آخرين مطالب

مدرس دانشگاه و محقق کردستانی:

اعتلای ادبیات کردی بعدازانقلاب/تارسیدن به شرایط مطلوب فاصله داریم اجتماعي

اعتلای ادبیات کردی بعدازانقلاب/تارسیدن به شرایط مطلوب فاصله داریم

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج – محقق و استاد دانشگاه ضمن اشاره به جایگاه فعلی زبان و ادبیات کردی، گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و علیرغم چالش های مختلف ولی زبان و ادبیات کردی به بالندگی و اعتلا رسید.

به گزارش خبرنگار مهر ، اسماعیل احمدی شامگاه سه شنبه در تخصصی انقلاب اسلامی، زبان و ادبیات کردی که به همت مرکز تحقیقاتی کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج برگزار شد، اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی زبان و ادبیات کردی از یک بحث حاشیه ای خارج شده و به اعتلا و بالندگی خوبی رسیده است.
وی ضمن اشاره به وضعیت زبان و ادبیات کردی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بیان کرد: باستان گرایی، تجددگرای و مذهب ستزی در دوره پهلوی اول باعث شد که مقوله زبان زیر سایه سیاست تعریف شود و به همین دلیل توجه به این مقوله فرهنگی به فرصتسی برای بازی های سیاسی تبدیل شد.
وی ضمن اشاره به اینکه عدم توجه به زبان و ادبیات اقوام ایرانی در این دوره مشهود است، ادامه داد: در دوره پهلوی دوم نیز این سیاست ادامه یافت و حاکمیت نه تنها تلاشی در راستای حمایت و اعتلای زبان های اقوام صورت نمی داد که در اکثر مواقع و با اتخاذ سیاست های مختلف در مقابل آنها می ایستاد.
مدرس دانشگاه و محقق حوزه زبان و ادبیات یادآور شد: نگاهی به فعالیت های فرهنگی و ادبی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در حوزه زبان و ادبیات کردی نشان می دهد که حاکمیت هیچ گونه برنامه و چشم اندازی نسبت به این بخش نداشته و تمامی اقدامات صورت گرفته برای مدیریت یک مسئله فرهنگی در لوای سیاست بوده است.
وی ضمن اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تغییر نگاه به زبان و ادبیات کردی، عنوان کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی اولین اتفاقی که روی داد تصویب دو اصل مهم 15 و 19 قانون اساسی بود که توجه به این دو اصل مهم سیاست و رویکرد انقلاب اسلامی ایران در خصوص زبان و ادبیات اقوام به ویژه زبان و ادبیات کردی را نشان می دهد.
احمدی گفت: در سال 58 و با تصویب قانون اساسی نوعی بازنگری در نگاه به زبان و ادبیات کردی صورت گرفته و اقدامات مختلفی در راستای توجه به این مهم در دستور کار قرار گرفت و ادیبان و فعالان حوزه زبان و ادبیات کردی فضای جدیدی در راستای کار و فعالیت فرهنگی پیدا کردند.
وی به آغاز فعالیت شمار زیادی نشریه و انجمن فرهنگی و ادبی در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: راه اندازی مجله سروه و حضور شمار زیادی از چهره های برجسته زبان و ادبیات کردی در این نشریه و تقویت فعالیت های صدا و سیما و همچنین راه اندازی و ایجاد انجمن های فرهنگی و ادبی رونق دو چندانی به این بخش داد.
احمدی به مهمترین تحول در راستای زبان و ادبیات کردی اشاره کرد و افزود: در سال 58 وقتی که در دو اصل مهم قانون اساسی به حقوق اقوام و اقلیت ها اشاره شده بود، با گذشت زمان تا حدودی این بخش مورد غفلت واقع شده و تا اینکه سفر رهبر معظم انقلاب در اردیبهشت سال 88 فراهم شد تا با نوع نگاه معظم له بار دیگر مسئله زبان و ادبیات کردی در محور قرار گیرد.
وی اظهار داشت: وقتی که رهبر معظم انقلاب اسلامی زبان کردی را یک سرمایه و ثروت ملی عنوان کردند، نور جدید بر این حوزه تابید و این نگاه باعث شد تا بار دیگر مسئله زبان و ادبیات کردی در صدر اخبار قرار گرفته و فرصت های جدیدی برای فعالیت در این بخش فراهم شود.
مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج یادآور شد: راه اندازی سرویس زبان کردی در رسانه های معتبر کشوری از جمله خبرگزاری مهر ، برگزاری همایش ها و نشست های مختلف و متعدد در بخش زبان و ادبیات کردی، فعالیت مستمر دو مرکز کردستان شناسی در دانشگاه آزاد واحد سنندج و دانشگاه کردستان از جمله فعالیت های مهم صورت گرفته در این بخش بود.
وی گفت: در حوزه رسانه نیز باید به این نکته اشاره کرد که بر اساس آمارنامه سال 55 در آن زمان تنها سه نشریه در حوزه زبان و ادبیات کردی در کشور فعالیت داشت که بر اساس آمار اعلام شده از سوی مسئولان در حال حاضر تنها در استان کردستان بیش از 100 عنوان نشریه با زبان کردی و با دو زبانه یعنی کردی و فارسی فعالیت می کنند که همه این موارد نشان دهنده توجه ویژه به این بخش است.
احمدی به تدریس زبان و ادبیات کردی در دانشگاه ها نیز اشاره کرد و یادآور شد: راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان و ارائه دو واحد زبان و ادبیات کردی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج دو اتفاق مهم دیگر در راستای توجه به این حوزه به شمار می رود که بدون شک در آینده این اقدامات می تواند در اعتلای بیشتر زبان و ادبیات کردی موثر باشد.
وی در بخش دیگری از این نشست ضمن اشاره به فرصت سوزی های صورت گرفته در راستای توجه به زبان و ادبیات کردی، بیان کرد: متاسفانه علیرغم وجود دو اصل قانون اساسی و همچنین فراهم بودن فضا ما هنوز نتوانسته ایم از ظرفیت های در اختیار برای اعتلای زبان و ادبیات کردی بهره برداری کنیم.
مدرس دانشگاه و محقق و پژوهشگر کردستان عنوان کرد: انسجام بخشی فعالیت ها و همچنین ترسیم چشم اندازی روشن با مشارکت و همراهی خود اصحاب فرهنگ و هنردر کردستان و سایر استانهای کشور یکی از مهمترین راهکارها در راستای اعتلای بیشتر زبان و ادبیات کردی است و انتظار می رود که این مهم در سایه همکاری بهتری بخش آکادمیک و فعالان این بخش فراهم شود.
در ابتدای این نشست دکتر امید ورزنده رئیس مرکز کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج نیز گفت: برگزاری این نشست ها در راستای توجه به زبان و ادبیات کردی و همچنین فراهم کردن فضای گفتگو برای فعالان این حوزه است.
این نشست رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان، جمعی از مدیران دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج، اعضای هیات علمی، فعالان فرهنگی و هنری استان کردستان حضور داشتند و شماری از آنها به بیان دیدگاه های خود در خصوص زبان و ادبیات کردی پر داختند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عمل لاغری در یزد قربانی گرفت

افزایش حقوق کارمندان 2 دستگاه دولتی به جریان افتاد

بهزیستی کردستان 1662 واحد مسکونی ویژه معلولان و مددجویان ساخت

آبگرفتگی معابر شهری سنندج باعث کُندی حرکت وسایل نقلیه شد

تصادف در جاده سروآباد به کامیاران 2 کشته برجا گذاشت

جاده های کردستان لغزنده است رانندگان احتیاط کنند

فراری شدن دختر نوجوان از خانه به دلیل آزار پسر عمو

هر خانوار چقدر کمک هزینه غذایی می‌گیرد؟

5 هزار پلیس به لباس‌های دوربین دار مجهز می‌شوند/ راه اندازی 100 واحد کلانتری سیار تا پایان سال

شوخی، شوخی آدم کشتم!

مسمومیت 110 نفر در یک تالار عروسی

موج جدید بارش و سرما از چهارشنبه وارد کردستان می شود

پینگ پنگ باز کردستانی نشان برنز را از آن خود کرد

ایجاد کتابخانه های کوچک باعث ترویج کتابخوانی می شود

پنج هزار نیروی پلیس به لباس های دوربین دار مجهز می شوند

حوادث رانندگی جان 235 نفر کردستانی را گرفت

مرگ مغزی و فوت سه دانش آموز بردسکنی بر اثر تصادف

دلیل بهبود کیفیت هوای تهران در روز‌های اخیر

164 روستای سقز دارای آب شرب هستند/آب 23 روستای دیگر تامین می شود

به شمارش افتادن نفس درختان بلوط/ آغاز انقراض ششم در کردستان

دستگیری یک زن در رابطه با توت‌فرنگی‌های حاوی سوزن

قتل وحشتناک مادر شوهر با آب جوش !

سهمیه‌بندی بنزین تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاد

تصادف در جاده دیواندره به سنندج یک کشته بر جا گذاشت

109 نخبه شاهد و ایثارگر در کردستان شناسایی شدند

قتل به خاطر متلک پرانی

خودسوزی جوان 20 ساله مقابل وزارت کار

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج توسط بانک ملی ایران

شیوه جدید وام دهی؛ 90 درصد سپرده وام بگیرید

ساختمان مجزای پژوهشکده کردستان شناسی احداث می شود

مرکز کردستان شناسی یک کتابخانه بود/گردآوری 20 هزارمنبع الکترونیکی

ایثارگری در برابر دشمنان رمز بزرگی شهدا است

6.5 درصد جمعیت بالای 25 سال استان به دیابت مبتلا هستند

رشد 9 درصدی فوت شدگان حوادث رانندگی در کردستان

احتمال رگبارهای پراکنده در آسمان کردستان

ورود سامانه بارشی جدید به کشور

زن اختلاسگر شیرازی دستگیر شد

شهدای دانش آموز از گرانبهاترین سرمایه ‌های اجتماعی کشور هستند

اجرای 13 برنامه قرآنی در دهه فجر/تأکید بر صحیح خوانی قرآن کریم

شهادت طلبی کارآمدترین و موثر ترین عنصر در مقابل دشمنان است

افزایش سطح آگاهی نوجوانان باعث کاهش مصرف آب می شود

بیمارستان تامین اجتماعی سنندج امکان پذیرش بیماران خارجی را دارد

فوت 235 نفر در تصادفات/مصدومان تصادفات 10 درصد افزایش داشته است

آتش‌سوزی مرگبار در خیابان جماران

خبر روحانی از زمان توزیع اولین بسته حمایت غذایی

کاهش هشدار دهنده نرخ بارداری در سراسر جهان

پیشنهاد بیمه مرکزی به دارندگان خودروها

487 زن مددجوی کمیته امداد کردستان صاحب شغل شدند

دختر نوزاد به خاطر یک بوسه مُرد

اعلام فراخوان ثبت‌نام مدیر کاروان حج تمتع 98