عصر کرد

آخرين مطالب

احتمال ثبت تالار مرکزی سنندج در فهرست آثار میراث فرهنگی! گفتگو

احتمال ثبت تالار مرکزی سنندج در فهرست آثار میراث فرهنگی!

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - بیش از 15 سال از تخریب تالار مرکزی شهر سنندج یا همان تالار فرهنگ سابق می‌گذرد، تالاری که وعده احداث آن در دو سال داده شد اما هنوز این مکان با پیشرفت فیزیکی اندکی که دارد آماده بهره‌برداری نشده است.
  هنرمندان، فیلمسازان و اهالی قدیم حوزه تئاتر و سینما، «تالار فرهنگ» را خوب به یاد دارند، مکانی برای گرد هم آمدن و اجرای تئاتر و تماشای فیلم بود.
تالار فرهنگ در خیابان استانداری و روبروی ساختمان اداری استانداری کردستان واقع شده است که طی این سال‌ها زمین بایر و اخیرا اسکلت چند طبقه‌ای آن به صورت ناخوشایندی خودنمایی می‌کند.
در این مدت از وزرای فرهنگ و ارشاد، معاونان و سایر مسئولان کشوری گرفته تا مسئولان استانی بارها از این پروژه بازدید کرده‌اند اما باز هم تکرار وعده‌های خالی از عمل...
عبدالمحمد زاهدی، استاندار سابق کردستان هم سال 95 در جمع اهالی فرهنگ و هنر استان کردستان از اتمام این پروژه تا دو سال آینده خبر داد اما این مهم هم تحقق نیافت.
به نظر می‌رسد اگر روند احداث این تالار به همین کُندی پیش رود قسمت‌هایی هم که ساخته‌ شده دچار فرسودگی و استهلاک می‌شود و یا باید آنها را از نو ساخت و یا شاید بهتر باشد این پروژه را در لیست آثار میراث فرهنگی ثبت کرد!
گلایه مندی اهالی فرهنگ و هنر از کُندی روند احداث تالار
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان  در این باره اظهار کرد: تالار فرهنگ، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی احداث شده بود و مکانی برای اجراهای عمومی تئاتر، کلاس‌های آموزشی و ورک شاپ‌های تخصصی در حوزه تئاتر در استان بود.
عبید رستمی افزود: در این مکان گروه‌های حرفه‌ای کار تئاتر را انجام می‌دادند و حتی گروه‌های خارج از استان هم وقتی به سنندج می‌آمدند در این مکان به کار تئاتر می‌پرداختند که امکانات نسبتا مناسبی هم داشت.
وی عنوان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هم تالار فرهنگ مکانی برای اجرای تئاتر و گروه‌های نمایشی بود و فیلم هم در آنجا پخش می شد و در واقع در اختیار اهالی تئاتر و کلاس‌های آموزشی بود؛ جشنواره‌های منطقه‌ای و استانی در این سالن برگزار می‌شد و نیاز تئاتری‌های شهر سنندج را رفع می‌کرد.
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان بیان کرد: در سال 1382 طرحی ارائه شد مبنی بر اینکه این سالن تخریب و تالاری موسوم به «تالار شهر» در آنجا احداث شود. همان زمان ما هنرمندان با مدیرکل وقت فرهنگ و ارشاد استان صحبت کردیم و نگرانی‌های خود را اعلام کردیم که قول دادند در عرض 3 سال این تالار را درست کنند و دوباره در اختیار هنرمندان بویژه هنرمندان حوزه تئاتر قرار دهند.
پیشرفت 30 درصدی تالار مرکزی شهر سنندج
وی ادامه داد: از سال 82 تاکنون هنوز این پروژه به بهره برداری نرسیده است و طبق آمار و ارقام در حال حاضر 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
رستمی اعلام کرد: این پروژه از اعتبارات ملی استفاده می‌کند که امسال سه میلیارد تومان به آن اختصاص داده شده است؛ این مبلغ برای تکمیل و راه اندازی این تالار بسیار ناچیز است و اگر می‌خواهند آن را تکمیل کنند اعتبارات جهشی و یکباره نیازمند است نه اینکه هر سال بودجه کمی به آن اختصاص داده شود .
وی با بیان اینکه حدود 16 سال است این پروژه به بهره‌برداری نرسیده و نمای خوبی در روبروی استانداری ندارد، افزود: متاسفانه بخشی هم که انجام داده شده دچار فرسودگی می‌شود و هزینه‌های دوباره را می طلبد که با روند کنونی در پنج الی شش سال آینده شاید شاهد افتتاح آن باشیم.
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان خاطرنشان کرد: این پروژه یک پروژه ملی است و برای گرفتن اعتبار به چانه زنی، روابط و میزان تاثیری که استاندار، سازمان برنامه و بودجه و مجمع نمایندگان استان دارند، نیازمند است.

اتمام پروزه تالار فرهنگ عزم جدی می‌طلبد
وی تاکید کرد: این پروژه یک عزم جدی می‌خواهد که از نمایندگان استان می‌خواهیم به مسئله فرهنگ و هنر استان ورود پیدا کنند؛ متاسفانه قریب به یک سال است که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مدیرکل ندارد و با یک سرپرست که مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان کرمانشاه نیز هستند به صورت مشترک اداره می‌شود و این خود نشانه بی توجهی به این حوزه در استان است .
رستمی با ابراز امیدواری از اینکه هرچه زودتر تکلیف تالار مرکزی شهر سنندج روشن شود و روند احداث این پروژه تسریع یابد، گفت: امیدوارم مسئولان فرهنگی پس از ساخت و اتمام این پروژه به دنبال اجاره این سالن‌ها و واگذاری آنها به بخش خصوصی نباشند و اجازه دهند که هنرمندان ما در سالن‌هایی که حقشان است نقش آفرینی و فعالیت کنند.
وی بیان کرد: کردستان یک استان فرهنگی است و مقام معظم رهبری در سفر سال 88 خود به استان، کردستان را استان «فرهنگ و هنر» نامیدند اما ما اهالی تئاتر و نمایش از وضعیت بودجه فرهنگی و همچنین نبود زیرساخت‌های لازم برای بخش فرهنگ و هنر در استان گلایه مندیم.
سنندج نیازمند زیرساخت‌های فرهنگی است
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان، سنندج را نیازمند افزایش سرانه فرهنگی، مکان‌های نمایشی، سالن‌های سینما و گالری‌های هنری دانست و گفت: متاسفانه بودجه شهرداری فقط صرف مباحث عمرانی و آسفالت خیابان‌ها و معابر می‌شود و کارهای فرهنگی هم که تاکنون برگزار شده است بیشتر اجرای جُنگ‌های شادی و کنسرت‌های موسیقی بوده، در صورتی که سنندج نیازمند توسعه زیرساخت‌های فرهنگی است.
وی ادامه داد: انتظار می‌رود که مسئولان و متولیان امر فرهنگ، همانطور که به جشنواره‌هایی همچون تئاتر بین المللی خیابانی مریوان بودجه‌هایی را اختصاص می‌دهند به ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی و هنری نیز کمک کنند.
تالار فرهنگ مایه دلگرمی اهالی تئاتر و سینما بود
رئیس انجمن سینما جوان سنندج هم  اظهار کرد: یکی از مکان‌هایی که در ابتدای فعالیتم به من انگیزه کار کردن را می‌داد و اهالی تئاتر و سینما در آنجا گرد هم می‌آمدند تالار فرهنگ بود.
سالم صلواتی، افزود: در آن زمان فیلم‌های بسیار خوبی در این مکان به نمایش در می‌آمد و برای امثال من که در ابتدای کار بودیم محیطی فوق العاده لذت بخش بود.
وی گفت: همچنین این تالار مکانی برای اجرای تئاتر بود و اهالی تئاتر در این مکان با شور و شوق جمع می‌شدند و آن را خانه خودمان می‌دانستیم.
رئیس انجمن سینما جوان سنندج ادامه داد: در دهه 80 بود که شنیدیم این مکان را می‌خواهند تخریب و بازسازی کنند که صحبت‌های بسیاری کردیم و اهالی تئاتر و سینما از این مسئله احساس نگرانی کردند زیرا در استان محدودیت‌های فراوانی داشتیم، اما حرف‌ها به نتیجه نرسید و قول دادند که این تالار را ظرف 2 سال تکمیل کنند.
صلواتی عنوان کرد: با گذشت حدود 15 سال تاکنون مراحل ساخت این تالار هنوز به پایان نرسیده است و همچون زخمی عمیق بر روی بدن اهالی سینما باقی مانده است.
وی با بیان اینکه متاسفانه هر مسئولی که می‌آید فقط در این مورد وعده می‌دهد و کاری به پیش نمی‌رود، تصریح کرد: حتی مسئولان ارشدی هم که به استان سفر می‌کنند انگار به گوش آنها رسانده‌اند که وقتی به این استان می‌آیند آمادگی جوابدهی به اهالی فرهنگ و هنر استان را داشته باشند و متاسفانه آنها هم فقط برای سرگرمی به ما وعده‌هایی را می‌دهند.
نبود فضای کافی برای عرضه کارهای فرهنگی در کردستان
رئیس انجمن سینما جوان سنندج بیان کرد: متقاضی و علاقه‌مندان به حوزه فرهنگ و هنر در استان زیاد هستند و شهر سنندج هم شهری فرهنگی است، اما متاسفانه متناسب با این همه ظرفیت و توانمندی در استان فضا و مکان برای عرضه کارهای فرهنگی و پرورش افرادی در این حوزه نداریم.
وی ادامه داد: خوشبختانه استان کردستان در حوزه فرهنگ و هنر بسیار غنی بوده و سرشار از استعداد است به همین دلیل روز به روز کارهای خوبی در این استان و به وسیله هنرمندان آن تولید می‌شود که در کشور حرف برای گفتن دارند.
صلواتی ذکر کرد: فیلمسازان، هنرمندان، عکاسان و ... بسیار خوبی را در استان کردستان داریم اما متاسفانه به جز مجتمع فرهنگی هنری فجر و سینما بهمن سنندج مکان فرهنگی دیگری را نداریم که تخصصی برای اهالی فرهنگ و هنر باشد.
وی افزود: متاسفانه مجتمع فرهنگی هنری فجر هم به ساختمان اداری اداره کل ارشاد فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تبدیل می‌شود و به خود انجمن سینما جوان هم اعلام کرده‌اند که باید مکانی را که در این مجتمع در اختیار داریم تخلیه کنیم.
رئیس انجمن سینما جوان سنندج ادامه داد: از طرفی دیگر فقط حوزه هنری را داریم که این نهاد هم تا حدودی می‌تواند اهالی فرهنگ و هنر را حمایت کند و توانایی حمایت از این همه متقاضی حوزه فرهنگ را در استان ندارد.
کردستان به فرهنگسرا نیاز دارد
وی با تاکید بر اینکه ما نیاز به فرهنگسرا داریم، تصریح کرد: جالب است که استانداری کردستان برای جشنواره مراکز استان‌های صدا و سیما هزینه‌های گزاف و آنچنانی را صرف می‌کند در حالی که خود صداوسیما دارای بودجه مشخص بوده و می‌بایست خودش این هزینه را تامین می‌کرد.
صلواتی ذکر کرد: هر مسئولی که به استان کردستان می‌آید از فرهنگی بودن این استان سخن می‌گوید اما ای کاش مسئولان رویکرد خود را تغییر می‌دادند و این استان را یک استان صنعتی می‌کردند تا در آن حداقل دو واحد کارخانه بزرگ احداث شود و بخش فرهنگ و هنر را حمایت کند.
صلواتی با بیان اینکه هز زمانی که با مسئولان صحبت می‌کنیم هیچگونه بودجه و اعتباری را به حوزه فرهنگ و هنر اختصاص نمی‌دهند، ذکر کرد: پارسال قول حمایت 30 میلیون تومانی را به انجمن سینما جوان دادند اما تاکنون این اعتبار اختصاص نیافته است.
وی با عنوان اینکه سال گذشته استانداری نتوانست 30 میلیون تومان به اکران همزمان فیلم‌های جشنواره فجر در استان اختصاص دهد، گفت: وقتی می‌گویند کردستان یک استان فرهنگی است این استان بودجه و اعتبارات فرهنگی را هم می‌طلبد.
رئیس انجمن سینما جوان سنندج، با تاکید بر اینکه استان کردستان در منطقه غرب کشور به لحاظ دارا بودن ظرفیت ‎ های فرهنگی بسیار غنی است، خاطرنشان کرد: استاندار سابق کردستان شخصی بودند که دغدغه فرهنگی و هنری داشتند اما در عمل نمود پیدا نکرد که امیدوارم استاندار جدید هم این دغدغه را داشته باشند و در عمل آن را نشان دهند.

پروژه تالار فرهنگ نیازمند اعتبارات جهشی است
معاون اداری مالی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان نیز  درباره آخرین وضعیت تالار مرکزی شهر سنندج اظهار کرد: پروژه تالار فرهنگ موسوم به تالار مرکزی شهر سنندج یک پروزه ملی است که اعتبارات آن هم از محل اعتبارات ملی باید تامین شود.
محمود رستم پور، افزود: امسال قرار بر این بوده که سه میلیارد تومان به این روژه اختصاص یابد که با توجه به اینکه این پروژه کلان است این رقم بسیار ناچیز است.
وی عنوان کرد: پروژه تالار فرهنگ نیازمند اعتبارات جهشی است و حداقل 40 الی 50 میلیارد تومان برای اتمام آن نیاز است.
معاون اداری مالی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان با بیان اینکه این پروزه در سال 82 تخریب و روند بازسازی آن شروع شد، خاطرنشان کرد: این پروژه در حال حاضر 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که با روندی که در حال حاضر دارد امکان بهره برداری از آن تا سال 1400 وجود ندارد.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که با تعیین استاندار جدید کردستان روند احداث این پروژه تسریع یابد.
با توجه به اینکه استان کردستان یک استان فرهنگی است و بزرگان زیادی را هم به حوزه فرهنگ و هنر کشور معرفی کرده است، وجود زیرساخت‌های فرهنگی نیاز ضروری امروز استان است که امیدواریم مسئولان این مسئله را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پروانه کسب با 30 درصد تخفیف در سروآباد صادر می شود

15 میلیارد ریال کالا و 520 هزار دلار قاچاق در کردستان کشف شد

طرح ملی سنجش قامت زنان روستایی در سروآباد اجرا شد

تردد انواع کشنده در برخی محورهای کردستان ممنوع است

سه انیمیشن 100 ثانیه ای حوزه هنری کردستان آماده نمایش شد

صندوق قرض الحسنه اشتغال در روستاهای سروآباد ایجاد می شود

11 واحد گردشگری غیر مجاز در سنندج شناسایی شد

11 واحد از اماکن عمومی غیر مجاز پلمپ شدند

خودروهای فاقد زنجیر چرخ اجازه تردد در جاده‌های کردستان را ندارند

جاده های کردستان لغزنده است

عوامل ترور راننده آمبولانس کامیاران دستگیر شدند

مستمری مددجویان در لایحه بودجه 98 افزایش دارد

کولاک تردد در پنج محور ارتباطی کردستان را مشکل کرده است

تردد کامیون ها در گردنه های کردستان ممنوع شد

16 هزار مشترک روستایی در کردستان به اینترنت پرسرعت متصل هستند

کارگاه آموزشی کاربرد خط در گرافیک در سنندج برگزار می شود

هواشناسی: بارورسازی ابر‌ها بر کم آبی اثر ندارد

تولیدات رسانه ای به زبان کُردی کم است

91 دستگاه کنتور هوشمند روی چاه های آب کردستان نصب شد

کردستانی ها امسال 350 هزار جلد کتاب را به امانت گرفتند

هیچ کدام از مدیران کردستان شامل قانون بازنشستگی کشور نمی شوند

فاز نخست میز خدمت الکترونیکی در شهرداری سنندج راه اندازی شد

پرداخت 20 میلیارد تومان تسهیلات به نیازمندان کردستانی در سال جاری

50123 مرسوله پستی در کردستان به صورت الکترونیک جابجا شد

تردد در جاده های سروآباد فقط با زنجیر چرخ امکانپذیر است

624 خانه بهداشت در روستاهای استان کردستان فعال است

بارش برف در محورهای مواصلاتی شهرستان‌های بانه - مریوان - دیواندره

گفتگو با پری زنگنه؛ بانوی اپرای ایران

مشکل اصلی ساماندهی دستفروشان انتخاب مکان مناسب است

معرفی طرح های سرمایه گذاری دارای توجیه در اولویت قرار دارد

875 اصله درخت در سنندج قربانی بارش برف شد

اجرای عمومی چند روایت مجهول و روزانه در سنندج آغاز شد

گاز گرفتگی زوج جوان سنندجی را به کام مرگ کشاند

تصادف در جاده سنندج – مریوان به مرگ یک نفر انجامید

تجاری سازی 93 محصول فناور در کردستان/93 شرکت فناور فعالیت دارند

مه گرفتگی دید افقی در جاده سنندج - مریوان را کاهش داد

مه و یخ زدگی جاده های کردستان موجب اختلال در ترددها شده است

رسانه‌ها نقش اثرگذاری در برقراری امنیت جامعه برعهده دارند

58 درصد مشترکان کردستان قبوض برق را غیرحضوری پرداخت کردند

28 دستگاه ماشین آلات برف روب و نمک پاش در نقاط مختلف سنندج مستقر می شوند

حدود 590 بیمار آلوده به ایدز در کردستان شناسایی شدند

فراخوان نخستین جشنواره استانی تئاتر ماه "وتار" اعلام شد

خیران بیش از 49 میلیارد ریال به بخش سلامت کردستان کمک کردند

267 کودک کردستانی زیر پوشش طرح حامی بهزیستی قرار گرفتند

سند الگوی پیشرفت نسخه شفابخش توزیع نامتوازن جمعیتی

تاکنون گزارشی از خسارت جانی زلزله در کردستان نداشته‌ایم

محور سروآباد - پاوه به علت بارش برف مسدود شد

کردستان می تواند قطب گردشگری سلامت ایران باشد

مالکیت و مدیریت خضر زنده با اوقاف و امور خیریه کردستان است

اجرای طرح کتابفروشی به وسعت کردستان/ آغاز ثبت نام طرح پاییزه کتاب