عصر کرد

آخرين مطالب

رشد 60 برابری شهرک سازی صنعتی در کردستان اقتصادي

رشد 60 برابری شهرک سازی صنعتی در کردستان

  بزرگنمايي:

عصر کرد - مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان، گفت: شهرک سازی صنعتی در سطح استان، امسال رشد 60 برابری داشته و تا کنون 36 میلیارد تومان در این زمینه هزینه شده است، که 22 میلیارد آن از سازمان برنامه و بودجه استان تامین شده و 10 میلیارد هم سازمان مرکزی کمک کرده است. احمد خسروی، در بازدید از خبرگزاری ایسنا منطقه کردستان، اظهار کرد: شرکت شهرک های صنعتی در راستای قانون و برای تجمیع شهرک های صنعتی جهت حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از اتلاف زمین ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه شرکت شهرک های صنعتی نهادی دولتی بوده که بعد از انقلاب ایجاد شده است، افزود: در گذشته، سرمایه گذاری دولت و ایجاد صنایع به صورت پراکنده یا تجمیع شده، محدود به مرکز کشور، استان های برخوردار و صنعتی بود و استان های مرزی، حاشیه ای و عمدتا مناطق غرب کشور از آن بی بهره بوده اند.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان، عنوان کرد: احداث شرکت شهرک های صنعتی نوعی عدالت اجتماعی را ایجاد کرد و طبق آن و بر اساس قانون، ردیف بودجه ای برای سایر استان های کم برخوردار تعریف شد.
وی با اشاره به اینکه شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان، در سال 1370 احداث شد و سابقه 27 ساله دارد و اکنون در 10 شهرستان استان نیز ایجاد شده است ادامه داد: شرکت شهرک های صنعتی استان، مشکلات زیادی دارد و سرمایه گذار، به دلیل عواملی همچون مشکلات آب و هوایی، رغبت به سرمایه گذاری در برخی از شهرستان ها را ندارد و عمده سرمایه گذاری های ما در شهر سنندج صورت می گیرد، بر همین اساس علی رغم اینکه 4 شهرک صنعتی در شهر سنندج فعالیت دارند اما باز زمین کم است.
خسروی، بیان کرد: در مریوان که شهری توریستی و تجاری است، سال هاست شهرک صنعتی فعالیت دارد و طی امسال، با تمهیداتی که صورت گرفت، توانستیم در این شهرستان 10 قرار داد منعقد کنیم و اولین کارخانه نیز در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.
وی اعلام کرد: این نهاد دولتی در استان کردستان جوان است و هنوز شهرک های ما تکمیل نشده اند، سرمایه گذارهای جدیدی به منطقه روی آورده اند و زیرساخت ها به طور کامل آماده نیستند. اما امسال با حمایت مسئولان و مجهز شدن بیشتر شهرک های صنعتی، برای ما سال "پایان شهرک صنعتی بدون واحد تولیدی" به شمار می رود.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان، با بیان اینکه چالش ها و مشکلات این نهاد دولتی در استان، دلایل متعددی دارد که بخشی از آن عوامل مالی تامین و برخی هم فصل کاری است، افزود: کردستان استانی سرسبز بوده و زمینش حاصلخیز است، بر همین اساس تصاحب و تملک زمین گران تمام می شود، همچنین برخی از زمین های منابع طبیعی ناهموار بوده و آماده سازی آن از هزینه زیادی برخوردار است، این عوامل موجب می شود که قیمت زمین صنعتی در استان کردستان بالا باشد و عرضه زمین به سرمایه گذار دچار چالش شود.
وی بیان کرد: تلاش شد که این مشکل به صورت ریشه ای حل شود، و در این راستا، روش محاسبات به صورت فرآیندی، عوض شده است.
خسروی تشریح کرد: در منطقه ویژه اقتصادی بانه، که در حال افتتاح و آماده واگذاری زمین و فعالیت واحدهای تولیدی به منظور صادرات است، قیمت گذاری زمین ها را بر اساس معارضی که برای منطقه دارد و نیز سایر هزینه ها، انجام دادیم و قیمت زمین حدود 240 هزار تومان محاسبه شد، که برای سرمایه گذار هیچ گونه جذبه و علاقه مندی نداشت، لذا طبق قانونی که برای مناطق محروم وجود دارد، قیمت به نصف کاهش یافت و تخفیف 50 درصدی اعمال شد، در نهایت با بهره مندی از سایر قوانین، قیمت زمین به زیر 100 هزار تومان رسید و در اختیار سرمایه گذار قرار گرفت.
