آخرين مطالب

پرستاران معناي انسانيت را هدف کار خود مي‌دانند مقالات

پرستاران معناي انسانيت را هدف کار خود مي‌دانند

  بزرگنمايي:

پرستار از زيباترين واژه‌هاي عشق است، بر مهر خود مي‌افزايد و از خشمش مي‌کاهد؛ عشقش بي‌دريغ است و ناراحتيش از روي مهر است.

پرستار يعني پرستاري، بيماردار، مراقبت و مواظبت از فرد ديگر و پرستار آسماني برايش مهم نيست اين ديگري با او چه نسبتي دارد بر بستر مريض مي‌نشيند، او را درمان مي‌کند، با او همصحبتي مي‌کند، چرا که هم‌دلي در ذات اوست و شکوه بودنش براي هيچ مريضي غريبه نمي‌نمايد.

بيائيد کمي به خود بنگريم تا شايد شکوه کار پرستار را بهتر بينيم....

در دنياي بي‌رحم امروزه کدام فرزند يادش است که مادرش، پدرش چندين بار با گريه او از خواب شيرين پريده‌اند، کدام فرزند يادش است که مادرش تا کجاي نيمه‌شبان زندگيش بر بالين او بيدار ماند، شبش با گريه او روز شده و روزش به لذت نگاه به آرامش فرزندش شب شده است.

از شما مي‌پرسم امروز فرزنداني که نمک‌گير مهر والدينشان هستند آيا حرمت نمکدان را نگه مي‌دارند تا در زمان بيماري و تنهايي والدينشان آنها را بيمارداري کنند؟

اما پرستار؛ پرستار برايش اهميت ندارد که مريض براي او چه کرده است، سود مريض برايش چيست، او را همين بس است که مريضش انسان است و خدايي در همين نزديک لاي نگاه‌هاي پر التماس و پردرد مريض ايستاده است؛ پرستار فرزندي مي‌کند، مادري مي‌کند، پدري مي‌کند و در تمام لحظات يادش نيست که مريض را نمي‌شناسد.

والاترين پرستار تاريخ:

والاترين پرستار تاريخ حضرت زينب (س)، او از مادري چون فاطمه زهرا(س) زاده شد، او در آغوش فاطمه و محمد و علي پرورش يافت و از آنان آموخت زيبايي پرستاري را....

اين بزرگوار که نمادي از استقامت و صبوري در جهان و الگوي بانوان مسلمان است، در زندگي دردها ديد و لب بر نياورد، اشک بيماري مادر، درد ضربت پدر، آه مسموميت برادر، و در آخر ....

آري آخرين جگر سوختن‌هاي زينب در مقام پرستاريش در کربلا رقم خورد؛ آن سان که خون عزيزانش را بر روي نيزه‌ها و شمشيرهاي ظالمانه دشمنان اسلام ديد، به خود پيچيد، درد کشيد، آه‌ها سر داد و فريادهايش را در غم عزيزانش در تاريخ کربلا ثبت کرد؛ اما براي تقويت روحيه مجروحان کربلا و خانواده شهيدان در اين واقعه جان‌فرسا براي رسيدگي به بازماندگان و کمک به اطفال در آن روزهاي تلخ، کسي هرگز اشک‌ها و خرد شدن‌هاي زينب را در درونش نديد چرا که اين کارها مسئوليت جايگاه والاي پرستاري ايشان بود.

مادرم زينب بالاترين درجه پرستاري تو در اصل همان نهضت خونين کربلا بود، که اگر نبودي، خون سالار شهيدان و ياران باوفاي ايشان پايمال مي‌شد.

پس مقام پرستاري در اصل حفظ جان‌ها نيست، حفظ ارزش‌هاي انساني است.

پرستاري نوعي تخلق به اخلاق الهي و هماهنگي با اسماء حسناي خداوند نيز است که از آن جمله مي‌توان به محيي اشاره کرد که به معناي احياء کنندگي است که از وظايف عظيم پرستاري است.

