عصر کرد

آخرين مطالب

رشد 60 برابری شهرک سازی صنعتی در کردستان اقتصادي

رشد 60 برابری شهرک سازی صنعتی در کردستان

  بزرگنمايي:

عصر کرد - مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان، گفت: شهرک سازی صنعتی در سطح استان، امسال رشد 60 برابری داشته و تا کنون 36 میلیارد تومان در این زمینه هزینه شده است، که 22 میلیارد آن از سازمان برنامه و بودجه استان تامین شده و 10 میلیارد هم سازمان مرکزی کمک کرده است. احمد خسروی، در بازدید از خبرگزاری ایسنا منطقه کردستان، اظهار کرد: شرکت شهرک های صنعتی در راستای قانون و برای تجمیع شهرک های صنعتی جهت حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از اتلاف زمین ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه شرکت شهرک های صنعتی نهادی دولتی بوده که بعد از انقلاب ایجاد شده است، افزود: در گذشته، سرمایه گذاری دولت و ایجاد صنایع به صورت پراکنده یا تجمیع شده، محدود به مرکز کشور، استان های برخوردار و صنعتی بود و استان های مرزی، حاشیه ای و عمدتا مناطق غرب کشور از آن بی بهره بوده اند.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان، عنوان کرد: احداث شرکت شهرک های صنعتی نوعی عدالت اجتماعی را ایجاد کرد و طبق آن و بر اساس قانون، ردیف بودجه ای برای سایر استان های کم برخوردار تعریف شد.
وی با اشاره به اینکه شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان، در سال 1370 احداث شد و سابقه 27 ساله دارد و اکنون در 10 شهرستان استان نیز ایجاد شده است ادامه داد: شرکت شهرک های صنعتی استان، مشکلات زیادی دارد و سرمایه گذار، به دلیل عواملی همچون مشکلات آب و هوایی، رغبت به سرمایه گذاری در برخی از شهرستان ها را ندارد و عمده سرمایه گذاری های ما در شهر سنندج صورت می گیرد، بر همین اساس علی رغم اینکه 4 شهرک صنعتی در شهر سنندج فعالیت دارند اما باز زمین کم است.
خسروی، بیان کرد: در مریوان که شهری توریستی و تجاری است، سال هاست شهرک صنعتی فعالیت دارد و طی امسال، با تمهیداتی که صورت گرفت، توانستیم در این شهرستان 10 قرار داد منعقد کنیم و اولین کارخانه نیز در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.
وی اعلام کرد: این نهاد دولتی در استان کردستان جوان است و هنوز شهرک های ما تکمیل نشده اند، سرمایه گذارهای جدیدی به منطقه روی آورده اند و زیرساخت ها به طور کامل آماده نیستند. اما امسال با حمایت مسئولان و مجهز شدن بیشتر شهرک های صنعتی، برای ما سال "پایان شهرک صنعتی بدون واحد تولیدی" به شمار می رود.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان، با بیان اینکه چالش ها و مشکلات این نهاد دولتی در استان، دلایل متعددی دارد که بخشی از آن عوامل مالی تامین و برخی هم فصل کاری است، افزود: کردستان استانی سرسبز بوده و زمینش حاصلخیز است، بر همین اساس تصاحب و تملک زمین گران تمام می شود، همچنین برخی از زمین های منابع طبیعی ناهموار بوده و آماده سازی آن از هزینه زیادی برخوردار است، این عوامل موجب می شود که قیمت زمین صنعتی در استان کردستان بالا باشد و عرضه زمین به سرمایه گذار دچار چالش شود.
وی بیان کرد: تلاش شد که این مشکل به صورت ریشه ای حل شود، و در این راستا، روش محاسبات به صورت فرآیندی، عوض شده است.
خسروی تشریح کرد: در منطقه ویژه اقتصادی بانه، که در حال افتتاح و آماده واگذاری زمین و فعالیت واحدهای تولیدی به منظور صادرات است، قیمت گذاری زمین ها را بر اساس معارضی که برای منطقه دارد و نیز سایر هزینه ها، انجام دادیم و قیمت زمین حدود 240 هزار تومان محاسبه شد، که برای سرمایه گذار هیچ گونه جذبه و علاقه مندی نداشت، لذا طبق قانونی که برای مناطق محروم وجود دارد، قیمت به نصف کاهش یافت و تخفیف 50 درصدی اعمال شد، در نهایت با بهره مندی از سایر قوانین، قیمت زمین به زیر 100 هزار تومان رسید و در اختیار سرمایه گذار قرار گرفت.
وی اعلام کرد: با تمهیدات صورت گرفته، در حال حاضر 55 سرمایه گذار بانه ای آماده استقرار هستند و تا کنون نامی از سرمایه گذار استانی و ملی برده نشده است و این برای ما نوید بخش است.
خسروی بیان کرد: همچنین طی سالیان گذشته، عرضه زمین به سرمایه گذاران، با 30 درصد پیش پرداخت و اقساط 6 ماهه صورت می گرفت، اما امسال اتفاق خوبی افتاد و عرضه زمین صنعتی با پنج درصد پیش پرداخت و اقساط 60 ماهه صورت گرفت، که موجب شد طی امسال، 55 قرارداد واگذاری زمین در 10 ماهه اول سال داشته باشیم که این آمار 5 برابر بیشتر از کل قراردادهای شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان است.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان، در ادامه با اشاره به اینکه، تولید و صنعت با صادرات سرزنده می ماند گفت: علی رغم اینکه، قیمت ارز مشکلاتی در زمینه مایحتاج و اقلام ضروری مردم ایجاد کرده اما، برای تولیدکننده فرصت خوبی مهیا شده است، چرا که، تولید به قیمت مصوب داخل کشور و عرضه آن با قیمت جدید ارز و دلار صورت می گیرد، و این فرصت مهمی برای سرمایه گذار است.
وی با اشاره به نقش شرکت شهرک های صنعتی در حمایت از صادرات، بیان کرد: دراین زمینه ما باید بتوانیم قیمت تمام شده کالا را کاهش داده و برای بازاریابی در خارج از کشور رغبت ایجاد کنیم، تحقق این مهم برای کشور ارز آور بوده و نقش موثری در ایجاد اشتغال پایدار و جهانی کردن تولید دارد.
مدیرعامل شرک شهرک های صنعتی استان کردستان افزود: وظیفه اصلی شرکت فراهم کردن زیرساخت ها برای تولید راحت کالا است، اما در زمینه آموزش، فناوری، صادرات و مشاوره که بسیار پر اهمیت است نیز خدمات زیادی ارائه می شود.
وی اعلام کرد: در مرکز فناوری شهرک صنعتی شماره یک سنندج، یک مرکز مشاوره با 22 واحد مشاور وجود دارد و ما واحدهای دارای مشکل را به این مشاوران معرفی کرده و برای تشویق آنها بخشی از هزینه ها را متقبل می شویم.
خسروی، با تاکید بر اینکه وظیفه شرکت شهرک های صنعتی فقط زیر ساخت و شهرک سازی نیست، بلکه در راستای صنایع کوچک هم می تواند موثر باشد عنوان کرد: آموزش، حمایت از برگزاری نمایشگاه در داخل و خارج کشور، برگزاری تورهای صنعتی برای دانشجویان و سایر افراد از دیگر اقدامات مهم شرکت شهرک های صنعتی استان است.
وی ادامه داد: در راستای تحقق شعار سال 97 کمک های زیادی به رشد و توسعه شرکت شهرک های صنعتی استان شد و امسال هیچ واحد صنعتی تولیدی، مصادره نشد، همچنین در زمینه کمک های غیر مالی هم تعامل زیادی با ادارات برقرار کردیم.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان، گفت: شهرک سازی در سطح استان، امسال رشد 60 برابری داشته و تا کنون 36 میلیارد تومان در این زمینه هزینه شده است، که 22 میلیارد آن از سازمان برنامه و بودجه استان تامین شده و 10 میلیارد هم سازمان مرکزی کمک کرده است.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان، با اشاره به اینکه حفظ اشتغال و سرمایه گذاری موجود بسیار ارزانتر و آسانتر از ایجاد اشتغال جدید است، عنوان کرد: امسال در سطح کشور 650 واحد صنعتی به چرخه تولید برگشت که 12 مورد آن در کردستان اتفاق افتاد.
وی اعلام کرد: بر اساس آمار پروانه های بهره برداری در استان کردستان، بیش از 1000 واحد صنعتی وجود دارد که30 درصد آن مربوط به واحدهای غیر فعال و نیمه فعال است، و 15 درصد این میزان نیز دارای تلورانس بوده و متغیر است.
خسروی، تعداد نیروهای شاغل در بخش صنعت استان را 7 هزار نفر اعلام و بیان کرد: در حال حاضر 65 درصد از نیروهای شرکت های صنعتی استان فعال هستند.
وی، به اهمیت ارتباط صنعت با دانشگاه اشاره و خاطرنشان کرد: 50 درصد این ارتباط، به وزارت صنعت برمی گردد که، شرکت شهرک های صنعتی بخشی از آن است و در این راستا، طبق قانون ما باید استارت آپ برگزار کنیم که ترجیحا این مهم را به سمت دانشگاه ها سوق دادیم.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رونق تولید نیازمند حمایت از تولیدات بومی است

4 هزار تُن محصولات گلخانه ای در کردستان تولید شد

بیش از 2 میلیون تُن کالا از گمرک باشماق مریوان ترانزیت شد

24 هزار مجوز بهداشتی حمل دام در کردستان صادر شد

شمش طلای استاندارد بین المللی در کردستان تولید می شود

کمیته امداد کردستان برای بیش از سه هزار نفر شغل ایجاد کرد

میزان تولید در واحدهای صنعتی کردستان 25 درصد افزایش یافت

435 فرصت شغلی در تعاونی های کردستان ایجاد شد

واردات کالا از گمرکات کردستان 79 درصد کاهش یافت

ارزش کالاهای صادراتی از گمرکات کردستان 85 درصد افزایش یافت

عملیات‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در قالب پدافند غیر عامل در دهگلان اجرا شد

تردد مسافران از مرز باشماق 10 درصد افزایش یافت

بارندگی ها 740 میلیارد ریال به راه های کردستان خسارت وارد کرد

مجوز برداشت گیاهان بهاری برای روستاییان کردستان صادر شد

پارسال بیش از 57 میلیون مترمکعب فاضلاب در کردستان تصفیه شد

نهال های غرس شده متخلفان در عرصه طبیعی مریوان قلع و قمع شد

18 درصد دامداران مریوانی در سامانه پنجره واحد ثبت نام کردند

وقتی که سیل موجب گرانی پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی می شود

رونق تولید در بخش کشاورزی نسخه رفع مشکلات کردستان است

ذخیره سدهای کردستان به بیش از 2 میلیارد مترمکعب رسید

143 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در بانه پرداخت شد

تخریب کنندگان منابع طبیعی در مریوان شناسایی شدند

ذخیره معادن کردستان به 700 میلیون تُن می رسد

بارندگی 600 میلیارد ریال به کشاورزان کردستان خسارت زد

بارش های کردستان در سال زراعی جاری 97 درصد افزایش یافت

سیل و بارندگی 590 میلیارد ریال به بخش کشاورزی کردستان خسارت وارد کرد

پیش‌بینی تولید مناسب گندم در سال زراعی جاری در کردستان

آسیب دیدگی 999 واحد مسکونی در کردستان به دلیل بارش‌های اخیر

999 واحد مسکونی کردستان در بارش های اخیر آسیب دید

رونق تولید در گرو امنیت پایدار است

12 تن آرد یارانه ای در سقز کشف و ضبط شد

سد گاوشان در کردستان اوایل شامگاه امشب سرریز شد

بیش از 24 هزار مورد بازرسی از اصناف کردستان انجام شد

محدودیت ترانزیت سوخت از مرز باشماق 18 فروردین برداشته می شود

50 دستگاه آبشخور فلزی در مراتع روستایی بانه نصب شد

بیش از هزار میلیارد ریال تسهیلات در بخش کشاورزی پرداخت شد

تسهیلات اشتغال پایدار 5128 شغل در کردستان ایجاد کرد

بیش از 2 هزار گونه گیاهی در کردستان وجود دارد

زیرساخت‌های رونق تولید باید فراهم شود

مصرف 3 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی توسط مشترکین شرکت گاز کردستان

کاهش 20 درصدی جابجایی مسافر در ایام نوروز

584 هزار تن محصول کشاورزی از کردستان به خارج صادر شد

بیش از 2 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در کردستان مصرف شد

سرریز آب سد قشلاق سنندج مدیریت شده است

بیش از 110 هزار مسافر در کردستان با وسایل حمل و نقل عمومی جابجا شدند

تمام راه های مواصلاتی کردستان باز است

85 درصد حجم مخزن سدهای کردستان پر است

حجم صادرات از مرزهای کردستان امسال باید به 2.5 میلیارد دلار برسد

یکی از راهبردهای توسعه کردستان اتمام منطقه ویژه اقتصادی بانه است

تحقق شعار سال نسخه شفابخش اقتصاد کردستان است