عصر کرد

آخرين مطالب

صنایع پیشران مهمترین برنامه کاری شورای توسعه کردستان است اقتصادي

صنایع پیشران مهمترین برنامه کاری شورای توسعه کردستان است

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت کردستان با اشاره به تاکید شورای توسعه بر ایجاد صنایع پیشران در استان است، گفت: طرح های صنعتی بزرگی در این راستا تعریف شده است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، دولت تدبیر و امید در اوایل سال 93 ساز و کار جدیدی را با عنوان شورای توسعه کردستان به ریاست وزیر کشور طرح ریزی کرد تا به توسعه آن سرعت بخشیده و این استان را در مسیر توازن منطقه ای قرار دهد.
از آن زمان تاکنون هشت جلسه اصلی با حضور رئیس جمهوری، معاون اول رئیس جمهور و وزیر کشور و بیش از 40 جلسه کارگروه های ذیل این شورا تشکیل شده است.
از کل مصوبات شورای توسعه استان 11مصوبه مربوط به سازمان صنعت، معدن و تجارت و شرکت شهرک های صنعتی کردستان است که خبرگزاری جمهوری اسلامی برای اطلاع از آخرین نتایج و عملکرد این مصوبات، مصاحبه اختصاصی با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ترتیب داده است.
محمد دره وزمی با اشاره به اینکه شورای توسعه استان بیشتر روی صنایع پیشران توسعه تاکید دارد، گفت: در این راستا پروژه هایی به منظور ایجاد تحرک در صنعت استان تعریف شد.
وی افزود: وجود صنایع مادر در هر منطقه ای منجر به ایجاد صنایع پایین دستی و قرار گرفتن استان بر ریل صنعتی شدن می شود راه اندازی صنایع مادر در کردستان مورد تاکید شورای توسعه استان قرار گرفت.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به اینکه ایجاد پروژه زنجیره فولاد کردستان از سال 94 آغاز شد، اضافه کرد: با توجه به ظرفیت معادن استان و وجود سنگ آهن به اندازه کافی در راستای ممانعت از خام فروشی و فرآوری سنگ آهن تصمیم به ایجاد زنجیره فولاد در استان گرفته شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان یادآورشد: زنجیره فولاد شامل حلقه های مختلف از قبیل تبدیل سنگ آهن به کنسانتره، کنسانتر به گندله، گندله به آهن اسفنجی و تبدیل آهن اسفنجی به فولاد است.
وی با اشاره به اینکه کارهای مطالعاتی این طرح به اتمام رسیده و حلقه های مختلف آن تعریف و محل اجرا نیز مشخص شده است اظهارداشت: امسال شرکت صنایع فولاد کردستان با مشارکت سازمان توسعه ایمیدرو، شرکت صبا نور، شرکت کیمیا معادن سپاهان و هلدینگ صنعتی معدن امداد فعالیت خود را در راستای اجرای این پروژه در استان آغاز کردند.
دره وزمی افزود: تولید کنسانتره به میزان یک میلیون و 300 هزار تُن به عنوان حلقه نخست این طرح در سال 96 در یاسوکند بیجار به بهره برداری رسیده است و براساس برنامه ریزی انجام شده تولید این محصول در استان باید به 2.5 میلیون تُن در سال افزایش پیدا کند.
وی اضافه کرد: در حلقه تولید گندله جواز تاسیس احداث یک واحد یک میلیون تُنی برای شرکت صبانور صادر و محل اجرای طرح، حسن آباد یاسوکند تعیین شده و عملیات اجرایی آن نیز آغاز شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان یادآورشد: جواز تاسیس واحد دوم گندله در استان هم برای شرکت کیمیا معادن سپاهان به ظرفیت 600 هزار تُن در حسن آباد یاسوکند بیجار در حال صدور است.
وی اظهار داشت: ظرفیت تولید گندله در استان هم برمبنای برنامه ریزی های انجام شده باید به 2 میلیون و 500 هزار تُن در سال افزایش پیدا کند.
دره وزمی تاکید کرد: برای اجرای حلقه های بعدی شامل آهن اسفنجی و فولاد براساس مطالعات انجام شده توسط مشاور طرح و تصمیم سرمایه گذاران و تصویب آن در وزارت صمت مقرر شده است یک واحد 1.6 میلیون تُنی آهن اسفنجی در بیجار و یک واحد 1.5 میلیون تُنی ذوب و ریخته گری فولاد در شهرستان قروه اجرا شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان افزود: عملیات اجرای احداث واحدهای تولید آهن اسفنجی و فولاد هم به زودی در شهرستان های بیجار و قروه آغاز می شود.
دره وزمی با اشاره به اینکه مهمترین مسئله در اجرای این طرح ها بحث تامین مالی و حمایت بانک های عامل است، گفت: مشکلات این طرح ها با حمایت قاطع دولت از اجرای آنها، به زودی حل می شود.
وی اعلام کرد: میزان سرمایه گذاری برای ایجاد زنجیره فولاد در استان 50 هزار میلیارد ریال با اشتغالزایی برای 2 هزار و 300 نفر برآورد شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: شرکت پتروشیمی بعثت کردستان با سرمایه گذاری بخش خصوصی برای تولید 500 هزار تُن پت و پی تی ای (PTA) تاسیس شده و محل اجرای این طرح در حدفاصل شهرستان دیواندره و بیجار است.
دره وزمی اضافه کرد: برای اجرای این طرح، 50 هکتار زمین واگذار و سند آن انتقال داده شده و مجوز تامین خوراک آن از پتروشیمی اخذ و جواز تاسیس آن در سازمان صمت استان هم صادر شده است.
وی افزود: هم اکنون در حال اخذ موافقت مصوبه صندوق توسعه ملی برای پرداخت تسهیلات ارزی به میزان 770 میلیون یورو است و پس از انجام عملیات بانکی، عملیات اجرایی آن آغاز می شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان تولید لاستیک خودرو توسط شرکت گسترش تایر رازی را از دیگر طرح های مهم استان و از مصوبات شورای توسعه اعلام کرد و گفت: قرار بود این طرح در شهرستان دهگلان اجرا شود که با انصراف بانک خاورمیانه، بانک های سپه و صنعت و معدن نیز نتوانستند عاملیت این طرح را بپذیرند.
وی افزود: میزان تسهیلات ارزی مورد نیاز این طرح 200 میلیون یورو برآورد شده و اکنون رایزنی با بانک های ملی و صنعت و معدن برای پذیرش آن در حال انجام است.
دره وزمی با اشاره به اینکه طرح سیمان خاکستری چلچمه سارال از دیگر مصوبات شورای توسعه استان است، یادآورشد: یک هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات برای طرح سیمان چلچمه در بانک صنعت و معدن به تصویب رسیده اما با افزایش هزینه های اجرای این طرح سرمایه گذار حاضر به آغاز عملیات اجرایی بدون تصویب تسهیلات تکمیلی نشده است.
وی اضافه کرد: اکنون رایزنی های لازم با بانک صنعت و معدن برای تصویب کل تسهیلات مورد نیاز اجرای این طرح به میزان 3 هزار و 500 میلیارد ریال در حال انجام است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان طرح معدن طلای قلقله سقز را از دیگر مصوبات شورای توسعه استان اعلام کرد و اظهار داشت: پروانه بهره برداری از این معدن صادر شده و بهره بردار هم اکنون در حال باطله برداری و دپوی کانسنگ است.
دره وزمی افزود: جواز تاسیس کارخانه فرآوری و تولید شمش طلا به دلیل عدم صدور موافقت سازمان محیط زیست تاکنون صادر نشده و پس از موافقت این سازمان عملیات اجرای این طرح نیز که سرمایه گذار آن شرکت شستا است، آغاز می شود.
وی در خصوص مصوبه تولید مصنوعات هم گفت: 13 واحد کارگاهی تولید مصنوعات سنگی در سریش آباد توسط جوانان این شهر احداث شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان یادآورشد: شرکت توسعه صنایع و معادن کوثر مکلف شده سنگ مورد نیاز این واحدها را تامین کند و این شرکت مطالعه امکان احداث یک واحد سنگبری مدرن برای تولید اسلب مرمر را آغاز کرده ولی تاکنون اقدام اجرایی انجام نداده است.
دره وزمی تاکید کرد: از دیگر مصوبات شورای توسعه استان طرح تولید کاغذ از کربنات کلیسم (سنگ آهک) است که تاکنون هفت جواز تاسیس تولید کاغذ صادر شده ولی سرمایه گذاران تاکنون هیچ اقدام اجرایی انجام ندادند.
وی گفت: در خصوص مصوبه انجام مطالعات اکتشافات نوین، چهار پهنه در شهرستان های سقز، بیجار، قروه و دیواندره به مساحت 12 هزار و 500 کیلومترمربع تعریف شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان افزود: مطالعه و پرواز ژئوفیزیک هوایی پهنه های قروه، سقز و بیجار به اتمام رسیده و نتایج امیدبخشی هم در حوزه طلا و سنگ آهن حاصل شده است.
دره وزمی با بیان اینکه این اقدامات نوید سرمایه گذاری بیشتر در کردستان است، یادآورشد: پهنه شهرستان دیواندره هم به سازمان ایمیدرو واگذار شده و قرار است با فراهم شدن شرایط جوی پرواز ژئوفیزیک این پهنه نیز در سال آینده انجام شود.
9936 / 3034





نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وزارت نیرو برای بازنگری تخصیص آب کردستان اعلام آمادگی کرد

25 میلیارد ریال اعتبار به اجرای بیولوژیک آبخیزداری کردستان اختصاص یافت

بیش از 2204 میلیارد ریال تسهیلات به بخش کشاورزی کردستان پرداخت شد

یک زن درویش از زندان آزاد شد

دفاتر تسهیلگری در حوزه ستاد بازآفرینی و امور شهری یاری‌گراند

اختصاص 319 میلیارد ریال جهت اجرای طرح آبخیزداری و آبخوانداری در کردستان

مواد معدنی شهرستان قروه خام فروشی می شود

جریمه واحدهای متخلف در کردستان 66 درصد افزایش یافت

بیش از 500 واحد مستقر در شهرک‌های صنعتی کردستان فعال هستند

653 هزار تن گندم از کشاورزان کردستانی خریداری شده است

بیش از یک میلیون راس دام در کردستان علیه بیماری تب برفکی واکسینه شد

30 نفر در فروشگاه‌های اترک مشغول بکار شدند

کردستان برای تامین آب خود نیازمند سدهاست

بیش از 554 هزار تن کالا از گمرک باشماق کردستان ترانزیت شد

صادرات محصولات کشاورزی در کردستان 7 درصد افزایش یافت

افزایش 93 درصدی ورود مسافر از مرز باشماق کردستان

تسهیلات احیای بافت فرسوده در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد

توزیع مستقیم و بی واسطه میوه در دستور کار تعاونی روستایی است

شهروندان از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی استفاده نکنند

پرونده مسکن های مهر بدون مشکل حقوقی تا پایان امسال بسته می‌شود

عدم تامین منابع مالی؛ مانع اصلی تولید کردستان

احداث 4900 واحد مسکن مهر باقی‌مانده در کردستان سرعت بگیرد

بیش از 554 هزار تن کالا از گمرک باشماق کردستان ترانزیت شد

کشاورزی حفاظتی کردستان 30 میلیارد ریال اعتبار گرفت

توسعه مشاغل خانگی مستلزم حمایت همه جانبه است

قیمت پایین گندم باعث کاهش تولید می شود

ادامه برخورد با خانه‌های اجاره‌ای غیرمجاز در کردستان

بیشترین صادرات کردستان چه محصولی است؟

صادرات محصولات کشاورزی از کردستان به حدود 89 میلیون دلار رسید

تسهیلگری و رفع موانع تولید برای حفظ اشتغال در اولویت قرار گیرد

نیروی انسانی با دانش و به روز باعث ارتقا سطح واحد تولیدی می شود

خرید تضمینی گندم در کردستان به بیش از 446 هزار تُن رسید

500میلیون تومان یارانه به صادرکنندگان میوه های دانه دار پرداخت شد

تخصیص آب برای 9٦ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کردستان

140 میلیارد کالای قاچاق در مرز‌های کردستان کشف شد

طرح چشم انداز اصلاح ولتاژ شبکه توزیع برق در دستور کار است

گرمک، نوبرانه ملس دیم‌زارهای سروآباد

56 درصد آب شرب شهری کردستان از سدها تامین می‌شود

4060 میلیارد ریال برای اتمام سدهای در دست ساخت کردستان نیاز است

بیش از 332 هزار مسافر از پایانه های مسافربری سنندج جابجا شدند

حمایت صندوق تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته از شرکت‌های صادرات محور

طرح‌های تحقیقاتی کردستان مورد حمایت صندوق توسعه صنایع پیشرفته قرار می‌گیرند

صندوق حمایت از صنایع پیشرفته 17 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است

طرح های خلاقانه و برترصنعتی کردستانی ها به صورت ویژه حمایت می شود

نهضت مهارت افزایی زمینه ساز ایجاد اشتغال پایدار در کردستان است

صندوق حمایت از صنایع 170 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

70 میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی مرز باشماق پیش‌بینی شدە است

24 باند قاچاق در کردستان متلاشی شده است

افزایش 22 درصدی ارزش ریالی کالاهای مکشوفه قاچاق در کردستان

25 میلیارد ریال اعتبار به اجرای بیولوژیک آبخیزداری کردستان اختصاص یافت