عصر کرد

آخرين مطالب

سرزمین رنگ و آوا آماده پذیرایی از مسافران نوروزی گفتگو

سرزمین رنگ و آوا آماده پذیرایی از مسافران نوروزی

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - کردستان سرزمین رنگ و آوا و مهربانی ها با زیبایی های چشم نواز و منحصر بفرد و مردمانی پاک، نجیب و مهمان نواز خود در ایام سال پذیرای مسافران و گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور بوده و اکنون نیز آماده پذیرایی از گردشگران در نوروز 98 است.
  در آستانه سال جدید و فرا رسیدن ایام نوروز، کردستان حال و هوای دیگری به خود گرفته است و مسئولان و مردم هر کدام به نحوی تلاش می کنند تا امکانات گردشگری شهرها و روستاها را برای استقبال از مسافران نوروزی آماده کنند.
حضور مسافران و گردشگران در ایام عید نوروز در این استان همانند اکثر استان های کشور با افزایش چشمگیری روبرو می شود، لذا دستگاه های اجرایی هر ساله برنامه ریزی های لازم را برای میزبانی شایسته از مسافران انجام می دهند.
بر اساس روال سال های گذشته امسال نیز دستگاه های عضو ستاد خدمات سفر از یک ماه قبل با هماهنگی و برنامه ریزی مناسب استان را آماده ورود مسافران و گردشگران نوروزی کرده اند.

