عصر کرد

آخرين مطالب

سرزمین رنگ و آوا آماده پذیرایی از مسافران نوروزی گفتگو

سرزمین رنگ و آوا آماده پذیرایی از مسافران نوروزی

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - کردستان سرزمین رنگ و آوا و مهربانی ها با زیبایی های چشم نواز و منحصر بفرد و مردمانی پاک، نجیب و مهمان نواز خود در ایام سال پذیرای مسافران و گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور بوده و اکنون نیز آماده پذیرایی از گردشگران در نوروز 98 است.
  در آستانه سال جدید و فرا رسیدن ایام نوروز، کردستان حال و هوای دیگری به خود گرفته است و مسئولان و مردم هر کدام به نحوی تلاش می کنند تا امکانات گردشگری شهرها و روستاها را برای استقبال از مسافران نوروزی آماده کنند.
حضور مسافران و گردشگران در ایام عید نوروز در این استان همانند اکثر استان های کشور با افزایش چشمگیری روبرو می شود، لذا دستگاه های اجرایی هر ساله برنامه ریزی های لازم را برای میزبانی شایسته از مسافران انجام می دهند.
بر اساس روال سال های گذشته امسال نیز دستگاه های عضو ستاد خدمات سفر از یک ماه قبل با هماهنگی و برنامه ریزی مناسب استان را آماده ورود مسافران و گردشگران نوروزی کرده اند.

** یک هزار و 239 کلاس درس آماده اسکان مسافران نوروزی
رئیس اداره تعاون و امور رفاهی اداره کل آموزش و پرورش کردستان با اشاره به اقدامات و تمهیدات انجام شده برای نوروز 98 در استان اظهار داشت: 16 پایگاه پذیرش با یک هزار و 239 کلاس درس در قالب 159 مدرسه آماده میزبانی از مسافران نوروزی سال 98 این استان است.
عیسی رحیمی با اشاره به اینکه پذیرش مهمانان نوروزی به 2 صورت اینترنتی و حضوری انجام می شود، گفت: ثبت‌ نام اینترنتی برای اسکان نوروزی در مراکز اقامتی فرهنگیان از چهار تا 23 اسفند انجام شد.
وی با بیان اینکه امسال نیز همانند سال گذشته 20 درصد ظرفیت اسکان به ثبت نام اینترنتی اختصاص پیدا کرد اظهار داشت: پذیرش حضوری نیز از 28 اسفند در 16 مرکز پذیرش این استان پیش بینی شده در سطح شهرستان ها و مناطق تابعه استان آغاز و تا 12 فروردین سال آینده ادامه دارد.
رحیمی یادآور شد: همچنین 444 نفر عوامل اجرایی در مراکز پذیرش و اسکان آموزش و پرورش کردستان به مهمانان و مسافران فرهنگی در نوروز 98 خدمات ارائه می دهند.
** اولویت پذیرش و اسکان با فرهنگیان است
رئیس اداره تعاون و امور رفاهی اداره کل آموزش و پرورش کردستان گفت: براساس برنامه ریزی های انجام شده اولویت پذیرش و اسکان مسافران و مهمانانی که از اقصی نقاط کشور وارد استان می شوند با فرهنگیان است، ضمن اینکه در صورت مراجعه مهمانان غیرفرهنگی مشکلی برای پذیرش آنان نداریم.
رحیمی با بیان اینکه 70 درصد پذیرش این اداره کل برای فرهنگیان در نظر گرفته شده است، افزود: مدارس ایمن و مجهز به امکانات و تجهیزات روز برای اسکان مهمانان در اولویت اسکان قرار داشته و در این زمینه از انتخاب مدارس تخریبی و در معرض خطر اجتناب شده است.
وی یادآور شد: علاوه بر این تعداد مدرسه و کلاس درس، خانه های معلم نیز در تعدادی از شهرستان های استان با امکانات مناسب برای اسکان مسافران نوروزی آماده سازی شده است.
** یک میلیارد و 500 میلیون ریال برای ستاد اسکان فرهنگیان هزینه شد
رئیس اداره تعاون و امور رفاهی اداره کل آموزش و پرورش کردستان گفت: امسال برای تجهیز و آماده سازی ستاد اسکان فرهنگیان استان مجهز به امکانات لازم رفاهی در مجموع بیش از یک میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه شده است.
رحیمی با بیان اینکه نوروز 98 خدمات اسکان و پذیرش مسافران در مدارس استان در سه گروه ویژه، الف و ب ارائه می شود، اظهار داشت: کلاس هایی که به اسکان مسافران در نوروز 98 اختصاص پیدا کرده شامل 189 کلاس ویژه، 167 کلاس الف و 432 کلاس نیز در گروه ب است.
وی با اشاره به صدور بیمه نامه شناور برای مدارس تحت پوشش اسکان میهمانان نوروزی از 28 اسفند تا پایان تعطیلات نوروزی افزود: این اقدام در راستای پیشگیری از بروز حوادث غیر مترقبه انجام شده است.
رئیس اداره تعاون و امور رفاهی اداره کل آموزش و پرورش کردستان گفت: سال گذشته 172 مدرسه و یک هزار و 298 کلاس درس برای اسکان مهمانان فرهنگی در نظر گرفته شد و 16 پایگاه مهمانان را در سطح استان پذیرش می کردند.
**نظارت 50 بازرس بر اقامتگاه های کردستان
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان نیز گفت: اکیپی 50 نفره از بازرسان این اداره در 45 روز اقامتگاه های مختلف را از نظر کیفیت خدمات، کارکنان، بهداشت و ایمنی تاسیسات مورد بررسی قرار می دهند.
حمید اسکندری با بیان اینکه در بازرسی های انجام شده مشخص شد بسیاری از واحدهای اقامتی بدون ایراد است افزود: در بازرسی های اولیه ایرادها مشخص و تا 15 اسفند فرصت رفع نواقص به صاحبان داده شد که تاکنون نیز بسیاری نسبت به رفع آن اقدام کردند.
وی اضافه کرد: واحدهای بین راهی هم از لحاظ سرویس های بهداشتی، وضعیت و کیفیت غذا مورد نظارت قرار گرفته، به واحدهای متخلف تذکر داده شد و واحدهایی هم به دلیل کیفیت بالا مورد تشویق قرار گرفتند.
اسکندری با بیان اینکه هرچه ظاهر نیروهای خدماتی مرتب تر باشد ذهنیت بهتری در گردشگران و مشتریان آن واحد ایجاد می شود، افزود: امسال برای نخستین بار لباس فرم یکسانی برای واحدهای بین راهی طراحی شده است.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان افزود: اکیپ های نظارتی و بازرسی استان متشکل از نمایندگان استانداری، فرمانداری، بهداشت، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و صنعت، معدن و تجارت هستند.
اسکندری اضافه کرد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان در ایام تعطیلات با شماره تماس 09629 آماده رسیدگی به شکایات مردم است.
وی گفت: 24 راهنمای گردشگری(تور لیدر) توانمند توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انتخاب شده و آموزش دیده اند تا در مراکز مختلف مورد بازدید گردشگران بکار گرفته شوند.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان با اشاره به اینکه تمام عمارت های مورد بازدید از نظر نظافت، ایمنی، امنیت و بهداشتی مورد بازبینی قرار گرفتند یادآور شد: خانه کرد، موزه سنندج، عمارت خسروآباد، عمارت مشیردیوان و مسجد جامع سنندج در ایام نوروز آماده بازدید گردشگران است.
**12 اقامتگاه بومگردی قابلیت پذیرش گردشگران را دارند
اسکندری با بیان اینکه تلاش شده است اقامتگاه های مختلف در محدوده قیمتی متفاوتی در اختیار گردشگران قرار بگیرد، افزود: 12 اقامتگاه بومگردی نیز برای کسانی که می خواهند در دل طبیعت باشند آماده شده است.
معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان اظهار داشت: 21 درخواست ایجاد اقامتگاه بومگردی نیز در دست انجام است و تا آخر فروردین راه اندازی می شود.
وی گفت: در مورد شیوه کار و اهمیت اقامتگاه های بومگردی در روستاهای هدف گردشگری آموزش هایی به مردم داده ایم که موجب افزایش تقاضا شده است.
اسکندری اضافه کرد: پیش بینی کرده ایم که در صورت مساعد بودن هوا شاهد افزایش 15 درصدی گردشگر در کردستان باشیم.
**آموزش و پرورش مصوبه ستاد خدمات سفر را اجرا نمی کند
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عدم اجرای مصوبه ستاد خدمات سفر در رابطه با اولویت اسکان در سال های قبل، گفت: پذیرش مهمانان غیرفرهنگی توسط آموزش و پرورش در روزهای ابتدایی تعطیلات و قبل از پرشدن ظرفیت هتل ها و مهمانپذیرها هرساله معضلاتی را برای واحدهای اقامتی ایجاد می کند.
معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان افزود: ما از همکاری آموزش و پرورش تشکر می کنیم اما باید وقتی وارد عمل شده و اقدام به پذیرش گردشگر غیرفرهنگی کند که واحدهای اقامتی در اسکان آنها دچار مشکل شوند.
اسکندری اضافه کرد: بر اساس مصوبه ستاد خدمات سفر مدارس به عنوان محل اسکان فرهنگیان مشخص شده است و تا وقتی که هتل ها و مهمانپذیرها ظرفیت دارند از پذیرش غیرفرهنگیان خودداری کنند اما در عمل این اتفاق نمی افتد.
وی با اشاره به اینکه این مسئله می تواند معضلی برای واحدهای اقامتی، هتل و مهمانپذیر استان باشد، یادآور شد: از سوی دیگر امکاناتی که آموزش و پرورش در اختیار گردشگران قرار می دهد در سطح ابتدایی قرار دارد و از لحاظ بهداشتی و رفاهی در سطح مطلوبی نیست.
وی با بیان اینکه برای بیشتر مردم هزینه اسکان ملاک است اضافه کرد: این فرهنگ در میان مردم جا نیافتاده که برای اسکان هزینه کنند و گمان می کنند فقط برای اموری همچون خوراک، خرید و رفت و آمد باید هزینه شود.
معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان اظهار داشت: در شهرهای مختلف استان به اندازه کافی اقامتگاه با امکانات مناسب وجود دارد و برای پذیرش گردشگران آماده سازی شده است.
**نزدیک به 400 خانه مسافر غیرمجاز در مریوان
وی یکی دیگر از مشکلاتی که به جامعه هتلداران آسیب می زند را وجود خانه های مسافر بدون مجوز در برخی از شهرهای استان دانست و گفت: تنها به سه نقطه استان شامل بانه، پالنگان و اورامان مجوز اجاره خانه های مسافر داده شده است ضمن اینکه این خانه ها باید استانداردهای خاصی را رعایت کنند.
اسکندری اضافه کرد: 170 خانه مسافر در این سه نقطه مجوز گرفته و زیر نظارت قرار دارند و مجوز خانه های مسافر دیگری هم در حال بررسی است.
معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان افزود: در حال حاضر نزدیک به 400 خانه مسافر غیرمجاز در مریوان وجود دارد که کنترل آنها در دستور کار است.
وی با بیان اینکه امسال برای نخستین بار سامانه جامع گردشگری الکترونیک در کردستان را راه اندازی شده است، افزود: امسال برای نخستین بار کتابچه جامع راهنمای گردشگری کردستان در 270 صحفه زیرچاپ رفته و در دسترس گردشگران قرار می گیرد.
**امکان اسکان شبانه سه هزار و 500 نفر در اقامتگاه های کردستان
عضو هیات مدیره جامعه هتلداران استان کردستان هم در این میزگرد گفت: با در نظر گرفتن هتل، هتل آپارتمان و مهمانپذیر بیش از سه هزار و 500 نفر ظرفیت اسکان شب در استان وجود دارد.
مصطفی هدایت مظهری با بیان اینکه هتل ها بخش خصوصی محسوب می شوند و بدون بهره بردن از یارانه هزینه های بالایی دارند اضافه کرد: هتلداری کاری فصلی است و در بسیاری از ایام سال خالی از مسافر است و هتلداران برای سرپا نگه داشتن واحدهای اقامتی خود دل به تعطیلات نوروز بسته اند.
وی یادآور شد: با اینکه ما در این شرایط و همزمان با تعطیلات نوروزی آنها را مجاب می کنیم که بر اساس استانداردها و انتظارات آمادگی پذیرش مسافر داشته باشند اما آموزش و پرورش وارد عمل شده و اقدام به پذیرش مسافر می کند.
عضو هیات مدیره جامعه هتلداران استان کردستان استان یادآور شد: باوجود اینکه هزینه های ثابت و متغییر واحدهای اقامتی تغییر پیدا کرده و افزایش یافته است اما این واحدها هیچ افزایش نرخی در زمینه پذیرش و اسکان مسافران نسبت به سال گذشته ندارند.
هدایت مظهری با بیان اینکه واحدهای اقامتی توانسته اند اماکنی متناسب با هزینه های مسافرین را در اختیار آنها قرار دهند تاکید کرد: این واحدهای اقامتی توانسته اند تصوری که از سفر ارزان برای مردم وجود دارد را برآوده کنند.
وی گفت: درجه بندی هایی برای واحدهای اقامتی وجود دارد که هر فردی می تواند با صرف هزینه شبی 150 هزار ریال تا سه میلیون ریال در یک واحد اقامتی بگذراند.
**استقبال از اولین مسافران نوروزی
مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری سنندج نیز در این میزگرد یکی از برنامه های شهرداری برای نوروز 98 را استقبال از نخستین مسافران نوروزی ورودی به شهر اعلام کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده نخستین مسافران نوروزی در ورودی شهر سنندج مورد استقبال قرار می گیرند.
شکور صلواتی افزود: بر این اساس نخستین مسافرانی که وارد سازمان پایانه مسافربری سنندج شوند با اهدای سوغات کردستان مورد استقبال قرار می گیرند.
وی یکی دیگر از برنامه های پیش بینی شده شهرداری را برگزاری آیین جشن شب نوروز دانست و اظهار داشت: با برنامه ریزی های انجام شده مراسم شب نوروز امسال نیز همانند سال گذشته روز چهارشنبه 29 اسفند در استادیوم 22 گولان سنندج برگزار می شود.
مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری سنندج افزود: این مراسم شامل برنامه های متنوع و شادی برای مردم است و در راستای احیای آداب و رسوم کهن مردمان کُرد و همچنین جذب گردشگر برگزار می شود.
**آماده سازی 2 پارک برای اسکان مسافران
وی اظهار داشت: امسال نیز همانند سال های گذشته از اوایل اسفند در بازدیدهای مختلف مشکلات و نواقص پارک ها شناسایی و تمهیدات ویژه ای برای پذیرایی از مسافران و گردشگران در سطح پارک های شهر سنندج اندیشیده شده است.
صلواتی با اشاره به انتخاب و آماده سازی پارک های ملت و نسیم در آستانه سال جدید برای اسکان مهمانان نوروزی گفت: در راستای تامین امنیت مسافران نوروزی در این 2 پارک نیروهای انتظامی و آتش نشانی مستقر می شوند.
مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری سنندج یادآور شد: پاکسازی محوطه پارک ها، رفع مشکلات و نواقص روشنایی داخل پارک ها، گلکاری داخل محوطه، تعمیر آبخوری ها، تنظیف محوطه نمازخانه و استراحتگاه های داخل پارک ها، بازپیرایی فضای سبز و تعمیر و بازسازی سرویس های بهداشتی از جمله اقداماتی است که در این پارک ها انجام شده است.
وی یادآور شد: این 2 پارک بصورت ویژه برای اسکان مسافران در نظر گرفته شده و بجز این پارک ها نصب چادر در دیگر پارک های سطح شهر برای مسافران و گردشگران ممنوع است.
صلواتی اظهار داشت: پارک نسیم یکی از پارک های حوزه شهرداری منطقه یک واقع در خیابان طالقانی و پارک ملت هم در حوزه شهرداری منطقه سه در بلوار پاسداران واقع شده است.
** آراستگی پارک ها و میادین سنندج با 43هزار جعبه گل و گلدان
وی همچنین به زیباسازی فضای پارک ها و میادین اشاره کرد و گفت: در راستای ایجاد فضای شاداب و زیبا، پارک ها و میادین سطح شهر با 28هزار جعبه گل و 15 هزار گلدان آراسته شد.
مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری سنندج اظهار داشت: در طرح گلکاری بهاره از گل های بنفشه، همیشه بهار، مینا چمنی، ترنفل و شب بو که زیبایی خاصی دارند، استفاده شده است.
وی افزود: عملیات کاشت گل های فصلی متناسب با شرایط آب و هوایی در سطح بوستان ها، میادین، لچکی ها، بلوارها و همه فضاهای سبز شادابی خاصی به نما و منظر شهری می بخشد.
صلواتی یادآور شد: با توجه به زیبایی گلکاری در فصول مختلف، اثربخشی آن بر چهره شهر و تاثیرات مثبتی که در روحیه شهروندان دارد و در راستای زیباسازی پارک ها هرساله انجام عملیات گلکاری در آستانه سال نو انجام می شود.
** ممنوعیت انجام حفاری جدید تا پایان تعطیلات نوروزی
وی اظهار داشت: همچنین بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان تعطیلات نوروز هیچ گونه مجوز حفاری در مناطق و نواحی صادر نمی شود تنها در شرایط اضطراری به دستگاه های حفار اجازه انجام کار داده خواهد شد.
مدیرهماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری سنندج یادآور شد: معاونت فنی و زیربنایی شهرداری سنندج چندین بار به شرکت ایرانسل در زمینه ترمیم حفاری های انجام شده در سطح شهر اخطار داده است.
وی گفت: شرکت ایرانسل موظف است تمام نوارهای حفاری های انجام شده را ترمیم کند ضمن اینکه در حال حاضر ادامه فعالیت این شرکت تا اجرای کامل ترمیم حفاری متوقف شده است.
**جمع آوری ضایعات و نخاله های ساختمانی
صلواتی اظهار داشت: یکی از برنامه های نوروزی این سازمان در راستای طرح استقبال از بهار پاکسازی و ساماندهی مبادی های ورودی و خروجی شهر از خاک و نخاله و ضایعات است.
وی افزود: به همین منظور و با همکاری مناطق سه گانه تمام خاک و نخاله ها از مبادی ورودی و خروجی و ضایعات ساختمانی نیز از سطح شهر بویژه معابر اصلی جمع آوری شد.
مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری سنندج با اشاره به پاکسازی و تنظیف مبادی وروی و خروجی شهر گفت: این مهم در راستای بهسازی مسیرها بویژه مبادی ورودی و خروجی، از بین بردن آلاینده های زیست محیطی، ایجاد نما و منظر زیبا و مناسب برای شهروندان و مسافران در آستانه سال نو اجرا شد.
وی شستشو و رنگ آمیزی مخازن و جمع آوری زباله، لکه گیری آسفالت های خیابان های و معابر سطح شهر و رنگ آمیزی جداول خیابان ها را از دیگر اقدامات انجام شده برای استقبال از مسافران نورورزی اعلام کرد.
نوروز 97 تعداد 55 هزار و 93 نفر مهمان نوروزی در قالب 11 هزار و 240 خانوار در مراکز ستاد اسکان استان کردستان پذیرش شدند.
استان کردستان دارای یک هزار و 520 اثر تاریخی شناسایی شده شامل آثار باستانی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان های طبیعی است، 872 اثر از این تعداد شامل 773 اثر غیر منقول شامل (آثار تاریخی، تپه، محوطه و بنا)، 20 مورد میراث طبیعی، 56 مورد میراث معنوی و 23 مورد میراث منقول در فهرست آثار باستانی کشور به ثبت رسیده است.
7348 / 6108 / 3034

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مصرف برق در کردستان بیش از 10 درصد افزایش یافت

استفاده از تلفن همراه حین رانندگی خطر تصادف را چهار برابر می کند

سلامت 27 هزار نوآموز کردستانی سنجش می شود

زمینه مشارکت خانواده ها برای مدیریت مصرف انرژی فراهم شود

29 هزار نفر در برنامه‌های اوقات فراغت مساجد کردستان شرکت می کنند

سمپاشی مزارع بیجار با پهباد برای اولین بار

بیش از 2 هزار طرح اشتغالزایی در کردستان اجرا شد

هوای کردستان 4 تا 6 درجه گرمتر می شود

کاهش سن مصرف کنندگان مواد مخدر/فروشندگان از قوانین آگاهی دارند

تعدادی از سرشاخه های شرکت هرمی وی کاپیتال در بانه دستگیر شدند

200 هزار نقطه در کشور کد گذاری می شود

روزانه 200 هزار لیتر نفتگاز یورو 4 در کردستان توزیع می شود

فاضلاب 50 درصد روستاهای کردستان جمع آوری و دفع می شود

کردستانی‌ها 10 میلیارد تومان زکات فطریه پرداخت کردند

دختران 2 برابر پسران در زمان امتحان دچار استرس و اضطراب می‌شوند

آخرین جزئیات وقوع زلزله در کردستان/هنوز خسارتی گزارش نشده است

100 میلیارد ریال زکات فطریه در کردستان جمع آوری شد

استفاده مشترکان از کولر گازی در کردستان صرفه اقتصادی ندارد

فعالیت های فرهنگی زمینه ساز کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه است

صید 10 حلقه مار در سنندج از ابتدای سال جاری تا کنون

واحدهای صنعتی پرمصرف کردستان به سامانه مانیتورینگ شرکت گاز مجهز می شوند

درختان سطح شهر سنندج سمپاشی می شوند

تمهیدات شهرداری برای رفاه حال زیارت کنندگان اهل قبور در دوشنبه آخر رمضان

تصادف در جاده دیواندره به سقز یک کشته بر جا گذاشت

59 میلیارد کالای ممنوعه و قاچاق در مرزهای کردستان کشف شد

درگیری در سنندج دو نفر کشته و یک مجروح در پی داشت

رعایت مقررات از وقوع بسیاری از سوانح رانندگی جلوگیری می‌ کند

بیش از 61 هزار جلد کتاب در کردستان به امانت داده شد

کشف 10 تُن شکر قاچاق در کامیاران

سه هزار مترمربع بستر رودخانه آلتون سقز رفع تصرف شد

پروانه رنگین بانو مهمان ناخوانده محلات سنندج

تورم نقطه به نقطه نمایانگر گرانی در کردستان نیست

قرص‌های شب امتحان تهدیدی برای سلامتی دانشجویان است

آسمان کردستان تا سه شنبه بارانی است/پایداری دمای هوا

18 هزار حلقه لاستیک کامیون در کردستان توزیع شد

10 تن مود خوراکی تاریخ گذشته در بیجار کشف شد

مشترکان تلفن همراه فریب تماس های تبلیغاتی را نخورند

45 هزار هکتار از اراضی سروآباد دچار آفت ملخ شد

افزایش 38 درصدی بارندگی‌های کردستان در سال زراعی جاری

کشتارگاه دام دیواندره رفع پلمب شد

کارگر بازارچه سیرانبند بانه بر اثر حادثه رانندگی جان باخت

لطافت زنانه اسیر افیون زمانه

تعاون روستایی 50 تُن خرما در کردستان توزیع می کند

4200 مددجوی کردستانی در سال گذشته صاحب شغل شدند

هفت هزار کیلوگرم مواد غذایی غیرمجاز در قروه معدوم شد

ظرفیت پهنای باند اینترنت در کردستان به 117 گیگابایت رسید

1349 مددجوی کمیته امداد کردستان تسهیلات سربازی گرفتند

زندانیان، چشم انتظار کمک‌های خیران در جشن گلریزان یکم خرداد

کمبود کالاهای اساسی در بازار کردستان وجود ندارد

مردم کردستان 17 میلیارد ریال به سیل زدگان کشور کمک کردند