عصر کرد

آخرين مطالب

پایان عمرنفت و هیزم در مرز مقالات

پایان عمرنفت و هیزم در مرز

  بزرگنمايي:

عصرکرد- دستهایشان پینه تبر داشت، با اینکه در طول تابستان به دل کوه و جنگل می زدند و هیزم جمع می کردند اما زمستانشان گرم نبود و همه ساله سرما جان بسیاری را می گرفت، حالا اما هم خانه هایشان گرم است و هم دلشان.
آن طرف تر و نزدیک مرز حکایت خانه ها متفاوت بود، خبری از نفت و بخاری نفتی نبود، جاده های خشن و صعب العبور بودند و امکان رساندن نفت به روستاهای دور دست وجود نداشت؛ برای همین مردان خانه هیزم شکن هم بودند، باید می رفتند و از دل کوه و جنگل درخت قطع می کردند تا در سرمای استخوان سوز زمستان، کاشانه هایشان را کمی گرم کنند.
انقلاب که به ثمر نشست کم کم برایشان نفت فراهم شد و نسل هیزم شکنان رفته رفته کم و کمتر شدند.
وقوع جنگ تحمیلی خدمت رسانی به روستاهای مرزی را کمی سخت کرده بود ولی بعد از جنگ و با آغاز سازندگی، کم کم روستاها هم توانستند گرمای آبادانی را بچشند.
البته این تنها شامل روستاها نبود، شهرهای کردستان هم آن روزها امکان برخورداری از خدمات بهتر را نداشت، هرچند در مقایسه با پیش از انقلاب وضعیت بسیار بهتر شده بود اما هنوز راه درازی در پیش داشت تا به استان های برخوردار برسد، حداقلش این بود که خانه های بوی دود و دوده ندهند و حالا...

** آغاز نهضت گازرسانی در کردستان
سال 1370 بود که اولین خط انتقال 20 اینچی از سمت همدان به طرف کردستان آمد و عملیات واگذاری اشتراک 2 سال بعد آغاز شد؛ اولین اشتراک هم در قلعه شهرستان قروه واگذارشد و کم کم عملک های گاز در هر کوچه و خیابانی سربرآورد.
قروه و سنندج اولین شهرهایی بودند که به شبکه گاز متصل شدند و تعداد مشترکین در همان سال اول به سه هزار و 828 نفر رسید که همه آنها ساکن شهر بودن، گرمای گاز نصیب واحدهای تجاری هم شد و 60 واحد گازدار شدند.
مدیرعامل شرکت گاز کردستان می گوید: روند گازرسانی در سال های بعد شتاب گرفت و سال 1376 با رشد قابل توجه مشترکین گاز در استان موجه بودیم.
احمدی فعله گری تعداد مشترکین را در همان سال 21 هزار و 961 نفر اعلام کرد و افزود: تعداد واحدهای تجاری هم 677 واحد شد و 9 واحد صنعتی هم به جمع مشترکین پیوستند.

** گازرسانی به روستاها
دهه 80 از راه رسید و همان سال اول، روستاییان کردستان به جمع مشترکین گاز طبیعی پیوستند، ماشین آلات و ادوات گازرسانی، کوه و دره را شکافتند و لوله های قطور آماده شدند تا گرما را راهی خانه های روستایی کنند.
مدیرعامل شرکت گاز کردستان می گوید: یک هزار و 319 مشترک روستایی سال 1384 به جمعیت بهره مند از گاز در کردستان اضافه شدند؛ همان سال تعداد مشترکین شهری 129 هزار و 902 مشترک بود و 11 شهر و 10روستای کردستان گاز داشتند.
فعله گری افزود: سال 1392 را می توان انقلابی در گازرسانی روستایی داشت چرا که تعداد روستاهای برخوردار از گاز در استان از 230 روستا در سال 88، به 730 روستا افزایش یافت و 28 شهر کردستان هم گاز داشتند.
سال 96 بود که پوشش گاز طبیعی در شهرهای کردستان به 100 درصد رسید و حالا همه نقاط شهری چه در صفر مرزی و چه در دشت های فراخ کردستان، خانه هایشان با گاز گرم می شد و اجاق خانه هایشان سال هاست که رنگ و روی کپسول گاز به خود ندیده است، کدبانوهای قدر این نعمت را بیشتر می دانند چون نگران تمام شدن شوخت اجاقشان نیستند.

** هزار و 180 روستای گاز دار
مدیرعامل شرکت گاز کردستان می گوید: در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، تعداد روستاهای برخوردار از این نعمت در استان، با بهره برداری از 32 طرح گازرسانی ضریب پوشش گاز طبیعی در روستاها به 88 درصد می رسد.
فعله گری این ضریب را اواخر سال گذشته 80 درصد اعلام کرد و گفت: با رسیدن سوخت گاز به این تعداد روستا، سالیانه هشت هزار لیتر در مصرف سوخت مایع صرفه جویی می شود.
بعضی از این روستاها در نقاطی صعب العبور هستند که شاید اسمشان را کمتر شنیده باشیم، مثل روار، ژیوار، سو، نشور و ... اما مهمترین روستایی که قرار است شعله های آبی گاز به آن برسد روستای تاریخی نگل است که به واسطه وجود قرآنی دست نویس تاریخی، شهرت یافته است.
قرار است در این روزها، 178 طرح بهره برداری و آغاز به کار کند که برای اجرای آن 791 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
بستر مناسبی برای تامین سوخت دائمی انجام شده و دیگر از سختی ها و دشواری های گذشته برای تامین سوخت در صف های طولانی نفت خبری نیست.
کار صنعت هم آسان شده و فعله گری می گوید: 270 واحد صنعتی فاقد گاز در کردستان شناسایی شده که که برنامه ریزی لازم برای بهره مندی 154 واحد صنعتی تا پایان امسال انجام شده است.
وی اضافه کرد: در استان کردستان 12 شهرک صنعتی و 2 هزار و 34 واحد صنعتی خرد و کلان از نعمت گاز بهره مند هستند که 600 واحد آن را مرغداری ها تشکیل می دهد.
52 جایگاه عرضه سوخت هم برای خودروهایی که گازسوز هستند راه اندازی شده تا در مصرف سوخت مایع در این بخش هم صرفه جویی شود.
شرکت گاز کردستان در تحقق سیاست های اصل 44 هم حرکت های خوبی داشته و 80 درصد فعالیت های اجرایی و خدماتی آن در زمینه توسعه شبکه های گازرسانی و خدمات پس از فروش به بخش خصوصی واگذار شده است.
فعله گری با بیان این مطلب افزود: با برون سپاری این فعالیت ها به بخش خصوصی، برای یک هزار و 100 نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد و برای اجرای طرح های گازرسانی هم از پیمانکاران بومی بهره گرفته شده که آنها هم برای هزار و 200 نفر شغل ایجاد کرده اند.
همه مشترکین خانگی هم بیمه دارند .

** آخرین نسل هیزم شکنان و نفت فروشان
کردستان منطقه ای سردسیر است و راه رسیدن گاز به آن از دل کوه و سنگ می گذرد، اینجا سختی کار بیش از مناطق مسطح کشور است ولی هیچ چیزی نمی تواند مانع خدمترسانی به مردمی باشد که امام راحل، از آنان به عنوان ولی نعمتان انقلاب یاد کردند.
این استان یک میلیون و 650 هزار نفر جمعیت دارد که یک میلیون و 450 هزار نفر از آنان از گرمای گاز طبیعی استفاده می کنند.
450 هزار نفر از جمعیت استان در هزار و 699 روستا ساکن هستند و بخش زیادی از آنان چند سالی است که پایان عمر نفت و هیزم را شاهد هستند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهت نظاره به سیر اجاره

فقط «خون» جایگزین «خون»»

پالان از اسب افتاد

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

راه های کاهش سرقت و حفاظت از اموال

شب نشینی شته ای سنندجی ها

کابوسی تمام نشدنی در جاده های کردستان/نفت کش ها بی ترمز می رانند

سرگردانی مدارس طبیعت

زیرساخت مخابراتی مشوق توسعه گردشگری روستایی

شاخه‌های بلوط آشیانه لک لک‌ها

درد دل با «به‌به»

نویسنده کتاب هستم، لطفا حمایتم کنید

شهید "هوشنگ رمضانزاده" با قرآن کریم همواره مانوس بود

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک

مدیرانی که موجب رونق رسانه های غیر رسمی می شوند - امید بهمنی*

ویراژ آفرود در مهمترین تفرجگاه سنندجی ها

فتوای تاریخی آزادی بازی تخته نرد

قلم عشق بر صفحه نور

کهنسال‌ترین درختان کردستان را بشناسیم

اجرای «مستخدم ماشینی» در قروه/تصویری از ترس و تهدید

شیلات کردستان در یک قدمی توسعه

مهمانی خدا...

آفات کشاورزی در کردستان توسط 170 ایستگاه پیش آگاهی رصد می‌شود

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

آن ماه رمضان

شوراها از مردم برای مردم

"ما جوانان می توانیم"

بهار گیاه خواری با عطر طبیعت

اردیبهشت منفی صفر درجه

کتابخوانی و پاسداشت فرهنگ کردستان

موجی که بر سیل سوار شد

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان