عصر کرد

آخرين مطالب

در بزرگترین کارخانه تولید لبنیات کردستان تخته می شود!؟ مقالات

در بزرگترین کارخانه تولید لبنیات کردستان تخته می شود!؟

  بزرگنمايي:

عصر کرد - شرکت لبنیات پاک آرا سنندج با گذشت سه دهه فعالیت در عرصه محصولات لبنی، اکنون با چالش تامین نقدینگی مواجه است. مشکلی که به گفته مدیرعامل این شرکت در صورت عدم رسیدگی و توجه به موقع مسئولان استانی باعث تعدیل نیرو در این واحد تولیدی می شود با بسته شدن مرزهای استان کردستان و توقف فعالیت همیشگی بازارچه های مرزی و اعمال تحریم های ظالمانه آمریکا نیاز است مسئولان به فکر چاره ای برای جوانان و سرمایه های این مرز و بوم باشند که اکنون با فعالیت در تولیدی با اندک حقوق ماهیانه درحال گذراندن زندگی اند. کسانی که در صورت بیکاری مجبور به روی آوردن به شغل هایی نظیر کولبری و دست فروشی می شوند.
یکی از شرکت هایی که در زمینه محصولات فراوری شده دامی اعم از شیر پاستوریزه، پنیر، ماست و انواع دیگری از فرآورده های لبنی فعالیت دارد شرکت لبنیات پاک آرا سنندج است. این شرکت در سال 67 با عنوان شرکت لبنیات سنندج شروع به کار کرد و پس از مدتی به زیرمجموعه شرکت لبنیات پاک تهران درآمد.
در حال حاضر 54 نفر در بخش فروش و 146نفر در بخش تولید شرکت لبنیات پاک آرا سنندج درحال فعالیت هستند که در صورت مرتفع نشدن مشکلات مالی و نقدینگی آن از سوی مسئولان استانی منجر به تعدیل نیرو و فشار مضاعف به دهک های پایین جامعه می شود و چرخه تولید یکی دیگر از واحدهای تولیدی استان کردستان را سخت تر از همیشه می کند.
مدیرعامل شرکت لبنیات پاک آرا سنندج حسام خدایی با اشاره به عدم تامین نقدینگی از سوی بانک های استان کردستان اظهار کرد: رایزنی هایی با مسئولان استانی در خصوص تامین نقدینگیمان انجام شده است و امیدواریم بتوانیم تسهیلات موردنظرمان را از بانک عامل دریافت کنیم.
وی افزود: متاسفانه در بحث وثیقه کمبود داریم که مصوبه تسهیلگری استانداری به سیستم بانکی ابلاغ شده است و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی قول مساعدت در این مورد داده اند.
32نفر از پرسنل را به صورت موقت تعدیل کرده ایم
مدیرعامل شرکت لبنیات پاک آرا سنندج با بیان اینکه بنظر می‌رسد مقوله کار و اشتغال برای تیم بانکی استان کردستان از اهمیت زیادی برخوردار نیست تصریح کرد: در 15روز پایانی آبان ماه 32نفر از پرسنل را به صورت موقت تعدیل کرده ایم و حل نشدن این موضوع باعث تعدیل دائمی نیروهای شرکت می شود.
تنها مشکل ما عدم تامین نقدینگی از سوی بانک کشاورزی است
وی عدم تامین نقدینگی در آینده را عامل بروز مشکلات برای شرکت دانست و عنوان کرد: همه کارهای ما شفاف است و از سوی ادارات مشکلی در خصوص اعطای تسهیلات نداریم و تنها مشکل ما عدم تامین نقدینگی از سوی بانک کشاورزی است.
خدایی با بیان اینکه نمونه های خوبی از همکاری بانک ها و شرکت های لبنیاتی در استان های دیگر وجود دارد، ادامه داد: شرکت لبنیاتی کوچکی در شمال کشور با حمایت و پشتیبانی مسئولان و تسهیلات تخصیصی استانی اکنون به یکی از شرکت های بزرگ لبنیاتی خاورمیانه تبدیل شده است که متاسفانه چنین حمایتی را از بانک های استان کردستان نمی‌بینیم .
وی درخصوص برنامه بنیاد مستضعفان برای افزایش ظرفیت دامپروری های شیری کردستان خاطرنشان کرد: این بنیاد سعی دارد متناسب با ظرفیت شرکت لبنیات پاک آرا سنندج اقدام به افزایش ظرفیت تولید شیرخام در شرکت دشت گل قروه بکند و ما آمادگی کامل برای خرید تضمینی شیرخام این دست دامپروری ها را داریم .
مدیرعامل شرکت لبنیات پاک آرا سنندج گفت: سرمایه‌گذاری هایی برای تبدیل شرکت لبنیات پاک آرا سنندج به بزرگترین شرکت لبنیاتی غرب کشور انجام شده است .
وی با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود و تاثیر آن بر شرکت لبنیات پاک آرا اظهار کرد: در شرایط اقتصادی کنونی و نوسانات نرخ ارز، تاخیر در پرداختی های پرسنل و کارکنان لبنیات پاک آرا به وجود آمد که با ثبات بازار، وضع اقتصادی کمی بهتر شد و امیدواریم با همکاری مسئولان اوضاع پرداختی ها بهتر نیز شود .
خدایی افزود: شرکت سونسیای فرانسه که دومین تولید کننده بزرگ پنیر در جهان است خواستار سرمایه گذاری در شرکت لبنیات پاک آرا سنندج شده است که با اعمال تحریم ها این قضیه به تاخیر افتاده است .
وی در پایان با اشاره به برنامه های آینده این شرکت ابراز امیدواری کرد: انتظار داریم تا پایان سال جاری افزایش تنوع تولید محصولات داشته باشیم و دریافت شیرخام را از 85تن به روزانه 100 تن افزایش دهیم .
شرکت لبنیات پاک آرا سنندج چک برگشتی و مشکل وثیقه دارد
جمشید ذبیح‌اللهی، مدیر روابط عمومی بانک کشاورزی استان کردستان درخصوص علت عدم پرداخت تسهیلات از سوی این بانک به شرکت لبنیات پاک آرا سنندج تصریح کرد: سند شرکت لبنیات پاک آرا در رهن بانک صنعت، معدن و تجارت قرار دارد که 8مرحله وام از این بانک دریافت کرده است و اکنون برای وثیقه دریافت تسهیلات از بانک کشاورزی اقدام به معرفی خود شرکت کرده است که درحال حاضر در گرو بانک صنعت،معدن و تجارت قرار دارد.
وی عنوان کرد: شرکت لبنیات پاک آرا سنندج به دلیل داشتن چک برگشتی و مشکلات وثیقه شرایط و امکان پرداخت تسهیلات را از سوی بانک کشاورزی ندارد.
مدیر روابط عمومی بانک کشاورزی استان کردستان در پایان با تاکید بر تسهیلگری این بانک در پرداخت تسهیلات یادآور شد: سال گذشته 900میلیون تومان تسهیلات از سوی بانک کشاورزی بدون کارکرد حساب بانکی و تنها به ضمانت مسئولانی استانی در اختیار شرکت لبنیات پاک آرا سنندج قرار گرفت که این کار را هیچ بانکی انجام نمی دهد.
تعطیلی واحدهای تولیدی برای مسئولان افتخار نیست
محمد دره‌وزمی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان، در آیین تجلیل از فعالین اقتصادی و صادرکنندگان که (24آبان ماه) سال جاری در استانداری کردستان برگزار شد خاطرنشان کرد: در هر شرایطی و به هر صورتی ارگان های ذیربط باید کمک حال صادرکنندگان و فعالان اقتصادی باشند.
وی با اشاره به سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: سیاست وزارتخانه کمک به اقتصاد کشور، تنظیم بازار، حفظ جریان تولید و تامین کالای اساسی مورد نیاز مردم است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان گفت: تعطیلی واحدهای تولیدی برای مسئولان افتخار نیست ما نباید بر این فعالان اقتصادی سخت بگیریم و واحدهای تولیدی که برند ملی و جهانی شده اند را بدون دلیل ببندیم.
وی در پایان با اشاره به سختی های احداث یک واحد تولیدی صنعتی و سرمایه گذاری یادآور شد: همه دستگاه های دولتی به حفظ جریان تولید در استان کردستان کمک کنند و مشکلات را از پیش روی تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی بردارند.
استان کردستان به علت شرایط جغرافیایی خاص و وجود ظرفیت قابل توجه پرورش دام های سبک و سنگین همیشه مورد توجه بوده است و اکنون به راهبردی برای جبران توسعه نیافتگی صنعتی این استان از سوی نمایندگان کرد مجلس و مسئولان استانی تبدیل شده است.
شرکت لبنیات پاک آرا سنندج با گذشت سه دهه فعالیت در عرصه محصولات لبنی، اکنون با چالش نقدینگی مواجه است. مشکلی که به گفته مدیرعامل این شرکت در صورت عدم رسیدگی و توجه به موقع مسئولان استانی باعث تعدیل نیرو در این واحد تولیدی می شود.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهت نظاره به سیر اجاره

فقط «خون» جایگزین «خون»»

پالان از اسب افتاد

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

راه های کاهش سرقت و حفاظت از اموال

شب نشینی شته ای سنندجی ها

کابوسی تمام نشدنی در جاده های کردستان/نفت کش ها بی ترمز می رانند

سرگردانی مدارس طبیعت

زیرساخت مخابراتی مشوق توسعه گردشگری روستایی

شاخه‌های بلوط آشیانه لک لک‌ها

درد دل با «به‌به»

نویسنده کتاب هستم، لطفا حمایتم کنید

شهید "هوشنگ رمضانزاده" با قرآن کریم همواره مانوس بود

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک

مدیرانی که موجب رونق رسانه های غیر رسمی می شوند - امید بهمنی*

ویراژ آفرود در مهمترین تفرجگاه سنندجی ها

فتوای تاریخی آزادی بازی تخته نرد

قلم عشق بر صفحه نور

کهنسال‌ترین درختان کردستان را بشناسیم

اجرای «مستخدم ماشینی» در قروه/تصویری از ترس و تهدید

شیلات کردستان در یک قدمی توسعه

مهمانی خدا...

آفات کشاورزی در کردستان توسط 170 ایستگاه پیش آگاهی رصد می‌شود

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

آن ماه رمضان

شوراها از مردم برای مردم

"ما جوانان می توانیم"

بهار گیاه خواری با عطر طبیعت

اردیبهشت منفی صفر درجه

کتابخوانی و پاسداشت فرهنگ کردستان

موجی که بر سیل سوار شد

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان