عصر کرد

آخرين مطالب

به شمارش افتادن نفس درختان بلوط/ آغاز انقراض ششم در کردستان مقالات

به شمارش افتادن نفس درختان بلوط/ آغاز انقراض ششم در کردستان

  بزرگنمايي:

عصرکرد- دانشمندان معتقدند که ششمین انقراض جهانی در عصر حاضر درحال وقوع است و علت آن زیاده خواهی های انسان و به دنبال آن تغییر اکوسیستم های زمین است.

زمین تاکنون نیمی از جنگل های استوایی که بیش از 50 درصد گونه های گیاهی و جانوری در آن زندگی می کنند از دست داده است و انسان با سرعت بسیار زیاد درحال نابودی باقی مانده این جنگل هاست و انتظار می رود در انقراض ششم 50هزار گونه گیاهی( یک چهارم کل گونه های موجود) همراه با 2هزار از 9هزار گونه پرندگان و تعداد بیشماری گونه های حشرات از میان خواهند رفت.

شاید نقش مردم دور و اطراف خود را در روند انقراض متوجه نشوید و یا نابودی گونه های گیاهی و جانوری را در اطراف خود با حجم بسیار مشاهده نکرده اید. استان کردستان اکوسیستمی غنی با آسیب پذیری زیادی دارد و در چند سال اخیر شاهد ناملایمت های زیادی از سوی انسان ها بوده است، انسان هایی که برخلاف شهدای محیط زیست اخیر( شرف باجور، امید کهنه پوشی، محمد پژوهی، رحمت حکیمی نیا) که از جان خود برای حفظ درختان و زیستگاه هزاران جانور استان گذشتند اما در این میان، عده ای سودجو عرصه را برای فعالیت مساعد دیده اند و به مانند آفت بر جان درختان استان کردستان افتاده اند.

انقراض ششم در استان کردستان از دهه اخیر شروع شده است و در سال های گذشته بیش از پیش شتاب یافته است و ضربه های جبران ناپذیری بر طبیعت کردستان وارد شده است، طبیعتی که می تواند همان وعده های چندیدن ساله مسئولان در مورد رشد اقتصادی و صنعتی استان را تنها با توسعه گردشگری و توریسم محقق سازد.

با مطرح شدن طرح تنفس جنگل های شمال کشور، توجه قاچاقچیان بر منابع استان کردستان تمرکز شده است به طوری که حجم محموله های چوب قاچاق در ماه اخیر بسیار افزایش یافته است و با توجه به آمارهای آبان ماه اداره کل منابع طبیعی استان کردستان حجم  کشفیات بیش از 120تن بوده است.

پیمان فتاحی، مسئول روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان کردستان اظهار کرد: مساحت جنگل های طبیعی استان کردستان 371 هزار هکتار و جنگل های دست کاشت 2 هزار هکتار و در کل 373 هزار هکتار است.

وی افزود: حجم کشفیات محموله های چوب غیرمجاز در آبان ماه سال جاری در شهرستان قروه به میزان بیش از 50 تن، بیجار بیش از 40تن و سنندج بیش از 30 تن بوده است.

مسئول روابط عمومی استان کردستان  اداره کل منابع طبیعی استان کردستان تصریح کرد: 22 خودرو حمل غیرمجاز چوب، 40مورد پرونده قطع درخت و 3 مورد پرونده حمل غیرقانونی چوب در بیست روز اخیر توسط کشیک های اداره منایع طبیعی در سطح استان تشکیل شده است.

وی با اشاره به برقراری گشت های ویژه به صورت شبانه روزی از ابتدای آبان سال جاری  عنوان کرد : گشت و مراقبت 24 ساعته در تمام شهرستان‌ها به خصوص در شهرستان‌هایی که از لحاظ پوشش گیاهی حساس هستند با همکاری و مشارکت مردم، بهره برداران محلی و مقامات قضایی و انتظامی برقرار شده است.

فتاحی با بیان اینکه یگان حفاظت به صورت تمام وقت گشت و مراقبت از عرصه‌های منابع طبیعی را بر عهده دارد خاطرنشان کرد: بر اساس مشاهدات حضوری و تماس‌های مردمی همیاران طبیعت و مردم استان، با متخلفان و متجاوزان به عرصه ملی برخورد قانونی می کنیم.

وی درپایان یادآور شد: با توجه به وسعت اراضی ملی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان نمی تواند بدون مشارکت مردم امر حفاظت از اراضی ملی را به صورت کامل انجام دهد.

قیمت تمامی کالاها از جمله انواع محصولات چوبی به صورت چشمگیری با افزایش قیمت دلار افزایش یافته به صورتیکه تخته بلوط درجه یک در تهران بیش از 5میلیون تومان معامله شده است این موضوع سبب شده که قاچاق چوب بیش از پیش مورد توجه قاچاقچیان و سودجویان قرار گیرد.

شاید اگر این موضوع به صورت جدی و در سطح کشوری پیگیری نشود طبیعت استان کردستان بزرگترین لطمه را خواهد خورد و عواقب آن گریبانگیر مردم محلی می شود که زندگیشان وابسته به جنگل ها و در کل طبیعت منطقه خود است.

در پایان لازم به ذکر است؛ در صورت مشاهده مواردی همچون قطع و حمل غیر مجاز درختان جنگلی، تخریب و تصرف اراضی ملی، موضوع را با شماره تلفن رایگان 1504 یگان حفاظت منابع طبیعی کردستان تماس بگیرید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

رنگ و لعاب های قاچاق

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

پایان عمرنفت و هیزم در مرز

با سد آهنین صبر؛ بیشترین سود را از روابط سالم کسب کنیم

«کتاب صفر تا یک» یادداشت‌های شروع کار یا چگونگی ساختن آینده

تزریق مایع حیات در کالبد زمین

طلوع امید بخش زندگی

عکس خوب، همچون سیلی برای بیدار کردن مخاطب است

احساس گناه می‌‌تواند ناشی از اتفاقات دوران کودکی باشد

مین؛ سلاح ترسوها

حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است

اینجا کردستان، سرزمین مجاهدت های خاموش

پاکـانِ بیکار

خوراکی‌هایی که زمستان را گرم می‌کنند

روابط عمومی در پستوی اندیشه مدیران اجرایی - امید بهمنی*

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

لباس کُردی از گذشته تا امروز...

دوئل نفت و آتش مقابل نیمکت ها

«آلی» که دیگر نیست

"نگارگری" اصیل ترین هنر ایرانی – اسلامی

اختلالات رفتاری کودکان/ راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری

استان کردستان در دام محرومیت

سفره دل بدر و پریشان آرام است

یار مهربان خمار شراب روحانی

از رنجی که می بریم - افسانه گلباغی *