عصر کرد

آخرين مطالب

سایه گرانی دلار بر بازار شب عید اقتصادي

سایه گرانی دلار بر بازار شب عید

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - بازار در این روزهای نزدیک به ایام پایانی سال و فرا رسیدن عید نوروز، جان تازه ای گرفته و مردم خریدهای خود را آغاز کرده اند ولی همچنان قیمت گران برخی کالاها آزار دهنده است و سایه گرانی دلار بر سر بازار و خریداران سنگینی می کند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، سوالی که این روزها هم در فضای حقیقی و هم مجازی مطرح و ذهن خیلی ها را به خود مشغول کرده اینکه خریدهای شب عید با وجود افزایش قیمت ها بویژه در بخش کالاهای اساسی، با شور و حال خاص خود آغاز شده است.
در برخی شهرهای ایران ظاهرا هنوز شور و شوقی در بازار شب عید ایجاد نشده و بسیاری از کاسبان از این شرایط گله مندند و ابراز ناراحتی می کنند ولی در سنندج براساس مشاهدات عینی، شور و شوق خرید وجود دارد.
اگر چه قبل از رسیدن ایام پایانی سال خیلی ها پیش بینی که گاهی با قطعیت هم مواجه می شود، گفته اند بازار امسال خلوت تر از سال های پیش خواهد بود ولی گویا این پیش بینی هم مانند خیلی از برآوردهای انجام شده حداقل در سنندج درست از آب در نیامده است.
مردم مرکز استانی که میانگین درآمد شان از متوسط کشوری پایین تر است و این روزها بر اساس آمار اعلام شده رکورد گرانی و تورم نقطه به نقطه را از آن خود کرده در تب و تاب خرید شب عید شان هستند.
در کمتر از 2 هفته مانده به عید نوروز، وقتی به بازار شهر سری می زنید به خوبی شور و و شوق خرید را در مغازه های خیابان های اصلی و هم در مجتمع ها، پاساژها و بازار سنتی شهر می بینید.
نخستین فکری که با دیدن مردم علیرغم گرانی کالاها به ذهن می رسد اینکه اگر چه خیابان ها و بازار شلوغ و مملو از جمعیت است اما خرید کمتر است ولی وقتی وارد مغازه ها می شوی خلاف اینها را مشاهده می کنید.
خرید انجام می شود البته با وجود بگو و مگوی فراوان میان خریدار و فروشنده، که این کالا یک ماه پیش کمتر از نصف قیمت الان بود کمتر حساب کنید که مشتری شویم و در مقابل باز هم با پاسخ تکراری فروشندگان که علت این تغییر قیمت ها افزایش نرخ دلار است، مواجه می شوی.
** گرانی دلیلی برای نرفتن به استقبال سال جدید نیست
در یکی از مغازه های سطح شهر سنندج که پوشاک زنانه را عرضه می کرد، خانمی حدود 35 ساله مشغول انتخاب لباس بود در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص قیمت اجناس و وضعیت بازار گفت: کسی نمی تواند منکر گرانی امروز در جامعه باشد و این افزایش قیمت ها فشار زیادی بر مردم در دهک های پایین وارد کرده است.
وی که خود را ثریا امینی معرفی کرد، افزود: گرانی دلیل نمی شود که ما به استقبال سال جدید نرویم و خود و فرزندان مان را از شادی هر چند کوچک این ایام محروم کنیم.
این بانونی سنندجی اضافه کرد: قیمت بسیاری از کالاها نسبت به همین ایام در سال گذشته تغییرات زیادی کرده به همین دلیل امسال سعی دارم خریدهای خود را نسبت به پارسال کاهش دهم.
دختر جوانی که شاهد گفتگوی ما بود هم وارد بحث شد و اظهار داشت: انتظار می رود از مسئولان نظارت بیشتری بر سطح بازار داشته باشند چرا که در مغازه هایی کالاهایی را دیدم که یک ماه پیش به قیمت کمتر از امروز عرضه می شد.
وی که دانشجوی رشته منابع طبیعی دانشگاه کردستان بود، افزود: کالاهایی در بازار وجود دارد که چند ماه پیش خریداری شده اند ولی با قیمت امروز به فروش می رسند، توجیه مغازه داران این است که اگر با قیمت قبلی بفروشیم دیگر توانایی خرید جدید را با قیمت فروخته شده هم نداریم.
وی گفت: ما شرایط فروشندگان را درک می کنیم اینکه کرایه حمل و نقل و اجاره مغازه و بسیاری دیگر از هزینه ها را متقبل می شوند ولی انتظار داریم آنها نیز تا حدودی شرایط خریداران و کاهش درآمد را مد نظر داشته و حداقل با سود کمتری حاضر به فروش کالای خود شوند.
این دختر جوان سنندجی یادآور شد: قطعا بیشترین فشار ناشی از افزایش قیمت ها بر قشر ضعیف جامعه وارد می شود لذا هیچکدام از ما نباید فقط به فکر خود باشیم و باید در این شرایط نامناسب اقتصادی از این قشر حمایت کنیم تا آنها نیز سال جدید را به خوبی شروع کنند.
** گرانی درس هایی برای مردم دارد
زن و شوهری هم در یکی از مغازه های پارچه فروشی در بازار سنتی شهر به خبرنگار ایرنا گفتند: امروز کمتر کسی در جامعه یافت می شود که از گرانی گلایه نکند و این شرایط مثل مرضی است که تمام جامعه را گرفته و همه از درد آن ناله سر می دهند.
این زن و شوهر با اشاره به اینکه سه سال از آغاز زندگی مشترکشان می گذرد، تاکید کردند: این دوران هر چند سخت و تلخ است ولی درس هایی هم برای ما خواهد داشت اینکه یاد بگیریم درست و بجا بخریم و از خرید ملزومات غیر ضروری خودداری کنیم و از آنچه داریم نهایت بهره را ببریم.
برای شناخت بیشتر وضعیت بازار در این روزها هم کافی است یکی دو مسیر را سوار تاکسی و اتوبوس شوید، در چند روز اخیر یکی از جالب توجه ترین مطالبی که در تاکسی شنیدم حرف پسر جوانی بود که در پاسخ به گفته مرد میانسالی که مردم نمی بایست در شرایط گرانی خرید کنند تا قیمت ها کاهش پیدا کند، گفت: انجام چنین کاری در جامعه ما اگر غیر ممکن نباشد، بسیار سخت است.
وی اضافه کرد: من و هم سن و سالانم بیشترین تفریح مان خرید کردن است، سرگرمی و تفریح دیگری نداریم، این روزها هم که قیمت ها بالا رفته باز هم خرید می کنیم البته خیلی کمتر از اوایل سال و سنوات گذشته.
این پسر جوان ادامه داد: همیشه یاد گرفتیم صورت مساله را پاک کنیم و هیچگاه به فکر راه حل نبودیم، راه حل مقابله با گرانی، محروم کردن خود و خرید نکردن و ضربه زدن به اقتصاد مغازه دارانی که خیلی از آنها در این وضعیت تقصیری ندارند نیست، باید خواسته ما از مسئولان حل مشکل باشد.
در گشت و گذاری که در بازار داشتیم تعدادی از مغازه ها بویژه لوازم خانگی ها به نسبت مغازه های محصولات خوراکی و عرضه پوشاک خلوت تر بودند البته می توان به این مغازه ها هم طلافروشی ها را اضافه کرد که این روزها بازارشان با وجود گرانی بیش از حد تصور گرم است.
امسال بدلیل شرایط خاص بازار طرح نظارت بر بازار ویژه شب عید که سنوات گذشته از اسفند ماه شروع می شد از ابتدای بهمن یعنی یک ماه زودتر آغاز شد.
10 اکیپ دو نفره در مرکز استان و در دیگر شهرستان ها هم اکیپ های یک و دو نفره در راستای اجرای این طرح بر وضعیت بازار و خدمات در این ایام نظارت می کنند.
ولی این تعداد ناظر و بازرس قادر نخواهند بود تمام واحدهای تولیدی و خدماتی، هتل ها و مهمانپذیر و مسافرخانه ها را مورد بازرسی قرار دهند و در این راستا نیاز به مشارکت مردم دارند.
سامانه تلفنی 124 بطور شبانه روزی برای دریافت شکایت، انتقادات، پیشنهادات و نظارت مردمی فعال است و شهروندان می توانند هر گونه تخلف اقتصادی در راستای عدم درج قیمت، صدور فاکتور، تقلب، گرانفروشی را از این طریق اعلام کنند.
** گرانفروشی بیشترین تخلف واحدهای عرضه کالا در بازار کردستان
رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: تغییر قیمت ارز همواره بر قیمت اجناس تاثیرگذار است ولی علاوه براین عوامل دیگری هم در این مساله دخیل هستند.
فرزاد سردارزاده افزود: در ایام نزدیک به عید که میزان تقاضای مردم افزایش پیدا می کند می بایست عرضه کالا هم متناسب با آن انجام شود ولی گاهی این اتفاق نمی افتد و همین منجر به افزایش قیمت بسیاری از کالاها می شود.
وی اضافه کرد: مواد اولیه بسیاری از واحدهای تولیدی داخل کشور وارداتی است و قیمت آن بر مبنای دلار تعیین می شود لذا این مسئله در قیمت نهایی محصول هم اثر می گذارد.
رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان اظهار داشت: از دیگر عوامل تاثیر گذار در افزایش قیمت کالاها افزایش نرخ حمل و نقل کالا به استان است.
سردارزاده یادآور شد: در طرح نظارتی ویژه عید نوروز علاوه بر نظارت بر توزیع کالاهای اساسی در خصوص نحوه توزیع و قیمت میوه و خشکبار و کیف و کفش هم نظارت داریم.
وی اعلام کرد: از ابتدای بهمن امسال تاکنون در بازرسی های انجام شده بیشترین تخلف واحدهای عرضه کالا در سطح بازار مربوط به گرانفروشی بوده است.
ناگفته نماند دلار چه افزایش یابد چه کاهش پیدا کند همچنان قیمت کالاها در بازار رو به افزایش است و سند این ادعا هم، کاهش نرخ دلار از 17 هزار تومان به 11 هزار تومان بود که با این وجود تغییری در نرخ اجناس در بازار ایجاد نشد چرا که هزینه های دیگری هم چون حمل و نقل و اجاره بهای واحدهای عرضه کالا در این استان افزایش یافته است.
این روزها همچنان در بازار افزایش قیمت دلار را بر سر خریداران می زنند و علت تمام گرانی ها را بالا رفتن نرخ دلار عنوان می کنند در حالیکه خیلی از کالاهای تولید داخل مشمول این افزایش نرخ نیستند.
9936/9102

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رونق تولید نیازمند حمایت از تولیدات بومی است

4 هزار تُن محصولات گلخانه ای در کردستان تولید شد

بیش از 2 میلیون تُن کالا از گمرک باشماق مریوان ترانزیت شد

24 هزار مجوز بهداشتی حمل دام در کردستان صادر شد

شمش طلای استاندارد بین المللی در کردستان تولید می شود

کمیته امداد کردستان برای بیش از سه هزار نفر شغل ایجاد کرد

میزان تولید در واحدهای صنعتی کردستان 25 درصد افزایش یافت

435 فرصت شغلی در تعاونی های کردستان ایجاد شد

واردات کالا از گمرکات کردستان 79 درصد کاهش یافت

ارزش کالاهای صادراتی از گمرکات کردستان 85 درصد افزایش یافت

عملیات‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در قالب پدافند غیر عامل در دهگلان اجرا شد

تردد مسافران از مرز باشماق 10 درصد افزایش یافت

بارندگی ها 740 میلیارد ریال به راه های کردستان خسارت وارد کرد

مجوز برداشت گیاهان بهاری برای روستاییان کردستان صادر شد

پارسال بیش از 57 میلیون مترمکعب فاضلاب در کردستان تصفیه شد

نهال های غرس شده متخلفان در عرصه طبیعی مریوان قلع و قمع شد

18 درصد دامداران مریوانی در سامانه پنجره واحد ثبت نام کردند

وقتی که سیل موجب گرانی پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی می شود

رونق تولید در بخش کشاورزی نسخه رفع مشکلات کردستان است

ذخیره سدهای کردستان به بیش از 2 میلیارد مترمکعب رسید

143 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در بانه پرداخت شد

تخریب کنندگان منابع طبیعی در مریوان شناسایی شدند

ذخیره معادن کردستان به 700 میلیون تُن می رسد

بارندگی 600 میلیارد ریال به کشاورزان کردستان خسارت زد

بارش های کردستان در سال زراعی جاری 97 درصد افزایش یافت

سیل و بارندگی 590 میلیارد ریال به بخش کشاورزی کردستان خسارت وارد کرد

پیش‌بینی تولید مناسب گندم در سال زراعی جاری در کردستان

آسیب دیدگی 999 واحد مسکونی در کردستان به دلیل بارش‌های اخیر

999 واحد مسکونی کردستان در بارش های اخیر آسیب دید

رونق تولید در گرو امنیت پایدار است

12 تن آرد یارانه ای در سقز کشف و ضبط شد

سد گاوشان در کردستان اوایل شامگاه امشب سرریز شد

بیش از 24 هزار مورد بازرسی از اصناف کردستان انجام شد

محدودیت ترانزیت سوخت از مرز باشماق 18 فروردین برداشته می شود

50 دستگاه آبشخور فلزی در مراتع روستایی بانه نصب شد

بیش از هزار میلیارد ریال تسهیلات در بخش کشاورزی پرداخت شد

تسهیلات اشتغال پایدار 5128 شغل در کردستان ایجاد کرد

بیش از 2 هزار گونه گیاهی در کردستان وجود دارد

زیرساخت‌های رونق تولید باید فراهم شود

مصرف 3 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی توسط مشترکین شرکت گاز کردستان

کاهش 20 درصدی جابجایی مسافر در ایام نوروز

584 هزار تن محصول کشاورزی از کردستان به خارج صادر شد

بیش از 2 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در کردستان مصرف شد

سرریز آب سد قشلاق سنندج مدیریت شده است

بیش از 110 هزار مسافر در کردستان با وسایل حمل و نقل عمومی جابجا شدند

تمام راه های مواصلاتی کردستان باز است

85 درصد حجم مخزن سدهای کردستان پر است

حجم صادرات از مرزهای کردستان امسال باید به 2.5 میلیارد دلار برسد

یکی از راهبردهای توسعه کردستان اتمام منطقه ویژه اقتصادی بانه است

تحقق شعار سال نسخه شفابخش اقتصاد کردستان است