وی اعلام کرد: با تمهیدات صورت گرفته، در حال حاضر 55 سرمایه گذار بانه ای آماده استقرار هستند و تا کنون نامی از سرمایه گذار استانی و ملی برده نشده است و این برای ما نوید بخش است.
خسروی بیان کرد: همچنین طی سالیان گذشته، عرضه زمین به سرمایه گذاران، با 30 درصد پیش پرداخت و اقساط 6 ماهه صورت می گرفت، اما امسال اتفاق خوبی افتاد و عرضه زمین صنعتی با پنج درصد پیش پرداخت و اقساط 60 ماهه صورت گرفت، که موجب شد طی امسال، 55 قرارداد واگذاری زمین در 10 ماهه اول سال داشته باشیم که این آمار 5 برابر بیشتر از کل قراردادهای شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان است.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان، در ادامه با اشاره به اینکه، تولید و صنعت با صادرات سرزنده می ماند گفت: علی رغم اینکه، قیمت ارز مشکلاتی در زمینه مایحتاج و اقلام ضروری مردم ایجاد کرده اما، برای تولیدکننده فرصت خوبی مهیا شده است، چرا که، تولید به قیمت مصوب داخل کشور و عرضه آن با قیمت جدید ارز و دلار صورت می گیرد، و این فرصت مهمی برای سرمایه گذار است.
وی با اشاره به نقش شرکت شهرک های صنعتی در حمایت از صادرات، بیان کرد: دراین زمینه ما باید بتوانیم قیمت تمام شده کالا را کاهش داده و برای بازاریابی در خارج از کشور رغبت ایجاد کنیم، تحقق این مهم برای کشور ارز آور بوده و نقش موثری در ایجاد اشتغال پایدار و جهانی کردن تولید دارد.
مدیرعامل شرک شهرک های صنعتی استان کردستان افزود: وظیفه اصلی شرکت فراهم کردن زیرساخت ها برای تولید راحت کالا است، اما در زمینه آموزش، فناوری، صادرات و مشاوره که بسیار پر اهمیت است نیز خدمات زیادی ارائه می شود.
وی اعلام کرد: در مرکز فناوری شهرک صنعتی شماره یک سنندج، یک مرکز مشاوره با 22 واحد مشاور وجود دارد و ما واحدهای دارای مشکل را به این مشاوران معرفی کرده و برای تشویق آنها بخشی از هزینه ها را متقبل می شویم.
خسروی، با تاکید بر اینکه وظیفه شرکت شهرک های صنعتی فقط زیر ساخت و شهرک سازی نیست، بلکه در راستای صنایع کوچک هم می تواند موثر باشد عنوان کرد: آموزش، حمایت از برگزاری نمایشگاه در داخل و خارج کشور، برگزاری تورهای صنعتی برای دانشجویان و سایر افراد از دیگر اقدامات مهم شرکت شهرک های صنعتی استان است.
وی ادامه داد: در راستای تحقق شعار سال 97 کمک های زیادی به رشد و توسعه شرکت شهرک های صنعتی استان شد و امسال هیچ واحد صنعتی تولیدی، مصادره نشد، همچنین در زمینه کمک های غیر مالی هم تعامل زیادی با ادارات برقرار کردیم.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان، گفت: شهرک سازی در سطح استان، امسال رشد 60 برابری داشته و تا کنون 36 میلیارد تومان در این زمینه هزینه شده است، که 22 میلیارد آن از سازمان برنامه و بودجه استان تامین شده و 10 میلیارد هم سازمان مرکزی کمک کرده است.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان، با اشاره به اینکه حفظ اشتغال و سرمایه گذاری موجود بسیار ارزانتر و آسانتر از ایجاد اشتغال جدید است، عنوان کرد: امسال در سطح کشور 650 واحد صنعتی به چرخه تولید برگشت که 12 مورد آن در کردستان اتفاق افتاد.
وی اعلام کرد: بر اساس آمار پروانه های بهره برداری در استان کردستان، بیش از 1000 واحد صنعتی وجود دارد که30 درصد آن مربوط به واحدهای غیر فعال و نیمه فعال است، و 15 درصد این میزان نیز دارای تلورانس بوده و متغیر است.
خسروی، تعداد نیروهای شاغل در بخش صنعت استان را 7 هزار نفر اعلام و بیان کرد: در حال حاضر 65 درصد از نیروهای شرکت های صنعتی استان فعال هستند.
وی، به اهمیت ارتباط صنعت با دانشگاه اشاره و خاطرنشان کرد: 50 درصد این ارتباط، به وزارت صنعت برمی گردد که، شرکت شهرک های صنعتی بخشی از آن است و در این راستا، طبق قانون ما باید استارت آپ برگزار کنیم که ترجیحا این مهم را به سمت دانشگاه ها سوق دادیم.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سیاست کلی استان ترویج محصولات علوفه ای با نیاز آبی پایین است

10 طرح بزرگ سرمایه گذاری در سطح شهر سنندج اجرا می شود

واحدهای تولیدی و صنعتی کردستان ایران بسیار توانمند هستند

شهردار سنندج: 10 طرح بزرگ سرمایه گذاری در دست اجرا داریم

22 میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با آتش سوزی مراتع کردستان اختصاص یافت

اعتبار تسهیلات اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد کردستان 30 درصد افزایش یافت

54 درصد از مودیان مالیاتی در کردستان اظهارنامه تسلیم کردند

واحدهای تولیدی نگران تامین مواد اولیه و سرمایه در گردش نباشند

حجم قاچاق کشور سالانه 12.5 میلیارد دلار است

مقالات برتر همایش منطقه‌ای اقتصاد پنهان معرفی شدند

دستیابی به توسعه ارتباط مستقیمی با کارهای پژوهشی دارد

معرفی توانمندی های صنعتگران کردستانی در نمایشگاه "رونق تولید"

5 هیات تجاری خارجی در نمایشگاه رونق تولید کردستان حضور می یابند

همایش اقتصاد پنهان در سنندج آغاز شد

تشکل های کشاورزی بازوی پرتوان جهاد کشاورزی کردستان هستند

مزارع بانه مستعد برای کشت گل محمدی

رویە‌های معمول گمرکی در گمرک باشماق مریوان لحاظ شود

رشد 9 درصدی حجم صادرات کردستان در سال جاری

4880 میلیارد ریال تسهیلات در بخش کشاورزی کردستان جذب شده است

پیش بینی تولید 175 هزارتن گندم در قروه/پرداخت وجه تا 36 ساعت

قاچاقچیان در کردستان به پرداخت بیش از 103 میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم شدند

اشتغالزایی برای مددجویان کردستانی با تحویل دستگاه میوه خشک کن

120 دستگاه میوه خشک کن برای مددجویان کمیته امداد کردستان کارسازی شد

ارسال 52 مقاله به دبیرخانه همایش اقتصاد پنهان در سنندج

کنترل قاچاق سوخت نیاز به رفع خلاهای قانونی دارد

120 هزار تن گندم از مزارع دیواندره برداشت می شود

نمایشگاه استانی رونق تولید در سنندج برپا می‌شود

میزان تلفات برق در استان کردستان 9.8 درصد است

بلاتکلیفی واحدهای مسکن مهر به دولت و مردم ضرر می‌رساند

بخش VIP بیمارستان کوثر سنندج آماده ارائه خدمات با کیفیت به بیماران است

پنج میلیون قطعه نشا چغندر قند در کردستان تولید شد

قاچاقچی دستگاه تولید ارز دیجیتال به جزای نقدی محکوم شد

جاده مریوان به مرز باشماق چهار خطه می‌شود

توسعه ارتباطات در مناطق روستایی کردستان ضروریست

مجتمع کارگاهی صنایع دستی در سنندج ایجاد می شود

هیچ ماده ای قابل مقایسه با سیانور در فرآوری طلا نیست

استفاده از تمامی ظرفیت های تبلیغی برای رونق تولید ضروری است

کردستان گرانترین استان/مسئولان دولتی مرکز آمار را قبول ندارند

قیمت کالاهای اساسی در کردستان گران‌تر از سایر استان‌های کشور نیست

39 بازارچه مرزی در کشور وجود دارد

ظرفیت‌های گردشگری کردستان باید معرفی شود

امکان عرضه مستقیم محصول توت فرنگی در کردستان فراهم شد

331 هزار تن کالا از مرز باشماق کردستان ترانزیت شد

انجام 7 هزار پروژه محرومیت‌زدایی در کردستان توسط سپاه

ایجاد 70 هزار فرصت شغلی برای مددجویان در قالب طرح راهبران شغلی

کارشکنی در حمایت از سرمایه گذار خارجی در کردستان مورد قبول نیست

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار: رونق تولید در برنامەهای اقتصادی کردستان تدوین شد

دفتر نمایندگی اتاق بازرگانی سنندج در اقلیم کردستان عراق فعال شود

باید در اجرای پروژه‌ها، اولویت‌بندی و زمانبندی داشته باشیم

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان: طرح های اقتصاد مقاومتی یک ساله تعریف می شود