عصر کرد

آخرين مطالب

پايان شب سومين روز از اجراهاي جشنواره مريوان با کنفرانسي در نيمه شب گفتگو

پايان شب سومين روز از اجراهاي جشنواره مريوان با کنفرانسي در نيمه شب

  بزرگنمايي:

کرد آنلاين - پس از اتمام نمايش هاي روز سوم جشنواره بين المللي تئاتر خياباني مريوان نشستي با حضور دبير جشنواره، يکي از داوران و کارگردانان گروه هاي خارجي در نيمه شب برگزار شد.
به نظر مي رسيد که دليل برگزاري اين کنفرانس در چنين ساعتي بازگشت برخي از گروه هاي خارجي به کشورشان است.
کنفرانسي که به نظر مي رسيد تنها براي رسانه ها برگزار نشده است بلکه تبادل اطلاعات و انديشه بين کارگردانان خارجي و برخي از فعالين هنري داخلي و مسئولين اين حوزه نيز از اهداف بود.
غير از ساعت برگزاري اين نشست که موجب خواب آلودگي برخي از حاضران در آن شده بود ضعف در ترجمه که بخشي از آن به دليل برگزاري با عجله کنفرانس بود و بخشي نيز به دليل تسلط نداشتن مترجم به وجود آمده بود ديگر مسئله اي بود که در اين کنفرانس شبانه به چشم مي آمد.
مشکل ترجمه بخش ديگري نيز داشت، ترجمه باواسطه يکي ديگر از مشکلاتي بود که ارتباط را کمي دشوار کرده بود. در اين نشست صحبت هاي کارگردان اسپانيايي به انگليسي و سپس به فارسي و بالعکس ترجمه مي شد.
همچنين صحبت هاي کارگردان اوکرايني به انگليسي و بعد از آن به فارسي و بالعکس ترجمه مي شد.
بر آشفته شدن يکي از داوران از سئوال يکي از خبرنگاران حاضر و ممانعت او از جواب دادن کارگردانان خارجي نيز از مواردي بود که تعجب حاضرين را برانگيخت.
**جشنواره اي که مردم و هنرمندان پايه گذار آن بودند
دبير جشنواره بين المللي تئاتر مريوان که برخلاف دوره هاي پيشين که به صورت شوراي سياستگذاري برگزار مي شد امسال در نبود اين شورا اصلي ترين تصميم گير اين جشنواره شده بود سخنران اول اين نشست بود.
فاتح بادپروا در سخنان خود به سابقه ديرينه فرهنگ و هنر در استان کردستان اشاره کرد و گفت: کارهاي آئيني و بازي هاي محلي در روستاهاي اين استان اجرا مي شد.
وي ادامه داد: دوره هاي اوليه جشنواره تئاتر مريوان به صورت منطقه اي اجرا مي شد که بعدا به کشوري و بين المللي توسعه پيدا کرد.
بادپروا در حالي پايه گذار جشنواره تئاتر مريوان را مردم و هنرمندان دانست که برگزاري اين دوره جشنواره بدون تشکيل شوراي سياستگذاري شائبه دور شدن از اين سابقه جشنواره و روح آن را در ذهن ايجاد مي کند.
دبير جشنواره تئاتر خياباني مريوان افزود: براي ارتباط بيشتر تئاتر مريوان با جشنواره هاي دنيا با 110 کشور ارتباط گرفتيم و براي اجراي ژانرهاي متفاوت تر حضور گروه هاي خارجي را در اين دوره از جشنواره افزايش داديم.
وي گفت: از گروه هاي خارجي انتظار مي رود سفير خوبي براي کشوري باشند که سال هاي سال پيام آور صلح و دوستي بوده است.
وي تاکيد کرد: فرهنگ و هنر مي تواند بسياري از جنگ ها و نابساماني ها را متوقف کند و يا تغيير دهد.
** کارکرد جديد تئاتر خياباني در دنياي امروز
داور دوازدهمين دوره جشنواره تئاتر خياباني مريوان نيز در اين نشست با اشاره به تاريخچه تئاتر خياباني گفت: اين نوع از تئاتر در گذشته در جايگاه اپوزيسيون حکومت هايي قرار داشته است که با مردم همراه نبودند.
قطب الدين صادقي افزود: در آن دوران هنرمندان از طريق تئاتر خياباني مردم را متوجه حقايق مي کردند و ابزاري سياسي بود.
وي با اشاره به تغيير شرايط سياسي ادامه داد: براي ضربه زدن به نظام هاي سلطه جو راه هاي ديگري نيز امروزه وجود دارد.
وي از کارگردانان نمايش هاي خارجي حاضر در نشست پرسيد: در شرايط امروزي تئاتر خياباني بايد چه کاري کند و آيا فکر نمي کنيد بايد کارگرد ديگري براي آن پيدا کرد.
وي پرسش بعدي خود را نيز اينطور مطرح کرد که آينده اين هنر چگونه تصور مي شود و کارگردانان حاضر تا چه حد توانسته اند اين ژانر هنري معترض را با جامعه آشتي دهند.
**تغيير تئاترخياباني اسپانيا: موسيقي و کمدي
کارگردان اسپانيايي بدون اشاره دقيق به کارگرد جديد تئاتر خياباني گفت: ما در اسپانيا توانسته ايم با وارد کردن انواع موسيقي در نمايش هاي تئاتر خياباني آن را جذابتر کنيم و مردم را بخندانيم.
ويلسون هرناندو نواکالکو افزود: مهمان نوازي و فرهنگ مردم اين منطقه را براي مردم اسپانيا بازگو مي کنيم.
** تغيير تئاتر خياباني در فرانسه
تئاتر خياباني در فرانسه به پايان خود نزديک مي شود و همزمان گروه ها و شرکت هاي جديدي در فرانسه ايجاد شده است که مي خواهند شيوه جديدي از تئاتر را ارائه کنند.
وي با اشاره به جشنواره تئاتري که در فرانسه سالانه اجرا مي شود و 600 نمايش اجرا مي شود، ابراز اميدواري کرد تئاتر خياباني مريوان بتواند اجراهاي خود را آنقدر افزايش دهد که به 600 اجرا برسد.
وي با بيان اينکه تئاتر ايران نقاط مشترک زيادي با تئاتر فرانسه دارد ادامه داد: تئاتر خياباني تفاوت مهمي با تئاتر صحنه ايي دارد که در تئاتر خياباني تماشاگر اگر از اجرا راضي نباشد به راحتي مي تواند ادامه آن را نبيند.
** گلايه برزيلي ها از دولت خود
دستيار کارگردان گروه برزيل که به جاي کارگردان اثر به مريوان آمده بود نشست دير وقت شامگاهي را فرصتي براي گلايه از دولت خود دانست و گفت: دولت جديد برزيل قوانيني که تئاتر را در اين کشور مورد حمايت قرار مي داد تغيير داده و کسب درآمدها از اين راه کمتر شده است.
لويز لوپز افزود: دولتي که در چند ماه گذشته در برزيل بر سر کار آمده است زياد به هنر و تئاتر علاقه مند نيست و اين کار را براي ما دشوار کرده است.
وي که خبر نداشت شرايط ايران براي کسب درآمد از تئاتر بسيار با شرايط مطلوب فاصله دارد ابراز اميدواري کرد که قوانين جديد برزيل به شرايط قبل برگردد.
وي در پايان صحبت هاي خود از اهميت تبادل فرهنگي ميان کشورها گفت و ادامه داد: مي بينم که تماشاگران در ايران بسيار به تئاتر علاقه نشان مي دهند.
** تئاتر در اوکران بيشتر صحنه اي است
کارگردان گروه تئاتر کشور اوکراين هم در اين نشست گفت: در اوکراين 300 گروه تئاتر وجود دارد که بيشتر اين گروه ها به صورت صحنه اي فعاليت مي کنند.
يارولاو فدوريشين افزود: گروه هايي که در اوکراين به اجراي تئاتر مي پردازند بسيار از گروه هايي که در جشنواره مريوان ديده ام از لحاظ نفرات و صحنه اجرا بزرگتر هستند.
وي ادامه داد: کارهاي بزرگتر و گسترده تر بيشتر در ذهن مخاطب مي ماند و مردم چنين تئاتري را بيشتر مي پسندند.
**تئاتر يکي از راه هاي محافظت از فرهنگ
نماينده اقليم کردستان عراق هم در اين نشست گفت: ملت ما سال ها گرفتار جنگ و ويرانگري بوده است و تئاتر يکي از راه هايي بوده است که از طريق آن از فرهنگ خود محافظت کنيم.
"محمد سوار عزيز" با بيان اينکه ما از طريق تئاتر پيام صلح و دوستي به ديگر ملت ها رسانده ايم افزود: يکي از کارکردهاي تئاتر در کردستان عراق آگاه کردن مردم بويژه در روستاها بوده است.
وي گفت: در کردستان عراق سالانه چند جشنواره تئاتر برگزار مي شود که از همه اقوام کشور عراق در آن مشارکت مي کنند.
** تئاتر خياباني فرصت مناسبي براي آشتي مخاطب با تئاتر است
کارگردان آذربايجاني حاضر در جشنواره که به نظر مي رسيد از معدود کساني بود که سئوال داور جشنواره را بهتر متوجه شده است در اين کنفرانس گفت: تئاتر کم کم در حال از دست دادن مخاطب است و تئاتر خياباني فرصت مناسبي براي آشتي دادن مردم با تئاتر است.
"ايلقار جهانگيراف" با اشاره به اينکه کشور آذربايجان کشوري تازه استقلال يافته است و تئاتر در آن سابقه زيادي ندارد، افزود: در آذربايجان نمايش هاي خياباني بيشتر به مناسبت هاي آئيني و اعياد برگزار مي شده و به اين صورت که در ايران وجود دارد نبوده است.
وي ادامه داد: هدف ما در اجراي تئاتر خياباني رويکردي اقتصادي، سياسي، اجتماعي دارد تا مشکلات و مسائل جامعه را از طريق آن بيان کنيم.
وي گفت: حضور ما در جشنواره مريوان باعث شد بيشتر با کارکرد تئاتر آشنا شويم و اميدواريم در آذربايجان نيز چنين جشنواره هايي برگزار شود.
وي افزود: آغوش گرم و محبت بسيار زياد مردم مريوان موجب شد اگر نواقصي از جمله نبود مترجم در حين اجرا وجود داشته است را فراموش کنيم و با خاطره اي خوش به کشور خود برگرديم.
به نظر مي رسيد که بيشتر کارگردانان حاضر در نشست به هردليلي از جمله زمان نامناسب جلسه و کمبودهاي ترجمه به درستي متوجه سئوال داور جشنواره نشدند و صحبت هاي آنها بيشتر حول و حوش شرايط تئاتر در کشورشان بود.
اين کنفرانس يا نشست در ساعت 1:30 بامداد به پايان رسيد و امروز نيز آخرين روز برگزاري اجراهاي جشنواره بين المللي تئاتر خياباني مريوان است تا فردا همه گروه ها براي حضور در اختتاميه که 10 صبح برگزار مي شود آماده شوند.
اين جشنواره شامل پنج بخش کودک و نوجوان، آئيني سنتي، مرور، خارجي و مسابقه بود که تنها بخش مسابقه در معرض داوري گذاشته مي شود.
دوازدهمين جشنواره بين المللي تئاتر خياباني مريوان از روز شنبه 18 شهريور آغاز شد و در مدت چهار روز 41 گروه نمايشي از استان هاي مختلف و برخي کشورهاي خارجي 121 بار در خيابان ها، ميادين، پارک ها، نزديکي درياچه زريبار و روستاهاي اطراف مريوان اجراي عمومي دارند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیش از 61 هزار جلد کتاب در کردستان به امانت داده شد

