عصر کرد

آخرين مطالب

در میزگرد ایسنا بررسی شد؛

معضلات حوزه گردشگری استان کردستان و راهکارهای توسعه آن گفتگو

معضلات حوزه گردشگری استان کردستان و راهکارهای توسعه آن

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - امروزه یکی از شاخص‌های اصلی توسعه در هر منطقه‌ای توجه به بحث توریسم است که بسیاری از کشورها توانسته اند در این خصوص موفق عمل کنند .
  گردشگری یکی از مزیت های اصلی در راستای توسعه استان کردستان محسوب می‌شود اما متاسفانه نبود برنامه‌ای مدون و مشخص در حوزه گردشگری استان منجر به عدم رشد و توسعه این حوزه شده است .
مهمترین مبحث در خصوص گردشگری استان کردستان، نبود زیر ساخت‌های مناسب است که مطرح شدن آن در کمیسیون گردشگری استان می تواند مانند یک چراغ راه عمل کرده و بسیار مثمر ثمر باشد .
مسائلی همچون نبود زیر ساخت های مناسب تعدد مراکز تصمیم گیری، تصورات و برداشت های نادرست و منفی از ابعاد مختلف جهانگردی، ناآگاهی از اصول و روش های برقراری ارتباط با جهانگردان، نبود قوانین و دستورات حمایتی، بی توجهی و بی برنامگی نسبت به جاذبه های طبیعی و تاریخی استان کردستان از جمله مهمترین و اصلی ترین دغدغه های استان در بحث گردشگری است .
با توجه به عملکرد ضعیف صنعت گردشگری استان کردستان نسبت به سایر استان ها باید گفت که جاذبه های طبیعی و باستانی گوناگونی در استان کردستان وجود دارد که متاسفانه بخش زیادی از آنها به دلیل عدم توجه و محافظت درست در حال نابودی است .
بخش خصوصی فاقد قدرت اجرایی است اما می تواند در تصمیم سازی ها نقش مثبتی را ایفا کرده و به عنوان یک بازوی فکری توانمند در کنار بخش دولتی عمل کند .
لازم است نسبت به تشکیل میزگردهای تخصصی در زمینه‌های مختلف و با توجه به پتانسیل ها و ظرفیت های موجود در هر استان اقدام شود .
در این راستا میزگرد تخصصی «راهکارهای توسعه گردشگری» با حضور معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی استان کردستان، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و جهاد کشاورزی سنندج و یک مدرس دانشگاه در دفتر خبرگزاری ایسنا برگزار شد که مشروح آن را در زیر می خوانیم .
اقدام اساسی برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری کردستان صورت نگرفته است
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان با اشاره به اینکه معرفی و تبلیغات جاذبه‌های گردشگری در استان کردستان متاسفانه تاکنون رویه خوبی نداشته است، اظهار کرد: در راستای معرفی این پتانسیل‌ها در سطح ملی، فراملی، مردم و جذب سرمایه گذار هیچ اقدام اساسی صورت نگرفته است .
کیانی با تاکید بر اینکه پتانسیل‌ها و جاذبه‌های گردشگری بالای استان کردستان امری انکارناپذیر است، بیان کرد: گردشگری یک حوزه فرابخشی است و برهمین اساس نیازمند پیگیری همه جانبه برای توسعه و پیشرفت است .
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان، بیان کرد: تقویت زیرساخت‌ها بحث مهمی در راستای توسعه گردشگری است که متاسفانه این امر در کردستان دچار نقص بوده و هنوز اقدامات اساسی در این راستا صورت نگرفته است .
وی تقویت و رشد زیرساخت‌ها را مستلزم تخصیص اعتبار کافی و بیش از پیش دانست و عنوان کرد: نا آشنایی مدیران و مسئولان با مسایل گردشگری از عوامل دیگر عدم توسعه زیرساخت ها و گردشگری استان کردستان است .
وی با تاکید بر اینکه کمبود اعتبار بر روی بخش خصوصی هم اثر منفی می‌گذارد، اعلام کرد: معرفی پتانسیل های گردشگری استان کردستان خود یک دغدغه بوده که این امر بدون وجود زیرساخت به یک معضل تبدیل می‌شود .
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان، افزود: در حال حاضر فضای مجازی بسیار موثرتر نسبت به دستگاه‌های دولتی برای معرفی جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری استان کار می کند و این امر فضا را برای افزایش جذب گردشگران خارجی و گردشگری داوطلبانه ایجاد کرده که امری شایسته و قابل تقدیر است .
وی تاکید کرد: اکنون ما مسئولان نیز باید با برنامه ریزی درست درصدد تقویت گردشگری داخلی و جذب سرمایه‌گذار باشیم .
کیانی اعلام کرد: در این راستا درصددیم یک همایش آموزشی برای آشنایی بیشتر مسئولان و مدیران با رویکرد جذب سرمایه گذار برگزار کنیم .
وی همچنین نقش نخبگان و اساتید دانشگاهی استان را که با این حوزه آشنایی دارند بسیار با اهمیت دانست .
کریدورهای ارتباطی را شناسایی کنیم
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان، با بیان این مطلب که ما باید مسیرهای ارتباطی استان را شناسایی کنیم، گفت: یکی از معضلات اصلی ما این است که متاسفانه در حال حاضر تمام دفاتر خدماتی کشور برای تهران و اصفهان و قزوین کار می کنند و تاکنون هیچ برنامه خاصی نداشته‌ایم .
وی با اعلام اینکه پیدا کردن قابلیت و جاذبه‌های استان در اولویت کاری ما قرار دارد، تصریح کرد: در این راستا در صددیم که با استان های همدان، لرستان زنجان و ایلام برنامه ای مشترک بگذاریم و با شناسایی جاذبه های گردشگری به تعریف تور بپردازیم .
کردستان گردشگری لوکس ندارد
کیانی در ادامه سخنان خود با بیان این مطلب که در کردستان نمی توانیم گردشگری لوکس داشته باشیم، افزود: گردشگری در کردستان فقط شامل طبیعت گردی و اکوتوریسم می‌شود .
وی اظهار کرد: در حال حاضر تقویت و فعال سازی بوم گردی در روستاها در استان کردستان در اولویت کاری بوده و در این راستا 15 طرح در دست اقدام و آماده سازی است .
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان، عنوان کرد: برای فعالسازی گردشگری در روستاها باید تمامی جنبه های فرهنگی و اجتماعی و آیین های سنتی روستای مورد هدف را در نظر گرفت تا به یک پایگاه گردشگری تبدیل شود .
وی افزود: متاسفانه در بحث بوم گردی یک سری کارها بدون پشتوانه و مطالعات اجتماعی صورت گرفته که به یک معضل تبدیل شده و آسیب های فرهنگی، امنیتی و اجتماعی را به دنبال دارد، لذا باید سعی شود که چنین مشکلاتی دوباره پیش نیاید .
کیانی بر فعال سازی دفاتر مسافرتی به عنوان یکی از اصول اساسی کار در این حوزه تاکید کرد و افزود: بحث آموزش و ارتقای سطح کیفی آشنایی مدیران با گردشگری و تقویت زیرساخت ها، افزایش تسهیلات و جذب اعتبارات برای استان مهمترین عوامل برای توسعه گردشگری در سطح کردستان است که تحقق این مهم مستلزم همکاری و تعامل تمامی دستگاه های دلتی و زیربط است .
وی با اشاره به اینکه موانع سرمایه گذاری باید در سطح استان شناسایی و حل و رفع شوند، خاطرنشان کرد: متاسفانه در کردستان سرمایه گذار نداریم و این وظیفه تمامی دستگاه های دولتی است که بستر و امنیت لازم را برای جذب سرمایه گذار فراهم کنند .
ضرورت سرمایه گذاری بر روی صنعت گردشگری
محمد نجیب اداک، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع کشاورزی سنندج نیز در این میزگرد تخصصی با اشاره به اینکه ما کشور وابسته به فروش نفت هستیم، اظهار کرد: ما هیچگاه به این امر فکر نکرده ایم که اگر زمانی نفت ما فروش نرود چه باید کرد .
وی عنوان کرد: هزینه ای که از درآمد نفت عاید کشور می‌شود صرف پرداخت حقوق کارمندان و بازنشستگان دولت می شود، یعنی از درآمد نفت چیزی چنان عاید ما نمی شود .
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع کشاورزی سنندج عنوان کرد: براین اساس ما باید به دنبال صنعت جایگزین باشیم؛ دیدگاه حاکمیت و دولت این است که صنعت گردشگری در این زمینه می تواند نجات دهنده این وضعیت باشد .
وی با اشاره به اینکه در قوانین ما نگاه به سمت گردشگری یک نگاه آشکار نیست، گفت: در این راستا نیاز است تا دولت نگاهش را به مقوله گردشگری عوض کرده و باید با فرهنگ سازی و دست در دست مردم بتواند صنعت گردشگری را تبدیل به سرمایه کنند .
مطالبه گری لازمه توسعه است
اداک، افزود: بخش دولتی باوجود محدودیت منابع بودجه‌ای تا جایی که در توان داشته در این زمینه کار کرده است اما اگر کاستی در بخش دولتی یا در بخش خصوصی در این زمینه صورت گرفته به این دلیل بوده است که مردم ما یادنگرفته اند مطالبه گر باشند چراکه مطالبه گری لازمه توسعه است .
وی اعلام کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زیر نظر مستقیم رئیس جمهور است و منتقدان و کارشناسان بر این عقیده هستند که اگر به وزارتخانه تبدیل شود، چون در مقابل مردم و مجلس باید پاسخگو باشد، کارسازتر و مؤثرتر عمل خواهد کرد که لایحه این طرح به مجلس رفته است .
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی سنندج، نبود کمیسیون گردشگری در مجلس را یکی از آسیب های اصلی توسعه این صنعت دانست و بیان کرد: ما در حال حاضر در مجلس یک فراکسیون گردشگری داریم اما یک کمیسیون گردشگری در مجلس نداریم که اگر مسئولان در این زمینه بر این عقیده هستند که گردشگری می‌تواند در سطح کشور تحول ایجاد کند، باید این کار صورت گیرد .
وی اعلام کرد: در بخش خصوصی ما در اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی یک کمیسیون با عنوان کمیسیون گردشگری را راه اندازی کرده‌ایم که با کارشناسان و مسئولان در این زمینه ارتباطات و تعاملات خاصی داشته ایم چرا که ما به عنوان بخش خصوصی براین باور هستیم که گردشگری می تواند استان را از لحاظ اقتصادی متحول کند .
عزم ملی برای توسعه گردشگری در کشور وجود ندارد
اداک عنوان کرد: با مراجعه به کارکرد دولت و بودجه‌هایی که به بخش گردشگری اختصاص می یابد به این نتیجه رسیده ایم که عزم ملی برای توسعه گردشگری در کشور وجود ندارد. اگر بخواهیم صنعت گردشگری را در کشور توسعه دهیم باید یک عزم ملی از مردم، دولت و بخش خصوصی در این زمینه داشته باشیم .
وی با اشاره به اینکه در کشور ما یک نیروی متخصص و کارآمد که گردشگران را همراهی کند، نداریم، تصریح کرد: در بخش اقتصادی جامعه هتلداران، در بخش ارتباط بین مردم و گردشگران داخلی و خارجی، انجمن راهنمایان گردشگران و جامعه راهنمایان گردشگران و آژانس ها و دفاتر خدمات هواپیمایی را داریم .
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی سنندج اعلام کرد: این افراد که از دولت به صورت تخصصی مجوز فعالیت دارند، باید زیرنظر قانون جمهوری اسلامی ایران و با نظارت دولت موجب توسعه گردشگری کشور شوند .
وی عنوان کرد: در واقع این افراد از عملکرد خود راضی نیستند که این نارضایتی بخشی به عملکرد نادرست خود آن‌ها و بخشی به عملکرد دولت و بخشی به عملکرد ما به عنوان بخش خصوصی برمی گردد .
کردستان مجموعه‌ای کوچک از جاذبه‌های جهان است
اداک عنوان کرد: استان کردستان نمونه‌ای زیبا از تمام زیبایی‌های دنیاست چراکه براساس تقسیم بندی متخصصان که گردشگری را به انواع مختلف تقسیم بندی کرده‌اند، از 49 نوع گردشگری موجود در جهان به جز تعدادی اندک همه در استان وجود دارد یعنی استان کردستان کوچک شده جهان است .
وی تأکید کرد: برای معرفی استان کردستان تاکنون اقدامی اساسی صورت نگرفته است؛ برای هر شهرستان استان یک جاذبه گردشگری وجود دارد که تاکنون این جاذبه‌ها به مردم معرفی نشده است .
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی سنندج اضافه کرد: در شهر مریوان زریوار یکی از زیبایی‌های استان کردستان بوده که به دلیل عدم توجه در حال نابودی است و نفس های آخر را می کشد.
وی با اشاره به محصولات کشاورزی استان ادامه داد: با وجود این محصولات ما می توانیم "گردشگری کشاورزی" را در استان راه اندازی کنیم و در هر یک از روستاهای استان جشن محصول برگزار کنیم و در کنار آن توانایی گردشگری استان معرفی شود که می تواند طرح موفقی برای بوم گردی استان کردستان باشد .
اداک افزود: در این راستا باید همگان با عزم جدی و در کنار هم به معرفی استان پرداخته و باورمندانه تر به این کار بپردازیم .
وی عنوان کرد: متاسفانه ما در حال حاضر در سطح کشور یک ارگان، مرکز و بنگاهی که به ثبت آمار ورود گردشگران بپردازد را نداریم و تنها راه اعلام آمار گردشگران خارجی گذرنامه آن‌ها و یا اسکان در هتل ها و مهمانپذیرهاست که این آمار دقیق نیست .
ما از بسته شدن مرزها ضربه اقتصادی مهلکی می بینیم
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی سنندج اذعان کرد: بسته شدن مرزها ضربه اقتصادی جبران ناپذیری را به ما وارد کرد و با بسته شدن مرزها 30 هتل و بیمارستان خصوصی ما در تهران که از محل گردشگری سلامت عراق تغذیه می شدند، تعطیل شد.
وی افزود: 11 روز مرزهای ما تعطیل بود که خوشبختانه در حال حاضر مرز باشماق باز شده است، اما در پی بسته شدن مرزها ضربه اقتصادی مهلکی می بینیم.
اداک اعلام کرد: ما منکر وجود امنیت نیستیم و در کنار این امنیت ما می توانیم تمام فعالیت های خود را انجام دهیم اما از بسته شدن مرزها آسیب می بینیم و قطعا زمانی که اقتصاد آسیب می بیند گردشگری نیز دچار چالش خواهد شد .
بخش خصوصی نیازمند امنیت اقتصادی است
وی در ادامه با بیان اینکه در بخش زیر ساخت ها باید دولت ورود پیدا کند، گفت: بخش خصوصی نیاز به امنیت بیشتر اقتصادی برای سرمایه‌گذاری دارد و در زمینه گردشگری هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی ضعیف عمل کرده است .
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی سنندج افزود: آموزش لازمه توسعه گردشگری در استان است چراکه در صنعت گردشگری با حداقل سرمایه گذاری می توان بیشترین درآمد را ایجاد کرد .
وی پیشنهاد کرد: بخش دولتی، باید شرکت‌های مادر تخصصی خود را تشویق به ورود به سرمایه گذاری در صنعت گردشگری کند و در مکان‌های که استعداد گردشگری وجود دارد، باید بخش دولتی سرمایه گذاری کند تا ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی شود .
اداک با تأکید بر اینکه باید با فرش قرمز به استقبال سرمایه‌گذاران برویم، عنوان کرد: قوانین موجود ما در راستای حمایت از سرمایه گذار نیست و قوانین ما نیاز به بهبود دارد که وظیفه بخش خصوصی شناسایی و بهبود قوانین مخل کسب و کار است .
قوانین نظام بانکداری ضد توسعه گردشگری است
وی ادامه داد: بنگاه های مالی ما که بانک بوده دارای بروکراسی سختی بوده و قوانین نظام بانکداری ضد توسعه گردشگری است .
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی سنندج بیان کرد: یک فرد روستانشین ضمانت‌های بانکی را از کجا بیاورد تا بتواند تسهیلات 30 میلیون برای راه اندازی بوم‌گردی دریافت کند .
وی افزود: باید بخش خصوصی، بخش دولتی و مردم همگام با هم مشکلات بخش گردشگری را شناسایی کرده و باهم برای رفع این مشکل گام برداریم، ولی در شرایط کنونی چون نه برنامه مدون و مشخص و نه نقشه راه و استراتژی برای این بخش نداریم نمی‌ توانیم موفق شویم .
اداک اعلام کرد: ما یاد نگرفته ایم که مطالبه گر باشیم و متاسفانه ما را یاد داده‌اند که تنبل باشیم؛ الان باید بر روی این کار کنیم که مطالبه گر باشیم .
باید برای مراسم های عید نوروز روستاهای کردستان تقویم تعریف شود
وی با بیان اینکه توسعه استان کار سختی نیست و فقط نیاز به کار دارد، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری کردستان را استانی فرهنگی نامید و این در حالی است که کردستان مملو از رویدادهای فرهنگی است، بنابراین همین رویدادهای فرهنگی می تواند بهترین فرصت برای توسعه این استان باشد.
وی گفت: مراسم‌های عید نوروز روستاهای کردستان بهترین پتانسیل گردشگری در روستاهای ماست که متاسفانه تا کنون نتوانسته ایم از این مهم بهره ببریم بخش دولتی در این راستا باید به بخش خصوصی اجازه ورود دهد.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی سنندج تاکید کرد: باید برای مراسم های عید نوروز روستاهای کردستان تقویم تعریف شود که آژانس های گردشگری، هتلدارها و تمامی بخش های ذی نفع بتوانند برای این مهم برنامه ریزی و دوربینی کنند.
وی ثبت جهانی کلاش، تئاتر خیابانی مریوان، شب های فرهنگی، هفته‌های فرهنگی و ... را بهترین فرصت ها برای معرفی استان کردستان دانست .
عدم وجود آنالیز محیطی از مشکلات اصلی حوزه گردشگری کردستان است
سوران احمدی زاد مدرس دانشگاه های استان کردستان، در ادامه این میزگرد با اشاره به اینگه گردشگری یکی از عوامل اصلی توسعه در سطح کشور و به طبع آن استان کردستان است اظهار کرد: یکی از ویژگی های دوست داشتنی گردشگری کم کردن فاصله طبقاتی بین کشورهای فقیر و غنی است .
وی عدم وجود آنالیز محیطی را یکی از مشکلات اصلی حوزه گردشگری استان دانست و افزود: متاسفانه ما تا کنون نتوانسته ایم به تنهایی مزایا و نقاط قوت خود را ببینیم بدون اینکه نظاره گر تهدیدات محیطی و نکات قوت سایر استانها در محدوده خود باشیم، لذا باید با تدوین یک برنامه جامع گردشگری برای استان نقاط ضعف و قوت استان های هم جوار را شناسایی کنیم .
این مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه گردشگری، بیان کرد: با توجه به پژوهش های صورت گرفته در این راستا، بحث فرهنگی بودن استان کردستان یکی از نقاط قوت استان نسبت به استان های همجوار است که خود مقام معظم رهبری نیز بسیار زیبا به این موضوع اشاره کرده اند .
" گردشگری رویداد" از درآمدزاترین گونه های توریسم است
وی عنوان کرد: امروزه "گردشگری رویداد" یکی از درآمزاترین گونه های توریسم است که در تمام قاره های جهان به آن پرداخته می شود و سعی برآن است که رویدادهای مهم منطقه مربوطه احیا و فعال شود .
احمدی زاد، با تاکید بر اینکه کردستان رویداهای فرهنگی زیادی دارد عنوان کرد: این رویدادها پس از احیا شدن، باید برندسازی شود که این امر خود شیوه های مختلفی دارد .
وی تبلیغات و بازارسازی را از جمله روش های برندسازی و توسعه ی گردشگری رویداد اعلام و تصریح کرد: ما باید سعی کنیم که با استفاده از روش ها و مهارت های بسیار ساده رویدادهای فرهنگی استان را احیا و برندسازی کنیم .
این پژوهشگر حوزه گردشگری کردستان، قصه سازی را یکی دیگر از این روش های ساده دانست و افزود: ما هیچ وقت نتوانسته ایم در رسانه های خود برای اماکن تاریخی و رویدادهای خود قصه سازی کنیم. بیان کردن داستان برای یک بنای تاریخی و آثار فرهنگی موجب ماندگار شدن این آثار در ذهن گردشگر و مخاطب می شود بنابراین یکی از رسالت های مهم رسانه ها این است که بتواند در این راستا فعالیت داشته باشند .
وی در ادامه سخنان خود گفت: به طور کلی در طی آینده پژوهی که برای توسعه استان مطرح شده دو فاکتور می تواند توسعه به ارمغان بیاورد که یکی از آنها ترانزیت است، بر همین اساس مرزی بودن استان را نباید به عنوان یک تهدید بلکه باید به عنوان فرصت دانست .
احمدی زاد، گردشگری را دومین عامل توسعه ی استان اعلام و بیان کرد: این صنعت مهم همانند سایر کشورهای جهان نیز می تواند برای استان ما هم توسعه اقتصادی به دنبال داشته باشد لذا باید سعی کنیم این دو فاکتور مهم را با برنامه ریزی و مدیرت درست ساماندهی کنیم .
فرهنگ سازی برای گردشگری بین عموم مردم شکل نگرفته است
وی بیان کرد: متاسفانه تا کنون عزمی ملی و حتی استانی به طور جدی برای معرفی گردشگری به عنوان بیزینس در بین مردم صورت نگرفته است و این مهم باید صورت گیرد، چرا که انتفاع مالی برای مردم مهم بوده و ما باید تفهیم کنیم که گردشگری سودآور است .
وی افزود: به طور مثال در حال حاضر محلات منطقه "هورامان" به خیابان تبدیل شده و بنگاه های اقتصادی زیادی دارد و این به تشخیص خود مردم منطقه اتفاق افتاده، چرا که برای آنها سودآوری داشته است .
این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه گردشگری در سطح کلان به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می شود گفت: سازمان گردشگری و میراث فرهنگی در حد توانایی خود کارهای مهمی انجام داده اما با این وجود ضعف ها و کمبودهای زیادی در بخش دولتی داریم .
وی با تاکید بر اینکه تامین زیرساخت به بخش دولتی برمی گردد عنوان کرد: در بیزینس نیاز است که "دولت قوی اما کوچک باشد" به این معنی که دولت باید تسهیل گر و یک ناظر قدرتمند بوده و با تخصیص اعتبار لازم و اخذ مجوز آسان کار خود را به طور اصح انجام دهد .
احمدی زاد افزود: این مسایل انتقاداتی است که بخش دولت به طور عام گرفتارش است و متاسفانه آمار نشان می دهد ایران در زمینه آزادی کسب و کار رتبه خوبی ندارد که اثرات این ها به استانها برمی گردد .
وی اعلام کرد: حل بخشی از این مشکلات به سطح کلان گردشگری برمی گردد که می تواند با مبحث بازاریابی حل شود .
وی گفت: بخش خصوصی می تواند بهترین بازاریاب باشد و زمانی که ما بتوانیم سرمایه گذار جذب کنیم می توانیم شبکه تشکل دهیم .
مدیریت ارتباط با مشتریان در کردستان ضعیف است
این پژوهشگر حوزه گردشگری استان ادامه داد: متاسفانه بخش خصوصی ما تا کنون شبکه مشتری ایجاد نکرده و وارد بحث crm نشده است .
وی بیان کرد: آژانس های مسافرتی ما ارتباط ضعیفی با مشتری دارند و در راستای مدیریت ارتباط با مشتریان ضعیف عمل کرده اند .
وی گفت: آژانس های مسافرتی ما نمی توانند شرایط را برای سفر دوباره گردشگر به استان فراهم کنند و این در حالی است که ما به تکرار سفر نیاز داریم و باید با ایجاد جاذبه های جدید بتوانیم این زمینه را برای گردشگران فراهم کنیم که تحقق این مهم خود نیاز به توسعه همه جانبه گردشگری دارد .
احمدی زاد، بیان کرد: یکی از معضلاتی که در بخش زیر ساخت های نرم داریم بحث منابع انسانی است که خلاء این مهم در صنعت گردشگری کشور و بالاخص استان کردستان حس می شود .
وی افزود: ما نیروی متخصص توانمند در بخش گردشگری نداریم و این معضل فقط مختص استان مانیست اما در کردستان نمود بیشتری دارد، چراکه هم سبقه گردشگری به معنای مدرن امروزه در آن کمتر است و هم دانشگاه‌های استان رشته های گردشگری ندارند و پذیرای دانشجویان این رشته نیستند .
این استاد دانشگاه تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر رشته های مدیریت گردشگری، جهانگردی، مشتقات گردشگردی و رشته جدید کارآفرینی گردشگری را در استان کردستان نداریم. در دانشگاه کردستان و مرکز علمی کاربردی میراث فرهنگی و گردشگری این رشته را به صورت جزء داریم که تعداد دانشجویان آن خیلی کم است .
وی تاکید کرد: توسعه گردشگری در استان نیازمند معرفی رشته و صنعت گردشگری بین جوانان و مردم است تا در جامعه ایجاد جذبه کند و به صورت اتوماتیک مردم به این رشته جذب شوند .
احمدی زاده، اعلام کرد: این رشته باید انتفاع مالی برای فرد داشته باشد تا فرد خود به خود به دنبال آن برود .
وی ادامه داد: دانشگاه ها می‌توانند با تربیت نیروهای قوی این پیام را هم به بخش دولتی و هم به بخش خصوصی بدهند که می توانند واسط بین این دو بخش شوند، یعنی هم برای بخش خصوصی و هم برای بخش دولتی نیرویی توانمند تربیت کنند و هم از طریق استارت آپ ها و کارگاه ها و کلاس های آموزشی این دو بخش را به هم نزدیک کند .
این استاد دانشگاه با اشاره به برگزاری جلسات دورهمی جهاددانشگاهی گفت: برگزاری این جلسات دورهمی باعث می شود تا دو بخش خصوصی و دولتی بدون واسطه و به صورت مستقیم با هم روبه رو شده و مشکلات خود را بیان کنند .
وی عنوان کرد: ما باید آرام آرام گردشگری را به سمت آکادمیک بودن ببریم چرا که در حال حاضر دوران اقتصاد و شکار به سر آمده و دوران اقتصاد تجربه شکل گرفته است به این معنی که سرمایه‌گذاری می‌کنیم تا تجربه لذت بخش کسب کنیم .
احمدی‌زاد به بخش مزیت رقابتی چه برای بخش خصوصی و چه برای بخش دولتی اشاره کرد و افزود: ما باید بدانیم که مزیت رقابتی در بخشی از گونه های گردشگری که مزیت کار کردن در آن نسبت به استان های همجوار برای ما راحت تر است وجود دارد از جمله فرهنگی، اکوتوریسم و طبیعت گردی که علاوه بر این موارد همچنین می توان به گردشگری سلامت و ورزش هم اشاره کرد .
وی عنوان کرد: ما همچنین می توانیم در استان کردستان با توجه به شرایط بالقوه استان، گردشگری مذهبی و ورزشی را در استان توسعه دهیم .
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: باید قبل از فراهم سازی از استراتژی تمرکز استفاده کرده و تعیین کنیم که چه نوع گردشگری را می توانیم جذب کنیم .
وی یادآور شد: دانشگاه می تواند رابط خیلی قوی بین بخش خصوصی و دولتی با تامین نیروی انسانی متخصص و توانمند باشد .
این استاد دانشگاه با اعلام اینکه "اقتصاد خلاق" از صنایع فرهنگی بهره می گیرد تاکید کرد: کردستان ظرفیت و شرایط فعال شدن گردشگری خلاق را دارد و شناسایی خلاقیت هایی که منجر به توسعه گردشگری می شود از وظایف بخش خصوصی است .
وضعیت نامناسب جاده های استان امکان تردد برای مسافران را سخت کرده است
خالدی، مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی و گردشکری استان کردستان با بیان اینکه اگر در سطح ملی انگیزه ای برای توسعه گردشگری وجود نداشته باشد این انگیز در استان ما باید تقویت و ایجاد شود چرا که کردستان هیچ گونه صنعتی ندارد .
وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در این حوزه توسعه اقتصادی استان را به دنبال دارد افزود: اداره کل میراث فرهنگی با داشتن سه بال اصلی صنایع دستی، حوزه گردشگری و حوزه آثار تاریخی اعتبارات بسیار کمی نسبت به سایر ارگان ها دارد و این خود جای تاسف بوده و درآور است .
مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان، عنوان کرد: زیر ساخت فاکتور اصلی توسعه ی گردشگری است، ما در حال حاضر زیر کار قرارداریم و بخش زیر ساخت استان کردستان بسیار ضعیف است .
وی با تاکید بر اینکه جذابیت برای جذب گردشگر جدید نیازمند تقویت زیرساخت است خاطرنشان کرد: متاسفانه وضعیت نامناسب جاده های استان امکان تردد برای مسافران را سخت و ترس آور کرده است .

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پروانه کسب با 30 درصد تخفیف در سروآباد صادر می شود

15 میلیارد ریال کالا و 520 هزار دلار قاچاق در کردستان کشف شد

طرح ملی سنجش قامت زنان روستایی در سروآباد اجرا شد

تردد انواع کشنده در برخی محورهای کردستان ممنوع است

سه انیمیشن 100 ثانیه ای حوزه هنری کردستان آماده نمایش شد

صندوق قرض الحسنه اشتغال در روستاهای سروآباد ایجاد می شود

11 واحد گردشگری غیر مجاز در سنندج شناسایی شد

11 واحد از اماکن عمومی غیر مجاز پلمپ شدند

خودروهای فاقد زنجیر چرخ اجازه تردد در جاده‌های کردستان را ندارند

جاده های کردستان لغزنده است

عوامل ترور راننده آمبولانس کامیاران دستگیر شدند

مستمری مددجویان در لایحه بودجه 98 افزایش دارد

کولاک تردد در پنج محور ارتباطی کردستان را مشکل کرده است

تردد کامیون ها در گردنه های کردستان ممنوع شد

16 هزار مشترک روستایی در کردستان به اینترنت پرسرعت متصل هستند

کارگاه آموزشی کاربرد خط در گرافیک در سنندج برگزار می شود

هواشناسی: بارورسازی ابر‌ها بر کم آبی اثر ندارد

تولیدات رسانه ای به زبان کُردی کم است

91 دستگاه کنتور هوشمند روی چاه های آب کردستان نصب شد

کردستانی ها امسال 350 هزار جلد کتاب را به امانت گرفتند

هیچ کدام از مدیران کردستان شامل قانون بازنشستگی کشور نمی شوند

فاز نخست میز خدمت الکترونیکی در شهرداری سنندج راه اندازی شد

پرداخت 20 میلیارد تومان تسهیلات به نیازمندان کردستانی در سال جاری

50123 مرسوله پستی در کردستان به صورت الکترونیک جابجا شد

تردد در جاده های سروآباد فقط با زنجیر چرخ امکانپذیر است

624 خانه بهداشت در روستاهای استان کردستان فعال است

بارش برف در محورهای مواصلاتی شهرستان‌های بانه - مریوان - دیواندره

گفتگو با پری زنگنه؛ بانوی اپرای ایران

مشکل اصلی ساماندهی دستفروشان انتخاب مکان مناسب است

معرفی طرح های سرمایه گذاری دارای توجیه در اولویت قرار دارد

875 اصله درخت در سنندج قربانی بارش برف شد

اجرای عمومی چند روایت مجهول و روزانه در سنندج آغاز شد

گاز گرفتگی زوج جوان سنندجی را به کام مرگ کشاند

تصادف در جاده سنندج – مریوان به مرگ یک نفر انجامید

تجاری سازی 93 محصول فناور در کردستان/93 شرکت فناور فعالیت دارند

مه گرفتگی دید افقی در جاده سنندج - مریوان را کاهش داد

مه و یخ زدگی جاده های کردستان موجب اختلال در ترددها شده است

رسانه‌ها نقش اثرگذاری در برقراری امنیت جامعه برعهده دارند

58 درصد مشترکان کردستان قبوض برق را غیرحضوری پرداخت کردند

28 دستگاه ماشین آلات برف روب و نمک پاش در نقاط مختلف سنندج مستقر می شوند

حدود 590 بیمار آلوده به ایدز در کردستان شناسایی شدند

فراخوان نخستین جشنواره استانی تئاتر ماه "وتار" اعلام شد

خیران بیش از 49 میلیارد ریال به بخش سلامت کردستان کمک کردند

267 کودک کردستانی زیر پوشش طرح حامی بهزیستی قرار گرفتند

سند الگوی پیشرفت نسخه شفابخش توزیع نامتوازن جمعیتی

تاکنون گزارشی از خسارت جانی زلزله در کردستان نداشته‌ایم

محور سروآباد - پاوه به علت بارش برف مسدود شد

کردستان می تواند قطب گردشگری سلامت ایران باشد

مالکیت و مدیریت خضر زنده با اوقاف و امور خیریه کردستان است

اجرای طرح کتابفروشی به وسعت کردستان/ آغاز ثبت نام طرح پاییزه کتاب