عصر کرد

آخرين مطالب

طنين آواي خوش مولودي خواني در كردستان/ مشاركت گسترده مردم در برنامه هاي هفته وحدت مقالات

طنين آواي خوش مولودي خواني در كردستان/ مشاركت گسترده مردم در برنامه هاي هفته وحدت

  بزرگنمايي:

 مردم استان كردستان سالهاي سال است كه همزمان با آغاز ماه مبارك ربيع الاول برنامه هاي متعددي را تدارك مي بينند كه برگزاري مراسم مولودي خواني در اين استان از اهميت زيادي برخوردار بوده است و به همين دليل نيز اين روزها مراسم هاي مولودي خواني در مساجد، تكايا و حتي منازل شخصي برگزار مي شود.

با وجود گذشت سالهاي بسيار مراسم هاي مولودي خواني در استان كردستان اهميت بيشتري پيدا كرده است و به همين دليل مردم رغبت بيشتري براي برگزاري و حضور در اين برنامه ها پيدا كرده اند و به همين دليل است كه تدارك براي برگزاري مراسم هاي مولودي خواني در كردستان از روزها و هفته هاي قبل از آغاز ماه مبارك ربيع الاول آغاز مي شود.

جمعيت استان کردستان همانند چند استان ديگر کشور تلفيقي از مردمان شيعه و سني است که همه ساله با شور و شوق فراوان به استقبال ميلاد پيامبر اسلام حضرت محمد (ص) مي روند و با برگزاري برنامه هاي متعدد اين ايام را گرامي مي دارند.

از سالهاي گذشته تا كنون برگزاري مراسم هاي مولودي در استان كردستان برگزار شده است و اين روزها نه تنها از اهميت اين مراسم كاسته نشده كه حتي بر اهميت آن نيز افزوده شده است و به همين دليل هم ميزان مشاركت و حضور مردم در مراسم هاي مولودي خواني با افزايش چشمگيري مواجه بوده است.

بيش از سه هزار تکيه و مسجد در کردستان ميزبان مراسم هاي مولودي خواني

در استان کردستان بيش از سه هزار مسجد و تکيه و مكان هاي مذهبي وجود دارد که به جز ماه ربيع الاول در هر هفته حداقل يک مولودي خواني در مساجد برگزار مي شود و در ماه ربيع الاول (ماه مولود) نيز در تمامي مساجد و اکثر منازل مراسم مولودي خواني برگزار خواهد شد.

يکي از سنت هاي ديريني که همچنان در شهرها و روستاهاي استان کردستان برگزار مي شود، برپايي مراسم هاي مولودي خواني است به نحوي که امروزه علاوه بر مساجد و تکايا اکثر منزل هاي شخصي نيز در ايام ماه ربيع الاول ميزبان کساني است که به عشق مهرباني محمد مصطفي (ص) در يک محفل جمع شده و به راز و نياز با خداوند بزرگ مي پردازند.

مراسم مولودي خواني به شکلي است که اشعاري با نثر زيبا در وصف حضرت محمد (ص) از کودکي تا زمان وفات سروده شده است و يک نفر که صداي خوش دارد همراه با نواي دف، دو طبل و شمشال آنها را مي خواند و جمع حاضر نيز بعضي از مصراع ها را تکرار کرده و مراسم اين گونه ادامه مي يابد.

در اين مراسم ابتدا چند آيه از قرآن مجيد تلاوت مي شود، بعد از بيان مقدمه اي کوتاه، فصلي از "قصيده برديه" خوانده مي شود، اين اولين و معمولي ترين بخش از مولودخواني است.

همه حاضران در اين محفل اين اشعار را حفظ هستند و همزمان و همصدا در نوبت خود، شعرهاي سربند را تکرار مي کنند که نواي خوش به وسيله دف، تاس، دوطبله و گاهي شمشال نيز همراه مي شود.

مولودنامه اشعاري زيبا و روان در وصف حضرت محمد (ص) از کودکي تا زمان رحلت ايشان است

بعد از پايان اين بخش از مراسم، سخنران که معمولا يکي از روحانيون حاضر در اين محفل است بحثي را آغاز مي کند که محتواي آن عظمت قرآن يا شخصيت و رسالت پيامبر (ص ) يا هر مطلب ديني ديگري است که بيشتر جنبه تشويق مسلمانان براي تازه کردن عهد و پيمانشان با خدا را دارد و سپس مراسم با برگزاري برنامه هاي ديگري پيگيري مي شود.

بعد از آن موضوع اصلي مولود نامه شروع مي شود و آن تاريخچه اي است قبل از تولد حضرت محمد (ص)، دوران کودکي و نوجواني و جواني و شناخت خدا و عبادات و چگونگي بعثت آن حضرت که با سروده هاي بسيار روان و شيوا توسط افراد خوش صدا و به نوبت خوانده مي شود و جمع حاضر همراهي مي كنند.

در پايان با خواندن خطبه الوداع که آخرين خطبه پيامبر (ص ) است، حاضران به احترام حضرت به پا مي خيزند و رو به قبله ايستاده آواي خوش "يا محمد مصطفي" را مي خوانند و نيز براي حاضران، شفاي بيماران، ترقي اسلام و مسلمين به طور دسته جمعي در فضايي سرشار از سرور و قلب هايي پر از محبت، ايمان، معنويت و اخلاص به پيغمبر (ص) دعا مي کنند.

اين مراسم به شکلي گسترده تر و با مشارکت جمعي از اهالي محل در مساجد نيز برگزار و در آن گروه هاي دف نوازي و مولودي خواني به اجراي برنامه مي پردازند و اقشار مختلف مردم نيز سعي مي كنند كه حضوري گسترده و پرشور در اين گونه برنامه ها داشته باشند.

نذر و نذورات در ماه مولود در ميان مردم کردستان از جايگاهي ويژه برخوردار است و به همين دليل نيز مردم سعي مي كنند با توزيع انواع غذا، خرما و ديگر محصولات در دسترس بين مردم و خانواده هاي بي بضاعت ايام ماه مولود را گرامي بدارند.

توزيع نذر و نذورات در ايام ماه مولود نيز در استان کردستان رونق خاصي دارد به گونه اي که هر فرد به اندازه وسع و توانايي خود در اين ايام اقدام به توزيع نذورات کرده و بيشتر آن را در ميان افراد نيازمند توزيع مي کند.

توزيع نذورات در مناطق روستايي کردستان نيز با شکوه بيشتري از گذشته دنبال مي شود و به گونه اي است که هر خانواده اي معمولا يک گوسفند را از ابتداي سال براي مولوي در ايام ميلاد حضرت محمد (ص) قرار داده و در اين ماه گوشت آن را در بين مردم و خانواده هاي همسايه و نيازمند توزيع مي کند.

در کنار اين گونه برنامه ها ديدار از خانواده هايي که در طول سال جاري يکي از اقوام خود را از دست داده و کمک به آزاد سازي زندانيان و افراد نيازمند از ديگر آيين هايي است که در مناطق مختلف کردستان و در ايام ماه ربيع الاول برگزار مي شود.

طي چند سال اخير نيز شماري از ادارات و سازمان هاي دولتي استان كردستان با برگزاري مراسم هاي بزرگ مولودي خواني از اين ماه مبارك استقبال مي كنند و البته برگزاري مراسم هاي مردمي و با محوريت مردم در مساجد و منازل شخصي همچنان اهميت زيادي دارد و با شور و شكوه خاصي برگزار مي شود.

اوج برگزاري برنامه هاي ايام ماه ربيع الاول از 12 تا 17 اين ماه مبارك كه از سوي بنيانگذار انقلاب اسلامي به نام هفته وحدت نامگذاري شده است مشاهده مي شود و به همين دليل نيز اين روزها در كردستان برگزاري مراسم هاي مولودي خواني با جديت هرچه تمامتر برگزار مي شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پاکـانِ بیکار

خوراکی‌هایی که زمستان را گرم می‌کنند

روابط عمومی در پستوی اندیشه مدیران اجرایی - امید بهمنی*

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

لباس کُردی از گذشته تا امروز...

دوئل نفت و آتش مقابل نیمکت ها

«آلی» که دیگر نیست

"نگارگری" اصیل ترین هنر ایرانی – اسلامی

اختلالات رفتاری کودکان/ راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری

استان کردستان در دام محرومیت

سفره دل بدر و پریشان آرام است

یار مهربان خمار شراب روحانی

از رنجی که می بریم - افسانه گلباغی *

نور افشانی فرهنگ اصیل کردها، در آسمان جهانی فرهنگ و هنر

کردستان فرهنگی چشم به راه عدالت اجتماعی و رفاه عمومی است

نهم دیماه 88 نماد اقتدار امت انقلابی ایران

نهم دیماه حماسه پیوند مردم و ولایت/نه کردستانی ها به اغتشاش گران

اگر خشمگین می شوید...

بخشنده کوچک

آیین شب یلدا "شه و چله" در كردستان

کاش می شد به جای تحصیل کارگری نمی کردم

گردش مدیریت در مدار اخلاق

کم اطلاعی روستاییان از مزایای بیمه روستایی

در بزرگترین کارخانه تولید لبنیات کردستان تخته می شود!؟

او هم شهروند این جامعه است و فرصت می خواهد...

آمادگی، دوره طلایی رشد و تشخیص کودکان است

گدایان شیک‌پوش سیار؛ پدیده‌ای نو در تکدی‌گری

مکانیسم‌های تحقق مطالبه توزیع عادلانه حقابه در کردستان

کُردها عهد شکن نیستند

طنین نوای مولودی خوانی در دارالاحسان/ بزرگترین مولودی خوانی کشور

همه چیز «درباره یک توپ»/نمایشی از یک واقعیت

ترافیک را درس دهیم - وریا کرمی*

چرخش واقعیت در«اتوبان سکوت»/زخم ماندگار از جنگ

به شمارش افتادن نفس درختان بلوط/ آغاز انقراض ششم در کردستان

بن‌بست عاطفی از علل خودکشی در جوانان است

توسعه گردشگری با رنگ و بوی بومی و فرهنگی

استرس در میان سالی موجب کوچک شدن مغز می شود

مردم منطقه‌ای که هم اهل این کشورند و هم آن کشور

رنج روستاهای قروه از ضعف زیرساختی/تسریع در اقدام عملی

دبه به دستان دغدغه مند

تجلی خوشنویسی در کُنج دستفروشی

ورود فاضلاب به زریبار ادامه دارد/ نسخه پیچی جدید برای نجات تالاب

پرینترهای سه بعدی برای تولید استیک وارد رستوران ها می شوند

70 کودک نایسری بی‌شناسنامه هستند

یاد نیمکت‌های سه نفره و گچ و تخته سیاه بخیر...

شادی و نشاطی از جنس دانایی

تغییری از جنس تضییع

اضطراب مسیر مدرسه

پنج روش مؤثر برای خالی کردن حافظه گوشی‌ های اندرویدی

وجود سینماگران توانمند و موفق، اما حمایت‌های حداقلی!