عصر کرد

آخرين مطالب

ضرورت توجه به رویکرد تبیینی حماسه 9 دی علمي

ضرورت توجه به رویکرد تبیینی حماسه 9 دی

  بزرگنمايي:

عصرکرد- در آستانه سالروز 9 دی ماه 88 فرصتی فراهم شد تا نگاهی داشته باشیم بر این رویداد تاریخی که در چند بخش با رویکرد فرهنگی این حماسه ارائه خواهد شد.
قطعا شنیده ایم که این حماسه در کنار جنبه های مختلف خود در بخش فرهنگی بسیار مورد توجه بود که برای رسیدن به درستی این موضوع باید به گذشته رجوع کرده و انقلاب اسلامی را به عنوان یک پدیده مهم تاریخی مورد بررسی قرار دهیم.
تقریبا بیشتر صاحب نظران معتقدند خود انقلاب اسلامی یک انقلاب مردمی وفرهنگی بوده است و قطعا چنین پدیده ای با این ویژگی منحصر به فرد در دل خود هم اتفاقات فرهنگی زیادی را رقم زده و در آینده نیز خواهد زد.
انقلاب اسلامی ایران با این ویژگی ها تمام معادلات جهانی را بر هم زد و تقریبا توطئه های دشمنان با بهره مندی از این ویژگی مهم خنثی و شکست خورده است.
با مطالعه تاریخ پی خواهیم برد که تاکنون هیچ انقلابی پیدا نشده در همان آغاز پیدایش خود مورد هجوم نظامی قرار گرفته باشد و در داخل با مشکلات فراوان دست و پنجه نرم کند و هنوز باقی مانده های رژیم گذشته مشغول به توطئه چینی باشند و در استان های مرزی و قومی هم گروه های تجزیه طلب با سوء استفاده از وضعیت موجود به دنبال پیاده سازی نقشه های شوم خود هستند.
اما نظام اسلامی ضمن پشت سر نهادن تمام این مشکلات و توطئه ها امسال 40 سالگی خود را جشن می گیرد، این در کنار عنایات حضرت حق و جهان بینی حضرت امام (ره) و هم اکنون مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مرهون حضور با بصیرت مردم انقلابی است که در سخت ترین تنگناهای بوجود آمده با همان فرهنگ والای انقلابی خود حامی انقلاب بوده اند.
سال 88 را باید اوج توطئه های برنامه ریزی شده دشمنان برعلیه ایران اسلامی با هدف براندازی و با استفاده از عوامل دست نشان شده داخلی دانست و جمهوری اسلامی از همان ابتدای پیدایش خود متکی بر آرای مردم بوده و این موضوع هم در هیچ کجای جهان مانندی ندارد.
تمام کشوهای مدعی دموکراسی به انحای مختلف به وسیله یک مافیای پنهان و پشت پرده هدایت می شوند و انتخابات های برگزار شده هم از قبل توسط همین مافیا برنامه ریزی و هدایت می شوند و عملا رأی مردم و مشارکت آنان جنبه ای است برای قدرت گیری یکی از بخش های این مافیا...
به عنوان مثال در آمریکا آیا تاکنون یک فرد مستقل از دو حزب جمهوری خواه یا دموکرات توانسته است در مقام ریاست جمهوری قرار گیرد و انتخاب افراد در این دو حزب هم خود داستان جالبی است و تمام این افراد وابسته به لیکود و جامعه سرمایه داری آمریکا هستند که یک درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.
اما در ایران تقریبا کمتر از 2 ماه بعد از پیدایش با حضور 98.2 درصدی مردم اولین انتخابات به دستور امام (ره) جهت تصمیم گیری در خصوص نظام حکومتی برگزار می شود و از آن زمان تاکنون شاهد برگزاری 36 انتخابات در کشور هستیم که یک آماربی نظیر در جهان است یعنی تقریبا هر سال یک انتخابات را شاهد هستیم.
در سال 88 قرار چیز دیگری است، انتخابات بهانه است، نظام را نشانه گرفته اند، رهبر معظم انقلاب بارها در سخنان شان از سال ها پیش با احاطه ای که به ساز و کارهای دشمنان داشتند به موضوع مهمی اشاره داشتند و آن هم بصیرت و آگاهی مردم و علی الخصوص دولتمردان بوده است.
در موارد بسیاری از نفوذ دشمن با بهره مندی از تزلزل نیروهای داخلی و حتی انقلابیون اول انقلاب خبر داده بودند و در مباحث فراوانی هم به نفوذ فرهنگی دشمنان به صورت گسترده توضیحات و رهنمون هایی را ارائه فرموده اند که نشان از عمق نگرانی ایشان بود.
در 22 خرداد 88 با مشارکت 85 درصدی مردم دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در کشور برگزار می شود که بعد از انتخابات اول کشور در فروردین ماه 58 بیشترین سطح مشارکت است و جامعه با حضور و مشارکت گروه های مختلف سیاسی جو پرنشاطی را پیدا می کند و سرانجام با اعلام نتایج فرد برگزیده معرفی می شود.
اما در این میان یک سری اتفاقات رقم می خورد، دشمنان نظام که برنامه ریزی گسترده ای را برای این انتخابات داشتند با یقین به شکست، قبل از اعلام نتایج بحث تقلب سازماندهی شده را مطرح و سپس این مباحث توسط نیروهای تربیت شده برای این هدف که به ستادهای برخی از کاندیداها هم نفوذ کرده بودند دامن زده می شود و عملا با صدور بیانیه های متعدد و فراخوان های صادره زمینه ایجاد یک آشوب در کشور رقم می خورد.
رهبر انقلاب در همان ابتدا با تاکید بر صیانت از آرای مردم از نمایندگان کاندیدادها دعوت کردند تا در جلسه ای ادله خود را مبنی بر تقلب ارائه دهند اما هیچ مدرک و دلیلی وجود نداشت در حالیکه انتظار می رفت موضوع تمام شده باشد متاسفانه از طرف گروه های ضد انقلاب و معاند با هدایت آمریکا و اسراییل اتفاقات ناگواری رقم خورد که بسیار جای تأسف بود.
یکی از مهمترین این اتفاقات توهین و اسائه ادب به مسجد به عنوان خانه خدا، ساحت مقدس ابا عبدالله الحسین (ع) بود که موضوع را دگرگون کرد، مردم با دیدن این موضوع و با تکیه بر همان فرهنگ انقلابی نشات گرفته از قیام عاشورا به خیابان ها آمدند و حماسه ای دیگر را در ایران رقم زدند که به یک باره تمام نقشه های توطئه گران را خنثی کرد و همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند: « 9 دی در تاریخ ماند و حجت را برهمه تمام کرد».

** نتایج حماسه 9 دی
در حماسه 9 دی چندین اتفاق افتاد که مهمترین آن میثاق با ولایت و بصیرت و درک مردم در شناخت توطئه های دشمنان بود، اتفاق دیگر فهماندن این واقعیت به دشمنان انقلاب بود که مردم به این انقلاب وفادار هستند.
در بُعد دیگر تأکید بر فرهنگ عاشورایی و دینداری این ملت بود که تا متوجه عمق نگاه دشمن جهت ضربه زدن به اعتقادات مردم شدند با تمام سلایق و دیدگاه های سیاسی موجود متحد شدند و به میدان آمدند و نظام اسلامی را بیمه کردند، این اتحاد و همدلی است که امروز ما را در آستانه چهل سالگی انقلاب و این اقتدار قرار داده است که باید قدر آن را به خوبی درک کنیم و بدانیم.

** نقش هنرمندان در زمینه حماسه 9 دی
حماسه 9 دی جزء آن دسته اتفاقاتی است که مختص یک حزب، جناح، گروه و یک دسته نیست بلکه متعلق به تمام ملت ایران است و ماندگاری و ثبت تاریخی آن هم به این دلیل است، بنابراین اینکه ما بگوییم حماسه 9 دی را فلان جریان و دسته هدایت کرد و یا می کند امری به واقع نادرست و ترفندی دیگر از سوی دشمنان برای ضربه زدن به این رویداد دشمن شکن است.
بر همین مبنا قطعا زبان هنر و نقش آفرینی هنرمندان به عنوان زبان گویا و تأثیرگذار جامعه در تمام بخش ها یک ضرورت است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد و در بخش ادبی اشعار و نوشته های بسیار خوبی توسط هنرمندان در این خصوص سروده شده که بسیار تأثیرگذار بوده است.
حوزه هنری هم به عنوان «امید هنر انقلاب» رسالت سنگینی را بر عهده دارد که بخش اعظم آن در بُعد ملی واز طریق دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری در حال انجام است و آن هم ضبط و ثبت وقایع این دوران است که پس از تدوین نهایی در قالب مجموعه هایی در اختیار عموم گذاشته خواهد شد.

** سخن پایانی
یکی از مهمترین موضوعاتی که باید به آن توجه کرد، تشریح جایگاه و نقش رهبری انقلاب در حراست از اصول و خطوط کلی حرکت انقلاب و آرمان های حضرت امام(ره) در حوادث مختلف است که باید به آن بسیار توجه کرده و این واقعیت را بدانیم که حرکت بر مدار تعیین شده نظام اسلامی و هدایت های رهبری عظیم الشأن می تواند کشور را از سخت ترین شرایط به ساحل آرامش برساند.
همه باید بدانیم که دشمنان این نظام منتظر غفلت های کوچکی هستند تا مشکلات بزرگی را برای این مردم آزاد منش فراهم کنند که باید از این غفلت ها دوری کرده وبی شک علی رغم تمام مشکلاتی که برای ما ناشی از تحریم و دشمنی ها ایجاد شده است با وحدت و همدلی همچون گذشته و در آستانه 40 سالگی انقلاب با هدایت های رهبری به سلامت عبور کرده و روز به روز بر اقتدار و عزت این مردم و کشور افزوده خواهد شد.
البته در این میان یک توصیه هم به اصحاب رسانه باید داشت که در جهت رویکرد تبیینی این حماسه با ارائه تحلیل های کارشناسانه تلاش کنند که امری بسیار مهم وضروری است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

متادون درمانی بیش از 10 هزار معتاد/76 مرکز متادون درمانی فعال است

آموزش، حق بهره مندی از حیات سالم را برای همه یکسان می کند

آموزش مهمترین محرک برای کاهش ردپای اکولوژیکی است

تمرینات یوگا افسردگی را کنترل می‌کند

52 اثر به دبیرخانه همایش علمی پژوهشی اقتصاد پنهان ارسال شد

هشت عنوان استاندارد آموزش مهارتی در کردستان تدوین شد

کودکان کردستانی برگزیده مسابقه سرزمین مادری بلاروس شدند

70 محقق داخلی و خارجی جدیدترین یافته های ریاضی را در تبریز ارائه می کنند

همایش منطقه‌ای علمی-پژوهشی اقتصاد پنهان در سنندج برگزار می‌شود

امضای تفاهم نامه اجرای پروژه های مرتبط با شهر هوشمند در سنندج

وزیر ارتباطات: ذهن جوانان سوخت موتور حرکت اقتصاد دیجیتالی است

سازماندهی معلمان کردستان تا پایان خردادماه 98 انجام می‌شود

کنگره مشاهیر کُرد تاثیر مثبت فرهنگی و اقتصادی بر کردستان دارد

اجرای طرح «به نژادی مشارکتی» باعث افزایش بازدهی گندم می شود

فاز دو ایزوتوپ‌های پایدار در فردو کلنگ‌زنی می‌شود

چهل و هفتمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته ای در سنندج گشایش یافت

سزارین در کردستان به 33 درصد کاهش یافته است

وجود هیات علمی باید در دانشگاه علوم پزشکی کردستان پررنگ تر شود

کشف و درک ارتباطات بین زبانی از طریق تحقیق و پژوهش میسر می‌شود

137 مقاله علمی از دانشگاه های پنج کشور در دبیرخانه همایش وصول شد

همایش های بین المللی باعث پیشبرد فرایند تحقیق و پژوهش علمی می شود

دومین همایش مشترک بین المللی مطالعات زبان و ادبیات کردی و فارسی آغاز شد

26 هزار دانش آموز و فرهنگی کردستانی به اردوی راهیان نور اعزام شدند

تکنولوژی و فناوری تحول عظیمی در فضای کسب و کار ایجاد کرده است

بهره برداری از چهار دستگاه آمبولانس پیشرفته در کردستان

روحانی: اهل مذاکره‌ایم اگر دستوری نباشد

حدود 24 هزار داوطلب کردستانی در کنکور 98 با هم رقابت می کنند

استاد "مهدی حجت السادات" هنرمند کردستانی تجلیل شد

زمینه لازم برای رشد و توسعه علم نانو در کردستان فراهم شود

لغو امتحانات مدارس کردستان در روز یکشنبه 12 خرداد

فشار خون بالا را جدی بگیرید

سمپاشی زمین های زراعی و باغی بیشتر تحت تاثیر عوامل روانی انجام می شود

محفل انس با قرآن در جهاددانشگاهی کردستان برگزار شد

دانش آموزان کردستانی رتبه نخست کشوری مرحله اول دهمین المپیاد نانو را کسب کردند

پوشش مهارت آموزی سربازان وظیفه در کردستان بیشتر می شود

آغاز پیش ثبت نام پایه اول ابتدایی مدارس شاهد کردستان

تغییر سبک زندگی در تغییر ذائقه نقش پیدا کرده است

لغو امتحانات روزهای شنبه و چهارشنبه هفته جاری در کردستان

تمدید مهلت ثبت نام آزمون پایه هفتم مدارس استعدادهای درخشان

نمایشگاه گل و گیاه با استفاده از لوازم بازیافتی در قروه برپا شد

40درصد دوزیستان درکردستان به دلیل تغییر اقلیم در حال انقراض هستند

پایداری تولید نیازمند تنوع زیستی است

کمبود فضای فیزیکی مشکل مرکز رشد واحدهای فناور کردستان است

برگزاری کلاس های آموزشی قرآن در دانشگاه علوم پزشکی کردستان

روزه گرفتن برای بیماران قلبی مضر است

دشت های شقایق جلوه ای از بهشت

120 هزار دلار محصولات واحدهای فناور کردستان صادر شد

تحصیل 13 هزار دانش آموز کردستانی در مدارس شاهد

نماینده مجلس: جوانان در راهبرد اقتصادی کشور جایگاه ویژه ایی دارند

تکنولوژی ارتباطات و فناوری اطلاعات از شاخصه های اصلی توسعه است