عصر کرد

آخرين مطالب

ترافیک را درس دهیم - وریا کرمی* مقالات

ترافیک را درس دهیم - وریا کرمی*

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و چگونگی راندن در ترافیک یکی از شاخصه های اصلی پیشرفت هر کشور به ویژه از لحاظ فرهنگی محسوب می شود که البته در کشور ما کمتر به آن توجه می شود.
صدای ممتد بوق خودروها، جر و بحث رانندگان پشت چراغ قرمز، رد شدن برخی رانندگان از چراغ زرد با سرعت زیاد، حرکت خودروها پیش از سبز شدن چراغ سر چهار راه، پیاده کردن مسافر وسط خیابان، عبور موتورسیکلت از پیاده روها، ویراژ دادن برخی خودروها در خیابان ها و اتوبان ها، صدای بلند و آزار دهنده سیستم صوتی خودروها، عدم عبور عابران از خط عابر و ... مواردی است که قطعا روزانه با آن برخورد داشته و مشاهده کرده ایم.
البته این به معنای آن نیست که همه شهروندان از رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی سرباز می زنند اما تعداد رانندگان یا عابران پیاده ایی که اقدام به چنین اعمال خلاف فرهنگ ترافیکی می زنند و نسبت به این امر بی توجه هستند، کم نیست و البته وجود همین تعداد محدود برای بی نظمی و اختلال در عبور و مرور شهری کافی است.
این نوع رفتارها در همه جای کشور دیده می شود و مختص به کلانشهرها و یا شهرهای کوچک نیست؛ البته در شهرهای کوچک که ترافیک کمتر و عبور و مرور آسان تر است به وفور شاهد رفتارهای خلاف قانون شهروندی و ترافیکی هستیم.
اگر چه براساس اعلام جانشین فرماندهی انتظامی کردستان وقوع جرائم راهنمایی و رانندگی در این استان نسبت به سال های گذشته 50 درصد کمتر شده اما می توان گفت بد رانندگی کردن و بی توجهی به قوانین و مقررات برای عده ای عادی شده و این تصور در ذهن شان جای گرفته که همواره باید «زرنگ بود و قانون را دور زد».
البته این موضوع در جاده های برون شهری هم نمود بیشتری دارد و بالا بودن آمار تصادفات جرحی و فوتی گویای این واقعیت است.
به راستی چرا با وجود این همه پیشرفت علمی، صنعتی و ارتباطی هنوز در حوزه ترافیک لنگ می زنیم، آیا رعایت نکاتی ساده و توجه به قوانین در این حوزه کار سختی است؟
به نظر می رسد باید این قضیه را از 2 بُعد فرهنگی و همزیستی واکاوی کرد به این معنا که برخی شهروندان در استفاده از وسایل نقلیه حق خود را بر حقوق دیگران ارجح می دانند و فقط اهداف خود را در نظر می گیرند که همین تصور و فرهنگ نادرست است که موجب بروز مشکلات و تصادفات زیادی در ترافیک شهرها و جاده های برون شهری می شود.
بر این اساس برای تحقق انضباط اجتماعی در عبور و مرور، همه باید احساس مسئولیت کرده و اراده جمعی را به میدان آورد اما عملا می بینیم این اتفاق نمی افتد و همچنان شاهد فراوانی تخلفات و بی نظمی های گوناگون هستیم.
تلاش در جهت آموزش فرهنگ ترافیک باید آنچنان مداوم و پیگیر باشد که طبقات مختلف جامعه با قوانین و مقررات مربوط به آن بطور کامل آشنا شوند و طبق موازین آن عمل کنند، امری که چندان دور از ذهن نیست.
این آموزش از طرق مختلف می تواند در جامعه صورت گیرد ولی با توجه به سرعت افزایش فناوری اطلاعات و وسایل ارتباط جمعی، بهترین راه، استفاده از شبکه های مجازی و مشارکت مردم است که می تواند بسیار نتیجه بخش باشد.
اما به نظر نگارنده، آموزش از پایه و سنین کودکی نقش بسزایی در فرهنگ سازی رعایت قوانین ترافیکی دارد.
تدوین کتاب و درسی به نام فرهنگ ترافیک و آموزش آن از مقاطع ابتدایی و دخیل کردن خانواده ها در این امر، نقش بسیار تعیین کننده ای در ایجاد فرهنگ مطلوب ترافیکی در جامعه خواهد داشت.
از آنجایی که حافظه کودک به مانند یک نوار یا سی دی خام عمل می کند و آماده پذیرش هر نوع اطلاعاتی است ،این آگاهی ها به عنوان حافظه بلند مدت و همیشگی در ذهن آنان باقی می ماند لذا با آموزش فرهنگ ترافیک و قوانین راهنمایی و رانندگی در سنین پایین حتی از مهد کودک ها، می توان جمعیت انسانی و بزرگسال آینده را در این حوزه از لحاظ دارا بودن فرهنگ ترافیک تضمین کرد.
این کار نیازمند همکاری و مشارکت نیروی انتظامی و آموزش و پرورش است کاری که بسیاری از کشورها از سال های دور انجام داده و با فرهنگ سازی در سنین پایین به موفقیت های زیادی در این حوزه دست یافته اند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک

مدیرانی که موجب رونق رسانه های غیر رسمی می شوند - امید بهمنی*

ویراژ آفرود در مهمترین تفرجگاه سنندجی ها

فتوای تاریخی آزادی بازی تخته نرد

قلم عشق بر صفحه نور

کهنسال‌ترین درختان کردستان را بشناسیم

اجرای «مستخدم ماشینی» در قروه/تصویری از ترس و تهدید

شیلات کردستان در یک قدمی توسعه

مهمانی خدا...

آفات کشاورزی در کردستان توسط 170 ایستگاه پیش آگاهی رصد می‌شود

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

آن ماه رمضان

شوراها از مردم برای مردم

"ما جوانان می توانیم"

بهار گیاه خواری با عطر طبیعت

اردیبهشت منفی صفر درجه

کتابخوانی و پاسداشت فرهنگ کردستان

موجی که بر سیل سوار شد

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

رنگ و لعاب های قاچاق

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج