عصر کرد

آخرين مطالب

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس مقالات

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

  بزرگنمايي:

عصر کرد - هفته نامه ئآوات در شماره 115 خود در مطلبی با عنوان «لزوم توجه به محیط زیست در مدارس» و به قلم حشمت قربانی به ضرورت فرهنگ سازی در این زمینه پرداخته است.
در این یادداشت آمده است: در جوامع پیشرفته برنامه ریزان بر این اصل واقف هستند که فرهنگ و یا به عبارتی راه و روش زندگی جوامع انسانی در برگیرنده اقتصاد، معیشت، نحوه زیست، طرز مصرف خوراک و پوشاک، مسکن، سیاست، آداب و رسوم، نظام ازدواج و خویشاوندی، تفکرات مذهبی و متافیزیکی و همه امور انسانی و غیر انسانی است. بنابراین اهمیت ایجاد و نهادینه سازی فرهنگ در تمام زمینه های یک جامعه از الزامات تشکیل جامعه ای متمدن خواهد بود که در این حین محیط زیست و نگاهی به موجودی های منابع طبیعی از اولویت های مورد توجه برنامه ریزان خواهد بود.
با اتخاذ این ادبیات که محیط زیست شامل مجموعه ای از زیبایی هاست که می تواند از بسترهای شکل گیری جامعه ای آزاد و دمکراتیک باشد و پایداری این مهم، می تواند نقشه راهی در ایجاد روابطی منظم برای پیشبرد سطح آگاهی جامعه باشد به استقبال فعالیت مدارس خواهیم رفت.
در فصل مدارس لازم است با گذری از حالت کلاسیک و سنتی شاهد تحولی شگرف در شیوه آموزشی و محتویات درسی ایران باشیم تا دغدغه فرهنگ توجه به محیط زیست در کنار الزاماتی همچون احکام و عرفان که از بنیه های عرفی و شرعی شهروندان است عمومیت پیدا کرده و همگام با کشورهای جهانی برای تبیین مفهوم محیط زیست اقدام موثری ایجاد کنیم.
با این اقدامات نسل آتی و شهروندانی که اداره امور را بدست خواهند گرفت پذیرای امور شده تا روش نوینی برای آموزش های پایه ای بوجود آورند و این نوع ذهنیت را پیروی کرد که الفبای محیط زیست به احترام متقابل، گنجاندن فهم درخور، بالا بردن شعور و آگاهی پرداخته و با فراهم نمودن بسترهای پیشرفت و آموزش آن در نهایت خواهد توانست زمینه های ایجاد جامعه ایده آل را شکل دهد.
در سال های اخیر توجه به مسایل زیست محیطی در کشور ما از بحث های مهم رسانه ها و ادبیات توجیهی مسئولین شده در حالیکه سرزمین ما از این منظر به سوی بحران رفته که در صورت عدم توجه به بسترهای آموزشی عنوان شده در سال های آتی مشکل ما دو چندان شده و دیگر نه تنها این آموزش ها مثمر ثمر نخواهد بود بلکه از آنها به عنوان قدم های پوپولیستی یاد خواهد شد.
ضروری است که آسیب شناسی مساله از گذشته های نه چندان دور بتواند نقاط ضعف را به قوت تبدیل نموده و امیدی بر بهبودی وضعیت کنونی باشد.
می دانیم که در دهه شصت تا اوایل هفتاد که دوران نفی ارزش های محیط زیست نیز بود (مناطق حفاظت شده - هنریک مجنونیان) در دانشسراها واحدی حول محور محیط زیست ارائه می شد تا بازخوردی مثبت برای ایجاد فرهنگ در خور وضعیت کنونی بوده باشد در صورتی که در حال حاضر با تسریع انواع مشکلات (افزایش جمعیت، گرمایش جهانی، کم آبی و ...) تدوین کتب درسی در این باب در دو دهه گذشته جایگاهی در نظام آموزشی ایران نداشته تا اینکه نمود فراوانی و روزمرگی اوضاع تاسف بار محیط زیست ضرورت ایجاد مدارس طبیعت و همچنین تدوین واحد درسی انسان و محیط زیست را بالاخص در مقطع دوم دبیرستان مورد توجه قرار داد.
یکی از روش‌هایی که می ‌تواند به ایجاد تجربه مستمر کودکان با طبیعت کمک کند، مدارس طبیعت هستند.
مدرسه طبیعت رویکرد جدیدی است که از اواخر دهه 50 میلادی در جهان گسترش پیدا کرده اما تعمیم مدارس طبیعت خود به تنهایی راه برون رفت مساله نخواهد بود و نظام آموزشی ما باید به صورت پایه رسالت خویش را برای اقدامات مقتضی انجام دهد.
بدیهی است در چنین وضعیتی مطلوب ترین روش های آموزشی توام با دسترسی به دانش روز و نیز تشویق دانش آموزان به یادگیری و مطالعه می تواند در دستیابی به اهداف مدیریتی برای حفظ و حمایت از محیط زیست کمک موثری کند.
منبع: هفته نامه ئآوات

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهت نظاره به سیر اجاره

فقط «خون» جایگزین «خون»»

پالان از اسب افتاد

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

راه های کاهش سرقت و حفاظت از اموال

شب نشینی شته ای سنندجی ها

کابوسی تمام نشدنی در جاده های کردستان/نفت کش ها بی ترمز می رانند

سرگردانی مدارس طبیعت

زیرساخت مخابراتی مشوق توسعه گردشگری روستایی

شاخه‌های بلوط آشیانه لک لک‌ها

درد دل با «به‌به»

نویسنده کتاب هستم، لطفا حمایتم کنید

شهید "هوشنگ رمضانزاده" با قرآن کریم همواره مانوس بود

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک

مدیرانی که موجب رونق رسانه های غیر رسمی می شوند - امید بهمنی*

ویراژ آفرود در مهمترین تفرجگاه سنندجی ها

فتوای تاریخی آزادی بازی تخته نرد

قلم عشق بر صفحه نور

کهنسال‌ترین درختان کردستان را بشناسیم

اجرای «مستخدم ماشینی» در قروه/تصویری از ترس و تهدید

شیلات کردستان در یک قدمی توسعه

مهمانی خدا...

آفات کشاورزی در کردستان توسط 170 ایستگاه پیش آگاهی رصد می‌شود

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

آن ماه رمضان

شوراها از مردم برای مردم

"ما جوانان می توانیم"

بهار گیاه خواری با عطر طبیعت

اردیبهشت منفی صفر درجه

کتابخوانی و پاسداشت فرهنگ کردستان

موجی که بر سیل سوار شد

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان