عصر کرد

آخرين مطالب

مدرس دانشگاه و محقق کردستانی:

اعتلای ادبیات کردی بعدازانقلاب/تارسیدن به شرایط مطلوب فاصله داریم اجتماعي

اعتلای ادبیات کردی بعدازانقلاب/تارسیدن به شرایط مطلوب فاصله داریم

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج – محقق و استاد دانشگاه ضمن اشاره به جایگاه فعلی زبان و ادبیات کردی، گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و علیرغم چالش های مختلف ولی زبان و ادبیات کردی به بالندگی و اعتلا رسید.

به گزارش خبرنگار مهر ، اسماعیل احمدی شامگاه سه شنبه در تخصصی انقلاب اسلامی، زبان و ادبیات کردی که به همت مرکز تحقیقاتی کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج برگزار شد، اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی زبان و ادبیات کردی از یک بحث حاشیه ای خارج شده و به اعتلا و بالندگی خوبی رسیده است.
وی ضمن اشاره به وضعیت زبان و ادبیات کردی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بیان کرد: باستان گرایی، تجددگرای و مذهب ستزی در دوره پهلوی اول باعث شد که مقوله زبان زیر سایه سیاست تعریف شود و به همین دلیل توجه به این مقوله فرهنگی به فرصتسی برای بازی های سیاسی تبدیل شد.
وی ضمن اشاره به اینکه عدم توجه به زبان و ادبیات اقوام ایرانی در این دوره مشهود است، ادامه داد: در دوره پهلوی دوم نیز این سیاست ادامه یافت و حاکمیت نه تنها تلاشی در راستای حمایت و اعتلای زبان های اقوام صورت نمی داد که در اکثر مواقع و با اتخاذ سیاست های مختلف در مقابل آنها می ایستاد.
مدرس دانشگاه و محقق حوزه زبان و ادبیات یادآور شد: نگاهی به فعالیت های فرهنگی و ادبی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در حوزه زبان و ادبیات کردی نشان می دهد که حاکمیت هیچ گونه برنامه و چشم اندازی نسبت به این بخش نداشته و تمامی اقدامات صورت گرفته برای مدیریت یک مسئله فرهنگی در لوای سیاست بوده است.
وی ضمن اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تغییر نگاه به زبان و ادبیات کردی، عنوان کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی اولین اتفاقی که روی داد تصویب دو اصل مهم 15 و 19 قانون اساسی بود که توجه به این دو اصل مهم سیاست و رویکرد انقلاب اسلامی ایران در خصوص زبان و ادبیات اقوام به ویژه زبان و ادبیات کردی را نشان می دهد.
احمدی گفت: در سال 58 و با تصویب قانون اساسی نوعی بازنگری در نگاه به زبان و ادبیات کردی صورت گرفته و اقدامات مختلفی در راستای توجه به این مهم در دستور کار قرار گرفت و ادیبان و فعالان حوزه زبان و ادبیات کردی فضای جدیدی در راستای کار و فعالیت فرهنگی پیدا کردند.
وی به آغاز فعالیت شمار زیادی نشریه و انجمن فرهنگی و ادبی در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: راه اندازی مجله سروه و حضور شمار زیادی از چهره های برجسته زبان و ادبیات کردی در این نشریه و تقویت فعالیت های صدا و سیما و همچنین راه اندازی و ایجاد انجمن های فرهنگی و ادبی رونق دو چندانی به این بخش داد.
احمدی به مهمترین تحول در راستای زبان و ادبیات کردی اشاره کرد و افزود: در سال 58 وقتی که در دو اصل مهم قانون اساسی به حقوق اقوام و اقلیت ها اشاره شده بود، با گذشت زمان تا حدودی این بخش مورد غفلت واقع شده و تا اینکه سفر رهبر معظم انقلاب در اردیبهشت سال 88 فراهم شد تا با نوع نگاه معظم له بار دیگر مسئله زبان و ادبیات کردی در محور قرار گیرد.
وی اظهار داشت: وقتی که رهبر معظم انقلاب اسلامی زبان کردی را یک سرمایه و ثروت ملی عنوان کردند، نور جدید بر این حوزه تابید و این نگاه باعث شد تا بار دیگر مسئله زبان و ادبیات کردی در صدر اخبار قرار گرفته و فرصت های جدیدی برای فعالیت در این بخش فراهم شود.
مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج یادآور شد: راه اندازی سرویس زبان کردی در رسانه های معتبر کشوری از جمله خبرگزاری مهر ، برگزاری همایش ها و نشست های مختلف و متعدد در بخش زبان و ادبیات کردی، فعالیت مستمر دو مرکز کردستان شناسی در دانشگاه آزاد واحد سنندج و دانشگاه کردستان از جمله فعالیت های مهم صورت گرفته در این بخش بود.
وی گفت: در حوزه رسانه نیز باید به این نکته اشاره کرد که بر اساس آمارنامه سال 55 در آن زمان تنها سه نشریه در حوزه زبان و ادبیات کردی در کشور فعالیت داشت که بر اساس آمار اعلام شده از سوی مسئولان در حال حاضر تنها در استان کردستان بیش از 100 عنوان نشریه با زبان کردی و با دو زبانه یعنی کردی و فارسی فعالیت می کنند که همه این موارد نشان دهنده توجه ویژه به این بخش است.
احمدی به تدریس زبان و ادبیات کردی در دانشگاه ها نیز اشاره کرد و یادآور شد: راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان و ارائه دو واحد زبان و ادبیات کردی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج دو اتفاق مهم دیگر در راستای توجه به این حوزه به شمار می رود که بدون شک در آینده این اقدامات می تواند در اعتلای بیشتر زبان و ادبیات کردی موثر باشد.
وی در بخش دیگری از این نشست ضمن اشاره به فرصت سوزی های صورت گرفته در راستای توجه به زبان و ادبیات کردی، بیان کرد: متاسفانه علیرغم وجود دو اصل قانون اساسی و همچنین فراهم بودن فضا ما هنوز نتوانسته ایم از ظرفیت های در اختیار برای اعتلای زبان و ادبیات کردی بهره برداری کنیم.
مدرس دانشگاه و محقق و پژوهشگر کردستان عنوان کرد: انسجام بخشی فعالیت ها و همچنین ترسیم چشم اندازی روشن با مشارکت و همراهی خود اصحاب فرهنگ و هنردر کردستان و سایر استانهای کشور یکی از مهمترین راهکارها در راستای اعتلای بیشتر زبان و ادبیات کردی است و انتظار می رود که این مهم در سایه همکاری بهتری بخش آکادمیک و فعالان این بخش فراهم شود.
در ابتدای این نشست دکتر امید ورزنده رئیس مرکز کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج نیز گفت: برگزاری این نشست ها در راستای توجه به زبان و ادبیات کردی و همچنین فراهم کردن فضای گفتگو برای فعالان این حوزه است.
این نشست رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان، جمعی از مدیران دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج، اعضای هیات علمی، فعالان فرهنگی و هنری استان کردستان حضور داشتند و شماری از آنها به بیان دیدگاه های خود در خصوص زبان و ادبیات کردی پر داختند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دشمن به دنبال تطهیر چهره رژیم پهلوی است

178 پروژه گازرسانی در کردستان افتتاح یا کلنگ زنی می شود

پایداری هوای کردستان در هفته جاری/ سرما و یخبندان تداوم دارد

پیروزی انقلاب اسلامی کشور را از وابستگی به ابرقدرت‌ها نجات داد

پرونده شیمیایی جانبازان روستای قلعه جی سروآباد پیگیری می شود

برف و کولاک در 19 استان کشور

پلمب 110 فروشگاه عرضه پوشاک قاچاق در تهران

آخرین اخبار از بازگشت مجدد کارت سوخت

تردد در گردنه‌های کردستان با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است

پیروزی انقلاب اسلامی کشور را از وابستگی به ابرقدرتها نجات داد

2 مرکز عرضه غذای آماده در سقز پلمب شد

بارش سنگین برف گردنه ژالانه را مسدود کرد

اینجا کردستان، سرزمین مجاهدت های خاموش

مراکز نیکوکاری 29 میلیارد ریال به نیازمندان کردستانی کمک کردند

گردنه ژالانه در مسیر سروآباد - هورامان بازگشایی شد

انتقال خون کردستان برای ارسال پلاسما به کشورهای غربی بازرسی شد

قاچاقچیان سوخت در کردستان 7.3 میلیارد ریال جریمه شدند

بمباران 28 دی سنندج در تاریخ کردستان فراموش نشدنی است

مریوان پربارش‌ترین شهر کردستان در شبانه روز گذشته بود

خوزستان درگیر گرد و خاک می‌شود

هوای 29 استان برفی و بارانی می‌شود

طرح جدید دولت؛ اقساطی مسافرت بروید

همسر تنها بازمانده سانحه بوئینگ: او شوکه شده

فرهنگ عمومی جامعه بایدبه سمت خرید کالای ملی و ایرانی سوق داده شود

متخلفان حوزه محصولات سلامت محور مورد برخورد قاطعانه قرار می گیرند

شاخص های عملکردی و حجم ابلاغی دوره های سوادآموزی 98 درصد رشد یافت

حفظ انقلاب و اسلام از بزرگ ترین معروفات جامعه است

102 پروژه گازرسانی در ایام دهه فجر به بهره برداری می رسد

جشن گل نرگس، سرشماری پرندگان و درختکاری در قرار سبز چهارم دی ماه

موج جدید بارش و سرما استان کردستان را فرا گرفت

کشف 55 کیلوگرم حشیش/ سه قاچاقچی دستگیر شدند

12 میلیارد ریال سیگار قاچاق در کردستان کشف و ضبط شد

ساخت مرکز فرهنگی دفاع مقدس در خور شأن مجاهدان کرد ضروری است

90 درصد مشمولان خدمت سربازی کردستان در سال 97 اعزام شده اند

19 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به معتادان بهبود یافته پرداخت شد

سه قاچاقچی مواد مخدر در کردستان دستگیر شدند

جاده های کردستان لغزنده است

90 درصد مشمولان در کردستان به خدمت مقدس سربازی اعزام شدند

56 دستگاه لوازم خانگی قاچاق در دیواندره کشف شد

گونه های مناسب درختی در پارک های جنگلی سنندج غرس می شود

9 تن پای مرغ غیر قابل مصرف در کامیاران معدوم سازی شد

90 درصد مشمولان خدمت سربازی در کردستان اعزام شده‌اند

مرگ دانش آموز قائمشهری در یک حادثه عجیب

رفتار بچه‌پولدار‌های تهرانی سوژه شد

برداشت میلیونی با کپی کردن کارت‌های بانکی

خدمات نظام در راستای توسعه کردستان نباید نادیده گرفته شود

برداشت های مالی بیشترین جرایم فضای مجازی در کردستان است

400 زن سرپرست خانوار در کردستان توانمندسازی اقتصادی می شوند

کلاهبرداری به بهانه ازدواج موقت

برف و کولاک در جاده‌ها از امشب