عصر کرد

آخرين مطالب

نماینده شهرهای سنندج، دیواندره و کامیاران در جمع خبرنگاران:

دانشکده اقتصاد و مدیریت در دانشگاه کردستان احداث می‌شود/ آقای رئیس جمهور برای افتتاح استخر به کردستان سفر نکنید اقتصادي

دانشکده اقتصاد و مدیریت در دانشگاه کردستان احداث می‌شود/ آقای رئیس جمهور برای افتتاح استخر به کردستان سفر نکنید

  بزرگنمايي:

عصر کرد - نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران و عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی از ساخت دانشکده اقتصاد و مدیریت در دانشگاه کردستان و اختصاص ردیف بودجه مشخص به آن در قانون بودجه سال 98 خبر داد.
به گزارش ایسنا، منطقه کردستان،سیدمهدی فرشادان، شامگاه شنبه(10 فروردین) در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران استان کردستان، به تشریح وضعیت بودجه کشور و استان کردستان در سال 98 پرداخت و اظهار کرد: ردیف بودجه مشخصی با عنوان «کمک به معیشت روحانیون و مدارس علوم دینی اهل سنت» در بودجه 98 درنظر گرفته شده است که میان استان‌های اهل سنت نشین کشور توزیع خواهد شد.
وی همچنین از اختصاص ردیف بودجه مشخص برای ساخت دانشکده اقتصاد و مدیریت در دانشگاه کردستان خبر داد و گفت: این ردیف بودجه با عنوان «احداث و تجهیز کتابخانه مرکزی»، «دانشکده صنایع و معادن قروه» و «دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه کردستان» در بودجه سال 98 لحاظ شده که امیدواریم کارهای اجرایی آن نیز امسال آغاز شود.
نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در ادامه سخنان خود عنوان کرد: سد سیازاخ دیواندره در سال 81 کلنگ زنی و در سال 92 توسط رئیس جمهور وقت به بهره برداری رسید؛ این سد می‌بایست در سال 94 احداث ساختمان آن به اتمام برسد که متاسفانه در این سال تکمیل نشد و ردیف بودجه آن نیز تمام شد.
وی اضافه کرد: برای آبگیری کامل این سد ردیف بودجه مشخصی در بودجه سال 98 با عنوان «تکمیل ساختمان سد و شبکه آبیاری و زهکشی سد سیازاخ» در نظر گرفته شده است که با تکمیل سد منفعت آن به کشاورزان این منطقه نیز خواهد رسید.
فرشادان به پروژه آبرسانی به شهر کامیاران که قرار بود از سد گاوشان صورت گیرد نیز اشاره و ادامه داد: در گذشته ردیف بودجه خاصی برای این پروژه لحاظ نشده بود اما خوشبختانه توانستیم با عنوان «آبرسانی به شهرهای سنندج و کامیاران» ردیف بودجه مشخصی را نیز برای این پروژه در بودجه سال 98 اختصاص دهیم که علاوه بر این، سه میلیارد تومان دیگر نیز برای این پروژه درنظر گرفته شده است.
اختصاص 14 میلیارد دلار اعتبار برای خرید کالاهای اساسی مردم
عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در بخشی دیگر از سخنان اظهار کرد: سال 97 معیشت مردم به دلیل وجود تحریم‌های اقتصادی تحت شعاع قرار گرفت که برای کاهش فشارهای اقتصادی و بهبود وضع معیشت مردم در بودجه سال 98 برای خرید کالاهای اساسی بالغ بر 14 میلیارد دلار اعتبار درنظر گرفته شده است که به شکل کارت‌های اعتباری به مردم اعطاء خواهد شد.
وی بحث اشتغال را نیز یکی از بزرگترین دغدغه‌های کشور دانست و اعلام کرد: در بودجه سال 98 تسهیلات کم‌بهره‌ای نیز برای ایجاد اشتغال در شهرها و روستاها در نظر گرفته شده است.
فرشادان همچنین ذکر کرد: پنج هزار میلیارد تومان تسهیلات با بهره چهار درصد نیز برای ایجاد اشتغال افراد تحت پوشش‌ کمیته امداد و بهزیستی در نظر گرفته شده که سه هزار و 500 میلیارد تومان آن به مدددجویان کمیته امداد و یک هزار و 500 میلیارد تومان دیگر آن نیز به مددجویان بهزیستی تعلق خواهد گرفت.
وی اختصاص اعتبار برای رفع فقر مطلق را نیز از دیگر مواردی دانست که در بودجه سال 98 لحاظ شده و در این راستا گفت: افرادی که تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی از جمله کمیته امداد و بهزیستی نیستند و یا پشت نوبتی هستند در بودجه سال 98 بالغ بر هشت هزار و 400 میلیارد تومان در نهادهای حمایتی برای کمک به رفع فقر مطلق این افراد در نظرگرفته شده است.
نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران گفت: اعتبارات مربوط به بخش اشتغال استان کردستان هنوز مشخص نشده که چه میزان است اما در سال گذشته بالغ بر یک هزار میلیارد تومان در دو بخش اشتغال فراگیر شهری و پایدار روستایی به استان اختصاص یافت که امسال نیز تلاش می‌کنیم اعتبارات خوبی را برای این بخش بگیریم.
وی در ادامه به سوالات خبرنگاران استان در بخش‌های مختلفی پاسخ داد که در مورد سوالی با عنوان آخرین وضعیت منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان اظهار کرد: وضعیت مناطق آزاد تجاری در حال حاضر دارای کمترین میزان چالش است اما وضعیت مناطق ویژه اقتصادی دارای اشکالاتی است که بیشترین تمرکز کمیسیون اقتصادی مجلس هم اکنون بر روی مناطق ویژه اقتصادی است و پس از آن به وضعیت مناطق آزاد نیز بررسی خواهد شد.
حمایت نمایندگان از مدیرانی که صادقانه به مردم خدمت می‌کنند
فرشادان در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم حمایت برخی از نمایندگان استان از مدیران فعال استانی گفت: مجمع نمایندگان استان از مدیرانی که صادقانه برای مردم کار می‌کنند حمایت کرده و می‌کند اما با مدیرانی که منافع مردم را زیرسوال برده و به خاطر منافع شخصی خود منافع مردم را فدا کنند قاطعانه برخورد خواهد کرد.
وی ادامه داد: در راستای منافع استان با هیچ کسی عقد اخوت نبسته‌ام اما از هر مدیری که خدمتگذار واقعی مردم بوده حمایت کرده‌ام.
نماینده سنندج همچنین در مورد رقابت دو استان کردستان و کرمانشاه بر سر ثبت یکی از این دو استان به عنوان پایتخت نوروز ایران عنوان کرد: این موضوع همواره یکی از چالش‌های ما بین این دو استان بوده است و مدیران هر دو استان در این زمینه تلاش کرده‌اند، هرچند شاید کرمانشاه تلاش‌های بیشتری را انجام داده باشد اما تلاش‌های ما نیز ادامه دارد تا این قضیه را حل و فصل کنیم.
وی در مورد کمک به شهرداری استان نیز اظهار کرد: شهرداری‌های استان کردستان ضعیف هستند و از عهده مخارج خود بر نمی‌آیند. در جلسه‌ای که با آقای جمالی نژاد رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور داشتیم، توانستیم اعتبارات خوبی را برای شهرداری‌های استان بگیریم و خوشبختانه مطالبات و حقوق اقشار زیرمجموعه شهرداری‌های حوزه انتخابیه بنده در 28 اسفندماه پرداخت شد.
پیگیری وضعیت استخدامی‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی
فرشادان در مورد استخدامی‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز گفت: بنده مکاتبه‌ای با سازمان بازرسی مبنی بر اخراج این افراد نداشته‌ام و از 90 نفری که دو سال است در بخش‌های خدماتی این دانشگاه مشغول به کار شده‌اند و به نان شب محتاج خود هستند حمایت کرده و می‌کنم.
وی اضافه کرد: بنده در این مورد از وزیر بهداشت شکایت کردم و ایشان در کمیسون اصل 90 دستور صادر کردند که جلوی این اخراج‌های بی‌رویه گرفته شود؛ در این میان، افراد مقتدری مشغول کارشکنی و اخراج این افراد بودند که دوباره وزیر را مطلع کردیم و ایشان تیمی را از تهران برای بررسی این موضوع اعزام کردند. خوشبختانه در نهایت قرارداد جدیدی با این افراد بسته شده و بنده نیز با کسانی که جلوی کار این افراد مظلوم را بگیرند برخورد خواهم کرد.
عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: از وضعیت ورزش استان نیز انتقاد دارم چون آنگونه که باید از قهرمانان ملی استان حمایت نشده است. ورزش همگانی و فضاهای ورزشی ما توسعه نیافته و به هیات‌های ورزشی و ورزش شهرستان‌های ما نیز بها داده نشده است.
استخر دیواندره پس از 13 سال تعطیلی هنوز شروع به کار نکرده است
وی با اشاره به اینکه استخر شهرستان دیواندره 13 سال است که تعطیل شده و هنوز راه اندازی نشده است، ادامه داد: پنج میلیارد تومان به استخر دیواندره اختصاص داده شد و قرار بود که این استخر در دهه فجر امسال افتتاح شود اما نگذاشتند. این طرح را گذاشته‌اند تا آقای رئیس جمهور بیاید و آن را افتتاح کند.
فرشادان ادامه داد: بنده می‌گویم که آقای رئیس جمهور برای افتتاح این استخر به کردستان سفر نکنید بلکه برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم و حل اینکه کردستان علیرغم داشتن محرومیت، در تورم نقطه به نقطه استان اول کشور بوده به این استان سفر کنید.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استفاده از تجربیات گذشتگان راهکاری برای رفع مشکلات امروز است

