عصر کرد

آخرين مطالب

شورا و شهردار داریم اما پیاده ‌رو نه فرهنگي

شورا و شهردار داریم اما پیاده ‌رو نه

  بزرگنمايي:

عصر کرد - نشریه روژان در شماره 233 روز دوم آبان در یادداشتی به قلم عماد کریمیان با عنوان شورا و شهردار داریم اما پیاده‌رو نه به موضوع نبود پیاده رو در این شهر پرداخته است.
در این یادداشت آمده است: یقینا در جوامع شهری، لازمه یک زندگی سالم و توام با آرامش، رعایت حقوق شهروندی است.
شاید بعضی از ما تصور کنیم که به دیگران کاری نداریم و از مصادیق این بحث نیستیم اما برای یادآوری، نمونه ‌هایی از تضییع حقوق دیگران را بیان و برای آشنایی بیشتر با حقوق و تکالیف شهروندی بعضی از قوانین درباره سد معبر را بازگو می‌ کنم.
امروزه پدیده ناهنجار سد معبر یکی از مشکلات اصلی شهرداری‌ها محسوب می شود، هر روزه افراد بسیاری با استفاده نامتعارف از معابر عمومی مانع از اعمال حق عمومی می‌ گردند که شهرداری و ماموران آن مکلف به رسیدگی و جلوگیری از انسداد معبر و رفع سد معبر می‌ باشند اما انجام این تکلیف قانونی همواره با مشکلات زیادی روبرو بوده چرا که به نظر می‌رسد ضمانت اجرایی کافی جهت رفع این معضل در قانون موجود نمی ‌باشد.
معبر همانطور که از نامش پیداست به معنی محل عبور بوده و اصطلاحا به محلی اطلاق می ‌شود که از آن برای عبور و مرور استفاده می‌ شود و در اثر تفکیک اراضی موضوع ماده 101 قانون شهرداری ایجاد می‌ گردد.
سد معبر به هر عملی اطلاق می‌شود که باعث انسداد معابر عمومی می ‌شود به طوری که عبور و مرور از آنها بطور دائم یا موقت غیر ممکن یا دشوار گردد.
در واقع شهرداری موظف است از معابر به عنوان یک ملک عمومی حفاظت کند و همواره آن را برای استفاده عموم آماده نگهداشته و از تجاوز اشخاص به آنها جلوگیری نماید.
طبق قانون استفاده از معابر عمومی، میدان‌ها، پارک‌ها و باغ‌های عمومی حق طبیعی هر شهروند است و هیچکس نمی‌تواند مانع این استفاده مشروع شود.
خودروهای دوره‌ گرد و ثابت، دستفروش‌ها، کارتن خواب‌ها، ریختن مصالح و یا نخاله‌های ساختمانی، ایجاد موانع فیزیکی ثابت و غیر ثابت و غیر مجاز و فاقد اصول ایمنی در معابر و پیاده‌روها، دکه‌های غیر مجاز، حفاری‌های غیر مجاز و فاقد اصول ایمنی، خودروهای فرسوده و اسقاطی رها شده، توقف یا پارک وسیله نقلیه در مکان‌های نامناسب، تکدی ‌گری و ... از جمله مصادیق سد معبر است.
بر اساس تبصره 1 بند 2 ماده 55 قانون شهرداری‌ها: سد معابر عمومی و اشغال پیاده ‌روها و استفاده غیر مجاز از آنها برای کسب یا سکنی و یا هر عنوان دیگری ممنوع است و شهرداری مکلف است از آن جلوگیری و در رفع موانع موجود و آزاد نمودن معابر و اماکن فوق‌الذکر به وسیله مأمورین خود راسا اقدام کند.
طبق ماده 30 و 31 قانون مدنی ایران، مالک حق هرگونه دخل و تصرفی را در ملک خود دارا است مگر در خصوص آنچه قانون مستثنی کرده باشد.
در این خصوص شهرداری که طبق تبصره 6 ماده 96 قانون شهرداری مالک معابر، خیابان‌ها و کوچه‌های عمومی، میدان‌ها و پیاده‌روهاست از این قاعده مستثنی نیست.
در واقع شهرداری به عنوان مالک، حق هرگونه دخل و تصرفی را در ملک خود دارا می ‌باشد از این رو شهرداری موظف است از معابر به عنوان ملک عمومی حفاظت نموده و همواره آن را برای استفاده عموم آماده نگه دارد و از تجاوز اشخاص نسبت به آنها جلوگیری کند و حتی خود نیز نمی‌ تواند در آن تصرفی نماید که مانع از استفاده عموم (عبور و مرور) گردد.
به طور کلی هر چند که طبق قانون، شهرداری از طریق مأموران خود مکلف به جلوگیری و رفع موانع موجود در معابر می‌باشد اما هیچگونه ضمانت اجرایی برای جلوگیری از تکرار اینگونه تخلفات وجود ندارد.
هر چند در برخی موارد، شهرداری‌های برخی از مناطق و استان‌های کشور از طریق مأموران خود اقدام به جمع‌آوری وسایل ایجاد کنندگان سد معبر و انتقال آن به انبار شهرداری‌ها نموده‌اند اما دیده می‌شود که به خاطر عدم وجود وجاهت قانونی برای چنین اقداماتی چه بسا خود ماموران شهرداری مورد شکایت متخلفان قرار گرفته و مجازات گردیده‌اند.
در سال‌های اخیر، پدیده سد معبر در سنندج تبدیل به یک معضل اساسی برای این شهر شده است. سنندج با جمعیتی نزدیک به نیم میلیون نفر دومین شهر کردنشین ایران و بیست و سومین شهر بزرگ کشور است(سرشماری نفوس و مسکن سال1395).
با توجه به رشد روز افزون جمعیت این شهر؛ خیابان‌ها، کوچه‌ها، میادین و پیاده‌روهای بخش مرکزی از سال 1340 بدون تغییر قابل توجهی به همان اندازه و وضعیت سابق باقی مانده‌اند.
با وجود کم ‌کاری مسوولین و عدم تخصیص اعتبار عمرانی کافی از سوی دولت‌ها، عملا هیچ گونه راهکاری برای گسترش و تعریض معابر عمومی شلوغ‌ ترین قسمت شهر صورت نگرفته است.
از سویی دیگر با توجه به محرومیت‌ چشمگیر کردستان و فقدان کارخانه‌ها و مراکز تولیدی تاثیرگذار، این استان پس از سیستان و بلوچستان، دارای بیشترین آمار بیکاران در کشور است.
تا قبل از حمله داعش، خیل عظیمی از مردم استان جهت کار به اقلیم کردستان عراق عزیمت می‌ کردند.
جنگ داعش و اعمال تحریم‌های اقتصادی از سوی حکومت مرکزی عراق، باعث ایجاد رکود اقتصادی در آن منطقه و بازگشت جمعیت ایرانی شاغل در آن جا شد.
همچنین بسیاری از کارگاه‌های تولیدی کردستان و استان‌های مرزی دیگر که مستقیما تولیدات خود را به اقلیم کردستان صادر می‌ کردند، بازار فروش خود را از دست داده، تعطیل و یا در آستانه ورشکستگی و تعطیلی قرار گرفته‌اند.
بحران بیکاری در کردستان موجب روی آوردن جمع زیادی از مردم این استان به شغل‌های کاذب از جمله دستفروشی شده است.
شهر سنندج به دلیل دارا بودن جمعیت زیاد و مرکز استان بودن، بیشترین شمار دستفروشان استان را در خود جای داده به نحوی که عملا 90 درصد سطح پیاده ‌روهای مرکز شهر در دست دستفروشان است که این امر سبب ایجاد مزاحمت و اختلال در رفت و آمد شهروندان شده است.
علاوه بر این، به دلیل ازدحام بیش از حد جمعیت در پیاده‌روها و کند بودن حرکت، عابران به ناچار از داخل خیابان عبور می‌کنند که باعث افزایش بار ترافیکی و مشکلات دیگر می‌ گردد.
اینجا سنندج است؛ شورا داریم، شهردار داریم، پیاده‌رو نداریم، خیابان نداریم. اینجا پیاده‌ روها در تسخیر دستفروشان است و خیابان‌هایش محل عابرین پیاده، در اینجا عبور توام با آرامش برای بسیاری‌ها در یک روز نه گرم و نه سرد پاییزی یک رویاست.
در سال‌های اخیر شهروندان سنندجی بارها در خصوص حل مشکل سد معبر به ادارات، نهادها و سازمان‌های ذیربط شکایت برده‌اند اما هیچ فایده‌ای نداشته است.
بی‌گمان حل این معضل بزرگ، مستلزم همکاری و هماهنگی مردم و همه مسئولین لشگری و کشوری استان است که با رفع مشکل فاجعه‌ بار بیکاری، گسترش و بازسازی معابر عمومی، تخصیص مکان مناسب و ساماندهی دستفروشان و ارائه راه‌کارهای دیگر، دور از دسترس نیست اما با توجه به شرایط موجود و چشم‌انداز پیشرو،
چنین به نظر می‌رسد که از سوی مسئولین استان، عزمی جدی برای حل این مساله وجود ندارد.
در خبرها داشتیم که گویا شهرداری سنندج درصدد حل مشکل دستفروشان و ساماندهی آنان است، امیدواریم این بار این خبر و این اظهارات جنبه عملی به خود بگیرد.
منبع: روژان

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیوگرافی و عکس های نانسی عجرم، از کودکی تا ازدواج و فعالیت های هنری

سریال های خوبی که سال جدید با فصل جدید برمی گردند + عکس

سریال ترسناک ایرانی با جن و پری های باحجاب!! + عکس

یک تیر و چند نشان برانکو در قطر

بیانیه پرسپولیس بخاطر صحبت های کی روش علیه برانکو و پرسپولیس

دردسرهای استقلال برای خرید بازیکن خارجی جدید

10 شخصیت فیلم‌های‌ سینمای هالیوود که وجود واقعی داشتند!!

ضعیف‌ترین قسمت‌های پایانی سریال‌های تلویزیونی معروف

ستاره هایی که در سال 2018 درخشیدند + عکس

تشییع پیکر حسین محب اهری، با حضور هنرمندان + عکس

بخاری نفتی از مدارس سروآباد جمع آوری شد

مسابقات و کارگاه های ادبی با موضوع انقلاب در کردستان برگزار می شود

حسین محب اهری درگذشت

ماجرای تلخ استاد شهریار وقتی معشوقه خود را در روز سیزده بدر میبیند

دستگاه‌های فرهنگی اهتمام بیشتری برای تقویت همدلی داشته باشند

دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغی باید مکمل هم باشند

جشنواره تئاتر زندانیان کردستان به پایان رسید

علمی کاربردی و فرماندهی انتظامی کردستان تفاهم نامه امضا کردند

بیوگرافی و عکس های حسین محب اهری از جوانی تا پیری

روحی که 40 روز با همسرش زندگی کرد!/نمایشی با رده بندی سنی

همه علیه علی فتح الله زاده و خرج کردن های بی حساب و کتابش

بحران در استقلال: تا سال 1401 پولی برای جذب بازیکن ندارند!

خود شیرینی جابر انصاری برای رحمتی جواب نداد؛ باید از استقلال جدا شود

هستی مهدوی‌فر با چهره خون آلود و زخمی در «ماجرای نیمروز: رد خون»

حضور تعداد زیادی از چهره های سینمایی در اکران «کوتاه مثل زندگی»

طرح چهل قلم با تجلیل از 2 نویسنده در کردستان اجرا می شود

پیچیده شدن شرایط منشا با پرسپولیس!

شفر باعث شد که جپاروف به استقلال نیاید!

فیلم هایی که در واقعیت باعث مرگ انسان های معمولی شدند! + عکس

اسامی رشته‌های بدون کنکور اعلام شد

از مهناز افشار تا هومن سیدی؛ بازیگرانی که سودای سیمرغ دارند

استخدام در آموزش و پرورش باید به صورت بومی گزینی باشد

900 کلاس درس در بانه هوشمند سازی شد

الناز شاکردوست خشمگین در یک فیلم عاشقانه!! + عکس

انقلاب اسلامی فصلی نو در تاریخ معاصر ایجاد کرد

2 نکته درباره مهاجم جدید پرسپولیس

کدام سکانس سریال «مینو» سانسور شد؟!

23 حقیقت جذاب ناگفته در مورد فیلم ترسناک «جن‌گیر»!

فراز و فرود سلبریتی های ایران در اینستاگرام/ از آرمین زارعی تا مهناز افشار

ماریو بودیمیر بازیکن جدید پرسپولیس؛ قاتلی خونسرد یا مهاجمی بی انگیزه!!

ستاره محبوب برانکو بازهم مصدوم شد

وعده به بازیکنان استقلال برای افزایش انگیزه آنها

وقتی ویل اسمیت غول چراغ جادو می شود! + عکس

اکران «خاله سوسکه» با بهاره کیان افشار، الهام حمیدی با بادیگاردهایش!!

تلخندها - حسن حسین زاده *

دغدغه مشترک با دولت وجه تمایز ایرنا با سایر رسانه هاست

نمایش سایه ها با موضوعی جنایی در دیواندره روی صحنه می رود

طرح ایران مهارت به سمت مدارس حاشیه سوق داده می شود

رسانه های زیر زمینی آفتی همیشگی

سه انیمشین 100 ثانیه‌ای در کردستان آماده نمایش شد