عصر کرد

آخرين مطالب

چرا کردستان در راس تورم کشور قرار دارد؟ اقتصادي

چرا کردستان در راس تورم کشور قرار دارد؟

  بزرگنمايي:

عصر کرد - بررسی تغییرات تورم در بین استان‌های ایران نشان می‌دهد که بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کردستان با 52.2 درصد است. به گزارش ایسنا، در بهمن ماه سال جاری عدد شاخص کل قیمت‌ها برای خانوارهای کشور (١٠٠=١٣٩٥) به 158.1 رسید که نشان از تورم ماهانه 2.2 درصدی داشت. این در حالی است که بررسی روند تورم در بین استان‌ها از این حکایت دارد که در بهمن ماه، بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان کردستان (٥١.١ درصد) یعنی خانوارهای شهری ساکن استان کردستان به طور متوسط ٩.٦ درصد بیشتر از میانگین کل کشور نسبت به بهمن ١٣٩٦ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند .
وضعیت تورم بین خانوارهای روستایی
در بهمن ماه ١٣٩٧ عدد شاخص کل برای خانوارهای روستایی کشور (١٠٠=١٣٩٥) به 1٩62.9 رسید که نسبت به ماه قبل ٢.٨ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل خانوارهای روستایی نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ٤٦.٧ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای روستایی به استان کردستان با ٥٧.٤ درصد تعلق دارد. یعنی خانوارهای روستایی ساکن استان کردستان به طور متوسط ١٠.٧ درصد بیشتر از میانگین کل کشور نسبت به بهمن ١٣٩٦ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند .
مغلوبیت مردم، بدترین نوع آسیب اقتصادی در یک نظام است
حامد قادرزاده، استاد رشته اقتصاد در دانشگاه کردستان، در گفت و گو با ایسنا، در راس قرار گرفتن استان کردستان در سطح کشور از لحاظ نرخ تورم را امری طبیعی می داند و می گوید: اطلاعات نامتقارن در سطح استان کردستان نسبت به سایر استان ها بسیار بیشتر است.
وی مرزی بودن استان کردستان را از دلایل اصلی این مهم ذکر می کند و می افزاید: در استان های مرزی به دلیل اینکه نوسانات اقتصادی میان مردم بیشتر است و افشاگری بیشتر صورت می گیرد، مردم، مغلوب افزایش قیمت در بازار می شوند.
این استاد دانشگاه بیان می کند: چون رانت اطلاعاتی و اقتصادی در کشور بسیار بالااست، لذا در جاهایی همچون استان کردستان، که تقارن اطلاعاتی کمتر است، سودجویی بیشتری صورت می گیرد و هرچه به نقاط دورتر مرکز اصلی مبادلات نزدیکتر می شویم، تقارن اطلاعاتی کمتر و سوء استفاده به ویژه در روستاها، بیشتر می شود.
این استاد دانشگاه ادامه می دهد: با مراجعه به بازار در استان کردستان مشخص می شود که، مشتریان و مصرف کنندگان خودشان همدیگر را همراهی کرده و دوش به دوش فروشندگان افزایش قیمت ها را تایید می کنند، یعنی نوعی مغلوب شدن در سیستم اقتصادی را تایید کرده اند.
بر همین اساس، وی، نظارت در استان های مرزی را امری مهم تر ذکر می کند و ادامه می دهد: در استان های مرزی و استان هایی که مردم بیشتر به حالت قومی و قبیله ای زندگی می کنند، به طور محسوسی، نه آگاهانه، از افزایش قیمت در بازار حمایت می شود. به همین دلیل در این ساختارها بازار از ثبات کافی برخوردار نیست، اما در شهرهای بزرگی همچون تهران، چون بیشتر مصرف کنندگان بر علیه افزایش قیمت ها با هم اتحاد دارند، لذا تبعیت از عدم خریدن در آنجا بیشتر است.
قادرزاده عنوان می کند: فروشندگان در مناطقی همچون کردستان، سعی می کنند، با نزدن بر چسب قیمت و برخورد نسبتا سنگین با مصرف کننده و عدم توضیح، بیشتر این را به یک باور بین مردم تبدیل کنند، به طور مثال با سوال پردسیدن در مورد قیمت کالا در بازار سنندج یا روستاهای اطراف، پاسخی شنیده نمی شود و یا بد برخورد می شود. این به نوعی ترس از برخورد مشتری و ترس از چرایی پرسیدن را افزایش می دهد، لذا خیلی راحت فروشندگان می توانند قیمت ها را افزایش دهند.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در رابطه با اینکه چرا بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه در سال97، مربوط به استان کردستان با 52.2 درصد است، می گوید: مرکز آمار ایران مسئول جمع آوری اطلاعات مناطق شهری و بانک مرکزی هم مسئول جمع آوری اطلاعات مناطق روستایی است، که سالانه به صورت فصلی، چهار بار در نقاط شهری و روستایی برای پیشبینی وضعیت قیمت در بازار و سایر شاخص های مختلف اقتصادی آمار گیری می کنند.
این اقتصاددان می افزاید: نکته قابل اهمیت این است که، نرخ تورم در مورد کالاهای اساسی بسیار بیشتر است، این آمار بیشتر میانگین نرخ تروم را بیان می کند، به طور مثال مراجعه به نانوایی ها در سنندج مشخص می کند که به دلایل اقتصادی برخورد عرضه کنندگان بسیار بدتر از گذشته شده است، اما در تهران به اینگونه نیست و مصرف کننده در برابر عرضه نان نا مطلوب، مقاومت می کند. لذا سطح آگاهی عمومی مردم به عکس العمل مناسب اقتصادی آنها کمک می کند.
وی همچنین در ادامه، در پاسخ به این سوال که چرا در مناطق روستایی به ویژه در کردستان، نرخ تورم نقطه به نقطه بیشتر است، بیان می کند: همه روستاییان امکان دسترسی به بازار را ندارند و بر همین اساس هزینه دسترسی به بازار در این مناطق بیشتر است، لذا، خرید در همان منطقه از سوی روستاییان، با قیمتی گرانتر ترجیح داده می شود، چون اقدام برای خرید مستقیم، موجب افزایش هزینه خواهد شد.
وی می افزاید: همچنین تقارن اطلاعاتی و قدرت چانه زنی مصرف کننده در مناطق روستایی کمتر است، و چون عرضه کنندگان خیلی محدود هستند، لذا هرچه تصمیم بگیرند همان خواهد شد.
افزایش سواد رسانه ای مردم، راهکاری موثر برای کاهش نرخ تورم در کردستان است
قادرزاد، یکی از بهترین راهکارها برای مقابله با این تفاوت فاحش نرخ تورم استان کردستان با استان های مجاور و مرکز را افزایش سواد رسانه ای مردم می داند و می گوید: تولید محتوای درست از طریق رسانه های مقبول مردم و هم رسانه های ثابت و هم رسانه های شنیداری و دیداری، می تواند مثمر ثمر باشد.
وی بیان می کند: متاسفانه در کردستان، رسانه های دیداری و شنیداری ما سهم کمی را به ارائه اطلاعات درست اقتصادی اختصاص می دهند و بیشتر گوینده یا نشان دهنده اخبار کلی و عمومی سطح کشور هستند، در حالی که اگر ما بخواهیم این وضعیت را در کردستان بهبود ببخشیم، لازم است، که حتما مطالعه میدانی در این راستا صورت گیرد و نتایج آن با نام و مشخصات مشخص از طریق رسانه های دیداری و شنیداری و حتی چاپی به عرض و سمع مردم برسد.
این استاد دانشگاه معتقد است، بدترین نوع آسیب اقتصادی در یک نظام مغلوبیت مردم است و می گوید: اگر مردم، اطلاعات درست و بالایی داشته باشند، به راحتی مغلوب نمی شوند.
لزوم تجدید نظر در نحوه محاسبات نرخ تورم
حنیفی، مدیر توسعه بازرگانی جهادکشاورزی استان کردستان، ضمن انتقاد از نحوه محاسبات آمارگیری در تعیین نرخ تورم، به ایسنا می گوید: در نحوه آمارگیری و محاسبه قیمت ها، شاخص هایی همچون قیمت خطوط هوایی در کردستان و یا قیمت مبلمان در روستاها مورد نظر قرار گرفته، که اشتباه است.
وی می افزاید: در کردستان گرانی وجود دارد، به ویژه در حوزه مسکن، اما نرخ قیمت در محاسبات اشتباه است و باید تجدید نظر شود.
مدیر توسعه بازرگانی جهادکشاورزی استان کردستان، بیان می کند: 33 درصد مصرف خانوارها، کالاهای عمومی و خوراکی است، که معمولا شرکت های تولید کننده قیمت را بر روی آن درج می کنند و بر همین اساس در همه جای کشور با قیمتی ثابت عرضه خواهد شد و نمی توان گفت که در کردستن گرانتر عرضه می شود.
وی خاطرنشان می کند: مراکز دانشگاهی ما باید نحوه آمارگیری را مورد بررسی قرار دهند و سازمان برنامه و بودجه استان نیز آن را تصحیح کند.
فرانک کیانپور، ایسنا منطقه کردستان
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سیاست کلی استان ترویج محصولات علوفه ای با نیاز آبی پایین است

