عصر کرد

آخرين مطالب

نکوداشت و اعطای نشان دکتری هنری به استاد شفیع خالدی کیمنه‌ای فرهنگي

نکوداشت و اعطای نشان دکتری هنری به استاد شفیع خالدی کیمنه‌ای

  بزرگنمايي:

عصر کرد - آیین نکوداشت استاد شفیع خالدی کیمنه ای، چهره‌ای بین المللی در حوزه موسیقی به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان و با حضور پرشور اقشار مختلف مردم در مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج برگزار شد.
به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، آیین نکوداشت و تجلیل دکتر شفیع خالدی کیمنه ای هنرمند پیشکسوت موسیقی کردستان پنجشنبه شب (١٦ اسفند) به همت اداره کل فرهنگ اسفند و ارشاد اسلامی کردستان و حمایت شرکت کوباک در تالار فروردین مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج با حضور مهمانانی از خارج و داخل کشور برگزار شد.
شفیع خالدی کیمنه ای بعد از شش دهه فعالیت حرفه ای موفق به اخذ گواهینامه درجه یک هنری (دکتری رسمی) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده و در میان ٣٥ هنرمند ایرانی که اسم شان ثبت ملی شده، قرار گرفته است و حال دیگر نه تنها چهره ملی، بلکه چهره ای بین المللی در حوزه موسیقی است.
محمدرفیع خالدی، فرزند ماموستا شفیع خالدی در ابتدای این مراسم اظهار کرد: مقام معظم رهبری در سال 88 در سفر به کردستان، این استان را به مدال فرهنگی بودن مزین کردند که این خصلت در این مردم همواره نمود داشته است.
وی اضافه کرد: ترویج و نشر موسیقی اصیل و محلی با برنامه ریزی دقیق از تهاجم فرهنگی دشمنان جلوگیری می کند که در این راستا انتظار می رود مسئولان فرهنگی کشوری و استانی بیشتر در این رابطه همت بگمارند.
خالدی، آموزش موسیقی فولکلور در مدارس را در راستای زنده نگه داشتن آن خواستار شد و گفت: رسیدگی به معیشت هنرمندان و تاسیس کانون پیشکسوتان هنرمند از جمله دیگر مطالبات ما از مسئولان است.
سرپرست معاونت امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان نیز در این مراسم اظهار داشت: حمایت از فرهنگ و هنر در هر منطقه‌ای امری ضروری است پس باید همه حامی فرهنگ و هنر در منطقه خود باشیم.
سامان احمدی عنوان کرد: خوشبختانه فضای باز و مطلوبی برای فعالیت اقوام مختلف در کشور ایجاد شده تا بتوانند تولیدات فرهنگی و هنری خود را در داخل و خارج از کشور عرضه کنند.
وی خاطرنشان کرد: حضور پرشور مردم مناطق کُردنشین کشور امشب در این مراسمف نشان دهنده شور فرهنگی مردمان این دیار دارد.
بعد از این دو سخنرانی کلیپی پخش شد که در آن تعدادی از آهنگسازان و پژوهشگران موسیقی در ایران و اقلیم کردستان عراق در ارتباط با ماموستا شفیع خالدی کیمنه ای و آثار او نظرات خود را بیان کردند.

30 اثر استاد کیمنه‌ای مربوط به مباحث میهنی و حماسی است
هوشنگ جاوید، پژوهشگر حوزه موسیقی نواحی و رییس اسبق واحد موسیقی صداوسیمای مرکز کردستان نیز در این مراسم گفت: استاد شفیع کیمنه ای نزدیک به 30 اثر در ارتباط با مباحث میهنی، حماسی و موضوعات ملی تولید کرده است.
وی خاطرنشان کرد: این استاد تلاش کرد که آوازهای اورامی را در همه اشکال آن به مردم بشناساند که در حال حاضر باید قدردان این هنرمند بین المللی باشیم.
ایوب کیخا رستم، نویسنده و محقق حوزه موسیقی از سلیمانیه اقلیم کردستان عراق هم در این مراسم گفت: ماموستا شفیع کیمنه ای 60 سال از عمر خود را صرف خدمت به هنر و آواز هورامی کرده است که همواره در ذهن و یاد همه علاقمندان به موسیقی، آوازها و آهنگ‌های ایشان خواهد ماند .
این محقق حوزه موسیقی گفت: کم هستند تعداد کسانی که برای خود، خانواده و ملتشان تاریخ ساز باشند و ماموستا شفیع کیمنه ای یکی از این افراد است و وجود او برای همه ما مایه افتخار است.
از دیگر بخش های این مراسم اجرای هه لپه رکی توسط گروه کورده‌وان با پخش سه آواز ماموستا شفیع کیمنه ای بود که بسیار مورد توجه حضار قرار گرفت.
در ادامه این مراسم از تمبر یادبود استاد شفیع کیمنه ای رونمایی و گروه موسیقی از سلیمانیه عراق نیز به اجرای برنامه پرداختند.

پایان بخش این مراسم هم تجلیل از سال‌ها تلاش و کوشش استاد شفیع کیمنه ای و اعطای نشان درجه یک هنری(دکترای رسمی) از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وی بود.
مروری بر زندگی نامه شفیع خالدی کیمنه ای
استاد شفیع خالدی «کیمنه‌ای» متولد ٩ خرداد سال ١٣٢٠ زاده دیار هنرخیز کیمنه‌ بخش نوسود از توابع شهرستان پاوه چشم به جهان گشود، وی فرزند استاد بزرگوار آواز هه‌ورامی استاد محمد که یکی از بزرگان عرصه هنر آواز هورامی در عصر خود بوده است .
استاد محمد خالدی به صورت موروثی و از اجداد خود ترانه و آواز هورامی را به صورت سینه به سینه فراگرفته و در هورامان ایران و عراق گسترش داده است.
او دارای پنج فرزند پسر به نام‌های سهراب، توفیق، محمدخان، مجنون و شفیع و ٣ دختر به نام‌های طوبی، آفتاب و حیران بوده که تمامی فرزندان وی پسر و دختر به صورت موروثی دارای صدای خوش بوده‌اند که حتی یکی از دختران وی به نام حیران به عنوان اولین زن خواننده هورامی مسلط به مقام سیاه چمانه بوده که در تکایا، خانقاه‌ها و مراسمات عرفانی مشغول به فعالیت هنری بوده است.
استاد شفیع خالدی در خانواده فرهنگی و مذهبی به دنیا آمده و از سن ١٣ سالگی هنر آوز خواندن را شروع و در آن زمان از لحاظ هنری فعالیت خود را در مجالس دینی و شادی در روستاهای اورامان کردستان و کرمانشاه و مناطق اورامان و کردستان عراق آغاز کرد.
در سال ١٣٣٦ استاد، اولین فعالیت حرفه ای و رادیویی خود را در رادیو ارگ در تهران و در رادیو ارتش کرمانشاه به سرپرستی استاد مظهر خالقی انجام داد.
نخستین هنرمند هورامی بود که آواز هورامی را در رادیو ارتش کرمانشاه ضبط کرده و اولین هنرمند و خواننده هورامی زبان بود که ترانه‌های هورامی را با ارکستر موسیقی به سرپرستی آقای یوسفی اجرا کرد.
بعد از اولین اجرا و ضبط مقام‌های هورامی، شفیع کیمنه ای پسرعموهای خود را به اسامی محمد حسین و عثمان کیمنه‌ای را همراه خود به شهر کرمانشاه یعنی رادیو ارتش آن زمان همرامی کردند و تعداد ٨٣ مقام از قبیل سیاه‌ چمانه، گوشی، چه ‌پله را در طول ١٥ روز ضبط و به عنوان آثار هنری در رادیو کرمانشاه ثبت، ضبط و منتشر کردند.

این استاد دارای آثار هنری و ملودی‌های متعددی در زمینه آواز هورامی که خود خالق آنها بوده است که از جمله این آثار می توان به قاسم خان، ئامه‌که‌و ئامینم ، هه ‌لبینه جانم بینه ، وه‌ره وره غونچه‌ وگول ، ئیران ئیران ، یارله‌ و باغدا، مه ‌گری مه ‌گری، که ‌نیشکه ‌کاله ‌که‌م، سه ‌وزه‌ی سیاچه‌ م، هه ‌ناری هه‌ناری، خربی ‌نایی دیده‌ م، بیمارم بیمارم، باوانم باوانم، خالوخالو ، له ‌یلی له ‌یلی، یاران یاران، کاوه‌شنگی ‌لی، گوله ‌که‌ م ‌نه‌ خشانم، ئای‌ هه ‌وار هه‌ وار، عه‌ مر ه‌که‌ م ‌داد، مه ‌له سه ‌رشین، کورپه‌ ی قه ‌د باریک، ئام لاوه‌لاوه، جه ‌نگه جه ‌نگه، ئه‌ ی خاور خاور اشاره کرد.
هنرمندان و خوانندگان متعددی با استاد شفیع ‌خالدی کیمنه‌ای همکاری و همراهی کردند که می‌توان به هنرمندان نامی چون استاد مجنون، محمد حسین، عثمان کیمنه‌ای و رضا بگ اشاره کرد، همچنین در کردستان عراق با هنرمندانی چون احمد نازاری (بیاره‌ای، حه‌مه‌روش (گولپی) و حیدر(هیده‌ر نودشه‌ای) همراهی و همکاری داشته‌ است.
ماموستا شفیع کیمنه‌ای بعد از انقلاب اسلامی ایران بعد از چند سال وقفه در کار هنری و بعد از ویران شدن روستای کیمنه‌ در اثر جنگ تحمیلی به شهر سنندج به همراه خانواده‌ خود کوچ کرده و از سال ١٣٦١ در صدا و سیمای کردستان مجدداً شروع به فعالیت و از هنرمندان دیگر نیز دعوت به فعالیت فرهنگی و هنری کرد.
استاد در اکثریت برنامه‌های تلویزیون از جمله صدا و سیمای کردستان، مهاباد، کرمانشاه، شبکه ١ و ٢ و ٤ ، شبکه خبر و شبکه جهانی سحرهمکاری داشته است.
یکی از برنامه های مشهور آن زمان برنامه ترقه به سرپرستی جناب دکتر حمید رضا اردلان بود که از شبکه دو پخش می‌شد.
ماموستا شفیع کیمنه ‌ای در اکثریت جشنواره ‌های داخلی و برون مرزی کشور از جمله جشنواره فجر تهران، جشنواره نواحی کرمان، شیراز، تهران ، چابهار، لرستان و سنندج، کیش، قشم، چابهارجشنواره‌های استانی سنندج، دیواندره، سقز، بانه، بوکان، پاوه، مریوان و کامیاران و جشنواره‌های بین‌المللی (فرانسه، ترکیه، سلیمانیه به عنوان نماینده موسیقی هورامان شرکت کرده است.
استاد دارای چهار فرزند به اسامی عادل، محمدرفیع، شاهرخ و شلیر است که هر سه فرزند پسر استاد هم به صورت موروثی دارای صدای خوش و از شاگردان وی هستند که پسر بزرگش از شاگردهای موفق در زمینه آواز است که از سال ١٣٧٥ به همراهی پدر در تلویزیون و تمام جشنواره‌ها همکاری داشته و دارای آثار هنری متعددی است.
از جدیدترین آثار استاد شفیع خالدی کیمنه‌ ای و پسر بزرگش عادل کیمنه‌ ای می‌توان به اثر یار ‌له‌و باغدا و هه‌ ناری اشاره کرد که به همراه تیپ موسیقایی سلیمانیه ضبط شده و روانه بازار هنر و موسیقی کردی شده است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اختلاف اسحاق جهانگیری با حسن روحانی، دروغ یا واقعیت؟

