عصر کرد

آخرين مطالب

در جریان بازدید از روستاهای قروه صورت گرفت؛

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی مقالات

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

  بزرگنمايي:

عصر کرد - قروه- حضور در میان مردم و تلاش برای رفع مشکلات روستاها بدون هرگونه تبلیغ و جلوه های نمایشی از جمله مواردی هستند که فرماندار قروه در جریان بازدید از روستاهای شهرستان نسبت به آن تأکید دارد.

 شهرستان قروه دارای 4 بخش، 9 دهستان به همراه 133 روستاست که 122 روستا دارای سکنه و 11 روستا هم خالی از سکنه است.
حال با این تعداد روستا قطعاً رسیدگی به امور مردم و رفع مشکلات مرتبط از دور و تنها با جلسات اداری ممکن نیست. از طرفی دیگر مردم روستاها هم همیشه و همه وقت امکان حضور در ادارات و بیان مشکلات مرتبط به مسئولان را ندارند. در همین راستا بازدید از روستاها بهترین فرصت برای رفع مشکلات روستایی است.
البته این بازدیدها نباید تنها در قالب سخنرانی و تبلیغ باشد بلکه بررسی موارد و تلاش برای رفع آنان نیاز اصلی روستانشینان است. درست همان کاری را که فرماندار شهرستان قروه نسبت به آن تأکید و از حضور صوری اجتناب می کند.
«موحد امان اللهی» از اجرای این طرح در شهرستان در نوبت های مختلف خبر داد. یعنی ابتدا مسئولان از روستاهای هر 4 بخش یک روز در هفته را به صورت ثابت بازدید کرده و مشکلات و حرف های مردم را می شوند. سپس بعد از پایان بازدیدها نشست هماهنگی برگزار و ارائه گزارش کار توسط مدیران دستگاه های اجرایی صورت می گیرد.
پس از آن دور دوم بازدیدها برای رصد پیشرفت در کارها و اینکه چه میزان از مشکلات رفع شده انجام می شود.
بیشتر مشکلات روستاها در حوزه های آب، راه، مخابرات، فرسوده بودن مدارس، طرح هادی و ... است که با حضور مسئولان دستگاه های اجرایی بررسی و تا جایی که امکان داشته باشد در رفع آن ها کار می شود.
اولویت بندی مسایل در بازدید اول
دوره اول بازدیدهای مسئولان قروه از روستاهای شهرستان در حالی به پایان رسید که به گفته فرماندار قروه مردم، مسئولان بسیاری را دیده اند و برایشان قضاوت راحت تر است و می توانند تشخیص دهند که چه کسی برای کار آمده یا چه کسی برای تبلیغ اقدام می کند.
«موحد امان اللهی» در نشست بررسی و تدوین برنامه های کارشناسی در خصوص مشکلات روستاها که شامگاه شنبه برگزار شد، اظهار داشت: سرکشی از روستاها و اینکه به مردم مراجعه کنیم وظیفه ما بوده و باید به جاهایی برویم که مردم نمی توانند یا برایشان سخت است سراغ ما بیایند.
به گفته وی حرف های مردم را شنیدن و میان آنان رفتن بخشی از وظایف ما بوده و در واقع آنچه مطالبه می کنند حق واقعی آنان بوده و هست.
امان اللهی با بیان اینکه مردم وضعیت موجود در دولت را درک کرده و با وجود مشکلات قدردان هستند، افزود: باید به مطالبات مردم توجه شده و بررسی شود که اگر کاری صورت گرفته چگونه پیش رفته و یا اگر قابل انجام است چه زمانی خواهد بود.
وی با تأکید بر اینکه تمامی وعده ها در زمان بازدید باید نتیجه داشته باشد و وعده ایی که داده می شود فراموش نگردد، تصریح کرد: وعده هایی که می دهیم را شاید خودمان فراموش کنیم اما مردم هرگز فراموش نخواهند کرد.
در ادامه فرماندار قروه از اولویت بندی موراد لازم در شهرستان و مشخص کردن تحدید ها و فرصت ها گفت و از مدیران دستگاه های اجرایی خواست که کارهای انجام شده در بازدید اولیه از روستاها اعلام و دیگر موارد با تعیین زمان بیان شوند.
موحد امان اللهی از اینکه ارتباط ادارات شهرستان با یکدیگر کم بوده و از طرفی اختیارات لازم از استان به شهرستان داده نمی شود انتقاد کرد.
نگاه متفاوت فرماندار قروه
آنچه در بازدید از روستاهای شهرستان توسط فرماندار قروه، دیده می شود، این است که در هر روستایی نمایندگانی از مردم در مکانی تعیین شده حضور یافته و به بیان مشکلاتشان می پردازند و هر مسئولی کار مرتبط به خود را تحویل و در راستای حل مشکلات اقدام می کند.
این در حالی است که در یکی دو سال قبل تمامی بازدیدهایی که از روستاها صورت می گرفت فرماندار و یا مسئولان وقت سخنران بودند و بیشتر هم جنبه تبلیغاتی داشت تا رفع نیاز مردم روستا.
از طرفی دیگر فرماندار قروه به مشکلات روستایی منجمله نوسازی مدارس، استانداردسازی سیستم های گرمایشی و راه های ارتباطی و ... نگاه ویژه ای داشته و بر بیشتر تلاش کردن در راستای کاهش مشکلات تأکید دارد.
همچنین دوری از تشریفات مختلف همانند پذیرایی کردن در جریان بازدیدهای صورت گرفته با این دید که مسئولان برای کار و خدمت به روستاها می روند نه برای میهمانی و گردش، مهم ترین مسئله ای است که بسیار از چشم مردم اهمیت بالایی دارد.
اما جالب ترین کاری که فرماندار قروه در بازدیدها انجام می دهد در تعیین وسیله نقلیه عمومی برای مدیران همانند مینی بوس است با این توضیح که برای فهمیدن مشکلات مردم باید از وسایل و امکاناتی بهره گرفت که مردم عادی استفاده می کنند.
شیوه ای که این فرماندار آن را به کار می برد از نظر مردم قابل ارزش است چرا که با استفاده از وسایل نقلیه ای همانند مینی بوس وضعیت راه های روستایی بیشتر مشخص می شود و از طرفی از ریخت و پاش های اضافی و تبلیغات نمایشی جلوگیری می گردد.
با این وصف امید می رود این نگاه متفاوت فرماندار جوان قروه الگو و انگیزه ای باشد برای مدیران دستگاه های اجرایی تا حضور در میان مردم را بیشتر تجربه کرده و خود را از جنس مردم بدانند و در رفع مشکلات مرتبط هر آنچه مختص به حوزه شهرستان است انجام دهند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تغذیه مداوم با شیر مادر؛ مهم‌ترین عامل کاهش زردی نوزاد است

خشکی هایی که طبیعت را می سوزاند

«هه ره وز» رسمی برای مشارکت

نگاهی بر مطبوعات کردستان در هفته چهارم تیر

آخرین بازدید خیلی وقت پیش

عاشقانه های دانشجویی

حج فقرا

شورِ آب

زهر افعی

حلقه دام بلا

مروری بر نشریات محلی کردستان در سومین هفته تیر

آیا باکتری های روده‌ای بر شکل‌گیری مغز کودکان تاثیر دارد؟

تالار مرکزی سنندج در برزخ وعده های عملی نشده/سال 99 افتتاح می شود

چراغ خاموش روزنامه ها در بانه

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

مشاهیر پل دوستی و اعتماد میان ملت‌ها هستند

مروری بر رسانه های کردستان در هفته دوم خرداد

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

سردشت نخستین شهر قربانی سلاح شیمیایی در جهان

مروری بر رسانه های کردستان در هفته اول تیر

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

توهم پرآبی

انصاف اصناف

توت فرنگی به خروار، صنعت به مثقال

ماست احتمال ابتلای مردان به سرطان روده را کاهش می‌دهد

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

مرز باشماق همچنان اسیر مشکلات/وعده ها به سرانجام نمی رسد

نامه‌ای برای طلب شهادت ازخدا/دعایی که برای چمران کردستان اجابت شد

کنگره 5400 شهید کردستان؛ روایتگر رشادت‌های دلیرمردان کُرد

شهیدی که همواره بر تعداد یاران انقلاب می‌افزود

نگذاریم چراغ ها خاموش شوند

بهت نظاره به سیر اجاره

فقط «خون» جایگزین «خون»»

پالان از اسب افتاد

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

راه های کاهش سرقت و حفاظت از اموال

شب نشینی شته ای سنندجی ها

کابوسی تمام نشدنی در جاده های کردستان/نفت کش ها بی ترمز می رانند

سرگردانی مدارس طبیعت

زیرساخت مخابراتی مشوق توسعه گردشگری روستایی

شاخه‌های بلوط آشیانه لک لک‌ها

درد دل با «به‌به»

نویسنده کتاب هستم، لطفا حمایتم کنید

شهید "هوشنگ رمضانزاده" با قرآن کریم همواره مانوس بود

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک