عصر کرد

آخرين مطالب

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟ مقالات

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

  بزرگنمايي:

عصرکرد- در چند ماه اخیر موضوع اصلی گفت و گوهای مردم در  صفحات مجازی را اخبار گرانی گوشت پر کرده و پس از تصمیم مسئولان برای توزیع گوشت منجمد و گرم، با قیمت مصوب در فروشگاه های اقسا نقاط کشور شاهد تشکیل صف هایی طویل برای دریافت گوشت منجد بوده ایم.

قاچاق دام افزایش پیدا کرده است

هرچند که عوامل مختلفی در گرانی اخیر گوشت قرمز و سفید دخالت دارد، اما شاید دلیل اصلی را بتوان قاچاق دام زنده از مرزهای کشور عنوان کرد، بطوری که روزانه تعداد زیادی محموله های دام زنده قاچاق توسط نیروی انتظامی در سراسر نقاط مرزی کشور کشف می شود که تازه ترین آن ها به کشف 72راس دام قاچاق در تاریخ 23بهمن ماه در شهرستان سقز بر می گردد؛ سردار علی آزادی در این خصوص می گوید: ماموران انتظامی شهرستان سقز در راستای طرح عملیاتی مبارزه با قاچاق دام و فرآورده های دامی موفق به توقیف 4دستگاه خودروی حامل دام فاقد مجوز طی یک عملیات هدفمند پلیسی شدند .

وی ادامه می دهد: از خودروهای مورد نظر 30راس گاو و42راس گوسفند فاقد مجوز حمل کشف تحویل مراجع ذیصلاح شدند .

فرمانده انتظامی استان کردستان خاطرنشان می کند: کارشناسان ارزش دام های کشف شده قاچاق را بیش از 5 میلیارد ریال برآورد کردند .

قاچاق گسترده دام تقاضاها را افزایش داده است

19دی ماه سالجاری، وزیر جهاد کشاورزی در حالی از واردات گوشت سخن می گوید که قیمت ها به صورت پلکانی افزایش پیدا می کنند؛ وی در قسمتی از سخنان خود اظهار می کند: برخلاف اینکه گوشت گرم گوسفندی در سه ماه گذشته بیش از دو برابر سال گذشته وارد شده است اما به دلیل وجود قاچاق تقاضا برای خرید بیشتر شده است.

محمود حجتی ادامه می دهد: مسئولان وزارت کشور، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نیروی انتظامی موضوع قاچاق دام را در مرزها به صورت جدی دنبال کنند.

وزارت جهادکشاورزی در افزایش قاچاق دام مقصر است

اما رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور توپ را داخل زمین جهادکشاورزی انداخت و گفت: مسئولان جهادکشاورزی بیش از دو سال در تدوین مقرارات جابه جایی دام در کشور که می توانست تاحد زیادی جلوی قاچاق اساسی را بگیرد تعلل کردند.

وی ادامه می دهد: شخص وزیر و معاونانش در به تاراج رفتن این کالای اساسی باید به مردم پاسخگو باشند.

یکی از دلایل افزایش قیمت بی رویه گوشت قرمز، قاچاق دام زنده بوده که به سادگی نمی‌توان جلوی آن را گرفت و به اذعان بسیاری از مسئولان، آمار قاچاق دام پنج برابر سال گذشته شده است. البته با توجه به طولانی بودن مرزهای آبی و خاکی، کنترل آن بسیار سخت و تقریباً ناممکن است چرا که 2000 کیلومتر مرز آبی و 4000 کیلومتر مرز خاکی در جنوب و غرب کشور وجود دارد .

دامداران در گرانی و کمبود گوشت قرمز مقصر نیستند

علی رضا عزیزاللهی، مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کمبود گوشت قرمز و قاچاق دام زنده را از عوامل گرانی گوشت قرمز در بازار دانسته و معتقد است که این موضوع ارتباطی به دامداران ندارد و اینکه برخی می‌گویند، دامداران گوشت قرمز را عرضه نمی‌کنند صحت ندارد، چرا که دام زنده محصولی نیست که بتوان آن را در هنگام پروار شدن نگه داشت و به بازار عرضه نکرد .

وی در خصوص احتمال احتکار دام از سوی عشایر کشور افزود: البته در برخی مواقع ممکن است عرضه عشایر با توقفی کوتاه‌مدت مواجه شود که همواره عرضه از سوی آنها در زمان‌های مشخصی متوقف می‌شود و به امسال و سال گذشته اختصاص ندارد .

آمارهایی از سوی مدیرعامل پشتیبانی امور دام استان تهران در اختیار رسانه ها قرار گرفت که حاکی از کاهش 18درصدی کشتار دام در کشتارگاه های کشور است؛ درصورتی که واردات گوشت منجمد نسبت به سال گذشته تغییری نداشته و واردات دام زنده و گوشت گرم نیز افزایش چشمگیری داشته و از سوی دیگری تولید گوشت قرمز در پاییز امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش 20درصدی داشته که خبر از افزایش قاچاق دام در کشور می دهد.

دامی برای ذبح وجود ندارد

یکی از قصابان بازار گذر سنندج، با اطمینان کامل علت اصلی را نه به بحث دلالی بلکه قاچاق گسترده دام در مناطق مرزی می داند و می گوید: روزانه هزاران راس دام از مرزهای کردستان به عراق قاچاق می شود و یک گوسفند لاغر با قیمت بیش از 4میلیون و500هزار لب مرز به فروش می رسد.

این قصاب ادامه داد: بارها به مسئولان استانی در این مورد هشدار داده ایم و حتی در جلسه ای که با استاندار داشتیم بحث کمبود دام برای ذبح را مطرح کردیم، اما تاکنون حرکت موثری را از سوی کاربه دستان مشاهده نکرده ایم.

باید از خروج دام از کشور جلوگیری کرد

موضوع قاچاق دام در سالجاری داد استاندار کردستان را در آورد، وی در جلسه کارگروه تنظیم بازار استان کردستان در 9مهر ماه امسال، تصمیم بر نظارت شدید بر مرزها گرفت؛ بهمن مرادنیا در این جلسه با تاکید بر ضرورت همکاری همه ارگان ها برای کنترل قاچاق دام اظهار کرد: محموله دام های سبک و سنگین قاچاق از سوی تعزیزات حکومتی توقیف شود و در این مورد اجازه دخالت به هیچ فردی ندهند.

وی افزود: باید به طور جدی از خروج دام از طریق شهرستان های مرزی به خارج از کشور جلوگیری کنیم .

قاچاق دام با همکاری سکنه مناطق مرزنشین صورت می گیرد

اما سوال دیگری در این میان مطرح می شود، که چگونه قاچاق دام در مرزهای کشورمان آن هم با این حجم وسیع انجام می شود؛ یک کارشناس نظامی در این مورد می گوید: قاچاق دام در مرزهای کردستان بیشتر با همکاری سکنه روستاهای مرز انجام می گیرد و اگر این همکاری نباشد قاچاق در مرزها بسیار کم می شود.

وی ادامه می دهد: قاچاقچیان، محموله دام های سبک و سنگین را به روستاهای صفر مرزی منتقل و در آنجا تحویل افراد روستا می دهند و به بهانه چرا به نقاط مرزی می برند و درصورت وجود فرصت مناسب اقدام به عبور دام ها از مرز می کنند.

این کارشناس نظامی تصریح کرد : کنترل قاچاق دام از سوی نیروهای انتظامی تنها قبل از رسیدن به مرز ممکن است و در صورت انتقال دام ها به روستاهای مرزی کار نظارت بسیار سخت می شود.

وی یادآور شد: متاسفانه بیکاری گسترده در مناطق مرزی کردستان و تفاوت فاحش قیمت دام در دو کشور، بسیاری از جوانان شهرها و روستاهای مرزنشین را ترغیب به همکاری با قاچاقیان دام می کند.

سود بازرگانی واردات گوشت قرمز صفر می شود

جهش قیمت گوشت قرمز مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت را ناچار به اجرای تمهیداتی کرد، رضا رحمانی در جلسه 23بهمن ماه ستاد تنظیم بازار کشور، با اشاره به وضعیت فعلی بازار گوشت و مرغ خواستار رسیدگی فوری در این مورد شد و بر ورود به وسیله مکانیسم های عملی به جای صدور بخشنامه ها تاکید کرد.  

بر اساس مصوبه جدید دولت مبنی بر افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار مصرف و نیازمندی به واردات بیشتر این محصول برای تنظیم بازار، سود بازرگانی واردات گوشت قرمز صفر می شود . این مصوبه از سوی معاون اول رئیس‌جمهور به وزارت جهاد کشاورزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن تجارت و همچنین سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ، از 21 بهمن ماه لازم الاجرااعلام شده است .

هفته ای 50هزار راس دام سبک وارد کشور می شود

محمد جعفری، مدیرکل تامین دام و فراوری محصولات دامی شرکت پشتیبانی امور دام کشور، در صحبتی از برنامه این سازمان برای واردات گوشت قرمز و دام زنده تا شکسته شدن قیمت ها خبر می دهد.

وی می گوید: برنامه ریزی ها برای واردات دام زنده به گونه ای انجام شده است که بتوانیم روزانه تا 6هزار راس کشتار داشته باشیم که به حدود 120تن می رسد و این در حالی است که روزانه به طور میانگین 120تن لاشه تازه گوسفندی وارد کشور می شود.

چندی پیش نیز اولین محموله گوسفند زنده از طریق فرودگاه امام خمینی وارد کشور شد. این محموله شامل 2هزار راس گوسفند زنده از مبدا کشور رومانی بوده است که طبق برنامه ریزی ها تا یک هفته پس از اولین محموله تعداد این دام ها به 50هزار راس می رسد؛ این محموله دام پس از گذراندن 20روز قرنطینه جهت کشتار تحویل کشتارگاه های کشور می شوند.

مقام های مسئول در این زمینه یکی پس از دیگری در مصاحبه با خبرنگاران از عزم جزم خود برای کاهش قیمت گوشت قرمز تا کیلویی 40هزار تومان صحبت می کنند، اما مشکلات کاهش قیمت گوشت و تنظیم بازار به اینجا ختم نمی شود. در روزهای اخیر و به دنبال عرضه گوشت با قیمت مصوب در بعضی از فروشگاه های سطح شهر شاهد صف های طولانی مردمی بودیم که با به همراه داشتن کارت ملی در انتظار دریافت سهمیه گوشت خود بودند.

خانمی مسن در جواب اینکه آیا دفعات بعد نیز حاضر به معطل ماندن در صف خرید گوشت منجمد است، می گوید: وقتی گوشت کیلویی 100هزار تومان است و توان مالی برای خریداری گوشت با این قیمت را نداریم چگونه می توانیم از دریافت گوشت منجمد صرفه نظر کنیم؛ چاره ای نداریم و اگر گوشت کیلویی 30 یا 40هزار تومان باشد دیگر چه نیازی است در این صف ها انتظار بکشیم.

وی ادامه می دهد: اگه این محصول در سر سفره نباشد چگونه جواب نیازهای خانواده را بدهیم و چگونه مهمانی هایمان را برگزار کنیم؛ پس مجبوریم این معطلی و سرمای شدید صبح زمستان را تحمل کنیم.

توزیع گوشت اینترنتی از توان شرکت های استارتاپی خارج است

تشکیل صف های طولانی برای دریافت گوشت مسئولان ذیربط را واداشت تا با همکاری سایت های توزیع گوشت قراردادهایی را منعقد کنند. محمد فوزی یکی از مدیران سایت های توزیع گوشت آنلاین اعتقاد دارد مشکل پوشش دادن کل کشور در بحث توزیع گوشت از عهده یک شرکت استارتاپی و یا چندین شرکت مشابه آن خارج است. وی می گوید: روزانه 20هزار نفر تنها برای دریافت گوشت با قیمت مصوب دولت در سایت توزیع ثبت نام می کنند که پاسخگویی به این حجم از مشتریان از توان شرکت های استارتاپی خارج است.

نابه سامانی های موجود در بازار گوشت کشور شرایط را برای فعالیت عده ای سودجو فراهم آورده است تا با بهره گیری از گرانی گوشت قرمز و توزیع گوشت منجمد از آب گل آلود ماهی بگیرند. اکنون تعدادی از سودجویان گوشت منجمد 29هزار تومانی را با قیمت هر کیلویی 40هزار تومان از مردم خریداری می کنند و آن را با گوشت گرم قاطی کرده و چرخ می کنند و از این طریق پول زیادی به جیب می زنند. جدای از این اقدامات فروش گوشت منجمد به رستوران داران، احتکار و یا فروش گوشت کبابی با قیمت هر سیخ حدود 2هزار و 500تومان آن هم با وجود قیمت های سرسام آور گوشت بر نابسامان شدن هرچه بیشتر شرایط بازار و اما و اگرها درخصوص کیفیت گوشت دامن زده است.

البته تجربه نشان داده است آنچه بر تنظیم بازار گوشت قرمز، بسیار تاثیرگذار واقع شده گوشت مرغ است و متاسفانه در چند روز اخیر شاهد افزایش قیمت این محصول بوده ایم، اما دولت و متولیان این حوزه با اتخاذ تصمیماتی در این خصوص می توانند در کنترل هرچه بیشتر قیمت گوشت قرمز موثر باشند.

براساس مصوبه دولت 5کیلوگرم گوشت منجمد برای مصرف یک سال یک نفر، با کارت ملی به قیمت 29هزار تومان عرضه می شود؛ قیمت گوشت با وجود توزیع گستره روزانه 240تن در کشور و 7تن از این مقدار در استان کردستان تغییری در قیمت های بازار به وجود نیاورده است و حتی شاهد افزایش قیمت نیز بوده ایم. باید این موضوع را در نظر داشت که منابع ارزی کشور برای واردات گوشت محدود است و باید دید اقدامات آینده دولت در تنظیم بازار  باتوجه به افزایش چند برابری واردات گوشت و دام زنده و عدم شکسته شدن قیمت ها به خصوص در ایام منتهی به عید نوروز چه تاثیری بر قیمت ها خواهد گذاشت و آیا راهکارهای ارائه شده در این زمینه گره کور گرانی گوشت را باز می کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تغذیه مداوم با شیر مادر؛ مهم‌ترین عامل کاهش زردی نوزاد است

خشکی هایی که طبیعت را می سوزاند

«هه ره وز» رسمی برای مشارکت

نگاهی بر مطبوعات کردستان در هفته چهارم تیر

آخرین بازدید خیلی وقت پیش

عاشقانه های دانشجویی

حج فقرا

شورِ آب

زهر افعی

حلقه دام بلا

مروری بر نشریات محلی کردستان در سومین هفته تیر

آیا باکتری های روده‌ای بر شکل‌گیری مغز کودکان تاثیر دارد؟

تالار مرکزی سنندج در برزخ وعده های عملی نشده/سال 99 افتتاح می شود

چراغ خاموش روزنامه ها در بانه

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

مشاهیر پل دوستی و اعتماد میان ملت‌ها هستند

مروری بر رسانه های کردستان در هفته دوم خرداد

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

سردشت نخستین شهر قربانی سلاح شیمیایی در جهان

مروری بر رسانه های کردستان در هفته اول تیر

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

توهم پرآبی

انصاف اصناف

توت فرنگی به خروار، صنعت به مثقال

ماست احتمال ابتلای مردان به سرطان روده را کاهش می‌دهد

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

مرز باشماق همچنان اسیر مشکلات/وعده ها به سرانجام نمی رسد

نامه‌ای برای طلب شهادت ازخدا/دعایی که برای چمران کردستان اجابت شد

کنگره 5400 شهید کردستان؛ روایتگر رشادت‌های دلیرمردان کُرد

شهیدی که همواره بر تعداد یاران انقلاب می‌افزود

نگذاریم چراغ ها خاموش شوند

بهت نظاره به سیر اجاره

فقط «خون» جایگزین «خون»»

پالان از اسب افتاد

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

راه های کاهش سرقت و حفاظت از اموال

شب نشینی شته ای سنندجی ها

کابوسی تمام نشدنی در جاده های کردستان/نفت کش ها بی ترمز می رانند

سرگردانی مدارس طبیعت

زیرساخت مخابراتی مشوق توسعه گردشگری روستایی

شاخه‌های بلوط آشیانه لک لک‌ها

درد دل با «به‌به»

نویسنده کتاب هستم، لطفا حمایتم کنید

شهید "هوشنگ رمضانزاده" با قرآن کریم همواره مانوس بود

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک