عصر کرد

آخرين مطالب

سروآباد در محاصره زیبایی ها فرهنگي

سروآباد در محاصره زیبایی ها

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - سروآباد از شهرستان های سرسبز استان کردستان است که دارای جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی است که چشم هر بیننده ای را معطوف زیبایی های خالق هستی می کند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، با آمدن فصل بهار و تعطیلات نوروزی مردم به جاهای زیبا و دیدنی سفر می کنند تا در آغاز سال جدید تنوعی در زندگی روزمره خود داشته باشند سال نو را با شادابی و انگیزه بالا آغاز کنند.
بدون تردید همه جای ایران زیبا و دیدنی است و ارزش یک بار سفر به همه نقاط آن را دارد، استان کردستان هم به واسطه داشتن طبیعتی زیبا و دیدنی هرساله میزبان مسافران و مهمانان نوروزی است و در این بین سروآباد نیز به عنوان یکی از شهرستان های کوچک استان کردستان که دارای طبیعت سرسبز با جاذبه های گردشگری، تاریخی و توریستی است در تمام ایام سال به ویژه تعطیلات نوروزی میزبان مسافران، گردشگران و مهمانان نوروزی است.
شهرستان سروآباد در غرب استان کردستان و در فاصله 90 کیلومتری سنندج مرکز استان کردستان و در 35 کیلومتری شهرستان مریوان قرار گرفته است، شهرستانی مرزی که با کشور عراق 24 کیلومتر مرز دارد و دارای آب و هوایی کوهستانی و معتدل است.
شهرت شهرستان سروآباد در استان کردستان، کشور و حتی خارج از کشور به دلیل منطقه هورامان است، منطقه ای زیبا، گردشگر پذیر و سرسبز با آداب و رسوم کهن و تاریخی که به ماسوله کردستان معروف است و نمونه آن کمتر در کشور و حتی جهان وجود دارد.
هورامان اسم روستایی است که در سال 92 به شهر ارتقا یافت، چهار روستای زیبا و کوچک در اطراف آن قرار گرفته اند و جز این شهر هستند، روستاهای کماله، ویسیان، رودبر و سرپیر که هر کدام زیبایی های خاص خود را دارند با مردمانی مهمان نواز و ساده و بی ریا که نمادی از استقامت کوه های اطراف هستند.
شهر هورامان در شرق سروآباد مرکز شهرستان و در فاصله 50 کیلومتری آن قرار گرفته و دارای بافت پلکانی بوده و حیاط هر خانه ای پشت بام خانه دیگری است و بافت پلکانی زیبایی خاصی به آن بخشیده است.
وجود مزار پیرشالیار از بزرگان دینی در منطقه هورامان از دیگر جاذبه های گردشگری منطقه است که هر ساله مهمانان و گردشگران داخلی و خارجی از مزار این عارف دینی زیارت و بازدید می کنند.
وجود هتل های سنگی با غذاهای سنتی و بومی، ساخت مساجد و خانه ها با سنگ و مصالح بومی و آبی رنگ شدن در و پنجره های تمام خانه های شهر هورامان تخت و روستاهای اطراف آن از دیگر جاذبه های دیدنی و زیبای منطقه است.
روستاهای بلبر، سلین و ژیوار از روستاهای زیبا و گردشگری منطقه هورامان است که بعد از عبور از شهر هورامان تخت به روستای بلبر، سلین و بعد به روستای ژیوار می رسیم، این روستاها نیز با آداب و رسوم بسیار کهن و تاریخی و جاذبه های گردشگری مکانی برای بازدید گردشگران و مهمانان نوروزی است و بدون تردید مهمانان و گردشگرانی که از این روستاها و شهر هورامان تخت یکبار بازدید کرده اند، شور و اشتیاق زیادی برای سفر دوباره به این منطقه را دارند.
روستای ژیوار که به عنوان سومین روستای پاک کشور شناخته شده است، دارای جاذبه های طبیعی و بکری است که چشم هر بیننده ای را معطوف زیبایی های خود می کند، روستای سلین نیز که به واسطه سد داریان اکنون در کنار دریاچه ای زیبا قرار گرفته و منظره ای زیبا و دیدنی خلق شده و گردشگران می توانند با قایق سواری در دریاچه این روستا لحظات ماندنی به یادگار بگذارند.
با یکی از گردشگرانی که به منطقه هورامان سفر کرده بود، هم کلام شدیم و از وی درباره طبیعت منطقه سئوال کردیم و پاسخ داد: شهرهای زیادی را گشتم حتی اروپا را هم رفته ام ولی واقعا هیچ جای زیبایی به زیبایی منطقه هورامان ندیده بودم و واقعا خوشحالم که توانستم برای اولین بار به این منطقه سفر کنم.
یکی از گردشگران که اهل شمال کشور است نیز در درباره منطقه هورامان گفت: تا قبل از اینکه به هورامان سفر کنم احساسم این بود که زیباترین منطقه کشور شمال و روستاهای زیبای آن مانند ماسوله است ولی وقتی به هورامان سفر کردیم واقعا از دیدن زیبایی های آفرینش متعجب شدم و الان فهمیدم که هورامان هم زیباست.
در کنار طبیعت زیبای روستاهای هورامان روستاهای بخش مرکزی شهرستان سروآباد نیز هر کدام دارای جاذبه های گردشگری زیبایی هستند، چشمه خروشان روستای دورود مشهور به قُل هرساله مهمانان و مسافران زیادی از این چشمه دیدن می کنند، آب این چشمه از ذوب شدن برف کوه های کوسالان در فصل بهار می خروشد و منظره ای زیبا و دیدنی خلق کرده است.
آب گرم درمانی روستای گواز نیز از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان سروآباد است که در 40 کیلومتری شهر سروآباد مرکز شهرستان قرار گرفته است.
ایجاد سفره های خانه های سنتی در کنار رودخانه سیروان یکی دیگر از جاذبه های دیدنی در پایین شهرسروآباد است که در کنار صدای زیبای خروشان آب رودخانه خروشان سیروان منظره ای زیبا خلق کرده است.
روستای دورود و باغ محمود آباد یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهرستان سروآباد است، این مکان ها از قدیم الایام تاکنون مهد طریقت های دینی و عرفانی نقشبندی و قادریه بوده اند و هر ساله مهمانان و مسافران زیادی در طول ایام سال از این روستاها بازدید کرده و از مزار عارفان و بزرگان دینی زیارت و دیدن می کنند.
روستاهای هزارخانی، انجمنه، تخان و سپیدار با طبیعتی زیبا و منحصر به فرد که در پای کوه پیازه قرار گرفته اند و طبیعتی زیبا و بکری دارند و چشم هر بیننده ای را معطوف زیبایی های خالق هستی می کند و هر ساله میزبان مسافران و مهمانان نوروزی است.
روستای بسیاران به عنوان بزرگترین روستای غرب کشور با بیش از پنج هزار نفر جمعیت و طبیعتی زیبا و دیدنی یکی از دیگر از روستاهای گردشگری شهرستان سروآباد است که دارای طبیعت زیبا و بکری است و هر ساله مسافران و مهمانان نوروزی از این روستا و جاذبه های دیدنی آن بازدید می کنند.
روستاهای ژنین، پایگلان، آریان، چشمیدر، هرسین، ژان و بوریدر از دیگر روستاهای هدف گردشگری شهرستان سروآباد هستند که هر کدام زیبایی های دیدنی خاص خود را دارد و ارزش یکبار سفر را دارند، روستاهایی که مردمانی ساده، پاک و بی آلایشی دارد و هر مسافر و مهمانی که در این روستاها گذر کند، بدون تردید مهمان یکی از خانه ها می شود و این جاست که مهمان نوازی مردمان سروآباد معنا می شود و با تمام وجود و با شور و اشتیاقی وصف نشدنی از مهمانان بدون هیچ چشم داشتی پذیرایی و استقبال می کنند.
شهرستان سروآباد به واسطه روستائیان مهربان و مهمان نوازش شهرت دارد ، شهرستانی که بیش از 90 درصد از جمعیت آن روستانشین هستند و تنها 10 درصد شهرنشین هستند، روستاهایی که مرکز تولید بوده و انواع محصولات کشاورزی و باغی ارگانیک در این روستاها تولید و روانه بازار مصرف می شود.
روستاهای شهرستان سروآباد همگی دارای قدمت بسیار دراز و طولانی هستند و آنچه که باعث شده گردشگران و مهمانان زیادی از روستاهای این شهرستان دیدن کنند، وجود فرهنگ غنی، آداب و رسوم کهن و تاریخی و مراسمات دینی و مذهبی خاص است.
ارتفاعات ژالانه و تته نیز از دیگر جاذبه های گردشگری و زیبای شهرستان سروآباد است، این ارتفاعات از مرتفع ترین نقاط استان کردستان به شمار می روند، گردنه هایی که مسیر ارتباطی سروآباد به شهرهای استان کرمانشاه هستند و دارای جاده ای زیبا و دیدنی است به طوریکه از بالای این گردنه ها می توان بسیاری از شهرها و روستاهای کشور عراق را مشاهده کرد از جمله سد دربندی خان و روستاهای طویله، بیاره، خرمال، هلبچه و چند شهر و روستای دیگر این کشور از گردنه ژالانه و تته به وضوح قابل مشاهده است.
مسافران، گردشگران و رانندگان به واسطه جاده زیبا و دیدنی که از گردنه ژالانه و تته می گذرد، از این مسیر به استان کرمانشاه و یا به شهرستان مریوان سفر می کنند، جاده ای که به قول رانندگان خستگی را از تن آنها در می آورد و سفری به یادماندنی و زیبا را به یادگار می گذارد.
شهرستان سروآباد با 2 بخش مرکزی و هورامان، 73 روستا و جمعیتی بیش از 50 هزار نفر در فاصله 90 کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و 24 کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.
7354 / 3034

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نمایشنامه «نگاهمان می کنند» در سالن مهر حوزه هنری به صحنه می‌آید

انجمن هه لپه رکی در بانه تشکیل می شود

احتمال وزش باد شدید مدارس دو شهرستان کردستان را تعطیل کرد

23 میلیارد ریال صدقه در کردستان جمع آوری شد

آیین«هلپرکه» کردستان کشوری ‌شد

12 معلم برتر استانی در هفته معلم تجلیل می‌شوند

ثبت نام کارآموز آموزشگاه های آزاد کردستان 12 درصد افزایش یافت

ثبت سفارش الکترونیکی کتاب های درسی در کردستان آغاز شد

شعر مرحوم وارستگان روایی و دارای زبانی ساده است

دهمین جشنواره استانی شعر و داستان جوان به کار خود پایان داد

تولید محوری در اولویت برنامه های حوزه هنری کردستان است

اعیاد شعبانیه فرصتی مغتنم برای تبیین فرهنگ مهدویت در جامعه است

هنرمند متعهد و انقلابی پاسدار تمدن و فرهنگ غنی اسلامی ایرانی است

چشمه وقف در بانه خروشان شد

نمایشگاه هفته معرفی مشاغل در کردستان برپا می‌شود

برپایی نمایشگاه بین المللی «بالكن» در کردستان

20 هزار جلد کتاب کردی و اهل سنت در کتابخانه‌های عمومی کردستان توزیع شد

یک میلیارد ریال برای بازسازی سالن نمایش تئاتر سقز اختصاص یافت

برگزاری چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد در کردستان

داوران جشنواره رسانه‌های کردی مشخص شدند

اجلاسیه شهدای هنرمند کردستان در هفته هنر انقلاب برگزار می شود

40 برنامه هفته هنر انقلاب در کردستان برگزار می شود

40 برنامه ویژه هفته هنر انقلاب اسلامی در کردستان اجرا می‌شود

داوران جشنواره رسانه های کردی مشخص شدند

قلعه تاریخی زیویه سقز در معرض آسیب جدی قرار گرفته است

اجرای ارکستر فیلارمونیک کردستان به نفع سیل زدگان

اجلاسیه شهدای هنرمند کردستان در سنندج برگزار می‌شود

گروههای جهادی تبلیغات اسلامی کردستان به مناطق سیل‌ زده اعزام شدند

اسکان مسافران نوروزی در بیجار 50 درصد کاهش یافت

18 هزار نفر فیلم های اکران نوروزی در کردستان را تماشا کردند

افزایش رشته های دکترا یکی از مطالبات دانشگاهیان کردستان است

بیش از 150 هزار زائر از اماکن متبرکه کردستان بازدید کردند

اکران فیلم کوتاه ذبح در هفت جشنواره بین المللی

«نون خ»؛ «پایتخت»ی برای کُردزبانان

برخی بناهای تاریخی کردستان در بارش های اخیر آسیب دیدند

یک فقره وقف به ارزش 4 میلیارد ریال در بانه ثبت شد

کردستان مسرور از بعثت پیامبر خوبی ها

بیش از یک میلیون بازدید از جاذبه های گردشگری کردستان انجام شد

گروه موسیقی از کردستان مقام نخست جشنواره بنگلادش را کسب کرد

آثار هنرمندان کردستانی به نفع سیل زدگان فروخته می شود

اعلام فراخوان حراج آثار هنری به نفع سیل زدگان کشور در کردستان

گروه «خلیفه غوثی» مقام نخست جشنواره چیتاگنگ بنگلادش را کسب کرد

بازدید 1.3 میلیون نفر از اماکن تاریخی و فرهنگی کردستان

«نون خ» نقطه عطفی در تولید سریال های مناسبتی است

بیش از 297 هزار مسافر در کردستان اقامت کردند

اقامت مسافران در کردستان به بیش از 265 هزار نفر رسید

منابع طبیعی، محیط زیست و توسعه پایدار

912 هزار بازدید از جاذبه های گردشگری کردستان انجام شد

232 هزار مسافر هفته اول تعطیلات نوروز در کردستان اقامت داشتند

ضریب اشغال هتل های کردستان 50 درصد است