عصر کرد

آخرين مطالب

اگر خشمگین می شوید... مقالات

اگر خشمگین می شوید...

  بزرگنمايي:

عصر کرد - گریزی از خشم نیست، کم یا زیاد، شدید یا خفیف، به آسانی یا دشوار، همه ما خشم را تجربه کرده ایم. به گزارش ایسنا منطقه کردستان، راهی برای فرار از خشم وجود ندارد ما عصابانی می شویم چون به نوعی احساس خطر می کنیم. نه می توانیم احساس خطر را متوقف کنیم و نه پاسخ طبیعی روانمان را به این احساس.
امید محمدی، روانشناس و استاد دانشگاه در رابطه با کنترل خشم اظهار کرد: آنچه تحت اراده و کنترل ماست رفتار هریک از ما در پی بروز خشم است و برای مقابله با این احساس سه راه پیش روی ماست:
تخلیه هیجانی؛
این روانشناس افزود: برای تخلیه هیجانی ممکن است سر دیگری فریاد بزنیم. اخم و قهر کنیم یا حتی به یک جسم خارجی آسیب برسانیم. وقتی عصبانیت خود را سر دیگری یا موقعیت بیرونی خالی می کنیم ممکن است در لحضه احساس بهتری داشته باشیم و به تعبیر خودمانی سبک شویم.
وی عنوان کرد: شاید این راهکار برای آن لحضه که در اوج ناراحتی هستیم موثر باشد. دست کم شاید کمی آرام شویم و احساس کنیم پیروز میدان مبارزه هستیم. شاید این راهکار ترس ما را تا حدودی بپوشاند و به ما ثابت کند که یا نترسیده ایم و یا قدرت غلبه بر خطر را داریم. با این حال، این روش برای تغییر موثر مفید نیست. با فریاد زدن و آسیب رساندن به دیگران یا اشیاء مشکل اصلی حل نمی شود. حتی ممکن است مشکلات دیگری نیز اضافه شود. خسارت مالی ایجاد شده و از آن مهم تر آسیبی که به روابط وارد شده است شاید به سختی قابل جبران باشد.
محمدی ادامه داد: خراب کردن دیوار محبت و اعتمادی که سال ها برای بالا رفتنش تلاش کرده ایم، تنها چند ثانیه زمان می خواهد. کافی است با یک کلمه، حرکت و یا حتی یک نگاه آن را نابود کنیم. گاه این شرایط سخت تر هم می شود و عصبانیت در واکنش به مقصر اصلی بروز نمی کند.
وی عنوان کرد: موقعیت اجتماعی مقصر اصلی یا عوامل دیگر می تواند سبب شود که ما خشم خود را روی افراد کم خطرتر خالی کنیم.مشکلی که در محیط کار ایجاد می شود و ما عصبانیتش را نسبت به اعضای خانواده بروز می دهیم و از این مثال هاست.
این استاد روانشناسی گفت: در این حالت علاوه بر مشکلات مطرح شده، ما بی گناهی را هم آزرده ایم. افرادی که به این سبک رفتاری عادت دارند حتی ممکن است خشم را معطوف به خود کنند. توبیخ کنند. و یا حتی به خود آسیب برسانند.
وی عنوان کرد: به تجربیات شخصی خود رجوع کنید و ببینید پرخاشگری چه فواید و ضررهایی برای شما در پی داشته است.؟
نادیده گرفتن؛
محمدی در ادامه عنوان کرد: در حالت دوم ما خشم خود را نادیده می گیر . شاید بتوان ادعا کرد که در این حالت به نوعی سعی می کنیم خود را به جای دیگری آزار دهیم. خود را مستحق خشمگین شدن نمی بینیم و این احساسات را منفی می دانیم، در حالی که انکار خشم، نادیده گرفتن آن و یا توبیخ کردن خود بابت تجربه آن، روش مناسبی نیست.
وی افزود: با این کار به خود آسیب می زنیم و قطعا باید منتظر روزی باشیم که این خشم انباشته، منفجر شود. احتمال آسیب زدن به خود و دیگری در آن لحضه بسیار زیاد است.
این استاد دانشگاه بیان کرد: وقتی خشم خود را انکار می کنیم علایم ناراحتی به صورت دیگر، نظیر دردهای جسمانی بروز می کند. احتمال بروز ناراحتی های روانی نظیر اضطراب و افسردگی نیز بالا می رود.با انکار خشم بخشی از عواطف بشری را انکار کرده ایم. باید به خاطر داشت که آنچه برای رشد مورد نیاز است تمامی احساسات و عواطف ماست و مزایای خشم با انکار آن از بین نمی رود.
مقابله:
وی اظهار کرد: مقابله با خشم و به چالش کشیدن افکار و رفتارهای مرتبط با آن روش های مناسب برای مدیریت خشم است. برای تصمیم گیری درست در هر لحظه باید آرامش داشته باشیم.
محمدی افزود: دریای متلاطم درون ما در هنگام عصبانیت مجال تصمیم گیری منطقی و عقلانی را از ما می گیرد. لذا پیشنهاد می شود در اولین اقدام برای مدیریت خشم، آرامش از دست رفته را باز یابیم، تنفس عمیق و تکنیک های تن آرامی، از موثرترین و زودبازده ترین روش ها برای آرام سازی شعله های خشم است. پیش از هر اقدام و تصمیمی ضربان قلب خود را تعدیل کرده و اجازه دهید جسم و روح شما به حالت اولیه باز گردد.
وی تصریح کرد: برای چند ثانه از محیط پر تنش خارج شوید. اگر امکان خروج فیزیکی از محیط وجود ندارد سعی کنید در دنیای ذهنی محیط را ترک کنید. تعداد نفس های خود را بشمارید و یا سعی کنید تا می توانید عمیق نفس بکشید؛ تنفس شکمی می تواند مفید باشد. ضربان قلبتان کمی آرام گرفت می توانید به قدم بعدی فکر کنید.
چه راه هایی دیگری برای آرام کردن خود می شناسید؟
این روانشناس گفت: وقتی آرام شدیم می توانیم کنترل شرایط را با به کارگیری عقل و منطق در دست بگیریم و برای حل مشکل اقدام کنیم. نقص های رفتاری خود را بشناسیم و شیوه های تغییر آن ها را به درستی انتخاب کنیم.
وی افزود: اگر رفتار طرف مقابل برای ما قابل قبول نیست و نمی توانیم بپذیریم بهتر است با آرامش و استفاده از روش های حل مسئله و رفتار قاطعانه، وی را برای تغییر رفتار ترغیب کنیم.
محمدی تاکید کرد: استفاده از تکنیک های حل مسئله و قاطعیت به معنای پذیرش رفتار طرف مقابل نیست. بلکه استفاده از شیوه های موثر برای نشان دادن تمایل و خواسته خود در کمال احترام و آرامش است. چنانچه نمی توانیم طرف مقابل را قانع کنیم، می توانیم قاطعانه و با آرامش خواسته وی را رد کنیم.
این استاد دانشگاه، خاطرنشان کرد: صبور بودن از دیگر راه های جلوگیری از خشم است، قدرت صبر به ما این اجازه را می دهد که با متانت با شرایط ناخوشایند برخورد کنیم.
وی یادآور شد: هیچ کدام از ما کامل نیستیم احتمال بروز خطا و اشتباه در همه ما وجود دارد. بروز یک خطا به معنی حدوث یک فاجعه و یا غرض قبلی برای آسیب رساندن نیست، با خود و دیگران مهربان باشیم و دیگران را ببخشیم.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

رنگ و لعاب های قاچاق

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

پایان عمرنفت و هیزم در مرز

با سد آهنین صبر؛ بیشترین سود را از روابط سالم کسب کنیم

«کتاب صفر تا یک» یادداشت‌های شروع کار یا چگونگی ساختن آینده

تزریق مایع حیات در کالبد زمین

طلوع امید بخش زندگی

عکس خوب، همچون سیلی برای بیدار کردن مخاطب است

احساس گناه می‌‌تواند ناشی از اتفاقات دوران کودکی باشد

مین؛ سلاح ترسوها

حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است

اینجا کردستان، سرزمین مجاهدت های خاموش

پاکـانِ بیکار

خوراکی‌هایی که زمستان را گرم می‌کنند

روابط عمومی در پستوی اندیشه مدیران اجرایی - امید بهمنی*

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

لباس کُردی از گذشته تا امروز...

دوئل نفت و آتش مقابل نیمکت ها

«آلی» که دیگر نیست

"نگارگری" اصیل ترین هنر ایرانی – اسلامی

اختلالات رفتاری کودکان/ راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری

استان کردستان در دام محرومیت

سفره دل بدر و پریشان آرام است

یار مهربان خمار شراب روحانی

از رنجی که می بریم - افسانه گلباغی *