عصر کرد

آخرين مطالب

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن مقالات

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - مردم استان کردستان آماده اند تا بار دیگر و هم دوش با ملت ایران با حضور پرشور خود 22 بهمن را به حماسه ای ماندگار در تاریخ انقلاب اسلامی ایران تبدیل کنند.

 بهمن ماه یادآور پیروزی خون بر شمشیر است و در این میان زنان و مردان، جوانان و نوجوانان و همه و همه در مقابل مزدوران رژیم سینه سپر کردند و خون پاک خویش را نثار نهال نوپای انقلاب کردند.
مردم مسلمان ایران در آن روزها در حالی به خیابان ها می آمدند و تظاهرات مردمی را به راه می انداختند که هیچ کس انتظار پیروزی خون بر شمشیر را نداشت. پشتیبانی بی چون و چرای دولت های مستکبر از حکومت ستم شاهی پهلوی نشان دهنده پایه های قوی و مستحکم حکومت پهلوی بود، اما مردم مسلمان ایران اسلامی بدون اندک توجهی به این حمایت ها و پشتیبانی های دولت های مستکبر و در رأس آنها آمریکای جهان خوار و با توکل به اراده خداوند، توانستند بنیان حکومت 2500 ساله شاهنشاهی را در هم بپیچند.
در استان کردستان نیز مردم غیور پا به پای مردم سایر شهرها و روستاها از همان روزهای آغازین نهضت از اسلام، انقلاب و آرمان های امام خمینی (ره) دفاع کردند و همواره یار و یاور نهضت و انقلاب بودند.
می توان گفت هسته های اولیه مبارزه با رژیم پهلوی از سال 1355 در کردستان شکل رسمی تری به خود گرفت.
مردم کردستان همزمان و همگام با مردم سراسر کشور، علیه رژیم ستم شاهی به پا خواستند و اقشار و گروه های مختلف مردم با حضور در صحنه های مبارزه، پیوند و همبستگی خود را با مردم ایران و نهضت اسلامی به اثبات رساندند.
یکی از نکات بارز در قیام های مردم کردستان و بخصوص سنندج، برپایی نماز جماعت در زمان تضاهرات بوده است. در ساعات اولیه شروع تظاهرات، خیابان های سطح شهر مملو از جمعیت می شد و با طولانی شدن تظاهرات و فرا رسیدن زمان اقامه نماز، مردم مسلمان و متعهد سنندج، در داخل خیابان نماز جماعت را برپا می کردند.
از دیگر نکات برجسته تظاهرات مردمی در جای جای استان کردستان، حضور مردمی بود که از روستاهای اطراف خودشان را به شهرها می رساندند و در تظاهرات شرکت می کردند. در هر کدام از شهرستان های بانه، مریوان، سقز، قروه، بیجار، کامیاران و دیواندره نمایندگانی حضور داشتند که نظم و ترتیب دادن به این تظاهرات را بر عهده می گرفتند و تظاهرات مردمی را همزمان با سراسر کشور برگزار می کردند.

غیور مردان کردستان در روزهای خروش ملت مسلمان ایران بر علیه حکومت مستبد پهلوی، برای به دست آوردن اعلامیه های حضرت امام خمینی (ره) خود را به تهران، قم، اصفهان و تبریز می رساند و بعداز تهیه عکس و اعلامیه امام خمینی(ره) به کردستان می آمدند و شبانه اعلامیه ها را تکثیر می کردند و صبح روز بعد در تجمعات چند هزار نفری در سطح شهر توزیع می کردند.
خروش مردم مسلمان کردستان، بارها ژاندارمری را در تنگنا قرار داده بود. به طوریکه در یکی از همین تظاهرات، مردم سنندج در مقابل یکی از پاسگاه های ژاندارمری جمع می شوند و شعارهای انقلابی سر می دهند. مأموران ژاندارمری که از دیدن خیل عظیم جمعیت وحشت زده شده اند، فرار را بر قرار ترجیح می دهند و ظرف چند ساعت پاسگاه ژاندارمری توسط نیروهای انقلابی خلع سلاح می شود.
مردم مسلمان شهرستان بانه در دیماه سال 57 با برپایی تظاهرات گسترده، حمایت خود را از نهضت امام خمینی(ره) نشان می دهند. مردم بانه که از ظلم و ستم حکومت پهلوی به ستوه آمده اند، قبل از فرار شاه و در روز شانزدهم دیماه به خیابان ها می آیند و در یک حرکت کاملاً مردمی مجسمه شاه را از وسط میدان اصلی پایین می کشند و در کوچه و خیابان می چرخانند.
تظاهرات 50 هزار نفری مردم در سنندج از دیگر نکات برجسته در تاریخ انقلاب اسلامی است و به خوبی نقش مردم مسلمان کردستان را در پیروزی انقلاب اسلامی نشان می دهد. روزنامه کیهان در شماره 10600 خود در روز سه شنبه مورخه 9 آبان ماه سال 1357 آمار تظاهرات سنندج را 50 هزار نفر اعلام می کند. جالب ترین نکته در خبر روزنامه کیهان حضور گسترده زنان سنندجی از کارمند گرفته تا خانه دار در این تظاهرات است. این جمعیت 50 هزار نفری بعد از رسیدن به میدان آزادی فعلی، نماز را اقامه می کنند و بعد از آن جمعیت متفرق می شود.
تقدیم 35 شهید والامقام تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در این استان، کینه و عداوت دشمنان قسم خورده انقلاب را نسبت به این استان شعله ور ساخت. دشمنان انقلاب علیرغم انتظارات غلطی که از کردستان داشتند، با دلاور مردی ها و از جان گذشتگی های مردم مسلمان کردستان روبرو شدند و مجموع این عوامل دلیلی برای انتخاب کردستان و مردم مسلمان آن به عنوان سپر انسانی برای مقابله با انقلاب اسلامی بود.
این آمار شهدا، نشان از حمایت بی دریغ مردم کرد زبان از انقلاب اسلامی و مخالفتشان با حکومت پهلوی دارد. آمار شهدای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نشان می دهد که در تمام شهرستان های استان کردستان، موج تنفر و مخالفت با ظلم و جور رژیم پهلوی، مردم مسلمان کردستان را به صحنه مبارزه کشانده است.
بهمن سال 57 منشا تحول جهانی قرن اخیر است
نماینده ولی فقیه در استان کردستان در گفت و گو با خبرنگار مهر ، گفت: بهمن سال 57 یادآور طلوع فجر استقلال و آزادی در انقلاب اسلامی ایران و منشا تحول جهانی قرن اخیر است.
آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی افزود: 22 بهمن فقط در ایران نیست بلکه همه جهان بخصوص کسانی که درصدد متوقف کردن این انقلاب بودند مروری بر چگونگی وقوع آن دارند.
وی اظهارداشت: در این روز مردم ایران اسلامی در صفوفی متحد و یکپارچه در کنار هم ایستادند و از کیان اسلامی و قرآن دفاع کردند و نظام جمهوری اسلامی را به پیروزی رساندند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان ادامه داد: از همان اوایل انقلاب، افرادی با ترفندها و دسیسه های مختلف در صدد بودند که مانع پیروزی نظام شوند اما دست قدرت الهی، سیاستگذاری های حکیمانه امام (ره) و حمایت های مردم، تمامی توطئه ها را خنثی کرد.
آیت الله حسینی شاهرودی یادآور شد: دشمن در هیچ برهه زمانی از ترفندهای شوم خود دست نکشیده و اکنون نیز با توطئه های مختلف در صدد دلسرد کردن مردم نسبت به نظام و حضور نیافتن آنان در صحنه است.
وی بیان کرد: پس از گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب با وجود تحریم ها و ترفندهای دشمن، ایران اسلامی در تمامی زمینه ها به استقلال و خودکفایی رسیده و به هیچ کشور و ملتی وابسته نیست.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: ایران اسلامی تنها کشوری است که تمامی قوانین آن بر طبق دستورات دین اسلام و قرآن است و این افتخار بزرگی برای ملت ما به شما می رود.
آیت الله حسینی شاهرودی با اشاره به اینکه وحدت و یکپارچگی عامل اصلی پیروزی انقلاب بود، افزود: هم اکنون نیز این اتحاد و یکپارچگی برای حفظ آرمان ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی امری ضروری است.
وی با تاکید بر حضور باشکوه مردم در راهپیمایی 22 بهمن، اظهارداشت: مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی باید امسال باشکوه تر از گذشته در این راهپیمایی حضور یافته و دست رد به سینه دشمنان نظام و انقلاب بزنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

رنگ و لعاب های قاچاق

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

پایان عمرنفت و هیزم در مرز

با سد آهنین صبر؛ بیشترین سود را از روابط سالم کسب کنیم

«کتاب صفر تا یک» یادداشت‌های شروع کار یا چگونگی ساختن آینده

تزریق مایع حیات در کالبد زمین

طلوع امید بخش زندگی

عکس خوب، همچون سیلی برای بیدار کردن مخاطب است

احساس گناه می‌‌تواند ناشی از اتفاقات دوران کودکی باشد

مین؛ سلاح ترسوها

حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است

اینجا کردستان، سرزمین مجاهدت های خاموش

پاکـانِ بیکار

خوراکی‌هایی که زمستان را گرم می‌کنند

روابط عمومی در پستوی اندیشه مدیران اجرایی - امید بهمنی*

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

لباس کُردی از گذشته تا امروز...

دوئل نفت و آتش مقابل نیمکت ها

«آلی» که دیگر نیست

"نگارگری" اصیل ترین هنر ایرانی – اسلامی

اختلالات رفتاری کودکان/ راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری

استان کردستان در دام محرومیت

سفره دل بدر و پریشان آرام است

یار مهربان خمار شراب روحانی

از رنجی که می بریم - افسانه گلباغی *