عصر کرد

آخرين مطالب

سیاسی کاری آفت برنامه های فرهنگی/ هنر متعهد کردستان نیازمند حمایت گفتگو

سیاسی کاری آفت برنامه های فرهنگی/ هنر متعهد کردستان نیازمند حمایت

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج – رئیس حوزه هنری کردستان سیاسی کاری را یکی از آفت های برنامه های فرهنگی عنوان کرد و گفت: کار فرهنگی یک کار دلی است و با دستورالعمل نمی توان کار فرهنگی شاخص انجام داد.

 استان کردستان در بخش فرهنگ یکی از استانهای ویژه کشور با استعدادهای بی شماری است و در همین راستاست که رهبر معظم انقلاب اسلامی در اردیبهشت ماه سال 88 و در سفر به این استان، کردستان را سرزمین هنر و فرهنگ نامیدند.
فرهنگی عنوان کردن کردستان از سوی مقام معظم رهبری از یک سو و استعدادهای بی شمار فرهنگی و هنری از سوی دیگر باعث شده است تا کردستان به یکی از قطب های اصلی فرهنگ در کشور تبدیل شود و به همین دلیل است که متولیان و مسئولان فرهنگی رسالت بسیار مهم و سنگینی بر عهده دارند.
امین مرادی از مهر ماه سال 90 تاکنون به عنوان رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان منصوب شده است و در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی وی با خبرنگار مهر به گفتگو نشست و در خصوص فعالیت های حوزه هنری انقلاب اسلامی و همچنین جایگاه و وضعیت فعلی هنر متعهد و انقلابی صحبت کرد.
وی در ابتدا در خصوص شکل گیری حوزه هنری انقلاب اسلامی در کشور، بیان کرد: هسته اولیه شکل گیری حوزه هنری، کانون فرهنگی نهضت اسلامی و گروهی از هنرمندان هنرهای تجمسی بودند که در نیمه های سال 1357 هجری شمسی، نمایشگاهی از آثار جوانان انقلابی را در حسینیه ارشاد و سپس در زیرزمین سینما بهمن تهران برپا کردند. در این کانون افراد بزرگی همچون مقام معظم رهبری، شهید بهشتی، شهید باهنر، متوسلی، مرحوم طاهره (صفارزاده) و علی موسوی گرمارودی حضور داشتند. اولین اعلامیه‌ای که شاه را خلع کرد از سوی همین کانون بود که در اواخر پاییز سال 1357 و اوایل دی‌ماه همان سال انجام شد.
وی ادامه داد: مدت زیادی طول نکشید که جمعی از شاعران، نویسندگان، سینماگران، نقاشان و تصویرگرانی که انقلاب نقطه مشترک و وحدت آنها بود گردهم آمدند و از پیوند هنرمندان متعهد به آرمان های انقلاب اسلامی، مجموعه ای تحت عنوان «حوزه اندیشه و هنر انقلاب اسلامی» شکل گرفت که به تدریج بر تعداد هنرمندان آن افزوده شد و در نهایت این نهال نوپا حوزه هنری انقلاب اسلامی را شکل داد.
وی به فلسفه وجود حوزه هنری اشاره کرد و گفت: فلسفه وجودی حوزه هنری در بدو پیروزی انقلاب اسلامی بوجود آوردن نهادی است که شرایط لازم برای تربیت و پرورش نسل تازه ای از هنرمندان متعهد به ارزش های اسلامی و انقلابی فراهم گردد و با خلق آثار هنری نمونه در عرصه هنر دینی، زمینه ای برای جلب توجه تمامی هنرمندان کشور برای ورود در این عرصه مقدس فراهم گردد، تا از رهگذر بهره گیری از ظرفیت های انواع هنرها، روح و محتوای اسلام انقلابی به نسل های بعدی منتقل شود.
مرادی به تفاوت حوزه هنری با سایر نهادهای متولی بخش فرهنگ در کشور اشاره کرد و افزود: حوزه هنری به عنوان نهادی برآمده از متن انقلاب و مولود نظام اسلامی نگاهی کاربردی و عملیاتی به مقوله فرهنگ و هنر دارد. حوزه هنری سیاست اصلی و کلی خود را بر اساس منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی تدوین و اجرایی می کند. ما در حوزه هنری به صورت عملی و عینی تمامی منویات و رهنمودهای مقام معظم رهبری را به صورت کامل در بخش فرهنگ و هنر مورد توجه قرار داده و در راستای عملیاتی کردن آنها اقدام می کنیم.
وی گفت: سیاست های کاری حوزه هنری در راستای تامین منافع یک گروه و یا جناح سیاسی نیست، حوزه هنری به عنوان یک دستگاه حاکمیتی کاملا در راستای منافع نظام و رهبری حرکت می کند و سیاست های اتخاذ شده نیز از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون تغییری پیدا نکرده است. حوزه هنری به جای کار ویترینی و نمایشی در بخش فرهنگ و هنر به دنبال تولید محتواست و در همین راستا امروز نیز این سیاست کاری باعث شده است تا هنرمندان و چهره های شاخص حوزه فرهنگ و هنر ارتباط خوبی با حوزه هنری داشته باشند.

وی به نحوه شکل گیری حوزه هنری کردستان اشاره کرد و افزود: حوزه هنری در استان کردستان در سال 1383 به صورت رسمی فعالیت خود را در استان کردستان با حداقل نیروهای ممکن آغاز کرد و امروز بعد از گذشت نزدیک به 15 سال حوزه هنری در استان کردستان همچنان کمتر از تعداد انگشتان یک دست نیرو و پرسنل دارد و خوشبختانه علیرغم محدودیت های شدید مالی و اعتباری ولی به گواه خود هنرمندان و فعالان این بخش ما در این مدت توانسته ایم در حد توان خود در خدمت جامعه فرهنگ و هنر این استان باشیم که جنابعالی و سرکارخانم کلوندی به عنوان دو هنرمند شاخص در عرصه تئاتر و اجرا می توانند در خصوص سطح فعالیت های حوزه اظهار نظر کنید.
رئیس حوزه هنری کردستان بین کرد: در حال حاضر حوزه هنری کردستان در بخش های آموزش و پژوهش، فرهنگ و مطالعات پایداری، آفرینش های ادبی، هنرهای نمایشی، هنرهای تصویری، هنرهای تجسمی، موسیقی و امور سینمایی فعالیت دارند و در هر واحد نیز فعالیت ها و برنامه های متعددی در طول سال اجرایی می شود.
وی به فعالیت های بخش ادبیات پایداری حوزه هنری اشاره کرد و افزود: در بخش ادبیات پایداری ما دو برنامه محوری و شاخص داریم که یکی از آنها برگزاری شب های خاطره است که متناسب با مناسبت های مختلف شب خاطره برای شهدای شاخص استان کردستان برگزار می کنیم و خوشبختانه در این بخش و طی چند سال اخیر بیش از 15 مورد شب خاطره در استان برگزار شده است که از جمله آنها می توانم به شب خاطره شهید حاج سعید توفیقی، شهید حاج هوشنگ ورمقانی، شهید محمود امان الهی و ... اشاره کنم.
مرادی ادامه داد: بحث بعدی ما در این بخش مصاحبه های تاریخ شفاهی است و در این راستا خاطرات و زندگی نامه رزمندگان شاخص استان به شیوه و روش کاملا تخصصی و در بخش ادبیان ثبت و ثبت شده و بعد از تدوین روانه بازار می شود که در این بخش نیز تاکنون دو کتاب محبت پنهان و نبرد کوهسالان منتشر شده و خوشبختانه هم اکنون نیز بیش از 10 پروژه در دست اجراست و انشالله تا پایان امسال سه عنوان کتاب دیگر چاپ و منتشر می شود که از آن جمله می توان به فرکانس 945 خاطرات دکتر بهروز خیریه، باد و خاکستر خاطرات سردار ذهبی و نورالدین کردستان خاطرات حاج آقای حیدری اشاره کنم.
وی به دیگر فعالیت های حوزه هنری کردستان اشاره کرد و افزود: مردمی بودن یکی از محورهای اصلی در خصوص طراحی و اجرای فعالیت ها و برنامه های حوزه هنری در استان کردستان است و در همین راستا همواره تلاش می شود که همراهی مخاطب به عنوان یک اصل مهم و جدایی ناپذیر در دستور کار قرار گیرد و در حال حاضر شاه بیت و نمونه این گونه از فعالیت ها را می توان در بزرگترین مولودی خوانی کشور و حتی می شود گفت منطقه خاورمیانه دید که خوشبختانه و هر ساله در ایام هفته مبارک وحدت این مراسم با عنوان یادوراه مرحوم سید بهالدین شمس قریشی برگزار می شود.
مرادی افزود: یکی دیگر از برنامه های محوری حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزاری جشنواره بین المللی دف نوای رحمت است و خوشبختانه امسال این رویداد مهم در حوزه موسیقی عرفانی که هم اکنون وجهه بین المللی نیز به خود گرفته به دوره نهم رسیده است و بسیار خرسندیم که در ایام عید سعید قربان هنرمندان دف نواز از سراسر ایران اسلامی و با شوق و شور وصف ناشدنی مهمان مردم کردستان می شوند.
رئیس حوزه هنری کردستان به فعالیت های بخش فیلم کوتاه اشاره کرد و افزود: در سال 96 و 97 حوزه هنری انقلاب اسلامی موفق شده است که بالغ بر 40 فیلم کوتاه را به صورت مشترک با خود فیلم ساز و یا سایر ادارات و سازمان های دولتی تهیه کند و البته در حال حاضر نیز حدود 10 پروژه نیز در دست تولید است و در بخش سینما حوزه هنری در استان کردستان تلاش می کند که با برگزاری کارگاه های مختلف آموزشی و همچنین توانمندسازی در راستای ارتقاء سطح توانایی هنرمندان جوان این استان گام های مثتبی بردارد و به همین دلیل است که در طی ماه های مختلف سال این کارگاه های آموزشی در رشته های مورد نیاز برای فعالان این بخش برگزار می شود.

وی به وضعیت زیرساخت های فرهنگی در اختیار حوزه هنری کردستان اشاره کرد و گفت: در واقع باید پردیس سینمایی بهمن در سنندج را نگین ظرفیت ها و زیرساخت های فرهنگی در استان کردستان عنوان کرد. پردیس سینمایی بهمن سنندج بعد از وقفه ای چند ساله در مسیر بازسازی، در سالهای نخستین دهه 90 فعالیت خود را از سر گرفت و از آن زمان تاکنون نه تنها به عنوان قطب اصلی برای برگزاری فعالیت های فرهنگی و هنری مطرح شده، بلکه میزبانی رویدادهای مهم فرهنگی و هنری در سطح ملی و حتی بین المللی همچون جشنواره بیستم تولیدات مراکز استانی صدا و سیمای کشور، جشنواره سراسری شعر و داستان جوان سوره، جشنواره بین المللی فیلم های 100 ثانیه ای، همایش بین المللی مترجمان کرد ایرانی مرحوم محمد قاضی و ابراهیم یونسی و .... را بر عهده داشته است.
وی به ویژگی های این ظرفیت مهم اشاره کرد و گفت: مهمترین ویژگی پردیس سینمایی بهمن سنندج این است که به دلیل در اختیار داشتن فضاهای مختلف فرهنگی و هنری با کاربری های مرتبط با این بخش از جمله سه سالن سینما، استودیو حرفه ای صدا و تصویر، کتابخانه تخصصی، گالری سوره، سالن جلسات اندیشه و حتی کافی شاپ به یکی از پاتوق های اصلی فرهنگی و هنری در مرکز استان کردستان تبدیل شده است.
وی در خصوص شرایط فعلی حاکم بر فعالیت های مرتبط با هنر متعهد و انقلابی اشاره کرد و افزود: انقلاب اسلامی ایران لایه های پنهان بیشماری دارد. ما هنوز لایه های سطحی از عظمت و بزرگی انقلاب اسلامی ایران را درک کرده و در قالب های هنری به نمایش می گذاریم. ما در هشت سال دفاع مقدس بی نهایت اتفاق و سوژه بکر و دست نخورده داریم که هنوز پنهان مانده و به خوبی مورد توجه قرار نگرفته اند. به عنوان مثال ما بعد از دو دهه از پایان جنگ تحمیلی شاهد انتشار کتاب دا هستیم و این اثر هم اکنون به چاپ 187 رسیده است و این مثال نشان می دهد که ما هنوز بزرگی و عظمت این انقلاب و این نظام را به خوبی به تصویر نکشیده ایم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مصرف برق در کردستان بیش از 10 درصد افزایش یافت

استفاده از تلفن همراه حین رانندگی خطر تصادف را چهار برابر می کند

سلامت 27 هزار نوآموز کردستانی سنجش می شود

زمینه مشارکت خانواده ها برای مدیریت مصرف انرژی فراهم شود

29 هزار نفر در برنامه‌های اوقات فراغت مساجد کردستان شرکت می کنند

سمپاشی مزارع بیجار با پهباد برای اولین بار

بیش از 2 هزار طرح اشتغالزایی در کردستان اجرا شد

هوای کردستان 4 تا 6 درجه گرمتر می شود

کاهش سن مصرف کنندگان مواد مخدر/فروشندگان از قوانین آگاهی دارند

تعدادی از سرشاخه های شرکت هرمی وی کاپیتال در بانه دستگیر شدند

200 هزار نقطه در کشور کد گذاری می شود

روزانه 200 هزار لیتر نفتگاز یورو 4 در کردستان توزیع می شود

فاضلاب 50 درصد روستاهای کردستان جمع آوری و دفع می شود

کردستانی‌ها 10 میلیارد تومان زکات فطریه پرداخت کردند

دختران 2 برابر پسران در زمان امتحان دچار استرس و اضطراب می‌شوند

آخرین جزئیات وقوع زلزله در کردستان/هنوز خسارتی گزارش نشده است

100 میلیارد ریال زکات فطریه در کردستان جمع آوری شد

استفاده مشترکان از کولر گازی در کردستان صرفه اقتصادی ندارد

فعالیت های فرهنگی زمینه ساز کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه است

صید 10 حلقه مار در سنندج از ابتدای سال جاری تا کنون

واحدهای صنعتی پرمصرف کردستان به سامانه مانیتورینگ شرکت گاز مجهز می شوند

درختان سطح شهر سنندج سمپاشی می شوند

تمهیدات شهرداری برای رفاه حال زیارت کنندگان اهل قبور در دوشنبه آخر رمضان

تصادف در جاده دیواندره به سقز یک کشته بر جا گذاشت

59 میلیارد کالای ممنوعه و قاچاق در مرزهای کردستان کشف شد

درگیری در سنندج دو نفر کشته و یک مجروح در پی داشت

رعایت مقررات از وقوع بسیاری از سوانح رانندگی جلوگیری می‌ کند

بیش از 61 هزار جلد کتاب در کردستان به امانت داده شد

کشف 10 تُن شکر قاچاق در کامیاران

سه هزار مترمربع بستر رودخانه آلتون سقز رفع تصرف شد

پروانه رنگین بانو مهمان ناخوانده محلات سنندج

تورم نقطه به نقطه نمایانگر گرانی در کردستان نیست

قرص‌های شب امتحان تهدیدی برای سلامتی دانشجویان است

آسمان کردستان تا سه شنبه بارانی است/پایداری دمای هوا

18 هزار حلقه لاستیک کامیون در کردستان توزیع شد

10 تن مود خوراکی تاریخ گذشته در بیجار کشف شد

مشترکان تلفن همراه فریب تماس های تبلیغاتی را نخورند

45 هزار هکتار از اراضی سروآباد دچار آفت ملخ شد

افزایش 38 درصدی بارندگی‌های کردستان در سال زراعی جاری

کشتارگاه دام دیواندره رفع پلمب شد

کارگر بازارچه سیرانبند بانه بر اثر حادثه رانندگی جان باخت

لطافت زنانه اسیر افیون زمانه

تعاون روستایی 50 تُن خرما در کردستان توزیع می کند

4200 مددجوی کردستانی در سال گذشته صاحب شغل شدند

هفت هزار کیلوگرم مواد غذایی غیرمجاز در قروه معدوم شد

ظرفیت پهنای باند اینترنت در کردستان به 117 گیگابایت رسید

1349 مددجوی کمیته امداد کردستان تسهیلات سربازی گرفتند

زندانیان، چشم انتظار کمک‌های خیران در جشن گلریزان یکم خرداد

کمبود کالاهای اساسی در بازار کردستان وجود ندارد

مردم کردستان 17 میلیارد ریال به سیل زدگان کشور کمک کردند