عصر کرد

آخرين مطالب

«آلی» که دیگر نیست مقالات

«آلی» که دیگر نیست

  بزرگنمايي:

عصرکرد- بیشتر مردم آن را به نام آل می شناختند، موجودی ترسناک که به سراغ زنان زائو می آمد و جانشان را می گرفت اما در آن روزها هیچ کس نمی دانست که آل تنها زاییده توهمات ذهن آدم هاست و آنچه که موجب مرگ مادران باردار می شود، مشکلات بهداشتی و درمانی است نه آل.
با پیروزی انقلاب اسلامی و توسعه بخش بهداشت و درمان، دیگر خبری از آل نیست و مادران جوان عزادار نوزادان خود نمی شوند، این روزها مادران جوان حتی نام آل را هم نشنیده اند چه برسد به اینکه برای حفظ جان خود و نوزداشان با آن گلاویز شوند.
خدمات بهداشتی و درمانی در استان کردستان نسبت به پس از انقلاب قابل مقایسه نیست و آمارها بویژه در زمینه بهداشت مادر و کودک بیانگر بهبود و ارتقای فاحش شاخص های سلامت است.
قبل از انقلاب 22 خانه بهداشت، 28 مرکز بهداشتی روستایی و 17مرکز شهری بهداشتی درمانی وجود داشت که این آمار پس از پیروزی انقلاب اسلامی چند برابر شد.
در حال حاضر 629 خانه بهداشت، 71 مرکز جامع خدمات سلامت روستایی و 78 مرکز شهری با بهره گیری از مجرب ترین نیروها خدمات سلامت را به مردم در مناطق مختلف استان کردستان ارائه می کنند.
آن قدیم ها کار درمان مردم بر عهده اطبای سنتی بود و اگر یک فرد روستایی بیمار می شد چند ساعتی طول می کشید تا به شهر برود و خودش را به مرکز درمانی برساند البته اگر موفق می شد، ویزیت شود.
مادران هم زایمان ایمنی نداشتند و بیشتر آنان نوزاد خود را تحت نظر ماماهای محلی به دنیا می آوردند که هم برای سلامت مادر و هم نوزاد مشکلات بسیاری داشت.
قبل از انقلاب اسلامی 7 بیمارستان، 255 تخت مصوب، 94 پزشکی عمومی (84 درصد خارجی بودند)، 32 پزشک متخصص (85 درصد خارجی و در سه رشته) در این استان کار خدمات درمانی را بر عهده داشتند.
در حال حاضر 15 بیمارستان دانشگاهی درجه اول، چهار بیمارستان غیر دانشگاهی، سه هزار و 192 تخت مصوب، 400 پزشک عمومی، 540 پزشک متخصص در رشته های مختلف، 40 پزشک فوق تخصص، 350 دندانپزشک عمومی و 35 دندانپزشک متخصص و فوق تخصص در استان کردستان مشغول خدمت هستند.

** مرگ مادران باردار در کردستان کمتر از کشورهای پیشرفته
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان می گوید: بهترین آمار این شاخص در کشورهای پیشرفته هشت در 100 هزار است که این آمار در کشور ما، 18 نفر در هر 100 هزار نفر جمعیت است.
سیامک واحدی با اشاره به وضعیت کردستان در این زمینه گفت: استان ما از کشورهای پیشرفته هم پیشی گرفته و در 2 سال اخیر در این استان به 6 نفر در 100 هزار نفر رسیده است.
وی با بیان اینکه قبل از انقلاب اکثر زایمان ها به صورت غیر ایمن و در منازل مسکونی و محیط های غیر بیمارستانی انجام می شد، افزود: در حال حاضر بیشتر از 99.6 درصد از زایمان ها در مراکز بیمارستانی و به صورت کاملا ایمن انجام می گیرد.

** تیغی که برای شفاست
بعضی وقت ها مادران جوان به دلیل بیماری و یا دگیر عوامل پزشکی قادر به زایمان طبیعی نیستند و اینجاست که تیغ شفای جراحان به کمک آنان می آید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار داشت: شاخص های عمل سزارین در این استان، طی 2 سال اخیر بهبود قابل توجهی یافته است.
واحدی یادآور شد: زایمان یک پروسه طبیعی است اما برخی اوقات به دلیل بیماری ها و سایر علل دیگر نیاز به انجام عمل سزارین است که در این زمینه هم کردستان در ردیف بهترین استان های کشور است.
وی با بیان اینکه شاخص سزارین در کشورهای پیشرفته 16 درصد است، تاکید کرد: این آمار در استان کردستان پنج سال بعد از اجرای طرح تحول سلامت به صورت کلی به 33 درصد رسیده است.
براساس آمارهای موجود در سال حدود 29 هزار زایمان در استان کردستان انجام می شود، که از این تعداد تنها حدود 33 درصد به صورت سزارین بوده و مابقی طبیعی انجام می شود.

** کودکان هم در امان هستند
یکی از مشکلاتی که در همان بدو تولد نوزادان را تهدید می کرد، بیماری ها واگیر بود که این روزها دیگر خبری از آنها نیست.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان پوشش واکسیناسیون قبل از انقلاب را زیر 40 درصد اعلام کرد و افزود: بعد از انقلاب و در حال حاضر این پوشش 100 درصد شده است.
حالا دیگر مشکلات نوزادان پیش از به دنیا آمدن هم مشخص می شود و اگر مشکل ژنتیکی خاصی باشد و پزشکان تشخیص بدهند به حاملگی های پرخطر خاتمه می دهند تا نوزادان دارای مشکلات ژنتیکی و معلول متولد نشوند.

** خدمات رایگان برای زایمان طبیعی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان هم با اشاره به تلاش برای ارتقای سلامت خانواده و تحکیم بنیان آن گفت: ارتقای سلامت مادر و کودک از طریق پیشگیری از بارداری خطرناک از جمله برنامه های دانشگاه علوم پزشکی کردستان برای ارتقای شاخص سلامت زنان در جامعه است.
فرزام بیدارپور تاکید کرد: یکی از طرح های مهم وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت تدبیر و امید اجرای طرح تحول سلامت است که با هدف کاهش فرانشیز پرداختی مردم، دسترسی عادلانه آحاد جامعه به خدمات درمانی، نهادینه کردن نظام ارجاع و پزشک خانواده و بحث خود مراقبتی و نیز ترویج زایمان طبیعی در سراسر کشور اجرا شده است.
وی با اشاره به خدمات انجام شده در بخش ترویج زایمان طبیعی افزود: هم اکنون مجتمع زایمان بیمارستان بعثت سنندج دارای 10 اتاق زایمان، یک اتاق عمل و یک اتاق ویژه درمان فیزیولوژی است.
بیدارپور اضافه کرد: اتاق زایمان مجهز به امکانات و تجهیزات مناسب برای یک زایمان طبیعی سالم نیاز است که در راستای تحقق طرح تحول نظام سلامت و رایگان کردن زایمان طبیعی، این مرکز بهمن ماه سال 93 در سنندج راه اندازی شد.

** چهل سال خدمت به پاس 40 سال مقاومت
در حالیکه دشمنان انقلاب اسلامی می گفتند این انقلاب چهل سالگی خود را نخواهد دید، نظام اسلامی در حالی به استقبال جشن چهل سالگی خود می رود که در همه عرصه ها حرف هایی برای گفتن دارد و این را از شاخص های مطلوب در حوزه های مختلف خدمت به مردم می توان دید.
کردستان به عنوان یکی از استان های کم برخوردار در حال حاضر گوی سبقت را در برخی از شاخص های سلامت نه تنها از کشور که از کشورهای پیشرفته دنیا هم ربوده تا مصداقی بارز برای کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هیاهو برای هیچ/سد معبر در سنندج همچنان بلاتکلیف است

اعتیاد در دنیای تحصیل کردگان!

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

طرح هادی هدایت‌گر آبادانی روستاها

فانوس ها غروب خورشید را به سوگ نشستند

مرا بپذیر

پای یک زن در میان است

چهار گام دولت برای کاهش بیکاری در کردستان

تب مرغ در کردستان، آش نخورده و دهن سوخته

قلیان؛ خطر شیوع مجدد آسم در کشور را افزایش می دهد

آنگاه بانگ برآمد اینجا کربلاست

روایت موفقیت یک بانوی کارآفرین کردستانی/ ترس مهم ترین مانع موفقیت است

باهم بمانیم

سفر به سرزمین پررمز و راز اورامان/اینجا قطعه‌ای از بهشت زمینی است

تئاترخیابانی کشوردر مسیر بیراهه/نمایش صحنه ای درخیابان اجرامی شود

نی؛ مظلوم ترین ساز ایرانی

بخت گشایان تیره بخت

چرا قیمت خیار یکباره دچار رکود شد؟

تاریکخانه خبری

نقش خود پنداره مثبت در عدم گرایش به مواد مخدر

کتاب هنر خوب زیستن تفکر شما را دگرگون خواهد کرد

دریای اشک، دیوان اشعار مهیندخت معتمدی

گلایه هایی از جنس نمک

گردشگری کردستان خام اما به کام

مرگ در کمین انارستان

دوست دارم ازدواج کنم اما...

چرا ماندن مطبوعات محلی لازم است؟

بی‌تفاوتی به حقوق عمومی در خیابان‌های شهر

نابرابری عرضه و تقاضا/جوجه ریزی در استانهای گرمسیر کاهش یافت

التیام زخم‌های زاگرس

سگ حیوان اصلی حفظ چرخه هاری در مناطق شهری است

پروژه‌ای که بیش از 15 سال است فقط خاک می‌خورد!

نگرانی گندمکاران از تاخیر در پرداخت بهای محصول

خانه امیدواران

مطالبه های کسبه مهاباد برای رونق گردشگری بازار

«پیرمراد» آرزوها را برآورده نمی‌کند

آتش در کمین

تغذیه مداوم با شیر مادر؛ مهم‌ترین عامل کاهش زردی نوزاد است

خشکی هایی که طبیعت را می سوزاند

«هه ره وز» رسمی برای مشارکت

نگاهی بر مطبوعات کردستان در هفته چهارم تیر

آخرین بازدید خیلی وقت پیش

عاشقانه های دانشجویی

حج فقرا

شورِ آب

زهر افعی

حلقه دام بلا

مروری بر نشریات محلی کردستان در سومین هفته تیر

آیا باکتری های روده‌ای بر شکل‌گیری مغز کودکان تاثیر دارد؟

تالار مرکزی سنندج در برزخ وعده های عملی نشده/سال 99 افتتاح می شود