زنگنه: شایعه کاهش فروش نفت دروغ است

وزارت خارجه: زاغری تبعه ایران و مجرم امنیتی است

ترویج امر به معروف و نهی از منکر برای مناطق حاشیه شهر ضروری است

همایش بزرگ قرآنیان کردستان برگزار می شود

سنندج مهیای برگزاری کنگره مشاهیر کُرد است

نادیده گرفتن امر به معروف و نهی از منکر عامل فساد است

تقدیر مجلس از سپاه برای سرنگونی پهپاد آمریکایی

اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران از روز دوشنبه

برنامه عضویت رایگان در کتابخانه های کردستان اعلام شد

شرایط و نحوه ثبت نام دانش آموزان هنرستان‌های کردستان اعلام شد

ترامپ: دستور حمله به ایران را فعلا متوقف کرده‌ام

دومین دوره جشنواره توت فرنگی کردستان برگزار می‌شود

نام و خاطره چمران کردستان در دل مردم همواره زنده است

وزارت خارجه: اجازه تجاوز به حریم ایران را نمی‌دهیم

آزمون رشته تفسیر قرآن اهل سنت در کردستان برگزار می‌شود

معرفی مشاهیر کُرد همبستگی ملی را تقویت می‌کند

پشت‌پرده خبرسازی شبانه علیه وزارت نفت و زنگنه

540دف نواز به نیت 5400شهید گلگون کفن کردستان به هنرنمایی پرداختند

کنگره ملی 5400 شهید استان کردستان آغاز شد

آمریکا: مین‌هایِ ایرانی، عامل حادثه نفت‌کش‌ها بود

دستگیری مدیر وزارت نفت در حین خروج از کشور

نخستین جشنواره و نمایشگاه لباس کردی در سنندج برگزار می‌شود

روحانی: ترامپ به اشتباه درباره ایران اعتراف کرد

شناسایی وجذب استعداد قرآنی اولویت فعالیت های تبلیغات اسلامی است

انیمیشن رویاها در اعماق به جشنواره فیلم اکراین رسید

نماینده‌یِ مخالف زنگنه: منبع خبرم را نمی‌گویم

600 پایگاه اوقات فراغت در کردستان برپا می‌شود

یادمان شهدای فرهنگی استان کردستان رونمایی شد

330 دانش آموز کردستانی به اردوی بنیاد علوی اعزام می‌شوند

140 هزار نیازمند کردستانی در ماه مبارک رمضان اطعام شدند

پیغام مجلس؛ روحانی قید وزارت بازرگانی را بزند

کارت زرد مجلس به «آذری جهرمی»

مستند "تهران دمشق" در سنندج اکران می‌شود

اولین نشست تخصصی کتاب خوان با موضوع محیط زیست در سنندج برگزار شد

مطالعات ثبت جهانی هورامان پایان یافت

مروری بر رسانه های کردستان در هفته چهارم خرداد

ترامپ از بازگشت جنازه سربازان از ایران می‌ترسد

اعلام مشارکت رسمی اسرائیل در کنفرانس بحرین

نمایشگاه گروهی عکاسی در سقز گشایش یافت

اهدای 6 شعیر از فضاهای آموزشی شهری کامیاران به آموزش و پرورش

شهیدی که نیروهای ضدانقلاب با شنیدن نامش به لرزه می‌افتادند

فراخوان مسابقه تهیه کلیپ تصویری جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان اعلام شد

679 حرفه در مراکز آموزش فنی کردستان ارائه می‌شود

میزبانی رویداد بین المللی گردشگری روستایی 2020 به کردستان رسید

برگزاری کنگره مشاهیر کرد یک ضرورت است

حوزه‌های علمیه خواهران نقش مهمی در ترویج سبک زندگی اسلامی دارند

کتابخانه های عمومی و کمیته امداد کردستان برای ارتقای شاخص کتابخوانی همگام شدند

کردستان نماد وحدت عملی بین اقوام و مذاهب مختلف است

55 درصد اعضای کتابخانه های عمومی کردستان بانوان هستند