عصر کرد

آخرين مطالب

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر مقالات

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

  بزرگنمايي:

عصرکرد- شاید روزی که توپ والیبال در دهه های 20 از مدرسه شکیبا به صورت رسمی بر زمین خورد، هیچکس فکر نمی کرد که روزی این رشته به عنوان سرگل ورزش دیار کردستان نام آوازه شود.

والیبال در دهه های 60 و 70 در میان خانواده ها اوج گرفت و به نوعی به بازی محلاتی و فامیلی نام گرفت و از دل همین محلات، قهرمانان تک ستاره های زیادی رشد کردند که هر کدام در برحه ای از تاریخ برای جامعه ورزش افتخار آفرین بودند.

شاید والیبال استان کردستان، در طول چند دهه زیر سایه پر افتخار بسکتبال که در کشور نام و رسم دیگری داشت، گیر کرده بود و زیاد به چشم نمی آمد، همین مسئله باعث شد که استعدادهای  بدنی که برای این رشته مناسب بودند رشته ای دیگر از دنیای توپ و تور، بجز والیبال راانتخاب کنند.

والیبال کردستان در طول دو دهه اخیر، دست خوش تغییرات زیادی در بدنه و کابینه هیات شد، اما این مسئله نتوانست عزم این خانواده را برای یک موفقیت بزرگ کم کند.

کانون های استعدادیابی، مسابقات داخلی، اعزام تیم های استان به رقابت های کشوری و غیره استارت هایی بود که برای رشد این رشته زده شد تا نتایج این مهم برای جامعه ورزش مشهود شود.

به گفته تمام بزرگان ورزش ایران زمین، که پای در این دیار گذاشته اند، استعدادهای ورزشی در کردستان نهادینه شده است و با کمی تلاش و جذب اسپانسر می توان آن را در بالاترین سطح ورزش کشور شاهد باشیم.

باشگاه فرهنگی ورزشی"راه یاب ملل" به مدیریت مظفر بیگلر، که خود از بومی های استان کردستان است، توانست در سال 96 تیم والیبال راه یاب ملل را که در پایتخت مشغول به فعالیت بود، به زادگاهش "مریوان" انتقال و شور و نشاط ورزشی را بین هم خون هایش رواج بدهد.

شاید در سال اول که این تیم به سرمربیگری "آرش صادقیانی" به مریوان آمد، کسی فکر نمی کرد در این شهر بتواند موفق باشد و همه دلهره آن را داشتند که این اندک سهم ورزشی هم از کردستانی ها گرفته شود.

ترکیب اصلی این تیم را بچه های غیر بومی تشکیل دادند، چون به گفته خود مربیان هنوز بچه های کردستان آمادگی حضور در یک بازی سطح بالا را ندارند، شاید این مسئله در روزهای اول با دلخوری هایی مواجه شد، اما استفاده از بازیکنان تراز اول کشور کلاس آموزشی خوبی برای بچه های کردستان بود.

در آن سال نتیجه تیم والیبال راه یاب ملل مریوان، باتوجه به شرایط خوب رقم خورد و توانست تا مرحله پلی آف جلو رود که این مهم بسیار قابل اهمیت بود.

اما حمایت های "مظفر بیگلر" و باشگاه راه یاب ملل، از این تیم والیبال در لیگ دسته یک، باعث شد شور و نشاط را به کردستان و به ویژه مریوان بازگرداند تا دوباره قدرت آبشار زن ها و دریافت های بی نقص لیبرو ها در سالن های مریوان به نمایش درآید.

در سال جاری، فصلی جدید برای والیبال مریوان رقم خورد و تیم راه یاب ملل با یک ترکیب زیبا و تاکتیک فنی توانست در هر مسابقه با اقتدار مقابل تیم های قدرت‌مند کشور در این دسته پیروز میدان باشد.

امروز دیگر والیبال کردستان، زیر سایه رشته های دیگر توپ و تور قرار نگرفته است و خود به تنهایی نقل محافل ورزشی شده است چون والیبال راه یاب ملل در یک قدمی تاریخ ساز شدن و حضور در لیگ برتر ایران  قرار گرفته است.

در همین راستا مصاحبه ای با سرمربی تیم والیبال  "راه یاب ملل مریوان"آرش صادقیانی، انجام شده است، که خواندن آن برای دوستداران ورزش خالی از لطف نیست.

وضعیت تیم راه یاب ملل رو چگونه ارزیابی می کنید؟

این تیم قبل از آغاز فصل تمرینات خود را به صورت جدی با حضور بازیکنان حرفه ای و با اخلاق آغاز کرد و توانست نتایج خوبی را در این مدت کسب کند که امیدواریم این روند با حمایت تماشاچیان ادامه داشته باشد.

درخصوص راه یابی این تیم به لیگ برتر کشور چه برنامه ای دارید؟

خوشبختانه اسپانسر این تیم قول هایی، داده اند که در صورت راه یابی این تیم را حمایت کنند و ماهم در نظر داریم که برای حضور در بین قدرت های والیبال کشور برنامه های دقیق و تمرینات منظم تری را پیاده کنیم تا بتوانیم در آنجا هم سربلند باشیم.

وضعیت بازیکنان بومی استان در تیم راه یاب ملل را چگونه ارزیابی می کنید؟

با توجه به برگزاری اردوهای مختلف در سطح استان بازیکنان بومی مستعد را انتخاب و در چندین دوره از اردوهای تیم شرکت کردند و به ترکیب تیم اضافه شدند.

وضعیت ورزش والیبال در استان کردستان را چگونه ارزیابی می کنید؟

والیبال در استان کردستان سابقه طولانی دارد و مستعدهای ورزشی زیادی در این رشته مشاهده می شود و اگر به این بازیکنان انگیزه داده شود در آینده شاهد چهره های درخشانی از این دیار در رده های اول کشوری هستیم.

نظر شما درخصوص جابجایی تیم راه یاب ملل از تهران به شهرستان مریوان چیست؟

باتوجه به اینکه مدیر عامل باشگاه خود اهل همین شهرستان بودند تصمیم بر این شد که این اتفاق رخ بدهد که به نظرم با توجه به شرایط این شهر و تماشاچیان خون گرم و متعصبی که دارد این بسیار کار پسندیده ای بود.

وضعیت قرارداد بازیکنان در چه حالی است؟

خوشبختانه تمام تعهداتی که باشگاه به بازیکنان داده است، انجام شده و همین مسئله نیز باعث دلگرمی و انگیزه میان تیم شده است که جای دارد از مدیرعامل باشگاه تشکر کرد.

حمایت های مسئولین استان از این تیم را چگونه ارزیابی می کنید؟

در این خصوص باید بیشتر مدیرعامل و عوامل باشگاه پاسخگو باشند، اما تنها درخواست ما به عنوان کادر فنی در بحث پوشش تصویری از صداوسیما است، مسابقه ای که بیش از یک هزار نفر تماشاچی دارد، قابل پخش هست و مردم نیز احتیاج دارند که این رقابت های حساس را ببینند و از آن محروم نباشند و در کنار این موارد جوانان بیشتری به ورزش تشویق می شوند.

برای راه یافتن به لیگ برتر چند قدم مانده است؟

ما در حال حاضر در جمع 4 تیم پایانی قرار داریم و اگر یک دیدار دیگر را در رفت و برگشت شکست بدهیم به فینال این دسته حضور پیدا خواهیم کرد و به لیگ برتر کشور صعود می کنیم.

سخن آخر:

جای دارد از اینجا از برداران بیگلر، جهت حمایت های این تیم و تماشچیان باغیرت مریوانی که هیچگاه پشت این تیم را خالی نکردند تشکر کنم و امیدوارم بتوانیم با راه یافتن به لیگ برتر مزد زحمات این عزیزان را بدهیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

موجی که بر سیل سوار شد

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

رنگ و لعاب های قاچاق

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

پایان عمرنفت و هیزم در مرز

با سد آهنین صبر؛ بیشترین سود را از روابط سالم کسب کنیم

«کتاب صفر تا یک» یادداشت‌های شروع کار یا چگونگی ساختن آینده

تزریق مایع حیات در کالبد زمین

طلوع امید بخش زندگی

عکس خوب، همچون سیلی برای بیدار کردن مخاطب است

احساس گناه می‌‌تواند ناشی از اتفاقات دوران کودکی باشد

مین؛ سلاح ترسوها

حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است

اینجا کردستان، سرزمین مجاهدت های خاموش

پاکـانِ بیکار

خوراکی‌هایی که زمستان را گرم می‌کنند

روابط عمومی در پستوی اندیشه مدیران اجرایی - امید بهمنی*

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

لباس کُردی از گذشته تا امروز...

دوئل نفت و آتش مقابل نیمکت ها

«آلی» که دیگر نیست

"نگارگری" اصیل ترین هنر ایرانی – اسلامی

اختلالات رفتاری کودکان/ راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری

استان کردستان در دام محرومیت

سفره دل بدر و پریشان آرام است