عصر کرد

آخرين مطالب

میوه ها را با پوست نخورید! علمي

میوه ها را با پوست نخورید!

  بزرگنمايي:

عصر کرد - در دهه های اخیر به دلیل رشد روز افزون جمعیت، نیاز به تولید بیشتر محصولات کشاورزی افزایش یافته است و این نیاز در حال رشد، استفاده از مواد شیمیایی و سموم خطرناک را در محصولات کشاورزی افزایش داده است.
به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، یکی از راه های کاهش خطر آفتکش ها بر روی محصولات غذایی استفاده از سمومی ست که دوره کارنس کوتاهی دارند. در واقع دوره کارنس مدت زمانی را شامل می شود که سم به وسیله عوامل محیطی تجزیه می شود و باقی مانده آن بر روی محصولات کشاورزی به حد مجاز می رسد.
رعایت دوره کارنس برای محصولاتی که استفاده تازه دارند مثل سبزیجات و میوه ها بسیار مهم است و در مواردی شاهد بوده ایم که کشاورزان و گلخانه داران بدون توجه به دوره کارنس اقدام به توزیع محصول در بازارهای مصرف کرده اند.
امین صادقی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به امکان وجود بقایای سموم بر روی پوست محصولات کشاورزی اظهار کرد: کشاورزان و گلخانه داران باید محصولات کشاورزی را بعد از پایان دوره کارنس سموم به بازار عرضه کنند.
وی با بیان اینکه سموم با دوره کارنس دو الی سه روزه حدود سه برابر گران تر از سموم با دوره کارنس چند هفته ای هستند افزود: بعضی از سموم کشاورزی دوره کارنس دو تا سه روزه دارند که برای استفاده در گلخانه ها بسیار مناسب اند اما بنا به دلایل اقتصادی گلخانه دارن از سموم با دوره کارنس چند هفته ای برای محصولات خود استفاده می کنند.
عضو هیت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان تصریح کرد: مشکل از آنجا شروع می شود که گلخانه دار یا کشاورز از سموم با دوره کارنس چند هفته ای استفاده و بعد از چند روز اقدام به توزیع میوه در بین مصرف کنندگان می کند که محصولات توزیعی حاوی بقایای سموم است و می تواند موجب بروز سرطان در مصرف کننده شود.
وی با اشاره به فعالیت کمیته بقایای سم استان کردستان با همکاری ارگانهای مختلف عنوان کرد: کمیته بقایای سم با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اقدام به جمع آوری نمونه در مراکز فروش میوه می کند و آن ها را مورد آزمایش قرار می دهد.
صادقی ادامه داد: محصولات کشاورزی کردستان در بین سایر استان های کشور با کیفیت تر است و محصولات دارای سموم بازار، عموما از خارج از استان وارد می شوند.
وی درخصوص مصرف بی رویه از سموم کشاورزی در پرورش میوه خاطرنشان کرد: نارنگی و پرتقالی که از استان های شمالی کشور وارد کردستان می شوند هشت بار سم پاشی می شود و امکان دارد بقایای سم بر روی این محصولات وجود داشته باشد.
عضو هیت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان گفت: بقایای سموم بیشتر بر روی پوست محصولات کشاورزی و میوه ها می ماند و توصیه می کنیم از خوردن میوه ها با پوست پرهیز کنید.
وی با اشاره به راه های کاهش تاثیرات سموم بر روی محصولات کشاورزی اظهار کرد: می توان با قرار دادن در یخچال و شست و شوی مناسب سبزیجات و میوه ها تا حدودی تاثیرات منفی سموم باقی مانده بر روی محصولات را از بین برد.
صادقی افزود: طرحی به مسئولان ذی ربط مبنی بر شناسنامه دار شدن میوه ها و محصولات کشاورزی داده شده است و اگر میوه ها شناسنامه دار شوند کشاورز دیگر نمی تواند مسائل مهمی همچون استفاده بی رویه از سموم و کودهای نیترات دار را بی توجه باشد زیرا محصولات کشاورزی نامرغوب و بی کیفیت به راحتی قابل ردیابی خواهند بود.
وی با بیان ضرورت ایجاد احساس مسئولیت در کشاورزان برای تولید محصولات با کیفیت و سالم تصریح کرد: کشاورز باید آگاهی و دانش بالایی داشته باشد و احساس مسئولیت نسبت تولید محصولات خود داشته باشد.
میوه های کوچک و کرم زده نشان از عدم استفاده از سم و سلامت بیشتر محصول است
عضو هیت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه هر میوه ای که بزرگ و خوشرنگ باشد نشان از سالم بودن آن نیست عنوان کرد: میوه های کوچک و کرم زده نشان از عدم استفاده از سم و سلامت بیشتر محصول است و در این مورد نیاز است بر روی ارتقاء فرهنگ خرید مصرف کننده کار شود.
وی ادامه داد: سیب زمینی کردستان نسبت به سایر محصولات سیب زمینی استان های دیگر سالمتر است و مردم بدون مشکل می توانند از محصولات کردستان استفاده کنند.
یاور وفایی، عضو هیت علمی دانشگاه کردستان در این مورد خاطرنشان کرد: بعضی از سموم کشاورزی مانند متاسیستوکس وارد شیره گیاهی در آوندهای گیاه شده و در تمام نقاط گیاه پخش می­شود.
وی گفت: این سم بیشتر برای آفات کنده همانند شته­ها و تریپس­ها مورد استفاده قرار می­گیرد و در صورت استفاده روی میوه­ها و سبزی­ها حتی با وجود شستشو ی محصول نیز در داخل گیاه باقی می ماند.
وفایی در پایان یادآور شد: خوشبختانه امروزه از این نوع سموم با قدرت آلودگی زیاد کمتر مورد استفاده قرار می­گیرند.
اخیرا در یک پژوهش از سوی فرانسویی ها، 70 هزار فرد بالغ که بیشتر آن‌ها را زنان تشکیل می‌دادند، مورد بررسی قرار گرفتند. در این مطالعه، شیوع سرطان در میان افرادی که بیشتر از غذاهای ارگانیک استفاده می‌کردند، نسبت به افرادی که هیچ‌گاه از غذاهای ارگانیک استفاده نمی‌کردند، 25 درصد کمتر بود. شیوع نوعی سرطان خون و سرطان سینه پس از یائسگی در افرادی که از میوه‌ها، سبزیجات، محصولات لبنی، گوشت و دیگر مصولات ارگانیک استفاده می‌کردند، به‌میزان قابل‌توجهی کمتر بود.
برای اینکه یک محصول غذایی ارگانیک نام بگیرد، باید بدون استفاده از کودهای سنتزی و آفت‌کش‌ها پرورش داده شده‌ باشد و نباید حاوی ارگانیسم‌های تغییر ژنتیکی یافته باشد.
شاید فرهنگ سازی در بین مردم و کشاورزان بتواند مانع از تولید محصولات بی کیفیت حاوی سموم و کودهای نیتراتی شود، در چند سال گذشته استفاده از محصولات ارگانیک مطرح شده است و آمارها نشان می دهد که مردم حاضرند برای خرید این محصولات پول بیشتری پرداخت کنند و امید است این مسئله در آینده موجب تولید محصولات باکیفیت تر از سوی کشاورزان شود.
گزارش از سعید فریدی خبرنگار ایسنا، منطقه کردستان

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شکارچیان کبک در سقز دستگیر شدند

خروج گونه های جانوری از مرزهای کردستان ممنوع است

درخشش آثار حوزه هنری کردستان در سومین جشنواره فیلم کوتاه چراغ

بیش از 17 هزار قطعه پرنده در کردستان شمارش شد

تعداد مبتلایان به ویروس اسهالی در قروه به 700 نفر رسید

ویروس `نورواک` علت اصلی ابتلای مردم قروه به مسمومیت است

رئیس هیئت بیماران خاص و پیوند اعضا کردستان انتخاب شد

245 متخلف شکار و صید در کردستان دستگیر شدند

برگزاری کارگاه آموزشی "یک فنجان تفاهم" در دانشگاه فرهنگیان

تلاش نوجوان سقزی عامل بهبود پرنده شکاری شد

کتابخانه ها و محیط زیست کردستان تفاهم نامه همکاری امضا کردند

طرح کاشت ارغوان در منطقه هورامان برنده جایزه ملی ایران شد

خنده درمانی تاثیر بسزای در افسردگی و استرس دارد

ششمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی کردستان بدون نقص برگزار شد

شرکت 4953 داوطلب در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی کردستان

بیست و ششمین سمینار جبر ایران به کار خود پایان داد

خرید و فروش گونه های حیات وحش در کردستان پیگیری می شود

آخرین اخبار از آزمون استخدامی فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور/ از تعداد و کیفیت سوالات تا آمار تعداد حوزه‌های برگزارکننده

انقلاب چهارم صنعتی به وسیله اینترنت اشیاء کلید خورده است

ریاضی دان برجسته کرد یک الگو برای جوانان است

خبر دریافت جایزه فیلدز پرفسور "بیرکار" بهترین خبر عمرم بود

881 روستای کردستان از اینترنت پرسرعت بهره مند می شوند

توسعه کردستان با وجود جوانان خلاق و پویا امکان پذیر است

طرح های تحقیقی یادگیری دانش آموزان را ارتقا می بخشد

18 هزار دانش آموز کردستانی تحت پوشش طرح نماد قرار دارند

علم و پژوهش بستر توسعه پایدار در گام دوم انقلاب است

ضرورت توجه به اخلاق مداری برای پیشرفت کشور

دانشجویان بزرگترین سرمایه های کشور هستند

ایجاد رشته زبان و ادبیات کردی روزی تاریخی در دانشگاه کردستان بود

بومی گزینی امکان تحصیل نخبگان کردستان را در دانشگاه های برتر سلب کرده است

ضرورت نگاه ویژه وزارت علوم به دانشگاه کردستان

مسئولیت جبران تبعیض و کمبود دانشجو بر عهده دانشگاه کردستان است

شکارچی متخلف در سروآباد دستگیر شد

افزایش 13 هزار متر مربعی فضای فیزیکی دانشگاه کردستان

کلنگ زنی 6 پروژه عمرانی در دانشگاه کردستان با حضور معاون وزیر علوم

شکوفایی شارژ سریع و بی‌سیم

کردستان با کمبود 7000 نفر نیروی معلم روبرو خواهد شد

پذیرش 50 هزار نفر دانشجو در دانشگاه فرهنگیان در سال آینده

اضافه شدن ایموجی به پلاک خودروهای استرالیا

تعطیلی دانشگاه علمی کاربردی سقز 2 ساله شد

اولین سیم‌کارت نسل پنجم جهان رسما عرضه شد

محققان دستاوردهای پژوهش را برای توسعه به کار گیرند

همایش ملی داده و کاربردهای آن، در سقز برگزار می شود

گوشی تاشوی سامسونگ، اپل را تهدید می‌کند

نزدیک شدن وحوش به مناطق مسکونی موجب آسیب دیدن آنها می شود

مواد آرایشی را از دستفروشان خریداری نکنید

آموزش سلامت محور به دانش آموزان کردستانی

باید کنترل و نظارت بیشتری بر تجهیزات پزشکی داشته باشیم

2300 گونه گیاهی در کردستان شناسایی شده است

650 پستاندار و پرنده در کردستان رها سازی شد