عصر کرد

آخرين مطالب

او هم شهروند این جامعه است و فرصت می خواهد... مقالات

او هم شهروند این جامعه است و فرصت می خواهد...

  بزرگنمايي:

عصر کرد - اکثر معلولان با مشکلات فیزیکی، فرهنگی و اجتماعی بسیاری روبه رو می باشند موانع اجتماعی، آنها را از استفاده از تسهیلات شهری و رفاهی محروم می سازد و نگرش عوامانه و غیر کارشناسانه اجتماعی نسبت به معلولان، آنان را تا حد زیادی از زندگی و روابط اجتماعی دور می کند. به گزارش ایسنا منطقه کردستان، باید به معلولین فرصت داد تا استعدادهای خلاّق هنری و فکری خود را رشد دهند و آن را نه تنها برای منافع خود، بلکه برای غنی‌سازی جامعه به کار گیرند، به این منظور، باید دسترسی آنان برای مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی تضمین شود.
هدف از تعیین روز جهانی معلولین ارتقاء رشد اذهان عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیت‌های مختلف و افزایش آگاهی‌هایی که باید از مساله پیوستن افراد معلول در تمامی جنبه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی زندگی سودمند باشد است.
معلول به کسی گفته می‌شود که بر اثر نقص جسمی یا ذهنی، اختلال قابل توجهی به طور مستمر بر سلامت و کارایی عمومی، و یا در شئون اجتماعی، اقتصادی و حرفه‌ای او به وجود آید، به طوری که این اختلال، از استقلال فردی، اجتماعی و اقتصادی وی بکاهد، در واقع این گروه، شامل ناشنوا، نابینا، و معلول جسمی، حرکتی و ذهنی است.
باید به معلولین فرصت داد تا استعدادهای خلاّق هنری و فکری خود را رشد دهند و آن را نه تنها برای منافع خود، بلکه برای غنی‌سازی جامعه به کار گیرند، به این منظور، باید دسترسی آنان برای مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی تضمین شود.
از جمله اقدامات موثر برای این قشر می توان به تهیه وسایل کمک ارتباطی برای ناشنوایان، منابع و مطالب علمی به خط بریل یا نوارهای صوتی برای اشخاصی که دچار اختلالات بینایی در سطح مختلف هستند، و خواندنی هایی که از لحاظ کمی و کیفی باتوان و استعداد افراد کم توان ذهنی مناسب باشد اشاره کرد. .
سید صباح قریشی مدیر کل بهزیستی استان کردستان،در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در حوزه توانبخشی معلولین ذهنی، جسمی، حرکتی و بیماران روانی تعداد 46 مرکز در استان وجود دارد که به صورت روزانه و شبانه در خدمت افراد معلول قرار می‌گیرد.
وی تصریح کرد: در این تعداد از مراکز، هزار و 700 نفر دختر و پسر معلول به صورت شبانه روزی نگهداری می‌شوند.
مدیرکل بهزیستی استان کردستان، بیان کرد: در مراکز شبانه روزی خدمات به افراد معلول ذهنی که پدر و مادرشان فوت شده یا افرادی که بهداشت خانواده را به خطر می‌اندازند ارائه می‌شود.
قریشی عنوان کرد: تعدادی از این وظایف به بخش خصوصی واگذار شده که اداره بهزیستی یارانه به آنها تعلق داده و تعدادی هم به صورت خیریه ارائه می‌شود.
وی با اشاره به اینکه 117 هزار نفر از اداره کل بهزیستی کردستان خدمات می‌گیرند، عنوان کرد: از این تعداد پنجاه هزار نفر معلول تحت پوشش بهزیستی به صورت مستمر و غیر مستمر در استان شناسایی شده و مابقی افراد بی‌پرست و بدپرست بوده که اداره بهزیستی از آنها حمایت می‌کند.
مدیر کل بهزیستی استان کردستان، با بیان اینکه مراکز توانبخشی روزانه را توسعه می‌بخشیم، ذکر کرد: بنیاد فرزانگان مختص به افراد معلولی بوده که برای گذراندن اوقات فراغت، درمان و آموزش در مراکز روزانه حضور می‌یابند و در این صورت خانواده‌ها کمتر در نگهداری فرزند معلول خود اذیت می‌شوند.
قریشی گفت: افرادی که توانایی مالی ندارند در این مراکز می‌توانند هزینه‌ای پرداخت نکنند و خدمات کاملا رایگان در اختیارشان قرار می‌گیرد.
وی افزود: خوشبختانه افراد معلول در مراکز استان کردستان نسبت به سطح کشور تعداد کمتری دارند و این نشان می‌دهد که مردم کردستان نسبت به فرزند معلول خود محبت داشته و بافت مهربانی در خانواده‌ها وجود دارد.
در ادامه نصرالله ابراهیمی مشاوره معلولین در استانداری استان کردستان، با اشاره به اینکه جامعه معلولین بخشی از افراد عادی جامعه هستند، گفت: در سطح بین المللی کلمه معلول را به قشری از نیازمندهای ویژه تغییر دادند و در این صورت هیچ گونه تحقیر و کمبودی در آن احساس نمی‌شود.
ابراهیمی با اشاره به اینکه دارای معلولیت شدید از لحاظ نابینایی است، افزود: افراد معلول برای انجام کارهایشان با مشکلات زیادی مواجه‌اند که نسبت به فرد عادی انرژی چند برابر می‌خواهند اما برای هر کدام از موانع راه حلی وجود دارد.
وی در ادامه تصریح کرد: امروزه خوشبختانه تکنولوژی پیشرفت بسزایی داشته و افراد نابینا با برنامه ریزی و به کارگیری از تکنیک ها و دست آوردها می‌توانند راحت تر با مشکل معلولیت کنار بیایند.
مشاوره معلولین در استانداری کردستان، عنوان کرد: راه اندازی حوزه مشاوره معلولین در استانداری به دلیل حمایت از حقوق معلولین به سایر دستگاه‌ها و مناسب سازی محیط بزرگترین خدمت بهزیستی به جامعه معلولین در استان کردستان است.
برخی از حمایت‌های نامناسب عزت نفس معلولان را خدشه دار می کند
در ادامه صباح مجیدی «معلول ضایعه نخاعی» با اشاره به اینکه فرد معلول توان‌خواه و توانمند است، بیان کرد: معلولیت ناتوانی نیست بلکه، یک محدودیت بوده و در صورتی که فرصت‌ها مساعد شود می‌تواند مانند دیگر افراد جامعه رفتار، فعالیت و عمل کند در واقع فرد معلول باید بتواند در زندگی خود پیشرفت و نسبت به گذشته تغییر کند.
وی افزود: قبل از سال 88 به دلیل نامناسب بودن محل زندگی‌ام در خانه اسیر بودم و رفت و آمد نمی‌کردم اما نقل مکان کردیم و این امر باعث شروع حرکت بزرگی در زندگی‌ام بود.
مجیدی در ادامه بیان کرد: دغدغه و آرزوهایم موجب شد که بعد از چند سال خانه نشینی به بیرون بیایم و با جامعه ارتباط برقرار کنم و به آموزش علایقم بپردازم.
وی با اشاره به ضرورت حمایت از معلولین، ذکر کرد: حضور معلولان در جامعه و آگاهی مردم از دنیای معلولان، با وجود شرایط سخت به موفقیت شان کمک کرده زیرا برخی از حمایت‌های نامناسب عزت نفس معلولان را خدشه دار و موجب آزار آنها می‌شود.
معلول انتهای زندگی، ناکارآمدی و ناتوانی نیست
فایق یوسفی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بیان کرد : نکته اساسی از بعد روانشناختی، پزشکی، انسانی و اخلاقی در خصوص معلولین این است که معلول انتهای زندگی، ناکارآمدی و ناتوانی نیست.
وی افزود: در دنیا ما بزرگانی داشته و داریم که در عرصه‌های مختلف علمی، هنری و ادبی معلولیت جسمی داشته‌اند ولی به نقطه اوج و قله رفیع از پیشرفت و ارتقاء رسیده‌اند.
وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین اصل، بهره هوشی و استعدادهای افراد است، خاطرنشان کرد: فردی که دارای هوش و استعدادهای چندگانه باشد چه معلول و چه غیر معلول، مهم بهره هوشی و مفید بودن آن در جامعه است.
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کردستان، یادآور شد: اگر نگاه و نگرش جامعه و فرد معلول جسمی نسبت به ناتوانی معلولین عوض شود، در حد بالایی از استعدادها، توانمندی‌ها، خلاقیت‌ها و بهره هوشی افراد معلول جسمی را در جامعه خواهیم داشت.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

رنگ و لعاب های قاچاق

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

پایان عمرنفت و هیزم در مرز

با سد آهنین صبر؛ بیشترین سود را از روابط سالم کسب کنیم

«کتاب صفر تا یک» یادداشت‌های شروع کار یا چگونگی ساختن آینده

تزریق مایع حیات در کالبد زمین

طلوع امید بخش زندگی

عکس خوب، همچون سیلی برای بیدار کردن مخاطب است

احساس گناه می‌‌تواند ناشی از اتفاقات دوران کودکی باشد

مین؛ سلاح ترسوها

حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است

اینجا کردستان، سرزمین مجاهدت های خاموش

پاکـانِ بیکار

خوراکی‌هایی که زمستان را گرم می‌کنند

روابط عمومی در پستوی اندیشه مدیران اجرایی - امید بهمنی*

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

لباس کُردی از گذشته تا امروز...

دوئل نفت و آتش مقابل نیمکت ها

«آلی» که دیگر نیست

"نگارگری" اصیل ترین هنر ایرانی – اسلامی

اختلالات رفتاری کودکان/ راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری

استان کردستان در دام محرومیت

سفره دل بدر و پریشان آرام است

یار مهربان خمار شراب روحانی

از رنجی که می بریم - افسانه گلباغی *