از ديگر حسناي خداوند در پرستار، شفادهندگي، مراقبت از روح و روان و جسم بيمار و حفظ سلامتي و بهداشت بيمار است.

پيامبر (ص) مي‌فرمايد: هر کس براى بر آوردن نياز بيمارى بکوشد، چه آن را برآورده سازد و چه نسازد، مانند روزى که از مادرش زاده شد، از گناهانش پاک مى‌شود.

پس پرستاران تولد والاي هر روزه روحتان، هر روز مبارک باد.

پيامبر(ص) پرستاري يک شب بر بالين بيمار را به سان گذشتن برق درخشانه از صراط و محشور شدن با حضرت ابراهيم برمي‌شمرد؛ پس پرستاران هديه شب بيداري‌هاي شما آسمان پرستاره‌اي است که تمامي ستارگان آن برق‌هاي درخشان از سوي خداوند است.

راستي مي‌دانيد پرستاري جايگاه والاي متبرک به چه کساني است؟ مي‌دانيد رسول اکرم بارها پرستار شده است، مي‌دانيد خاندان رسول اکرم (ص) و بانوان آن حضرت پرستاران هميشه حاضر در جنگ‌هاي اسلامي بوده‌اند؟ مي‌دانيد علي زيباترين پرستار عاشق پيشه‌اي بود که پرستاريش از فاطمه (س) جاي تحسين همگان شد؟ مي‌دانيد  فاطمه باشکوه‌ترين پرستار پدرش بود؟

اکنون بر خود نهيبي بزنيم، آيا به واقع مي‌دانيم منزلت جايگاه پرستاري کجاست؟!

اکنون در همين با فرماندار کامياران به گفت‌وگو مينشينيم؛

سروش روحاني در خصوص پرستاران کامياراني ضمن تشکر از شب زنده‌داري و زحمات بي‌دريغ پرستاران اظهار داشت: پرستاران هميشه با وجود مشکلات شخصي خود چنان با چهره گشاده با مريض برخود مي‌کنند که گاهي يادمان مي‌رود آنها نيز دردهايي دارند.

روحاني گفت: پرستاران با ايمان، اعتقاد و باور خود کار مي‌کنند و با حداقل امکانات رضايت مردم را جلب مي‌کنند.

به گفته فرماندار کامياران، جلب نظر مردم با حداقل امکانات نشان از خلاقيت، ايثار، از جان گذشتگي و فداکاري است و بيمارستان کامياران طي دو سال و چند ماه قبل داراي وضعيت مطلوبي نبود.

روحاني تصريح کرد: نقش‌آفريني مديريت و کادر بيمارستان سبب شد مشکلات بيمارستان تا حدود بسيار زيادي مرتفع شود.

وي بيان کرد: معمولان همراه مريض به علت غم و درد عزيز بستري شده‌اش داراي حال بدتر است و اين پرستار است که با صبوري با بيمار و همراهش همواره رفتار مي‌کند.

رئيس بيمارستان سيناي کامياران نيز در اين زمينه گفت: شروع کار بيمارستان سينا در سال 71 با 64 تخت بود و اکنون اين بيمارستان داراي بيش از 84 تخت است.

به گفته حسين کريمي، بيمارستان سيناي شهر کامياران در حال حاضر با دو متخصص اطفال، دو متخصص زايمان، دو متخصص داخلي، يک راديولوژيست، يک متخصص پاتولوژيست، دو متخصص بيهوشي، يک متخصص روانپزشک و هشت پزشک عمومي و بالغ بر 69 پرستار در حال ارائه خدمات به همشهريان است.

رئيس بيمارستان سينا ضمن قدرداني از خدمات بي‌دريغ و دلسوزانه پرستاران کامياران، تصريح کرد: تعدادي از پرستار به صورت کارآموز در حال خدمت هستند.

کريمي به افزايش آمار بيماران بخش دياليز اشاره کرد و افزود: ان‌شاءلله بخش دياليز اين بيمارستان به همت مسئولان و خيرين دلسوز اين شهرستان به زودي راه‌اندازي شود.

وي در خصوص تعداد مراجعين به اين بيمارستان اظهار داشت: در فصول مختلف سال اين آمار متغير است و اين در صورتي است که گاهي مراجعين اتاق عمل به 230 مورد در ماه مي‌رسد.

کريمي ضمن اشاره به تجهيز بخش ICU اين بيمارستان، اظهار داشت: اين بيمارستان داراي بخش‌هاي متفاوت از جمله بخش‌هاي زنان، مردان، اطفال، بلوک، اورژانس، CCU، دياليز و اتاق عمل است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همه چیز «درباره یک توپ»/نمایشی از یک واقعیت

ترافیک را درس دهیم - وریا کرمی*

چرخش واقعیت در«اتوبان سکوت»/زخم ماندگار از جنگ

به شمارش افتادن نفس درختان بلوط/ آغاز انقراض ششم در کردستان

بن‌بست عاطفی از علل خودکشی در جوانان است

توسعه گردشگری با رنگ و بوی بومی و فرهنگی

استرس در میان سالی موجب کوچک شدن مغز می شود

مردم منطقه‌ای که هم اهل این کشورند و هم آن کشور

رنج روستاهای قروه از ضعف زیرساختی/تسریع در اقدام عملی

دبه به دستان دغدغه مند

تجلی خوشنویسی در کُنج دستفروشی

ورود فاضلاب به زریبار ادامه دارد/ نسخه پیچی جدید برای نجات تالاب

پرینترهای سه بعدی برای تولید استیک وارد رستوران ها می شوند

70 کودک نایسری بی‌شناسنامه هستند

یاد نیمکت‌های سه نفره و گچ و تخته سیاه بخیر...

شادی و نشاطی از جنس دانایی

تغییری از جنس تضییع

اضطراب مسیر مدرسه

پنج روش مؤثر برای خالی کردن حافظه گوشی‌ های اندرویدی

وجود سینماگران توانمند و موفق، اما حمایت‌های حداقلی!

بخت گشایی در کف خیابان

کودکانه‌های گمشده در زنانگی‌های تحمیلی

"گلین" عروس منطقه ژاوه‌رود کردستان

بی بازاری جمعه بازار خاتون!

چشمه های معدنی، ظرفیت های ارزشمند فراموش شده

جلسات، آفتی بر جان مدیران و مردم

من فقط یک خبرنگارم...

گورستان خوابی! آسیبی جدی در بین کارتن خواب‌ها

گل هایی که در خواب پرپر شدند

شرایط سخت تولید موادخوراکی در مریخ

توسعه پایدار قیچی و حذف ردپای نفت از منابع آبی کردستان

نهاد داوری از تئوری تا عمل - ایرج نگهدار*

کوچ آسیب‌های اجتماعی از زیر پوست شهر

آرش جمعه زنگ نزد!

گذری بر وضعیت مراکز غیر دولتی توانبخشی در کردستان

ناشنوایی سیستماتیک در حل مشکلات

دست فروشی یا مغازه به دوشی -

پیشاهنگی خلق فرصت و ثروت در کردستان به جوانان سپرده شد

بازار قدیمی عصر صفوی از سکه افتاده

بانویی که تابوشکن شد

ره سدهای کردستان به ترکستان

مشاغل خانگی فرصتی برای رونق بازار "صنایع چوبی"

روستاییان کردستان دیر به شهر می رسند - عبدالله رحمانی*

ترافیک جشنواره‌ای در کردستان

یاد بگیرید که به درون خود گوش کنید

شوکت شیان در تلالو طلای سرخ کردستان خودنمایی می کند

بزن مرشد که یادت بخیر... به بهانه روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای

بختک گرد و غبار به جان کردستان افتاد

جام جهانی 2018 و زیست اجتماعی شهروندان

رشد بی ‌تفاوتی اجتماعی