عصر کرد

آخرين مطالب

نماینده شهرهای سنندج، دیواندره و کامیاران در جمع خبرنگاران:

دانشکده اقتصاد و مدیریت در دانشگاه کردستان احداث می‌شود/ آقای رئیس جمهور برای افتتاح استخر به کردستان سفر نکنید اقتصادي

دانشکده اقتصاد و مدیریت در دانشگاه کردستان احداث می‌شود/ آقای رئیس جمهور برای افتتاح استخر به کردستان سفر نکنید

  بزرگنمايي:

عصر کرد - نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران و عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی از ساخت دانشکده اقتصاد و مدیریت در دانشگاه کردستان و اختصاص ردیف بودجه مشخص به آن در قانون بودجه سال 98 خبر داد.
به گزارش ایسنا، منطقه کردستان،سیدمهدی فرشادان، شامگاه شنبه(10 فروردین) در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران استان کردستان، به تشریح وضعیت بودجه کشور و استان کردستان در سال 98 پرداخت و اظهار کرد: ردیف بودجه مشخصی با عنوان «کمک به معیشت روحانیون و مدارس علوم دینی اهل سنت» در بودجه 98 درنظر گرفته شده است که میان استان‌های اهل سنت نشین کشور توزیع خواهد شد.
وی همچنین از اختصاص ردیف بودجه مشخص برای ساخت دانشکده اقتصاد و مدیریت در دانشگاه کردستان خبر داد و گفت: این ردیف بودجه با عنوان «احداث و تجهیز کتابخانه مرکزی»، «دانشکده صنایع و معادن قروه» و «دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه کردستان» در بودجه سال 98 لحاظ شده که امیدواریم کارهای اجرایی آن نیز امسال آغاز شود.
نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در ادامه سخنان خود عنوان کرد: سد سیازاخ دیواندره در سال 81 کلنگ زنی و در سال 92 توسط رئیس جمهور وقت به بهره برداری رسید؛ این سد می‌بایست در سال 94 احداث ساختمان آن به اتمام برسد که متاسفانه در این سال تکمیل نشد و ردیف بودجه آن نیز تمام شد.
وی اضافه کرد: برای آبگیری کامل این سد ردیف بودجه مشخصی در بودجه سال 98 با عنوان «تکمیل ساختمان سد و شبکه آبیاری و زهکشی سد سیازاخ» در نظر گرفته شده است که با تکمیل سد منفعت آن به کشاورزان این منطقه نیز خواهد رسید.
فرشادان به پروژه آبرسانی به شهر کامیاران که قرار بود از سد گاوشان صورت گیرد نیز اشاره و ادامه داد: در گذشته ردیف بودجه خاصی برای این پروژه لحاظ نشده بود اما خوشبختانه توانستیم با عنوان «آبرسانی به شهرهای سنندج و کامیاران» ردیف بودجه مشخصی را نیز برای این پروژه در بودجه سال 98 اختصاص دهیم که علاوه بر این، سه میلیارد تومان دیگر نیز برای این پروژه درنظر گرفته شده است.
اختصاص 14 میلیارد دلار اعتبار برای خرید کالاهای اساسی مردم
عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در بخشی دیگر از سخنان اظهار کرد: سال 97 معیشت مردم به دلیل وجود تحریم‌های اقتصادی تحت شعاع قرار گرفت که برای کاهش فشارهای اقتصادی و بهبود وضع معیشت مردم در بودجه سال 98 برای خرید کالاهای اساسی بالغ بر 14 میلیارد دلار اعتبار درنظر گرفته شده است که به شکل کارت‌های اعتباری به مردم اعطاء خواهد شد.
وی بحث اشتغال را نیز یکی از بزرگترین دغدغه‌های کشور دانست و اعلام کرد: در بودجه سال 98 تسهیلات کم‌بهره‌ای نیز برای ایجاد اشتغال در شهرها و روستاها در نظر گرفته شده است.
فرشادان همچنین ذکر کرد: پنج هزار میلیارد تومان تسهیلات با بهره چهار درصد نیز برای ایجاد اشتغال افراد تحت پوشش‌ کمیته امداد و بهزیستی در نظر گرفته شده که سه هزار و 500 میلیارد تومان آن به مدددجویان کمیته امداد و یک هزار و 500 میلیارد تومان دیگر آن نیز به مددجویان بهزیستی تعلق خواهد گرفت.
وی اختصاص اعتبار برای رفع فقر مطلق را نیز از دیگر مواردی دانست که در بودجه سال 98 لحاظ شده و در این راستا گفت: افرادی که تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی از جمله کمیته امداد و بهزیستی نیستند و یا پشت نوبتی هستند در بودجه سال 98 بالغ بر هشت هزار و 400 میلیارد تومان در نهادهای حمایتی برای کمک به رفع فقر مطلق این افراد در نظرگرفته شده است.
نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران گفت: اعتبارات مربوط به بخش اشتغال استان کردستان هنوز مشخص نشده که چه میزان است اما در سال گذشته بالغ بر یک هزار میلیارد تومان در دو بخش اشتغال فراگیر شهری و پایدار روستایی به استان اختصاص یافت که امسال نیز تلاش می‌کنیم اعتبارات خوبی را برای این بخش بگیریم.
وی در ادامه به سوالات خبرنگاران استان در بخش‌های مختلفی پاسخ داد که در مورد سوالی با عنوان آخرین وضعیت منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان اظهار کرد: وضعیت مناطق آزاد تجاری در حال حاضر دارای کمترین میزان چالش است اما وضعیت مناطق ویژه اقتصادی دارای اشکالاتی است که بیشترین تمرکز کمیسیون اقتصادی مجلس هم اکنون بر روی مناطق ویژه اقتصادی است و پس از آن به وضعیت مناطق آزاد نیز بررسی خواهد شد.
حمایت نمایندگان از مدیرانی که صادقانه به مردم خدمت می‌کنند
فرشادان در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم حمایت برخی از نمایندگان استان از مدیران فعال استانی گفت: مجمع نمایندگان استان از مدیرانی که صادقانه برای مردم کار می‌کنند حمایت کرده و می‌کند اما با مدیرانی که منافع مردم را زیرسوال برده و به خاطر منافع شخصی خود منافع مردم را فدا کنند قاطعانه برخورد خواهد کرد.
وی ادامه داد: در راستای منافع استان با هیچ کسی عقد اخوت نبسته‌ام اما از هر مدیری که خدمتگذار واقعی مردم بوده حمایت کرده‌ام.
نماینده سنندج همچنین در مورد رقابت دو استان کردستان و کرمانشاه بر سر ثبت یکی از این دو استان به عنوان پایتخت نوروز ایران عنوان کرد: این موضوع همواره یکی از چالش‌های ما بین این دو استان بوده است و مدیران هر دو استان در این زمینه تلاش کرده‌اند، هرچند شاید کرمانشاه تلاش‌های بیشتری را انجام داده باشد اما تلاش‌های ما نیز ادامه دارد تا این قضیه را حل و فصل کنیم.
وی در مورد کمک به شهرداری استان نیز اظهار کرد: شهرداری‌های استان کردستان ضعیف هستند و از عهده مخارج خود بر نمی‌آیند. در جلسه‌ای که با آقای جمالی نژاد رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور داشتیم، توانستیم اعتبارات خوبی را برای شهرداری‌های استان بگیریم و خوشبختانه مطالبات و حقوق اقشار زیرمجموعه شهرداری‌های حوزه انتخابیه بنده در 28 اسفندماه پرداخت شد.
پیگیری وضعیت استخدامی‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی
فرشادان در مورد استخدامی‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز گفت: بنده مکاتبه‌ای با سازمان بازرسی مبنی بر اخراج این افراد نداشته‌ام و از 90 نفری که دو سال است در بخش‌های خدماتی این دانشگاه مشغول به کار شده‌اند و به نان شب محتاج خود هستند حمایت کرده و می‌کنم.
وی اضافه کرد: بنده در این مورد از وزیر بهداشت شکایت کردم و ایشان در کمیسون اصل 90 دستور صادر کردند که جلوی این اخراج‌های بی‌رویه گرفته شود؛ در این میان، افراد مقتدری مشغول کارشکنی و اخراج این افراد بودند که دوباره وزیر را مطلع کردیم و ایشان تیمی را از تهران برای بررسی این موضوع اعزام کردند. خوشبختانه در نهایت قرارداد جدیدی با این افراد بسته شده و بنده نیز با کسانی که جلوی کار این افراد مظلوم را بگیرند برخورد خواهم کرد.
عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: از وضعیت ورزش استان نیز انتقاد دارم چون آنگونه که باید از قهرمانان ملی استان حمایت نشده است. ورزش همگانی و فضاهای ورزشی ما توسعه نیافته و به هیات‌های ورزشی و ورزش شهرستان‌های ما نیز بها داده نشده است.
استخر دیواندره پس از 13 سال تعطیلی هنوز شروع به کار نکرده است
وی با اشاره به اینکه استخر شهرستان دیواندره 13 سال است که تعطیل شده و هنوز راه اندازی نشده است، ادامه داد: پنج میلیارد تومان به استخر دیواندره اختصاص داده شد و قرار بود که این استخر در دهه فجر امسال افتتاح شود اما نگذاشتند. این طرح را گذاشته‌اند تا آقای رئیس جمهور بیاید و آن را افتتاح کند.
فرشادان ادامه داد: بنده می‌گویم که آقای رئیس جمهور برای افتتاح این استخر به کردستان سفر نکنید بلکه برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم و حل اینکه کردستان علیرغم داشتن محرومیت، در تورم نقطه به نقطه استان اول کشور بوده به این استان سفر کنید.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

3 هزار شغل پایدار روستایی در کردستان ایجاد می‌شود

فعالیت مراکز خرید گندم در کردستان آغاز شد

ادارات مصرف برق را 10 درصد کاهش دهند

300 کیلووات سامانه انرژی خورشیدی در کردستان نصب شد

عملیات مکانیکی و آبخیزداری در حوزه آبخیز آلمانه سروآباد انجام شد

آیت‌الله جنتی باز هم دبیر شورای نگهبان شد

توزیع بیش از 23 میلیون لیتر نفتگاز یورو 4 در کردستان

روزانه حدود 280 دستگاه کامیون کالا از مرز باشماق ترانزیت می شود

صادرات گمرکات کردستان 12 درصد افزایش یافت

ورود و خروج مسافر از مرز باشماق مریوان افزایش یافت

6 پروژه راه‌ روستایی در دیواندره در حال اجراست

خطر افزایش تصرفات در اراضی ملی جدی گرفته شود

شیلان بانو، پیشرو در اشتغال و تولید

200 میلیارد ریال برای احداث منطقه ویژه اقتصادی بانه هزینه شد

شش پروژه بهسازی راه های روستایی در دیواندره فعال است

بیش از 316 میلیارد ریال به حساب مرزنشینان کردستان واریز شد

ساماندهی وضعیت کولبران در گرو فعال شدن واردات در مرز سیرابند است

قصه پر غصه آتش سوزی عرصه های طبیعی در کردستان/ تعداد حریق ها به 105 فقره رسید

خرید گندم در کردستان به 130 هزار تن رسید

دهیاری‌های کردستان 2600 میلیارد ریال کمک دولتی گرفتند

گندمکاران کردستانی بیش از 500 میلیارد ریال دریافت کردند

تولید تا توزیع کالا در قالب سامانه الکترونیک رصد می‌شود

کارفرمایان تا 13 شهریور فرصت استفاده از بخشودگی جرایم بیمه دارند

پروژه گازرسانی به 20 روستای سنندج در حال اجراست

روحانی: ادعای ناکارآمدی دولت دروغ است

نقش کردستان و استان های غربی را در دور زدن تحریم‌ها جدی بگیریم

سرپا ماندن صنعت در شرایط تحریم ها نشان از توان ماست

تخصیص ١85 میلیارد تومان تسهیلات به بخش تولید و صنعت کردستان

کارخانه تولید لوازم خانگی در کردستان تاسیس می‌شود

باید فکری به حال تولید کردستان کرد/دیران استانی منتظر آمدن دستی از غیب نباشند

دیدن جوانان بیکار در کردستان جای تعجب دارد/تنظیم بازار چالش اساسی

پرداخت185میلیارد تومان تسهیلات/41واحد صادرکننده فعال هستند

پرداخت بهای گندم کشاورزان کردستان ازابتدای هفته آینده شروع می شود

آموزش مؤلفه مهم در افزایش توان اقتصادی بانوان است

برگزاری دوره های آموزشی ارتباط بانوان بابازار کار را بیشتر می کند

صنایع زایشی از دل دانشگاه کردستان پدید می‌آید

افزایش 9 درصدی صادرات کردستان طی 3 ماهه نخست امسال

9 پروژه راهسازی روستایی سقز در حال بهسازی است

کمتر از 50 درصد تسهیلات رونق تولید در کردستان پرداخت شده‌ است

نظام تعرفه جایگزین مناسب ممنوعیت ورود کالا به شمال عراق

گندم محصولی راهبردی در تامین امنیت غذایی

60 هزار هکتار جنگل کاری در سراسر کشور انجام می شود

مشترکان کردستانی در ازای کاهش مصرف برق هدیه می گیرند

وجود 4 هزار و 800 همیار طبیعت در کردستان

عمارت مشیر دیوان بعنوان مرکز خلاق کسب و کارهای کردستان انتخاب شد

فعالیت قدیمی ترین آبخیزدارهای کشور در هورامان کردستان

بیش از یک میلیارد دلار کالا از مرز باشماق کردستان ترانزیت شد

1616 طرح در کردستان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی را دریافت کردند

عمارت مشیردیوان سنندج به خانه خلاق کسب و کار تبدیل می‌شود

تاکنون آماری از قاچاق گندم ثبت نشده است