** یک هزار و 239 کلاس درس آماده اسکان مسافران نوروزی
رئیس اداره تعاون و امور رفاهی اداره کل آموزش و پرورش کردستان با اشاره به اقدامات و تمهیدات انجام شده برای نوروز 98 در استان اظهار داشت: 16 پایگاه پذیرش با یک هزار و 239 کلاس درس در قالب 159 مدرسه آماده میزبانی از مسافران نوروزی سال 98 این استان است.
عیسی رحیمی با اشاره به اینکه پذیرش مهمانان نوروزی به 2 صورت اینترنتی و حضوری انجام می شود، گفت: ثبت‌ نام اینترنتی برای اسکان نوروزی در مراکز اقامتی فرهنگیان از چهار تا 23 اسفند انجام شد.
وی با بیان اینکه امسال نیز همانند سال گذشته 20 درصد ظرفیت اسکان به ثبت نام اینترنتی اختصاص پیدا کرد اظهار داشت: پذیرش حضوری نیز از 28 اسفند در 16 مرکز پذیرش این استان پیش بینی شده در سطح شهرستان ها و مناطق تابعه استان آغاز و تا 12 فروردین سال آینده ادامه دارد.
رحیمی یادآور شد: همچنین 444 نفر عوامل اجرایی در مراکز پذیرش و اسکان آموزش و پرورش کردستان به مهمانان و مسافران فرهنگی در نوروز 98 خدمات ارائه می دهند.
** اولویت پذیرش و اسکان با فرهنگیان است
رئیس اداره تعاون و امور رفاهی اداره کل آموزش و پرورش کردستان گفت: براساس برنامه ریزی های انجام شده اولویت پذیرش و اسکان مسافران و مهمانانی که از اقصی نقاط کشور وارد استان می شوند با فرهنگیان است، ضمن اینکه در صورت مراجعه مهمانان غیرفرهنگی مشکلی برای پذیرش آنان نداریم.
رحیمی با بیان اینکه 70 درصد پذیرش این اداره کل برای فرهنگیان در نظر گرفته شده است، افزود: مدارس ایمن و مجهز به امکانات و تجهیزات روز برای اسکان مهمانان در اولویت اسکان قرار داشته و در این زمینه از انتخاب مدارس تخریبی و در معرض خطر اجتناب شده است.
وی یادآور شد: علاوه بر این تعداد مدرسه و کلاس درس، خانه های معلم نیز در تعدادی از شهرستان های استان با امکانات مناسب برای اسکان مسافران نوروزی آماده سازی شده است.
** یک میلیارد و 500 میلیون ریال برای ستاد اسکان فرهنگیان هزینه شد
رئیس اداره تعاون و امور رفاهی اداره کل آموزش و پرورش کردستان گفت: امسال برای تجهیز و آماده سازی ستاد اسکان فرهنگیان استان مجهز به امکانات لازم رفاهی در مجموع بیش از یک میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه شده است.
رحیمی با بیان اینکه نوروز 98 خدمات اسکان و پذیرش مسافران در مدارس استان در سه گروه ویژه، الف و ب ارائه می شود، اظهار داشت: کلاس هایی که به اسکان مسافران در نوروز 98 اختصاص پیدا کرده شامل 189 کلاس ویژه، 167 کلاس الف و 432 کلاس نیز در گروه ب است.
وی با اشاره به صدور بیمه نامه شناور برای مدارس تحت پوشش اسکان میهمانان نوروزی از 28 اسفند تا پایان تعطیلات نوروزی افزود: این اقدام در راستای پیشگیری از بروز حوادث غیر مترقبه انجام شده است.
رئیس اداره تعاون و امور رفاهی اداره کل آموزش و پرورش کردستان گفت: سال گذشته 172 مدرسه و یک هزار و 298 کلاس درس برای اسکان مهمانان فرهنگی در نظر گرفته شد و 16 پایگاه مهمانان را در سطح استان پذیرش می کردند.
**نظارت 50 بازرس بر اقامتگاه های کردستان
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان نیز گفت: اکیپی 50 نفره از بازرسان این اداره در 45 روز اقامتگاه های مختلف را از نظر کیفیت خدمات، کارکنان، بهداشت و ایمنی تاسیسات مورد بررسی قرار می دهند.
حمید اسکندری با بیان اینکه در بازرسی های انجام شده مشخص شد بسیاری از واحدهای اقامتی بدون ایراد است افزود: در بازرسی های اولیه ایرادها مشخص و تا 15 اسفند فرصت رفع نواقص به صاحبان داده شد که تاکنون نیز بسیاری نسبت به رفع آن اقدام کردند.
وی اضافه کرد: واحدهای بین راهی هم از لحاظ سرویس های بهداشتی، وضعیت و کیفیت غذا مورد نظارت قرار گرفته، به واحدهای متخلف تذکر داده شد و واحدهایی هم به دلیل کیفیت بالا مورد تشویق قرار گرفتند.
اسکندری با بیان اینکه هرچه ظاهر نیروهای خدماتی مرتب تر باشد ذهنیت بهتری در گردشگران و مشتریان آن واحد ایجاد می شود، افزود: امسال برای نخستین بار لباس فرم یکسانی برای واحدهای بین راهی طراحی شده است.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان افزود: اکیپ های نظارتی و بازرسی استان متشکل از نمایندگان استانداری، فرمانداری، بهداشت، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و صنعت، معدن و تجارت هستند.
اسکندری اضافه کرد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان در ایام تعطیلات با شماره تماس 09629 آماده رسیدگی به شکایات مردم است.
وی گفت: 24 راهنمای گردشگری(تور لیدر) توانمند توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انتخاب شده و آموزش دیده اند تا در مراکز مختلف مورد بازدید گردشگران بکار گرفته شوند.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان با اشاره به اینکه تمام عمارت های مورد بازدید از نظر نظافت، ایمنی، امنیت و بهداشتی مورد بازبینی قرار گرفتند یادآور شد: خانه کرد، موزه سنندج، عمارت خسروآباد، عمارت مشیردیوان و مسجد جامع سنندج در ایام نوروز آماده بازدید گردشگران است.
**12 اقامتگاه بومگردی قابلیت پذیرش گردشگران را دارند
اسکندری با بیان اینکه تلاش شده است اقامتگاه های مختلف در محدوده قیمتی متفاوتی در اختیار گردشگران قرار بگیرد، افزود: 12 اقامتگاه بومگردی نیز برای کسانی که می خواهند در دل طبیعت باشند آماده شده است.
معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان اظهار داشت: 21 درخواست ایجاد اقامتگاه بومگردی نیز در دست انجام است و تا آخر فروردین راه اندازی می شود.
وی گفت: در مورد شیوه کار و اهمیت اقامتگاه های بومگردی در روستاهای هدف گردشگری آموزش هایی به مردم داده ایم که موجب افزایش تقاضا شده است.
اسکندری اضافه کرد: پیش بینی کرده ایم که در صورت مساعد بودن هوا شاهد افزایش 15 درصدی گردشگر در کردستان باشیم.
**آموزش و پرورش مصوبه ستاد خدمات سفر را اجرا نمی کند
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عدم اجرای مصوبه ستاد خدمات سفر در رابطه با اولویت اسکان در سال های قبل، گفت: پذیرش مهمانان غیرفرهنگی توسط آموزش و پرورش در روزهای ابتدایی تعطیلات و قبل از پرشدن ظرفیت هتل ها و مهمانپذیرها هرساله معضلاتی را برای واحدهای اقامتی ایجاد می کند.
معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان افزود: ما از همکاری آموزش و پرورش تشکر می کنیم اما باید وقتی وارد عمل شده و اقدام به پذیرش گردشگر غیرفرهنگی کند که واحدهای اقامتی در اسکان آنها دچار مشکل شوند.
اسکندری اضافه کرد: بر اساس مصوبه ستاد خدمات سفر مدارس به عنوان محل اسکان فرهنگیان مشخص شده است و تا وقتی که هتل ها و مهمانپذیرها ظرفیت دارند از پذیرش غیرفرهنگیان خودداری کنند اما در عمل این اتفاق نمی افتد.
وی با اشاره به اینکه این مسئله می تواند معضلی برای واحدهای اقامتی، هتل و مهمانپذیر استان باشد، یادآور شد: از سوی دیگر امکاناتی که آموزش و پرورش در اختیار گردشگران قرار می دهد در سطح ابتدایی قرار دارد و از لحاظ بهداشتی و رفاهی در سطح مطلوبی نیست.
وی با بیان اینکه برای بیشتر مردم هزینه اسکان ملاک است اضافه کرد: این فرهنگ در میان مردم جا نیافتاده که برای اسکان هزینه کنند و گمان می کنند فقط برای اموری همچون خوراک، خرید و رفت و آمد باید هزینه شود.
معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان اظهار داشت: در شهرهای مختلف استان به اندازه کافی اقامتگاه با امکانات مناسب وجود دارد و برای پذیرش گردشگران آماده سازی شده است.
**نزدیک به 400 خانه مسافر غیرمجاز در مریوان
وی یکی دیگر از مشکلاتی که به جامعه هتلداران آسیب می زند را وجود خانه های مسافر بدون مجوز در برخی از شهرهای استان دانست و گفت: تنها به سه نقطه استان شامل بانه، پالنگان و اورامان مجوز اجاره خانه های مسافر داده شده است ضمن اینکه این خانه ها باید استانداردهای خاصی را رعایت کنند.
اسکندری اضافه کرد: 170 خانه مسافر در این سه نقطه مجوز گرفته و زیر نظارت قرار دارند و مجوز خانه های مسافر دیگری هم در حال بررسی است.
معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان افزود: در حال حاضر نزدیک به 400 خانه مسافر غیرمجاز در مریوان وجود دارد که کنترل آنها در دستور کار است.
وی با بیان اینکه امسال برای نخستین بار سامانه جامع گردشگری الکترونیک در کردستان را راه اندازی شده است، افزود: امسال برای نخستین بار کتابچه جامع راهنمای گردشگری کردستان در 270 صحفه زیرچاپ رفته و در دسترس گردشگران قرار می گیرد.
**امکان اسکان شبانه سه هزار و 500 نفر در اقامتگاه های کردستان
عضو هیات مدیره جامعه هتلداران استان کردستان هم در این میزگرد گفت: با در نظر گرفتن هتل، هتل آپارتمان و مهمانپذیر بیش از سه هزار و 500 نفر ظرفیت اسکان شب در استان وجود دارد.
مصطفی هدایت مظهری با بیان اینکه هتل ها بخش خصوصی محسوب می شوند و بدون بهره بردن از یارانه هزینه های بالایی دارند اضافه کرد: هتلداری کاری فصلی است و در بسیاری از ایام سال خالی از مسافر است و هتلداران برای سرپا نگه داشتن واحدهای اقامتی خود دل به تعطیلات نوروز بسته اند.
وی یادآور شد: با اینکه ما در این شرایط و همزمان با تعطیلات نوروزی آنها را مجاب می کنیم که بر اساس استانداردها و انتظارات آمادگی پذیرش مسافر داشته باشند اما آموزش و پرورش وارد عمل شده و اقدام به پذیرش مسافر می کند.
عضو هیات مدیره جامعه هتلداران استان کردستان استان یادآور شد: باوجود اینکه هزینه های ثابت و متغییر واحدهای اقامتی تغییر پیدا کرده و افزایش یافته است اما این واحدها هیچ افزایش نرخی در زمینه پذیرش و اسکان مسافران نسبت به سال گذشته ندارند.
هدایت مظهری با بیان اینکه واحدهای اقامتی توانسته اند اماکنی متناسب با هزینه های مسافرین را در اختیار آنها قرار دهند تاکید کرد: این واحدهای اقامتی توانسته اند تصوری که از سفر ارزان برای مردم وجود دارد را برآوده کنند.
وی گفت: درجه بندی هایی برای واحدهای اقامتی وجود دارد که هر فردی می تواند با صرف هزینه شبی 150 هزار ریال تا سه میلیون ریال در یک واحد اقامتی بگذراند.
**استقبال از اولین مسافران نوروزی
مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری سنندج نیز در این میزگرد یکی از برنامه های شهرداری برای نوروز 98 را استقبال از نخستین مسافران نوروزی ورودی به شهر اعلام کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده نخستین مسافران نوروزی در ورودی شهر سنندج مورد استقبال قرار می گیرند.
شکور صلواتی افزود: بر این اساس نخستین مسافرانی که وارد سازمان پایانه مسافربری سنندج شوند با اهدای سوغات کردستان مورد استقبال قرار می گیرند.
وی یکی دیگر از برنامه های پیش بینی شده شهرداری را برگزاری آیین جشن شب نوروز دانست و اظهار داشت: با برنامه ریزی های انجام شده مراسم شب نوروز امسال نیز همانند سال گذشته روز چهارشنبه 29 اسفند در استادیوم 22 گولان سنندج برگزار می شود.
مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری سنندج افزود: این مراسم شامل برنامه های متنوع و شادی برای مردم است و در راستای احیای آداب و رسوم کهن مردمان کُرد و همچنین جذب گردشگر برگزار می شود.
**آماده سازی 2 پارک برای اسکان مسافران
وی اظهار داشت: امسال نیز همانند سال های گذشته از اوایل اسفند در بازدیدهای مختلف مشکلات و نواقص پارک ها شناسایی و تمهیدات ویژه ای برای پذیرایی از مسافران و گردشگران در سطح پارک های شهر سنندج اندیشیده شده است.
صلواتی با اشاره به انتخاب و آماده سازی پارک های ملت و نسیم در آستانه سال جدید برای اسکان مهمانان نوروزی گفت: در راستای تامین امنیت مسافران نوروزی در این 2 پارک نیروهای انتظامی و آتش نشانی مستقر می شوند.
مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری سنندج یادآور شد: پاکسازی محوطه پارک ها، رفع مشکلات و نواقص روشنایی داخل پارک ها، گلکاری داخل محوطه، تعمیر آبخوری ها، تنظیف محوطه نمازخانه و استراحتگاه های داخل پارک ها، بازپیرایی فضای سبز و تعمیر و بازسازی سرویس های بهداشتی از جمله اقداماتی است که در این پارک ها انجام شده است.
وی یادآور شد: این 2 پارک بصورت ویژه برای اسکان مسافران در نظر گرفته شده و بجز این پارک ها نصب چادر در دیگر پارک های سطح شهر برای مسافران و گردشگران ممنوع است.
صلواتی اظهار داشت: پارک نسیم یکی از پارک های حوزه شهرداری منطقه یک واقع در خیابان طالقانی و پارک ملت هم در حوزه شهرداری منطقه سه در بلوار پاسداران واقع شده است.
** آراستگی پارک ها و میادین سنندج با 43هزار جعبه گل و گلدان
وی همچنین به زیباسازی فضای پارک ها و میادین اشاره کرد و گفت: در راستای ایجاد فضای شاداب و زیبا، پارک ها و میادین سطح شهر با 28هزار جعبه گل و 15 هزار گلدان آراسته شد.
مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری سنندج اظهار داشت: در طرح گلکاری بهاره از گل های بنفشه، همیشه بهار، مینا چمنی، ترنفل و شب بو که زیبایی خاصی دارند، استفاده شده است.
وی افزود: عملیات کاشت گل های فصلی متناسب با شرایط آب و هوایی در سطح بوستان ها، میادین، لچکی ها، بلوارها و همه فضاهای سبز شادابی خاصی به نما و منظر شهری می بخشد.
صلواتی یادآور شد: با توجه به زیبایی گلکاری در فصول مختلف، اثربخشی آن بر چهره شهر و تاثیرات مثبتی که در روحیه شهروندان دارد و در راستای زیباسازی پارک ها هرساله انجام عملیات گلکاری در آستانه سال نو انجام می شود.
** ممنوعیت انجام حفاری جدید تا پایان تعطیلات نوروزی
وی اظهار داشت: همچنین بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان تعطیلات نوروز هیچ گونه مجوز حفاری در مناطق و نواحی صادر نمی شود تنها در شرایط اضطراری به دستگاه های حفار اجازه انجام کار داده خواهد شد.
مدیرهماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری سنندج یادآور شد: معاونت فنی و زیربنایی شهرداری سنندج چندین بار به شرکت ایرانسل در زمینه ترمیم حفاری های انجام شده در سطح شهر اخطار داده است.
وی گفت: شرکت ایرانسل موظف است تمام نوارهای حفاری های انجام شده را ترمیم کند ضمن اینکه در حال حاضر ادامه فعالیت این شرکت تا اجرای کامل ترمیم حفاری متوقف شده است.
**جمع آوری ضایعات و نخاله های ساختمانی
صلواتی اظهار داشت: یکی از برنامه های نوروزی این سازمان در راستای طرح استقبال از بهار پاکسازی و ساماندهی مبادی های ورودی و خروجی شهر از خاک و نخاله و ضایعات است.
وی افزود: به همین منظور و با همکاری مناطق سه گانه تمام خاک و نخاله ها از مبادی ورودی و خروجی و ضایعات ساختمانی نیز از سطح شهر بویژه معابر اصلی جمع آوری شد.
مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری سنندج با اشاره به پاکسازی و تنظیف مبادی وروی و خروجی شهر گفت: این مهم در راستای بهسازی مسیرها بویژه مبادی ورودی و خروجی، از بین بردن آلاینده های زیست محیطی، ایجاد نما و منظر زیبا و مناسب برای شهروندان و مسافران در آستانه سال نو اجرا شد.
وی شستشو و رنگ آمیزی مخازن و جمع آوری زباله، لکه گیری آسفالت های خیابان های و معابر سطح شهر و رنگ آمیزی جداول خیابان ها را از دیگر اقدامات انجام شده برای استقبال از مسافران نورورزی اعلام کرد.
نوروز 97 تعداد 55 هزار و 93 نفر مهمان نوروزی در قالب 11 هزار و 240 خانوار در مراکز ستاد اسکان استان کردستان پذیرش شدند.
استان کردستان دارای یک هزار و 520 اثر تاریخی شناسایی شده شامل آثار باستانی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان های طبیعی است، 872 اثر از این تعداد شامل 773 اثر غیر منقول شامل (آثار تاریخی، تپه، محوطه و بنا)، 20 مورد میراث طبیعی، 56 مورد میراث معنوی و 23 مورد میراث منقول در فهرست آثار باستانی کشور به ثبت رسیده است.
7348 / 6108 / 3034

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بارش برف برخی نقاط محور سنندج - مریوان را فرا گرفت

650 مترمربع اراضی تخریب شده در مریوان از متخلفان پس گرفته شد

ضریب نفوذ تلفن همراه اول در کردستان به 111 درصد رسید

دانش آموزان و دانشجویان کردستانی از مراکز فنی و حرفه ای بازدید می کنند

30 هزار متر مربع زمین دولتی در بانه رفع تصرف شد

359 حلقه چاه غیر مجاز در استان کردستان مسدود شد

هفت هزار کودک کردستانی تحت پوشش طرح اکرام ایتام و محسنین هستند

پارسال بیش از یک هزار نفر در بهشت محمدی سنندج دفن شدند

کشاورز بانه ای 22 هزار نشا گوجه فرنگی در پشت بام خانه کاشت

373 اثر به دبیرخانه جشنواره کُردی پرژه رسید

تالاب زریوار وضعیت آبی مطلوب و پویایی دارد

شرایط جوی موجب کاهش سفرهای نوروزی در کردستان شد

نوروز امسال 2 هزار مسافر از طریق فرودگاه سنندج جابجا شدند

کاهش دید مانع فرود هواپیمای آسمان در فرودگاه سنندج شد

بارش باران جاده های کردستان را لغزنده کرده است

62 هزار نفر روز مسافر در مراکز اقامتی آموزش و پرورش اسکان یافت

افزایش بارندگی و ارتفاع آب پل شیخ سنندج را تهدید می کند

بارش ها از روز سه شنبه شدت می گیرد/ احتمال ایجاد سیلاب های موقت وجود دارد

جانباختگان تصادف در کردستان به 10 نفر رسید

سرزمین رنگ و آوا آماده پذیرایی از مسافران نوروزی

چهار نفر براثر تصادف در راه های کردستان فوت کردند

توسعه مبالادت مرزی از دستاوردهای سفر دکتر روحانی به عراق است

ممنوعیت تردد تانکرهای ترانزیت سوخت در کردستان آغاز شد

یک سارق در سرقت مسلحانه سنندج کشته شد

بیمه سلامت کردستان بدهی خود را به روز پرداخت می کند

5 نفر به تعداد مسمومان مصرف مشروبات الکلی در بانه اضافه شد

1239کلاس درس برای اسکان مسافران نوروزی پیش بینی شد

سردترین نقاط کشور در کردستان به ثبت رسید

عامل توزیع مشروبات الکی مسموم در بانه شناسایی شد

نقش مراتع در چرخه طبیعت/تشکیل 87 پرونده تخلف در قروه

درس انشا در سرازیری سقوط

12 هزار مترمربع زمین در بستر رودخانه قزل اوزن رفع تصرف شد

نمایشگاه خوشنویسی نسیم وصال در سنندج گشایش یافت

مصرف گاز طبیعی در کردستان 17 درصد افزایش یافت

فرماندار بانه: احتمال تردد مسافر از مرز سیرانبند وجود دارد

سه محموله کالای قاچاق در بیجار کشف شد

راه مواصلاتی 146 روستای کردستان بازگشایی شد

یک انبار مواد محترقه در بیجار کشف و ضبط شد

صنوف آلاینده ظرف سه ماه آینده به حاشیه شهر منتقل می شوند

ساخت و سازهای مدرن ثبت جهانی اورامان را به خطر می اندازد

ورود موج بارشی قوی به کردستان از روز سه شنبه

دامپزشکی کردستان: موردی از فروش گوشت الاغ مشاهده نشده است

کامیون حامل 77 راس دام قاچاق در سنندج توقیف شد

92 درصد تعهد دامپزشکی کردستان در مایه کوبی تب برفکی محقق شد

هوای کردستان گرم‌تر می‌شود

2 هزار کیلومتر شبکه فاضلاب مدرن در کردستان ایجاد شده است

آسیب ها و فواید کارگاه های داستان نویسی

اولین تغذیه نوازد، تماس زود هنگام با مادر است

ثبت‌نام اینترنتی اسکان نوروزی فرهنگیان چهارم اسفند آغاز می شود

29 پنل خورشیدی در روستای های بانه نصب و راه اندازی شد