عصر کرد

آخرين مطالب

در میان استقبال باشکوه صورت گرفت

طنین نوای مولودی خوانی در دارالاحسان/ بزرگترین مولودی خوانی کشور مقالات

طنین نوای مولودی خوانی در دارالاحسان/ بزرگترین مولودی خوانی کشور

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج – برگزاری پانزدهمین یادواره مرحوم سید بهاالدین شمس قریشی در نخستین روز از هفته وحدت، بهترین فرصت برای برگزاری بزرگترین مراسم مولودی خوانی کشور در شهر سنندج بود.

 برگزاری یادواره مرحوم سید بهاالدین شمس قریشی از سوی حوزه هنری انقلاب اسلامی ایران امسال به دوره پانزدهم خود رسید و در دوره های مختلف حضور مردم هر سال با شکوه بیشتری همراه بوده است.
مرحوم سید بهاالدین شمس قریشی یکی از علمای نامدار کردستانی بود که در زمان عمر با برکت خود خدمات زیادی را به دین مبین اسلام ارائه کرد و از جمله آثار شاخص وی می توان به مجموعه اشعار معراجنامه و مولودنامه اشاره کرد.
حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان از سالهای ابتدای دهه 80 برگزاری مراسم مولودی خوانی و یادواره مرحوم شمس قریشی را در دستور کار قرار داده است و علیرغم فراز و نشیب های مختلف ولی این مراسم هر ساله و در ایام مبارک ماه ربیع و هفته وحدت برگزار شده است.
مراسم امسال مرحوم سید بهاالدین شمس قریشی به میزبانی مسجد جامع این شهر برگزار شده و با توجه به حضور گروه های مختلف مولودی خوان و دف نواز استقبال مردم از آن بی نظیر و جالب توجه بود.
بر اساس اعلام صورت گرفته قرار بود که مراسم ساعت 19:30 برگزار شود که البته چند ساعت قبل از آغاز مراسم، جمع زیادی از مردم سنندج خود را به مسجد جامع این شهر رسانه و برای قرار گرفتن در بهترین نقطه مسجد در محل حضور پیدا کرده بودند.
ساعت هنوز به 19 نرسیده بود که در طبقه همکف صحن جدید مسجد جامع سنندج جا برای سوزن انداختن نبود و شماری زیادی از بانوان سنندجی نیز در صف های طولانی در انتظار ورود به داخل مسجد بودند.
مراسم طبق اعلام قبلی همان ساعت 19:30 آغاز شد و یکی از قاریان بین المللی استان کردستان ماموستا عبدالرحمان امامقلی به قرآئت آیاتی از قرآن مجید پرداخت و سپس آرش حسین پناهی از مجریان برجسته کردستانی هم اجرای مراسم را آغاز کرد.
مراسم از زمان شروع تا پایان به صورت زنده و مستقیم از شبکه استانی صدا و سیمای مرکز کردستان پخش شد و بخش های از مراسم نیز به صورت منتخب روی آنتن شبکه های ملی صدا و سیما رفت.
خلیفه جلال زندسلیمی با همراهی چندین دف نواز کردستان بخش اول مراسم را آغاز کردند و این گروه ضمن اجرای چندین قطعه باعث جذابیت بیشتر مراسم شده و مردم نیز با آنها همراهی می کردند.
هر چه از زمان آغاز مراسم می گذشت، بر خیل جمعیت افزوده می شد در کمتر از نیم ساعت سه طبقه صحن جدید مسجد جامع سنندج تکمیل شده و به گونه ای که شماری زیادی از مردم سنندج به دلیل نبود جا سرپا ایستاده و حتی عده ای هم راهی خانه خود شدند و نتوانستند وارد مسجد جامع سنندج شود.
اجرای گروه دف نوازی اخوان با سرپرستی منصور مرادی برنامه دیگر مراسم مولودی خوانی و یادواره مرحوم شمس قریشی بود که این بخش نیز با همراهی دو مولودی خوان کردستان مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در کردستان با همراهی شماری دیگر از مدیران استان و شهرستان نیز در لابلای مراسم به جمع مردم اضافه شدند و بر کدام از آنها در گوشه ای از مسجد استقرار پیدا کردند.
سپس نوبت به سخنرانی عبدالسلام کریمی از اساتید دانشگاه و پژوهشگران حوزه دین رسید تا وی نیز از ویژگی های برگزاری مراسم های این چنین مردمی و همچنین لزوم تاکید بر وحدت و همدلی بیشتر در جامعه تاکید کند.
وی ضمن اشاره به اهمیت وجود وحدت و همبستگی در جامعه، بیان کرد: حضرت محمد (ص) محوری ترین اصل برای وحدت در جامعه است و در صورتی که ما در مسیر آن حضرت حرکت کنیم، جامعه هر روز به وحدت و همدلی بیشتری می رسد.
در ادامه نوبت به اجرای گروه دف نوازی نوایی رحمت به سرپرستی مسعود مرادی رسید تا این گروه نیز چندین قطعه مولودی خوانی را اجرا کرده و سپس گروه ناله دف به سرپرستی وریا عارفی روی سن قرار گرفته و این گروه نیز چندین قطعه مولودی خوانی را برای حاضران اجرا کرد.
اجرای مراسم مولودی خوانی از سوی یکی از پیشکسوتان این عرصه یعنی خلیفه جمال محمدی با همراهی شماری از دف نوازان کردستانی از دیگر بخش های مراسم مولودی خوانی و یادواره مرحوم شمس قریشی در سنندج بود.
پایان بخش برنامه نیز قرائت دعای پایان مولودی خوانی از سوی آرش حسین پناهی بود که این بخش با قیام حاضران در مسجد و همراهی کامل آنها با شکوه هر چه تمامتر انجام شد و پرونده یادواره مرحوم شمس قریشی در دوره پانزدهم نیز اینگونه بسته شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهت نظاره به سیر اجاره

فقط «خون» جایگزین «خون»»

پالان از اسب افتاد

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

راه های کاهش سرقت و حفاظت از اموال

شب نشینی شته ای سنندجی ها

کابوسی تمام نشدنی در جاده های کردستان/نفت کش ها بی ترمز می رانند

سرگردانی مدارس طبیعت

زیرساخت مخابراتی مشوق توسعه گردشگری روستایی

شاخه‌های بلوط آشیانه لک لک‌ها

درد دل با «به‌به»

نویسنده کتاب هستم، لطفا حمایتم کنید

شهید "هوشنگ رمضانزاده" با قرآن کریم همواره مانوس بود

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک

مدیرانی که موجب رونق رسانه های غیر رسمی می شوند - امید بهمنی*

ویراژ آفرود در مهمترین تفرجگاه سنندجی ها

فتوای تاریخی آزادی بازی تخته نرد

قلم عشق بر صفحه نور

کهنسال‌ترین درختان کردستان را بشناسیم

اجرای «مستخدم ماشینی» در قروه/تصویری از ترس و تهدید

شیلات کردستان در یک قدمی توسعه

مهمانی خدا...

آفات کشاورزی در کردستان توسط 170 ایستگاه پیش آگاهی رصد می‌شود

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

آن ماه رمضان

شوراها از مردم برای مردم

"ما جوانان می توانیم"

بهار گیاه خواری با عطر طبیعت

اردیبهشت منفی صفر درجه

کتابخوانی و پاسداشت فرهنگ کردستان

موجی که بر سیل سوار شد

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان