 3074 میلیارد ریال خسارت شدند

طرح توسعه جنگل در 100 هکتار اراضی ملی مریوان آغاز شد

171 میلیون مترمعکب گاز سی ان جی در کردستان مصرف شد

9 نمایشگاه عرضه مستقیم کالا در کردستان بر پا می شود

صنایع کردستان 200 میلیون کیلووات ساعت برق مصرف می کنند