عصر کرد

آخرين مطالب

به شمارش افتادن نفس درختان بلوط/ آغاز انقراض ششم در کردستان مقالات

به شمارش افتادن نفس درختان بلوط/ آغاز انقراض ششم در کردستان

  بزرگنمايي:

عصرکرد- دانشمندان معتقدند که ششمین انقراض جهانی در عصر حاضر درحال وقوع است و علت آن زیاده خواهی های انسان و به دنبال آن تغییر اکوسیستم های زمین است.

زمین تاکنون نیمی از جنگل های استوایی که بیش از 50 درصد گونه های گیاهی و جانوری در آن زندگی می کنند از دست داده است و انسان با سرعت بسیار زیاد درحال نابودی باقی مانده این جنگل هاست و انتظار می رود در انقراض ششم 50هزار گونه گیاهی( یک چهارم کل گونه های موجود) همراه با 2هزار از 9هزار گونه پرندگان و تعداد بیشماری گونه های حشرات از میان خواهند رفت.

شاید نقش مردم دور و اطراف خود را در روند انقراض متوجه نشوید و یا نابودی گونه های گیاهی و جانوری را در اطراف خود با حجم بسیار مشاهده نکرده اید. استان کردستان اکوسیستمی غنی با آسیب پذیری زیادی دارد و در چند سال اخیر شاهد ناملایمت های زیادی از سوی انسان ها بوده است، انسان هایی که برخلاف شهدای محیط زیست اخیر( شرف باجور، امید کهنه پوشی، محمد پژوهی، رحمت حکیمی نیا) که از جان خود برای حفظ درختان و زیستگاه هزاران جانور استان گذشتند اما در این میان، عده ای سودجو عرصه را برای فعالیت مساعد دیده اند و به مانند آفت بر جان درختان استان کردستان افتاده اند.

انقراض ششم در استان کردستان از دهه اخیر شروع شده است و در سال های گذشته بیش از پیش شتاب یافته است و ضربه های جبران ناپذیری بر طبیعت کردستان وارد شده است، طبیعتی که می تواند همان وعده های چندیدن ساله مسئولان در مورد رشد اقتصادی و صنعتی استان را تنها با توسعه گردشگری و توریسم محقق سازد.

با مطرح شدن طرح تنفس جنگل های شمال کشور، توجه قاچاقچیان بر منابع استان کردستان تمرکز شده است به طوری که حجم محموله های چوب قاچاق در ماه اخیر بسیار افزایش یافته است و با توجه به آمارهای آبان ماه اداره کل منابع طبیعی استان کردستان حجم  کشفیات بیش از 120تن بوده است.

پیمان فتاحی، مسئول روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان کردستان اظهار کرد: مساحت جنگل های طبیعی استان کردستان 371 هزار هکتار و جنگل های دست کاشت 2 هزار هکتار و در کل 373 هزار هکتار است.

وی افزود: حجم کشفیات محموله های چوب غیرمجاز در آبان ماه سال جاری در شهرستان قروه به میزان بیش از 50 تن، بیجار بیش از 40تن و سنندج بیش از 30 تن بوده است.

مسئول روابط عمومی استان کردستان  اداره کل منابع طبیعی استان کردستان تصریح کرد: 22 خودرو حمل غیرمجاز چوب، 40مورد پرونده قطع درخت و 3 مورد پرونده حمل غیرقانونی چوب در بیست روز اخیر توسط کشیک های اداره منایع طبیعی در سطح استان تشکیل شده است.

وی با اشاره به برقراری گشت های ویژه به صورت شبانه روزی از ابتدای آبان سال جاری  عنوان کرد : گشت و مراقبت 24 ساعته در تمام شهرستان‌ها به خصوص در شهرستان‌هایی که از لحاظ پوشش گیاهی حساس هستند با همکاری و مشارکت مردم، بهره برداران محلی و مقامات قضایی و انتظامی برقرار شده است.

فتاحی با بیان اینکه یگان حفاظت به صورت تمام وقت گشت و مراقبت از عرصه‌های منابع طبیعی را بر عهده دارد خاطرنشان کرد: بر اساس مشاهدات حضوری و تماس‌های مردمی همیاران طبیعت و مردم استان، با متخلفان و متجاوزان به عرصه ملی برخورد قانونی می کنیم.

وی درپایان یادآور شد: با توجه به وسعت اراضی ملی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان نمی تواند بدون مشارکت مردم امر حفاظت از اراضی ملی را به صورت کامل انجام دهد.

قیمت تمامی کالاها از جمله انواع محصولات چوبی به صورت چشمگیری با افزایش قیمت دلار افزایش یافته به صورتیکه تخته بلوط درجه یک در تهران بیش از 5میلیون تومان معامله شده است این موضوع سبب شده که قاچاق چوب بیش از پیش مورد توجه قاچاقچیان و سودجویان قرار گیرد.

شاید اگر این موضوع به صورت جدی و در سطح کشوری پیگیری نشود طبیعت استان کردستان بزرگترین لطمه را خواهد خورد و عواقب آن گریبانگیر مردم محلی می شود که زندگیشان وابسته به جنگل ها و در کل طبیعت منطقه خود است.

در پایان لازم به ذکر است؛ در صورت مشاهده مواردی همچون قطع و حمل غیر مجاز درختان جنگلی، تخریب و تصرف اراضی ملی، موضوع را با شماره تلفن رایگان 1504 یگان حفاظت منابع طبیعی کردستان تماس بگیرید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهت نظاره به سیر اجاره

فقط «خون» جایگزین «خون»»

پالان از اسب افتاد

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

راه های کاهش سرقت و حفاظت از اموال

شب نشینی شته ای سنندجی ها

کابوسی تمام نشدنی در جاده های کردستان/نفت کش ها بی ترمز می رانند

سرگردانی مدارس طبیعت

زیرساخت مخابراتی مشوق توسعه گردشگری روستایی

شاخه‌های بلوط آشیانه لک لک‌ها

درد دل با «به‌به»

نویسنده کتاب هستم، لطفا حمایتم کنید

شهید "هوشنگ رمضانزاده" با قرآن کریم همواره مانوس بود

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک

مدیرانی که موجب رونق رسانه های غیر رسمی می شوند - امید بهمنی*

ویراژ آفرود در مهمترین تفرجگاه سنندجی ها

فتوای تاریخی آزادی بازی تخته نرد

قلم عشق بر صفحه نور

کهنسال‌ترین درختان کردستان را بشناسیم

اجرای «مستخدم ماشینی» در قروه/تصویری از ترس و تهدید

شیلات کردستان در یک قدمی توسعه

مهمانی خدا...

آفات کشاورزی در کردستان توسط 170 ایستگاه پیش آگاهی رصد می‌شود

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

آن ماه رمضان

شوراها از مردم برای مردم

"ما جوانان می توانیم"

بهار گیاه خواری با عطر طبیعت

اردیبهشت منفی صفر درجه

کتابخوانی و پاسداشت فرهنگ کردستان

موجی که بر سیل سوار شد

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان