عصر کرد

آخرين مطالب

«نون خ»؛ «پایتخت»ی برای کُردزبانان فرهنگي

«نون خ»؛ «پایتخت»ی برای کُردزبانان

  بزرگنمايي:

عصرکرد- سعید آقاخانی، علی صادقی، سیروس میمنت، نعیمه نظام دوست، فریده سپاه منصور، ندا قاسمی، شیدا یوسفی، هدیه بازوند، امیر وفایی ( نویسنده) و مهدی فرجی (تهیه کننده) در این نشست حضور داشتند .

در ابتدای نشست مهدی فرجی، تهیه‌کننده گفت: پخش سریال به پایان رسید و مورد استقبال قرار گرفت. از صدا و سیما تشکر می‌کنم و همچنین از همکارانمان مانند آقای وفایی که با قلم زیبا این کار را نوشتند. متن این کار را به هرکس دادیم تا بخواند علاقه‌مند شد. اما به دلیل بعضی شرایط برای انتخاب بازیگر سختی داشتیم. سعید آقاخانی در نهایت بازیگران را انتخاب کرد. تیم این کار صبوری و تلاش کردند و در شرایط سخت آب و هوایی بودیم. ما برای لوکیشن نگران بودیم و عوامل به عشق مردم سختی‌ها را پشت سر گذاشتند. از آقای آقاخانی تشکر می‌کنم و همچنین بازیگران که انصافاً حرفه‌ای دور هم جمع شدند و بسیار حرفه‌ای ظاهر شدند و ترکیب خوب و ایده‌آلی فراهم کردند که کار مورد توجه قرار گرفت .

فرجی سپس گفت: سازمان صداوسیما اعلام کرد که پربیننده‌ترین سریال نوروزی، «نون. خ» است. همچنین از اهالی کُردنشین سپاسگزاریم. آن‌ها صبوری کردند و حتی نخبگان یادداشتی دادند. این ویژگی‌ها برای آقای آقاخانی کار فصل دوم را سخت می‌کند. ساخت فصل دوم سفارش داده شده است اما زمان مشخص نیست و می‌خواهیم امروز درباره آن با مدیران صحبت کنیم .

او ادامه داد: سریال «نون خ» لبخند بر لب می‌آورد. متأسفانه موقع پخش سیل آمد و دلمان می‌خواست همه مردم ببینند .

فرجی ضمن اظهار همدردی با مردم سیل‌زده اظهار کرد: شادی و نشاطی که این سریال به وجود آورد را به مردم تقدیم می‌کنیم و امیدواریم همه اقوام خود را در این سریال ببینیم و سهمشان ادا شود .

تهیه‌کننده «نون خ» در ادامه گفت: فیلمبرداری این سریال در زمستان انجام شد و در نتیجه باید لوکیشن محدودتری انتخاب می‌کردیم. بخشی از تصویربرداری در کردستان و بخشی در تهران بود و اتفاقاً بخشی از تحسین مردم برای لوکیشن سریال بود. همچنین برای تولید تیتراژ یک گروه مستقل رفتند تا تصویربرداری کنند. لوکیشن خارجی و زیبا کم نبود .

سیروس میمنت هم در این نشست بیان کرد: بازخوردهای سریال خوب بود. برای برخی کارها گارد گرفته می‌شود اما ما در این کار این مسائل را نشنیدیم و ندیدیم .

او اظهار کرد: اگر کاری صادقانه باشد، مردم خوشحال می‌شوند و حمایت می‌کنند. حتی یک نفر امروز تماس گرفت و گفت اگر قسمت بعدی این سریال ساخته نشود، سر پل صراط جلوی شما را می‌گیریم .

سعید آقاخانی، بازیگر و کارگردان سریال «نون خ» هم بیان کرد: از عوامل سریال تشکر می‌کنم زیرا کار سختی داشتیم و هماهنگی می‌خواست. آقای فرجی ما را حمایت کردند. یک یا دو متر برف در کردستان بود و نمی‌توانستیم با گروه 40 و 50 نفره به آنجا برویم زیرا به این شکل به نوروز نمی‌رسید. برای انتخاب بازیگر، آقای مصطفی تنابنده به سنندج و کرمانشاه رفت. آقای زین‌العابدین (مدیر شبکه یک) هم پشت کار ما بودند و از همه تشکر می‌کنم و برخورد مردم را خوب دیدم .

او ادامه داد: به قومیت دیگری برای ساخت سریال فکر نکردیم اما دلم می‌خواهد ساخت سریال درباره این مناطق کُردنشین را ادامه دهیم و دوست داشتم مردم با این مناطق آشنا شوند .

فرجی همچنین گفت: وقتی آقای آقاخانی را دعوت کردیم، چند قسمت فیلمنامه را مرحوم الوند نوشته بود اما آقاخانی، فیلمنامه را نپسندید و تصمیم گرفت همین موضوع را با پرداختن به لهجه و قومیت بسازد .

امیر وفایی، نویسنده سریال «نون خ» هم در این نشست گفت: اصلاً شوخی با لهجه در سریال نداشتیم. خودم کرد نیستم و اصلاً درباره شوخی‌های کردستان آگاهی ندارم. برای همین سعی کردیم در متن، طنز موقعیت داشته باشیم تا شوخی قومیتی‌. متن کار طولانی شد چون آقایان فرجی و آقاخانی روی سریال وسواس داشتند. تلاش کردیم سریال به شکلی دربیاید که باب میل مردم شود. کمدی رئال نوشتن سخت است .

سعید آقاخانی در پاسخ به خبرنگار ایسنا درباره استفاده از بازیگران جدید در این سریال که چندان موفق به نظر نمی‌رسد و همچنین ظرفیت محدود برای شوخی با اقوام کُرد، گفت: ما با ویژگی فردی و قومی شوخی نمی‌کنیم و قصد نداریم هیچگاه این کار را با اقوام ایران انجام دهیم. من با این مساله که بازیگران جدید به سریال ما خدشه وارد کرده‌اند، مخالفم چون این بازیگران تا به حال در سریالی بازی نکرده‌اند و کارشان در «نون خ» با کار دیگری مقایسه نمی‌شود و مخاطبان درباره این بازیگران اطلاعاتی ندارند. برخی از بازیگران این سریال کُرد نبودند اما به خوبی نقش یک کُرد را بازی کردند. ما برای این سریال 200 بازیگر انتخاب کرده بودیم که 40 نفر به تهران آمدند و با آنها تمرین کردیم. به نظرم نقطه قوت سریال بعد از نویسندگی، بازیگری به ویژه بازیگران بومی بود .

او ادامه داد: رنگ و نور و لوکیشن تهران، تکراری است. مردم آن خطه ساده‌تر و دوست داشتنی‌تر هستند. لوکیشن تهران لو رفته است و اولین بار عروسی به این شکل را در تلویزیون نشان دادیم .

فرجی بیان کرد: انصافاً صداوسیما روی باز نشان داد و اجازه دادند نقدها انجام شود و از مدیر شبکه و گروه و پخش شبکه یک و مدیر صدا و سیمای سنندج تشکر می‌کنم .

علی صادقی، بازیگر «نون خ» هم گفت: دوست داشتم با سعید آقاخانی کار کنم . همیشه شخصیت من لجباز است. سعی کردیم در نقش‌های مختلف به این شکل بازی کنم .

وفایی اظهار کرد: آقای آقاخانی به آداب و سنن کردزبانان آشنا بودند و درباره همه موارد فیلمنامه صحبت می‌کردیم و ایشان برخی موارد را تذکر می‌دادند .

شیدا یوسفی نیز بیان کرد: آقای فرجی در بسیاری از سکانس‌ها حضور داشتند و کارمان از نظر ایشان دور نمی‌ماند .

ندا قاسمی هم چنین اظهار کرد: امروز که با مردم حرف می‌زدیم انرژی گرفتم و حتی یک نفر گریه کرد که سپاسگزارم به فرهنگ کُرد توجه کردید .

هدیه بازوند گفت: در هر کاری یک نفر باید باشد که وقتی خسته هستی تو را به جلو هل بدهد مثل آقای مصطفی تنابنده و آقای مهدی فرجی که زمان می‌گذاشتند .

فریده سپاه منصور بازیگر سریال نوروزی «نون.خ» هم چنین اظهار کرد: من می‌خواستم کردی باشم که در تهران زندگی می‌کند، نه تهرانی که در کردستان زندگی می‌کند. درواقع همین روند را هم در فیلم سینمایی مهمان مامان پیاده کردم .

 

در پایان نشست مدیرکل روابط عمومی صداوسیما خطاب به عوامل سریال «نون خ » گفت: رئیس رسانه ملی تمایل داشتند برای تقدیر از عوامل سریال در این جلسه شرکت کنند اما به دلیل جلسه‌ای کاری نتوانستند و من از جانب ایشان در این جلسه حضور دارم تا ضمن تقدیر از عوامل، پیام رئیس رسانه ملی را هم به عوامل سریال ابلاغ کنم که گفتند پس از مجموعه «پایتخت» سریال «نون.خ» کاری قوی و نوآور بود که این موضوع قابل تقدیر است

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جزئیات انهدام شبکه جاسوسی CIA در ایران

اعطای گواهی نامه ایران مهارت به بیش از 2 هزار دانش آموز کردستانی

مهلت ارسال اثر به نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت تمدید شد

طرح مهربانی در مهر برای کودکان استان‌های سیل زده کشور اجرا شد

مهلت ارسال آثار به نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت تمدید شد

هشت بقعه متبرکه کردستان میزبان طرح نشاط معنوی است

طرح احتمالی انگلیس برای مصادره دارایی‌های ایران

270 اثر به دبیرخانه جشنواره و نمایشگاه مد و لباس کُردی رسید

فراخوان دوازدهمین جشنواره کشوری داستان بانه اعلام شد

آیین گرامیداشت نخستین سالگرد شهادت نجاتگر کردستانی برگزار شد

ارسال 270 اثر به دبیرخانه جشنواره و نمایشگاه مد و لباس کُردی

مولاوردی: بار‌ها به روحانی گفتم وزیر زن معرفی کن

جدیدترین خبرها از جشنواره تئاتر خیابانی «مریوان»

وکیل حمید بقایی: او سکته مغزی کرده است

برنامه خودکفایی فرشتگان زمینی در مدارس بانیازهای ویژه اجرا می‌شود

فعالیت 200 جام باشگاه کتاب و کتابخوانی در کردستان

فیلم کوتاه "تنبیه" از کردستان به اسپانیا رسید

واعظی: درباره بنیه دفاعی کشور مذاکره نمی‌کنیم

جوانان باید در گام دوم انقلاب بیشتر نقش آفرینی کنند

آخرین وداع با معلم صابر/هنرمند خوشنویس در دامان خاک آرام گرفت

قطعنامه بازگشت به برجام در کنگره آمریکا

برترین های جشنواره تئاتر خیابانی سقز معرفی شدند

جزئیات محکومیت ریخته‌گران و عیسی شریفی

گردشگری، آیتم اصلی جشنواره تئاتر مریوان است

استاد صابر هنرمند برجسته تجسمی کردستان دار فانی را وداع گفت

اتاق مشایی در اوین را به نجفی دادند

نماینده ولی‌فقیه در سپاه: بدحجابی ترحم ندارد

جشن ازدواج 122 زوج دانشجو در دانشگاه کردستان برگزار شد

جاذبه‌های طبیعی کردستان گردشگران را فرا می‌خواند + عکس

"رویاها در اعماق" به ایتالیا رسید

ثبت نام 31 کتابفروشی کردستان در طرح تابستانه کتاب

ایجاد فضاهای آموزشی گام مهمی در توسعه فعالیت‌های اصلاحی است

تصویب محدودیت اختیارات جنگیِ ترامپ

تبیین نگاه تقریبی شهید شیخ‌الاسلام ضرورت شرایط امروز جامعه است

انصراف ترامپ از تحریم ظریف

برگزاری همایش شهید شیخ الاسلام موجب ترویج فرهنگ شهادت می‌شود

ادعای تلاش ایران برای توقیف نفت‌کش انگلیسی

سند تحول ستاد کانون‌های مساجد رونمایی می‌‌‌شود

استقبال ایران از نقش‌آفرینی مکرون در مساله برجام

محمدرضا خاتمی به سران قوا نامه نوشت

کردستان در حرکت به سمت قرآن و عترت سرآمد است

50 چهره شاخص قرآنی استان کردستان تجلیل شدند

دولت اسلامی باید برای رعایت مسئله عدالت تلاش کند

کردستان ظرفیت تبدیل شدن به قطب قرآنی کشور را داراست

انتشار 95 عنوان کتاب در کردستان

دهه کرامت فرصتی برای خدمت به مردم است

شبکه کردستان به دنبال بلوغ رسانه ای/مولفه های فرهنگی دراولویت است

معاون سپاه، ‌ناوهای آمریکایی‌ را تهدید کرد

سردار باقری: توقیف نفتکش بی‌پاسخ نمی‌ماند

عشق به اهل بیت(ع) زمینه‌ساز عشق به خداوند است