کشف 10 تُن شکر قاچاق در کامیاران

سه هزار مترمربع بستر رودخانه آلتون سقز رفع تصرف شد

پروانه رنگین بانو مهمان ناخوانده محلات سنندج

تورم نقطه به نقطه نمایانگر گرانی در کردستان نیست

قرص‌های شب امتحان تهدیدی برای سلامتی دانشجویان است

آسمان کردستان تا سه شنبه بارانی است/پایداری دمای هوا

18 هزار حلقه لاستیک کامیون در کردستان توزیع شد

10 تن مود خوراکی تاریخ گذشته در بیجار کشف شد

مشترکان تلفن همراه فریب تماس های تبلیغاتی را نخورند

45 هزار هکتار از اراضی سروآباد دچار آفت ملخ شد

افزایش 38 درصدی بارندگی‌های کردستان در سال زراعی جاری

کشتارگاه دام دیواندره رفع پلمب شد

کارگر بازارچه سیرانبند بانه بر اثر حادثه رانندگی جان باخت

لطافت زنانه اسیر افیون زمانه

تعاون روستایی 50 تُن خرما در کردستان توزیع می کند

4200 مددجوی کردستانی در سال گذشته صاحب شغل شدند

هفت هزار کیلوگرم مواد غذایی غیرمجاز در قروه معدوم شد

ظرفیت پهنای باند اینترنت در کردستان به 117 گیگابایت رسید

1349 مددجوی کمیته امداد کردستان تسهیلات سربازی گرفتند

زندانیان، چشم انتظار کمک‌های خیران در جشن گلریزان یکم خرداد

کمبود کالاهای اساسی در بازار کردستان وجود ندارد

مردم کردستان 17 میلیارد ریال به سیل زدگان کشور کمک کردند

برگزاری 54 محفل قرآنی در کردستان

عامل مزاحمت های اینترنتی در بانه دستگیر شد

کلاهبرداری شش میلیارد ریالی از 400 نفر در سنندج / متهم دستگیر شد

آینده رسانه در گرو آشتی با مخاطب است

بیش از 60میلیارد ریال کمک هزینه ازدواج در کردستان اعطا شد

جسد مجهول الهویه ای در کوه های بروشکانی بانه کشف شد

بیش از 9 هزار متر مربع اراضی بستر رودخانه کامیاران رفع تصرف شد

368 هزار انشعاب آب در کردستان واگذار شده است

اجلاسیه 84 شهید کارگری در کردستان برگزار می‌ شود

تبدیل شبکه برق کردستان به کابل خودنگهدار 212 میلیارد تومان نیاز دارد

318 مورد دو قلوزایی در کردستان ثبت شد

تعاون روستایی کردستان 3852 تن کالا توزیع کرد

بیش از 6 هزار شکایت کارگری در کردستان ثبت شده است

سه متخلف زیست محیطی در کامیاران دستگیر شدند

زمستان خیال جدایی ندارد

پارسال 18 هزار تن آسفالت در سنندج تولید شد

شهردار سروآباد استعفا کرد

بارش باران باعث لغزندگی جاده های کردستان شده است

گردنه صلوات آباد سنندج ایمن سازی شد

بارش برف در کردستان/کاهش دمای هوای استان ادامه دارد

بارش برف برخی نقاط محور سنندج - مریوان را فرا گرفت

650 مترمربع اراضی تخریب شده در مریوان از متخلفان پس گرفته شد

ضریب نفوذ تلفن همراه اول در کردستان به 111 درصد رسید

دانش آموزان و دانشجویان کردستانی از مراکز فنی و حرفه ای بازدید می کنند

30 هزار متر مربع زمین دولتی در بانه رفع تصرف شد

359 حلقه چاه غیر مجاز در استان کردستان مسدود شد

هفت هزار کودک کردستانی تحت پوشش طرح اکرام ایتام و محسنین هستند