عصر کرد

آخرين مطالب

سایه گرانی دلار بر بازار شب عید اقتصادي

سایه گرانی دلار بر بازار شب عید

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - بازار در این روزهای نزدیک به ایام پایانی سال و فرا رسیدن عید نوروز، جان تازه ای گرفته و مردم خریدهای خود را آغاز کرده اند ولی همچنان قیمت گران برخی کالاها آزار دهنده است و سایه گرانی دلار بر سر بازار و خریداران سنگینی می کند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، سوالی که این روزها هم در فضای حقیقی و هم مجازی مطرح و ذهن خیلی ها را به خود مشغول کرده اینکه خریدهای شب عید با وجود افزایش قیمت ها بویژه در بخش کالاهای اساسی، با شور و حال خاص خود آغاز شده است.
در برخی شهرهای ایران ظاهرا هنوز شور و شوقی در بازار شب عید ایجاد نشده و بسیاری از کاسبان از این شرایط گله مندند و ابراز ناراحتی می کنند ولی در سنندج براساس مشاهدات عینی، شور و شوق خرید وجود دارد.
اگر چه قبل از رسیدن ایام پایانی سال خیلی ها پیش بینی که گاهی با قطعیت هم مواجه می شود، گفته اند بازار امسال خلوت تر از سال های پیش خواهد بود ولی گویا این پیش بینی هم مانند خیلی از برآوردهای انجام شده حداقل در سنندج درست از آب در نیامده است.
مردم مرکز استانی که میانگین درآمد شان از متوسط کشوری پایین تر است و این روزها بر اساس آمار اعلام شده رکورد گرانی و تورم نقطه به نقطه را از آن خود کرده در تب و تاب خرید شب عید شان هستند.
در کمتر از 2 هفته مانده به عید نوروز، وقتی به بازار شهر سری می زنید به خوبی شور و و شوق خرید را در مغازه های خیابان های اصلی و هم در مجتمع ها، پاساژها و بازار سنتی شهر می بینید.
نخستین فکری که با دیدن مردم علیرغم گرانی کالاها به ذهن می رسد اینکه اگر چه خیابان ها و بازار شلوغ و مملو از جمعیت است اما خرید کمتر است ولی وقتی وارد مغازه ها می شوی خلاف اینها را مشاهده می کنید.
خرید انجام می شود البته با وجود بگو و مگوی فراوان میان خریدار و فروشنده، که این کالا یک ماه پیش کمتر از نصف قیمت الان بود کمتر حساب کنید که مشتری شویم و در مقابل باز هم با پاسخ تکراری فروشندگان که علت این تغییر قیمت ها افزایش نرخ دلار است، مواجه می شوی.
** گرانی دلیلی برای نرفتن به استقبال سال جدید نیست
در یکی از مغازه های سطح شهر سنندج که پوشاک زنانه را عرضه می کرد، خانمی حدود 35 ساله مشغول انتخاب لباس بود در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص قیمت اجناس و وضعیت بازار گفت: کسی نمی تواند منکر گرانی امروز در جامعه باشد و این افزایش قیمت ها فشار زیادی بر مردم در دهک های پایین وارد کرده است.
وی که خود را ثریا امینی معرفی کرد، افزود: گرانی دلیل نمی شود که ما به استقبال سال جدید نرویم و خود و فرزندان مان را از شادی هر چند کوچک این ایام محروم کنیم.
این بانونی سنندجی اضافه کرد: قیمت بسیاری از کالاها نسبت به همین ایام در سال گذشته تغییرات زیادی کرده به همین دلیل امسال سعی دارم خریدهای خود را نسبت به پارسال کاهش دهم.
دختر جوانی که شاهد گفتگوی ما بود هم وارد بحث شد و اظهار داشت: انتظار می رود از مسئولان نظارت بیشتری بر سطح بازار داشته باشند چرا که در مغازه هایی کالاهایی را دیدم که یک ماه پیش به قیمت کمتر از امروز عرضه می شد.
وی که دانشجوی رشته منابع طبیعی دانشگاه کردستان بود، افزود: کالاهایی در بازار وجود دارد که چند ماه پیش خریداری شده اند ولی با قیمت امروز به فروش می رسند، توجیه مغازه داران این است که اگر با قیمت قبلی بفروشیم دیگر توانایی خرید جدید را با قیمت فروخته شده هم نداریم.
وی گفت: ما شرایط فروشندگان را درک می کنیم اینکه کرایه حمل و نقل و اجاره مغازه و بسیاری دیگر از هزینه ها را متقبل می شوند ولی انتظار داریم آنها نیز تا حدودی شرایط خریداران و کاهش درآمد را مد نظر داشته و حداقل با سود کمتری حاضر به فروش کالای خود شوند.
این دختر جوان سنندجی یادآور شد: قطعا بیشترین فشار ناشی از افزایش قیمت ها بر قشر ضعیف جامعه وارد می شود لذا هیچکدام از ما نباید فقط به فکر خود باشیم و باید در این شرایط نامناسب اقتصادی از این قشر حمایت کنیم تا آنها نیز سال جدید را به خوبی شروع کنند.
** گرانی درس هایی برای مردم دارد
زن و شوهری هم در یکی از مغازه های پارچه فروشی در بازار سنتی شهر به خبرنگار ایرنا گفتند: امروز کمتر کسی در جامعه یافت می شود که از گرانی گلایه نکند و این شرایط مثل مرضی است که تمام جامعه را گرفته و همه از درد آن ناله سر می دهند.
این زن و شوهر با اشاره به اینکه سه سال از آغاز زندگی مشترکشان می گذرد، تاکید کردند: این دوران هر چند سخت و تلخ است ولی درس هایی هم برای ما خواهد داشت اینکه یاد بگیریم درست و بجا بخریم و از خرید ملزومات غیر ضروری خودداری کنیم و از آنچه داریم نهایت بهره را ببریم.
برای شناخت بیشتر وضعیت بازار در این روزها هم کافی است یکی دو مسیر را سوار تاکسی و اتوبوس شوید، در چند روز اخیر یکی از جالب توجه ترین مطالبی که در تاکسی شنیدم حرف پسر جوانی بود که در پاسخ به گفته مرد میانسالی که مردم نمی بایست در شرایط گرانی خرید کنند تا قیمت ها کاهش پیدا کند، گفت: انجام چنین کاری در جامعه ما اگر غیر ممکن نباشد، بسیار سخت است.
وی اضافه کرد: من و هم سن و سالانم بیشترین تفریح مان خرید کردن است، سرگرمی و تفریح دیگری نداریم، این روزها هم که قیمت ها بالا رفته باز هم خرید می کنیم البته خیلی کمتر از اوایل سال و سنوات گذشته.
این پسر جوان ادامه داد: همیشه یاد گرفتیم صورت مساله را پاک کنیم و هیچگاه به فکر راه حل نبودیم، راه حل مقابله با گرانی، محروم کردن خود و خرید نکردن و ضربه زدن به اقتصاد مغازه دارانی که خیلی از آنها در این وضعیت تقصیری ندارند نیست، باید خواسته ما از مسئولان حل مشکل باشد.
در گشت و گذاری که در بازار داشتیم تعدادی از مغازه ها بویژه لوازم خانگی ها به نسبت مغازه های محصولات خوراکی و عرضه پوشاک خلوت تر بودند البته می توان به این مغازه ها هم طلافروشی ها را اضافه کرد که این روزها بازارشان با وجود گرانی بیش از حد تصور گرم است.
امسال بدلیل شرایط خاص بازار طرح نظارت بر بازار ویژه شب عید که سنوات گذشته از اسفند ماه شروع می شد از ابتدای بهمن یعنی یک ماه زودتر آغاز شد.
10 اکیپ دو نفره در مرکز استان و در دیگر شهرستان ها هم اکیپ های یک و دو نفره در راستای اجرای این طرح بر وضعیت بازار و خدمات در این ایام نظارت می کنند.
ولی این تعداد ناظر و بازرس قادر نخواهند بود تمام واحدهای تولیدی و خدماتی، هتل ها و مهمانپذیر و مسافرخانه ها را مورد بازرسی قرار دهند و در این راستا نیاز به مشارکت مردم دارند.
سامانه تلفنی 124 بطور شبانه روزی برای دریافت شکایت، انتقادات، پیشنهادات و نظارت مردمی فعال است و شهروندان می توانند هر گونه تخلف اقتصادی در راستای عدم درج قیمت، صدور فاکتور، تقلب، گرانفروشی را از این طریق اعلام کنند.
** گرانفروشی بیشترین تخلف واحدهای عرضه کالا در بازار کردستان
رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: تغییر قیمت ارز همواره بر قیمت اجناس تاثیرگذار است ولی علاوه براین عوامل دیگری هم در این مساله دخیل هستند.
فرزاد سردارزاده افزود: در ایام نزدیک به عید که میزان تقاضای مردم افزایش پیدا می کند می بایست عرضه کالا هم متناسب با آن انجام شود ولی گاهی این اتفاق نمی افتد و همین منجر به افزایش قیمت بسیاری از کالاها می شود.
وی اضافه کرد: مواد اولیه بسیاری از واحدهای تولیدی داخل کشور وارداتی است و قیمت آن بر مبنای دلار تعیین می شود لذا این مسئله در قیمت نهایی محصول هم اثر می گذارد.
رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان اظهار داشت: از دیگر عوامل تاثیر گذار در افزایش قیمت کالاها افزایش نرخ حمل و نقل کالا به استان است.
سردارزاده یادآور شد: در طرح نظارتی ویژه عید نوروز علاوه بر نظارت بر توزیع کالاهای اساسی در خصوص نحوه توزیع و قیمت میوه و خشکبار و کیف و کفش هم نظارت داریم.
وی اعلام کرد: از ابتدای بهمن امسال تاکنون در بازرسی های انجام شده بیشترین تخلف واحدهای عرضه کالا در سطح بازار مربوط به گرانفروشی بوده است.
ناگفته نماند دلار چه افزایش یابد چه کاهش پیدا کند همچنان قیمت کالاها در بازار رو به افزایش است و سند این ادعا هم، کاهش نرخ دلار از 17 هزار تومان به 11 هزار تومان بود که با این وجود تغییری در نرخ اجناس در بازار ایجاد نشد چرا که هزینه های دیگری هم چون حمل و نقل و اجاره بهای واحدهای عرضه کالا در این استان افزایش یافته است.
این روزها همچنان در بازار افزایش قیمت دلار را بر سر خریداران می زنند و علت تمام گرانی ها را بالا رفتن نرخ دلار عنوان می کنند در حالیکه خیلی از کالاهای تولید داخل مشمول این افزایش نرخ نیستند.
9936/9102

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سیاست کلی استان ترویج محصولات علوفه ای با نیاز آبی پایین است

10 طرح بزرگ سرمایه گذاری در سطح شهر سنندج اجرا می شود

واحدهای تولیدی و صنعتی کردستان ایران بسیار توانمند هستند

شهردار سنندج: 10 طرح بزرگ سرمایه گذاری در دست اجرا داریم

22 میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با آتش سوزی مراتع کردستان اختصاص یافت

اعتبار تسهیلات اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد کردستان 30 درصد افزایش یافت

54 درصد از مودیان مالیاتی در کردستان اظهارنامه تسلیم کردند

واحدهای تولیدی نگران تامین مواد اولیه و سرمایه در گردش نباشند

حجم قاچاق کشور سالانه 12.5 میلیارد دلار است

مقالات برتر همایش منطقه‌ای اقتصاد پنهان معرفی شدند

دستیابی به توسعه ارتباط مستقیمی با کارهای پژوهشی دارد

معرفی توانمندی های صنعتگران کردستانی در نمایشگاه "رونق تولید"

5 هیات تجاری خارجی در نمایشگاه رونق تولید کردستان حضور می یابند

همایش اقتصاد پنهان در سنندج آغاز شد

تشکل های کشاورزی بازوی پرتوان جهاد کشاورزی کردستان هستند

مزارع بانه مستعد برای کشت گل محمدی

رویە‌های معمول گمرکی در گمرک باشماق مریوان لحاظ شود

رشد 9 درصدی حجم صادرات کردستان در سال جاری

4880 میلیارد ریال تسهیلات در بخش کشاورزی کردستان جذب شده است

پیش بینی تولید 175 هزارتن گندم در قروه/پرداخت وجه تا 36 ساعت

قاچاقچیان در کردستان به پرداخت بیش از 103 میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم شدند

اشتغالزایی برای مددجویان کردستانی با تحویل دستگاه میوه خشک کن

120 دستگاه میوه خشک کن برای مددجویان کمیته امداد کردستان کارسازی شد

ارسال 52 مقاله به دبیرخانه همایش اقتصاد پنهان در سنندج

کنترل قاچاق سوخت نیاز به رفع خلاهای قانونی دارد

120 هزار تن گندم از مزارع دیواندره برداشت می شود

نمایشگاه استانی رونق تولید در سنندج برپا می‌شود

میزان تلفات برق در استان کردستان 9.8 درصد است

بلاتکلیفی واحدهای مسکن مهر به دولت و مردم ضرر می‌رساند

بخش VIP بیمارستان کوثر سنندج آماده ارائه خدمات با کیفیت به بیماران است

پنج میلیون قطعه نشا چغندر قند در کردستان تولید شد

قاچاقچی دستگاه تولید ارز دیجیتال به جزای نقدی محکوم شد

جاده مریوان به مرز باشماق چهار خطه می‌شود

توسعه ارتباطات در مناطق روستایی کردستان ضروریست

مجتمع کارگاهی صنایع دستی در سنندج ایجاد می شود

هیچ ماده ای قابل مقایسه با سیانور در فرآوری طلا نیست

استفاده از تمامی ظرفیت های تبلیغی برای رونق تولید ضروری است

کردستان گرانترین استان/مسئولان دولتی مرکز آمار را قبول ندارند

قیمت کالاهای اساسی در کردستان گران‌تر از سایر استان‌های کشور نیست

39 بازارچه مرزی در کشور وجود دارد

ظرفیت‌های گردشگری کردستان باید معرفی شود

امکان عرضه مستقیم محصول توت فرنگی در کردستان فراهم شد

331 هزار تن کالا از مرز باشماق کردستان ترانزیت شد

انجام 7 هزار پروژه محرومیت‌زدایی در کردستان توسط سپاه

ایجاد 70 هزار فرصت شغلی برای مددجویان در قالب طرح راهبران شغلی

کارشکنی در حمایت از سرمایه گذار خارجی در کردستان مورد قبول نیست

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار: رونق تولید در برنامەهای اقتصادی کردستان تدوین شد

دفتر نمایندگی اتاق بازرگانی سنندج در اقلیم کردستان عراق فعال شود

باید در اجرای پروژه‌ها، اولویت‌بندی و زمانبندی داشته باشیم

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان: طرح های اقتصاد مقاومتی یک ساله تعریف می شود