آخرين مطالب

نسل سوم ما با حقایق و اهداف دفاع مقدس بیگانه اند/فرهنگ دوران جنگ باید احیا شود گفتگو

نسل سوم ما با حقایق و اهداف دفاع مقدس بیگانه اند/فرهنگ دوران جنگ باید احیا شود

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - فرماندار شهرستان بیجار گفت: واقعیت این است که نسل سوم ما ازحقایق جنگ، اهداف و انگیزه های اصلی دفاع مقدس اطلاعات کمی دارند، هرچند که چیزهایی را از فیلم ها، مصاحبه ها، خاطرات و .... خوانده و شنیده اند اما با حقیقت دفاع مقدس بیگانه اند . اگر نوجوانان و جوانان ما ازفرهنگ و ارزش های دوران دفاع مقدس الگو بگیرند، فرهنگ مهاجم غرب و تهاجم نرمافزاری دشمنان هیچ تأثیری بر آنان نخواهد گذاشت و در جبهه جنگ نرم نیز پیروزخواهیم شد؛ در دوران دفاع مقدس نوجوانان و جوانانی داشتیم که برای اینکه رزمندگان اسلام بتوانند در عملیات ها موفق بشوند و پیشروی کنند، بر سر اینکه کدامیک روی مین بروند تا مسیر عبور رزمندگان را هموار کند، با یکدیگر رقابت می کردند و از یکدیگرسبقت می گرفتند که این بخشی از فرهنگ آن دوران است که همواره در یادها باقی میماند .
آنچه در ادامه می خوانید گفت و گوی اختصاصی با بیژنزندیه، فرماندار شهرستان بیجار بوده که در راستای گرامیداشت دوران هشت سال دفاع مقدس تهیه و تنظیم شده است.
  هشت سال دفاع مقدس نماد چیست؟
اصولاً هر ملت و مکتبی برای خود ، نمادهایی برای ابراز هویت که مایه تفاخر و غرور ملی باشد دارد لذا هشت سال دفاع مقدس به عنوان مظهر و نمادی افتخارآمیزبرای جمهوری اسلامی ایران است که با آن می تواند هویت حقیقی خود را در رابطه بااهداف، مظلومیت نظام و اقتدار ملی به همه جهانیان نشان دهد.
هشت سال دفاع مقدس، مقطعی درخشان در تاریخ انقلاب اسلامی ایران است که به جرأت می توان گفت تثبیت انقلاب اسلامی مدیون آن است؛ امروزه دشمنان انقلاب اسلامی در کنار هر حرکت انقلاب، در چهره ای ناصحانه و دلسوزانه اما باماهیتی منافقانه ظهور می کنند تا دلها را بربایند، تفرقه ایجاد کنند و خادمین به انقلاب اسلامی را از اهداف اصلی منصرف کنند .
بحران سازی، ایجاد جنگ روانی و تهاجم فرهنگی از جمله تاکتیکهای مؤثر دشمنان در داخل نظام است که نوک پیکان این جوسازی ها و شانتاژهای تبلیغاتی نیز متوجه مقدسات نظام به ویژه جایگاه مقدس رهبری، نهادهای انقلاب و ارزشهایی مانند دفاع مقدس است .
  نقش مسائل معنوی در پیروزی دوران دفاع مقدس چه بود؟
با عنایت به اینکه انقلاب اسلامی قبل از اینکه انقلابی سیاسی واجتماعی صرف باشد، انقلابی فرهنگی، معنوی و عقیدتی بود، به همین دلیل با توجه به خط مشی تکلیفی حضرت امام(ره) که به رزمندگان اسلام ارائه می فرمودند، بحث تکلیف درادای وظیفه از انگیزه های حقیقی رزمندگان بود و پایبندی به فرائض دینی، دلبستگی به ائمه اطهار، توسل، دعا، راز و نیاز، نجواهای عارفانه، نمازهای شبانه و... نقش مؤثری در ایجاد روحیه بالای رزمندگان و تأثیر بالایی در شور و اشتیاق آنهاداشت؛ به طوری که با وجود این فضای مضری که به همه زخارف دنیوی پشت پا زده بود،مادیات، دنیا، شکست و پیروزی معنایی نداشت.
ایران پیروزی در هشت سال دفاع مقدس را مدیون چه عواملی است؟
یکی از فتح الفتوح های حضرت امام(ره) پرورش جوانان مؤمن، مقیدبه اخلاق اسلامی، متعهد به ارزش های حقیقی اسلام، ولایت پذیر واقعی و عامل به تکالیف دینی بود .
رهبری عارفانه امام(ره) و وحدت کلمه، اتحاد مردم و مسئولان،التزام و اعتقاد حقیقی به اهداف انقلاب، ملتزم بودن به هر آنچه که از جایگاه منیع ولایت صادر می شود و تلاش جانانه بسیاری از مردم برای پیروزی، توسعه و پیشرفت کشوربرای رسیدن به جامعه قرآنی از موجبات اصلی پیروزی مردم در هشت سال دفاع مقدس بود .
  آیا حقیقت دفاع مقدس بین جوانان امروزی روشن و شناخته شده است؟
واقعیت این است که نسل سوم ما از حقایق جنگ، اهداف و انگیزه های اصلی دفاع مقدس اطلاعات کمی دارند، هرچند که چیزهایی را از فیلم ها، مصاحبه ها، خاطرات و .... خوانده و شنیده اند اما با حقیقت دفاع مقدس بیگانه اند .
آنهایی که از مدافعان واقعی و رزمندگان واقعی بودند کمتر به این مقوله مهم می پردازند؛ هرچند کارهایی جزئی و خوب انجام گرفته اما کافی نیست وانتقال این مفاهیم و مطالب به اندازه خود دفاع مقدس ارزشمند و حیاتی است؛ وظیفه امروز ما زنده نگهداشتن راه شهیدان و بزرگ مردان دفاع مقدس و انتقال فرهنگ شهادت به جوانان و نوجوانان ایران اسلامی است .
  نقش جنگ نرم دشمن را در دوران بعد از دفاع مقدس چگونهارزیابی می کنید؟
می توان در یک کلام گفت که جنگ نرم مغلوب ارزش های دفاع مقدس ملت شجاع و ولایتمدار ایران خواهد بود؛ فرهنگ و ارزش های دفاع مقدس از سه دهه پیش و در شرایطی کاملا ویژه و استثنایی با رهنمودهای امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در جامعه ما شکل گرفت و بنیان نهاده شد.
این فرهنگ تا به امروز موجب ترویج و رشد فضایل اخلاقی در جامعه اسلامی به ویژه میان نوجوانان و جوانان شده است؛ فضای معنوی و الهی که در آن زمانبر مناطق عملیاتی حاکم بود، جبهه ها و مناطق عملیاتی را به دانشگاه های بزرگ فرهنگی و اخلاقی تبدیل کرد، به گونه ای که نوجوانان و جوانانی که به جبهه می رفتندآنچنان مجذوب فضای حاکم بر جبهه ها می شدند که حتی در زمانی کوتاه که به مرخصی رفته و نزد خانواده هایشان می آمدند، ‌تاب ماندن نداشتند و دوباره به جبهه عزیمت می کردند و آن گونه شد که شخصیت بسیاری از آنان در جبهه شکل گرفت .
حالا که بیش از 23 سال از آن دوران به یادماندنی می گذرد، باگذشت زمان، برخی از آن فرهنگ و ارزشها در جامعه ما کمرنگ شده است و دشمنان کینه توز اسلام، نظام و انقلاب اسلامی نیز از این غفلت استفاده کرده و با در پیش گرفتن تهاجمی خاموش اما بسیار گسترده و پیچیده تر از جنگ تحمیلی هشت ساله، تمام تلاش خودرا برای نابودی پایه های اعتقادی و تغییر فرهنگ نوجوانان و جوانان ما در قالب جنگ نرم، به کار گرفته اند .
باور حقیقی این است که ترویج و توسل به فرهنگ دفاع مقدس، مناسبترین نسخه برای مقابله با شبیخون فرهنگی و جنگ نرمی است که دشمن علیه مردم و به ویژه نوجوانان و جوانان ما آغاز کرده است؛ ترویج فرهنگ و ارزشهای دوران دفاع مقدس در حال حاضر برای مقابله با تهاجم نرم افزاری، شبیخون و ناتوی فرهنگی می تواندبسیار مؤثر و کارساز باشد .
  چگونه می توان به مقابله با تهاجم نرم افزاری و شبیخون فرهنگی دشمن رفت؟
حفظ و ترویج فرهنگ و ارزشهای دفاع مقدس در جامعه ما به منظورمقابله با تهاجم فرهنگی و نرم افزاری دشمن، بسیار مؤثر است؛ به ویژه اینکه غنای این فرهنگ موجب می شود که بسیاری از نوجوانان و جوانان در مقابل تهاجم و شبیخون فرهنگی مصون بمانند .
از خودگذشتگی، ایثار، اخلاق اسلامی، خلوص نیت رزمندگان به ویژه در زمان عملیات های جنگی، به پا کردن نمازهای شکر، شفاعت از یکدیگر در شب های علمیات، خواندن نمازهای شب، ذکرها و دعاها به ویژه ذکر امام حسین(ع) و حضرت فاطمه(س) که همواره بر زبان رزمندگان جاری بود را می توان به عنوان نمونه هایی ازارزش اخلاقی حاصل از دفاع مقدس دانست .
متأسفانه در حال حاضر بخشی از این ارزش های فرهنگی - اخلاقی درجامعه کمرنگ شده و در صورتی که دوباره در جامعه ما احیا شوند، به طور حتم آثارعمیقی بر نوجوانان و جوانان نسل سومی و امروز کشور خواهند گذاشت .
اگر نوجوانان و جوانان ما از فرهنگ و ارزشهای دوران دفاع مقدس الگو بگیرند، فرهنگ مهاجم غرب و تهاجم نرم افزاری دشمنان هیچ تأثیری بر آنا نخواهد گذاشت و در جبهه جنگ نرم نیز پیروز خواهیم شد؛ در دوران دفاع مقدس نوجوانان و جوانانی داشتیم که برای اینکه رزمندگان اسلام بتوانند در عملیات ها موفق بشوند وپیشروی کنند، بر سر اینکه کدامیک روی مین بروند تا مسیر عبور رزمندگان را هموارکند، با یکدیگر رقابت می کردند و از یکدیگر سبقت می گرفتند که این بخشی از فرهنگآن دوران است که همواره در یادها باقی می ماند .
  یعنی باید به دوران دفاع مقدس بازگشت؟
انقلاب اسلامی ما یک انقلاب فرهنگی و عقیدتی بوده و هست، به ویژه در جبهه ها دیده شد که چگونه رزمندگان اسلام به واسطه ایمان و عقیده خود،مقابل دشمن ایستادند و مقاومت کردند؛ تمام تلاش دشمنان نظام و انقلاب این است که اعتقادات را میان مردم ایران به ویژه نوجوانان و جوانان ایرانی سست کنند وعلاوه براین دشمن درتلاش است تا از تجربه تاریخی خود در سرزمین اندلس( اسپانیا) علیه جامعه وفرهنگ مردم ایران استفاده کند .
در جایی که دشمن صریحا اعتراف و اعلام کرده که تسلیحات و جنگ افزارها بر ایران اسلامی دیگر تأثیری ندارد، اگر بخواهیم در جنگ نرم نیز مقابل دشمنان نظام و انقلاب به موفقیت و پیروزی دست یابیم، تنها راه پیروزی، بازگشت به خویشتن و استفاده از فرهنگ اصیل و غنی اسلامی، به ویژه فرهنگ و ارزشهای دفاع مقدس است .
  استفاده از رسانه ها تأثیری در مقابله با جنگ نرم فعلی خواهد داشت؟
به طور حتم، یکی از اصلی ترین ابزارهای فرهنگی و هنری امروزه در جهان معاصر، بهره گیری از انواع رسانه است و از طرفی تأثیر شگرف رسانه ها براذهان و افکار مردم و سهل الوصول بودن استفاده از آنها برای همگان، از عواملی است که می تواند تأثیرات عمیقی در مخاطبان برجای بگذارد .