سنگ آهن کردستان خام فروشی نمی شود

225 طرح در کردستان تسهیلات اشتغال فراگیر دریافت کردند

2 میلیارد و 140 میلیون مترمکعب حجم مخزن سدهای کردستان پر است

بیش از 5 هزار واحد مسکونی در کامیاران مقاوم سازی شد

بیش از 2 تُن محصولات فرعی مراتع در مرز باشماق کشف شد

رونق تولید نیازمند حمایت از تولیدات بومی است

ضریب نفوذ تلفن همراه اول در کردستان به 111 درصد رسید

بیش از یک هزار میلیارد ریال به شهرداری های کردستان پرداخت شد

کشت بهاره در مزارع کردستان آغاز شد

78 کیلومتر از شبکه آبرسانی روستایی کردستان فرسوده است

30 هکتار زمین زراعی کردستان زیر کشت زعفران رفت

بیش از 111 هزار هکتار اراضی کشاورزی در کردستان بیمه است

بیش از 70 هزار تماس با سامانه 122 کردستان ثبت شد

اشتغال و توسعه اقتصادی مهمترین مطالبه جوانان سقزی از مسئولان است

معاون استاندار کردستان: رونق تولید نسخه دردهای اقتصادی است

احتمال سرمازدگی باغات در کردستان وجود دارد

سه متخلف عرصه منابع طبیعی مریوان به مراجع قضایی معرفی شدند

43 میلیارد ریال اعتبار به شهرستان سروآباد اختصاص داده شد

66 پروانه کاربرد علامت استاندارد در کردستان صادر شد

500 مترمکعب خاک برداری در گردنه صلوات آباد سنندج انجام شد

مایه کوبی دام ها در کردستان از مرز هشت میلیون راس گذشت

پرداخت تسهیلات پایدار در کردستان به بیش از 2 هزار میلیارد ریال رسید

بیش از 37 میلیون دلار از محصولات شرکت های تعاونی کردستان صادر شد

تولید تنها نماند - ژاله گرگانی*

410 میلیارد ریال برای احداث راه آهن میاندوآب - سقز مصوب شد

بیش از 6 میلیون مترمکعب آب به آبخوان های کردستان برگشت

2200 اصل نهال در میادین شهر سنندج غرس می‌شود

خسارت سیل و بارندگی به بخش کشاورزی کردستان به 680 میلیارد ریال افزایش یافت

900 میلیارد تومان برای اتمام پروژه‌های بزرگراهی کردستان نیاز است

عراق و اقلیم کردستان، فرصتی بسیار عالی برای توسعه صادرات است

جابجایی بیش از سه میلیون و 376 هزار مسافر از طریق پایانه های مسافربری سنندج

اهدای نهال صنوبر رایگان به کشاورزان کردستانی

بارندگی‌های امسال نویدبخش رونق کشاورزی کردستان است

منابع آبی باید به صورت صحیح مدیریت شود

حمایت بانک‌ها از بخش تولید موجب تسریع روند توسعه کردستان می‌شود

مصرف بیش از 26 میلیون لیتر بنزین در تعطیلات نوروز 98

45 روستای کردستان گازرسانی می‌شوند

ضبط و معدوم سازی 427هزار قطعه جوجه یک روزه در سال جدید

بیش از یک هزار کامیون ترانزیتی در راه باشماق هستند

بجای مانع تراشی صادرات را توسعه دهیم

ضریب خود اتکایی تولید دانه های روغنی کردستان به 84 درصد رسیده است

196 هزار راس دام سبک با مجوز دامپزشکی از کردستان خارج شده است

کردستان از حضور سرمایه‌گذاران توانمند در بخش گردشگری استقبال می‌کند

محموله تلفن همراه در سقز توقیف شد

کردستانی‌ها سال گذشته 2.3 میلیارد تومان صدقه پرداخت کردند

شناخت شهر سنندج مردم محوری است

بیش از 24 هزار فقره مجوز بهداشتی حمل در کردستان صادر شد

رفع تصرف 478 هزار مترمربع از اراضی ملی در سال گذشته

کشف 230دستگاه کولرگازی قاچاق در بانه