عصر کرد

آخرين مطالب

سیاست درهای باز دانشگاه، راه نجات اقتصاد کردستان است اقتصادي

سیاست درهای باز دانشگاه، راه نجات اقتصاد کردستان است

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان گفت: سیاست درهای باز دانشگاه و آشتی دادن آن با صنعت راهکاری است که دانشگاه کردستان آن را در پیش گرفته و ارتباطی قوی تر و منطقی تر بین این 2 ایجاد کرده است.
  حسین فیروزی در اختتامیه نوآوردگاه صنعت طیور با عنوان استارت آپ ویکند مریشک اظهار داشت: راه نجات اقتصاد استان از همین سیاست درهای باز دانشگاه میسر است که اگرچه کمی دیر شروع شده اما باید با سرعت خلاءهای موجود را جبران کنیم.
وی دیدگاه موجود در مدیریت دانشگاه کردستان را عاملی برای توسعه این دانشگاه برشمرد و افزود: این دانشگاه در آینده ای نزدیک از دانشگاه های پیشرو خواهد بود که با کمک فناوران جوان و اساتید با تجربه خود مسیر کارآفرینی در استان را هموار می کنند.
فیروزی با بیان اینکه کشور ژاپن پس از جنگ جهانی دوم، با اهمیت دادن به بخش خصوصی از طریق کارگروهی و نهادسازی و ایجاد ساختارهای ثروت توانست به موفقیت برسد، گفت: این اقدام عاملی شد تا این کشور از تیم سازی به دموکراسی و آزادی دست پیدا کند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان، گفت: برای ما هم دیر نشده است و با مهندسی معکوس می توانیم زیرپایه های دموکراسی و آزادی را با ارزش بخشی به کار گروهی محقق کنیم.
فیروزی از شرکت کنندگان در این استارت آپ خواست تا ترجبه صاحبان صنعت و حرفه را در کنار علم خود قرار دهند چرا که ثابت کرده اند که می شود با کار گروهی برون دادی با ارزش تولید کرد که هم از علم و هم از تجربه بهره برده است.
وی به وضعیت صنعت مرغداری در استان اشاره کرد و گفت: 734 واحد مرغداری گوشتی، 15 واحد مرغ تخمگذار و 13 واحد مرغ مادر در استان فعال است که ظرفیت اسمی آن 110 هزار تن گوشت مرغ در سال است و هم اکنون 80 هزار تن تولید دارد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان، یادآور شد: این صنعت برای 12 هزار نفر شغل ایجاد کرده است و گردش سرمایه مالی آن یک هزار میلیارد تومان است.
فیروزی از ارائه 50 دقیقه ای از ایده های جدید در این صنعت توسط دانشجویان در استارت آپ مریشک را نقطه عطفی در صنعت مرغداری استان برشمرد و ابراز امیدواری کرد با تجاری شدن ایده های برتر و کارآمد این صنعت شکوفایی بیشتری داشته باشد.
وی با بیان اینکه هم اکنون هم مرغ تولیدی استان یک ساعت پشت درب مرغداری منتظر نمی ماند و مشتری های آن برای صادرات به دیگر استان ها آماده هستند، یادآور شد: این زنجیره تولید و اشتغال در استان به سبب هم افزایی فکری گذشته است و کنش عالمانه امروز دانشجویان جوان هم در آینده ای نزدیک تغییراتی را در این صنعت ایجاد می کند.
** ناحیه نوآوری در دانشگاه کردستان راه اندازی می شود
رئیس دانشگاه کردستان نیز در این همایش گفت: از مرکز رشد و نوآوری دانشگاه کردستان حمایت کاملی می شود تا ظرف چند سال آینده، ناحیه نوآوری در جوار دانشگاه راه اندازی شود.
رحمت صادقی با بیان اینکه گذر از رسالت آموزشی و پرورشی دانشگاه با توجه به چالش های عصر حاضر، باید از منظر کارآفرینی صورت گیرد اظهار داشت: نگاه به تاریخ رشد بشری نشان می دهد که عبور از تنگناها در گرو اهتمام به اشتغال و کارآفرینی است.
وی اضافه کرد: اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی را چالش و تهدید امروز کشور است و تجربه کشورهای موفق در این زمینه نشان می دهد که طراحی دورنمایی برای اراده خدمات اشتغال پس از تحصیل الزامی است و در چند سال اخیر که کشور ما هم به این چالش دچار شده، ساختارهایی پدید آمده است.
صادقی ایجاد پارکها و مراکز رشد، فناروی و نوآوری را در این راستا برشمرد و افزود:در نسل چهارم دانشگاهها قدمهایی برای این منظور برداشته شده که اگر چه ناچیز بوده، اما با ارزش است چرا که از آنها می توان به عنوان فرصت استفاده کرد.
رئیس دانشگاه کردستان با تاکید بر اینکه برنامه اصلی دانشگاه حرکت به سمت و سویی است که رسالت دانشگاه درباره آموزش و پژوهش، مبتنی بر کارآفرینی شود، افزود: ایجاد شغل، از خلاقیت و نوآوری دانشجویان نشات می گیرد و همه ایده ها و شرکت های نوپای استارت آپی از دل تهدیدها بیرون می آید که از این ایدها باید کسب و کار دانش بنیان ایجاد کرد.
وی با غلط خواندن این تفکر که از رشته های علوم انسانی نباید انتظار شرکتهای استارت آپی داشت، گفت: نوآوری های اجتماعی از دل همین رشته ایجاد می شود.
صادقی با تاکید بر حمایت کامل از مرکز رشد و نوآوری دانشگاه کردستان، افزود: با این حمایت، طی چند سال آینده یک ناحیه نوآوری در دانشگاه کردستان ایجاد می شود تا همه شرایط و امکانات لازم برای رشد شرکتهای نوپای دانشجویی ، با استفاده از اعتبار و امکانات دانشگاه ایجاد شود.
وی انجام کار گروهی را از دغدغه های دانشگاه برشمرد و گفت: در تلاش هستیم تا به جای تولید مدرک، تخصص تولید کنیم چرا که دغدغه اشتغال فارغ التحصیلان، از دغدغه های اصلی مسئولین دانشگاه است.
** شهرک فناوری برای دانشجویان ایجاد می شود
مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی کردستان هم در این همایش گفت: ایجاد شهرک فناوری با محوریت صنعتی در کردستان به تصویب رسیده است که راه اندازی آن کمک بزرگی به دانشجویان خواهد بود.
احمد خسروی افزود: این شرکت در کنار اجرای زیرساختها، تلاش دارد تا کسب و کارهای موجود و اشتغال آنان حفظ شود و در این زمینه برنامه ریزی و بودجه مورد نیاز فراهم است و از دانشگاه انتظار می رود نسبت به برگزاری تورهای صنعتی اقدام کند.
وی از دانشجویان خواست در استارت آپها به استعدادهای استان توجه داشته باشند و افزود: آب، صنایع، معدن، گردشگری و صنعت بسته بندی نیز نیاز به ایده های جوانان دارد.
وی با بیان اینکه خوشه مرغداری در کردستان از جمله خوشه های موفق کشور است که رتبه دوم را در اختیار دارد، گفت: آمادگی داریم تا در زمینه خوشه های دیگر نیز همکاری و از استعداد و ظرفیت استان نه تنها در شعار که در عمل حمایت واقعی کنیم.
در این دوره از استارت آپ ویکند 63 دانشجو در 10 تیم باهم رقابت کردند که در پایان سه تیم به عنوان طراحان ایده های برتر معرفی شدند تا از آنان حمایت شود.
9937

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

10 طرح بزرگ سرمایه گذاری در سطح شهر سنندج اجرا می شود

واحدهای تولیدی و صنعتی کردستان ایران بسیار توانمند هستند

شهردار سنندج: 10 طرح بزرگ سرمایه گذاری در دست اجرا داریم

22 میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با آتش سوزی مراتع کردستان اختصاص یافت

اعتبار تسهیلات اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد کردستان 30 درصد افزایش یافت

54 درصد از مودیان مالیاتی در کردستان اظهارنامه تسلیم کردند

واحدهای تولیدی نگران تامین مواد اولیه و سرمایه در گردش نباشند

حجم قاچاق کشور سالانه 12.5 میلیارد دلار است

مقالات برتر همایش منطقه‌ای اقتصاد پنهان معرفی شدند

دستیابی به توسعه ارتباط مستقیمی با کارهای پژوهشی دارد

معرفی توانمندی های صنعتگران کردستانی در نمایشگاه "رونق تولید"

5 هیات تجاری خارجی در نمایشگاه رونق تولید کردستان حضور می یابند

همایش اقتصاد پنهان در سنندج آغاز شد

تشکل های کشاورزی بازوی پرتوان جهاد کشاورزی کردستان هستند

مزارع بانه مستعد برای کشت گل محمدی

رویە‌های معمول گمرکی در گمرک باشماق مریوان لحاظ شود

رشد 9 درصدی حجم صادرات کردستان در سال جاری

4880 میلیارد ریال تسهیلات در بخش کشاورزی کردستان جذب شده است

پیش بینی تولید 175 هزارتن گندم در قروه/پرداخت وجه تا 36 ساعت

قاچاقچیان در کردستان به پرداخت بیش از 103 میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم شدند

اشتغالزایی برای مددجویان کردستانی با تحویل دستگاه میوه خشک کن

120 دستگاه میوه خشک کن برای مددجویان کمیته امداد کردستان کارسازی شد

ارسال 52 مقاله به دبیرخانه همایش اقتصاد پنهان در سنندج

کنترل قاچاق سوخت نیاز به رفع خلاهای قانونی دارد

120 هزار تن گندم از مزارع دیواندره برداشت می شود

نمایشگاه استانی رونق تولید در سنندج برپا می‌شود

میزان تلفات برق در استان کردستان 9.8 درصد است

بلاتکلیفی واحدهای مسکن مهر به دولت و مردم ضرر می‌رساند

بخش VIP بیمارستان کوثر سنندج آماده ارائه خدمات با کیفیت به بیماران است

پنج میلیون قطعه نشا چغندر قند در کردستان تولید شد

قاچاقچی دستگاه تولید ارز دیجیتال به جزای نقدی محکوم شد

جاده مریوان به مرز باشماق چهار خطه می‌شود

توسعه ارتباطات در مناطق روستایی کردستان ضروریست

مجتمع کارگاهی صنایع دستی در سنندج ایجاد می شود

هیچ ماده ای قابل مقایسه با سیانور در فرآوری طلا نیست

استفاده از تمامی ظرفیت های تبلیغی برای رونق تولید ضروری است

کردستان گرانترین استان/مسئولان دولتی مرکز آمار را قبول ندارند

قیمت کالاهای اساسی در کردستان گران‌تر از سایر استان‌های کشور نیست

39 بازارچه مرزی در کشور وجود دارد

ظرفیت‌های گردشگری کردستان باید معرفی شود

امکان عرضه مستقیم محصول توت فرنگی در کردستان فراهم شد

331 هزار تن کالا از مرز باشماق کردستان ترانزیت شد

انجام 7 هزار پروژه محرومیت‌زدایی در کردستان توسط سپاه

ایجاد 70 هزار فرصت شغلی برای مددجویان در قالب طرح راهبران شغلی

کارشکنی در حمایت از سرمایه گذار خارجی در کردستان مورد قبول نیست

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار: رونق تولید در برنامەهای اقتصادی کردستان تدوین شد

دفتر نمایندگی اتاق بازرگانی سنندج در اقلیم کردستان عراق فعال شود

باید در اجرای پروژه‌ها، اولویت‌بندی و زمانبندی داشته باشیم

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان: طرح های اقتصاد مقاومتی یک ساله تعریف می شود

تسهیل روند سرمایه‌گذاری مهم‌ترین راهبرد اقتصادی کردستان است