بنابراین باید با برنامه ریزی اصولی، شناخت مخاطب، اقتضائات زمان و مکان، محتوای جنگ و دفاع مقدس و اهداف آن را با استفاده از زبان رسانه وظرایف آن به نسل های سوم و جدید و سایر مردم جهان شناساند .
بسیاری از بازماندگان دوران دفاع مقدس که از توانایی های فکری،قلمی و گفتاری برخوردارند، اکنون در جامعه و در میان مردم هستند و به خوبی قادرندآن فرهنگ و ارزشها را در جامعه نشر و ترویج دهند؛ علاوه بر این، مراکزی مانندبسیج، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، ‌بنیاد شهید و امور ایثارگران،رسانه ها و مطبوعات کشور می توانند با کمک گرفتن از تجارب و توانمندی های اینرزمندگان، فرهنگ انسان ساز اسلامی را در جامعه و در میان نوجوانان و جوانان نشر وترویج دهند .
  لازمه مقابله با جنگ نرم دشمن چیست؟
اگر در دوران فعلی در مقابله با فتنه های موجود مانند جنگ نرم،ظرافت و دقت لازم را به خرج ندهیم و به دژ محکم که همان ارزشهای الهی است، پناهنبریم در واقع دین خود را از دست می دهیم؛ دژ محکم در صدر اسلام، ‌امامت بود که خواص متعهد و آگاه،‌ به آن پناه بردند و از لغزش ها مصون ماندند .
در زمان فعلی نیز این دژ مستحکم "ولایت فقیه" است که هر فرد و گروهی به آن پناه ببرد، از فتنه و مهلکه و از دست دادن دین و دنیای خوددر امان خواهد بود و همین مسئله مهم، لازمه مقابله با جنگ نرم دشمن است .
زنده نگاه داشتن یاد ایثار، شهادت و رشادتها نیز همیشه انسانرا در مقابل هرگونه تهاجمی مصون نگه می دارد و انسان را در مقابل هرگونه تهاجمی همچون جنگ مستقیم و مسلحانه، جنگ نرم و عملیات روانی دشمن حفظ می کند و علاوه بر این،انسان را برای حضور در هر صحنه نظامی، علمی، فناوری و فرهنگی آماده نگه می دارد .
فرهنگ ایثار و شهادت می تواند نظام اسلامی را از آسیب ها حفظ کند و از این رو باید این فرهنگ غنی را به نسل نوجوان و جوان منتقل کنیم؛ لازمه انتقال این فرهنگ به نسل جوان و آینده، همراهی همه دستگاه ها و نهادها به ویژه دستگاه های فرهنگی است، زیرا سپاه پاسداران نمی تواند به تنهایی این کار را انجامدهد .
  ملت ایران به خصوص مسئولان نظام چگونه می توانند راه شهیدان را ادامه دهند؟
به طور خلاصه می توان اینگونه پاسخ داد که با ولایت پذیری همه مردم و مسئولان، دوری از اشرافیت، اجتناب از دست یازیدن به مادیات دنیوی، خود رامدیون مردم و انقلاب دانستن و خود را خادم مردم قلمداد کردن می تواند در این راه نقش مؤثری داشته باشد .
اعتماد بین مردم و مسئولان، حرکت در چهارچوب سیاست های نظام ومنویات رهبری معظم انقلاب، التزام به آرمانهای شهدا، التزام عملی به همه دستورات رهبری، تلاش صادقانه در راستای خدمت به مردم و کاستن از مشکلات مردم نیز از راههای استمرار حرکت شهداست.
همچنین کوشش برای گام برداشتن در راستای توسعه و پیشرفت آرمانهای مردم، امام(ره)، رهبری و شهدا، تحکیم وحدت درونی جامعه، استکبار ستیزی،توجه به شعارهای انقلاب، پایبندی به اصول انقلاب و نظام و.... را می توان درراستای ادامه راه شهدا توسط مردم و مسئولان تلقی کرد.
 
 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رشد 70 درصدی آثارارسال شده به جشنواره بین المللی هه‌تاو درکردستان

تامین سرمایه در گردش مشکل عمده واحدهای تولیدی کردستان است

کمتر از 100 زنبوردار کردستانی تحت پوشش بیمه اجتماعی هستند

اوقات فراغت 60 هزار جوان کردستانی غنی سازی می شود

زنجیره فولاد، حلقه مفقوده صنعت کردستان

هوای سقز در شرایط خطرناک قرار گرفت

سیب زمینی کاران کردستان ارقام زود رس کشت کنند

دمای هوا در کردستان به 42 درجه رسید

دومین جشنواره ملی اسب اصیل کرد در سنندج آغاز شد

برگزاری یادواره عربعلی شروه درقروه/رونمایی ازسردیس این هنرمند

شرکت گازکردستان 620 میلیارد ریال از بخش های مختلف طلب دارد

شرکت 90 هزار دانش آموز کردستانی در کلاس های تابستانی اوقات فراغت

31 تیم در طرح تابستانی هلال احمر کردستان حضور دارند

مرز باشماق روز جمعه همزمان با عید فطر تعطیل است

نیزارهای دریاچه زریبار مریوان 30 هکتار عقب نشینی کرد

ضرر به تولید بااعتراض کامیون داران/ دولت کمیته ویژه تشکیل دهد

بی توجهی مالک شهربازی موجب مرگ نوجوان سنندجی شد

میزان بارندگی ها در بانه 46 درصد افزایش یافت

اردیبهشت امسال بیش از 2 برابر میانگین در کردستان باران بارید

پاکسازی 565 منطقه و پایگاه کردستان از مین بازنگری می شود

کاهش 25 درصدی موادمخدر و اعتیاد تا پایان برنامه ششم توسعه در کردستان

نیزارهای زریبار مریوان میزبان 12 هزار قطعه پرنده شد

ماندگاری نام ملت‌ها به واسطه داشتن عالمان و صاحبان قلم است/ پروفسور سیداسعد شیخ‌الاسلامی افتخاری سترگ برای جامعه نخبگان است

آسمان کردستان تا پایان هفته بارانی است

بهره مندی 100 هزار کردستانی از خدمات هلال احمر در سال گذشته

79 انشعاب غیر مجاز برق در کامیاران جمع آوری شد

تجهیز انبارهای نگهداری محصولات کشاورزی به سامانه ثبت ورود و خروج

افزایش10درصدی بارندگی درکردستان/ورودموج بارشی جدیدی ازروزپنجشبنه

مبارزه با آفت جوانه خوار در جنگل های سروآباد آغاز شد

سننندج ظرفیت تبدیل شدن به پایتخت نوروز ایران را دارد

امسال 180 روستای کردستان به شبکه گاز متصل می شوند

آگاه سازی مردم رسالت اصلی رسانه هاست

تردد خودرو از مرز باشماق بدون محدودیت انجام می شود

سرعت باد در هزارکانیان به 104 کیلومتر در ساعت رسید

یک هزار و 840 نفر از کردستان به حج تمتع مشرف می شوند

اجازه ندهیم چهارشنبه سوری به سمت خشونت سوق پیدا کند

25 تیم عملیاتی آتش نشانی در سنندج آماده باش هستند

ورزشکاران و مدال آوران کردستانی در سالهای 95 و 96 تجلیل می شوند

اقلیم کردستان از آثار نویسندگان بزرگ ایران بی بهره است

فرماندار سنندج: مردم وقت زیادی برای کتابخوانی و مطالعه نمی گذارند

بالغ بر 8 میلیون عدد مواد محترقه در استان کردستان کشف شده است

تحقق شعار بانکداری اسلامی در صندوق قرض الحسنه امداد ولایت

قطع برق و مسدود شدن راه 2 روستای منطقه هورامان

شناسایی45کیلومترازعرصه های ملی برای احداث کمربند حفاظتی درکردستان

معابر سنندج در شبانه روز گذشته آب گرفتگی نداشت/ آماده باش کامل کلیه نیروهای خدمات شهری

رشد 14 درصدی اعمال جراحی در مراکز درمانی تامین اجتماعی کردستان

افزایش پوشش دیجیتال در کردستان/102 ایستگاه جدید راه اندازی می شود

موافقت اولیه با 760 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در کردستان اخذ شد

جشنواره فرهنگی، ورزشی فجر ویژه بانوان در سنندج برگزار می شود

افزایش پروازهای برنامه زمستانی فرودگاه سنندج