عصر کرد

آخرين مطالب

طی سال جاری صورت گرفت؛

قاچاق 300تن چوب از سطح جنگل های کردستان اقتصادي

قاچاق 300تن چوب از سطح جنگل های کردستان

  بزرگنمايي:

عصر کرد - مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان، با اشاره به بحث قاچاق چوب در جنگل های استان گفت: از 800محموله چوب در سطح استان، بازرسی به عمل آمده است که از این میزان 400محموله، معادل 300تن، قاچاق چوب بوده است.
به گزارش ایسنا منطقه کردستان، سعدی نقشبندی، امروز سه شنبه(14 اسفند)در نشست خبری با خبرنگاران استان، که به مناسبت هفته منابع طبیعی برگزار شد، با تاکید بر نقش اساسی مشارکت مردمی در راستای رسیدن به اهداف علمی و عملی این سازمان اظهار کرد: حفاظت و صیانت از منابع طبیعی بدون مشارکت و همکاری مردم امری بسیار دشوار است و باید بیش از پیش به این نقش اهمیت داده شود.
وی یکی از وظایف و اهداف اصلی منابع طبیعی را بهره برداری اصولی و پایدار ذکر کرد و افزود: تحقق این مهم، مستلزم حفاظت است، بر همین اساس در منطقه هورامان به وسیله مشارکت مردمی به کاشت نهال اقدام شده است.
مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان، تولید نهال ارغوان در پشت بام خانه ها و خریداری آن توسط منابع طبیعی را از دیگر اقدامات منابع طبیعی برای تحقق شعار مردم برای مردم در عرصه منابع طبیعی عنوان کرد.
وی افزود:در سال جاری برای جلوگیری از گردو و غبار، مالچ پاشی و توسعه فضای سبز و فرسایش آب و خاک 200 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی، به بحث فعالیت های آبخیز داری و آبخوان داری در قالب طرح جامع مدیریت توسعه اختصاص یافته است، که سهم کردستان از این میزان 18 میلیارد تومان است و از این مبلغ نیز تا کنون 50 درصد تخصیص یافته است .
مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان عنوان کرد: مهم ترین اقدامات ما در این زمینه انجام فعالیت در مکان های قابل مطالعه بوده است، که در این راستا کل استان را به 409 زیر حوزه تقسیم کردیم.
نقشبندی بیان کرد: از این تعداد، 19 زیر حوزه که دارای مطالعات آبخیزداری و آبخوان داری، حفاظت و صیانت از عرصه های مرتعی، و توسعه پوشش گیاهی است انتخاب شده و در چهار چوب مطالعات صورت گرفته، 18 میلیارد تومان را در آن ها هزینه کردیم .
وی اجرای پروژه سیلاب و تغذیه مصنوعی حوزه آبخیز میهم را یکی از مهم ترین اقدامات صورت گرفته در این راستا ذکر کرد.
نقشبندی بیان کرد: اکنون در کشورهای اروپایی تمایلی به احداث سدهای روزمینی نیست و عملا به ذخیره آب در سدهای زمینی روی آورده اند، که در این در زمینه، خوشبختانه ما در دشت های قروه و دهگلان آبخوان های فوق العاده بزرگی داریم که چندین برابر کل حجم ذخیره آب پشت سدهای استان، می توانیم آب ذخیره کنیم.
وی قابل استفاده بودن این آب برای تمامی عرصه های آب خوان، جلوگیری از ایجاد آلودگی، توزیع عادلانه آب و عدم تبخیر را از جمله مزایای ایجاد آبخوان ها ذکر کرد و گفت: امید است با انجام این اقدام آبخوان داری در قروه، بتوانیم به بحث تغذیه سفره های آب زیرزمینی با هزینه های اندک در مقابل هزینه های زیاد سدسازی کمک کنیم.
وی احداث سدهای گابیونی،ملاتی و خشکه چین را از مهم ترین اقدامات حوزه آبخیزداری ذکر کرد و گفت: این اقدامات حرکت آب را کند کرده و در نهایت به احیاء منابع آب خُرد کمک و از ایجاد رسوب و سیلاب جلوگیری می کند.
مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان، در ادامه از تامین اعتبار 90 دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستاهای فاقد نعمت گاز در استان به صورت ترویجی خبر داد و افزود: این اقدام برای عدم استفاده روستاها از سوخت فسیلی انجام شده است .
وی از اختصاص 11 میلیارد تومان از اعتبارات صندوق توسعه ملی، در زمینه اقدامات آبخیزداری خبر داد و اعلام کرد: از محل اعتبارات استانی 3.2 دهم میلیارد مصوب در قالب اسناد خزانه داشته ایم و تا کنون حدود 65 درصد اختصاص پیدا کرده است.
مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان، افزود: بحث کاداستر اراضی از اساسی ترین اقداماتی است که می بایست زودتر انجام می گرفت ، بر اساس این مهم، عرصه های مالکیت دولتی و شخصی مشخص می شود و بانک اطلاعات زمین نیازمند انجام این کار است.
وی افزود: متاسفانه تا کنون در این زمینه در استان، از 1933 پلاک، 143 پلاک رفع تداخل شده است.
وی موضوعیت پایش جنگل های زاگرس برای شناسایی آفات و بیماری ها، که موضوعی نگران کننده است را از دیگر اقدامات اساسی صورت گرفته توسط اداره کل منابع طبیعی استان ذکر کرد و افزود: تا کنون در 228 هزار هکتار از اراضی استان، پایش صورت گرفته که از این میزان در 960 هکتار از اراضی، آفت و بیماری شناسایی و با آنها به صورت فیزیکی و شیمیایی مبارزه شده است.
نقشبندی عنوان کرد: پیدایش بیماری زغالی بلوط، یکی از نگرانی های به وجود آمده در کامیاران است که در حال پیشروی می باشد و ما بنا بر اهمیت موضوع، به دانشگاه های استان درخواست بررسی داده ایم، که تا کنون کسی نتوانسته در بعد شیمیایی راه حلی برای درمان آن پیدا کند.
وی، با تاکید بر اینکه توسعه جنگل کاری های مشارکتی در استان از دیگر اولویت های اداره کل منابع طبیعی است افزود: در این راستا از گونه های جنگلی چون بادام، زالزالک، سماق، سنجد، مازو و برو بر اساس شیب و بافت خاک، استفاده می شود.
وی گفت: در سال جاری هزار و 36هکتار جنگل کاری مشارکتی در دستور کار داشته ایم، که از این میزان 100هکتار احیای جنگل های بانه، 230هکتار در حاشیه سد وحدت،620 هکتار در حاشیه سد گاوشان و 100هکتار در مریوان صورت گرفته است.
مدیر کل منابع طبیعی استان کردستان، مساحت اراضی مورد اعتراض به هکتار را در سال جاری، هزار و 49هکتار به پرونده اعلام کرد .
وی مجموع قطع اشجار را در سطح استان طی سال جاری 42هکتار اعلام کرد و گفت: بانه با 47 درخت بیشترین قطع اشجار را داشته است.
نقشبندی، در ادامه با اشاره به بحث قاچاق چوب در جنگل های استان اعلام کرد: 20 هزار هکتار بیدزار در استان وجود دارد که بیشترین میزان قاچاق چوب در این بیدزارها صورت می گیرد.
وی افزود: از 800محموله چوب در سطح استان، بازرسی به عمل آمده است که از این میزان 400محموله، معادل 300تن، قاچاق چوب بوده است.
وی بیان کرد: در رابطه با موضوع قاچاق چوب، فرمانداری ها، دادگستری، ماموستاهای عینی، رسانه ها و مشارکت مردمی همکاری خوبی با منابع طبیعی استان داشته اند، و در حال حاضر تردد محولات قاچاق در استان نسبت به گذشته کاهش یافته است.
مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان خاطرنشان کرد: اخذ مجوز از منابع طبیعی برای حمل چوب، ملزوم به داشتن دو شاخص شناسایی محل برش چوب، قبل از برداشت توسط منابع طبیعی استان و اعزام کارشناس به محل مورد نظر است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رونق تولید نیازمند حمایت از تولیدات بومی است

4 هزار تُن محصولات گلخانه ای در کردستان تولید شد

بیش از 2 میلیون تُن کالا از گمرک باشماق مریوان ترانزیت شد

24 هزار مجوز بهداشتی حمل دام در کردستان صادر شد

شمش طلای استاندارد بین المللی در کردستان تولید می شود

کمیته امداد کردستان برای بیش از سه هزار نفر شغل ایجاد کرد

میزان تولید در واحدهای صنعتی کردستان 25 درصد افزایش یافت

435 فرصت شغلی در تعاونی های کردستان ایجاد شد

واردات کالا از گمرکات کردستان 79 درصد کاهش یافت

ارزش کالاهای صادراتی از گمرکات کردستان 85 درصد افزایش یافت

عملیات‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در قالب پدافند غیر عامل در دهگلان اجرا شد

تردد مسافران از مرز باشماق 10 درصد افزایش یافت

بارندگی ها 740 میلیارد ریال به راه های کردستان خسارت وارد کرد

مجوز برداشت گیاهان بهاری برای روستاییان کردستان صادر شد

پارسال بیش از 57 میلیون مترمکعب فاضلاب در کردستان تصفیه شد

نهال های غرس شده متخلفان در عرصه طبیعی مریوان قلع و قمع شد

18 درصد دامداران مریوانی در سامانه پنجره واحد ثبت نام کردند

وقتی که سیل موجب گرانی پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی می شود

رونق تولید در بخش کشاورزی نسخه رفع مشکلات کردستان است

ذخیره سدهای کردستان به بیش از 2 میلیارد مترمکعب رسید

143 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در بانه پرداخت شد

تخریب کنندگان منابع طبیعی در مریوان شناسایی شدند

ذخیره معادن کردستان به 700 میلیون تُن می رسد

بارندگی 600 میلیارد ریال به کشاورزان کردستان خسارت زد

بارش های کردستان در سال زراعی جاری 97 درصد افزایش یافت

سیل و بارندگی 590 میلیارد ریال به بخش کشاورزی کردستان خسارت وارد کرد

پیش‌بینی تولید مناسب گندم در سال زراعی جاری در کردستان

آسیب دیدگی 999 واحد مسکونی در کردستان به دلیل بارش‌های اخیر

999 واحد مسکونی کردستان در بارش های اخیر آسیب دید

رونق تولید در گرو امنیت پایدار است

12 تن آرد یارانه ای در سقز کشف و ضبط شد

سد گاوشان در کردستان اوایل شامگاه امشب سرریز شد

بیش از 24 هزار مورد بازرسی از اصناف کردستان انجام شد

محدودیت ترانزیت سوخت از مرز باشماق 18 فروردین برداشته می شود

50 دستگاه آبشخور فلزی در مراتع روستایی بانه نصب شد

بیش از هزار میلیارد ریال تسهیلات در بخش کشاورزی پرداخت شد

تسهیلات اشتغال پایدار 5128 شغل در کردستان ایجاد کرد

بیش از 2 هزار گونه گیاهی در کردستان وجود دارد

زیرساخت‌های رونق تولید باید فراهم شود

مصرف 3 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی توسط مشترکین شرکت گاز کردستان

کاهش 20 درصدی جابجایی مسافر در ایام نوروز

584 هزار تن محصول کشاورزی از کردستان به خارج صادر شد

بیش از 2 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در کردستان مصرف شد

سرریز آب سد قشلاق سنندج مدیریت شده است

بیش از 110 هزار مسافر در کردستان با وسایل حمل و نقل عمومی جابجا شدند

تمام راه های مواصلاتی کردستان باز است

85 درصد حجم مخزن سدهای کردستان پر است

حجم صادرات از مرزهای کردستان امسال باید به 2.5 میلیارد دلار برسد

یکی از راهبردهای توسعه کردستان اتمام منطقه ویژه اقتصادی بانه است

تحقق شعار سال نسخه شفابخش اقتصاد کردستان است