عصر کرد

آخرين مطالب

نکوداشت و اعطای نشان دکتری هنری به استاد شفیع خالدی کیمنه‌ای فرهنگي

نکوداشت و اعطای نشان دکتری هنری به استاد شفیع خالدی کیمنه‌ای

  بزرگنمايي:

عصر کرد - آیین نکوداشت استاد شفیع خالدی کیمنه ای، چهره‌ای بین المللی در حوزه موسیقی به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان و با حضور پرشور اقشار مختلف مردم در مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج برگزار شد.
به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، آیین نکوداشت و تجلیل دکتر شفیع خالدی کیمنه ای هنرمند پیشکسوت موسیقی کردستان پنجشنبه شب (١٦ اسفند) به همت اداره کل فرهنگ اسفند و ارشاد اسلامی کردستان و حمایت شرکت کوباک در تالار فروردین مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج با حضور مهمانانی از خارج و داخل کشور برگزار شد.
شفیع خالدی کیمنه ای بعد از شش دهه فعالیت حرفه ای موفق به اخذ گواهینامه درجه یک هنری (دکتری رسمی) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده و در میان ٣٥ هنرمند ایرانی که اسم شان ثبت ملی شده، قرار گرفته است و حال دیگر نه تنها چهره ملی، بلکه چهره ای بین المللی در حوزه موسیقی است.
محمدرفیع خالدی، فرزند ماموستا شفیع خالدی در ابتدای این مراسم اظهار کرد: مقام معظم رهبری در سال 88 در سفر به کردستان، این استان را به مدال فرهنگی بودن مزین کردند که این خصلت در این مردم همواره نمود داشته است.
وی اضافه کرد: ترویج و نشر موسیقی اصیل و محلی با برنامه ریزی دقیق از تهاجم فرهنگی دشمنان جلوگیری می کند که در این راستا انتظار می رود مسئولان فرهنگی کشوری و استانی بیشتر در این رابطه همت بگمارند.
خالدی، آموزش موسیقی فولکلور در مدارس را در راستای زنده نگه داشتن آن خواستار شد و گفت: رسیدگی به معیشت هنرمندان و تاسیس کانون پیشکسوتان هنرمند از جمله دیگر مطالبات ما از مسئولان است.
سرپرست معاونت امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان نیز در این مراسم اظهار داشت: حمایت از فرهنگ و هنر در هر منطقه‌ای امری ضروری است پس باید همه حامی فرهنگ و هنر در منطقه خود باشیم.
سامان احمدی عنوان کرد: خوشبختانه فضای باز و مطلوبی برای فعالیت اقوام مختلف در کشور ایجاد شده تا بتوانند تولیدات فرهنگی و هنری خود را در داخل و خارج از کشور عرضه کنند.
وی خاطرنشان کرد: حضور پرشور مردم مناطق کُردنشین کشور امشب در این مراسمف نشان دهنده شور فرهنگی مردمان این دیار دارد.
بعد از این دو سخنرانی کلیپی پخش شد که در آن تعدادی از آهنگسازان و پژوهشگران موسیقی در ایران و اقلیم کردستان عراق در ارتباط با ماموستا شفیع خالدی کیمنه ای و آثار او نظرات خود را بیان کردند.

30 اثر استاد کیمنه‌ای مربوط به مباحث میهنی و حماسی است
هوشنگ جاوید، پژوهشگر حوزه موسیقی نواحی و رییس اسبق واحد موسیقی صداوسیمای مرکز کردستان نیز در این مراسم گفت: استاد شفیع کیمنه ای نزدیک به 30 اثر در ارتباط با مباحث میهنی، حماسی و موضوعات ملی تولید کرده است.
وی خاطرنشان کرد: این استاد تلاش کرد که آوازهای اورامی را در همه اشکال آن به مردم بشناساند که در حال حاضر باید قدردان این هنرمند بین المللی باشیم.
ایوب کیخا رستم، نویسنده و محقق حوزه موسیقی از سلیمانیه اقلیم کردستان عراق هم در این مراسم گفت: ماموستا شفیع کیمنه ای 60 سال از عمر خود را صرف خدمت به هنر و آواز هورامی کرده است که همواره در ذهن و یاد همه علاقمندان به موسیقی، آوازها و آهنگ‌های ایشان خواهد ماند .
این محقق حوزه موسیقی گفت: کم هستند تعداد کسانی که برای خود، خانواده و ملتشان تاریخ ساز باشند و ماموستا شفیع کیمنه ای یکی از این افراد است و وجود او برای همه ما مایه افتخار است.
از دیگر بخش های این مراسم اجرای هه لپه رکی توسط گروه کورده‌وان با پخش سه آواز ماموستا شفیع کیمنه ای بود که بسیار مورد توجه حضار قرار گرفت.
در ادامه این مراسم از تمبر یادبود استاد شفیع کیمنه ای رونمایی و گروه موسیقی از سلیمانیه عراق نیز به اجرای برنامه پرداختند.

پایان بخش این مراسم هم تجلیل از سال‌ها تلاش و کوشش استاد شفیع کیمنه ای و اعطای نشان درجه یک هنری(دکترای رسمی) از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وی بود.
مروری بر زندگی نامه شفیع خالدی کیمنه ای
استاد شفیع خالدی «کیمنه‌ای» متولد ٩ خرداد سال ١٣٢٠ زاده دیار هنرخیز کیمنه‌ بخش نوسود از توابع شهرستان پاوه چشم به جهان گشود، وی فرزند استاد بزرگوار آواز هه‌ورامی استاد محمد که یکی از بزرگان عرصه هنر آواز هورامی در عصر خود بوده است .
استاد محمد خالدی به صورت موروثی و از اجداد خود ترانه و آواز هورامی را به صورت سینه به سینه فراگرفته و در هورامان ایران و عراق گسترش داده است.
او دارای پنج فرزند پسر به نام‌های سهراب، توفیق، محمدخان، مجنون و شفیع و ٣ دختر به نام‌های طوبی، آفتاب و حیران بوده که تمامی فرزندان وی پسر و دختر به صورت موروثی دارای صدای خوش بوده‌اند که حتی یکی از دختران وی به نام حیران به عنوان اولین زن خواننده هورامی مسلط به مقام سیاه چمانه بوده که در تکایا، خانقاه‌ها و مراسمات عرفانی مشغول به فعالیت هنری بوده است.
استاد شفیع خالدی در خانواده فرهنگی و مذهبی به دنیا آمده و از سن ١٣ سالگی هنر آوز خواندن را شروع و در آن زمان از لحاظ هنری فعالیت خود را در مجالس دینی و شادی در روستاهای اورامان کردستان و کرمانشاه و مناطق اورامان و کردستان عراق آغاز کرد.
در سال ١٣٣٦ استاد، اولین فعالیت حرفه ای و رادیویی خود را در رادیو ارگ در تهران و در رادیو ارتش کرمانشاه به سرپرستی استاد مظهر خالقی انجام داد.
نخستین هنرمند هورامی بود که آواز هورامی را در رادیو ارتش کرمانشاه ضبط کرده و اولین هنرمند و خواننده هورامی زبان بود که ترانه‌های هورامی را با ارکستر موسیقی به سرپرستی آقای یوسفی اجرا کرد.
بعد از اولین اجرا و ضبط مقام‌های هورامی، شفیع کیمنه ای پسرعموهای خود را به اسامی محمد حسین و عثمان کیمنه‌ای را همراه خود به شهر کرمانشاه یعنی رادیو ارتش آن زمان همرامی کردند و تعداد ٨٣ مقام از قبیل سیاه‌ چمانه، گوشی، چه ‌پله را در طول ١٥ روز ضبط و به عنوان آثار هنری در رادیو کرمانشاه ثبت، ضبط و منتشر کردند.

این استاد دارای آثار هنری و ملودی‌های متعددی در زمینه آواز هورامی که خود خالق آنها بوده است که از جمله این آثار می توان به قاسم خان، ئامه‌که‌و ئامینم ، هه ‌لبینه جانم بینه ، وه‌ره وره غونچه‌ وگول ، ئیران ئیران ، یارله‌ و باغدا، مه ‌گری مه ‌گری، که ‌نیشکه ‌کاله ‌که‌م، سه ‌وزه‌ی سیاچه‌ م، هه ‌ناری هه‌ناری، خربی ‌نایی دیده‌ م، بیمارم بیمارم، باوانم باوانم، خالوخالو ، له ‌یلی له ‌یلی، یاران یاران، کاوه‌شنگی ‌لی، گوله ‌که‌ م ‌نه‌ خشانم، ئای‌ هه ‌وار هه‌ وار، عه‌ مر ه‌که‌ م ‌داد، مه ‌له سه ‌رشین، کورپه‌ ی قه ‌د باریک، ئام لاوه‌لاوه، جه ‌نگه جه ‌نگه، ئه‌ ی خاور خاور اشاره کرد.
هنرمندان و خوانندگان متعددی با استاد شفیع ‌خالدی کیمنه‌ای همکاری و همراهی کردند که می‌توان به هنرمندان نامی چون استاد مجنون، محمد حسین، عثمان کیمنه‌ای و رضا بگ اشاره کرد، همچنین در کردستان عراق با هنرمندانی چون احمد نازاری (بیاره‌ای، حه‌مه‌روش (گولپی) و حیدر(هیده‌ر نودشه‌ای) همراهی و همکاری داشته‌ است.
ماموستا شفیع کیمنه‌ای بعد از انقلاب اسلامی ایران بعد از چند سال وقفه در کار هنری و بعد از ویران شدن روستای کیمنه‌ در اثر جنگ تحمیلی به شهر سنندج به همراه خانواده‌ خود کوچ کرده و از سال ١٣٦١ در صدا و سیمای کردستان مجدداً شروع به فعالیت و از هنرمندان دیگر نیز دعوت به فعالیت فرهنگی و هنری کرد.
استاد در اکثریت برنامه‌های تلویزیون از جمله صدا و سیمای کردستان، مهاباد، کرمانشاه، شبکه ١ و ٢ و ٤ ، شبکه خبر و شبکه جهانی سحرهمکاری داشته است.
یکی از برنامه های مشهور آن زمان برنامه ترقه به سرپرستی جناب دکتر حمید رضا اردلان بود که از شبکه دو پخش می‌شد.
ماموستا شفیع کیمنه ‌ای در اکثریت جشنواره ‌های داخلی و برون مرزی کشور از جمله جشنواره فجر تهران، جشنواره نواحی کرمان، شیراز، تهران ، چابهار، لرستان و سنندج، کیش، قشم، چابهارجشنواره‌های استانی سنندج، دیواندره، سقز، بانه، بوکان، پاوه، مریوان و کامیاران و جشنواره‌های بین‌المللی (فرانسه، ترکیه، سلیمانیه به عنوان نماینده موسیقی هورامان شرکت کرده است.
استاد دارای چهار فرزند به اسامی عادل، محمدرفیع، شاهرخ و شلیر است که هر سه فرزند پسر استاد هم به صورت موروثی دارای صدای خوش و از شاگردان وی هستند که پسر بزرگش از شاگردهای موفق در زمینه آواز است که از سال ١٣٧٥ به همراهی پدر در تلویزیون و تمام جشنواره‌ها همکاری داشته و دارای آثار هنری متعددی است.
از جدیدترین آثار استاد شفیع خالدی کیمنه‌ ای و پسر بزرگش عادل کیمنه‌ ای می‌توان به اثر یار ‌له‌و باغدا و هه‌ ناری اشاره کرد که به همراه تیپ موسیقایی سلیمانیه ضبط شده و روانه بازار هنر و موسیقی کردی شده است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نمایشنامه «نگاهمان می کنند» در سالن مهر حوزه هنری به صحنه می‌آید

انجمن هه لپه رکی در بانه تشکیل می شود

احتمال وزش باد شدید مدارس دو شهرستان کردستان را تعطیل کرد

23 میلیارد ریال صدقه در کردستان جمع آوری شد

آیین«هلپرکه» کردستان کشوری ‌شد

12 معلم برتر استانی در هفته معلم تجلیل می‌شوند

ثبت نام کارآموز آموزشگاه های آزاد کردستان 12 درصد افزایش یافت

ثبت سفارش الکترونیکی کتاب های درسی در کردستان آغاز شد

شعر مرحوم وارستگان روایی و دارای زبانی ساده است

دهمین جشنواره استانی شعر و داستان جوان به کار خود پایان داد

تولید محوری در اولویت برنامه های حوزه هنری کردستان است

اعیاد شعبانیه فرصتی مغتنم برای تبیین فرهنگ مهدویت در جامعه است

هنرمند متعهد و انقلابی پاسدار تمدن و فرهنگ غنی اسلامی ایرانی است

چشمه وقف در بانه خروشان شد

نمایشگاه هفته معرفی مشاغل در کردستان برپا می‌شود

برپایی نمایشگاه بین المللی «بالكن» در کردستان

20 هزار جلد کتاب کردی و اهل سنت در کتابخانه‌های عمومی کردستان توزیع شد

یک میلیارد ریال برای بازسازی سالن نمایش تئاتر سقز اختصاص یافت

برگزاری چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد در کردستان

داوران جشنواره رسانه‌های کردی مشخص شدند

اجلاسیه شهدای هنرمند کردستان در هفته هنر انقلاب برگزار می شود

40 برنامه هفته هنر انقلاب در کردستان برگزار می شود

40 برنامه ویژه هفته هنر انقلاب اسلامی در کردستان اجرا می‌شود

داوران جشنواره رسانه های کردی مشخص شدند

قلعه تاریخی زیویه سقز در معرض آسیب جدی قرار گرفته است

اجرای ارکستر فیلارمونیک کردستان به نفع سیل زدگان

اجلاسیه شهدای هنرمند کردستان در سنندج برگزار می‌شود

گروههای جهادی تبلیغات اسلامی کردستان به مناطق سیل‌ زده اعزام شدند

اسکان مسافران نوروزی در بیجار 50 درصد کاهش یافت

18 هزار نفر فیلم های اکران نوروزی در کردستان را تماشا کردند

افزایش رشته های دکترا یکی از مطالبات دانشگاهیان کردستان است

بیش از 150 هزار زائر از اماکن متبرکه کردستان بازدید کردند

اکران فیلم کوتاه ذبح در هفت جشنواره بین المللی

«نون خ»؛ «پایتخت»ی برای کُردزبانان

برخی بناهای تاریخی کردستان در بارش های اخیر آسیب دیدند

یک فقره وقف به ارزش 4 میلیارد ریال در بانه ثبت شد

کردستان مسرور از بعثت پیامبر خوبی ها

بیش از یک میلیون بازدید از جاذبه های گردشگری کردستان انجام شد

گروه موسیقی از کردستان مقام نخست جشنواره بنگلادش را کسب کرد

آثار هنرمندان کردستانی به نفع سیل زدگان فروخته می شود

اعلام فراخوان حراج آثار هنری به نفع سیل زدگان کشور در کردستان

گروه «خلیفه غوثی» مقام نخست جشنواره چیتاگنگ بنگلادش را کسب کرد

بازدید 1.3 میلیون نفر از اماکن تاریخی و فرهنگی کردستان

«نون خ» نقطه عطفی در تولید سریال های مناسبتی است

بیش از 297 هزار مسافر در کردستان اقامت کردند

اقامت مسافران در کردستان به بیش از 265 هزار نفر رسید

منابع طبیعی، محیط زیست و توسعه پایدار

912 هزار بازدید از جاذبه های گردشگری کردستان انجام شد

232 هزار مسافر هفته اول تعطیلات نوروز در کردستان اقامت داشتند

ضریب اشغال هتل های کردستان 50 درصد است