10 طرح بزرگ سرمایه گذاری در سطح شهر سنندج اجرا می شود

واحدهای تولیدی و صنعتی کردستان ایران بسیار توانمند هستند

شهردار سنندج: 10 طرح بزرگ سرمایه گذاری در دست اجرا داریم

22 میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با آتش سوزی مراتع کردستان اختصاص یافت

اعتبار تسهیلات اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد کردستان 30 درصد افزایش یافت

54 درصد از مودیان مالیاتی در کردستان اظهارنامه تسلیم کردند

واحدهای تولیدی نگران تامین مواد اولیه و سرمایه در گردش نباشند

حجم قاچاق کشور سالانه 12.5 میلیارد دلار است

مقالات برتر همایش منطقه‌ای اقتصاد پنهان معرفی شدند

دستیابی به توسعه ارتباط مستقیمی با کارهای پژوهشی دارد

معرفی توانمندی های صنعتگران کردستانی در نمایشگاه "رونق تولید"

5 هیات تجاری خارجی در نمایشگاه رونق تولید کردستان حضور می یابند

همایش اقتصاد پنهان در سنندج آغاز شد

تشکل های کشاورزی بازوی پرتوان جهاد کشاورزی کردستان هستند

مزارع بانه مستعد برای کشت گل محمدی

رویە‌های معمول گمرکی در گمرک باشماق مریوان لحاظ شود

رشد 9 درصدی حجم صادرات کردستان در سال جاری

4880 میلیارد ریال تسهیلات در بخش کشاورزی کردستان جذب شده است

پیش بینی تولید 175 هزارتن گندم در قروه/پرداخت وجه تا 36 ساعت

قاچاقچیان در کردستان به پرداخت بیش از 103 میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم شدند

اشتغالزایی برای مددجویان کردستانی با تحویل دستگاه میوه خشک کن

120 دستگاه میوه خشک کن برای مددجویان کمیته امداد کردستان کارسازی شد

ارسال 52 مقاله به دبیرخانه همایش اقتصاد پنهان در سنندج

کنترل قاچاق سوخت نیاز به رفع خلاهای قانونی دارد

120 هزار تن گندم از مزارع دیواندره برداشت می شود

نمایشگاه استانی رونق تولید در سنندج برپا می‌شود

میزان تلفات برق در استان کردستان 9.8 درصد است

بلاتکلیفی واحدهای مسکن مهر به دولت و مردم ضرر می‌رساند

بخش VIP بیمارستان کوثر سنندج آماده ارائه خدمات با کیفیت به بیماران است

پنج میلیون قطعه نشا چغندر قند در کردستان تولید شد

قاچاقچی دستگاه تولید ارز دیجیتال به جزای نقدی محکوم شد

جاده مریوان به مرز باشماق چهار خطه می‌شود

توسعه ارتباطات در مناطق روستایی کردستان ضروریست

مجتمع کارگاهی صنایع دستی در سنندج ایجاد می شود

هیچ ماده ای قابل مقایسه با سیانور در فرآوری طلا نیست

استفاده از تمامی ظرفیت های تبلیغی برای رونق تولید ضروری است

کردستان گرانترین استان/مسئولان دولتی مرکز آمار را قبول ندارند

قیمت کالاهای اساسی در کردستان گران‌تر از سایر استان‌های کشور نیست

39 بازارچه مرزی در کشور وجود دارد

ظرفیت‌های گردشگری کردستان باید معرفی شود

امکان عرضه مستقیم محصول توت فرنگی در کردستان فراهم شد

331 هزار تن کالا از مرز باشماق کردستان ترانزیت شد

انجام 7 هزار پروژه محرومیت‌زدایی در کردستان توسط سپاه

ایجاد 70 هزار فرصت شغلی برای مددجویان در قالب طرح راهبران شغلی

کارشکنی در حمایت از سرمایه گذار خارجی در کردستان مورد قبول نیست

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار: رونق تولید در برنامەهای اقتصادی کردستان تدوین شد

دفتر نمایندگی اتاق بازرگانی سنندج در اقلیم کردستان عراق فعال شود

باید در اجرای پروژه‌ها، اولویت‌بندی و زمانبندی داشته باشیم

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان: طرح های اقتصاد مقاومتی یک ساله تعریف می شود