عصر کرد

آخرين مطالب

سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت اعتمادبه مدیریت بومی است سياسي

سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت اعتمادبه مدیریت بومی است

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان گفت: سند الگوی پایه اسلامی ایرانی به عنوان سندی بالادستی در بخشی از توجه های خود، اعتماد به مدیریت بومی و محلی را در توسعه کشور مورد تاکید قرار داده است.
حسین فیروزی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اصل 31 الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت تمرکززدایی در ساختار اقتصادی - مالی کشور با واگذاری برنامه‏ریزی‏ و تصمیم‏گیری به استان‌ها و شهرستان‌ها در چارچوب سیاست‌های ملی را مورد تاکید قرار داده تا بتواند با نهادینه کردن اعتماد به مدیرین بومی و محلی کشور را به سمت توسعه و پیشرفت هدایت کند.
وی اضافه کرد: موضوع بروکراسی کارآمد و حاکمیت قانون دو مقوله بسیار مهم برای موفقیت در حوزه های مختلف کشور است بطوریکه بر اساس تجاربی که مدیران کشور در چهل سال انقلاب اسلامی ایران به دست آورده اند جامعه به این دو مقوله در زمان حاضر بیش از گذشته نیاز دارد.
معاون استاندار کردستان افزود: اگر بخواهیم در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، مدیریت دولتی کشور را کارآمد تر از گذشته داشته باشیم ضروری است که بروکراسی کارآمد را شکل دهیم تا از ویژگی هایی مانند سرعت لازم با توجه به نیازهای امروز، برخورداری از دقت بیشتر و شفاف و قابل اعتماد باشد.
وی تاکید کرد: این ویژگی ها تنها با تمرکززدایی از مدیریت از مرکز به حاشیه محقق می شود که در آن باید اختیارات را به استان ها و مناطق واگذار کنیم و با توجه اینکه هر یک از 31 استان کشور دارای یکسری ویژگی ها و ظرفیت های انسانی، مالی و طبیعی منحصر به فرد هستند که تصمیم گیری واحد در مورد هرکدام از این موارد به کشور لطمه وارد می کند.
فیروزی یادآور شد: لازم است که سازمان ها افول تر عمل کنند یا به عبارتی سلسه مراتب عمودی سازمانی در تمام سیستم مدیریتی کشور کمتر شود تا شاهد یک بروکراسی کارآمد برای توسعه کشور باشیم.
وی گفت: موضوع دومی که تمرکز زدایی سازمانی را اجتناب ناپذیر و اهمیت آن را مسجل تر می کند وجود ظرفیت های انسانی در مناطق استان های مختلف کشور است که می تواند از آنها در تصمیم سازی و تصمیم گیری در نقاط مختلف با توجه به شرایط آن مناطق از ان استفاده کرد.
فیروزی افزود: نیروهای انسانی هر منطقه ای در تشخیص تصمیم درست ناتوان نیستند با توجه به اینکه این افراد در میدان عمل حضور مستقیم دارند و آشنا تر به ویژگی های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سایر ظرفیت های منطقه هستند و تفویض اختیارات به آنها باعث گرفته شدن تصمیمات بهینه و مناسب در خصوص طراحی تدوین و اجرای برنامه های توسعه می شود.
** تصمیم درست در توسعه مهمترین مزیت رقابتی است
وی با اشاره به اینکه اعتماد به مدیریت محلی از هدر دادن منابع مختلفی مانند زمان، پول و سایر امکانات مالی و مادی جلوگیری می کند، اظهار داشت: برای امروز رشد و توسعه اقتصادی یک رقابت بوده و تصمیم درست در توسعه مهمترین مزیت پیروزی در آن است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان اضافه کرد: در این حوزه اگر تصمیمات بهینه اتخاذ نشود علاوه بر هدر رفت منابع و زمان که مهمترین عنصر در رشد و توسعه اقتصادی است باعث عقب ماندگی استان ها از مسابقه توسعه و در نهایت سبب رشد نامتوازان می شود.
وی یادآور شد: اگر در گذشته این عنوان می شد که در مناطق مختلف کشور نیروهای انسانی مناسب وجود ندارند امروز به یمن گسترش آموزش عالی و عدالت آموزشی در کشور، نیروهای انسانی اماده و توانمندی برای مدیریت و برنامه ریزی وجود دارد.
** ماده 31 سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت بر مشارکت نخبگان تاکید دارد
معاون استاندار کردستان گفت: یکی از محورهای سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت توجه به این ظرفیت انسانی در مناطق مختلف کشور است و ماده 31 آن نیز در این خصوص تصریح، توسعه و پیشرفت را با مشارکت همه نخبگان و نیروی انسانی تاثیر گذار در کشور موثر دانسته است.
وی تاکید کرد: می توان با تنها با تحقق ماده زمینه سازی برای مشارکت نیروی انسانی توانمند در پهنه سرزمینی کشور در روند توسه متوازن در مناطق مختلف را فراهم ساخت.
فیروزی با اشاره به اینکه حاکمیت قانون به عنوان الزامات توسعه متاثر از بروکراسی کارآمد است، افزود: اگر در یک یک نظام بروکراتیک تصمیم گیری متمرکز باشد و از ظرفیت های تصمیم سازی و تصمیم گیری مناطق استفاده نکند و خود را با شتاب دنیای امروز وفق ندهد نه تنها جذابیت خود را در بین جامعه از دست می دهد بلکه باعث می شود که تمکین به قانون نیز کاهش داشته باشد.
وی یادآور شد: برای دلپذیری قانون در بین جامعه و حاکمیت قانون با مشارکت حداکثری مردم و با هزینه های حداقلی نیاز به بروکراسی کارآمد و با سلسه مراتب حداقلی و تفویض اختیارات حداکثری به استان ها است که تنها راه کار آن در تحقق تمرکززدایی در ساختار اقتصادی - مالی کشور با واگذاری برنامه‏ریزی‏ و تصمیم‏گیری به استان‌ها و شهرستان‌ها در چارچوب سیاست‌ها است.
** دولت اختیارات بیشتری را تفویض کند
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان می گوید: دولت تدبیر و امید در چند سال گذشته در دو مرحله با دو مصوبه بخشی از اختیارات وزارت خانه ها و سازمان های دولتی کشور را به استانداران و سازمان های استانی تفویض کرده است.
وی گفت: با وجود اینکه این میزان تفویض تحولی در مدیریت کشور ایجاد کرده اما معتقد هستم این مقدار کافی نیست و دولت باید در همه بخش ها در راستای اجرای سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت اختیارات را به مدیریت محلی و منطقه ای تفویض کند.
فیروزی افزود: در این صورت است که حاکمیت قانون بهتر شده و نظام برورکراسی کشور در برابر مطالبات مردمی پاسخگو تر می شود تا الزامات پیشرفت توسعه متوازن کشور محقق شود.
به گزارش ایرنا، متن کامل سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت که در پنج بخش تدوین شده که در آن اهم مبانی و آرمان‌های پیشرفت و اُفق مطلوب کشور در پنج دهه آینده ترسیم و تدابیر مؤثر برای دستیابی به آن طراحی شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی یکشنبه 22 مهر دستگاه‌ها، مراکز علمی، نخبگان و صاحب‌ نظران را به بررسی عمیق ابعاد مختلف سند تدوین‌شده و ارائه نظرات مشورتی جهت تکمیل و ارتقای این سند بالادستی فراخواندند.
الگوی پایه، چارچوب الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و معرف سیر کلی تحولات مطلوب ایران در عرصه‌ فکر، علم، معنویت و زندگی بسوی تمدن نوین اسلامی ایرانی در نیم‌قرن آینده است.
این الگو با مشارکت گسترده متفکران و صاحب‌نظران ایرانی و بر اساس جهان‌بینی و اصول اسلامی و ارزش‌های انقلاب اسلامی و با توجه به مقتضیات اجتماعی و اقلیمی و میراث فرهنگی ایران، بر طبق روش‌های علمی و با استفاده از دستاوردهای بشری و مطالعه آینده پژوهانه تحولات جهانی طراحی شده و شامل مبانی، آرمان‌ها، رسالت، افق و تدابیر است.
3034

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اولین واکنش ترامپ به پرتاب ناموفق ماهواره پیام

پیشرفت در عرصه های مختلف از دستاوردهای انقلاب اسلامی است

طاغوت نمونه یک حکومت دست نشانده و بی اختیار بود

تصمیم گیر اصلی در سیاست‌های شاه مقامات آمریکایی بودند

تداوم راه شهدا تضمین کننده اقتدار و عزت نظام اسلامی است

شهدا عزت و عظمت را برای انقلاب اسلامی به ارمغان آوردند

برپایی محافل شهدا فضیلتی در راه اعتلا و حفظ دستاوردهای آنان است

نازنین زاغری به اعتصاب غذای خود پایان داد

فرهنگ کسب و کار اسلامی در جامعه نهادینه شود

فرمانده سپاه به نتانیاهو: با دُم شیر بازی نکن

زیباکلام: اصلاح‌طلبان متهم اصلی وضع فعلی هستند

احمد توکلی از معاون روحانی شکایت کرد

میز خدمت در کامیاران از ادارات خارج شد

اشاعه فریضتین امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همه انسان ها است

پیام جهرمی به حاتمی در پی عدم موفقیت سیمرغ

طرح ترامپ برای خروج از ناتو فاش شد

جزئیات توافق نوبخت با وزیر سابق بهداشت

مشارکت مردم در مدیریت کشور از دستاوردهای انقلاب است

محورهای مهم دفاع از انقلاب اسلامی برای جوانان ترسیم شود

روحانی: دست بزرگان استان گلستان را می‌بوسم

شایعات تازه درباره رفع حصر مهدی کروبی

665 کیلو مواد مخدر در کردستان کشف و منهدم شد

ابراز پشیمانی حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق از همکاری با بغداد

روحانیون خدمات 40 ساله نظام را برای مردم بازگو کنند

پرچم اعتلای ارزش های دینی در جهان بر دوش رهبر معظم انقلاب است

ترامپ: اوباما بایدن را از تلی از زباله بیرون کشید

فائزه هاشمی: وقتی نهاد‌های حکومتی بی عدالتی می‌کنند فاجعه است

دولت پذیرای نقد منصفانە همراە با ارائه راهکار است

تبیین دستاوردهای انقلاب پاسخ به هجمه های دشمنان است

دشمن با ناکامی در جنگ نرم، اقتصاد ایران را هدف قرار داده است

راه آهن کردستان در بودجه سال آینده 1500 میلیارد ریال اعتبار دارد

انقلاب اسلامی در ایران بر پایه دین مداری شکل گرفت

شهرداری ها درآمدهای پایدار را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند

انتقاد نماینده سنندج از انتصاب مدیرانی که تخصص لازم را ندارند

عدم حضور نمایندگان مجلس، انتقاد اعضای شوراهای کردستان را برانگیخت

آمریکا از مواضع ضد ایرانی فرانسه تشکر کرد

پروژه های عمرانی به بخش خصوصی واگذار شود

قالیباف: شایعات علیه پسرم، کار ضد انقلاب است

حمله موشکی اسرائیل به سوریه

دولت در تدوین بودجه 98 به تولید و اشتغال توجه کرده است

قالیباف: تا امروز به دنبال پست و مقام نبوده‌ام

علم الهدی: چشم نباید به چند کافر اروپایی باشد

امام جمعه تبریز: ما از تلگرام رفتیم، اما دشمن ماند

توسعه در کشور فقط با تلاش مضاعف محقق می شود

همدلی و تعاون مردم و مسئولان گامی اساسی برای رفع مشکلات اقتصادی کشور است

استعفای ظریف و خروج از برجام تکذیب شد

لبنان از اسرائیل شکایت می‌کند

روحانی: در روز‌های سخت، همه بی‌وفا شدند!

ترامپ به زودی به برجام باز خواهد گشت

شریعتمداری: اسماعیل بخشی مجرم است